JMruwr i Jtsrfjr (Ümravi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET ROODE „PLAN' abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij H^elijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Luooc nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5627 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 15e Jaargang atrtjertentieprijjen: Van I tot 5 regels .V. t Elke regel meer 0.22 7a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau h wordt berekend 0.10 PERSPECTIEF? Do groote vraag, die zich opdringt is: mag „het plan" als uitvoerbaar worden be schouwd? Biedt het perspectief? Het antwoord op deze vraag kan o.i. niet gunstig luiden, voor wie met de feiten reke ning houdt. Dat is al aanstonds het geval als we een van de hoofdpunten iets nader beschouwen, n.l. de uitvoering van groote werken. U Drie jaar achtereen wil men voor dit doel 200 millioen uitgeven. Dan krijgen we dus 600 millioen weer in de circulatie, die eerst ■t\t op andere wijze in het geldverkeer waren opgenomen, cn dat beteekent, zoo is de een- ,un voudige redeneeriüfj, meer koopkracht voor allerlei groepen der bevolking. Precies we herhalen het de redenee- »c» ring, die in Duitschland in het voorjaar van 1933 is opgezet, toen de aanval op de werk loosheid werd ingezet, en met het uitgeven van de milliarden voor werkverschaffing begonnen werd. Toen we er omstreeks dien tijd toe in de gelegenheid waren, hebben we ons veroorloofd een der leidende figuren in een zeer belangrijk gebied van West-Duitsch- Jand als onze meening kenbaar tc maken, dat het te volgen systeem bij den bestaanden toestand in de wereld van toenemende econo mische afsluiting der onderscheiden landen, i ti binnen betrekkelijk korten tijd vast moest loopen. Dat is niet onjuist gebleken en de armoede in Duitschland is thans grooter dan velen vermoeden. Financieel heeft het zijn reserves vrijwel geheel uitgeput, zoodat, on danks allerlei bedenkelijke financieele mani- pulaties, in gecamoufleerden vorm de infla- tie zich krachtig doet gelden. We zijn er zeker van, dat het ten onzent in de bestaande omstandigheden een zelfden I weg zou opgaan, indien we we ons lieten verleiden den weg der „vlotte leenings- politiek" op te 0aan om in drie jaar tijds (1.1 600 millioen aan misschien productieve, maar ook voor een belangrijk deel impro- 1 ductieve uitgaven te kunnen besteden. Hier past de grootste omzichtigheid, wil- len we niet eer we er erg in hebben met onze leeningspolitiek vastloopen in de deva luatie. w Of de ontwerpers van „het plan" dit erg zouden vinden, weten we niet. We hebben echter den indruk, dat zulks niet het geval is. De devaluatie schijnt op den achtergrond van dit plan te staan; het merkwaardige is ook, dat voorstanders der devaluatie ver- schillende belangrijke punten verdedigen, die bijna alleen zin kunnen krijgen bij toe gepaste devaluatie. Uitvoering van groote werken achten we uitnemend, maar laat men oppassen ons 1 economisch apparaat er niet nog meer top zwaar door te maken. Wie verkeersordening 6' wil, moet men den aanleg van wegen en kanalen hoogst voorzichtig zijn. Deze din gen zijn niet zoo eenvoudig. Dat heeft men ook in België reeds geleerd bij de uitvoering .van het plan-de Man. 1 Het zou daar alles van een leien dakje iaa' gaan maar het duurde lang, hoewel men aan pensioen trekkers, spaarders en andere kleine bezitters 3 milliard had afhandig gemaakt P |door de devaluatie. En inmiddels was de werkloozensteun verlaagd, thans is dat zelfs in belangrijke mate het geval door de beper king tot in totaal 650 millioen francs of 32y2 millioen gulden.. Ook de administra tieve uitgaven der departementen zijn sterk dok teruggebracht. Dat is nog erger dan bij ons. dan Begrijpelijk is dan ook dat de gepaaide r* arbeidersbevolking niet rustig blijft onder voortdurende stijging van de indexcijfers voor het levensonderhoud maar zich bedro- ideigen begint te gevoelen. In allerlei socialis- jtische bladen is dit misnoegen reeds tot uiting gekomen en socialistische ministers (moeten hier en daar olie op de golven gaan istortcn. Dan hoort men de verklaring: het is iniet zoo eenvoudig als we dachten- en de aanpassing, de bezuiniging moet ook door- vi«r:gaan. Met ongeduld wordt in België gewacht sVé'°P groote werken van openbaar nut, die shJwaren beloofd en een der socialistische vak- schreef zelfs in de roode 0^"krant: „Het eenige duidelijk gevolg van de variregeeringspolitiek is tot nu toe de stijging sh!van de levensduurte. Meer en meer wint on1onder de arbeiders de meening veld, dat de devaluatie op hun rug is geschied en dat zij de gedupeerden zijn. En België is nog al een industrieland met lage loonen, dat op het gebied van openbare .^werken ver bij ons ten achter staat! je Deze waarschuwende handwijzer mogen wc jienniet uit het oog verliezen. Hebben we nu op zichzelf tegen uitvoering Van openbare werken bezwaar? Allerminst. is echter volmaakt uitgesloten, dat we 200 millioen per jaar zullen kunnen ots-hesteden. De leeningsmogelijkheden laten dan nog eens een oogenblik ter zijde. manen we tot voorzichtigheid, gr. In principe brengen de soc.-dem. mot hun denkbeeld niets nieuws. Er gebeurt op dit gebied niet zoo heel weinig met medewerking Ab.dar Regering. Alles heeft echter tijd noodig. Mü.Door het Werkfonds aan gemeentebesturen gestelde gelden blijven vaak ^maandenlang ongebruikt, nadat zij zijn toe- va.ii gestaan. Buiten het Werkfonds wordt nog heeJ wat meer aan groote werken uitgege ven, gezwegen nog van de milliarden, die we ,ineal belegd hebben in Zuiderzee, woningbouw, iaitwegen, bruggen en kanalen. tot* In deze dingen zijn we anderen ver voor- Onze woningbouw b.v. wekt in het bui- telkens weer gerechte bewondering. begrijpt niet waar we het geld vandaan halen. Maar zijn we niet de „steinreiche 'Hollander"? Ze moesten eens weten nu Echter al gaven we niet meer uit, dan ,do 60 millioen van het Werkfonds, dan nog rimjovertreft men ons. naar verhouding, in geen *««der landen, waar nog -"regelde verhoudin- datgen oestaan. Zelfs het .lOoggeprezen België belangrijk bij ons achter. Maar nu willen de soc.-dem. met hun drie jaren-plan België is tevreden met een vier-jaren-plan alles overtreffen. Ze vragen drie maal 200 millioen of wel 600 millioen. Daarvan is 560 millioen bestemd voor open bare werken en 40 millioen voor de indus trialisatie. Al dat geld moet worden geleend. Men denke daarover niet gering. Wie meent, dat het maar voor het oprapen ligt, vergist zich en zonder vertrouwen krijgt de Regeering het zeker niet voor een zoo een zijdige belegging, waardoor de vaste lasten van het staatsbudget op enorme wijze, zeker met 40 a 50 millioen zullen worden ver zwaard. Zou worden overgegaan tot een ge dwongen leening, dan zouden de moeilijk heden niet kleiner, maar eer grooter worden ten gevolge van gedwongen realisaties, die indien nog mogelijk noodig zouden worden tegen afbraakprijzen. We hebben in den afgeloopen zomer kun nen constateeren hoe de geldmarkt reageer de, toen nog maar de mogelijkheid van een veranderde politieke constellatie in bespre king kwam. De moeilijkheden zijn nu reeds groot, maar zou de kans ontstaan, dat ons nationale leven zou worden onderworpen aan speculaties en experimenten op een schaal als „het plan" wil, dan is er weinig kennis noodig om te begrijpen, dat zulks in ons vrije land met zijn vrij en gezond geld wezen niet zoo gemakkelijk zou gaan. Ont wrichting van de geldmarkt met alle narig heid daaraan verbonden zou ons wachten. Duur crediet en hooge rente zouden terug- keeren. Men zal zich hier te lande niet wil len wagen aan wat elders radicaal mislukt, niet door groote defensie-uitgaven zooals ten aanzien van Duitschland is veronder steld maar door het doen uitvoeren van deels improductieve werken op zeer groote schaal. In Duitschland vormen de bewapenings-uitgaven daarvan maar een klein deel en zij zijn bovendien in wezen ge lijk te stellen met allerlei andere uitgaven, die binnen zoo'n fantastisch werkverschaf- Minimum-margarineprijs Vastgesteld is als minimumprijs van mar garine ten aanzien van afnemers in 't bin nenland: a. voor mórgarlne A een bedrag van 94 ct per kilogram, hetzij afgehaald aan fabriek of pakhuis, hetzij franco huis of magazijn; b. voor margarine B, andere dan ritueele onvermengde margarine en plantaardige on vermengde margarine, een bedrag van 85% cent per kilogram, hetzij afgehaald aan fa briek of pakhuis, hetzij franco huis of ma gazijn; c. voor margarine B (ritueele onvermeng de margarine) een bedrag van f 1.16 per kilogram, hetzij afgehaald aan fabriek of pakhuis, hetzij franco huis of magazijn; d. voor margarine B (plantaardige onver mengde margarine) een bedrag van 96 cent per kilogram, hetzij afgehaald aan fabriek of pakhuis, hetzij franco huis of magazijn, met dien verstande.dat de minimum-prijs niet geldt ten aanzien van die margarine, waarvan ten genoegen van de Stichting Ne- derlandsche Zuivelcentrale, gevestigd te Den Haag, wordt aangetoond, dat zij geëxpor teerd wordt of geleverd wordt ter provian deering van schepen, welke aan uitklaring onderworpen zijn. Nieuwe bombardementsvliegtuigen Voor de Indische marine Sedert eenigen tijd is bij de Ned. vliegtui- genfabriek een nieuwe serie torpedo- en bombardementsvliegtuigen in aanbouw van het zgn. type Fokker F. IV. Dit is een wa tervliegtuig, een vrijdragende eendekker met hoogliggende vleugels, voorzien van twee Wright-Cyclon S. R. 1S20 F 2 door lucht gekoelde motoren. Van dit toestel zijn in de oude uitvoering reeds een aantal vliegtuigen gebouwd, maar dank zij de nieuwe uitvoering is o.a. de sneliheid en de practische hoogtegrens be langrijk opgevoerd. De nieuwe machine is meer gestroomlijnd en de beide motoren, die vroeger onder aan de vleugels waren be vestigd, zijn daar thans in gebouwd. De bemanning bestaat uit vijf personen. De kruissnelheid van dit nieuwe vlieg tuig is 197 K.M. per uur en de maximum snelheid 235 K.M. per uur. Dit is een belangrijke vooruitgang op het oude type. Het eerste vliegtuig van het nieuwe type is thans in het m arine-vlieg- kamp te Schellingwoude aangekomen en wordt daar gemonteerd om na de proef vluchten naar Indië verscheept te worden. Werkverruiming op Flakkee Men meldt ons uit Herkingen: Door het bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond schijnen pogingen in het werk te worden gesteld om door inpoldering, al thans drooglegging van slikken en gorsen, werkverruiming te bevorderen. Voor dat doel heeft de vorige week een deskundige van het Cultuur-Technisch Bureau te Utrecht met het dagelijksch bestuur van den Boerenbond een bezoek gebracht aan een terrein ten Zuiden van 't eiland Goeree en Overflakkee, hetwelk cartografisch de hals van het eiland is. Het terrein wordt ge schat op ruim 3000 H.A. Mochten deze po gingen slagen, dan zou voorzeker de werk loosheid daardoor zeer beperkt worden. Be doeling zou dan wezen een kade om dat terrein te leggen en eventueel te beplanten met spartien (een in zout water levend en groeiend plantje), waardoor aanslippen van het terrein bevorderd wordt. Mogelijk, dat reeds over enkele jaren gedeelten zouden kunnen gebezigd worden voor weiland, waardoor een en ander dan weder rentege vend zou worden. We wenschen den Flakkeeschen Boeren 'bond verder succes met deze pogingen. fingsplan van 600 millioen in België wil men in vier jaar ongeveer 175 millioen ver werken vallen. Deze 600 millioen vonmen— wanneer men vergelijkt met hetgeen in andere landen op dit gebied wordt gedaan een bedrag, dat buiten alle ernstige mogelijkheden staat Het cijfer werkt ietwat fascineerend. Men moet het echter niet in een toestand van bedwel ming door groote cijfers bekijken, maar in volle nuchterheid. En dan voelt men: hier is fantasterij aan het woord, een greep ver boven onze maoht, die niet alleen onmiddel lijk groote nieuwe vaste lasten zou mee brengen, maar ook in de toekomst die vaste lasten nog belangrijk vergroot door onaer- houds- en exploitatie-uitgaven. Ons geloof in het ongeloofelijke gaat niet zoo ver, ads dat van de ontwerpens van het plan; we zijn ten volle overtuigd, dat het geen zij voorstellen in den aangegeven vorm volslagen onmogelijk mag worden geacht. Onze kansen liggen aanmerkelijk lager. Deze primordiale fout in den opzet is noodlottig voor alle verdere verwachtingen, hoe sympathiek het ook is om zooveel mo gelijk werkloozen weer aan arbeid te helpen. De ervaring leert, dat dit een hoogst nut tig, maar tevens een hoogst moeilijk werk is, ook al is er geld en goede wil. In ons land geschied op dit gebied reeds veel en geens zins minder dan in andere landen. Wel zijn onze moeilijkheden grooter door gebrek aan grondstoffen, hooger levensstandaard en be langrijk verder voortgeschreden sociale ont wikkeling. In een industrieel grondstoffen land met sociale, toestanden, die wij niet eens meer kennen, b.v. Zweden en België met hun vaak erbarmelijk slechte woning toestanden, zeer lage loonen en uitkeeringen staat men er altija eenigszins anders voor, vooral als men bovendien door deva luatie loonsverlagingen met een blinddoek forceerde en ieders bezit deprecieerde. Hoe meer werkloozen aan productieven ar beid worden geholpen, hoe beter. Inderdaad. Maar in het plan-cijfer van 200.000 kunnen we ook weer allerminst vertrouwen stellen, hoe Duitsch-georiënteerd de gevolgde rede- neering ook nu weer klinkt. Hoe staat het met dit punt in het plan? Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. Onderscheidingen uitgereikt De Noord- en Zuld-Hollandsche Redding Mij.; bestond gister lil- jaap. Sedert do oprichting werden door haar 5762 schipbreukelingen, vaak on der de moeilijkste omstandigheden, gered. Ter gelegenüieid van dezen lilden „Red dingbootdag" zijn aan de bemanningen van de reddingbooten, die zich tijdens de zware stormen bijzonder hebben onderscheiden, onderscheidingen uitgereikt. Aan schipper J. van der Plas, werd de zil veren medaille uitgereikt, alsmede aan de 12 roeiers A. Gul, W. ten Bruggencate, A. Wijker Jzn., A. YVijker Hzn., P. Zwart Azn., Th. Joh. Dekker, YV. G. Dekker, Joh. Wijker Azn., N. de Graaf, H. Wijker Joh.zn., YV. Eizen berger en C. J. van Pel. Aan schipper M. Toxopeus van de motor reddingboot „Insulinde" werd de groote gouden medaille der N.Z.H.R.M. uitgereikt. Y'oorts oe kleine gouden medaille aan K. Reinigert en de zilveren medaille aan K Toxopeus, J. Toxopeus, K. Steegstra en A. Steegstra, allen leden van de bemanning der „Insulinde".. De bronzen medaille der N.Z.H.R.M. werd uitgereikt aan schipper J. Kolk, van de mo torreddingboot .Hilda". Voorts getuigschriften aan de bemanning van vermelde motorreddingboot: Joh. v Put ten, H. van der Bijl, J. Lemstra, YV. Y7erhoef en J. Visser. Voorts heeft burgemeester Eyma namens H.M. ae Koningin aan Huibert YVijker de rijksmedaille met oorkonde voor mensclilie- vend hulpbetoon uitgereikt. Oud- en nieuw Amsterdam Het Rokin In verband met komende besprekingen in den Raad, waarbij weder over het wel en wee van het Rokin zal worden beslist, heeft het Koninklijk Nederl. Oudheidkundig Ge nootschap een tentoonstelling in het Rijks museum ingericht. Deze expositie geeft een goeden kijk op Amsterdam vóór en na de demping van een deel van het IJ en van een aantal grachten. Het zijn verzamelingen van voornoemd Genootschap en van een zijner bestuursleden, den heer J. van Eek, die hier zijn bijeengebracht. Gisteravond is de tentoonstelling geopend na een rede van genoemden heer J. van Eek, die met lichtbeelden aantoonde hoe schoon Amsterdam vóór de demping is ge weest en hoeveel stadsschoon door het dem pen is verloren gegaan. De heer van Eek besloot zijn interessante causerie met de hoop uit te spreken, dat het Rokin voor verdere .demping zal worden ge vrijwaard. De tentoonstelling is voor hen, die het Rijksmuseum bezoeken zonder afzonderlijken toegangsprijs te bezichtigen. A. C. C. de Vletter f Een bekend schrijver van jongensboeken. Te Den I-Iaag is na kortstondige ongesteld heid in den ouderdom van 69 jaar over leden de heer A. C. G de YUetter. Gedurende een 40-tal van jaren was hij aan het open baar onderwijs verbonden. De heer De YUetter heeft meer dan veer tig kinderboeken en romans geschreven. Ook voor de drankbestrijding heeft hij veel nuttig werk gedaan. AARDSCHOK TE PADANG PADANG, 12 Nov. (Aneta). Hedenmorgen te 11.10 uur is een vrij hevige aardschok in horizontale richting waargenomen. TEGEN ZICH ZELF VERDEELD Men kan zonder overdrijving zeggen, dat „Kerk en Vrede" afgedaan heeft. Er ver schijnt nog wel een orgaan onder deze naam, doch in eigen kring is vastgesteld, dat hierin niet het principe der vereeni- ging wordt verkondigd, doch slechts de particuliere opvatting van een paar, zij het vooraanstaande, leden. Deze gang van zaken verbaast niet Men kan over sommige gevaren roerend en zelfs op forsche toon schrijven, zoolang de situatie gansch ongevaarlijk is. Komt ech ter de moeilijkheid in concrete vorm voor ons te staan, dan valt de beslissing riet mee en de consekwente lieden worden schaars gevonden. Zoodra Duitschland een bedreiging van de vrede werd, gingen vele sociaal-demo cratische leden van „Kerk en Vrede" over stag. Zelfs de voorzitter schreef in die tijd een artikel, dat in eigen kring blijkbaar misverstaan werd, want de vice-voorzitter moest' op de jaarvergadering een „verdui delijking" geven. Het geval ItaliëAbessinië bracht nog grooter moeilijkheden. De redactie van „Kerk en Vrede" gaf onomwonden toe, dat „de weg voor .velen te glad wordt" en prof. Heering, die het hoofdartikel schreef, praatte dan ook zooveel mogelijk om dc hoofdzaak heen. Zijn artikel verscheen daarna, met een oonsekwenter redeneering van ds. Buskes, in brochurevorm; blijkbaar en ten onrechte als officieele uitgave van „Kerk en Yrrede". Van de eritiek, welke wij op de rede neering van prof. Heering hebben uitge oefend, maakt deze zich met een Jantje van Leiden af. Artikel 16 van het Volkenbonds pact, waarop wij hem op dezelfde avond als het Vaderland wezen, laat hij onbesproken. YVij behoeven er dus ook niet on in te gaan. Indien echter de schrijver informeert bij „zijn anti-revolutionaire broeders", wanneer zij eerlijk zullen antwoorden op de vraag of deelname aan de moderne oorlog tegen- ter Jezus Ghristus te verantwoorden is, dan willen we hem en zoekers in ons midden verwijzen naar het October-num- mer van „Nederland en Oranje" (van de Anti-rcv. Propagandaclubs), waarin het on derwerp „Oorlog is Zonde" grondiger is be sproken, dan meestal het geval is. Dat „Kerk en Vrede" afgedaan heeft, is dezer dagen op een vergadering van de federatie Friesland van deze vereeniging klaar gebleken. Ds YViersma, die in het verslag, dat de roode pers publiceerde, „partijgenoot" genoemd wordt, verdedigde als eerste stelling, dat „Kerk en YTedc" als zoodanig géén standpunt geformuleerd heeft ten aanzien der Y'olkenbondsactie, welke mogelijk blijft krachtens art. 16 van het Volkenbondsverdrag. En in de tweede plaats betoogde hij: „YVaar in het orgaan onzer vereeni ging door enkele leden van „Kerk en Vrede" (o.a. Buskes en Heering) hun particuliere uiteenzetting is gegeven over de Volkenbondsactie die een af wijzing inhoudt, ten aanzien der actie is het niet zonder zin, te doen uitko men, dat ook een andere zienswijze, te genovergesteld aan de hunne, binnen de grenzen van dc statuten en vereenigings- practijk mogelijk is". In zijn verdere stellingen kwam hij dan ook tot de conclusie, „dat wapengeweld daarbij, in beginsel, niet kan worden ont beerd". Maar: „Het Volkenbondsvyapenge- weld is dan ook geen oorlogsgeweld in dit geval". „Op deze gronden aanvaarden wij, aldus ging deze spreker verder, dan ook in be ginsel de Volkenbondsactie: ook als lid van „Kerk en \rrcde"l YVij zijn geen Tolstoïa- nen". Dat laatste is speciaal en terecht tegen ds. Buskes gelicht, die de Volkenbond als „uitgangspunt en oriënteerings-punt" ver werpt; tot de uiterste consekwenties elke verdedigingsoorlog veroordeelt en in feite tot dienstweigering aanspoort. YVij gaan op de beteekenis van deze din gen thans niet nader in; het is duidelijk, dat „Kerk en Vrede" afgedaan heeft, want een huis, dat zoo tegen zich zelf en ten aanzien van do fundamenten verdeeld is, kan niet bestaan. De Italiaansche protestnota Aan de Ned. Regeering overhandigd. Zooals is gemeld heeft de Italiaansche regeering een nota doen toekomen aan haar diplomatieke vertegenwoordigers in de staten, die deelnemen aan de sanctie- maatregelen, in welke nota geprotesteerd wordt tegen toepassing dezer sancties. De Italiaansche legatie heeft deze nota gisteravond aan de Nederlandsche regee ring overhandigd. HET SS. „ROTTERDAM" THUIS Kapitein Van Duiken over zijn koraalrif-ervaringen Het schip wordt hier gerepareerd Vanmorgen in de vroegte is het s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika- lijn in het vaderland teruggekeerd. Het schip, dat zooals men weet nabij Jamaica op het koraalrif heeft vast gezeten en daarbij werd beschadigd, is voorloopig te New York hersteld en voor de definitieve reparatie zonder passagiers naar Rotterdam terugge keerd. Kapitein J. van Duiken, die zoo vrien delijk was ons even te woord te staan over zijn koraalrif ervaringen, zeide: „Ik heb aan de uitgebreide telegrammen weinig toe te voegen. YVe voeren op 30 September in de buurt van Morant Cayes. De doorstaande stroom is daar om de YVest en ik kwam van de Oost De stroom moest mij dus om de YY'est zetten, maar door een of andere oorzaak heeft de stroom ons den anderen kant op gezet. Volgens het bestek konden we er ruim omheen, want ik had 10 mijl ten YY'esten van de klip af genomen, maar door de veran derde golfstroom zijn we er toch op terecht gekomen. Het was half twee 's nachts en het ging in alle kalmte. Er was juist feest aan boord zoodat de stranding natuurlijk toch direct bekend was, maar ieder begreep, dat geen reden tot ongerustheid was. Drie dagen te voren was hier een orkaan geweest, maar die was al weg naar Florida, zoodat de zee erg kalim was. De maatschappij heeft gezorgd, dat de 456 passagiers over konden gaan naar de Aryguani en de ontscheping had in alle kalmte plaats. Tot dat oogenblik was alle; gewoon doorgegaan. De bergingsmaatschappij, waarmee w< contract hebben afgesloten, heeft acht an kers uitgebracht op het achterschip. Met behulp vo.n onze eigen stoomlteren kon het schip heel langzaam worden afge- hieuwd. Zonder assistentie waren w nooit afgekomen. Omtrent de sobade merkte kapitein Van Duiken op, dat het schip oo vlakke bod-vn van zachte koraal is terecht gekomen. De bodem. i3 nogal ontzet, maar verder valt hot alles nogul mee. ,,'t Zou zonde en jammer ziin geweest, zoo besloot de kapitein, als zoo'n beste Ik- als de Rotterdam er niet meer afgekomen was''. Over de definitieve reparatie zal nog dcor de directie worden geconfereerd. Het staat dan ook nog niet vast. warneer de Rotter dam weer in die vaart komt. DE MISDADEN TE OSS Nieuwe bekentenissen. De Justitie te 's-Hertogenbosch gaat maar steeds voort, niet alleen Oss doch ook verder Brabant van misdadige elementen te zuive ren. Zoo werd dezer dagen zekere van H.. bijgenaamd de Mulder, die in de gevangenis te Amsterdam vertoefde in verband met diefstallen en roofovervallen, die bij te Eindhoven zou hebben gepleegd, naar's-Her togenbosch overgebracht. Dc substituut Of ficier van Justitie aldaar heeft den man herhaaldelijk aan een verhoor onderworpen Eidelijk heeft van TI. nu hekend, in de ia- ren 1920, 1930. 1931 en 1932 zich te hebben schuldig gemaakt aan tal van inbraken en roofovervallen te Eindhoven, Geldrop, Heeze en omgeving, in totaal ongeveer 25 delicten Meestal werden deze gepleegd in samen werking met de beruchte Peer de Bie en A. Hendriks, bijgenaamd De Saai en den even bekenden brandkastopener P. de Kok, die vaak in Oss en omgeving heeft geopereerd Deze inbraken en roofovervallen, waarbij de buit verscheidene duizenden guldens moet hebben bedragen, werden in seënc ge zet door de eclitgenoote van Peer de Bie, die allerlei inlichtingen gaf. Deze vrouw was op last van den Officier van Justitie in Eindhoven gearresteerd als verdacht van het uitflokken van brand in haar woning, in 1932 te Oss gesticht. Thans is ook licht gekomen in een poging tot roofoverval in 1933 te Zeist gepleegd, waarbij twee oude menschen werden mis handeld. Door een bekentenis van Jac. van B. is ïi.l. komen vast te staan, dat dit feit was gepleegd in samenwerking met de L. en „De Saai". Zij werden toen echter gestoord en moesten overhaast vluchten WONDERLIJK BEWAARD Een arbeider werd op het rangeerterrein van de haven der Staatsmijn „Maurits" ie Lutterade door een trein overreden. D' arbeider, die cokes verzamelde tusschen de rails, had den trein niet hooren naderen. Juist op het laatste moment zag hij hem vlak voor zich. De man liet zich, naar „De Masabode" meldt, tusschen de rails plat op den grond vallen. De wagens deerden hem niet, doch de tamelijk laag bij den grond gebouwde locomotief bracht hem vol dingen toe aan hoofd, armen en beenen. Gelukkig bleken de verwondingen echter niet van ernstigen aard te zijn. PRACHTIGE STAARTSTER Gisteravond ruim zeven uur heeft men bij een heldere hemel het verschieten van eer bizonder mooie staartster kunnen waarne men. Yroor zoover wij het bij de groote snel heid konden constateeren bestond de ster uit een vlammend roode kop, daarachter een lichaam van schitterend hemelsblauw en een staart van geel vuur, breed uitstralend. De ster bewoog zich van een plek, niet ver van de maan, met een ongelooflijk groote snelheid in noordelijke richting, naar zeer ruwe schatting over een kwart van de he melboog. Het was een zeldzaam mooie en indruk wekkende verschijning, zooals men bijna nooit ziet. Onwillekeurig moest men aan n prachtige vuurpijl denken, die horizontaal langs de hemel schoof. Misschien vertellen 3e sterrekundigen er ons w"l. iets van. ,Êt" VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Uitreiking van onderscheidingen door 'de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. Blz. 2. Volgens een bericht uit 'Asmara zouderi zich in het gebied van Ambalagi en nabij Eudela. dus op Italiaansch territoir, kleine groepen van Abessijnsche krijgers bevinden* Be Amerikanen Stevens en Anderson heb* ben met hun stratosfeerballon „Explorer II een hoogte van 22.570 M. weten te bereiken* en daarmee het hoogterecord op hun naam gebracht, Blz. 9 Het is dezer 'dagen 300 jaar geleden, dat 'de eerste Hoogduitsche Israëlieten zich in Am* sterdam vestigden. Waar dc bladen over geschreven hebbed* Be voorstellen tot reorganisatie van het Alq. Mijnwerkers Fonds zijn gisteren door de algemeene vergadering te Heerlen met* 3025 stemmen aangenomen. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zaken, deponeert handelsmerkenBessins, Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui* denhout 43. Ben Haag. Telef. 720011—720012* De „Sumatra" vaart weer Uitnemend geslaagde proeftochten SOERABAJA, 12 Nov. (Aneta). De kruiser „Sumatra" vaart thans weer en wel met volledige bemanning. De kruiser voldoet uitmuntend en de ma chine-installatie vertoonde geen enkel mankement. Bij alle vaartsnelheden welke beproefd werden bleef het schip vrij van trillingen. Men maakte tochten met een snelheid van ruim 26 mijL Binnenkort zullen tochten gemaakt wor den tot het vol vermogen, hetgeen ruim 30 Deskundigen hebben het volle vertrouwen dat in de toekomst alles goed zal gaan. BOOTTREIN M.S. BALOERAN De firma Ruys Co., Hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Ragide, aansluiting gevend op het 15 dezer van Marseille vertrekkend ms. Baloeran, den 14den November om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.27 van Rotterdam D.P. en om 17.25 van Roosendaal zal vertrekken. DRENTSCHE LANDBOUYV- TOESTANDEN Op een te Assen gehouden najaarsverga dering van de Drentsche boerenbond wer den verschillende redevoeringen gehouden waarin geprotesteerd werd tegen verschillen de maatregelen die voor de boeren genomen werden, doch de boeren geen baat gaven. Van de gelegenheid om opmerkingen te maken werd druk gebruik gemaakt. O.m. werd naar voren gebracht dat het wensche- lijk was om voor de rogge eenzelfderi steun te verleenen als voor de tarwe en om het aardappelmeel in het brood te verwerken. Velen lieten protesten hooren tegen de nieuwe melksteunbeperking, waarbij de voor zitter opmerkte, dat er aan de beperking z.i. zooveel onoverkomenlijke bezwaren waren verbonden, dat deze beperking geen door gang zou vinden. De voorzitter komt tenslot te tot de conclusie, dat de landbouwcrisis maatregelen niet aan hun doel hebben be antwoord: men heeft immers geen loonend bedrijf gekregen, terwijl de reglementeering volkomen is VERDRONKEN De 63-jarige D. de YV. te Breda, die sinds eenige. dagen werd vermist, is door de politie uit het water nabij zijn woning opgehaald. DOODELIJKE VAL Te Zwollerkerspel is de heer L. Pelleboer. die voor eenigen tijd een sche delfractuur bekwam, dordat hij in zijn boer derij van de hilde kwam te vallen, yzondcr tot bewustzijn te zijn gekomen, aan het be komen letsel overleden. HET VERRADERLIJKE POLITIEBLAD Te Me gen meldde zich een landloopaï! voor nachtverblijf bn den veldwachter aan. De veldwachter ontdekte in het politieblad, dat zijn gast gesignaleerd stond en weldra bleek, dat de zwerver er van verdacht wordt te Roermond en in vele andere plaat sen in Limburg diefstaïlen en inbraken 1o hebben gepleegd. Ook vermoedt men, dat hij in Eindhoven en omgeving heeft gewerkt. De man is naar een „hotel" te Roermond overgebracht. VERBODEN AUTODIENST. De kantonrechter te Amsterdam ver oordeelde den autoverhuurder P. J. A. dc Y\ wegens overtreding van dc YVet op de Open bare middelen van vervoer tot fGO boete, subs, zes dagen hechtenis. Zijn compagnon G. A. van Z. uit Rotterdam werd vrijgespro ken. Van Z. en de V. onderhielden tusschen Amsterdam en Rotterdam een autodienst met taxi's, zonder daartoe concessie te heb ben. Het O. M. had tégen boide verdachten f500 boete geëischti

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1