JHeuiur gtiïtsrljr (imirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE SCHEEPVAART LEEFT OP DE BRIEFPORT WORDT NIET VERLAAGD ZONNIG DOEL :en tweesnijdend zwaard abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is Franco per .post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5626 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG ft NOVEMBER 1935 15e Jaarganq 9fotoertentieprij?nt: Van 1 tot 5 regels 1.17'/> Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend 0.10 EE GEL DES LEVENS De procureur-generaal van het gerechts hof te Arnhem deelde dezer dagen met, dat hij binnenkort, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, zijn ambt zal i leggen. Dat valt hem zwaar, getuigde hij zelf, maar toch zijn er redenen, welke hem het afscheid minder onaangenaam maken. Eén daarvan is zijn afkeer van de meer en meer tegen de borst stuitende wijze, waarop in de laatste jaren de nieineeds- processen worden gevoerd. Met steeds groo- fere vlotheid gaat het Ncderlandsche pu bliek er toe over, om voor de rechtbank onwaarheid te spreken. De rechtspraak heeft daartegen eigenlijk weinig middelen. De getuigen zeggen wat zij willen en dit is de worm, welke aan onze rechtspraak knaagt Natuurlijk wordt dit kwaad niet alleen voor de rechtbank bedreven, al maakt het daar wel de meeste indruk. Immers, nog niet zoo lang geleden deelde een raadslid in een openbare vergadering mee, dat een communistisch Kamerlid hem gedurende eenige tijd een rijksdaalder per week had uitgekeerd, omdat hij diens verkiezing had bevorderd. Toch had dit Kamerlid vlot en grif de zuiveringseed afgelegd; en naar wij meenen te weten kan deze „meineed' op geen enkele wijze strafrechtelijk ver volgd worden. Nu zal men zeggen, dat vroeger heel veel mogelijk was bij verkiezingen (en ook thans zal er nog wel een en ander gebeu ren, dat niet door de beugel kan); maar zoo openlijk werd het toch zelden gezegd. En men praat er nauwelijks over. Waarlijk, de Arnhemsche procureur-ge neraal overdreef niet. Het kVvaad is niet te ontkennen en waarschijnlijk is het ook juist, dat het in omvang toeneemt. Terecht kan dan gesproken worden van de worm, welke aan onze rechtspraak knaagt. Want de uitnemendste wetsbepa lingen en onkreukbare rechters kunnen het niet uitroeien, staan er feitelijk mach teloos tegenover. Het leert ons wel zeer duidelijk, dat de wet op de Christelijke volkszede steunen moet, zal ze waarlijk het recht kunnen die- gen en beschermen. En daar volgt onmiddellijk uit," welk een goede gewoonte het is, dat in de kerken der Hervorming de regelmatige prediking van de Catechismus gehandhaafd bleefof weer in eere kwam. Deze prediking is allereerst Evangelie verkondiging om den zondaar naar Jezus te leiden, bij Wien vergeving is, ook voor vloekers en meineedigen; doch zij geeft tevens een regel des levens om uit dank- i baarheid in Gods kracht te doen wat Hem behaagt en te bestrijden, wat Zijn Naam zou beleedigen. Onze woorden hebben realiteit; ze zijn een grootmacht der zonde of eem predi king der waarheid. En alleen de Waarheid kan het leven tedden en behouden. Melkprijs Verkoopprijs voorloopig gelijk gebleven Naar aanleiding van de mededeeling van den Minister van Landbouw Zaterdagavonc. nog aan de pers verstrekt, dat de verhooging van den inkoopsprijs met cent slechls voor. een week zal geschieden is de verkoop prijs voorloopig dezelfde gebleven. De lasten die op de bedrijven gelegd wor den zijn echter zoo hoog geworden, óat elke verhooging van de inkoopsprijs in dezen tijd een prijsverhooging noodig maakt, nadat de vorige inkoopprijsverhooging reeds ge heel door den melkhandel voor zijn rekening is genomen. De saneering van het Algemeen Mijnwerkersfonds De Prot. Chr. Münwerkersbond verwerpt de voorstellen In een te Heerlen gehouden besturencon- ferentie van den Prot. Chr. Mijnwerkersbond werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de bekende voorstellen in verband met de saneering van het Alg. Mijnwerkersfonds en de verbetering van de mijnwerkerspensioenen in hun geheel onaan vaardbaar worden geacht. In de resolutie wordt o.a. opgemerkt, dat de Bond in het geheel niet in de gelegenheid is gesteld aan de voorbesprekingen deel te nemen, dat het gevaar bestaat, dat de sanee ring afgewenteld wordt op de arbeiders, dat inzake de ziekenhuisverpleging niet gerekend wordt met de gezinsgrootte, dat in de pen sioenen niet de grootst mogelijke verbetering is gebracht. Oeverzwaluw heeft weer pech BATAVIA 9 November. (Aneta). Nadat vanmorgen aanvankelijk een defect aan de verwarmingsinstallatïe een ononthoud van een half uur ver oorzaakte, vertrok de „Oeverzwaluw", met als gezagvoerder de heer Geys- sendorfer, om 11.30 naar Nederland. Aan boord van het toestel was 107 K.G. post en 74 K.G. goederen. Een passagier had geboekt van Batavia naar Amsterdam, terwijl nog vijf pas sagiers zijn geboekt voor tusschen- trajecten. De eerste landingshaven was Palembang. Kort na het vertrek van Palembang deed zich een storing voor in de rechtermagneet van den Een onderhoud met den heer J. J. van Hasselt, Directeur van de K.N.S.M. De gevolgen van het conflict Italië-Efhiopië Naar aanleiding van de vraag, wel ke oorzaken ten grondslag liggen aan het feit, dat de Kon. Ned. Stoora- b o o t-M ij op het vrachtschip „Am sterdam" na haar geheele vloot op het oogenblik in bedrijf heeft, alsmede van de omstandigheid, dat de scheep vaart in het algemeen een beeld van opleving te zien geeft, heeft een redac teur van het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer J. J. van Has selt, directeur van de K.N.S.M. Deze deed allereerst uitkomen, dat ten gevolge van de politieke omstandigheden, voortgesproten uit het conflict ItaliëAbes- sinië, een zekere onrust ontstaan is, waar van een goederenbeweging het gevolg is geweest, welke tot een opleving van het internationale verkeer heeft geleid. Deze toegenomen goderenbeweging heeft meerde re vraag doen ontstaan naar scheepsruimte cn als gevolg daarvan weer een rijzing in de verschillende vrachtenmarkten. Ook bij de I^N.S.M. is in het lijnvervoer, speciaal op de Middellandsche Zee en de Levant, in grooter aanbod van lading ontstaan. Dit feit alsmede de verbe tering op andere vracht- markten heeft het mogelijk ge maakt, dat de weinige schepen van de maatschappij, welke nog stil lagen, in de vaart konden worden gebracht. Of de opleving blijvend zal zijn, valt niet te zeggen In elk geval zal dit, aldus de heer Van Hasselt, voor een groot depl afhangen van het verdwijnen van de algemeen be kende oorzaken, die het kwijnen van den wereldhandel hebben teweeggebracht. De Regeeringssteun Wat is Uw standpunt ta.v. regeerings steun? Ik kan op deze vraag antwoorden, al dus de heer van Hasselt, dat ik als over gangsmaatregel steun van de regee ring onvermijdelijk acht, wil de Nederl. scheepvaart kunnen blijven bestaan. Hoe eeraer de scheepvaart echter weer op eigen beenen komt te staan, hoe beter dit zal zijn. Helaas ziet het er niet naar uit, dat zulks reeds spoedig het geval zijn zal. aangezien onze scheepvaart tengevolge van de dispa riteit tusschen de munt, waarin zij haar uit gaven heeft en die, waarin zij haar ont vangsten geniet, nog zeer moeilijke tijden voor den boeg heeft Kunt U iets mededeelen omtrent do vrachtprijzen? De vrachtverhoogingen, welke in don laatsten tijd op verschillende vrachtenmarkten zijn ingetreden, heb ben zich niet ten volle kunnen hand haven. De K.N.S.M. heeft echter voor haar verkeer naar de Middellandsche Zee en de Levant verschillende tarie ven kunnen verhoogen. Haar vracht tarieven in het transatlantisch ver keer (West-Indië en Zuid-Amerika), welke geregeld worden door de vrachten-conferenties, zijn onveran derd gebleven. De sancties Welken invloed verwacht U van het nwerkingtreden der economische sancties tegen Italië? Als zij op 18 November in werking zullen treden, antwoordde de heer Van Hasselt, zal de K.N.S.M. zich het ver van en naar Italië zien ontvallen. Aangezien echter de maatregelen van de regeering uitsluitend betrekking hebben op invoer in en uitvoer uit Nederland, terwijl het doervoer-verkeer via onze h a v e ns daardoor niet wordt getroffen, moet worden afgewacht van welken om vang het nadeel voor de K.N.S.M. zal zijn. de K.N.S.M. onder de sancties zal lij den, mag echter wel als vaststaand worden aangenomen. Acht U een internationale regeling voor de verbetering van het scheepvaart verkeer mogelijk? Het scheppen van een beteren toestand voor de scheepvaart door internationale re gelingen is een uitermate ingewikkeld •raagstuk, waarvan het welslagen van de olledige medewerking van alle betrokken regeeringen zaJ afhangen. Men moet echter niet vergeten, dat deze wijze van saneeren altijd kunstmatig zal blijven en dus al de nadeelen, welke daaraan verbonden zijn, in zich sluit Is U van oordeel, dat voor de kleine motorvrachtschepen of in het algemeen de z.g. kustvaartuigen een bijzondere toekomst is weggelegd en is de K.N.S.M. van plan zoo luidde de laatste vraag kustvaartui gen in de vaart te brengen? linkermotor, waarop de heer Geyssen- dorfer besloot naar Palembang terug te keeren. Na kennisneming van dezen tweeden te genslag besloot men te Bandoeng de „Kie viet" in te leggen, die daarop nog denzelfden middag in gereedheid werd gebracht om vervolgens naar Palembang te vertrekken. Voor de korte vaart, waaronder te ver .slaan valt die op Engeland, op de Duit- sche Noord- en Oostzee-havens, alsmede die op de Fransche en Belgische kunst, vervul len de kleine motorschepen een nuttige functie. De K.N.S.M. heeft kort geleden twee kleine motorschepen van 400 ton in Nederland in bestelling gegeven, be stemd voor de kustvaart in West- Indië. Omtrent uitbreiding van het aantal kustvaartuigen bestaan ten on zent nog geen vaste plannen. Uit ex ploitatie-oogpunt zijn deze schepen in elk geval voordeeliger, zoo besloot de heer Van Hasselt het onderhoud. Ook de Veendam in de vaart Dat de opleving' in de scheepvaart voort duurt, wordt bevestigd door het weer in de vaart brengen van het s.s. „Veendam" van de H.A.L., dat Zaterdag is vertrokken om een rondreis te maken voor het ver voer van vrachtgoederen en passagiers. Het schip kwam niet voor op de gewone af- vaartlijst. De oorzaak -is, dat er in de Ame- rikaansche Giilfhavens veel vraag naar laadruimte is, waarvan men blijkbaar weet te profiteered OPRICHTING VAN DE NOZEMA BINNENKORT TE VERWACHTEN Rapport over de naasting der telefoonnetten bij den Minister Werktijd lager P.T.T.-personeel wordt niet verkort Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Poster ij enbegrooting voor 1936. Hierin deelt de Minis ter mede, dat verlaging van bin- nenlandsche briefport eenige mil- lioenen guldens zou kosten, hetgeen met 't oog op den tegenwoordigen toestand van 's Rijks financiën niet verantwoord kan worden ge acht. tiet rapport inzake naasting van de 3 gemeentelijke telefoon netten is thans in handen van den Minister. D'e oprichting van de „Nozema" zal binnenkort plaats vinden. De werktijd van het lager P.T.T.-personeél wordt niet ver kort. De radiodistributie heeft de aandacht van den Minister. De naasting van de 3 gem. telefoonnetten. De commissie, ingesteld om de aangele genheid van de naasting van de drie ge meentelijke telefoonnetten onder het oog te zien, heeft haar rapport uitgebracht. Ook naar het oordeel van den minister zal bij de naasting door het toekennen van een schadevergoeding met de be langen der betrokken gemeenten reke ning dienen te worden gehouden. Van belang is in dit verband te vermel den, dat in evengenoemd rapport een grond slag voor schadeloosstelling wordt aange geven, welke, onder bepaalde omstandig heden, ook door de vertegenwoordigers der gemeenten in bedoelde commissie als rede lijk wordt beschouwd. Door tariefsverlaging, voortgaande auto matiseering en acquisitie wordt het moge lijke gedaan om het telefoongebruik ook ten plattelande te bevorderen. Daar ten plattelande de aangesloten be bouwing in het algemeen van beperkten omvang is moet ook de kring voor de koste looze bestelling van telegrammen en cx- pressestukken enger worden getrokken. Bui ten dit gebied wordt die bestelling aan af zonderlijke hulpkrachten, tegen vergoeding van loon volgens den plaatselijken loon standaard, opgedragen. De minister acht het niet onredelijk, dat de PTT-dienst de hierdoor niet. te vermijden vermeerdering van kosten tot zekere hoogte op de belang hebbenden verhaalt. Indien aan den wensch tot kostelooze uitreiking werd voldaan zou zulks volgens een globale berekening een extra uitgave vorderen van ongeveer f56.000 'sjaars. Geen verlaging van briefport Hoeveel aantrekkelijks een verlaging van het briefport in het binneniandsch verkeer van 6 op 5 cent ook zou b ebben, hiervan moet vooralsnog worden afge zien, omdat zulk een verlaging, mede door de noodzakelijkheid andere daar mede verband hondende tarieven te ver lagen, een derving van eenige millioe- nen guldens aan inkomsten met zich zon brengen, hetgeen met het oog op den tegenwoordigen stand van 's Rijks financiën niet verantwoord kan worden geacht Geen korter werktijd Tot vermindering van den werktijd van het lagere personeel toi 48 uur per week. in gevallen, dat deze dien duur tijans over treft. moet niet worden overgegaan De be drijfslasten kunnen niet door werktjjdverk >r ting worden vergroot De hestellers verrirh ten een belangrijk deel van hun werk in de buitenlucht en zijn te vergelijken met ar beiders, die buiten fabrieken en werk plaatsen werken. Het lager technisch perso neel werkt nagenoeg uitsluitend huiten fa brieken en werkplaatsen. Ook voor dit per soneel is dus een langere diensttijd dan 48 uur volkomen in overeenstemming met de strekking der arbeidswet. De diensten b:j het P.T.T. bedrijf zijn noch te lang, noch Ie intensief. Vervanging van sedert jaren in dienst zijnde vrouwelijke krachten door man nen ontmoet bezwaar met het oog op de kosten en de stagnatie, die er het ge volg van zou zijn. Voortaan zal een grooter aantal com miezen bij den P. T. T.-dienst worden be noemd dan bij den T. T-dienst. Bii den laatsten dienst is er in de toekomst een ge ringere behoefte aan ambtenaren van dien rang. Post en Telegraaf op Zondag De bedrijfsleiding is erop uit om niet meer Zondagsdienst te laten verrichten, dan strikt noodig is. Alleen in de vijf grootste steden vindt des Zondags van de daaarvoor in aan merking komende stukken bestelling plaats. Het postvervoer is op dien dag tot het uiterste ingekrompen. Verdere inkrimping zou niet belangrijk de Zon dagsdiensten kunnen verminderen, om dat 'clan toch correspondentie moet wor den afgehaald. Beperking van den te legraafdienst op Zondag heeft de voile aandacht van den minister. Op de en kele kantoren, die voor den telegraaf dienst deg Zondags nog driemaal ge- open waren, is de avondopenstelling op geheven. De „Nozema". De omroepvereenigingen hebben haar ver tegenwoordigers aangewezen in den te be noemen raad van beheer van de Nozema. De Minister heeft de leden aangewezen, die den radioraad en het Staatsbedrijf der P. T. T. vertegenwoordigen. De toekomstige raad van beheer bereidt alle maatregelen voor, noodig voor het verlijden der akte van oprichting Aan dc naamlooze vennoot Binnenkort kan de oprichting plaats vinden. Eerst dan zal het bedrijf de voorbereiding van zijn eigenljjke taak met kracht kunnen .aanvatten. De radiocontrole. De radio-omroepcontrole-commissie, die haar moeilijke taak naar beste weten ver vult. kan vooral in deze tijden van inter nationale spanning niet voorzichtig ge noeg zijn hij de beoordeeling van uitingen die (zij het in vonrzichtigen vorm gegoten* niettemin critiek bevatten op toestanden o/ opvattingen elders. Hoewel de leden dezer, commissie hierin niet zitten als vertegenwoordigers van een bepaalde gepst.esstrooming. heeft' de minis ter, mede met het oog op de steeds groo ter wordende verscheidenheid van stof, die ter toetsing aan de normen aan de commis sie wordt voorgelegd alsnog termen kun nen vinden om deze grootere verscheiden heid nok in de samenstelling der commis sie tot uitdrukking te brengen, door deze commissie met één lid uit te breiden. Deze uitbreiding kan spoedig haar beslag krijgen. Radio en pers Tnzake de verhouding tusschen radi.o en pers. meent de minister zich van een in grijpen vooralsnog te moeten onthouden, daar hij een zoo delicate en belangrijke kwestie een oplossing, voortgekomen uit den kring van belanghebbenden zelf. de kans op een accnord is niet uitgesloten de voorkeur verdient boven een van bovenaf opgelegde regeling. Het is den minister niet bekend, dat in de gidsen der omroepvereenig.ngcn hijksad- vertentfes worden geplaatst, in plaats van in de dagbladen. Indien men bepaalde ge vallen kan noemen, is de minister gaarne bereid, deze zaak in nadere beschouwing te nemen. Radiodistributie De minister heeft kennis genomen van een schema voor een overeenkomst, rege lende de samenwerking tusschen de om roepvereenigingen en de Bond van Exploi tanten van Radiocenfrnlos (B.E.R.C.) met betrekking tot de inrichting van een cen traler) draadomroep t. a. v. de radiodistri hutie. Daar dit voorstel aanleiding gaf lol tal van vragen, hebben de directeur-gene raai der P T.T. en de voorzitter van den Radioraad den minister geadviseerd, nok deze zaak tot een punt van hpsprekine te maken bij de in te stellen commissie voor den draadomroep Van een verzet van hr| hoofrlhestuur der P.T.T. tegen de gedachte- regeling is uiteraard geen spiak- Hpf voorstel, om het onderwerp bij de commissie aanhangig te maken, beoogt slechts de waarhnrgen te verzekeren dat zoo'n ver strekkende regeling grondig word* hezier en dat daarin alle betrokken instanties wor den gekend. Inmiddels heeft de minister den ontwerper van het schema in de ge legenheid gesteld dc plannen en vraag- LUSTRUMSPEL VAN DEN O K. B (Christelijke Korfbal-Bond in Nederland) Schitterende Décors en Costumes. Zang, Declamatie, Spreekkoor TO MEDEWERKENDEN Orkest onder leiding van BART STORM De uitvoering van dit symbolisch spel beteekent EEN EVENEMENT in ons Christel. Vereenigingsleven Kaarten ad. 60 cent, bel. inb, aan de zaal: WOENSDAG 13 NOVEMBER: DEN H A G DIERENTUIN WOENSDAG 4 DECEMBER: ROTTERDAM - Palace Ged. Botersloot stukken nader toe te lichten, om als nog te kunnen overwegen, of een weg kan worden gevonden om zoo spoedig mogelijk tot een bevredigende oplos sing te geraken. Inbraak met dynamiet te Barneveld De daders geknipt. Te Barneveld is 's nachts ingebroki in een fabriek. De daders, zoo heeft men toen opgemerkt, zijn in een auto verdwenen, waarvan het nummer werd genoteerd, door een nachtwaker. Deze auto is te Amsterdam aangehouden en de chauffeur werd gearres teerd. Nader vernemen we, dat te Barneveld pogingen zijn gedaan om bij de Coöp. Aankoopvereeniging en Boerenleenbank de kluis met dynamiet te laten springen. De kluis is echter niet voor de spring stof bezweken omdat de dynamietpa- troon niet ontploft is. Men kon dus aannemen dat hier dezelfde bende in brekers aan het werk is geweest, die op andere plaatsen met succes op de zelf de wijze zwerftochten heeft gehouden. Zooals thans gebleken is, heeft met te Barneveld goed gezien, want de auto die men aangehouden heeft bevatte een groote hoeveelheid inbrekerswerktuigen. Als gevolg van de arrestatie van den chauffeur van dezen wagen zijn nog een drietal mannen in hun woning gearresteerd. Het zijn allen oude bekenden van de politie. Men vermoedt met deze arrestaties ook de daders te hebben, die eenige maanden ge leden in de Havenstraat bij de Steenkolen Handel Maatschappij te Amsterdam hun slag hebben geslaeen. Ook worden zij er van verdacht de in braak te hebben gepleegd in de Coöp. Zui VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. t Verschenen is de Memorie van Antwoord over de Bearooting van P.T.T. Een onderhoud met den heer J. J. vari Hasselt directeur van de K.N.S.M., over dg opleiding in de scheepvaart. Het Italiaansche noorderfront in 'Abes* sinië wordt van de rivier de Setit tot aan. de Danakil woestijn langzaam zonder bcalng- rijke gevechten vooruitgeschoven. In het zuiden is generaal Grazianl er in geslaagd, na Gorahai thans ook Sassa. Banch te veroverenHet naaste doel is thans Harrar. In het gebied van het Tana-meer kunnen geen militaire operaties plaats hebben; een gevaarlijk soort vlieg doodt er alle trans- portdieren. Blz. 3 De jaarvergadering van de Vereeniqincf Blz. 5 Het Yellowstone Park. Reisindmkken uaij Dr J. F. Reitsma. X. De huldiging van generaal Duymaer van Twist door de B.V.L. en de receptie in dg, „Witte Brug". velfabriek „Nieuw Leven" te 't Zandt, waai* de brandkast werd geforceerd en vierhon derd gulden werd gestolen. Verder verdenkt men hen van een inbraak in de Coöp. Stoomzui vel fabriek en graanmaalderij te Wouw en van een inbraak in een zuivel* fabriek te Hilversum. De vier daders zijn naar Barneveld over* gebracht. GEHAKT IN BLIK De Minister van Binnenlandsche ZakeiJ heeft aan de gemeentebesturen een circu» laire gericht, waarin hij meedeelt, dat, in plaats van het gehakt in blik, dat tot na toe door de Ned. veehouderijcentrale ter be schikking werd gesteld, voor de helft be* staande uit rund- en voor de helft uit var* kensvleesch, na 11 November a.s. zuiven varkensvleesch geleverd zal worden. De voorwaarden voor distributie cn de prijzen blijven hetzelfde. Zoo is het nu altijd gegaan en zoo zal het blijven gaan: de kostelijke gaven Gods, ook die, welke door den Schepper gelegd zijn in de krachten der natuur, en naar Zijn gunst door menschelijk vernuft aan het licht zijn gebracht, werden en worden immer ook misbruikt tot onheil en verderf. Blijkt dit ook niet duidelijk, wanneer wij de geschiedenis der drukpers nagaan? De wondere uitvinding der boekdrukkunst heeft onzegbaar velen tijdelijk en eeuwig heil gebracht, al was het reeds alleen, omdat daardoor alle volkeren der aarde in aanraking gebracht konden worden met de Heilige Schrift. ..Zonder de pers aldus dr. Mühlhauszer zou de Heilige Schrift voor de Christenheid zelf nog een gesloten boek zijn". Maar helaas, de pers is een tweesnijdend zwaard. Het ongeloof heeft er zich oogenblikkelijk van meester gemaakt en in de Fransche revolutie aanschouwen we, welke vruchten de werkzaam heid der anti-Christelijke, en opstandige pers reeds in de 18e eeuw heeft opgeleverd. De laatste honderd jaar hebben een ontwikkeling der pers, met name der dagbladpers te zien gegeven, welke met verbazing vervult. Jammer, driewerf jammer echter, dat verreweg het grootste deel der dagbladpers, beschikkende over alle middelen der moderne techniek, zich over heel de wereld doelbewust of onbewust richt, tegen het Christendom. En het is te bespeuren! In hoeveel landen is de kerk. is de religie van haar plaats afgedrongen, in vele landen heeft het Christendom vrijwel èlle invloed op het poli tieke en maatschappelijke leven verloren. In Nederland is dit nog niet zoo. Zou het niet mede te danken zijn, aan de invloed, welke ten onzent de Christelijke pers, de Christelijke krant op de volksgeest nog uitoefent? Zonder eenige twijfel! Maar als dèt zoo is, dan heeft ons Christenvolk een dure en verant woordelijke roeping: de Christelijke krant, dat is hét middel tot bearbeiding van de volksgeest bij uitnemendheid, met alle kracht te steunen en te helpen verspreiden, opdat de Christelijke invloed op het openbare leven niet vermindere, of zelfs te niet ga. Sluit U aan. vandaag nog. bij de propagandisten, en helpt onze bladen brengen, waar ze hooren. In elk Christelijk gezin, van Helder tot Maastricht. DE PROPAGANDA-AFDEELING

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1