glituw scift (imtraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken atjonntmttrtsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5628 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 15e Jaargang gftbertentirpriptn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer022'I» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 HET BEGROOTINGS- DEBAT Kort en krachtig vertolkt Dr. Colijn de meening der Regeering Minister Oud is vatbaar voor overleg Minister Colijn had niet veel tijd noodig om het begrootingsdebat te beantwoorden. Kort en duidelijk vertolkte hij de meening der Regeering. De oude klanken van een vijftal critici hielden niet lang op. Ten aanzien van de houding van oen gou verneur-generaal ten opzichte van de N. S. B. deed de minister-president niet ondui delijk uitkomen, dat ook hij het verleenen van de tweede audiëntie niet zeer beleid .vol acht Ambtenaren alleen testen op vaderlands liefde geeft geen voldoende waarborg voor betrouwbaarheid, oordeelde Dr. Colijn. Nogmaals werd uiteengezet waarom de Regeering meent het zonder commissie voor de Grondwetsherzienine te kunnen stellen. De economische politiek werd vrij breed besproken. Alle nadruk werd gelegd op de oorzaken dat onze welvaart zoo zeer ge troffen is. Over devaluatie moeten we maar niet praten, zeide de heer Colijn, „want we doen het vrijwillig toch niet". Dat aan de koopkrachttheorie van den heer Albarda eenige critiek werd besteed, viel te venvachten. Zij legt de bijl aan den wortel van onzen uitvoer en ondermijnt daardoor heel ons economisch bestel. Op dit punt is verzoening tusschen Regeering en soc.-dem. uitgesloten. Duidelijk toonde de minister ook aan, dat ae oorzaak van traagheid in het uit voeren van openbare werken niet bij het Werkfonds schuilt. We hebben zelf daar ook meermalen op gewezen. Pakkend was ook het voorbeeld om duidelijk te maken waarom het verstandig is om van de in- dustrialisatie geen overdreven verwachtin gen te koesteren. Een ernstig woord werd voorts gesproken over den politieken toestand. Ons volk moge het ter harte nemen. Minister Oud toonde zich op het punt 'der belastingverhooging voor overleg vat baar. De verhooging der Omzetbelasting wil hij wel prijsgeven, mits de accijnsverlagin gen niet doorgaan en de Reisbelasting wat wordt verhoogd. Bij de replieken verdedigde de heer Al barda kort maar knap van af zijn stand punt het plan van den arbeid. Maar overtuigen kon hij toch niet en zeker Is niet te aanvaarden de tegenstelling, die hij maakte tusschen het werk der Regee ring waarvan ditmaal de groote betee- keriis werd erkend en „het plan". Het zou staan: bestrijding van crisisgevolgen tegenover conjunctuurverbetering. De heer Albarda sprak niet van een prin cipieel verschil toegestemd wordt blijk baar, dat er dat piet is maar van een essentieel verschil. Doch ook dat erkennen we niet. Wat de Règeering doet beoogt even zeer con .junctuurverbetering als wat de soc, dem. bedoelen op een wijze, die voor reali seering buiten onze macht ligt en voor ons economisch bestel groote gevaren op levert. En als de Regeering de crisisgevol gen wil temperen, de soc.-dem. doen het in him plan niet minder. Vandaag worden de replieken voortgezet. 's Avonds werd Binnenlandsche Zaken ïn behandeling genomen. (Men zie voor Verslag blz. 9) pet. salarisverlaging te Amsterdam Na urenlange discussie door het „Overleg" verworpen Gistermiddag werd een gecombineerde Vergadering gehouden van de Centrale Com missie van gemeentepersoneel te Amster dam over de door B. en W. voorgestelde loonsverlaging van 5%. Het voorstel werd na urenlange discussie met algemeene stem men verworpen. Verhooging van de schoenprijzen Naar wordt medegedeeld zijn de leden van de federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten opgeroepen tot bijwoning eener algemeene vergadering, waarin als voor naamste punt aan de oide zal worden ge steld een gedachtenwisseling over de moge lijkheid om opnieuw tot een uniforme ver hooging der schoenprijzen te komen. Pekelhoudend fust Naar wij vernemen mag volgens een nieuwe circulaire van de Visscherijcentrale thans voor het zouten van haring geen pekel houdend fust meer gebruikt worden, m.a.w. de haring mag niet meer in tonnen worden gezouten; wel b.v. in kisten bestemd voor direct vervoer. Droef Bruiloftsmaal Vier kinderen overleden door arsenicumvergiftiging PADANG, 13 Nov. (Aneta) Tijdens een huwelijksfeest te Fort de Cock zijn 70 gas ten onwel geworden. Vier kinderen zijn inmiddels overleden, terwijl de andere zieken in zorgwekkende toestand -keeren. Een geneesheer constateerde, dat er zich Arsenicum in het. eten heeft bevonden. De kwestie is in onderzoek. DE MELKSTEUN- BEPERKING VOORLOOPIG WEER UITGESTELD Noodzakelijke medewerking der boeren ontbreekt De Regeeringspersdienst meldt: De maatregelen van de Regeering om te komen tot de nooaige vermindering ddr zui- velproductie zijn van drieërlei aard. Voor eerst geldt reeds eenige jaren een beper king in den aanfok van rundvee door een beperking van de teelt van kalveren. Bo vendien is tweemaal op groote schaal tot afslachting overgegaan, om ook onder het oudere rundvee de beperking der melkpro ductie te bevorderen. Als laatste maatregel is daar het vorige jaar bijgekomen het be sluit om slechts een deel van de melk tc steunen teneinde den boeren een sterken prikkel tot inkrimping van de melkproduc tie te geven. De uitvoering van de regeling van den beperkten melksteun is thans tot in de details voorbereid. Gelijk bekend, was aan vankelijk het voornemen om 1 Juni 1.1. tot invoering over te gaan. Het toekennen van een individueel contingent gesteunde melk aan eenige honderdduizenden melkveehou ders bleek meer tijd te kosten dan aanvan kelijk kon worden voorzien. Vandaar, dat de minister van Landbouw en Visscherij bij de behandeling van de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds in de Eerste Ka mer onlangs mededeelde, dat de uitvoering naar 1 Januari wordt verschoven, maar dan ook zal worden doorgevoerd. Intusschen is een nieuwe ernstige compli catie ingetredendoordat de minister van Landbouw en Visscherij van de drie Centrale Landbouworganisaties en den Algemeenen N ederlandschen Zuivelbond een brief heeft ontvangen, waarin zij mededeelen, dat zij, zich op dit oogenblik niet uitsprekende over de al dan niet juistheid van de beslissing der Regeering om de melkproductie te be perken, ter kennis van den minister meenen te moeten brengen, dat de genomen maat regel om tot melksteunbeperking te komen onuitvoerbaar moet worden geacht en in ieder geval niet tot het beoogde doel zal leiden. De minister heeft met teleurstelling van dit bericht kennis genomen, omdat de minister, evenals het College van Regeeringscommissarissen, de Voorge stelde regeling wenschelijk en uitvoer baar acht. Door de mededeeling van de drie Landbouworganisaties en den Algemeenen Nederlandschen Zuivel bond wordt de geheele melksteunrege- ling op losse schroeven gezet; in ieder geval wordt het gevaar, dat het doel niet zal worden bereikt, zeer sterk ver groot. De kans is immers niet gering, dat een voldoende werkelijke beperking van de melkproductie niet tot stand zal komen wanneer bij de landbouwers door de bovengenoemde mededeeling de gedachte, dat de maatregel niet kan worden doorgevoerd en in geen geval den gewenschten uitslag kan opleveren, zoozeer is versterkt. Daar de melkproductie in ieder geval be perkt moet worden, wil de minister, in overeenstemming met het College van Rc- geeringscommissarissen niet het risico aan vaarden, dat zij niet niet spoedig genoeg zal worden bereikt bij handhaving van het ontworpen stelsel, aan welks deugdelijk heid door zoovelen wordt getwijfeld. Daar om worden thans andere maatregelen over wogen, welke zoo spoedig mogelijk zullen worden bekend gemaakt. Van de zooveel rumoer en ontstemming verwekkende melksteunbeperking is dus niets overgebleven. We kunnen ons voor stellen, dat de Minister met tegenzin er toe is overgegaan deze met zooveel drukte ge lanceerde melksteunbeperking in te trek- Maar we vragen ons toch af of het wel goed is geweest er telkens met nadruk op te wijzen, dat deze beperking zeker zou doorgevoerd worden. Zoo stond in het be richt van uitstel van 28 Sept. 1.1. dat met groote stelligheid medegedeeld kon worden dat de regeling 29 Dec. 1935 definitief in werking zal treden. Nu zijn er vele boeren, die gehoord de waarschuwingen en zelfs de dreigementen, reeds lang tot beperking overgingen, geloo- vend op het vaste woord: de beperking gaat zeker in. Is het nu geen slag in het aangezicht van hen, die op deze woorden vertrouwden en in getrouwheid aan de regeering de productie reeds beperkten en dus veel schade leden. Met deze geschiedenis van de melksteun beperking worden de regeeringsmaatrego- len die toch al niet populair zijn er niet populairder op. (Red.) STEUN GRIENDCÜLTUUR Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat ter vervanging van den schilsteun, welke voor gewas 1934 werd betaald, naast de reeds bestaande maatregelen door de Regee ring verdere steunmaatregelen worden over wogen voor geschilde wilgenhoepels en hoepel latjes, walke vervaardigd worden uit stok ken van het gewas 1935. De steunbedragen zullen niefc lager zyn dan voor het gewas 1934 zyn- betaald. Onder de huidige omstandigheden is het uiteraard niet mogelijk, reeds thans bekend te maken, in welken vorm deze steun zal worden verleend. TE WEINIG REEELE BEZUINIGING Critiek van de Eerste Kamer op het wetsontwerp Verlaging Openbare uitgaven Devaluatie bepleit Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verla ging van de openbare uitgaven wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden waren van oordeel dat, indien dit ontwerp tot wet zal worden verheven, slechts geringe reëele bezuiniging zal zijn bereikt. Het te bezuinigen bedrag zou ten hoogste f 12 millioen beloopen en zou verwezenlijking van de overige voor stellen slechts een verschuiving van uitga ven of besparing in ver verschiet betec- kenen. Wat betreft de verhouding tusschen volks- _.i Staatshuishouding, zoo betoogden som mige leden, dat het de plicht van de Over heid is, allereerst aan de tweede zorg te wijden, omdat deze binnen haar direct be reik ligt. Tegenover de industrialisatie ver klaarden zij uiterst sceptisch te staan. In dien doze werkelijk een toekomst had, zou h. i. het particulier initiatief reeds lang be gonnen zijn met de stichting van nieuwe industrieën. Bevordering van export Enkele leden betoogden, dat de politiek van de Regeering te weinig gericht is op vermeerdering van den uitvoer, mede in verband met de noodwendigheid van in standhouding van de nationale industrie Zji bepleitten in dit verband devaluatie, al beseften zij, dat dit geen panacée is. Ont kend werd niet, dat de algemeene belemme ringen voor den uitvoer voor onze produc ten alsdan zullen blijven bestaan, doch daar tegenover werd gesteld, dat Nederland, bij devaluatie, althans ten aanzien van Ned.- Indië, in een gunstiger conditie zou komen dan andere landen. Bovendien zou, aldus werd betoogd, devaluatie een weldadigen invloed kunnen uitoefenen op het prijspeil lor te lande. Deze leden spraken er hun voldoening over uit, dat het vraagstuk van devaluatie geen politieke zijde heeft en mitsdien vol komen objectief kan worden beschouwd. Zij vertrouwden, dat die beschouwing eer lang zou leiden tot toepassing van den door hen gewenscht geachten maatregel. Salarisverlaging Verscheidene leden hadden ernstig be zwaar tegen de voornemens der Regeering wat betreft de verlaging van de salarissen der ambtenaren. Zij wezen er op, dat het verzet daartegen in breede kringen veld wint. Bedoeld bezwaar klemt, temeer nu in de laatste weken de prijzen van dé eerst? levensbehoeften in belangrijke mate zijn gestegen. Gevraagd werd, of het in de bedoeling ligt, zoolang geen sluitende begrooting op andere wijze is te bereiken, elk jaar 5 pet. te kor ten. Het tegenwoordige Regeeringsbeleid zal laar de meening dezer leden, niet kunnen •oorkomen, dat bij een volgende begrooting belangrijke bedragen moeten worden gevon den om de begrooting sluitend te krijgen. Zal de Regeering dan opnieuw, met de be tuiging. dat zij dit slechts noode doet, den ambtenaar een offer laten voegen bij de reeds zeer belangrijke welke reeds van het Overheidspersoneel zijn gevorderd? Andere leden verklaarden, zich met de voorgenomen korting te kunnen vereenigen, gezien de noodzakelijkheid van aanzieniijke besparing op de Rijksuitgaven. Zij, die de salarisvermindering bestrijden, plegen, naar meening van de hier aan het woord zijnde leden, een te somber beeld te geven van den toestand waarin de ambtenaren zich zouden bevinden. Wratziektebestrijding Bravo, de Wet en Kampioen verboden Ter uitvoering van de Aardappelwet 1935 is in Staatsblad 634 afgekondigd het Aard- appelbesluit-1935. De inwerkingtreding der Aardappelwet- 1935 is bepaald op 1 Jan. 1936. Het besluit Verbiedt den verbouw van aardappe len, onder welke benaming ook be kend, behoorende tot de rassen Bravo, De Wet en Kampioen. De minister van Landbouw en Visscherij is bevoegd, de teelt van aardappelen en van een of meer soorten van gewassen op door hem aangewezen perceelen, waarop het voorkomen van aardappehvratziekte is vast gesteld, te verbieden of deze teelt in door hem aangewezen gemeenten of gedeelten van gemeenten en op perceelen of gedeelten daarvan, welke door ligging of uit anderen hoofde gevaar voor verspreiding der aard- ppelwratziekte opleveren, niet dan voor waardelijk toe te staan. Voorts is de minister bevoegd den in- an doorvoer van aardappelen uit door hem aangewezen landen te verbieden of niet dau voorwaardelijk toe te staan. Aan de eigenaren van krachtens de wet onschadelijk gemaakte goederen wordt de schade, welke zij daardoor lijden, vergoed, ter waardeering waarvan door den minister een of meer commissies worden ingesteld. De schadevergoedingen worden door den minister vastgesteld. DE CYCLOON IN DE SCHANS Wij ontvingen van den burgemeester van De Werken en Sleeuw ïj k, de heer W. Beukenkamp, de eerste verantwoording van gelden, welke verzameld worden ten behoe ve van de cycloonramp op 10 October 1935 in de Buurtschap de Gans (N. Br.) aan den grooten weg Breda-Gorinchem. Er is thans f 128.— bij elkaar. De milde gevers worden hartelijk bedankt, doch de Burgemeester voegt er aar. toe, dat. f 2000— benoodigd i: om liet allernoodigste te restaureeren voor de allermeest getroffenen. Verdere steun zal zal dan ook hartelijk welkom zijn. kan maar de beste zijn Vei koop „TWeNTOL" voor Holland: DEVENTER WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad verder toege- genomen met 6% millioen Stijging van de dekkingspercentages De nieuwe weekstaat van de Na derlandsche Bank geeft and* rmaal een vermeerdering van den goudvooi- raad te zien, thans met bijmu 6% millioen. De binnenlandsche crediet- verleening is zeer aanzienlijk inge- kromDen. De dekkingspercentages zijn belangrijk gestegen. In de afgeloopen week heeft die geldmarkt een verdere verruiming ondergaan, echter niet in die mate, dat een nieuwe disconto- verlaging door de Nederlandschie Bank mo gelijk werd. Het particulier discoruo beweegt zich nog steeds iets boven de 3 De pro longatie koers bereikte echter gister de 3 en callgeld deed zelfs 2% Evenwel is de marge tusschen de officieele tarieven en dit in de open markt wel wo groot geworden, dat een zeer aanzienlijke ontspanning is k getreden in de binnenlandsche credietve leening. De binnenlandsche wisselportcfeuille daalde met ƒ11.2 millioen tot ƒ36.5 millioen (v. w. 47.7 millioen). De be leeningen namen af met 16.2 millioen tot 1353 millioen (v. w. 151.4 mil lioen). De vermindering vam de binnenlandsahe wisselportefeuille is grootenieels het gevolg van het afioopen van de ƒ10 millioen schat kistpapier, die rechtsslreeks bij de Bank waren ondergebracht. Deze post verscheen September voor het eerst op de weekstaat. Door deze aflossing is het renteloos voir- schot aan het Rijk niet onbelangrijk geste gen. Deze post bedraagt thans ƒ5.8 millioen (v. w. 5.2 millioen). De goudvoorraad is opnieuw toege nomen en wel met 6.7 millioen tot 613.1 mililoen. Sedert 23 September, toen de voorraad gedaald was tot 536 millioen, zijn we dus weer ruim ƒ77 millioen ingeloopen. De laatste maanden was het bedrag, dinc in earmarkdepot in het buitenland gehou den werd aanmerkelijk gestegen, nl. van ƒ6 millioen tot ƒ93 millioen. De Bank heeft er thans blijkbaar de voorkeur aan gege ven een deel van dit goud naar Amsterdam te halen. Er wordt thans nog ƒ88 millioen op de staat verantwoord, een bedrag dal nog altijd zeer groot kan worden genoemd. De biljettencirculatie nam at met 21.2 millioen tot ƒ794.6 millioen. De rekening- courant-saldi van anderen namen een klei nigheid toe. Het beschikbaar rretaelsaldo steeg met 14.7 millioen tot 301.5 millioen. De direct opeischbare verplichtingen van de Nederlandsche Bank bedragen thans ƒ832.2 millioen (v. w. ƒ852.1 millioen). De dekking door goud be draagt 73.69 (v. w. 71.17 De dek king door goud en zilver 76.12 (v, w. 73.'>4 Het ongeval met den Fokker C X Omtrent het ongeval, dat bij Schiphol heeft plaats gehad met een nieuwe door de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek ge bouwd legervliegtuig, vernemen wij dat tot dusver geen brokstukken van de tijdens de duikvlucht gebroken propeller gevonden zijn. De propellers voor de Fokkervliegtuigen wor den niet door de fabriek geconstrueerd, doch van fabrieken in het buitenland betrokken. De onderhavige was uit Engeland afkomstig. Het 6taat vrijwel vast, dat het aan stukken vliegen deze propeller te wijten is aan een con structiefout bijvoorbeeld een lijmfout welke voor den dag kwam toen tijdens de duik vlucht op dezen propeller een enorme druk werd uitgeoefend. Voor het onderzoek blijft het echter van belang dat de Fokkerfabriek over een of meer van de stukken van dezen propeller de beschikking krygt. HET tVOLHANDKRABGEVAAR Een stoomgemaal als verdelger Het provinciaal stoomgemaal te Taco zijl (Fr.), dat het boezemwater van Fries land loost, blijkt een verdelger van de wol- handkrab te zijn. Menigten van deze dieren worden in verbrijzelden toestand uitgewor pen. Een visscher vond in één nacht buiten het gemaal in een vleugel van zijn baarsnet de resten van een paar honderd wolhand- krabben. Ernstig auto-ongeluk Een doode, een gewonde Op den Boschdijk onder Best (N.Br.) is een. personenauto, bestuurd door den han delsreiziger Van der B. uit Best, Waarin tevens diens echtgenoote was gezeten, in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto gereden. Van der B. werd uit den wagen, die totaal werd versplinterd, geslingerd en ern stig bloedend opgenomen. Zijn vrouw zat bewusteloos in de totaal vernielde auto en moest uit deze benarde positie bevrijd wor- Dr. Burgerink achtte overbrenging van beiden naar het Gasthuis te Eindhoven nood zakelijk. Per ziekenauto zijn zy er heen vervoerd. De vrouw is daar 's nachts overleden. De vrachtauto werd beschadigd. De vehikels zijn met een takelwagen weg gesleept. Het ongeluk moet geweten worden aan het feit, dat Van der B. door een tegen ligger i» verblind. De stranding bij Egmond De Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar de stranding van het s.s. „Kerkplein" en de sleepboot „Drente", be zuiden Egmond aan Zee op Zaterdag 19 October j.l. Nadat de kapitein van de „Kerkplein" en de kapitein van de „Drente" zijn geboord, gaf de inspecteur-generaal voor de Scheep vaart. vice-admiraal C. Fock, een beschou wing over de reis van de „Kerkplein", in het bijzonder over het vertrek. De kapitein heeft zich voor zijn vertrek alleen vergewist van het weerbericht in de krant. Dit is volgens den inspecteur-generaal voor een zeeman zeer onverantwoordelijk. De inspecteur-generaal gaat vervolgens in bijzonderheden het voorgevallene na. De ka pitein had behooren te begrijpen, aldus de inspecteur-generaal, dat hij de steven had moeten wenden om veiligheid te zoeken op de reede van Texel. Zeer kostbare uren zijn verloren gegaan, omdat sleepboothulp pas in den loop van den morgen is aangevraagd. De inspecteur-géneraal heeft zich afge vraagd, waarom de „Drente" niet vertrek- klaar lag, gezien het zware weer. Dit schijnt echter tegenwoordig niet meer de gewoonte te zijn. Ware de „Drente" eerder ter plaatse geweest, dan zou het schip wellicht nog te redden zijn geweest. Mr. Serèt, optredende voor den kapitein van de „Kerkplein", zette uiteen, dat de kapitein op de juiste wijze heeft genavi- Dat de kapitein de stormwaarschuwings- dienst heeft genegeerd mag men den gezag voerder niet al te zwaar aanrekenen. In ieder geval is hieraan de stranding niet toe te schrijven; doch wel aan het feit, dat men pech had met het vastmaken van de „Drente". Er is geen reden tot het nemen van disciplinaire maatregelen. De kapitein heeft slechts gedaan wat de reederij hem opdroeg. Hy moest, in dien eenigszins mogelijk, op tijd in het dok te Schiedam zijn. De inspecteur-generaal drukt er in repliek nogmaals zijn groote verwondering over uit, dat de kapitein zich niet beter van de weers omstandigheden op de hoogte heeft gesteld. De Raad voor de Scheepvaart zal later uitspraak doen. Doodelijk auto-ongeluk Te Belfeld (L.) is het 3-jarig zoontje van den heer Rys spelende onverwacht de Rijksweg overgestoken. Hd; kind werd door een luxe auto, gegrepen en op slag gedood. Den autobestuurder treft geen schuld. Tragisch auto-ongeluk Toen de heer T. te M i e r 1 o (N.-Br.) met zijn auto uitreed, was zonder dat hy zulks wist, zijn zoon hem op de fiets gevolgd. Op een gegeven oogenblik stopte T. plotseling voor een kennis, waardoor zijn zoon tegen de auto opbokste. T. zag zijn jongen met een zwa re hersenschudding op den weg liggen. Per auto werd het slachtoffer naar huis vervoerd. De Ossche bende De inbraken Ie Eindhoven. De Eindhovensché recherche is er in ge slaagd een groot aantal inbraken, welke in de laatste jaren aldaar en in de omgeving gepleegd zijn en waaryan.de daders nimmer gevat konden worden, op te helderen. Na een langdurig verhoor heeft zekere W. J. M. van Heugten. bekend onder den bijnaam „De Mulder" en die deel uitmaakt van de Ossche bende bekend, met een aan tal medeplichtigen, die thans allen te Den Bosch gedetineerd zijn, deze inbraken ge pleegd te hebben. Het betreft hier o.a. een in 1926 te Eind hoven gepleegde inbraak waarbij uit het kantoor van den heer van der Putten bedrag van f2400 werd ontvreemd. Voorts een inbraak bij een linnen fabriek te Gel drop, waar uit een brandkast f 500 werd gestolen en in 1925 bij de Philips-coöpe- ratie gepleegde inbraak, waarbij f200 werd ontvreemd en nog tal van andere kleinere inbraken. De Eindhovensche recherche zet het on derzoek voort. BRANDSTICHTING Bij G i 1 z e (N. Br.) brandde de stal, be hoorende bij de landbouwerswoning van C T. geheel af Twee koeien en een kalf kwa men in de vlammen om. Alles was verze kerd. Des nachts kwam de zoon zich als de aan stichter van den brand bij de marechaus seekazerne te Rijen melden. Hij is in arrest gesteld. Rijks en Gemeentepoli;ie hebben de zaak in onderzoek. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week opnieuw toegenomen. De melksteunbeperking zal voorloopig worden uitgesteld. Verschenen is het Voorloopig Versing der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot ver» laging der openbare middelen. Rome heeft in een nota aan de regeerin- gen der sanctielanden de rechtsgeldigheid der sanctiemaatregelen betwist en tegen- maatregelen aangekondigd Duitschland heeft met het oog op den binnenlondschen toestand een uitvoerverbod voor bepaalde grondstoffen en levensmidde len uitgevaardigd. Addis Abeba meldt, 'dat de Abessijnen nabij Daggaboer vier tanks en een aantal machinegeweren zouden veroverd hebben. Bij Landsmeer is een auto in het Noord- hollandsch kanaal geredendaarbij is één inzittende verdronken. Blz 3 De film van de Vrije Universiteit. Verschenen is de Memorie van Antwoord op hei Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. bi de Tweede Kamer heeft Dr Colijn het regeeringsbeleid verdedigd. In de avondver gadering is de begrooting van Binnenland' sche Zaken aan de orde gekomen. Plan van de Arbeid Dat de roode pers niet te spreken is oveï» onze artikelen inzake het Plan van de Ar beid is begrijpelijk. We zouden het ook niet anders wenschen. Maar het volgende uit een korte repliek is teekenend: Wij noemden !t „demagogisch" in. strooi* biljetten mede te deelen, dat er landen zijt| waar de crisis is geweken. Het blad, zoo schrijft de roode pers, wil de volle nadruk leggen op de bijzondere economische gesteldheid van Zweden en op het proletarisch levenspeil, dat in dat land. althans tot vóór de crisis, inder daad beneden het Nederlandsche lag. Wif hebben beide verschijnselen genoemd. Doch hoezeer men zich ook inspant, om de verschillen op te blazen, men ontkomt met aan dit feit: de m e t h o d e van cri- sisbestrijding en zóó is het door ons altijd gesteld door de Zweedsche re geering met volstrekt succes gevolgd, werd ook door de Zweedsche liberalen en conservatieven enkele jaren geleJeu als fantasie beschreven. Het is in wezen dezelfde methode, die door de moder ne arbeidersbeweging in Nederland wordt bepleit Felle brand te Beverwijk Werkplaats in vlammen. Te Beverwijk is en felle brand uitge broken in de timmermanswerkplaats van J. Roos aan de Kloosterstraat. Toen de brand weer met de motorspuit ter plaatse arri veerde, was de werkplaats reeds een prooi van het vuur. De hoogoplaaiende vlammen vormden een ernstig gevaar voor de belen dende winkelhuizen. Vooral de bakkerij van den heer N. Smit had het ernstig te verduren. Ondanks het feit, dat het werk van de brandweer, die met vier stralen werkte, zeer werd belemmerd cioor een verstikken- den rook, mocht men er toch in slagen het dreigend gevaar voor de bakkerij af te wen den. De timmermanswerkplaats brandde tot den grond toe af. De bakkerij en de aan de andere zijde gelegen zaak in groenten en fruit van J. v. d. Kolk. liepen aanzien lijke brand- en waterschade op. Van een aan den overkant gelegen café sprongen alle ruiten. DOODELIJK MIJNONGELUK Dinsdagavond omstreeks negen uur is de 33-jarige houwer L. J. Schell bij zijn werk zaamheden in de Staatsmijn Maurits onder afvallend gesteente geraakt. De man is aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen en woonachtig te Sittard. j e"'o dfp rpmh^nk^te Am" terecht J. O. te Emmcn. thans gedetineerd wee-en. poeme tot doodtlap .„b. tw.r. mlVh'.ndiM?. eenstnt weth. van Sociale verdachte heeft op 6 Oct. 1l?et ee? knuppel een aeeite van de rug gegeven. e„ veroordeeld, waar een behoorlijke ge- lalen Uitspraak 22 Nov. als. Jaar. erdaehte

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1