waar WERK NED. MIDDERNACHTZENDING VEREENIGING 3DAG 12 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Tusschen Amstel en IJ WERKVERRUIMING IN AMSTERDAM EEN VIER JAREN-PLAN OP KOMST Sociaal-democraten voorheen en thans Hun aanpasshigs-polifiek (Van onzen Amsterdamschen redacteur) De Memorie van Antwoord op het Af- deelingsverslag is verschenen, en wat iedereen venvachten kon is ook gebeurd: B. en W. laten den strijd van de poli tieke partijen langs zich heen gaan, want het College staat daar buiten, meenen zij. Formeel is dit standpunt momenteel vol komen juist. Immers de discussie in de Afdeelingen liep voor een belangrijk deel over het beleid van het vorige College en hierin kan het huidige College zich niet mengen. Ditmaal kon dan de uiterlijke eenheid van het College in het voorzichtige officieele stuk nog worden bewaard. Beide groepen in den Raad en ook in het College rekenen bij de bepaling van hun politiek met de Regeering. De meerderheid van het College doet dit con amore, al ontbreken de bedenkingen niet De minderheid, althans in het College, rekent óók op de Regeering en stemt daar om in voor haar tactische of principieele punten mee met de roode meerderheid in den Raad. In Den Haag wordt in zulke ge- vallen de weg voorgeschreven en daaraan onderwerpt men zich van s.d. kant. Een heele geruststelling als men tegenover de kiezers het air kan aannemen wel de „bc vordering van volkswelvaart" te willen, maar dat de Regeering dit telkens weer hp let. werk natuurlijk door, hoewel de s.d. wet houders met het geheele College in de Me morie hebben verklaard, zich in elk opzicht op een legaal standpunt te zullen stellen. Deze heeren hebben zich in het algemeen pog niet aan den tand laten voelen over 'hun gezindheid ten aanzien van de „af braak politiek" van het vorige College, als ook omtrent hun bereidheid, zich te voegen naar den wil der Regeering. In het offi cieele stuk van 't College wordt verklaard* „Wanneer de omstandigheden daartoe nopen zullen zij in een bepaald geval van hun .opvattingen blijk geven". Nu, zoo'n bepaald geval zal zich binnenkort wel voordoen. Liet spreekt vanzelf, dat de leden van het vorige College hun meening handhaven, dat het .bejeid van dit College juist is. geweest .en de critiek daarop afwijzen. Daartegen over handihaven de drie s.d. wethouders hun afkeurend standpunt, al erkennen zij' nu, dat „het vorige College in uitermate moeilijke omstandigheden het stadsbestuur heeft uitgeoefend". Tooh zal en hierin hebben de loyaal medewerkende groepen in den Raad volko men gelijk het beleid van het vorige College moeten worden voortgezet, wil het besturen van het zelfstandige Amsterdam niet vast- Joopen. Het tegenwoordig College heeft, naar uit de Memorie blijkt, nu ook een plan voor werkverruiming. Het zal voor vier jaren gelden, maar het is uiteraard een ander plan dan hetgeen de heer de Miranda na mens de soc.-dem. fractie 20 Februari 1931 bij den Raad als paradepaard voor de ver kiezingen indiende. Aan dit plan zullen B. en W. „voldoende aandacht schenken" en hiermee is „Het Volk" zóó ingenomen, dat het zijn lezers wil doen gelooven, alsof de politiek van den oppositieleider de Miranda reads zou heb ben gezegevierd. Zoover is het nog niet en komt het ook niet, want de sociaal-democraten zullen zich .wel moeten persen in het smalle raam van de financieele mogelijkheden. Niet hun politiek van fantasieën zal te dezen opzichte het pleit winnen, wel die der Regeering, die door middel van het Werkfonds geen goed middel zal verzuimen om de werkloos heid ook te Amsterdam te bestrijden. Het plan-de Miranda krijgt dus een kans, voor zoover het niet fantastisch is, evenals an dere denkbeelden op het gebied der werk verruiming geopperd. De bestrijding van dit plan ging onzer zijds niet tegen de theoretische wenschelijk- heid, maar tegen de onmogelijkheid der uit voering. Het is volstrekt geen kunst mooie plannen op papier te zetten, maar wel oni ze uit te voeren. De fantast de Miranda is thans de ge vangene van den gelijknamigen wethouder en deze laatste is weder aan handen en voeten gebonden aan „Den Haag". In deze aangename positie hebben de soc.-dem. „de macht op het Stadhuis" en kunnen zij hun verkiezingsbeloften uit voeren! In het tempo der „aanpassing". Een „aanpasser" in nieuwen stijl is do tegenwoordige voorzitter der s.d. Raadsfrac tie, de heer Matthijssen. Deze heer fronst telkens de wenkbrauwen als de communisten zich ook nu nog ver stouten met allerlei voorstellen aan te ko men, die den sociaal-democraten tegen woordig slecht passen. Was het wonder, dat de R.K. heer Stein- metz verleden week in den Raad den heer Matthijssen toevoegde: „Wat jammer, dat U niet eerder tot dezen Raad hebt behoord!" I-Iet ontbrak in deze Raadszitting niet aan politieke vliegenvangerij bij de roode heeren van diverse nuanceering, die allen het ware volksgeluk zeggen te bevorderen. Zelfs de nationaal herstelde heer Crucq deed met de roode volksvrinden mee. De uiterst linksche heeren wilden verhooging van steun en ex tra brandstoffenuitkeering en de heer Crucq vroeg in zijn eenvoud gratis gas en electrici teit voor de werkloozen! FRISO BINNENLAND Generaal Snijders Zestig laar ridder Militaire Willemsorde Heden herdenkt de oud-opperbevelhebber generaal b.d. C. J. Snijders, den dag, dat hij 60 jaar geleden benoemd werd tot Ridder Militaire Willemsorde 4e klas. Deze onderscheiding hield verband met de krijgsverrichtingen van generaal Snijders in 1875 in Atjeh. De ambulance naar Abessinië Ook Dr. van Schelven zal meegaan. In verband met het feit, dat jhr. dr. v. d. Does die als chirurg met de am bulance van het Ned. Roode Kruis naar Abessinië zal worden uitgezonden, zich slechts voor drie maanden beschikbaar heeft gesteld, zal ook dr. A, van Schel ven, chirurg-uroloog te Velp deel uit maken van deze ambulance. De ambulance zal vermoede'lqk 4 of 5 December a.s. per „Kota Radja" van de Rotterdamsche Lloyd vertrekken. De Mariniers vieren feest Het korps Mariniers te Rotterdam zal Dinsoag 10 Dec. a.s. het feit her denken, dat in 1665 op aandrang van De Rpyter en Johan de Witt bet korps werd gesticht De inspecteur van het korps heeft hierin aanleiding gezien verschillende feestelijk heden te arrangeeren, waartoe o.m. een parade, een défilé en een assaut op het pro gramma staan. Z.Exc. dr. Colijn, minister van defensie a.i. heeft zijn toestemming aan het plan ge geven en toegezegd de viering te Rotterdam te komen bijwonen. Er heeft zich een comité gevormd om gel den te verzamelen, waarmede men den Ma riniers een attentie in den vorm van een feestavond enz. denkt aan te bieden. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG Critiek van roode zijde En een woord van verweer Do Sociaal-democratische Arbeiderspers maakt zich sinds de conferentie op „Woud schoten" ongerust over het werk van de Cen trale voor werkloozenzorg, gesticht op initia tief van den Raad van Nederlandsche Ker ken voor Prartisch Christendom; wat te be grijpen is, als men weet. dat deze cen trale 3 Oct. 1932 gesticht werd en die van de moderne arbeidersbeweging pas in Maart 1935. Ten eerste begaat ze echter de fout te schrijven, dat de vier centrales samen da rijkscommissie ter bestrijding van de werk loosheid vormen. Daartegen voert de heer J. Schipper, secretaris van de Christelijke Centrale (te vens secretaris van het C.N.V.) aan: Naast de vertegenwoordigers van deze vier organisaties, die zich bezighouden met de moreele zorg voor jeugdige werkloozen, zijn in cle Rijkscommissie ook vertegenwoordigd de Vakcentrales van Werkgevers- en Werk nemersorganisaties, diverse jeugdorganisa ties, het Nationaal Crisis-Comité, de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten en enkele hoofdambtenaren van de Departe menton van Sociale Zaken en van Onderwijs. Veel erger maakt „Het .Volk" het als 't schrijft: „De christelijke heet eigenlijk „Centrale voor werkloozenzorg uit alle protestantscbe kerken" (prachtige naam en bovendien on juist omdat ook de Oud-Katholieke groep meewerkten en het is opzettelijke misleiding wanneer men die nadere aanduiding, regel matig verzwijgt. De heeren kunnen weten, dat tegen deze misleiding in de centrale com" missie door de Regeering bij monde van wijlen den heer Van Geelen bezwaar is ge maakt. Tot zelfs collectes worden onder deze misleidende naam hier en daar gehou den. Ook daartegen is in de commissie opge komen en desniettegenstaande gaan de hee ren onverstoorbaar op dezelfde wijze voort". Hierover schrijft ons de heer Schipper: Nu men, blijkbaar door contact met le den of toekomstige leden der Rijkscom missie van Advies, op de hoogte schijnt gekomen van de besprekingen, die in dit college of de samenkomsten, die vooraf gingen aan de instelling dezer Commis sie zijn gevoerd, deel ik mede, dat op 4 April 1935 op het Departement van Socia le Zaken besprekingen over de subsidiee- ring van werkkampen voor jonge werk loozen zijn gehouden en heb ik wijlen den heer Van Geelen de officieele stukken voor onze propaganda-actie „Jong Hol land snakt naar werk" getoond, die trou wens in tienduizenden exemplaren zijn verspreid. Dat de, regeering, bij monde van den heer Van Geelen, bezwaar heeft gemaakt is dan ook 'n pertinente leugen Wel hebben sómmige leden in die verga dering bezwaar gemaakt tegen °nze col lecte en zelfs aandrang op den voorzitter dier vergadering uitgeoefend om onze actie stop te zetten, omdat we allen er voor waren. Maar de heer Van Geelen heeft zich daarvoor wijzelijk niet laten gebruiken. De heer SchippëFbesIüit: - In de' week van 30 Maart4 April 1936 zal de tweede inzameling gehouden worden voor „Jong Holland", dat naar werk snakt. Bij het christelijk volksdeel hopen we dan honderdduizend gulden op te halen. Op de conferentie in „Woudschoten" is de actie daarvoor reeds ingezet Dat zal het klinkend antwoord wezen op de actie die „Het Volk" tegen ons voert Officieele berichten MUTATIES BIJ DE MARINE De luitenant ter zee 2e klasse ICon. Mari ne-reserve H. C. J. Co u m ou is den 15en Nov. 1935 geplaatst b|j den onderzeedienst te Wil- Herdenkinq Wapenstil- standsdaq. Het leqqen van kransen op de qra- ven van Engelsche qe- interneerde soldaten te Den Haag. welke tijdens 19U—18 in ons land zijn overleden. Te Utrecht kon het ongewone feit geconstateerd worden, dat militairen als vendu-meesters optraden nl. m den openbaren verkoop van 20 op reform gestelde rijkspaarden. KOMENDE AANBESTEDINGEN Te Rotterdam zal op Woensdag 13 November worden aanbesteed het verrich ten van verstratingswerkzaamheden in een gedeelte van de Vrijlandtstrmt, Cremor- straat cn Vroomstraat in de voormalige gemeente Pernis. In het Departement van Water staat te 's-G ravenhage zullen a.s. Donderdag v.m. 11 uur drie belangrijke aanbestedingen worden gehouden. Aller eerst het maken van een aarden baan van het gedeelte beoosten Delft van weg no. 13 ('s-Gravenhage—Rotterdam) van het Rijks wegenplan 1862 met bijkomende werken ii de gemeenten Rijswijk, Delft en Pijnackcr. Vervolgens het uitvoeren van grond- en straatwerken met bijkomende werken tot verbetering van den Rijksweg Bodegraven- Harmeien tusschen km. 42735 en 50.020 der de gemeenten Bodegraven en Rietveld. Tenslotte het onderhoud van het Merwede- kanaal in Zuid-Holland met zijtak langs de Linge tot in de Merwede gedurende 1936. Raming 28.800. In bureel Jansstraat 46a te Haarlem 'wordt Vrijdag 15 November a.s. v.m. 11.30 .aanbesteed hot uitvoeren van grondruil leeringswerkzaamheden en het maken van een rijweg met een verharing van klinkers, kantströoken van beton, rijwielpaden asphaltverharding en voetpaden met verharding betontegels met bijkomende werken op de Rijksweg no. 9 (gedeelte Vel senAlkmaar) in de gemeenten Heems kerk en Castricum. Raming 46.000. In hetzelfde bureel zal hierna worden aanbesteed het uitvoeren van grond werken en het maken van een rijwielpad met bijkomende werken op den Rijksweg no. 9 (gedeelte AlkmaarStolpen) in de ge meenten Alkmaar en Bergen. Raming 39.000.—. In het handelsgebouw te V1 a a r d i n- gen zal a.s. Vrijdag worden aanbesteed het verbouwen van de voormalige school C aan de Oosterstraat tot Ambachtsschool voor het bestuur van de Vereeniging de Ambachtsschool. Centraal Militair Hospitaal te Utrecht Op Donderdag 28 November zal door de Genie in het bureel aan de Mineurs laan te Utrecht worden aanbesteed het bouwen van een centraal militair hospitaal te Utrecht. Het betreft hier het eerste gedeelte van den bouw n.L het maken van den onderbouw van het hoofdgebouw. Raming 180.700.—. UITSLAG VAN AANBESTEDINGEN Te Aalsmeer is aanbesteed het bou wen van 2 blokken van 2 woningen onder 1 dak met bijkomende werken, op een vein aan de Sportlaan aldaar. Voor perc. t (metsel- en timmerwerk) was laagste in schrijver B. H. Marsé, Diemen, voor 8464; alsmede C. Tin, Haarlem, voor 7215 (bil jet was echter van onwaarde). Voor perceel 2 (lood- cn zinkwerk): B. H. Marsé, Diemen voor 780; voor perceel 3 (schilder, behang en glaswerk) M. de Boer te Aalsmeer voor 672. Massa voor het geheele werk B. Marsé te Diemen 10.000. De gunning is •aangehouden. Bouw van een tricotfabriek Bij de aanbesteding voor den bouw van een tricotfabriek voor rekening der firma Te Strake en Verkouteren te Asten waren laagste inschrijvers Gebr. Lamers, Waalre, voor f 31.736, glas- en schilderwerk L. J Coolen, alhier f 3190. De weg Beegden-Panheel Bij de aanbesteding voor het as- falteeren van den weg Beegden-Pan- heel was laagste inschrijfster N.V. Wegenbouw te Utrecht voor f 48.200. Bouw van 15 woningen te Haarlem Te Haarlem is namens de woning- bouwvereeniging St. Jozef en Voorzorg aanbesteed het bouwen van 15 woningen voor ouden van dagen aan de van Wasse naarstraat te Haarlem. Laagste inschrijf ster firma de Boer en Dekker te Wormer- veer voor 21.885, GUNNINGEN. Te De Meern (U.) zal een automati sche telefooncentrale worden gebouwd. Het werk is opgedragen aan den aannemer A. Slager te Maarssevcen. De uitvoering der electrische licht- en krachtinstallatie van de nieuwe fabriek de N.V. van Heuzens Lingeriehuis aan dt VerL Hoogravenschcweg te Jutfaas is gegund aan de fa. „Electra" te Bilthoven N.V. NED. STOOMBOOTREEDERIJ Bouw van een Rijnvrachtmotorschip De N.V. Ned. Stoombootreederij te Rot terdam heeft aan ie N.V. L. Smit en Zoons Scheep- en Werktuigbouw te Kinderdijk op gedragen het bouwen van een dubbel- schroef Rijnvrachtmotorschip met passa giers-accommodatie. Het -schip krijgt de volgende afmetingen: lengte 57 M.. breedte 7 M., holte 2.50 M. Er is nog niet bepaald, welke motoren in het schip zuilen worden geplaatst Ned. Bond van J.V. op G.G. Afd. Zuid-Holland Uitgestelde vergadering Men verzoekt ons te melden, dat de le* dersvergadering van bovengenoemde afdee- Iing, die Woensdagavond 20 Nov. a,s. te Rotterdam zou worden gehouden, door plaatselijke omstandigheden een week moet worden uitgesteld en nu zal plaats vinden op Woensdag 27 Nov. a.s. in het gebouw „Dc Eendracht" Als referent zal optreden ds. P. C. Boodt, Geref. predikant te Molenaarsgraaf Brandwijk, met het onderwerp: „Het Ver bond houden in onze lectuur". Haringvisscherij Geen verhooging van het aanvoer- contingent Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het contingent van 500.000 kantjes pekel- en steurharing, welke dit seizoen mogen worden aange voerd, niet wordt verhoogd. Haringaanvoer te IJmuiden Abnormaal groot Sedert eenigen tijd worden in IJmuiden groote hoeveelheden haring aangevoerd. Vooral j.L Vrijdag en Zaterdag was de aanvoer zeer groot, want op deze dagen kwamen ongeveer 75 haringschepen bin nen, aanvoerende in totaal c.a. 18000 kisten. Veel van de aangevoerde haring wordt uitgevoerd naar Duitschland. Alleen j.l. Vrij dag werden 45 a 50 wagons naar Bentheim verzonden. Doordat thans zooveel haring door Neder landsche schepen wordt aangevoerd, blijven de Engelsche haringdrifters, die andere ja ren in grooten getale in IJmuiden binnen kwamen weg, zoodat deze vissoherij ook van een nationaal standpunt bezien, van beteekenis is. Jaarvergadering te Leeuwarden Te Leeuwarden is onder presidium van Ds. O. G. Heldring van Zetten de 46e algemeepe vergadering van de Ned. Middernachtzending-Vereen, gehouden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat Dr. J. Lammerts van Bueren (voorzitte- der Vereeniging) en Dr. W. G. Harrenstein wegens ongesteldheid verhin derd waren aanwezig te zijn. Jaarverslag Uit het jaarverslag van den secretaris, de heer J. N. v. Munster, bleek dat er dit jaar weer veel gedaan is. Herinnerd werd aan het 25-jarig bestaan van 't Zeemanshuis te Den Helder. De Rijkssubsidie was echter ook hier ingetrokken. Het aantal consultatiebureaux tot steun en leiding bedraagt 14 en mochten een kwart eeuw bestaan, wat in stilte werd herdacht. Vervolgens werd een statistiek gegeven van den arbeid dezer bureaux. In 1934 wer den 7329 bezoeken gebracht aan deze bu reaux, 451 alimentatie-acties werden ingesteld 72 ongehuwde moeders aan passend werk geholpen, terwijl een groot aantal rechtskun digen belangeloos hun medewerking ver leenden. Uit de afdeelingsverslagen bleek wat het zendingswerk bij avond en nacht doet; verder werd gedaan aan celbezoek, aan gezinsvoogdij, vrij patronaat, werk aan weerbarstige en tot ontucht vervallen meis jes, aan jongens die tot vagebondage en ze deloosheid waren vervallen. Dank werd gebracht aan de pleegouders die buitenechtelijke- of verwaarloosde kin deren belangeloos verzorgen, terwijl even eens een overzicht werd gegeven van den arbeid verricht door het Doorgangshuis der Vereeniging, van het reddingswerk, van de toename der zedendelicten, vooral bij meis jes op jeugdigen leeftijd. In het afgeloopen jaar werden 19000 ge schriften verspreid; aan de gemeentebestu ren werden adressen gezonden waarin gewe zen werd op het uitlokken van ontucht en het ongelimiteerd ontstaan van z.g.n. natuur baden voor gemengd gezelschap. Tenslotte gewaagde het uitvoerige jaar verslag over den strijd welke gevoerd wordt tegen de propaganda voor preventieve mid delen, waardoor de bandeloosheid zoozeer wordt bevorderd. Bij acclamatie werden in het bestuur her kozen de heeren Mr. P. B. Bouman van Rotterdam en R. L. Haan te Groningen. Voorstellen De heer v. Munster stelde voor om ln ver schillende plaatsen plaatselijke Comité's van Actie tot verheffing van het zedelijk volks bewustzijn op te richten. Hier en daar heeft men zooiets al b.v. te Arnhem en te Haarlem. Met verschillende Chr. organisaties en ook R.K. vereenigingen werkt men daar samen om zoo te komen tot bestrijding van b.v. openluchtbaden, van zonnebaden, van de straatprostitutie, van ten toonstellingen van den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond. enz. Besloten werd. dat het bestuur deze zaak nader onder de oogen zal zien. Hierna werd de algemeene vergadering gesloten en begaf men zich naar de Harmo nie, waar een vergadering van genoodigden werd gehouden. Aanwezig waren verschillende gemeente besturen, bijna alle predikanten uit Leeuwar den an verder tal van afgevaardigden van de verschillende Chr. organisaties, uit stad en provincie. De vergadering werd geleid door Ds. O. G. Heldring, die met een kort woord den spre- Referaat Mr. H. Bijleveld Deze sprak over het onderwerp: „Het Nieuw-Malthusianismë, een slooper der volkskracht". De Christen, aldus spr., mag nooit de sa menleving van man en vrouw zien zonder dat gevoeld wordt een ambtelijk besef van het huwelijksleven en eigen verantwoorde lijkheid daarvan te willen aanvaarden. Hier in zijn we Gods mede-arbeiders, tot uitbrei ding van Zjjn kerk en Zijn koninkrijk. Niet de menschen mogen bepalen hoeveel kinderen er geboren zullen worden, maar het is God en Hij alleen. De vrucht der schoot is een belooning niet uit verdienste maar uit genade, en wij menschen hebben de tucht der gehoorzaamheid te betrachten, die God ons in het huwelijksleven stelt. Hiertegenover staat lijnrecht het Nieuw- Malthusianisme. Spr. zette dan uiteen de wijsgeerige fundeering van Malthus, die tot bewuste kinderbeperking wilde komen, om dat hij vreesde dat door overbevolking straks honger en ellende des menschen deel zou worden. Menschelijke wijsheid Hier is het menschen wijsheid geweest, men rekende niet naar Gods beloften. De historie doet dit duidelijk zien. Ons volk nam in een eeuw tijds driemaal in aantal toe, maar God heeft de schatten van de aarde geopend en de welvaart bij de eenvoudigste gezinnen is veel grooter dan vroeger bij de meer gegoeden. God heeft bewezen, dat Hij voor Zijn kinderen zal zorgen, en de men- schelijke wijheid zakteineen. De vrouw wordt verlaagd, de kinderen niet klaar gemaakt voor de taak van hun levensroeping. Juist wat men vreest en nu tracht te ontwijken zal over ons komen. Dat leert ons ook weer de historie. Cultuur en beschaving zullen verdwijnen. Babyion, Egypte, Athene, Sparta, Rome, zoodra ze deze zonden begingen waren na enkele eeuwen verdwenen. Ons hart breekt bij het zien hoe het moderne volksleven bezig is zichzelf te breken en te vernietigen. Spr. wees daarna op de achteruitgang van de geboortecijfers, op het toenemen van het huwelijk, op die van de echtscheidingen, die het meest voorkomen bij huwelijken tot twee kinderen (95 pet.). Het is niet te ver wonderen, dat wie God verlaat, smart op smai-t te vreezen heeft. Moge God in den hemel in Zijn genade uw strijd doen gelukken tegen deze wereld ontwrichtende krachten. Toespraak J. N. van Munster Hierna sprak de heer J. N. van Mun ster over: De Middernachtzending noodza kelijk, juist nu. Na even kort aangestipt te hebben wat de vereen, tot stand mocht bren gen, wees spr. op de verwildering der zeden; vooral bij de gemengde volksbaden. Een in specteur der volksgezondheid, die een dezer baden bezocht vernam, dat op dien dag 100 voorbehoedmiddelen waren verkocht. Dit spreekt voldoende. Hier gaat het niet om de volksgezondheid te vermeerderen, maar om de onzedelijkheid te verbergen. Hier moet de vereen, pionierswerk verrichten en ze zal slagen. Spr. wekte de aanwezigen op zich achter den arbeid te stellen. Avondsamenkomst Des avonds was in de Groote Kerk eer openbare samenkomst. Deze werd geleid door Dr. W. A. van Es. Ds. O. G. Hel dring hield vervolgens een rede, waarna Ds. W. Kremer van Leeuwarden met een slotwoord de vergadering sloot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5