ACTIE TUSSCHEN AKSOEM EN DE TAKAZZE VOORTGEZET DE VOLLE MAAN ALS VIJAND DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 Buitenland ITALIE'S VEROVERINGEN Ofschoon er van dc zijde der internatio nale militaire deskundigen in beschouwin gen over den Italiaanschen opmarsch tot ,voor kort de nadruk op werd gelegd, dat de vorderingen, welke onder het opperbevel van generaal De Bono in Oost-Afrika door de Italiaansche troepen gemaakt werden, in een zóó langzaam tempo gingen, dat het te bezien stond of Rome op den duur met dit hachelijke koloniale avontuur inder daad iets zou hebben bereikt, doet zich toch, onder de indruk der laatste oorlogs gebeurtenissen, een vraag voor. Deze vraag is in het kort zóó te formuleeren: bestaat er een redelijke kans, dat Rome gedwongen zal worden, het ten koste van Addis Abeba thans gewonnen terreinbezit wederom prijs te geven? Wie de kaart van Abessinië beziet, en de Vorderingen der Italianen in noord en zuid daarop nagaat, komt tot do conclusie, dat zoo er al voorloopig nog geen sprake van moge, zijn, dat het rijk van den negus aan stukken is gescheurd, het er toch uitziet, ftlsof het belangrijke gebiedsdeelen zal moeten missen. In het noorden is vrijwel geheel Tigre, in het zuiden heel Ogaden in Italiaansche handen. Terwijl van de zijde der inheemschen, ondanks wat daaromtrent in tegenovergestelden zin gemeld wordt, met noemenswaardig verzet wordt geboden ien men zich steeds opnieuw terugtrekt, veellicht om geschikte voorwaarden voor guerillakrijg te openen, is het opmerkelijk hoe langzaam de Italiaansche legerkolon- nes den verder het binnenland in trekken- den vijand volgen. Dat de les van Adoea, uit het jaar 1S96, Bulk een diepen indruk zou hebben ge maakt, dat alleen daaraan deze langzaam heid der Italiaansche beweging moet wor den toegeschreven, is niet wel aan te ne men. Meer lijkt het erop, alsof een tweede motief dan dat der veiligheid van étappe- idienst en verbindingslijnen hier een door slaggevende rol speelt, namelijk de defi nitieve inbezitname. Uit de berichten der oorlogsverslaggevers komt het telkens opnieuw met groote dui delijkheid naar voren, welk een zorg en toewijding er door de Italiaansche genie aan den wegenaanleg wordt besteed. Het heeft er allen schijn van, dat van meet af *an de grondslag voor een permanent verkeersnet wordt gelegd. Geruchten, dat- men door middel van een kanaalaanleg, welke negen maanden zou vorderen, een laag gelegen gebied in de nabijheid van Makallé zou willen inundeeren, om op deze Jvijze een binnenlandsche haven te schep pen, ten behoeve van het thans overstel pende verkeer, ondersteunen deze gedachte, Reeds eerder heeft Rome de wereld voor Een fait accompli gesteld, wij bedoelen door «Ie grootscheepsche oorlogstoerustingen, welke aan den huidigen krijg voorafgingen. Londen, Parijs en andere internationale instanties kwamen eerst tot activiteit, toen «ij moesten erkennen, dat de Duce niet goedschiks meer terug kon. Abessinië was ,voor hem een prestige-kwestie geworden. Hetzelfde herhaalt zich thans, achter de Italiaansche fronten in Afrika, in een an deren, niet minder gevaarlijken vorm. Hailé Sélassié moet bij herhaling hebben ver klaard, dat hij er niet aan denkt, met Rome te onderhandelen, zoolang zich nog één ïtaliaansch soldaat op Abessijnsch grond gebied zou bevinden. Het is niet goed in te zien, hoe hij deze mogelijkheid zal kunnen ontgaan; zelfs een tegenslag der Italiaan sche legers, verderop in de onherbergzame binnenlanden, die den omvang van een catastrofe zou aannemen, zal vermoedelijk met de uitwerking hebben, dat opgegeven wordt, wat reeds thans als ïtaliaansch b* zit is geconsolideerd. Gaat het Italiaansche opperbevel met de zelfde omzichtigheid als tot op heden aan Öen dag gelegd voort met rustig in te pal men van wat de Abessiniërs zelf aan land ter wille van een guerilla prijs geven, dan is het lang niet onmogelijk, dat zij er slechts hetzelfde negatieve resultaat mede bereiken, namelijk den vijand meer en meer vasten voet te verschaffen. De vraag spitst zich ten slotte toe in de richting der sancties. Wat zullen deze voor invloed kunnen uitoefenen? Zullen zij Ita lië zóó weten in te snoeren, dat het nolens volens zijn buit zal moeten loslaten? Zoo niet, dan zou slechts het alternatief resten van een daadwerkelijk, dus gewapend in ternationaal ingrijpen, ter verdediging van öen zwakkeren broeder. Wij zien dit vooralsnog niet gebeuren Nederlandsch in Belgisch parlement De Vlaamsche Katholieke fracties van de Belgische Kamer en Senaat hebben het be sluit genomen, zich voortaan in het parle ment uitsluitend van de Nederlandsche taal te bedienen, zulks als protest tegen de openlijke sabotage der Belgische taalwetten. Het is te voorzien dat dit besluit in de komende parlementaire zitting nog tot hef tige incidenten aanleiding zal gevenl De boekhandel en de sancties De fascistische bond van boekhandelaren heeft het op grono van een Fransch voorstel genomen besluit van de sanctiecommissie Boeken, tijdschriften, dagbladen en andere publicaties uit te zonderen van het tegen Italiaansche goederen uitgevaardigde in voerverbod aan een onderzoek onderworpen «n besloten zich te houden aan zijn princi- pieele weigering van alle gedrukte produc ten uit de sanctiestaten. De wensch van Frankrijk, dat jaarlijks •voor 6 millioen francs boeken, dagblaaen etc in Italië afzet, is weliswaar begrijpelijk, maar zoo wordt gezegd wie gelooft, dat Italië in tijden van den sanctieoorlog onderscheid maakt tusschen producten en producten vergist zich. Wie Italië het ijzer voor zijn geschut en zijn landbouwmachines weigert, kan niet tegelijkertijd reusachtige bedragen voor auteursrechten, boeken» kran ten etc. uit Italië trekken, Zuiveringscampagne in het zuiden Negus ontkent val van Sassa Baneh Het 42ste oorlogscommuniqé van ge neraal De Bono luidt als volgt: Onze troepen hébben alle hoogten ln Zuid-Makalile bezet. De troepen van het tweede legercorps zetten hun actie in het gebied tusschen Aksoem en de Ta- kazze voort. In de sector van Somaliland duurt de actie voort, terwijl de troepen van ge neraal Graziani ten Noorden van Gora- hei hun zuiveringscampagne voortzet- ten. Onze lichte colonne heeft in het dal van de Faf den vijand ernstige verlie zen toegebracht en o.m. twee kanon nen. geweren, munitie, levensmiddelen en een groote hoeveelheid ander ma teriaal buit gemaakt. Tot de gevangenen behooren de Fl- taurari Dzjelette Tamrat en Grasmatsj Worchie Belaceoe. Bij onze militaire autoriteiten te Go- rahei heeft zich aangemeld het opper hoofd Abd ei Kerim Mohamed, de zoon van wijlen Moellah. die het bevel voert over een belangrijke volksstam en zich met zijn troepen ter beschikking heeft gesteld. De luchtmacht verricht ovoral ver kenningen. Wat de Italiaansche bladen melden In de berichten over den toestand aan het front melden de Italiaansche bladen een stemmig dat een groote zuiveringsactie ge voerd wordt in het Zuiden. Volgens de „Giornale d'Italia" is de Ita liaansche voorhoede reeds doorgedrongeu in de streek ten noorden van Sasabaneh. De troepen van generaal Graziani hebben, aldus meldt dit blad, in de laatste acht dagen meer dan 100 KM. afgelegd ln de richting van Dsjitsjiga, dat beschouwd wordt als de eerste etappe op den weg naar Harrar. Van het Noordelijk front wordt ge meld, dat gisteren en vandaag bij de systematisch voortgezette actie der pa trouilles, die ook ver voor de Italiaansche linie opereeren, weer talrjjke troepen Abes sijnen onschadelijk zijn gemaakt. Ten Zuiden van Makalle is een uit 300 kameeflien bestaande karavaan met een groo ten voorraad levensmiddelen en wapens in handen van een uit inlanders bestaande Italiaansche compagnie gevallen. In Makalle is, aldus melden de bladen, een modern 500 P.K.-vliegtuig gevonden, dat door de Italianen bruikbaar gemaakt in dienst gesteld is. De negus dementeert! De Negus heeft Maandag persoonlijk de an Italiaansche zijde verspreide berichten gedementeerd, volgens welke de Italiaan sche troepen voor Djidjiga zouden staan en Sasabane reeds zouden hebben bezet. Te bevoegder plaatse legt men er voorts den nadruk op, dat Antale nog in Abes sijnsch bezit is. Volgens de van het Noordelijk front in de hoofdstad aangekomen berichten worden in de buurt van Makalle nog steeds hevige gevechten geleverd. Onjuiste berichten uit Addis Abeba Van bevoegde Italiaansche zijde en door buitenlandsche journalisten die uit Makalle te Asmara zijn aangeko men, na de geheele opmarsch tot voor bij Makalle te hebben meegemaakt, wordt verklaard, dat alle in de buiten landsche bladen gepubliceerde berich ten uit Addis Abeba over bloedige ge vechten bij Makalle en over de herove ring van deze plaats door de Abessij- nen, geheel verzonnen zijn. Slechts twee botsingen hebben tijdens den opmarsch plaats gehad: de eerste op 5 No vember ten Zuiden van Haussien. waar de troepen van Birzie Biroli oprukten en waar bij een hevig gevecht met ongeveer 500 Abessijnen twee Askari-onder-officieren wer den gedood, en een luitenant zoo ernstig werd gewond, dat hij korten tijd daarna overleed. Bij dit gevecht, dat eindigde met de vlucht der Abessijnen werden 70 man ge vangen genomen De tweede botsing had dicht bij Makalle plaats, aan den vooravond van den intocht dor Italiaansche troepen. Ras Koeksa, die aan de zijde der Italia nen mede oprukte, had 'n kleine patrouille vooruitgezonden, welke in gevecht geraakte met Abessijnen. Bij dit gevecht zijn aan elk der beide zijden twee dooden en eenige ge wonden gevallen. De bezetting van Makalle geschiedde zon der eenigen tegenstand. Volgens de laatste berichten bevindt Ras Kassa zich met sterke troepenafdeelingen op de hoogvlakte van Semien, ten Noord oosten van het Tsana-meer. Naar met betrekking tot de bezetting van Makalle nog wordt gemeld, heeft een Ita liaansch escader van 20 vliegtuigen groote schrik verspreid onder de inboorlingen. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld dat de Abessijnen voor het verlaten van Makalle de stad en het paleis van Ras Koeksa hebben geplunderd. De Italiaansche luitenant Luigi, die bij de gevechten om Makalle ernstig gewond werd, heeft zijn kolonel verzocht aan Mus solini mede te deelen, dat hij met diens naam op de lippen gestorven is. De kolonel heeft medegedeeld, dat de lui tenant na de woorden: Leve Italië, leve de Koning, leve Mussolini is gestorven. Dit gedrag heeft bij de manschappen eD leiding van het Italiaansche leger een die pen indruk gemaakt. Abessijnsche troepen op ïtaliaansch grondgebied? Italiaansche verkenningsvliegtuigen heb ben in het gebied van Ambalagi nabij het dorp San Michel een vijandelijke troepen concentratie waargenomen van ongeveer 1000 man. Ook nabij Eudela ontdekte men een bivak van vijandelijke troepen. Versterking van Fransch Somaliland Het Fransche garnizoen in Somaliland wordt voortdurend versterkt. Volgens rle laatste berichten zouden ongeveer 3000 man blanke troepen geland zijn. Eveneens zou voortdurend oorlogsmateriaal te Djiboeti worden aangevoerd. In deze plaats liggen thans twee Fransche kruisers, twee water vliegtuigen en drie gewone militaire vlieg tuigen. Er zijn weinig gekleurde troeren te Djiboeti. De militaire bewaking van den spoorweg van Djiboeti tot de Abessijnsche grens is aanzienlijk versterkt. HET ZUIPFPOUT OFDC PgQVIHGIC ©GADEN VERKL ARIW G DER TEEk'EUS Gqehs vam Abes&iwie (Ogadew) Kabavaam of HawdeLSwegew AuTOWE&EH CA OIO STATIONS» Gebecgte k Bepgcm EtMZAAM GC6EB&TE HOOGTE IM metepi ITAL OPMAB5CU Ghevre Jesus De voormalige Abessijnsche zaakgelastig de te Rome. Chevre Jesus, is Maandagmid dag te Addis Abeba aangekomen. Protest te Cairo De Italiaansche gezant heeft bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Cairo mondeling scherp geprotesteerd tegen het besluit der Egyptische regeering lot deel name aan alle eventueele sancties. De gezant zeide, dat „Italië zich het recht voorbehoudt de stappen te doen, welke door het schenden van internationale ver plichtingen door de Egyptische regccring noodzakelijk worden". Mussolini spreekt Ter gelegenheid van den verjaardag van koning Victor Emanuel III heeft Mussolini gisteren te Rome het garnizoen een parade afgenomen, waaraan alle wapens, en m totaal 20.000 man deelnamen. Na de parade hield Mussolini van het balcon van het Palazzo Venezia af de vol gende korte toespraak: „Gij hebt zoo juist slechts een klein ge deelte gezien van de militaire strijdmacht, welke Italië in het begin van het 14e fas cistische jaar ter beschikking heeft. Deze macht met al haar wapensoorten en in het bijzonder met haar geest is bereid de be langen en de waardigheid van Italië te ver dedigen in Europa en in Afrika en ovoral waar het noodig mocht zijn. In den korten tijd van eenige maanden hebben wij reeds twee oude rekeningen vereffend. De rest zal nog komen!" Bankiers te Rome gearresteerd De „Financial Times" meldt uit Rome, dat vier bankiers zijn gearresteerd, onder beschuldiging van valuta-speculatie. De beperking der kantooruren Bij decreet heeft Mussolini vanaf 14 No vember voor alle openbare kantoren de werktijden vastgesteld op den tijd van 9 uur des morgens tot 18 uur 30 des middag* met een half uur pauze te beginnen om 12 uur 30. Het doel vpv dit decreet is te bezuinigen op verwarming en verlichting binnen het kader van den strijd tegen de sancties. Italië protesteert tegen de sancties De Italiaansche regeering heeft een nota doen toekomen aan haar diplomatieke ver tegenwoordigers in all> staten, die deel ne men aan de sanctiemaatregelen. In deze nota, die reeds in het bezit der verschillen de regeeringen is. wordt zeer uitvoerig ge protesteerd tegen de toepassing der sanc ties. De tekst zal te Rome gepubliceerd worden. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt verklaard, dat dë nota in kwestie geenszins gelijkluidend is met het protest, dat tot dc regeering te Cairo is gericht Verder wórdt Ipr op gewezen, dat da Italiaansche regee ring tot dusverre geen onmiddellijke mede deeling van de coördinatiecommissie of van de daarin vertegenwoordigde staten he,eft bntvangen. DE WAPENSTILSTAND HERDACHT Te Parijs heeft de herdenking van de Wa penstilstandsdag plaats gehad met de ge bruikelijke twee minuten stilte en het groote défilé langs de Are du Triomphe. waar het stoffelijk overschot van den onbekenden Solaaat rust. Op enkele plaatsen is het tot vechtpartijen tusschen linksche en rechtsche groepen gekomen. Zoo raakte de voorzitter der „Solidarité frangaise" met een groep aanhangers ln ge vecht met leden van het Volksfront waarbij met stokken en andere voorwerpen werd ge slagen. Van een der groote café's aan de Champs Elysées werden de ruiten ingeslagen. Er hebben ook arrestaties plaats gehad. In LondeD leek het alsof er meer men schen rp de been waren dan gewoonlijk op Wapenstilstandsdag het geval is. De stra ten ij W" ite Hall warén overvol. De dienst bij de Cenotaaf werd geleid door den bisschop van Londen, nadat de twee minuten stilte waren in acht genomen, in druk wekT-e^d als immer. De flag van hérinnering aan hen, die ln den irooten oorlog vielen was tevens de dag. waa-op gelden .werden verzanrM. voor lien, die te ve'de gewona zijn geraakt. De opbrengst der collecte zal naar men hoopt meer dan 52,4.090 pond bedragen. Te Brussel hebben aan den voet van de Congreszui eveneens de gebruikelijke cere moniën plaai gehad. Ook in andere steden des lands hebben manifestaties plaats gehad bij de monu menten or de gesneuvelden. De Vlaamsche ouc.-strijders onthielden zich in de meeste gevallen van deelneming aan de ceremoniën, terw'jl in het Vlaamsch na tionalistische dagblad „De Schelde'' werd geprotesteerd tegen het Fransch-Belgisch militair accoord. waardoor, aldus het blad de Vlaamsche jong ns als kanonrenvleesch aan Frankrijk worden overgeleverd. In Warschau is dc elfde 'overnber her nacht als Pölens onafhankelijkh idsdag waarbij parades werden gehouden De dag bladen wijdden artikels aan de beteekenis van Pilsoedski, den vader van dep Pool schen staat Ook te Addis Abeba is door de Engclsche kolonie twee minuten stilte in acht genomen waartoe de gezantschapswacht bestaanoe uit Britsch-Indische Sikhs, voor de legatie stond aangetreden. Op het militaire kerkhof Arlington, bij Washington, heeft Roosevelt het woord ge voerd. De thans opgroeiende generatie, aldus de president, kent de v rschrikkinger van den oorlog niet en weet niet. wat jorlog betee kent. De itmosfeer eener munilie'a 'riek en het hnMen 'cl. op de slagveMon 'hint haar een stimu' r póp en welkome afwisseling na het dorre, droefgeestige bestaan dat dp moeilijke tijden van 'hans met zich brengen Het Amerkaansche volk zal echter aan deze illus: niet ten offer vallen, want hel weet, zoo vervolgde Roosevelt. da' op Ie geestdrift en dc kortstondige welvaart var. den oorlogstijd onverbiddelijk de economi sche en sociale catastrofe volgt vooi hen oie Ien oorlo "rleven Amerika z-daar om zijn werk voor den wereldvrede voort zetten, doch natuurlijk tegelijkertijd zorg dragen voor een voldoende verdediging zij ner grenzen, te land, ter zee en in 'lo iuclit. Addis Abeba beseft de ernst van de toestand Daggabhoer kan elk oogenblik vallen (Van onzen specialen corres- ■pondent W. F. Deedes) Addis Abeba, Maandagavond 11 Nov. De ernst van den huidigen toestand aan de beide fronten, vanuit Abessijnsch stand punt beschouwd, begint thans in Addis Abeba door te dringen. Dit geldt in het bij zonder het Zuidelijk front. Terwijl de berichten melden, dat de Abessijnsche troepen tusschen Sasa baneh en Daggabhoer in een wanho- pig gevecht langzaam werden terug gedrongen. tracht de Abeësjjnsche re geering hier in de hoofdstad den in druk te wekken, a'lsof haar vertegen woordigers hun koelbloedigheid niet verliezen, ook ai staan zij met den rug tegen den muur. Uit Abessijnsch standpunt bekeken, beleefden de Abessijnsche regeerlngs- vertegenwoordigers hedenmorgen ake liger oogenblikken dan zij sedert het uitbreken der vijandelijkheden hebben gekend. Zij hadden een voortduren- den stroom van telegrammen te ver- dui'en van journalisten, die het laat ste nieuws uit Rome melden. Do be richten bestonden louter en aJlleen uit mededeelingen over de vorderingen en veroveringen der Italiaansche troepen. De overweging, dat de Italiaansche op marsch als zoodanig in het Abessijnsch vei dedigingsplan was opgenomen, doch in wer kelijkheid door zijn omvang de Abessijnsche berekeningen hoeft overschreden, heeft de gemoederen in de hoofdstad, niet geheel tot rust gebracht. Uit officieele Europeesche bron werd mij meegedeeld dat Ras Desta een zeer ernsti ge nederlaag heeft geleden in het Zuiden zoodai hij zelf gedwnngeD was te vluchten om zijn leven te redden. Vanmiddag om vier uur weigerde de Abessijnsche regeering toe te geven, dat Sasabaneh in handen der Italianen was ge vallen en dat Daggabhoer door Italiaansche vliegtuigen was gebombardeerd. Het was echter maar al te duidelijk, dat deze ont kenning moest dienen om de bezorgdheid en de verwarring der regeering te verber gen. Men hechte er daarom hier ook slechts weinig waarde aan. Een regeeringsambtenaar verklaarde, dal „de keizer nadrukkelijk ontkende, dat Sa sabaneh door de Italianen was veroverd". Een oogenblik later zeide hij, dat „de keizer niet wist of Sasabaneh was gevallen". Te gelijkertijd zeide hii ook, dat het niet mo gelijk was na te gaan of de keizer eenig - bericht van het front had ontvangen of niet. Uit berichten, die ik heb ontvangen. Valt af te lpiden dat Daggabhoer elk oogenblik in handen der Italianen kan vallen. De toe stand in het Noorden schijnt ook critlek ta zijn geworden. Tk heb twee berichten ont vangen, die beiden uit betrouwbare bron afkomstig zijn. Het eene hevat de mpdedee- ling, dat de keizer den Abcssjjnschen troe pen heeft, hevolen uit het district van Ma kallé terug te rekken en instructies heeft gegeven zich niet te verzetten tegen den opmarsch der Italianen. Volgens het tweede bericht bezetten dé Abessijnsche troepen thans posities rondom Makallé. Ras Sevoem ligt ten Zuiden van de stad. Dpdjasmatsj Kassa ten Oosten en Ras Kassa ten Westen. Ras Kassa's zoon. dekt den Noordelijken toegang tot de stad. Op hetzelfde oogenblik. waarop ik déze berichten ontving, ontkende de Abessijnsche cegeering met klem. dat de Italianen An- taiio zouden hebben genomen. Als men aanneemt, dat deze Italiaansclie berichten juist zijn. schijnt het eerste be richt de meest waarschijnlijke oplossing te geven. In dat geval kan het tweede bericht alleen maar juist zijn, als Ras Seynopm nog verder is terug getrokken en den Ttalianen de kans heeft gegeven om hun opmarsch voort te zetten zonder verzet te ontmoeten. Een Abessijnsch regeeringspersoon zei vandaag: ..Wij zien niets liever, dan dat do Ttalianen zich in Makallé nederzetten" Men meent, dat deze opmerking geïnspireerd is door het feit, dat Makallé zelf niet als een belangrijke strategische en tactische positie wordt beschouwd, zoolang de streken ten. Zuiden daarvan niet eveneens zijn veroverd. Men gelooft niet zonder reden, dat de Italiaansche opmarsch met opzet met volle maan plaats vindt, omdat dit een ernstige belemmering vormt van de Abessijnsche tactiek van nachtelijke aanvallen. Zoolang de maan zoo helder schijnt als op het oogen blik. hebben de Italianen des nachts weinig te vreezen. Gisternacht verlichtte de maan: het landschap zoo helder, dat men mijlen ver kon zien Het is interessant er aan te herinneren, dat toen de eerste Italliaansche aanvallen gemeld werden, waarbij Adoea en Aksoem hun in handen vielen, de operaties even eens met volle maan plaats vonden. (Copyright Mornlngpost—A.N.P.Ji EEN NIEUWE RECORD- VLUCHT IN DE STRATOSFEER Amerikaan sche ballon stijgt 23.570 meter hoog! Gisteren is te Rapid City, in de de Staten, de stratosfeerballon „Explorer II" opgestegen, met het doel een nieuw hoogterecord te vestigen. Nadat men aan vankelijk eenigen tegenslag had moeten overwinnen er ontstond namelijk een scheur in het ballon-overtrek had de op stijging voorspoedig plaats. Men bereikte een stijgsnelbeid van bijna 100 M. per mi nuut, en steeg toi een hoogte van 22.570 M.. een hoogte, nog nimmer door menschen bereikt. De onderneming ging uit van het Natio naai Aardrijkskundig Genootschap; de Amerikaansche kapiteins Stevens en Anderson maakten de bemanning uit, De weersomstandigheden waren voor de onderneming buitengewoon gunstig; een kwartier na den start bevond men zich reeds op 3510 M. hoogte. Ook de daling had een voorspoedig ver loop; men landde veilig op 370 K.M. ten westen van Rapid City. De enorme ballon, die een inhoud heeft van 3.700.000 vierkante voet. kwam er zonder beschadiging af. De Zwitsersche professor Piccard, wiens stratosfeertochten in 1931 en 1932 plaats vonden, wist resp. een hoogte van 15.6S7 M en van bijna 17.000 M. te bereiken. De Russische ballon Ossawiachim bracht het in 193^ tot een hoogte van 22.000 M., doch verongelukte bij de daling. Stevens en Anderson hebben, door tot op 22.570 J M. te stijgen, dus een belangrijk hoogterecord op hun naam gebracht! Turksche schip bij Smyrna vergaan Er worden 79 personen vermist! Uit Smyrna wordt gemeld, oat het Turk sche s.s. „Inebolu" in den afgeloopen nacht bij het hinnenloopen van de haven van Smyrna, is gezonken. Van de 190 opvarenden zouden slechts 111 gered zijn. 79 personen zijn verdronken of worden althans op het oogenblik vermist Kort Nieuws In Ajaccio hebben onbekenden van de vier voor het raadhuis staande vlaggemas ten de driekleur naar beneden gehaald dv de verscheurde vlaggen op de treden var het raadhuis geworpen De dienstdoende do litieagenten van de wijk. waarin het raad huis staat ziin voorloopig geschorst. De „Times" meldt, dat de editie van Vrijdag te Berlijn in beslag is genomen .»p bevel van de geheime politie. Als reden werd opgegpven pen artikel over ernstigp anti .Inodscbe maatregelen. welke to Duitsrhlard zijn genomen sederl de goej keuring van de Neurenbergsche wetten. Donderdag a.s. zaïl te Berlijn het pro ce* legen den 53-jarigen bisschop van Me'9 sen Peter Legge, die beschuldigd wordi van overtreding der deviezenverordeningen beginnen. De verhouding tusschen arbeiders en werkgevers in de baksteenindustrie in ie bekken van Ruppe is, volgens de Lihre Rplgique" sinds eenige dagen zeer gespan nen als gevolg van een elsch tot loonsver hooging. ten bedrage van 10 pet., in verbant met de stijging van het indexcijfer Dp we'-k gevers weigeren dezen eisch. althans voor het oogenblik, in te willigen. GEMENGD NIEUWS Onregelmatigheden bij een postkantoor kantoorhouder geschorst Dezer degen is ontdekt, dat door den kantoorhouder van het hulp postkantoor la P o e 1 d ij k onregelmatigheden zijn ge pleegd. In verband met een en ander is onlangs de kantoorhouder reeds geschorst, ten einde een onderzoek naar den omvaing van deze onregelmatigheden in te stellen. Ook de zoon van den kantoorhouder, die als huip was aangesteld bij genoemd kantoor, is in! verband met de ontdekking geschorst. Naar verluidt zou een bedrag van olm. f 1000 met de onregelmatigheden zijn gemoeid. Deza zouden zijn gepleegd door middel van! cheques, die zijn achtergehouden en waar van de gelden door den kantoorhouder zou den zijn geïnd. Het onderzoeik is in handed van de Justitie gegeven. De slingerende motorist Twee wielrijdsters tegen den grond Te O s s passeerden de fabriekarbeidsteré R. en L- IL, die beiden op één fiets waren ge zeten, den Heuvel. Op dit moment kwam hen de motorrydei R achterop, die met vry groo te snelheid reed. Plotseling begon het motor- rijwiel te slingeren, zwenkte eerst naar rechts en toen naar links, met het gevolg dat hé: ry-*. wiel werd gegrepen. Beide meeisies werden meegesleurd en ern- stigg ewond. De een had een hoofdwonde, de ander een hersenschudding ODgelooDen. De motorist wero aangehouden- Motorrijwiel en fiete werden, zwaar beschadigd, in beslag ge nomen. Omtrent het ongeval met den nieuwen militairen Fokker C X. welke Maandagmid- dae in den Sloterdijkpolder nabij Schiphol een noodlanding heeft gemaakt vernemen wij nader dat dozp niet het gevolg is ge weest van een motorstoring, doch van het breken van de pronplW welk euvel optrad toen dp kanitein vlieger Van Lent van 5000 meter hoogte een duikvlucht uitvoerde. Kapitein Van Lpnt slaagde erin het toestel op 1500 meter weer horizontaal te krijgen, j waarna hij nlaneerende Sehinh.ol trachtte te 1 bereiken, hetgeen echter door het slechte 1 zicht niet is gelukt. De machine zal vermoe- delijk ter plaatse gedemonteerd en naar I Robiphol vervoerd worden. De N V Nederinndsehe vlipgtnigenfahriek" aan den Ponnverweg zou hef zeer op nriis stellen om stukken van de vernielde propel- 'er wanneer deze mochten worden gevón- den. in haar bezit te krijgen De directie van de fabriek stelt daarvoor een belooning be schikbaar. DE BRANDSTICHTENDE BEDTENDE rw rAj™^teTTd-an) is uit kast fn Oost-Indische Huis f 20.verdwenen en ble ken pogingen tot brandstichting in de kast te zyn gedaan. Door de politie is een negentien- J jarige kantoorbediende, die daar werkzaam is, i aangehouden. Hij heef: bekend het geld te i hebben weggenomen en gepoogd te hebben, dezen diefstal te camoufleeren, door nanïereu 1 in brand te steken. DE SCHIETPARTIJ BIJ HET CENTRAAL STATION Naar wij vernemen, is ln de strafzaak tegen J B.. dip op 30 September j.l. op het' Stationsplein fp Amsterdam dpn N.S.B.-eol- i porteur D neerschoot, een onderzoek naar verdachte's geestvermogens ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2