I ECONOMIE EN FINANCIEN 2 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Huizen (toez.), vac.- Bouthoorn 3e pred. plaats, Jac. Vermaas te Iloogeveen. Te Hees, Neerbosch, F. J. Pop te Spijkenisse. Te Hansweert (toez.), cand. H. J. Plaggemans, hulppred. te Sluis kil (Z.). hulpprediker De heer P. A. v. Stempvoort, cand. te Apeldoorn, heeft zijn benoeming tot hulp prediker bij de Ned. Herv. Gem. van Zwolle aangenomen. De heer Ph. de Bruin, Godsdienstonder- Wijzer te Bodegraven, heeft zijn benoeming tot geestelijk verzorger van Wijk Tempel te Zwammerdam aangenomen. afscheid, bevestiging, intrede Cand. G. L e e n e van Ermelo hoopt op 8 Dec. a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Stadskanaa 1-Pekelderweg. Ds. C. J. VAN PAASSEN Het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland heeft op zijn verzoek aan den nestor der Ned. Herv. predikanten te Haarlem, Ds. C. J. v. P a a s s e n, na een diensttijd van bijkans 44 jaar met ingang van 15 Nov. eervol emeritaat verleend. Met Ds. v. Paassen verlaat morgen een zeer vooraanstaand figuur in de Ned. Herv. Kerk den actieven dienst op wiens figuur wij bij zijn verdwijning uit het actieve leven, nog eens het volle licht willen laten vallen. Ds. van Paassen werd 13 Jan. 1868 te Zaamslag (Z.) geboren en bezocht het gym nasium te Doetinchem, waarna hij studeer de aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Na in 1891 met lof te zijn geslaagd voor zijn doctoraal examen werd hij datzelfde jaar candidaat in Groningen, om uit een groot aantal beroepen dat naar Langweer (Fr.) aan te nemen, waar hij 6 Dec. 1891 zijn in trede preekte. In 1894 vertrok Ds. v. Paas sen naar Meppel, welke standplaats hij in 1901 met Haarlem verwisselde. Ruim 34 jaar heeft Ds. v. Paassen de Haarlemsche ge meente gediend en welke mooie beroepen ook op hem werden uitgebracht o.a. Gro ningen, Rotterdam, Amsterdam) de band met Haarlem werd niet verbroken. Op ver schillend gebied heeft Ds. v. Paassen zijn vleugels uitgeslagen. Sinds 1916 is hij secre taris van het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland. Zes jaar was hij lid van de Alge- meene Synode der Ned. Herv. Kerk en haar vice-president gedurende twee jaar. Verder maakte hij deel uit van de Algemeene Sy nodale Commissie en is hij praetor van den ring Haarlem. Velerlei arbeid Evenals in Meppel was Ds. v. Paassen ook ln Haarlem voorzitter van het bestuur van Chr. scholen. Daarnaast heeft hij zitting in het hoofdbestuur van de Utreohtsche Zen- dingsvereeniging alsook in dat van het Ned. Zendelinggenootschap. Meer dan 25 jaar dient hij de Vereeniging voor verpleging vaii lijders aan vallende ziekten als voorzitter. Ook van het hoofdbestuur van de Ned. Mid- dernachtzending-vereeniging maakt Ds. van Paassen deel uit, terwijl hij voorzitter is van de Haarlemsche afdeeling. Hij stichtte het Chr. Mil. Tehuis aan den Jansweg te Haar lem. van welks bestuur hij eveneens deel uitmaakte. Ds. v. Paassen is eere-voorzitler van de afd. Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond en heeft zich ook gegeven aan het werk der Chr. Oranjevereeniging. Gedurende zijn voorzitterschap van Meer en Bosch verkreeg deze vereeniging vier nieu we gebouwen en onder zijn presidium verre zen in Haarlem twee nieuwe Chr. scholen. Ds. v. Paassen, die gedurende zijn verblijf In Haarlem meer dan 30 beroepen ontving, i mocht in zijn woonplaats, waar hij blijft wonen, o.m. als vrucht van zijn toegewijden arbeid de Oosterkerk zien verrijzen. Dr. snethlage naar rusland Ravel De door ziin Sovjet-sympathieën bekende Fcraof predikant Dr. J. L. Snethlage van Oyen at 7i?heeft' naar de N> n* Ct' vernam- de wen" J sehelijkheid, ja de noodzakelijkheid van een 'studiereis naar Rusland ingezien en is eenige "dagen geleden als lid van een Engelsche ar beidersdelegatie voor een reis van vier a vijf weken naar Rusland vertrokken. Hij hoopt bij die gelegenheid met invloedrijke perso nen in de Sowjet-Unie het Godsdienstig *1 vraagstuk te bespreken. KERKELIJKE PERS De classis Tiel der Geref. Kerken heeft in haar jongste vergadering besloten het or gaan van de Kerk van Zaltb'ommel „Ons Kerkblad" te aanvaarden als classikaal or gaan. De tegenwoordige ^redacteur, Ds. O. Bouwman van Zaltbommel, werd benoemd als eindredacteur, terwijl de classis naast hem als redacteuren benoemde de predi kanten Ds. W. H. Bouwman van Herwij nen en Ds. H. M. Ploeger van Culemborg. De overige classispredikanten vijf in ge tal zullen als medewerkers optreden. KERK EN N.S.B. In het Kerkblad der Geref. Kerken In N.O. Indië laat Ds. J. H. Sillevis Smitt *an Semarang een protest hooren tegen de wijze, waarop de kerkelijke tucht tegen de N.S.B. wordt te hulp geroepen. Bij doorle zing van dit protest blijkt ons, dat de schrijver zich keert tegen hen, die een ver- oordeelend vonnis van de Generale Synode van 1936 zouden wenschen. Dien weg keurt hij af op grond van art. 30 der Kerkenorde, waarin gezegd wordt, dat in de samenkom sten van kerkeraad, classis of Synode geen andere dan kerkelijke zaken zullen behan deld worden. Wij herinneren eraan, dat bij de dusver kerkelijk behandelde zaken van leden der N.S.B., die lid van een Geref. kerk in Ne- neï' derland zijn, juist is vooropgesteld, dat de Kerk geen zeggenschap heeft over poli tieke groepen, doch ieder geval individueel zal moeten behandelen, wijl tucht een strikt persoonlijk karakter draagt. Het beroep op art. 30 der Kerkenorde schijnt niet sterk: tuchtzaken in hooger beroep zullen meestal buiten- of onkerkelijke woorden of daden 'eet tot object hebben. >acht ^ei"k en Staat in Duitschland '£ron"| Godsdienstorderwys op de scholen en. Reuter meldt uit Berlijn, dat het Gods heer j dienstondenvijs op de scholen*niet zal wor- huis- den afgeschaft. Een circulaire van den Minister van Onderwijs bepaalt, dat het fa cultatief zal worden. Twee R.K. abten gevonnist gevangenisstraf veroordeeld, daar hij jonge lieden er van weerhouden had, zich bij de Hitlerjeugd te laten inschrijven. De abt Moog, wonende nabij Zeil aan de Moezel, is tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens lastering van nazi leiders. UIT HONGARIJE Nieuw leven Te Boedapest worden maatregelen ge.no- len tot den bouw van onderscheidene Her- onnde kerken. De wijk Leopoldstad-bui- ten komt eerst aan de beurt. In de 16 Oct. jl. gehouden vergadering van de classis- Boerlapest werden de kosten, geraamd op 150.000 penqö per kerk. Herstellingsoorden De Hongaarsche nationale predikanten- vereeniging besloot over te gaan tot stich ting van een tweetal herstellingsoorden voor predikanten, eon in de omgeving van Kécz- kernét, en een tweede nabij Tapoleza, een streek met koolzuurhoudende bronnen. korte berichten De heer J. C. H o oy k a a s, die door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel werd toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verzoekt ons mede te dee- len, dat hij nog niet beroepbaar is, maar dat hij wel gaarne zal willen voorgaan in den dienst des Woords in de Gereformeerde ge meenten der Herv. Kerk. Zijn adres is: Wit- tenburgerweg 50 Wassenaar (bij Den Haag). ZENDING EN PHILANTROPIE SURINAME-ZENDING Met voldoening kan worden bericht, dat oor het 200-jarig jubileum der Suriname- Zcnding, in venband waarmee een beroep was gedaan op 'alle kerken in ons land om het groole tekort te helpen dekken, nog een 60-tal collecten zijn binnengekomen. Maai er zijn nog ruim2000 gemeenten, die niets hebben laten hooren. En de jaar rekening 1934 der Suriname-Zending wijst een tekort van f 118.500 aan! DE EERSTE ZENDINGSARTS IN CHINA zending in China herdacht den 4en November, dat 100 jaar geleden de eerste zendingsarts in China, nl. Dr. Peter Par ker, te Kanton zijn kliniek opende (een oogenkliniek). Nog heden bestaat oit hos pitaal, al moest het ook driemaal tijdelijk zijn poorten sluiten en al onderging het ook drie belegeringen (1840, 1856 en 1864) en menige revolutie, o.a. de Peiping-revo- lutie, den Boxer-opstand in 1900, de revolu tie van 1911, de stormen van 1926—1928. In al deze merkwaardigheden is het hospitaal slechts één keer in brand gestoken, doch nadien weer hersteld. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING Verschenen is het 23e Jaarboekje van bo vengenoemde Vereeniging, bevattende alle inlichtingen over- haar organisatie. In het door de heeren C. Buitendijk, Dr. J. van Herksen en W. C. F. Scheps samengestelde boekje is ook mengelwerk opgenomen, waar bij o. m. een schets van A. Wagenaar en een aanval van Ds. J. Smelik op jenever- advertenties in Chr. dagbladen. Voorts zijn bijdragen van Ds. D. van "Dijk," Ds. Delle- .n en Ds. Ramaker. necorus Naar aanleiding van onze publicatie over het „werkcomité-Baltische Rusland-arbeid dr. O. Sohabert" zendt Necorus (Ned er- landsch comité tot steun der Christenen in Rusland), voorzitter prof. dr. F. W. Gros- de te Amsterdam, secretaris jhr. M. C. an Lennep, Stadhouderskade 137 te Am sterdam, ons een rectificeerende mededee- ling. „Ie. De hulpacties ten behoeve van den „Baltischen Ruslandarbeid" en „Licht in 't Oosten" werken in ons land nog steeds sa men in N.E.C.O.R.U.S., zulks met volledige instemming van den Internationalen Bond Inwendige Zending, waarvan de „Bal- tische Ruslandarbeid" uitgaat en van den Missionsbund „Licht im Osten" te Werni- gerode ,2e. de „Baltische Ruslandarbeid" wordt in ons land niet vertegenwoordigd door dr. Krop c.s. Het eenige comité, dat in ons land door den Intern. Bond voor Inwendige Zen ding als vertegenwoordiger van den Balti schen Ruslandarbeid erkend wordt is het Ned. Comité voor noodlijdende Russische Christenen, gelden verzamelend in opdracht van den Intern. Bond voor Inwendige Zen ding, dat indertijd op verzoek van den Intern. Bond door den Centraal Bond voor Inw. Zending in het leven is geroepen. Dit comité werkt met Licht in 't Oosten in N.E.C.O.R.U.S. samen". rudolph stichtin G Tot adjunct-directrice der Rudolphstich- ting is met ingang van 1 Jan. 12i€ voor tij delijk benoemd mej. A. M. J. "okkinga, n velerlei sociaal werk een functie ver vulde en thans nog studeert aan de school voor Christelijk sociale arbeid te Amsterdam. WEERBERICHT BAROMETERSTAN D Hoogste stand te Krakau 770.3. Laagste stand te Vestmanör 734.7. Stand vanmorgen halftwaalf 762.8. WEERVERWACHTING Meest matige tijdelijk toenemende Z.W. tot Z. of Z.O. wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later weer toenemende be wolking met toenemende regenkans, weinig erandering in temperatuur ALGEMEEN WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogc luchtdruk met zijn minimum ten Z.W. van IJsland blijft on veranderd liggen. Secundaire daal- en stijg- gebieden cirkelen langs de Zuid- en Oost and over de Britsche eilanden, het Kanaal :n de Noordzee geven het weer een onge stadig karakter met nu en dan regen uit ge heel betrokken luchten gevolgd door opkla ringen met nagenoeg onbewolkten hemel. Bij het groote luchtdrukverschil blijft de windsterkte plaatselijk groot, zonder dat het tot storm komt. Over geheel Europa blijft het weer zacht behoudens een sterke temperatuurdaling in hoogere streken, in Centraal Frankrijk en in de Rijnvlakte, waar de temperatuur plaax selijk wel tot onder 0 s-r. kwam bij wind stilte en helderheid in de nacht. De bergstations in Zwitserland melden helder weer en geen lage temperatuur voor den tijd van het jaar. In de Alpen valt plaatselijk 6neeuw. In N. Scandinavië komt nog geen vqrst van betcekenis voor en ook in de Poolzee is de temperatuur nauwelijks onder het riespunt. Hoewel de temperatuur in het W. op de oceaan schijnt dalende te zijn zijn nog geen invallen van polaire lucht in zicht, die aan het zachte weer een einde zullen maken. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. 15 NOVEMBER Zonsopgang 7.21 uur, zonsondergang 4.08 uur Maan op nam. 8.39 uur, onder nam. 0 01 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP FF^BEN 15 NOVEMBER Van 's avonds 4.38 uur tot 's morgens 6.53 uur SCHOOLNIEUWS PROF. G. BESSELAAR Op de terugreis naar ons land is, na een verblijf van enkele maanden in Zuid-Afrika, Prof. G. Besselaar, buitengewoon hooglee raar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en wonende te 's-Gravenhage. Prof. Besselaar's gezondheid liet, toen hij uit Z.-Afrika vertrok, te wenschen. Ver wacht wordt echter, dat èn de zeereis èn liPt verblijf in het Afrikaansche klimaat zul len helpen, om de geboden inperking van werkzaamheden vruchtdragend te maken. De colleges, door Prof. Besselaar te Am sterdam gegeven, tellen pl.m. 20 studen ten; dit getal is niet teleurstellend, te min der daar zij, voor het méerendeel Neder landers, eerlang ernstige en degelijk toege ruste kenners van en derhalve pleitbezor gers voor het Zuid-Afrikaansche volk en zijn taal zullen zijn. open brief prof. van calcar Prof. Dr. R. P. van Calcar, hoogleeraar aan de Leidsche Academie, heeft een Open Brief gericht aan den Minister van Onder wijs en aan zijn leerlingen en oud-leerlin gen in verband met het hem uit bezuini- gings-overwegingen verleende ontslag als hoogleeraar in de bacteriologie en hygiène. onder wijs benoemingen Rotterdam. Chr. School voor Buiten- gew. L. O. (Vijverhofstr. 97). Tot onderwij zeres Mej. J. de Groot te Hoorn. IJ s s e 1 m u i d e n. De heer C. Raven horst, hoofd der Chr. School ontving, zonder sollicitatie^ een benoeming als hoofd der Chr. School te Neerlangbroek bij Doorn (U.). Hij heeft voor deze benoeming bedankt. schooljubileum Zaterdag 16 Nov. zal herdacht, worden hel 25-jarig bestaan der Chr. School voor Bui tengewoon Onderwijs (Heerengracht 40) te i, waarvan hoofd is de heer A. J. C a 11 i b e r. Prof. Dr. L. v. d. Horst zal een rede houden, waarna het bestuur, welks voorzitter de heer J. Th. R. Schreuder i, gelukwenschen in ontvangst zal nemen. NAAR de RUST Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd heeft de heer R. v. d. M e y onder groote belangstelling afscheid genomen als hoofd van de Chr. school te A m b t-V o 1- 1 e n h o v e. De heer v. d. Mey werd 3 Mei 1870 gebo ren en behaalde op 18-jarigen leeftijd de onderwijsacte. 1 Juni 1890 trad hij in func tie als onderwijzer aan de Herv. school te Wanswerd. In 1891 trad hij als zoodanig op aan de Geref. school ter plaatse. In 1894 werd hij onderwijzer te Hallum om 1 Juli 1900 op te treden als hoofd van de Geref. school te Ambt-Vollenhove (St. Janskloos ter). 35 jaar is de heer v. d. Meij als zooda nig hier werkzaam geweest. Hij heeft zich metterwoon te Meppel ge vestigd. p. spoelstra t Te Utrecht is op 70-jarigen leeftijd over leden de heer P. Spoelstra, die in 1898 door het Gouvernement van N. O. Indië is uitge zonden, speciaal voor het werk der Evange lisatie onder militairen. Tot Ï908 is hij hier in werkzaam geweest. Hij heeft met grooten zegen mogen arbeiden, en gaf o.m. den stoot tot de oprichting van een militair tehuis te Tjimahi, welk lokaal tevens als kerk zou dienen. Hij leidde daar ook geregeld de Godsdienstoefeningen. Gezondheidsredenen noopten den heer Spoelstra om naar Neder land terug te keeren. Examens ArndomUche Rxnmena. Lelden. Gesl.: Hech ten- doet. ex., de heeren A. H. F. van Weelderen en S. A. Gompela. Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Scheikunde): doet. ex.. de heer J. M. Stevsls. Amsterdam. Gesl.: Geneeskunde: artsex, de heeren C. S. Wallenburg. Hilversum: en H. F. W. Becking. Wis- en Naturkunde: cand.ex., de dames R, CorneM^sen en L. v. d. Vorm: :d. (hoofdvak Wlsk.): doet. ex.. de heer A. v. Heemert. Bev. tot apotheker de heer W. C. Keiser, •n. Den Haag. Gesl. voor dip], B: J. J. Elmendorp, Rotterdam; J. A Kalis, IJinui- theor. ged. dipl. B: G. C. Lucajaen. Den man gr. atooniv.A. v. Gllst, C. Fischer en K. B. Hagenaar. ApothekersoaxUteiit. Amsterdam. Ges! ïej. P. de Groot. Santpoort. Utrecht. Gesl. de dames M. Rutgers. Zalt- ommel; M. S. Wernicke. Tiel. Lelden. Gesl. mej. P. C. v. Rossum, Deo Schaken DE MATCH EUWEALJECHIN De secondant van Aljechin Het Euwe-Aljechin-comité deelt mede, dat de heer S. Landau, secondant van dr. Aljechin, dr. Aljechin verzocht heeft een anderen secondant te kiezen in verband met privé-aangelegenheden, den heer Landau betreffende. Dr. Aljechin heeft zich daarmede accoord verklaard en de functie van den heer Lan dau als secondant van dr. Aljechin zal op houden, zoodra de nieuwe secondant zal zijn gearriveerd. Deze zal zijn de te Parijs woonachtige Russische schaakmeester Snos- ko Borowski. Het leger grootmeesters, waaronder reeds vele nationale en internalinnale corifeeën, die thans reeds ter gelegenheid vin den reldkampioenswedstrijd EuweAljechin ons land aanwezig zijn, zal dus wederom met een worden uitgebreid. NIEUWE DISCONTOVERLAGING Van 4 tot 3V2 In een groot deel van onze 'vorige editie hebben wij gister nog kunnen melden, dat de Nederlandsche Bank an dermaal tot een verlaging van het of ficieel disconto is overgegaan met in gang van heden. Alle tarieven worden over de geheel e linie met y2 pCt. ver laagd. Het officieel disconto bedraagt thans 3y2 pCt. Reeds ten tijde van de vorige disconto- verlaging werd de verwachting uitgespro ken, dat de omstandigheden van dien aard waren, dat bij een voortduren daarvan er oj) gerekend kon worden, dat de Nederland sche Bank geen oogenblik langer dan strikt noodzakelijk was, zou wachten met het verder losdraaien van de disconto-schroef. De week-staat, die gister is gepubliceerd, heeft wel aangetoond, dat dit moment daar vas en de thans aangekondigde verdere erlaging van de officieele tarieven met een half procent heeft dan ook geen ver rassing verwekt. Ook de noteeringen 00 de gefldmarkt wezen de laatste dagen trou wens reeds in die richting. Het particuliere disconto gold gisteren 31/16, en de prolon- gatiekoers is gisteren voor het eerst weer tot 3 pCt. gedaald. Bij dergelijke noteeringen in de open markt was het officieele tarief van 4 pCt uiteraard niet meer effectief. De jongste weekstaat heeft aangetoond, dat deze lagere noteeringen de positie vac de geldmarkt in ons land volkomen juist illustreerden, want de binnenlandsche cre- diet verleening is in de afgeloopen week op nieuw zeer sterk ingekrompen. Voorts heeft de goud-toevloeiing naar ons land verderen voortgang gehad, waaruit blijkt, dat de po sitie van den gulden op de internationale wisselmarkten weer volkomen gezond is en dat het eenigen tjjd geleden gevluchte ka pitaal weer naar ons land terugstroomt hetgeen bewijst, dat men weer vertrouwen in de situatie stelt. Daartoe heeft o.a. meegewerkt het ver loop van de debatten in de Tweede Kamer welke een aanduiding geven, dat de regee ring op een meerderheid kan rekenen hij het verder voeren van haar op aanpassing gerichte politiek. De belcggingsmarkt geeft hiervan trouwens eveneens een weerspiege ling. Hoewel de laatste dagen een lichte aarzeling viel waar te nemen, heeft gisteren een zeer vaste stemming bestaan en hoewel het peil. waarop een groot deel der prima beleggingswaarden thans staan nog altijd niet. als volkomen normaal kan worden beschouwd, zoo is de situatie toch aanmer kelijk verbeterd en kan verwacht worden, dat hij een aanhouden van de huidige ont wikkeling een verder herstel voor de be leggjngswaarden zal plaats hebben. Indien zich geen onvoorziene gebeurte nissen voordoen, is trouwens een verdere verlaging van het rente-niveau hier te lande zeker niet onmogelijk en aangenomen kan worden, dat de Nederlandsche Bank niet zal nalaten hierop, voor zoover moge lijk. invloed uit te oefenen. Al is het rente niveau laatstelijk reeds belangrijk gedaald zonder tyrijfel is dit, de zeer groote beschik bare kapitalen waarvoor thans geen em plooi kan worden gevonden in aanmerking genomen, nog aan den hoogen kant Zoowel het bedrijfsleven als de Nederlandsche Staat zufllen bij een verdere daling van het rente- eau ten zeerste gebaat zijn. De Russische handels- en betalingsbalans Economische macht van het land neemt toe Gunstige handelsbalans voor Nederland In de eerste 9 maanden van 1935 bedroeg de Russische uitvoer Roebel 258 millioen (v. j. Roebel 302 millioen), terwijl de invoer een waarde vertegen woordigde van Roe oei 174 millioen (v. j. Roebel 171 millioen). Het uitvoer- saldo bedraagt over deze periode der halve slechts Roebril 83.6'millioen (v. j. Roebel 130.9 millioen). Engeland neemt zoowel wat den imvoer als wat den uitvoer betreft, de eerste plaats in. De uitvoer naar Engeland is. vergeleken miert 1934, zelfs nog gestegen van Roebel 5r.l millioen tot Roebel 58.2 milldoen. terwijl de invoer uit dit land lichtelijk is gedaald ven Roebel 33.5 millioen tot Roebel 32.4 millioen. De handel met Nederland Nederland neemt In de rij der met Rus land handel drijvende staten de zesde plaats in. In die eerste negen maanden vau dit jaar \oerde Nederland uit Rusland tot een wfearde van Roebel 10.8 millioen in ('v. j. Roebel 17.9 millioen), terwijl de Neder landsche export naar Rusland 13.1 millioen' bedroeg (v. j. Roebel 11.4 millioen). In het handelsverkeer met Nederland is voor Rus land dientengevolge dit jaar tot nu toe een passief-saldo van Roebel 2.3 millioen ont staan tegenover een actief-saldo van Roebel 6.5 millioen in de eerste negen maanden van 1934. Actieve betalingsbalans Er wordt de aandacht op gevestigd, dat Rusland dit jaar ruiet alleen een actieve handt isbalans, maar ook voor het eerst een actieve betalingsbalans heeft. Tegelijkertijd is een sterke afneming waar te nemen van de buitenlandsche schulden van de Sovjet- Unie. Er wordt thans een aanmerkelijk ge deelte van de ingevoerde waren contant be taald. Op het einde van 1935 zullen de bui tenlandsche handelsschulden van Rusland niet meer bedingen dan 100 millioen roebei tegen 1400 millioen roebel eind 1931. De krach te Wormerveer Door de firma J. Schaap Lzn. te Wor merveer is aan haar schuldeischers een accoord aangeboden, waarbij de huidige be windvoerders, de heeren mr. L. V. H o 0 g en de accountant J. v. d. Kreeke te Haarlem, de zaak zullen liquideeren, alsof er een fail lissement ware. De schoonvader van den firmant L. Schaap Jzn., doet afstand van de hem toekomende uitkeering terzake van zijn vordering ad f 123.000 en stort boven dien een bedrag van f 150.000 ten bate ^an de crediteuren. Dit alles onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat van alle crediteuren volledige kwijting en decharge wordt ver kregen. De rechtbank zal nu een dag vast stellen, waarop de stemming over het ac coord plaats vindt. Aan tweederde van het aantal schuld eischers, vertegenwoordigende drievierde van de totale schuld, vóór het aangeboden accoord stemt, is het aangenomen en zijn alle crediteuren er aan gebonden. Men vermoedt, dat de uitkee ring ongeveer 20 procent zal be dragen. Het aan crediteuren toegezon den ontwerp is vergezeld van een schrijven, onderteekend door de heeren J. de Rode en mr. J. de Vrieze. Daarin wordt het ontwerp- accoord toegelicht; er wordt op gewezen, dat de familie niet verplicht is om financieel bij te springen om dat de crediteuren in hun eigen belang handelen door vóór het ac coord te stemmen, aangezien de toegezegde hulp niet wordt verleend, als het accoord wordt afgestemd en omdat de Nederland sche wet voorschriften bevat ten bate van de eehtgenoote van den firmant, welke het mogelijk maken om gelden, die later aan genoemde eehtgenoote bij erfenis mochten ten deel vallen, aan de crediteuren van de firma Schaap te onthouden. Men zal zich herinneren, dat de firma J. Schaap Lzn. surséance van betaling is ver leend tot 3 Januari 1936. Systeem de Ceuster Uitgifte van 600 bewijzen van deelneming ad 250 Op 1 October 1935 is opgericht hel syndicaat „Systeem de Ceuster", met het doel te geraken tot de commerci- eele exploitatie van het octrooi voor Nederland en koloniën no. 35264 be treffende de vergassing van ruwe olie om deze als brandstof voor benzine motoren te bezigen. Thans wordt ten kantore van de firma Simoons en Oosthoek, commissionairs in effecten te Amsterdam, op Maandag 25 Nov a.s. de inschrijving opengesteld op 600 stuks bewüzen van deelname ad 250 in het syn dicaat „Systeem de Ceuster". Reeds werden 262 stuks geplaatst. De betaling moet plaats vinden 2 December a.s. Blijkens het prospectus werden tot op heden onder leiding van den uitvinder, den heer J. de Ceuster, een aantal installaties op bescheiden schaal gefabriceerd te Breda en bij wijze van practische proefnemingen ge monteerd op de motoren van luxe auto's, vrachtwagens en autobussen. Gaandeweg erden verbeteringen aangebracht, waar door thans de toestellen technisch geperfec tioneerd zijn. De gebruikers van deze toe stellen verklaren in de praktijk de enorme besparing op de brandstof rekening van auto mobiel-moteren. varieerend van 70 a SO pet. blijvend te hebben geconstateerd. Het syndicaat wil den verkoop op ruime- basis ter hand nemen, waardoor de ge weldige hesparingsmogelükheden en de deugdelijkheden der apparatpn in breede kringen zal worden aangetoond. Mij. tot Exploitatie van J aarbeursgebouwen In de vergadering van aandieelhouders cl:ir Mij tot Expl. van Jaarbeursgebouwen N.V. is zoowel het verslag van den Raa,d van Bestuur als de'balans on winst- en ver liesrekening over 19341935 goedgekeurd onder décharge voor het gehouden beheer. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van ƒ3.452.396.72. Onder de acti ve komen de gebouwen mor met een bouw- waarde van 4.067.969.81, waarop afgeschre ven ƒ1.306.330.74. zoodat de uoekv. aarde be draagt ƒ2.761.639.07. De Inventaris is m zijn geheel afgeschre ven, ten blijke waarvan deze voor 1 op de b»-lans is gebracht Op de verschillende leeningen hadden de verplichte aflossingen plaats. Tot op 30 April 1935 bedragen dc aflossingen in totaal ƒ625.000. De exploitatierakening sluit met een voor deelig saldo van 3.332.77, dat naar de ver lies- en winstrekening is overgebracht. Crisisverschij nselen in cultures DJEMBER, 13 Nov. (Ancta). Als de crisis verschijnselen in de rubber- en koffiecultuur worden beschouwd: le. h»-<t feit, dat in den loop van deze maand door de Landbouw-Mij Soekamadee de ondernemingen Bandiolit (Zuid-Djemb*w) en Soekamadce (Zuid-Glcnmorei verkocht zijn; de administrateurs en het overige per soneel z'jn ontslagen. 2e. Het feit, det op de ondemcini jgen v an de Koloniale Bank aan personeel ontslng aangezegd is. 3. Het feit, dat de ruoberuultuur on "'er der druk verkeert van de enorme uitvoeren aan oevolkingsrubber, w jarvan de koffie- cul'uur die gemengd mei do rubbi-r- cultuur wordt gedreven dien weerslag ondervindt. GEMENGD NIEUWS met het hoofd tussohen een dorschmachine Te Erp (N. Br.) is het 5-jarig zoontje van den landbouwer v. d. C. in een onbewaakt oogenblik met het hoofd tusschen een in wer king zjjnde dorschmachine geraakt. Zwaar verminkt werd he"; kind naar het ziekenhuis gebracht. De toestand is levensgevaarlijk. na twee jaren ontdekt. In November 1933 werd te Broek op Langend ijk (N. H.) een auto, benevens een Albin-motor, gestolen. Elk onderzoek naar den dief bleef vruchteloos. Dezer dagen werd bij den importeur van Albin-motoren te Amsterdam navraag gedaan naar enkele on derdeden. Aangezien de gestolen motor deze deelen had gemist, werd nu opnieuw een on derzoek ingesteld, met het gevolg, dat de ver dwenen motor spoedig werd gevonden. De ei genaar herkende hem als zijn eigendom. Ook heeft men den vermoedelijken dief, iemand uit Bergen (N.-H.) gearresteerd. de das om Onlangs zijn te Haarlem eenige inbra ken gepleegd. Men ie thans op het spoor ge komen van den vermoedelijken dader, een 22-jarige Duitscher. Hij ontkent, doch men heeft zoodanige aanwijzigingen, dat het wel vaststaat, dat hij de dader is geweest. Hij had n.l. een das om, welke in den winkel •an een der bestolen firma's was ontvreemd. DE MISDADEN TE OSS Uitspraken in roofovervallen en moord De Bossche rechtbank deed uitspraak in de Ossche strafzaken die 31 October werden behandeld. Wegens de roofoverval in de woning van W. Bouwman te Uden werd de 23 jarige J. P. Ceelen veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf, de 23-jarige A. J. Hendriks -(Jonge Toon de Soep) tot 7 jaar gevangenisstraf en de 23-jarige opperman H. A. van der Putten (de Rut) tot 8 jaar gevangenisstraf De eisch. was tegen elk 10 jaar gevangenisstraf. De 20-jarige fabrieksarbeider P. de Bio werd tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis- straf veroordeeld. Eisch 3 jaar. De 45-jarige verzekeringsagent T. j. L. Kooien uit Tilburg werd van uitlokking van de roofoverval te Uden en heling vrijgespro ken. Eisch 8 jaar. Van der Putten en Hendriks werden ter zake van de roofoverval en mishandeling te Oyen, waarbij A. Verhoeven overleed en P. Verhoeven een ernstige hoofdwonde bekwam veroordeeld tot resp. 4 én 3 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrrest. Eisch 5 jaar De rechtbank veroordeelde Ceelen wegens moord op -1 m caféhouder J. v. d. Pas op 9 October 1932 te Berghem tot 8 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Eisch IQ jaar. Auto- en motor-ongelukken Te Haarlem is een auto, bestuurd door den 71-jarigen heer Van H. uit Utrecht, in de bocht by de Amsterdamsche brug geslipt en op het trottoir terecht gekomen. De 10-jarige A. J. Spoor uit de Amsterdamsche straat, die op de brug gcond te kijken, raakte tusschen de brugleuning en de auto bekneld, waardoor hy beide dijbeenen brak. De jongen is naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis overgebracht. Tegen den automobilist, die iets te snel door de bocht gereden zou zijn is proces-verbaal opgemaakt. Te Hoogkerk (Gr.) is de 4-jarige R* Brus»; door een auto overreden en in errastigen toestand opgenomen. De auto reed over beide beentjes en verwondde het kind aan hoofd en armen. Het kind stond met enkele anderen voor de geopende brug te wachten. Onver wacht liep het weg en draaide om een even eens wachtenden bieten-auto heen, juist op het oogenblik dat de personen-au';o, komende uit de richting Vierverlaten passeerde. De bestuurder van dezen auto schynt niets vau het ongeluk gemerkt te hebben; hij reed al thans door. Zijn nummer is echter genoteerd. Te Nieuwe Niedorp (N. H.) is het 10-jarig zoontje van de Geus onder een in volle vaart rijdenden zandatfeo geraakt. In deemiswekkenden toestand is het kind naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Te Volk el (N.Br.) is het 7-jarig dochter tje van den landbouwer F. v, B. bij het over steken van den weg door een auto aangere den en met een ernstige hoofdwonde opgeno men. Haar toestand is zorgwekkend. Te Amsterdam is in de MarkensteegJ een 20-jarige man door een auto overreden. Met inwendige kwetsuren is hij overgebracht naar hd; Wilhelmina Gasthuis. Doodelijke auto-ongel ukken Op de Nieuwmarkt te Amsterdam is eert ernstig ongeluk gebeurd. Een jongen van elf jaar. wonende in de Koestraat, was op een vrachtauto geklommen. Op het oogenblik, da: hy er zich af liet glyden, zette de chauf feur den dagen achteruit, zoodat de jongen onder de achterwielen raakte. Het knaapje was op slag dood. De bloembollenzwendel begint weer Van bevoegde zijde wordt ons het volgen de medegedeeld: In eenige dagbladen is een advertentie van een bloembollenhandelaar opgenomen, waar in bloembollen tegen zeer lage prijzen wor den aangeboden. Ter motiveering van deze aanbieding wordt gewezen op de slechte tijdsomstandigheden. Hierbij wordt gezegd, dat in- en uitvoerverboden aan de orde van den dag zijn en dat Amerika de grenzen voor diverse bloembollensoorten heeft geslo ten; de goedkoope aanbieding wordt nu gedaan, om het personeel aan het werk te houden. Hoewel de bloembollenexport met groote moeilijkheden te kampen heeft, is de uitge voerde hoeveelheid nog niet in ernstige mate gedaald, terwijl Amerika reeds vóór deze crisis de grenzen voor narcissen had geslo ten; aangekondigd is, dat in December 1936 dit embargo zal worden opgeheven. Mede omdat de adverteerende firma niet als kwee ker geregistreerd staat, doet de grondslag van deze aanbieding dus wel zonderling aan. de drank op de weg Te Kerkrade (L.) reed een automobi list op den Kaalheidersteenweg toen per fiets een zekere K. uit Kaalheide de auto tegemoet reed. K. verkeerde onder den in vloed van sterken drank. Een aanrijding was onvermijdelijk. K. werd over den weg geslingerd en bleef bewusteloos liggen met bloedende hoofdwonden. Een ontboden ge neesheer constateerde een hersenschudding en gelastte de overbrenging van K. naar het ziekenhuis. geen gedenatureerde erwten zaaien De aandacht van de landbouwers wordt er op gevesfcigd, dat het het volgend jaar n;*t geoorloofd zal zyn om gedenatureerde groene erwten of schokkers voor de zaai te ge bruiken. geheime distilleerderij ontdekt. Men meldt ons uit Me lis sant: Door ds politie is met behulp van kommiezen b\) een ingezetene een distilleerderij in beslag geno men. Tegen den eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. baldadige brandstiichting. Men meldt ons uit Am sterdam: De oor zaak van den brand, die Zondagmiddag heeft gewoed in een loods met oud-rubber van de N.V. „Nerufa" aan de Duivendrechtschekade is door de politie opgespoord. De twee jongens van 10 en 13 jaar hebben Zondagmiddag op het terrein een vuurtje gestookt, waardoor rubber, dat tegen de loods lag, begon te bron- den. Toen de vlam wat groot werd hebben zy het hazenpad gekozen. het ongeval met de fokker Het „Hbl." meent te weten, dat een deel van den propeller van de Fokker C. 10, welk vliegtuig een noodlanding moest maken, by Oostzaan is gevonden. in kokende melk Te Bud el (N.-Br.) is he": 2-jnrig dochter tje van de familie van O. in een onbewaakt oogenblik in een ketel kokende melk gevallen. De toestand van het kind is zorgwekkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3