PATROUILLEGEVECHTEN IN NOORD EN ZUID DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 D' Buitenland DE ABESSIJNSCHE MUNITIE-AANVOEREN BEDREIGD WAT VOERT RAS DESTA IN ZIJN SCHILD (Van onzen bijzonderen correspondent W. F. Deedes) Addis Abeba, Woensdagav. 13 Nov.— De hevigste en waarschijnlijk meest cri- tieke veldslag sedert het uitbreken van de oorlög, zal vermoedelijk worden geleverd tusschen Harrar en Djidjiga en wel veel spoediger dan men verwachtte. Dit is de ge volgtrekking, die men hier uit de verras send snelle opmarsch dor Italianen in het Zuiden heeft gemaakt Berichten over de posities der I tali aan sch? troepen zijn slechts vaag en men gelooft algemeen, dat zij Djidjiga als hun eerstvol gende doel hebben gekozen. Deze meening Berust op de volgende overwegingen. Ten eerste is het moeilijk hun leger halt te doen houden op zoo korten afstand van Djidjiga, en ten tweede is het duidelijk, dat de Italia nen den weg, waarlangs wapenmateriaal voor de Abessijnen wordt ingevoerd uitBer- bera in Britsch Somaliland willen afsnijden. Geruchten over de bewegingen van de Verdedigende troepen in Ogaden zijn te vaag om betrouwbaar te zijn. Berichten over hei aantal dooden en gewonden varieeren tus pchen getallen van 500 en 2000. Het schijnt wel zeker te zijn, dat Hap te Michaels leger, dat Gorrahei verdedig de, ernstige verliezen heeft geleden, maar het is evenzeer mogelijk, dat de inheemsche Italiaansche troepen bij den aanval verliezen hebben geleden. Buitenstaanders, die de landstreek goed kennen, meenen, dat alleen een wonder zal kunnen verhinderen, dat een of meer der vier oprukkende Italiaan sche colonnes binnen afzienbare tijd Djidjiga zal bereiken. Zij geven echter tevens te kennen, dat er waarschijnlijk hevig gevochten zal worden, voordat de Italianen inderdaad voor Djidjiga zul len staan. Het is daarom vermoedelijk nuttiger om Ihet mogelijk verloop der vijandelijkheden in de toekomst af te leiden uit do aantallen, posities en bewegingen der Abessijnsche troepen, welke gegevens ik zoo juist in mijn bezit heb gekregen. Zij zijn echter voor wat het Zuiden betreft aanmerkelijk minder correct dan de gegevens over de gebeurte nissen aan het Noordelijk front, omdat het terrein der actie daar zooveel grooter is en er onlangs belangrijke bewegingen van de legers hebben plaats gevonden. Ras Nasiboe's leger is nog steeds de sterk ste Abessijnsche troepenmacht in het Zui den. Honderdvijftig duizend van zijn man schappen liggen tusschen Harrar en Dj id jiga en ten Zuiden van deze twee steden. Deze troepen bezetten ongeveer een redht- hoek, waarvan Harrar, Djidjiga, Biaworaba en Warroh de hoeken vormen. Ras Nasi- boe's troepen zullen grootendeels belast worden met de crttieke verdediging van Harrar. Er is verder nog een leger van 60.000 man onder bevel van Ras Gesatsjof, dat achter Djidjiga ligt, in een driehoek gevormd door de spoorlijn en de grens van Britsch Soma liland. Het grootste deel van Dedjasmatsj Ambo' leger van -40.000 man bevindt zich in het Oosten van Aroesi, waarschijnlijk ongeveer 50 mijl ten Zuiden van Harrar. Misschien hebben zij hun positie kortgeleden eenigs- zins gewijzigd. De Abessijnsche troepenmacht, waarover 'de meeste twijfel bestaat, is Hapte Michaels leger, dat rondom Gorrahei lag. Het bestond oorspronkelijk uit 20.000 man, thans echter waarschijnlijk uit veel minder. Ras Desta's troepen zijn op het oogenblik van het meeste belang. Ras Desta heeft 20.000 man onder zijn beveL Zijn hoofdkwar tier is in Allata. Hij bevindt zich thans dichter bij het centrum van het Bale-dis trict Achter hem in het Sidamo-district ligt een reserve van 80.000 man. In het Oos telijk gedeelte van het zuidelijk gebied zijn de legers kleiner en meer onderverdeeld. Uit dit overzicht kan men een indruk krij Kn van de toekomstige bewegingen van de trouwbare leiders als Ras Desta, die reeds met zijn troepen in Oostelijke richting trekt. Een zeer betrouwbaar en onpartijdig per soon gaf mij vanmorgen een uiteenzetting van deze bewegingen en gaf nadrukkelijk als zijn meening te kennen, dat hij veel succes daarvan verwachtte. Minstens de helft van Ras Desta's troepen trekt reeds Oostwaarts, terwijl duidelijke, maar minder betrouwbare berichten eveneens gelijktijdige bewe gingen in Zuidelijke richting melden. Uit onpartijdige bron verneem ik, dat een groot deel van Ras Desta's troepen Zuid-Oostwaarts is getrokken in de rich ting van Dolo, vermoedelijk met de be doeling om Mogadiscio, de haven van Italiaansch Somaliland, te bereiken. Als dit juist is, blijkt, dat de twee grootste elkaar bestrijdende legermachten in vol komen tegenovergestelde richting mar- cheeren, zonder elkaar te ontmoeten. Aan de Noordzijde van 't Zuidelijk front Siet de toestand er meer critiefk voor de Abessijnen uit Ik verneem, dat Ras Nasi boe tot een Zuidwaartsche insluipende ma noeuvre is overgegaan, om daardaar om de Italianen heen te trekken, in plaats van tegenover hen te komen staan. De breedte van den sector, waarover de Italianen mar- cheeren, schijnt dit plan echter te zullen verijdelen. De Abessijnen houden vol, dat hun plari- !nen niet in de war gebracht zijn door de laatste gebeurtenissen, maar dit lijkt, zooals ik gisteren reeds zeide, twijfelachtig. Intus- schen bevinden de Abessijnen zich, wat hun wapeninvoer betreft in een lastige positie, want als de Italianen er in slagen tot aan Djidjiga op te trekken, zullen daar door de huidige regelingen, waarbij Britsdhe wapenen en munitie uit Berbera werden aangevoerd, in de war worden gebracht. Vanmorgen werd een Italiaansche verken ningsvlucht boven Djidjiga gesignaleerd. Vermoedelijk zullen de Abessijnen trachten niet alle invoer via dezelfde plaats te laten loopen. De Abessijnsche regeering heeft het Fransche verzoek de spoorlijn niet voor wapentransport te gebruiken, waarmede men hoopte Italiaansche bombardementen op de lijn te voorkomen, van de hand ge wezen. Zij is van plan een gedeelte der Britache ammunitie via Djiboeti en een an- Is len Westen van Makalle een slag begonnen? Italianen zuiveren het Gheraltagebied. Het 42ste legerbericht, dat generaal De Bono uit Oost-Afrika telegrafeert, luidt aldus: Het eerste legercorps heeft de Dessa- eöne bezet en zich vereenigd met de kolonie Dankali. Het inlandsche le gercorps bezet het Gheralta-gebied en heeft aanzienlijke afdeelingen van den vijand verdreven. Het tweede legercorps heeft de Takaze bereikt en houdt zich op te Addis Rassi en Addi Encato. Ook aan het Somali-front wordt de actie voort gezet De luchtvaart controleert de bewe ging van den vijand en heeft zijn ver kenningen uitgestrekt tot het Ascian- ghi-meer en in Noordelijk De voorhoede van het corps Mara- vigna heeft de rivier Takazze bereikt De voortdurende verontrusting van het aan den linkervleugel staande corps Santini door Abessijnsche troepen heeft zuiveringsacties noodig gemaakt, welke worden ten uitvoer gelegd door afdee lingen Askaris van het corps van San tini en de kolonne kameel-rijders van kolonel Lorenzini. Op deze wijze hoopt men de omstreken van Asbi Dera van Abessijnsche troepen te bevrijden. De troepen van Ras Seyoem zouden zich bevinden in het gebied van Ghe- ralta in de buurt van den berg Gundi Bij Togora, in de buurt van de Amba Aladsji, zijn verscheiden Abes sijnsche legerafdeelingen opgemerkt. Het schijnt dat de Abessijnen in deze streek een krachtigen tegen stand voorbereiden. De Bono te Makallé De gouverneur-generaal der Italiaansche bezittingen in Oost-Afrika, generaal Bono, heeft, naar de Romeinsche bladen melden, officieel bezit van Makalló nomen. In zijn gezelschap bevond zich de minis ter voor de propaganda, graaf Caano. Generaal De Bono werd ontvangen door Ras Koeksa, die omringt was door zijn onderaanvoerders en de geestelijkheid. Geen tanks verloren Het bericht uit Addis Abeba, betreffende de verovering van vier Italiaansche tanks en twee gepantserde auto's, het dooden van 50 Italiaansche officieren en I vangen nemen van talrijke manschappen door de Abessijnen bij een botsing in de nabijheid van Gorahei wordt te Rome go- dementeert. Het schijnt dat de Abessijnsche oorlogsberichten steeds fantastischer wor den; de oorlogscorrespondenten die zich aan Abessijnsche zijde bevinden, hechten vrijwel geenerlei waarde meer aan. Eritreasch stamhoofd overgeloopen? Te Addis Abeba deelt men mee. dat on langs uit Eritrea een stamhoofd met 1457 man die allen gewapend waren en de be schikking hadden over 26 mitrailleurs, naar Abessijnsche zijde is overgeloopen. De Negus heeft deze houding van het stamhoofd ten zeerste gewaardeerd. Deze was in Abessinië ter dood veroordeeld, doch uitgeweken naar Eritrea, waar hij dienst nam bii het Italiaansche leger. Bij de krijgsoperaties is hij gedeserteerd en naar Abessinië teruggekeerd. Hij is te Addis Abeba aangekomen, waar hij heeft ver klaard, dat het Italiaansche leger ernstig te lijden heeft van ziekten, in hoofdzaak van dysenterie. De Abessijnsche opmarsch Steeds duidelijker teekent zich het stri ven der Italianen af om den spoorweg Ad dis Abeba-Djiboeti te bereiken. De Abbev sjjnen treffen hiertegen hun maatregelen en Ras Getatsjoe heeft met ongeveer 40.000 man stelüing gekozen ten Noorden van den spoorweg, terwijl een andere groep van 35.000 man onder leiding van dedzjamatsj Abeba Dat-of de heuvelrug ten zuiden van den spoorweg bezet heeft. Tegenover den Italiaanschen opmarsch in de Danakil-woestijn heeft de Abessijnscha legerleiding sultan Mohammed Jajoe ge plaatst met 30.000 man, die tezamen met de troepen van Ras Kabade, die over 40.000 man beschikt en in den sector Dessie com mandeert. en met steun van het 50.000 man omvattende leger van den kroonprins definitieve barrière tegen den Italiaan schen opmarsch vormt. Tot nog toe waren deze troepen niet in eenig gevecht gewikkeld. Wordt er bij Makallé gevochten? Volgens Abessijnsche mededeelingen zou zich ten westen van Makallé een slag ont wikkelen. Voornamelijk zou worden gevoch ten bij de Gheva. een zjjrivier der Takaze tusschen Makalló en Antalo. De aanvallen de Abessijnsche troepen behooren tot het Seger van Ras Seyoem en zouden goede vo»- derïngen gemaakt hebben. Van het Zuidelijke front wordt gemeld, dat de Italiaansche troepen ten noorden van Gorahei langzaam blijven oprukken. De op marsch wordt bijna uitsluitend uitgevoerd der gedeelte per vrachtdienst uit Berbera te vervoeren. Haar laatste toevlucht is Porl Soedan, waarvandaan met. zware vrachtwa gens en muilezels via Koermoek in den Engelsch-Egyptischen Soedan en Nakamt; in West-Abessinië de voorraden naar Ad dis Abeba zullen kunnen worden vervoerd. (Copyright Morningpost AN.P.) door tanks en gemotoriseerde troepen. Be langrijke gevechten zouden hier niet gevoerd orden. Gisteren hebben Italiaansche vliegtuigen verkenningsvluchten gemaakt boven Dag gabhoer en Djidjiga, alsmode boven Tefen- ber. Zii hebben geen bommen laten vallea Aan het Noordelijke front hebben de vlieg tuigen tot in de nabijheid van Amba Alejo, ongeveer 50 KM. ten zuiden van Antalo, go- vlogen. Mussolini ontvangt gezanten Mussolini heeft gisteren den Franschen ambassadeur ontvangen. Van bevoegde Ita liaansche zijde verluidt, dat de algemeene politieke toestand is besproken. Dit onder- houd is naar Italiaansche meening een be wijs voor het voortduren der besprekingen tusschen Frankrijk, Engeland en Italië. In welingelichte kringen te Londen ver luidt., dat hoe-wel nog geen beslissing is ge vallen omtrent de te nemen maatregelen, aan beide zijden een ontspanning in de be trekkingen tusschen Engeland en Italië wenscheljjk wordt geacht. Daarom acht men De Italiaansche nota Naar te Parijs verluidt zal de Italiaan sche nota inzake de sancties niet onmiddel lijk door de Fransche regcering worden be antwoord. Men zou voornemens zijn zich aan te sluiten bij een eventueel collectief antwoord. Te Londen verwacht men evenmin, dat de Britsclie regeering onmiddellijk op de nota zail reageeren, doch acht het waarschijnlij ker, dat de regeering overleg zal plegen mét de andere mogendheden, die de Italiaansche nota hebben ontvangen, vóór zij een beslis sing zal nemen over den vorm van het antwoord. Er is geen reden om aan te nemen, dat de Britsche regeering niet langer op hot standpunt zou staan, dat de kwestie der sanctiemaatregelen er één is tusschen Ita lië en den Volkenbond en niet tusschen Italië en Engelland. Fransche persstemmen De „Excelsior" betreurt het, dat men de op Europeesche verhoudingen berekende sanctie-maatregelen toepast op de Afrikaan sche koloniale kwestie en wensclit dat een vrede gesloten wordt, die op het oogenblik ten zeerste vergemakkelijkt wordt door de weerloosheid der Abessijnen in de grenspro vincies. De „Figaro" acht de nota correct, doch stelt Itailië zelf verantwoordelijk voor de sanctie-maatregelen, want het had den schijn van schending van het Volkenbond» statuut kunnen vermijden en met een be roep op een of ander incident Abessinië kunnen binnenrukken en hétzelfde berei ken, zonder als aanvaller gebrandmerkt te worden. Daardoor had Italië ook Europa voor een crisis kunnen bewaren. Het blad meent, dat Italië bij zijn onderhandelingen kan streven in de richting van een Volken bondsmandaat over Abessinië. De „Ami du Peuple" gaat verder en ver klaart categorisch, dat tegenover Genève Rome gelijk heeft. Abessinië is geen natie De Volkenbond moet terugkeeren van de artikelen 15 en 16 naar het mandaatsch artikel 22, wanneer hij zich als scheids rechter niet voor altijd will blameeren. De „Quotidien" stelt Laval voor alle moei lijkheden verantwoordelijk, want hij heeft tijdens zijn reis naar Rome Mussolini een blanco volmacht gegeven en daardoor Frankrijk op koloniaal en diplomatiek ge bied geschaad evenals den Franschen bui tenlandschen handel en den Volkenbond. De sanctie-afweer De hertog van Aosta Bosta heeft der secretaris van de fascistische partij te Triest een aantal baren goud en zilver ter hand gesteld, welke zijn verkregen door het ver smelten van gouden en ziveren sieraden uit zijn persoonlijk familiebezit. Tevens overhandigde hij hem een som an 30.000 lire en verklaarde, dat in zijn huishouding alle maatregelen waren geno men om de sancties het hoofd te bieden. De opmarsch langs Fransch Somaliland In Djiboeti wordt van inboorlingen-zijde vernomen, dat de Abbessijnsohe troepen snel terugtrekken voor de in de richting van Harrar opmarcheerende Italiaansche colonnes. Een detachement Senegaleezen heeft in structie gekregen rioh naar de grens te be geven, teneinde de Fransche neutrailteit te handhaven, wanneer troepen de grens moch ten naderen. Addis Abeba meldt weer hevige gevechten Van het front in Ogaden en van het noordelijk front worden te Addis Abeba he vige gevechten gemeld, die klaarblijkelijk de inleiding tot een grooten slag vormen. Aan het noordelijk front zouden de Abes- rs zich inderdaad opmaken voor den aanval. De Abessijnsche leider, GubrerHiyol moet een Italiaansche voorhoede-patrouille hebben aangevallen en tot den laatsten man vernietigd hebben. Te Addis Abeba zijn 180 kisten met 12 herstelplaatsen voor geweren en mitrail leurs uit Europa aangekomen. Onder leiding van Dr. Bn inner, vroeger inspecteur van politie te Weenen, een Oos- tenrjjkschen kolonel en den Zwitserschen luitenant Borgle, worden deze hersteiplaat- sen opgesteld. Bovendien zijn nog 5000 geweren en mi trailleurs van het modernste type en een groote hoeveelheid medicamenten en ver- bandstoffen aangekomen. Binnenkort worden 400.000 gasmaskers venvacht. Engelsche persstemmen De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat men in of- ficieele kringen heeft verklaard, dat de sleutel tot de Itailiaansche protestnota te. vinden is op de plaats, waar geëischt wordt dat elke sanctiestaat de eigen verantwoor delijkheid voor de getroffen sanctie-maat regelen op zich zal nemen. Indien Mussolini de collectieve verant woordelijkheid van den Volkenbond loo chent, onttrekt hij zich aan de consequen tie van deze verloochening, n.l. een volledi ge breuk met Genève. Het Italiaansche ministerie van buiten landsche zaken is zich ervan bewust, dat de eenig mogelijke regeling van het Abes sijnsche conflict te Genève zal moeten ge schieden. Uit economische overwegingen is een snelle vrede dringend gewenscht. nu de Italiaansche militaire eer is bevredigd en bepaalde gebieden zijn veroverd. Wanneer men de deur van Genève zou sluiten, zou den de onderhandelingen hierover worden vertraagd. Deze interpretatie van de nota wordt bevestigd door het feit, dat het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken bijzon dere beteekenis hecht aan de jongste ge beurtenissen in Abessinië. Italië probeert aan te toonen, dat het den geest van het Volkenbondspact niet schendt, doch in de ze door bevrijding der Abessijnsche slaven en der grensstammen van het Abessijnsche juk de bedoelingen van den Volkenbond heeft bevorderd. Eenige deskundige onafhankelijke waarnemers gelooven in de Italiaan sche nota bovendien nog een in de laatste minuut ondernomen poging te zien, het sanctie-front te doorbreken. Door hun te zeggen dat zij zich niet achter de collectieve verantwoordelijk heid van den Volkenbond kunnen ver bergen, hoopt Mussolini eenige van de kleine staten zoozeer te intimideeren, dat zij de voorgenomen sanctie-maat regelen uitstellen of geheel laten va- Inmiddels laat de officieuse inter- pratie van de nota geen twijfel er over, dat de Italiaansche repressaille- maatregelen met de beëindiging der sanctie-maatregelen niet zullen ophou den. Men hoopt en gelooft, dat het gehee- le conflict spoedig bijgelegd kan wor den, doch daarmee is niet gezegd, dat Italië de normale handelsbetrekkingen zal hervatten met de slaten, die aan de sancti s deelnemen, en dat niet zoozeer uit zucht tot wraak als wel door economische noodzaak, aangezien na den veldtocht in Abessinië Italië de grootste zuinigheid bij het doen GESPANNEN TOESTAND IN EGYPTE Gevechten in Caïro Tij diens de viering van den Egyptischcn onafhankelijkheidsdag hebben te Caïro ern stige vechtpartijen plaats gehad tusschen studenten en politie, ten gevolge waarvan 39 personen, ander wie 19 politiemannen, werden gewond. De studenten en andere oproerige elemen ten trolcken naar het Britsche consulaats gebouw, waarvan de ruiten werden nield. Ook in andere plaatsen braken anti-Brit- sohe onlusten uit. In Port-Said hield de na tionale Wafd-partij een demonstratie op het kerkhof, om den overlijdensdag van den lei der der Wafd-partij, Zaghlo:i Pasja, te hei denken. In een rede werd het Egyptische volk tegen de „Britsche onderdrukkers' opgezet. De politie sloeg de demonstranten uit elkaar. Te Caïro hield de Wafd-leiaer Nahas Pasja voor 20.000 aanhangers een anti-Engelsche redevoering. De rede vond haar hoogtepunt in een reso Iutie, samengevat in de volgende vier punten: 1. Het volk moet worden uitgenoodigd, elke samenwerking met de Engelschen op te geven. 2. De regeering moet aftreden, als protest tegen de Fngelsche inmenging in binnen- landsch-Egyptische verhoudingen. 3. De regeering zal niet gesteund worden, ingeval zij niet aftreedt 4. Elke regeering. die met die Engelschen samenwerkt wordt als tegenstandster van het volk nangemerkt. In kringen, die niet tot de Wafd-partij behooren, beschouwt men deze rede als een oproep tot revolutie. Na deze massa-meeting hadden er op- niieuw onlusten plaats, waarbij de politie met flesschen en steenen werd aangevallen. Er moeten veel gewonden en ook eenige doo den te betreuren zijn. Churchill gemolesteerd Zjjn dochter door steenworp gewond vVinston Churchill en zijn zoon Randolph zijn gisteravond te Liverpool door een me nigte aangevallen. De auto, waarmede de beide Churchills zich naar een verkiezings vergadering begaven, werd met steenen be kogeld. Een steen ring rakelings langs het hoofd van Winston Churchill Toen na de - p.rgadering Randolph met zijn zuster Sarah naar huis terugkeerden, werd de auto wederom door een vijandige menigte omringd. Een demonstrant wierp een grooten steen, welke miss Churchill wondde. Randolph is van meening. dat de demon stratie is georganiseerd door tegenstanders, behoorende tot Labour. De autonomische beweging in Noord-China De Japansche dagbladen publiceeren be richten uit Peking, volgens welke de auto nomistische campogm? in Noord-China aan kracht wint. Tegen 20 Nov. zal er een co mité voor autonomie worden georganiseerd, dat zal streven naar onmiddellijk zelfbe stuur van de twee provincis Hopei en Tsja- har. Verwacht wordt, dat nog eenige pro vincies, o.m. Sjantoeng, zich bij deze bewe ging zullen aansluiten. Het comité za.1 de leiding op zich nemen owr de zware industrie en de industrieele organisaties, cader controle van de Na/n- king-regeering. In hun commentaren wlj/.m de Japansch bladen er op, dat de campagne ten gunste ven autonomie ten zeerste bevorderd wordt door de politiek betreffende nationalisatie van het zilver, aangezien dit een kwestie van leven of dood vormt voor de bevolking in Noord-China. Nieuwe recordvlucht over de oceaan aviatrice Jean Batten is gister ochtend om half zes van Thies, aan de restkust van Afrika, vertrokken voor een solovlucht over den zuidelijken Atlanti schen Oceaan. Het record stond op naairi van den Spaanschen vliegenier Combo, die don tocht in 16^ uur volbracht. Jean Batten is er thans in geslaagd, deze vlucht in slechts 13 uur 15 min. uit teren, waarmede zij er dus in geslaagd is, het record op haar naam te brengen! Een transatlantische luchtdienst Van Londen is *n luchtvooxtdelegatie uanr Ottawa vertrokken teneinde aldaar met de Can&deesche autoriteiten besprekingen te voeren over het instellen van een lucht dienst over den Atlantisohen Oceaan. Desbetreffende- besprekingen rijn reeds geopend met Ierland en New-Foundland. De onderhandelingen in Ottawa zullen tegen het einde van deze maand aan vangen. Een vlucht met den dood De drie passagiers, dfie met captain Donald Buckman in een passagiersvliegtuig op weg aren naar Bakersfield m Califomië, hdb- en een verschrikkelijken tocht gehad. Hoog in de lucht kreeg de piloot plotseling een hartaanval. Hij vocht dapper tegen de be roerte en vloog met inspanning van al zijn wilskracht honderd mijl ver een ontzettende race met den dood. Toen hij zijn passagiers veilig op den grond had gezet, stierf hij eenige minuten. Lynchgruwelen in Amerika Uit Columbus in den staat Texas wordt gemeld, dat ongeveer 700 personen, waar onder vele vrouwen, op de brug over de Colora do-rivier oen transport gevangenen overvielen en aan de escorteerende ma.n- eoheppen twee 16-jarigo negerjongens wis ten te ontrukken, die beschuldigd werden van moord op een blank meisje. De menigte trok naar het huis van den vader van het vermoorde meisje, lynchte de neg era en knoopte hen op aan een boom. Ln hun doodsangst beschuldigden de jongens oen derden neger van den moord, waarop de menigte op zoek naar dozen neger ging. Ook uit Ripley in West Virginia wordt een lynchgeva) gemeld. De menigte sloeg een blanken arbeider dood, overgoot lijk met benzine en stak het in brand. Overstroomingen in Zuid-Frankrijk Door den buitengewoon zwaren regenval is de rivier de Rhóne buiten haar oevers getreden, er heeft bij Avignon een gebied van ?0 K.M. breedte onder water gezet De stad zelf staat voor vier vijfden on- Je water De bewoners van verschillende lager gelegen wijken moesten hun woningen Ln booecn verlaten. Ook in de omgeving van Marseille heeft het noodweer groote schade aangericht Bij Toulon moesten voracheidene bruggen voor het verkeer worden gesloten. Tabaksmokkelen per vliegtuig Aan de kust bij Duinkerken heeft de Fransche politie een Belgisch vliegtuig in beslag genomen, waarin acht balen fraudu leus ingevoerde tabak werden aangetroffen. De politie zoekt naar de eigenaars van het toestel, van wie zij gelooft, dat zij deze ta bak te Parijs aan de markt brengen wilden. Het schijnt, dat het toestel een noodlan ding heeft moeten maken, waarbij de inzit tenden er nog juist in slaagden, te ont snappen. Lynchpartij in Galicisch dorp Ongeveer 200 boeren hebben in oen Gali cisch dorp bij Nieuw Sandec drie dorp elm gen met knuppels neergeslagen, daar zij hen van brandstichting verdachten. Twee der gelyncht.en werden ter plaatse doodgesla gen, terwijl de derde in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. Proteststaking te Jeruzalem Gisteren la te Jeruzalem een «taking uit gebroken als gevolg van de actie dier Ara bische jeugdorganisatie en de extremisten als protest tegen de Britsche politiek. Het parool werd juist gisteren gegeven, omdat toen de hooge Brioche ccmmissario werd terugverwacht. Kort Nieuws De Chineesche maarschalk Son Chuon Feng is door een Chineesche vrouw dood geschoten, terwijl hij in -enen Boeddhistischs tempel zijr. gebeden verrichtte De Chine-*- sche vrouw zou wraak hebben genomen we gen de terechtstelling van haar vader. Bij Alexis (Noord-Californië) is gisteren een boerderij afgebrand, waarbij die achi kinderen van den farmer, ondenks de red dingspogingen, om het leven kwamen. Er zijn te Athene met het oog op de kroning van Koning George buitengewone veiligheidsmaatregelen getroffen. Het wer pen met Lloemenruikers is verboden en de bewoners der huizen, welke liggen langs de route van den kroningsstoet, zijn gewaar schuwd, dat zij geen plaatsen mogen ver strekken aan vreemden. De Amerikaansche vloot is uit San Pedro voor groote manoeuvres vertrokken, waaraan 100 oorlogsschepen en 400 vlieg tuigen deelnemen. Het doel der oefening wordt streng geheim gehouden. GEMENGD NIEUWS 103 jaar oud Stratosfeertochten schijnen zijn om elkander te leeren waardee' ren en elkaar te vertrouwen. Als Stevens en Anderson bij hun beroem de tocht van deze dagen niet op elkaar hadden kunnen vertrouwen en elkaar hadden gewaardeerd, dan waren ze zeker niet heelhuids na liun hooge vlucht op de aarde terug ge komen. Dat is een goed idee voor menschen, die op dit ondermaansche het niet best met elkaar kunnen vinden. Als men daarom dit middel eens wat meer toepaste. Hitler met de een of andere food... neem er maar een... Einstein b.v. samen in een gondel de stra tosfeer in, om daar een poosje aan de zoldervan de dampkring te blij ven zweven. Einstein zou natuurlijk een gewel dige berekening maken over de hoe veelheid kinetische energie van de electronen, waarin het opgevangen licht zou omgezet kunnen worden, om daardoor zijn relativiteitstheorie nader te bewijzen. Hitler zou alles afzoeken om het Walhalla te vinden en daar de schim op te zoeken van den grifzen veld heer, Hindenburg, die hij indertijd daarin liet gaan. Misschien zou Hit ler kans zien zich ook daar gehaat te maken. Maar de kinetische energie van Ein stein zou de ballon niet van de zol deraf kunnen trekken en Hitiers mogelijk contact met Walhalla zou als de gondel toch weer ging dalen, niet remmend kunnen werken op de pijlsnelle aardevaart der beide aard- bewoners. Waarschijnlijk zouden ze op het laatste moment elkaar de hand weer drukken en samenwerken tot beider behoudEn als ze dan weer goed en wel beneden waren zou het spreekwoord: „zoo welkom als een jood in Duitschland" geen negatieve beteekenis meer hebben. Laten Mussert en Albarda samen eens zoo'n stratosfeertocht maken. Mussert zou geweldig te keer gaan, omdat in de dan door hem bezochte gebieden geen autoriteiten waren om hem, den leider, in audiëntie te ont vangen, zoodat er geen reclame in zou zitten. Albarda zou de glazen van zijn bril zeer helder oppoetsen om voor zijn „Volk" een nieuw vaderland te zoeken. Maar veel kans geef ik hem .üet. Doch als ze met een 90 K.M.-vaart naar beneden suizen is samenwerking bij de bediening der instrumenten wel noodig, willen ze niet verpletterd worden. Misschien wordt dan het Volk wel het vader land van Volk en Vaderland door het op zijn persen te laten drukken. Zoo zou er meer te doen zijn. Laten Kersten en Lou de Visser, die het soms toch al aardig met elkaar eens zijn, zoo'n tochtje maken. En Duymaer met Duys. En... ja wie dan niet? De oudste inwoonster van Den Haag, mej. W. J. van Ravesteyn, heeft gister haar 103-dcn verjaardag herdacht. Het is op zeer intieme wijze geschied, want mej. v. Rave steyn moet zich op medisch advies ont houden van emoties en zijzelf ook gaat lipfst zon stil mogelijk verder door 't leven, gelijk zij dat meer dan een eeuw lang heeft gedaan. De thans 103-jarige is op ongeveer 70-jarigen letfiijd, toen haar gezondheid reeds zwak was, in de Malakkastraat gaan wo.ien, op no 103; zijzelf zal toen wellicht nfet hebben vermoed, dat zij in die woning 103 jaar zou wordenjj Wat haar gezondheidstoestand betreftj kan worden opgemerkt, dat mej. v. RaveJ- steyn nog dagelijks de trap op en afgaat, van huis naar slaapkamer v.v. en dat zij" haar gedachten nog helder weet uit te druk-®! ken. doch overigens laten geziohtsvermo-^ gen en gehoor bij de oude dame veel ta wenschen over. Op haar verjaardag heeft zij nage- noeg niemand ontvangen. De burgemeester! heeft langs schriftelijken weg zijn geluk- wenschen en die van liet gemeentebestuur doen toekomen. - Inbraak te Voorburg Verduistering van 1500 Dinsdagavond is tijdens de afwezigheid der bewoners ingebroken bij de G., pen ningmeester van de Woningbouwver. „St Martinus", wonende Prins Hendrik straat. Door het indrukken van een ruitje zijn de dieven binnengekomen. Er wordt een bedrag van ongeveer 1500 vermist. Knaapje valt uit het raam En overlijdt spoedig In perceel Theresiastraat 151 is te Den Haag de 5-jarige knaap F. v. M. van de 2de verdieping uit een raam aan de achterzijde van het huis gevallen. Hij bekwam een schedelfractuur en is eenigen tijd later in de woning overleden. De jongen was met zijn broertjes aan het spelen en is vermoe delijk spelenderwijze over een voor het raam geplaatst hekje gevallen. Met de slooping begonnen. Men meldt ons uit Egmond aZe et Woensdagmorgen is een begin gemaakt met het sloopen van de sleepboot „Drente". Frank Rysdyk van Hendrik Ido Ambacht is met negen man personeel het werk begon nen. Zonder tegenspoed hoopt hij binnen korten tijd de „Drente" te doen verdwijnen. Te Teteringen (N.Br.) fietste de heer L. Vermys, boekdrukker te Oosterhout, huis waarts. Ter hoogte van de N. V. Hero's Oon- servenfabrieken is hij in aanrijding gekomen met een auto, die uit de tegenovergestelde richting reed. Hij werd een eind meegesleurd. In het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda is L. overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2