Uirnwr $t\fcsdjr (ümtrant NATIONALE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET ROODE „PLAN' LEVENSVEgZEKERI NG - BANK N.V. B t ROTTERDAM Abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5625 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 15e Jaargang Abbrrtentirprijjnt: Van I tot 5 regels1-17 V» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regelsf 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 OP ONZE HOEDE We willen nu iets nader ingaan op het z.g.n. plan van den arbeid, dat ae S.D.A.P. heeft willen maken tot een van de meest daverende dingen dezer dagen. Zij hoopt met haar breede gebaar de critieklooze, naïef denkende massa te vangen. „De massa is buitengemeen licht, te be invloeden en lichtgeloovig, zij heeft geen cri- tiek, iets onwaarschijnlijks bestaal er voor haar nietWie invloed op haar wil hebben, heeft geen logische argumenten noo- dig, hij moet in krachtige beelden sclntop ren, overdrijven en telkens hetzelfde herha len". Zoo schreef eens een groot psycho loog. Het was niet Hitier, hoewel in zijn groote boek niet letterlijk, maar zakelijk, dezelfde uitspraken te vinden zijn, als hij instrueert hoe de massa moet worden bewerkt Op het zelfde stramien borduren N.S.B. en S.D. A.P., als zij hun beroep op de massa trach ten te doen slagen. Hier ligt eenerzijds kracht, maar ook groote zwakheid. En zeker vinden we er een aansporing te meer in om het befaamde „plan" volkomen kalm te be kijken in dezen tijd van veelvuldig markt geschreeuw, dat als een aantasting onzer cultuur en ondermijning der democratie, is te beschouwen. In zulk een tijd vergaapt zich de niet critisch denkende, door het ge voel bewogen massa, zoo licht en zoo gaarne' aan den schijn der menschelijke zelfover schatting. Men zegt dan ei.gen lot in eigen handen te willen nemen. Bijv. door een „plan van den arbeid". Welke is nu de grondgedachte van het plan met „heilzame strekking", dat den „opgang uit de ellende" heet te zullen bren gen? Die grondgedachte is het tegendeel van do huioige crisispolitiek, zoo is beweerd. Deze laatste brengt slechts ellende, maar „het plan" houdt Li verschaffing van be staanszekerheid bij een behoorlijk bestaana- peil. Dat klinkt al dadelijk bemoedigend al zegt het heel weinig positiefs Om het doel te bereiken, worden allerlei middelen aangegeven. Het plan stelt daarbij voorop: verhooging van de koopkracht door het doen uitvoeren van openbare werken. In drie jaar tijds moet voor dit doel 600 mil- lioen gulden worden geleend. Beredeneerd wordt, dat op deze wijze geleidelijk 200.000 werkioozen aan het werk zullen kunnen komen. Verder zal de werkloozensteun worden verbeterd, de 40 urenweek worden ingevoerd met looncompensatie d.w.z. met loons verlaging en de leerplicht worden verlengd. Zoo noodig zal ter voorziening in de financieele behoeften een gedwongen leening worden aangegaan- Voor het overige worden in het rapport lijnen uitgestippeld voor industrialisatie, conjunctuur-beheersching en rationalisatie cn voor ordening van landbouw, verkeer, distributie, bouwbedrijf en textielindustrie. In zijn Kroniek in de bladen der Arbei derspers van 26 October j.l., trekt Dr. Henri Polak van leer tegen de fantastische finan cieele en economische programpunten van de N.S.B. en merkt dan op, dat Mussert niet vertelt hoe hij zijn denkbeelden die inderoaad vol dwaze tegenstrijdigheden zijn denkt te verwezenlijken. O.a. deelt hij niet rnede hoe hij het buitenland denkt te noodzaken onze industrieele en landbouw producten af te nemen en er naar behooren voor te betalen. Maar zegt de heer Polak dan waanzinnige kletspraat kan men niet met rede motiveeren, grove buitensporighe den en belachelijke fantasterijen kan men niet verstandelijk aanneembaar maken. fn deze uitspraak zit ongetwijfeld veel' waars. En al willen we haar niet in alle opzichten toepasselijk verklaren op het we tenschappelijk plan van den arbeid der S.D.A.P., toch moesten we er aan denken, toen we allerlei beschouwingen daarin la zen. Bijv.: als wetenschappelijke menschen tel kens weer niet cijfers goochelen en zonder meer cijfers tegenover elkaar plaatsen uit het verleden en uit het heden, dan zijn zt geen haar beter dan Mussert. Wie eenvou dig zegt: in 1929, in de topperiode, was het zoo en nu is het maar zoo en dan doet als of er niets veranderd is in de wereld en niet zegi, dat wij in sterke mate lijden on der de krankzinnige economische politiek van het buitenland, handelt allerminst we tenschappelijk, maar brengt op een Dwaal spoor en doet dat met zijn onvergelijkbare cijfers zeker niet onbewust. Wie met een onhoudbare koopkrachttheo rie schermt, wandelt naast het wetenschap pelijke pad. Minder loon beleekent lang niet altijd minder koopkracht; hier behoort het prijzenvraagstuk bij te worden betrokken. Men kan het loon verlagen, meer menschen aan het werk zetten en toch dezelfde koop kracht behouden bij evenredige prijsdaling. Weinig wetenschappelijk is het ook de Regeering als de schuldige voor te stellen van vrijwel alle narigheid, welke rondom ons valt. waar te nemen, wijl haar ccono misch beleid zou falen. Zulk simplicismc is wetenschappelijken mannen onwaardig, te meer omdat het waarschijnlijkheidsbewijs voor de doeltreffendheid van eigen gevon den denkbeelden nog geenszins gelevcrJ is, maar deze voor de massa grootendecls slechts te aanvaarden is, indien het geloofs element in sterke mate daartoe beweegL Bovendien volgens de socialistische lit teratuur zijn zelfs onder het socialisme eco nomische crisissen, evenmin'als oorlog, al- j lerminst uitgesloten. Laat staan onder een plan van den arbeid, dat kwistig gehruik maakt van de krachten,- die in de huidige I economische strudtuur een voohiame rol spe len, en dat begint met de erkenning dat het in het gunstigste geval slechts ten deele den vloek der werkloosheid zal kunnen be strijden en voorts nieuwe werkioozen doet ontstaan. O ja, men spreekt van koopkracht ver- meeroeren. Maar wil men niet met woorden spelen en den schijn vooi het wezen doen doorgaan dan is vermeerdering van koop kracht slechts mogelijk bij moer «n goed- kooper productie en meer aan het buiten land verleende diensten. Dit laatste is o.a. het geval met Zweden en Finland. Dit is allerminst een socialis tisch land Maar in zijn soberheid laat het financieel en economisch Zweden nog be langrijk achter zich. Het gedevalueerae Zweden kan ook zijn grondstoffen en pro ducten aan de overige wereld kwijt, die zich echter meer en meer ontdoet van onze pro ducten en scheepvaartdiensten. Daarom is het juist voor ons zoo bijzondei moeilijk in de wereld Kunnen we onzen afzet m het buitenland niet uitbreiden en blijven ook overigens onze economische dien sten aan. het buitenland inkrimpen, dan kan er groot gezien binncnslanos slechts sprake zijn van verplaatsing van koopkracht. Bij toepassing der soc. dem. methode ontaardt zulks in een parasileeren op de eigen volksgemeenschap, dus in ver arming Het bewijs daarvoor vindt men klaar als de dag o.a. over onze oostergrenzen, waar de voorwaarden voor de koopkrachtvermeer dering nog heel wat gunstiger waren dan zij in het soc.-dem. plan van den arbeid voor ons land worden gedacht. Toch is het daar op een volslagen deblacle en vergroote ar moede uitgeloopen, ook zonder de bewape ningsactie, die trouwens in wezen niet ver schilt met den aanleg van min of meer improductieve werken, waartoe ook wij zou den moeten overgaan. Willen we met deze opmerkingen zeggen, dat „het plan" dat zich op de basis der be staande orde stelt, volslagen waardeloos is, dat er geen dingen in staan, die onze be langstelling of instemming kunnen hebben? We oen ken er niet aan. Maar wat er aan goeds in is, is niets nieuws, trekt alleen be staande lijnen door, maar in een richting en in een vorm, die in hooge mate gevaar lijk kan worden en die ons op onze hoede moet doen zijn. Socialistisch is „het plan" niet, althans nog niet. Het bedoelt wel iets constructiefs te brengen, maar het socialisme is het niet, zoo verklaarde de heer Boekman in het Octobcrnummer van „De Sociaal Demo craat"; wèl is het een weg er toe. Het ver groot de mogelijkheid om te geraken tot een socialistische productiewijze. Dit sein mogen we, ondanks allerlei mooie redevoeringen en uitspraken, niet veron achtzamen. TROUW IS GEBLEKEN Wat is het geheim van de groote popula riteit van den heer L. F. Duymaer vart Twist, wiens zeventigste verjaardag heden zoo glorierijk in den Haag gevierd is? Men zou kunnen zeggen, dat het niet dit is en niet dat, en dan op onderscheiden facetten van Duymaers rijke levensarbeid kunnen wijzen. Beter is het echter tot de kern en het levensbeginsel door te dringen om daar het antwoord te zoeken, dat dan spoedig gevon den wordt In een tijd toen het, vooral in het leger en bij de opleiding voor officieren lang geen eere was tot de fijnen te behooren, schaam de de jonge officier zich niet juist dat ge zelschap te zoeken, hetzij inde orthodoxe kring der Ned. Hervormde Kerk, waartoe hij behoort, dan wel, bij afwezigheid daar van. bij anderen van Gereformeerde religie. In ©én tijd toen officieren zich voor 't grootste deel te voornaam achtten om be langstelling te toonen voor het vereenigings- leven van en de tehuizen voor „minderen", was Duymaer van deze dingen een warm voorstander. En wanneer wij tegenwoordig de joviale omgang tusschen militairen en burgers waardeeren, zooals deze met name op de Landstormbijeenkomsten tot uiting komt. dan danken wij deze toenadering niet in de laatste plaats aan den jubileerenden hoofd officier. die nooit vergat, dat hij ook „bur ger" was, d.w.z. één met het gansche •olk en speciaal met het Christelijke volks- leeL Hoe treffend kwam dat jaren aaneen uit n zijn parlementaire loopbaan. Als militair .generaal, als volksvertegenwoordiger de vriend van Staphorster boeren, arbeiders van Steenwijk en omstreken, visschers van de Zuiderzee, binnenschippers uit alle pro vinciën en verdediger van hun aller belan gen. Zeker, terecht wordt in het jongste Land stormblad generaal Duymaer van Twist door Dr Colijn, ministers, kamerleden, offi cieren en anderen gehuldigd als de than van de B.V.L., die sedert 1918 Koningin en Vader land onschatbare, belangelooze diensten be wees; maar dat is niet de eénige oorzaak van zijn groote populariteit De reden daarvan ligt in het feit, dat hij zich één wist met de „kleine luyden" van ons Christelijk volksdeel en de grond daar- was weer de trouw aan het beginsel, het kinderlijk geloof en de erkenning, dat er bij God geen aanneming des persoons is. Geve God den hooggeachten jubilaris en zijn vriendelijke ect|tgenoote nog vele goede, jaren 'Vol genade en eere. Overzicht Tweede Kamer DE HEER SCHOUTEN OVER HET PLAN Scherpe en afwijzende critiek in de Kamer Geen nieuwe lente en geen nieuw geluid Dr. Colijn had gelijk, toen hij zeide, dat hij om zijn hoofdindruk van het debat saam te vatten niet kon spreken van een nieuwe lente en nieuwe geluiden. We hebben ook gisteren zoo ongeveer de zelfde klanken vernomen als den vorigen dag. Daarom zullen we ons bekorten. Financieel en economisch is er weinig ge zegd. Algemeen wordt de gelpgenheid afge wacht. dat concreet over onderscheiden maat repelen zal kunnen worden gesproken. Dit is intusschen wel duidelijk dat dp aan gekondigde belasting-verhoogingen met uitzondering dan van de Reisbelasting wei nig instemming vindt Met name de ave- reohtswerkende verhooging der Omzetbelas ting is zeer onsympathiek. We zijn in dit op zicht al op den verkeerden wee en moeten niet verder gaan, wil de Regeering niet. steeds weer haar eigen deflatiepolitiek met tegenwerkende factoren doorkruisen. Het door den gouverneur-generaal verlee- nen van een tweede audiëntie aan den heer Mussert werd door den heer Joekes en te- rerht als politiekp fout gekwalificeerd. Opmerkelijk was diens verklaring omtrent de defensie. Begrepen we haar goed, dan zal van die zijde tegen voorzieningen, welke ver pand houden met de huidige buitenlandsche ervaringen, geen overwegend bezwaar wor den gemaakL We zullen op dit punt nog even geduld moeten hebben om precies te weten wat de portée is van 's heeren Joekes uitlating. I-Iet plan van den arbeid 'had ook weer eenige aandacht De heer v. Houten scheen er bijna nog en thousiaster over dan de soc. dem. zelf. Hij sprak van een nationaal plan, dat wel over wogen was. Wie dat laatste zegt, doet ver standig zich in het openbaar over dit plan niet uit te laten. Zelfs al staat men er niet zoo tegenover als de heer Bierema, die het volkomen afwees, ook omdat het niet los is van de devaluatie, dan nog zal men zeker het met Mr. Joeka* eens moeten zijn, die, uiterst welwillend oor deelend. sprak van een Dlan, waaromtrent óverdreven venvacfitingen zijn opgewekt De heer Schouten constateerde nog eens het gematigde van de critiek op de Regee ring, die thans is geoefend door den heer Albarda En ook in „het plan" doet men zoo voorzichtig aan. dat de conclusie volkomen gewettigd is, dat de ontworpen voorstellen niet diametraal sraan tegenover hetgeen de Regeoring doet. Er is slechts verschil in grsad en vorm. Intusschen moet afgewacht wat de soc. dem. zullen doen in hun propa ganda voor het plan. Daarop was de heer Schouten niet erg gerust, gezien ook het ad vies uit den soc. dem. hoek om zich in de gemeenteraden overal tegen loonsverlaging te verzetten Critisch en zakelijk het plan op zijn hoofd punten beoordeelend, was de heer Schouten het vrijwel eens met den heer de Geer. De verkondigde koopkrachttheorie rust od on deugdelijke basis en financieel is het plan onuitvoerbaar. Met veel te groote luchthartigheid wordt voorts gesproken over de uitvoering van groote openbare werken. In de Kamer heeft dus het plan van den arbeid slechts instemming gevonden bij den heer v. Houten. De rest staat, er vrij scep tisch of afwijzend tegenover. Er is ook voor wie reëele poliliek wil geen aanleiding tot dit experiment over te gaan. Beter is het om wat de Recreering doet zoo noodig en moge lijk aan te vullen of tc verbeteren. Vermelden we ten slotte nog dat de heer Teulings de beschermende hand over de de luïsten heeft uitgestrekt. Dinsdag komt de Regeering aan het woord Z.h.s. hpeft de Kamer besloten tot een ra dicale beperking van den spreektijd bij de afzonderlijke hoofdstukken der begrooting Er is gerantsoeneerd per fractie. Iets waarop ook wij herhaaldelijk hebben aangedrongen. Aan den parlementairen arbeid en aan het parlementair respect kan deze maatregel ten goede komen. We zijn op den goeden weg. (Zie Verslag pag5) De emigratie naar Zuid-Afrika Een waarschuwing De Stiohtiaig Landverhuizing „Neder land" en de Ned. Zuid-Afnkaansche Ver- eeniging vestigen er de aandacht op, d. t ondanks alle geruchten van het tegendeel, ieder, die zich in Zuid-Afrika wil vestigen er op moet rekenen, dat van hem gevraagd kan worden een garantie of een deposito van £20 tot .£250 alvorens toestemming tot landen wordt verleend. Voor hen die met bemiddeling van de Ned. Zuid-Afri- kaansche Vereniging vertrekken, is dit bedrag volgens de opgedane ervaring 100 Dit celdit ook voor vrouwen en kin deren, die hun echtgenoot cn vader volgen. Het is dus niet juist, dat deze onvoorwaardelijk worden toege laten. In een recent geval is het on houdbare van deze opvatting geble ken. Alleen wanneer het gezinshoofd ten minste drie jaar domicilie heeft in de Unie, worden de leden van zijn gezn zonder meer toegelaten. Niemand vertrekke naar Zuid-Afrika. zonder eu-st inlichtingen te hebben inge wonnen bij de Stichting Landverhuizing „Nederland", Bezuidenhoutscheweg r7, Den Haag, of l»ij de Nederlandsen Zuid-Afrikaan sphe Vereeniging, Keizersgracht 141, Am sterdam-C. De nieuwe regeeringscommissaris Onlangs hebben de Ministers van Land bouw en Visscherij en van Handel, Nijver heid en Scheepvaart besloten om aan het College van Regeeïingscommissarissen. oe- last met de uitvoering van de Landbouw- crisiswet, toe te voegen den heer Dr W. L. Groeneveld Meijer, administrateur aan laatstgenoemd Departement, met 1e speciale opdracht om de industrieele belan gen ten aanzien van de landbouw-crisis- politiek te behartigen. De drie Middenstandsbonden hebben ver zocht de bevoegdheid van den nieuwen Re geeringscommissaris uit de breiden tot de handelsbelangen. Bij het secretariaat van de Commis sie van Overleg van genoemde Bon den is thans bericht ingekomen, dat de regeering dit verzoek heeft ingewil ligd en dat derhalve de bevoegdheid van Dr. Groeneveld is uitgebreid. Men heeft hiervan in middenstands kringen met groote voldoening ken nis genomen. De landing van het Balbo-eskader Twee redders door Italië onderscheiden Naar men zich zal herinneren heeft een tweetal leerlingen van de Zeevaartschool te Amsterdam, J. Parthesius en J. Wit kamp, beiden wonende te Haarlem, bij hö; ongeluk, dat zich heeft voorgedaan tijdens de landing van het Italiaansch viiegeskader onder leiding van generaal Balbo, te Schel- lingwoude, zich onmiddellijk te water begeven en pogingen m het werk gesteld tot redding der slachtoffers. Voor hun moedig gedrag heeft de Itaiiaansche regeering de jongelieden beloond door hen te benoemen tot Ridder der Crde van de Kroon van Italië. Bij K.B. is aan genoemd tweetal thans ver lof verleend tot het aanemen van het eere- teeken van deze buitenlandsche onderscheiding. Goedkoope woningen die leeg staan En de werkioozen Gemeld wordt: De Nederlandsohe Bond ven huis- en grondeigenaren en bouwondernemers heeft den minister van Sociale Zoken een adres gezonden, waarin wordt verklaard, dat het aantal leegstaande woningen in de goed koopste huurklassen vrij groot is, ofschoon mocht worden verwacht, dat er een tekort aan de goedkoopste woningen zou zijn. Nu wordt van zekere zijde, aldus het adres, wel getracht, de idee ingang te doen vin den, dat de leegstaande woningen in de goedkoopste huurklasse niet aan redelijke eischen voldoen, maar als dit het gevel was. zouden zij wel onbewoonbaar ver klaard worden. De vraag rijst, of wel voldoende-de hand wordt gehouden aan de bepa ling, dat een ondersteunde.niet mag verhuizen naar een duurdere woning. En is het niet onjuist, cnat een onder steunde, die, na een poos gewerkt te hebben en in dien tijd naar een duur dere woning verhuisd te zijn, daarin blijft wonen, nadat hij weer werk loos is geworden? Ook acht het bondsbestuur het onjuist, dat bewoners ven woningen, behoorend< aan particuliere eigenaren, de gelegenheid wordt gegeven om te verhuizen naar duur dere woningen, aan womngbouwvereeni- gingen tnebehoorende. Het pestuur dringt er op aan, dat de minister een onderzoek zal instellen near de oorzaken van het feit, dat er steeds meer woningen in de goed koopste huurklasse leegstaan. Tevens verzoekt het om een bewonings- verordening vast te doen stellen voor v ningen, geëxploiteerd door woningbouwv eenigingen, opdat worde voorkomen, dat hierin bewoners verblijven, die er in ver band met hun inkomen niet thuis hoorei?. Bedrijfsraad voor het stukadoorsbedrij Kon. besluit tot instelling verschenen Bij Kon. besluit is bepaald dat ingesteld wordt een bedrijfsraad voor het stukadoors- bedrijf. Tot het stukadoorsbedrijf worden ge acht te behooren de ondernemingen of ge deelten vaa ondernemingen, die zich belasten met het uitvoeren van stukadoorswerk- Het aantal leden en plaatsvervangende le den van den bedrijfsraad zal bedragen J van BOMMEL VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Be Kamer heeft de algemeene beschouwing gen over de begrooting voortgezet. Vanmiddag is de heer Duymaer van Twist ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaar' dag gehuldigd. Behalve Makallé, aan het noordelijk fronf, is gisteren ook Gorahei. een zuidelijk knoop punt van karavaanwegen, aan de Italianen, in handen gevallen. De geheele Metauro-divisie, die deel uit- maakte van de bezetting van Libye, is thans, teruggekeerd. Conflict op Soesterberg Naar het Vaderland verneemt, heeft da directeur van het Luchtvaartbedrijf te Soes terberg, de gep. kolonel titulair K. H. Oudendijk, den Minister van Defensie ontheffing van die functie gevraagd. Hieraan is 'voorafgegaan een verzoek vart den officier aan den directeur toegevoegd, den kapitein W. P. v. d. A b e e l e n, om bij zjjn wapen, de artillerie, te worden terug geplaatst. Zooals bekend werd er op Soesterberg nng al gestreden. De splitsing van de L.V.A. in een iuchtvaartafdeeling en een luchtvaart bedrijf, gepaard gaande met de komst 'au. een directeur van dat bedrijf, heeft eerst geleid tot het heengaan van den comman-* dant, kolonel J. J. van Santen. Daarop is de instelling van een inspectie der luchtvaart gevolgd, die thans dus heeft geleid tot een conflict tusschen inspectie en bedrijf, dat gewonnen is door de inspectie. t Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Nationale Levensverzekering-Bank N. V. te Rotterdam ol tot een van haar Vertegen woordigers. VOORBEELD Een 30-jarige verzekert een kapitaal van 110.000.- bij in leven zijn na 35 jaren aan hem zeil uit te betalen. Bij eerder overlijden wordt aan de zijnen uitgekeerd een rente van: 25 =12500.— in het 1ste jaar na overlijden, 20 =12000.— in het 2de jaar na overlijden, 1 5 f 1 500. in het 3de jaar na overlijden, 10 =11000, in de volgende jaren bovendien ontvangen de nabestaanden, 35 aren na ingang van de verzekering, een kapitaal 'an 110.000.-, waarna geen rente-uitkee- mgen meer plaats vinden Deze volmaakte verzekering vereischt een .aarlijksche premie van f300,-. Komt de verzekerde na b.v. 4 jaren te over lijden hij zal dan aan premie hebben betaald 4 X 1300.- —11200,— - dan zal aan de zijnen worden uitgekeerd 1 2500, - 2000. - -I- 11500, - -f 28 X 11000. -f- 110.000, in totaal uitmakende I 44.000,=.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1