riim DE GENERAAL ZEVENTIG JAAR! ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Lt. Gen. L. F. Duymaer van Twist op spontane wijze gehuldigd Door de mannen van den Landstorm Aanbieding van opn schilderij Vele autor»*°;*en aanwezig Heden is de „Bestevaer van den Landstorm". Z.Ex. Gen. L. F. D u y- maer van Twist. Voorzitter van de Nationale Landstorm-com missie. 70 jaar geworden Deze ge'e- genheid is door velen in den laade aangegrepen om den populair ;n generaal op hartelijke wijze te hul digen Reeds enkele maanden gele den hebben alle voorzitters en secre tarissen der gewestelijke Landstoim commissiën uit het geheele land de hoofden bij elkaar gestoken om deze nuldiging voor te bereiden. Het hoogtepunt van de huldiging werd bereikt in een samenkomst, welke vanmiddag gehouden werd in 't ge- bguw van den Dierentuin te 's-Gra- venhage. Aangeboden werd een schilderij voorstellende de uitreiking van H koninklijk erkende vaandels aan de landstorm verbanden van de B. V. L. op 11 Juni 1932 te Ede door den toenmaligen Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers. De zaal, waarin de huldiging plaats vond, bood een schitterende aanblik. Wie er waren Tot de aanwezigen behoorden de Minis ters Dr. H. Co 1 ij n, Mr. J. A. de Wilde. Mr. Dr. L. N. Deckers, Mr P J. Oud; de commandant van het Veldleger lt gen. Jkr. W. Röell. vergezeld van le luit.-adj J P A. Mekkes; de leden van de kat. Landstormcommissie J. R. SnoeckHenke mans, Mr. A. G. A. Ridder van Ra p- pard, generaal-majoor H. de Iongh in specteur Infanterie en Vrijw. Landstorm, vergezeld van le luit. adj. H, J Koning, en res. kapitein G. F. Buulogaf secreta ris N. L. C.; de voorzitters, secretarissen der gewestelijke laucstormcommissiër o.w. Monseigneur Dr. H. A. Poels, hoofdaal moezenier van den arbeid voor Limburg, uit Heerlen; verschillende leden van de con missie die den jubilaris heden in Hotel De V'i.te Brug een receptie aanbieden, om. de heeren J. ScHouten te Rotterdam, en Mr. J. Terpstra te Den Haag; Luit-Gen. P. J. v. Munnekerede, lid Hoog Mili tair gerechtshof; gen.-maj. J. H. G. Ka p- p 21 h o f f. Inspecteur Kon. Marechaussee; gen.-majoor K.NJ.L. b. d. Ch. K i s: gen.- maj. b. d. J. H. Z,eeman; Luit.-Gen. b. d. J. H. B o r e 1, oud-Injpecteur Landstorm; kolonel W. F. S i 11 e v i s, commandant le Artilleriebrigade, garnizoenscommandant, en den kapitein-plaatselijk-adjudant E. C. C. iW. L. Baron v. Heeckeren van Brandsenburg; gen.-maj. J. C. J. B. A. de Josselin de Jong, alg. secretaris, en res. Iuit.-kolonel A. de Bruijn, advis. lid van de Legercommissie en Mr. P. Droog- leever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam. Te ongeveer 1 uur arriveerden de generaal en Mevr. Duymaer van Twist voor het gebouw, waar aan Mevrouw een bouquet werd aangeboden namens alle landstormers uit het geheele land, door mej. Emmy Boots, dichter van Res. Majoor Boots, commandant van het V.L.S.K. „Zuid-Holland-West". Bij het betreden van de zaal stonden alle aanwezigen van hun zitplaatsen op. Nadat het echtpaar naar de voor hen be stemde plaatsen was geleid, werd allereerst het woord gevoerd door den voorzitter van de Huldigingscommissie, den heer L. G. Royaards van 's-Gravenhage. Rede van den heer L. G. Royaards van Twist. Spr. achtte het een groot voor recht een der eersten te mogen zijn, die den generaal en mevrouw Duymaer van Twist zijn gelukwenschen mocht aanbieden, na mens de B.V.L., die uitgegroeid is tot een instituut van 83000 vrijwilligers. Toen spr. ruim een half jaar geleden de plannen voor deze herdenking ter hand nam. werden deze door de gewestelijke land storm-commissies met groot enthousiasme ontvangen. Wel was men van meening iat met twee factoren rekening moest worden gehouden. Ten eerste vervolgde spr. dat het niet in Uw geest zou zijn, indien grootsche huldebetooging op touw werd gezet en ten tweede, dat het ongetwijfeld uw wensch zou zijn, dat alles in overeenstem ming werd gebracht met de sombere tijds omstandigheden. die wij thans belev Daarom hebben wij ons bepaald tot deze et voudige, intieme landstormbijeenkomst, wi in wij getuigenis af willen leggen, allen, die bij de B.VJL. betrokken zijn, onze waardeering, bewondering en dank baarheid jegens U, voor alles, wat U sedert 1918 als leider voor het instituut van de B.V.L. hebt gedaan. Op deze voor U zoo heugelijken en zonni- gen d-fe kan het niet anders of Uw gemoed moet vervuld zijn van groote dankbaarheid, dankbaarheid bovenal jegens Hem, die U door Zijn goedheid onder de meest gunstige omstandigheden dezen betrekkelijk hoogen leeftijd liet bereiken en U spaarde allen, die U lief en dierbaar zijn. Moge het U gegeven zijn, dezen dag nog vele jaren te herdenken in het bezit van goede gezondheid en van alle eigenschappen, die Uw persoonlijkheid vormen, het bijzonder wil noemen Uw goedhartig heid, Uw groote werkkracht en Uw niet genoeg te prijzen toewijding. Dit is mijn oprechte wensch. Mevrouw Duymaer van Twist en landstor mers uit het geheele land, wij danken God. TTij ons door „onzen generaal" heeft willen schenken. Rede Mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke. Vervolgens sprak Mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke. Burgemeester van Brielle. Spr. herinnerde er aan hoe in de Novem berdagen van 1918 zekere revolutionaire partijen naar de macht wilden grijpen ten koste van Oranje, hoe zij dien band, die eeuwen lang tusschen Nederland en Oranje had bestaan verlangden te verbreken. Naar aanleiding hiervan nam de Regee ring terstond maatregelen om het dreigende :evaar af te wenden, waarna in overleg ook met den toenmaligen majoor Duymaer van Twist, die in deze groote activiteit ontwikkel de, de Vrijw. Landstorm en daarna betrouw bare militie- en landstormplichtigen als vrij willigers onder de wapenen werden geroe pen om zich ter beschikking te stellen van het wettig gezag, met het gevolg, dat reeds op 18 November drie a vier duizend man zich bereid verklaarden Hare Majesteit, Haar huis en het wettig gezag „als 't moet" te ver dedigen. Voorts herinnerde spr. er aan, dat het denkbeeld tot consolidatie der vrijwillige macht werd geopperd door den tegenwoor- digen Minister Dr. Colijn, en dat zij binnen korten tijd tot stand kwam. Spr. zette vervolgens in den breede uit- •n, hoe die vrijwillige macht, vooral na de oprichting van de Nationale Landstorm Com- ie, met als voorzitter generaal Duymaer Twist zich belangrijk uitbreidde, zoodat de B. V. L. tegenwoordig meer dan 83000 vrijwilligers telt. Dat deze uitbreiding tot stand kon komen, zeide spr., was vooral te danken aan de drijfkracht, den bezielenden invloed en de medesleepende woorden van den generaal die bij het bezoeken der landstormdagen den landstormer er steeds op wijst, dat hg paraat moet zijn, om „als 't moet" het wettig gezag met den sterken arm te beschermen. Inzonderheid was het aan het aanhoudend streven van den generaal, hierin krachtig gesteund door den toenmaligen Minister van Defensie, Dr. Deckers te danken, dat ieder landstorm-verband in het bezit werd gesteld van een Koninklijk erkend Vaandel. Veel, onnoemlijk veel, heeft de B. V. L. aan den generaal te danken, en daarom wilde de B.V.L. hem op dezen dag hulde be tuigen en hem en Mevrouw Duymaer van Twist zgn welgemeende gelukwenschen aan bieden. Spr. wenschte den generaal toe, dat hij nog tal van jaren, zich verheugende in een goede gezondheid, de ziel mag blijven van de B.V1. De gewestelijke landstormcommissiën wil den het niet bij woorden laten, maar droe gen mg op aldus spr. den generaal als bewgs van haar erkentelijkheid aan te bieden een schilderg, voorstellende de plechtige uit reiking der Vaandels, op 11 Juli 1932 te Ede, en daaraan toe te voegen een oorkonde, bevattende handteekeningen van de leden van alle gewestelijke landstormcommissiën uit het geheele land, zoomede alle handtee keningen van alle plaatselijke leiders. Moge aldus eindigde spr. het aan schouwen dier geschenken U in levendige herinnering houden de dankbaarheid van de .V.L. Hierna werd Lt.-Gen. L. F. Duymaer van Twist toegesproken door den Minis ter-President Dr. H. C o lij n. Op deze rede komen wij nader terug. Een huldiging namens het bureau-personeel N. L. C. Namens het bureaupersoneel van de Na tionale Landstorm Commissie sprak ten slotte sergean t-m ajoor-instruc- iur W. van Heiningen, hulp-adminis trateur van de N.L.C. De heer Van Heiningen zeide, dat de ge zagsverhoudingen op het bureau van de N.L.C. buitengewoon aangenaam zijn. de omgang is vertrouwelijk, wat alles tezamen genomen de werkkring tot een aangename werkkring maakt. Spr. memoreerde, hoe de voorzitter van de N.L.C.. ondanks zijn omvangrijke werkzi heden, steeds belang stelde in de persoon lijke aangelegenheden van zijn personeel. Spr. gaf daar voorbeelden van, memoreer hoe de generaal persoonlijk naar het sterf huis van een der ontslapen collega's ging, om woorden van troost en bemoediging tot de weduwe te spreken. Spr. teekende den heer Duymaer van Twist, als iemand, wiens leven geheel in het teeken van werken staat. Wij hopen, aldus besloot spr., dat gij, bij 't klimmen Uwer 'aren bij den voort kracht zult ontvangen om te blijven werken in 't belang van land en volk bovenal in net jp-oote belang van de landstormbe vegit Namens bet bureaupersoneel bood spr ern büzondere vaas aan. speciaal vervaardigd door de N.V Kon Plateelbakkotg „Zuid- Holland" te Gouda voorzien van een op di acht en van 't Landstormembleem ..Als 't moet" Hierbij was gevoegd eer. oorkonde, ortworpen door den heer Van Looy, de tee kenaar van het Landstormblad. Het aangeboden schilderij Het aangeboden schilderij werd vervaar digd door den kunstschilder C. J. Addicks, uit Reeuwijk, en stelt voor de uitreiking van 14 Koninklijk erkende vaandels atn da land- stormverbanden van de B.V.L., op 11 Juni 1932 te Ede, door den toenmaligen Minister an Defensie, Mr Dr. L. N Deckers Het schilderg is vergezeld van een album, roet een gecalligrafeerde opdracht en de handteekeningen van alle leden van de ge westelijke landstormcommissiën uit het ge heele land, en van alle plaatselijke leiders landstormafdeelingen. pl.m. 1800 hand elingen. Het album werd vervaardigd door de gebr. Grevenstuk te Amsterdam, Op de leeren band is het wapen van don heer Duymaer van Twist aangebracht; de rugzijde vertoont de bekende letters: B.VJL. Receptie Na de huldiging door de B.V.L. werd een drukbezochte receptie gehouden, waarop we nader terugkomen. Een weinig Dampo in uprifnnrlnn beide neusgaten geeft terstond verlichting. Doos 30 cent Pot 50 cent Wat Miinhardt maakt Is goed GRATIS naar NOORWEGEN DEN RIJN DE ARDENNEN ZWITSERLAND TYROL de RIVIERA zoomede reizen voor de Jeugd OF EEN SIMPLEX RIJWIEL Koopt daartoe bij Uw winkelier 1 Hollandsch Zwifsersche Chocolade reep I 1 Hollarjdsch Zwitsersche Hazelnoot reep 1 Hollandsch Zwitsersche Volle Melk reep 1 Hollandsch Zwitsersche Toffee reep 1 Hollandsch Zwitsersche Nootvruchten reep (totaal dus 5 reepen) Vraagt daarbij een „invulbiljet" onzer Reis-Prijsvraag en zendt ons dat ten spoedigste toe GEMENGD NIEUWS DE MISDADEN TE OSS Brandstichting en diefstal Te O ss ging de gemeentepolitie over tot de aanhouding van den 50-jarigen L. v. B., bijgenaamd „de baron", die ervan wordt verdacht in 1930 aan twee Ossche misdadi gere. die zich thans in het huis van bewa ring te 's-Hertogenbosch bevinden, een be looning te hebben gegeven, ten einde hen tot brandstichting aan te zetten Beide man nen zouden een groote hooimijt in brand hebben gestokpn. die aan van B behoorde De beide Ossche misdadigers legden een vol ledige bekentenis af. Van B. ontkent echter nog steeds hardnekkig het hem ten lasic gei egde. Ten overstaan van de gemeentepolitie heeft de ca. 30-jarige J. M. J., die Dinsdag middag werd gearresteerd, thans een vol ledige bekentenis afgelegd, waaruit blijkt, dat hij medeplichtig is geweest aan den in Maart 1929 gepleegden diefstal van vleesch- waren ten nadeele van den heer Worp te Lithoyen. Het raadsel op het kerkhof van Midwoud Midwoud ligt tussrhen Hoorn en Medem- lik. Achter het Ned. Hcrv. kerkje ligt een klein kerkhof. Na dertig jnar worden de oude graven leeggehaald, om op het kerk hof ruimte te krijgen Uitbreiden kan men uiet. omdat de poldersloten met het oog op de afwatering niet mogen gedempt worden Thans weet „Voorwaarts" iets mee 'e deelen over dit kerkhof, dat raadselachtig is. De doodgraver was bezig een graf op tè ruimen, toen hg drie gave kisten vond, waarvan alleen de bovenste een weinig aan getast was door de tijd. Dertig jaren hadden die kisten daar in de vette grond van Midwoud gelegen en ze waren zoo gaaf alsof ze gisteren daar weg gestopt waren. Maar het griezeligste kwam nog. Kerk- en gemeentebestuur gaven opdracht om de kisten te onderzoeken. Deze bevatten do lijken van drie menschen, die 30 jaar geleden begraven waren geweest, maar zoo gaaf waren gebleven alsof ze den dag te voren gestorven waren. Ook in andere graven bleken alle lijken gaaf te zijn ge bleven. Reeds vele jaren eerder heeft men hier een dergelijke ontdekking gedaan. Er is toen een commissie aan het werk ge weest. die de zaak onderzocht heeft. Het resultaat was onbevredigend Er was een arts bij, die de lichamen onderzocht. Zg waren geheel gaaf gebleven. Toen heeft men er geen aandacht meer aan geschon ken, omdat het kerkhof nog lang niet vol was. Men heeft toen getracht het ontbin dingsproces te Verhaasten door holle bui zen in den grond te drijven, om de lucht toegang tc verschaffen. De lijken bleven al die jaren gaaf. De grond van het kerk hof bestaat uit zand, vermengd niet klei. Zand is doorgaans eerder een stimulans dan een beletsel voor het rottingsproces. Dit zand echter is niet alleen in staat als een rem te werken, doch ook om de aanwezige bacteriën volkomen te vernietigen. Iets van de Midwoudsche kerkhofaarde is naar het bodemkundig instituut te Gr> ningen opgestuurd voor onderzoek. ROFFELR1JMEN KIES NU! Ieder jaar, de maand November Wordt het C.N.V.'sche net In de wereldzee der werkers Bij vernieuwing uitgezet. In de dorpen en de steden, Zoo te water als te land Wordt voor onze vak-beweging Hard gewerktmet hoofd en hand. Kleine sprekers, groote sprekers, Redenaars in zakformaat, Reuzen op het spreekgestoelte, Zijn voor 't CJJ.V. paraat, Trachten lauwe, laksche broeders Klein van hart en groot van mond Warm te maken, te bezielen Voor ons Christlijk Vakverbond. Vriend! wanneer je nog afzijdig Staat te midden van de strijd. Kies dan nu voor Koning Jezus! Waarlijk, 't is len hoogste tijd! Trek niet langer met dan vijand Op, terwijl uw broeder vecht Voor de eer van onzen Koning. Voor Zijn recht en voor uw recht! Nadruk- verboden) LEO LENS ZONDAG 10 NOVEMBER IBLOEMENDAAL 245.9 m. Uitzending uit Ide Geref. Kerk om 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard,. Tekst Hosea 2 n.m. 5 uur Ds. S. H. Zuidema, van Haarlem, Tekst Luk. 13:23 en *>4. MAANDAG 11 NOVEMBER HILVERSUM 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriltlezing. 8.159 of1 Gr3ra.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Or gelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Tuinbouwpraatje. 3.30 Kniples. 4.00 Bijbel lezing. 5.00 Pianokwintet. 6.30 Vragen uur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Wapen stilstandsherdenking. 10.00 Berichten, 10.05 NCRV-Orkest. HILVERSUM II 301 M. Algemeen Pro gramma, verzorgd door de VARA. 8.00 Orgel en viool. 8.30 Gram.pl. 10.00 Mor genwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.35 Orvitropia. 11.00 Vervolg declamatie. 1L20 Gram.pl. 11.30 Orvitropia. 12.00 De Notenkrakers. 12.45 Orkest. 1.30—1.45 Gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.15 G. Smit (viola) en R. Schoute (piano). 2.30 Voor de vrouw. 3.05 De Flierefluiters. 3.30 De Zonnekloppers. 4.00 Orvitropia. 4.30 Kin deruurtje. 5.00 Gram.pl. 5.30 Jack de Vries' Internationals. 6.30 Muzikale le zing. 7.10 Causerie, viool, cello en piano. 8.00 Berichten. 8.10 De Bohemians. 9.00 „De piano", spel van v. Duin. 9.15 A. de Quick (bariton). 9.45 Carillonspel. 10.00 Berichten. 10.05 Fantasia en zang. 10.20 't Was maar een grapje", spel van Latzy. 10.35 Vervolg concert. DROITWICH 1500 M. 10.50 Herdenkings dienst b. d. Cenotaaf te Whitehall. 11.30 Lezing. 12.05 Orkest. 1.05 Gram.pl. 1.50 Orgelconcert. 2.20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Gram.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 Viool en piano. 4.50 Orkest orkest. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berich ten. 6.50 Pianorecital. 7.10 Lezingen. 8.20 Militair programma. 9.30 Berichten. 10.00 11.00 Radiotooneel. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 12.35 Orkestconcert. 1.20 Concert. 4.50 Nat. Orkest, koor en solisten. 7.20 Lite- ralr-muzikaal programma. 9.05 Militair concert. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijk orkest. 2.504.50 en 8.05 Omroeporkest. 8.55 Zang en piano. 9.50 Strijkkwartet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 10.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Gram.pl. 1.30 —2.20 Omroeporkest. 5.20 Orkest. 6.20 Viool en piano. 7.35 Gram.pl. 8.20 Sym- phonieconcert. 10.3012.20 Concert. 484 M.r 10.20 Salonorkest. 11.10 Wapenstil standsherdenking. 11.30 Gram.pl. 12.20 Omroeporkest. 1.302.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.10 Reportage. 6.50 Salon- o-kest. 8 20 Symphonieconcert., 9.25 Koor zang. 9.55 Vervolg concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Ra diotooneel. 8.20 Concert en voordracht. 9 Berichten. 9.50 Concert 10.05 Weer bericht. 10.2011.20 Concert en sport- reportage. DE INBRAAK BIJ DEN GEMEENTELIJKEN WON1NGDIENST TE AMSTERDAM Naar wij vernemen zijn van de vier man nen, die gearresteerd zijn in verband met de inbraak in het gebouw van den gemeen telijken woningdienst aan de Stadhouders kade te Amsterdam, drie in vrijheid gesteld, aangezien het onderzoek der politie geen bezwarende feiten tegen hen heeft opgele verd. De vierde man, die in arrest bleef is de 49-jarige koopman de J., tegen wien ernstige verdenkingen bestaan, dat hij aan deze inbraak debet is geweest. De gebruikelijke colportage door N.S.B.- ;rs en communisten te Amsterdam heeft jisteravond op de hoek van de Marnixstraat ra de Nieuwe Willemsstraat aanleiding ge geven tot volksverzamelingen, vooral uit de Jordaan, waaraan de politie toen aan de sommatie om zich te verspreiden geen ge hoor werd gegeven, op hardhandige wijze met den gummistok een einde heeft ge maakt. BAGGERMOLEN GEZONKEN Men meldt ons uit Vlissingen: De Engelscht sleepboot „Curetil" van Londen een baggermolen op reis naar Oostende heeft op vijf mijl ten Westen van het licht schip West-Hinder wegens slecht weer den baggermolen verloren, welke gezonken is. Er hadden geen persoonlijke ongelukken 1 Dlaats. De sleepboot is in de haven aange komen. DOODELIJK MOTORONGELUK Te Zuidwending (gem. Veendam) had Woensdagavond een ongeluk plaats, waarbij de 25-jarige A. D. met zijn motor den 18-jarigen J. de J., die rechts van den weg liep, heeft Overreden. De jongen werd over den weg geslagen doch kreeg slechts lichte kwetsuren. Vrijdag echter werd zijn toestand erger en in den loop van den mor gen is hij aan de gevolgen overleden. DOODELIJKE VAL Tijdens herstelwerkzaamheden aan het dak der cokesfabriek te Sluiskil (Z.) is de ongehuwde arbeider Koster afkomstig van Spui, gemeente Axel, van een hoogte van 15 meter gevalen. Hij werd deerlijk gewond opgenomen en naar het St. Jozefgesticht te Sluiskil overgebracht. K. is inmiddels aan de bekomen verwondingen overleden. INBRAAK IN EEN PASTORIE Te H a n t u m hg Dorkum is denkelijk in non nacht van Woensdag op Donderdag in gebroken in de pastorie der Ned Herv. Gem. tijdens afwezigheid van Ds. C». v. Veldhui zen. Rij zijn thuiskomst kwam de predi kant lot de omdekking dat uit een kast een geldkistje inhoudende f 120 was gestolen. Feuilleton GOUD EN VUUR EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens (37 „Ja, als ik tenminste geen ongelijk heb!" „Geloof je, dat het mogelijk is, dat jg ongelijk hebt'" „Ik ben er bijna aan toe om dat te gaan gelooven." In z'n hart moest hij er om lachen toen hij begreep, dat hij nu ernstig was gaan „twijfelen aan z'n twijfel." „Dan ben je op den weg tot het geloof", verzekerde ze hem. „Kan men op die weg zijn en het niet weten?'* vroeg hij. Z'n gezicht stond heel ernstig. „Dat kan", stemde zij toe, peinzend voor zich uit ziende. „De handwijzers op die weg heeten „ernst", „eerlijkheid", „nederig heid", en „een ontvankelijke geest." Zie je die?" Hij aarzelde. Hoe makkelijk sprak zij over die dingen, en met hoeveel begrip! Zou zij hem uit het duister kunnen brengen, I hoefde hij alleen maar op haar te vertrouwen? Het zou prettig zijn, zulk een gids te hebben. Maar neen, hij mocht er zich niet aan bezondigen alleen om haar tot een belijdenis te komen. .Tuist om haar moest 't echt zijn of niets. Hij wilde oprecht zijn zoowel in de liefde als in de godsdienst Daarom antwoordde hij. „Ik wil graag ontvankelijk gemaakt j worden, maar ik vrees, dat ik erg bevooroordeeld ben. Ik kan eenvoudig niet in het bovennatuurlijke gelooven." „Zou je 1 willen als je *t kon?" „Jawel, maar dat helpt niet. Ik beschouw Christus als een I groot, goed man, een leeraar, een martelaar Hij hield op toen hij zag dat haar gezicht een pijnlijke uitdrukking kreeg. ,,'t Spijt mc", verdedigde hij zich. „Je wou toch, dat ik eerlijk was?" Ze antwoordde niet dadelijk. Hoe kon iemand aan Hem twijfelen? Terwijl Hij hier was! Ze kon Hem voelen! Ze kreeg medelijden met Gera'd. Misschien was hij niet verantwoor delijk; hij was blind voor de geestelijke dingen. Kan men een blinde er een verwijt van maken, dat hij niet kan zien? Nee ja! als hij het geneesmiddel weigerde, dat hem het gezichtsver mogen terug kon geven. En er was een geneesmiddel! Want als hij niet geloofde, maar toch waarlijk Gods wil wilde doen, dan zou hem de weg gewezen worden. „Ik ben zelf ook maar een beginner in deze dingen", vertelde ze hem op zachten toon. „Minder dan drie weken geleden was ik misschien even ongeloovig als jij zelf." „En kon je al zoo gauw een antwoord vinden op je vele vragen?" „Ja", antwoordde Betty, nog steeds op zachten toon. „Wie overtuigde je? Hoc gebeurde het?" „Ik kan 't niet uitleggen, maar ik weet zeker, dat T niet volgens de logica of latigs de verstandelijke weg ging. O, t is niet te verklaren! Ik ik voelde ITem. Hij was daarl" „Je bedoelt op de missie?" „Ja!" „Weet je zeker, dat 't niet alleen ontroering was?" „Niet aüeen ontroering, 0 nee! Hij maakte Zichzelf bekend, het was openbaring Hij deed me in ITem gelooven, Hii deed me -- Hem liefhebben." Hij keek naar haar, keek naar haar en was getroffen. Zij geloofde werkelijk in God en in Christus als in den Zoon van God! Hij verlangde er hartstochtelijk naar voor zichzelf te weten wat de waarheid was; en hij besloot naar het licht te zoeken totdat hij het vond en als hij 't niet kon vinden, verder en verder te gaan in 't al duisterder wordend labyrinth van "t ongeloof. „Ik geloof je", zei hij hecsch. „Als God werkelijk bestaat, zal Hij Zich aan mij doen kennen." „Maar dan moet je Hem Zich in Zijn weg aan je laten open baren, niet in de jouwe." „Dat zal ik doen", verklaarde hij op heslisten toon. „Mag ik je laten zien wat ik denk. dat Zijn weg is?" Hij knikte. „Hij zal Zichzelf door Zijn Boek openbaren. Zelfs al geloof je er in 't eerst niet in, als je 't leest, en het bestudeert., er naar luistert, als het gepredikt en onderwezen wordt, zal Hij ie geloof geven. Want het geloof komt door het hooren van het gepredikte Woord van God." „Geloof je dat?" „Absoluut." „En wi! je voor me hidden?" Haar antwoord was, dat ze haar hand uitstrekte, en de zijne stevig drukte. Als ze even wachtte voordat ze haar vingers langzaam terugtrok, deed ze dat zonder bedoeling. Toen ze weer in 't kamp kwamen, werden ze hartelijk begroet, maar zonder, dat er aandacht geschonken werd aan het feit, dat ze samen weg geweest waren. Men scheen hen tc begrijpen. Ze merkten 't op, en waren er dankbaar voor. Hef zou een dag vol avontuur en opwinding worden, hoewel 's avonds het stadje er even rustig als gewoonlijk uit zou zien. Na het eten ging Tim, die zich ongerust maakte, omdat hij peen antwoord gekregen had op z'n telegram, onmiddellijk naa^ het postkantoor. Toen hij daar na een wandeling van fien minuten aankwam, en bij het loket vroeg, of er geen telegram van Tim Bcntley geweest was, was de kantoorhouder zelf juist uit. Tim werd te woord gestaan door zijn zoon. „Misschien wel, maar Vader is thuis en komt niet voor elven op 't kantoor." „Weet je dan niet, wat er in stond?" vroeg Tim ongeduldig. „Nou, als je 't graag wilt weten en me niet voor de gek houdt, en je ook niet iemand z'n zaken bespionneert, zal ik t je vertellen, want ik zag 't zelf, toen je vader kwam, en het meenam." „Mijn vader?" „Jawel. Je stuurde het gisteren voor hem weg!" Tim werd niet uit het veld geslagen, door deze plotselinge openbaring van een nieuwe wending van de zaken, maar paste er dadelijk we! voor op, dat hij geen verbazing liet merken. „O, in orde, maar ik weet alles graag uit de eerste hand. vertel het gauw, ik heb haast" „Er stond in, dat hij direct zou komen, en dat je klaar moest zijn bij z'n komst." Tim kon z'n ooren nauwelijks gelooven! Dan had hij juist geraden! Er was werkelijk een H. F. Franks, en Betty was 00 de een of andere manier het middelpunt van een handig in elkaar gezet zaakje, waaraan waarschijn'ijk heel wat geld ver- oiend en verloren werd, verdiend door een misdadig soort menschen en verloren door 'n onvoorzichtig soort. „Stond er in, wanneer hij hier is?" vroeg hij nog. „Nee, alleen maar, dat hij morgen weg zou gaan. Hat is dus vandaag". Betty had ondertusschen een bezoeker gekregen, 't Was een man in een keurig licht~hruin pak, aan wiens rechterhand een groote diamanten ring fonkelde. Nadat hij de wensch geuit had, juffrouw Dreanard te spreken, en er oen rustig, afgezon derd plekje gevonden was, stelde hij zich voor: „Ik vertegenwoordig de firma Franks, Fontaine en Cooke van New-York, rechtsgeleerden. Mijn naam is Fontaine, George Fontaine. Ik ben gemachtigd een zeer belangrijk onderwerp met l' tc bespreken. Ik hoor, dat er gisteren door een berucht misdadiger een poging gedaan is. om U Uw rechten te doen afstaan op een uitgeputte mijn, die al ve'e jaren gesloten is, en dus niet langer van waarde is. Is dit juist?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9