VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 - - kw:M»?^ 1 LUXE DAMESSCHOENEN gU klasse APART j^J& N V. ALB. JOH. WENNEKES 4 SCHOENFABRIEKEN Op Woensdag 'j.lheeft Zijne Excellentie Minister mr. M. Slingenberg te Rumpen officieel geopend. Na de opening maakte de Minister j werkkampen voor jeugdige werkloozen Een overzicht van den afbouw van het Engelsche reuzenschip t)Queen Mary", dat in April 1936 gereed moet zijn verkrugbaar LUXE DAMESSCHOENEN •XUGGBT" DE IDEALE SCHOENWAS Voor Uw kinderen uitsluitend -schoenen VOOR UW JONGENS SCHOENEN ZE ZIJN ONVERWOESTBAAR ONS BELASTINGSTELSEL TE INGEWIKKELD Tweede Kamer dringt aan op vereenvoudiging Waarom de omzetbelasting tegenvalt Wederom drongen enkele leden blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer op de begrooting van Financiën aan op vereenvou diging van het belastingstelsel. De berekening van het verschuldigde be drag is zoo ingewikkeld geworden, dat slechts weinigen in staat zijn de juist heid van een aanslag te controleeren. Weer andere leden, die eveneens op ver eenvoudiging aandrongen, verwachtten daar van een aanzienlijke bezuiniging op de per soneelsuitgaven. Eenige leden meenden, dat ook door ka- pitaalvlucht de belasting in niet geringe mate wordt ontdoken. Gaarne zouden zij vernemen, of de Minister bij benadering kan bepalen, in welke mate dit geschiedt en of hij voornemens is tegen dit euvel maat regelen to treffen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het aantal klassen, waarin de gemeen ten voor de belasting naar de eerste twee grondslagen verdeeld zijn, verminderd dient te worden. Eenige leden gaven wederom als hun mcening te kennen, dat de personeele be lasting op de koffiehuis- en restaurantbe drijven een buitensporig zwaren last legt. Verschillende leden gaven in overweging, de grondbelasting af te schaffen en te var vangen door 100 opcenten op de vermogens belasting, waardoor de opbrengst voor de schatkist ongeveer gelijk zou blijven. De omzetbelasting valt tegen Andere leden hadden tegen zulk een ver schuiving van belastingdruk ernstig be zwaar. Vele leden uitten hun teleurstelling, dat de opbrengst der omzetbelasting over 1934 ruim 27 millioen lager is dan geraamd werd. Naar hun meening werkt het stelsel van de Omzetbelastingwet aanzienlijke ont duiking van de heffing in de hand. Ook de verontrustende uitbreiding van het ambte narenkorps, speciaal ten behoeve van de uit voering dezer wet, wijst op een niet gun stige werking van 't thans gekozen systeem. Aangedrongen werd op geleidelijke afschaffing van de zakelijke bedrijfs belasting. Eenige leden bepleitten het denkbeeld, in verband met de groote moeilijkheden waar in de landbouw verkeert, over te gaan tot herschatting van de in tijden van hoogcon junctuur uitgegeven plaatsjes. In zeer vele gevallen immers kunnen de bewoners der plaatsjes de verschuldigde annuïteiten niet voldoen. Ook hier zullen maatregelen noo- dig zijn om tot verlaging der lasten te komen. Sommige leden merkten op, dat uit verschillende deelen des lands klach ten komen over toeneming der smok kelarij. De ambtenaren doen stellig wat in hun vermogen is om dit euvel te keeren, doch, naar het schijnt, niet met voldoende resultaat. Gevraagd werd of de Minister hieraan volle aandacht wil schenken, niet in het minst om de moreele ellende, welke het smokkelen teweeg brengt. Crediet aan den middenstand Verscheidene leden zouden het op prijs stellen nauwkeurig te worden ingelicht, on der welke omstandigheden en voorwaarden het middenstaudscrediet wordt verleend. Hoeveel bedraagt het aan de Nederland- sche Middenstandsbank verleende crediet? Welke zijn de voornemens van den Minister t.a.v. den verderen uitbouw van het mid- denstandscrediet? Wordt samenwerking ge zocht met andere organisaties als gemeen ten of Kamers van Koophandel? Werktijdbekorting bij de P.T.T. Overleg der samenwerkende postale organisaties Woensdag j.l. kwamen de samenwerken de postale organisaties (Ned. Bond van Chr. Prot. P. T. en T.-personeel „Door plicht tot recht", Centr. Ned. Ambtenaars- bond, Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus" en den Centr. Bond van Ned. P.T.T.-personeel) in de personen van haar voorzitters bijeen ter bespreking van het (vraagstuk der werktijd-bekorting voor het P.T.T.-personeel met behoud eener work week van maximaal 48 uur. Vooral met het oog op de veelvuldig [voorkomende zeer slechte diensten van het personeel en de toch ongetwijfeld aanwezi- e mogelijkheid van een belangrijke werk verruiming achtten de gedelegeerden het noodzakelijk verder stappen te doen in zake deze aangelegenheid. De samenwerkende organisaties zullen zich per gemotiveerd schrijven tot verschil lende Kamerfracties richten met een ver zoek in een bespreking haar zienswijze na der te mogen toelichten. Indien het vraagstuk der werkverrui ming proefondervindelijk zou worden ge toetst zou een proef bij het uitstekend ren- deerend Staatsbedrijf der P.T.T. een goed resultaat afwerpen en tot een alleszins be langrijke werkverruiming voeren. EEN KLACHT INGEDIEND WEGENS BELEEDIGING De burgemeester van Haarlem heeft bij len officier van justitie te Den Haag een klacht wegens beleediging ingediend tegen liet weekblad Haagsche Post Naar aanlei ding van het feit, dat de burgemeester wegens een doodelijke aanrijding te Haar- emmerliede eenige weken geleden voor de Haarlemsche rechtbank heeft terechtge staan, publiceert de Ilaagsche Post van 28 October j.l. een artikel, waarin o.a. de vol gende zinsnede voorkwam: „Ettelijke jaren geleden heeft de burgervader voor eenzelfde eit'terecht gestaan". De burgemeester acht deze zin beleedi- gend en onjuist en heeft daarom een Klacht tegen het weekblad ingediend. Het Plan van den Arbeid Prof. mr C. W. de Vries critiseert Voor de afdeeling Rijswijk van de Libe rale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft prof. mr C. W. de Vries gesproken over eenige actueele politieke onderwerpen. Dus ook over het Plan van de Arbeid. En met veel waardeering. Doch ook critiek bleef niet achterwege. Vooral over de lee- ningspolitiek. Het plan wil in drie jaar 600 millioen bijleenen om groote werken uit te voe ren. Vergeten schijnt te zijn, dat de Re geering haars ondanks aan deze wensch reeds heeft voldaan en dat de Regeering ook in de eerste jaren zal moeten voort gaan met dit leenen. Van 1 Jan. 1932 tot 1 Jan. 1934, dus in twee jaren, is de ge consolideerde en de vlottende schuld te zamen opgeloopen van 2867 millioen tot 3371 millioen. Natuurlijk moet ook ge rekend worden., in aftrek, met de vorde ringen van de Staat op de gemeenten, op Ned.-Indië, op de Ned. Bank enz. en wel op beide genoemde data. Het Plan van de Arbeid maakt aan de bestaande noodzakelijkheid om te leenen slechts gedeeltelijk een eind. Het Plan doet alsof de begrooting nu sluitend is en leent dan 200 millioen bij. Maar het is een extra-lecning, gedeeltelijk boven wat toch al geleend moet worden. Hier over wordt in het Plan niet gerept. Dit is een omissie. Dit is echter niet de eenige en ergste fout. De spreker wees op een andere misreke ning: Er is wel een positieve fout in 'tPlan In het rapport (pag. 69) wordt als „min dere uitgaven", berekend voor minder werkloozen-steun van 120.000 arbeiders, een bedrag van 50 millioen gulden. Maar deze berekening moet onjuist zijn. Blijk baar is met elkaar vergeleken het totaal aantal werkloozen en het bedrag aan on dersteuning. Aangenomen is, dat bij het te werk stellen van een bepaald aantal werkloozen een evenredig bedrag aan werkloozenondersteuning wordt uitge spaard. Maar deze berekening is op gemakt zonder een nauwkeurige ana lyse van het werkloosheidsversohijnsel De gewone statistiek is onvoldoende om de verspreiding der werkloosheid over de leeftijdsgroepen der werkloozen te doen kennen. Er zijn in Nederland bij de werkver schaffing 50.000 en bij de steunverleening 157.000 ondersteunde werkloozen (Auk. 1935). Er v/aren echter toen ingeschre ven 350.000 werkzoekenden, van wie weer 334.000 werkloos. Deze werden dus lang niet allen ondersteund. De ondersteunde werkloozen moet men juist in hoofdzaak zoeken bij hen, die boven de 30 jaar zijn en die dus juist niet in de eerste plaats zullen worden te werk gesteld. De berekening van de bezuiniging van 50 millioen staat dan ook op geheel verkeerde grondslag. De financieeie berekening van het plan is dus reeds over het eerste jaar foutief. Het is helaas de e«enige misrekening niet. Het plan is niet van luchthartigheid vrij te pleiten. BOUW VAN EEN TELEFOONGEBOUW TE DEN BOSCH De Rijksgebouwendienst heeft te 's-Gra venhage aanbesteed het bouwen van een telefoongebouw op een terrein, gelegen aan den Mortel te 's-Hertogenbosch. Laagste in schrijfster was de firma Smulders te Ois- terwijk voor 117.298. WONINGBOUW TE ROTTERDAM Aan den heer J. M. Krijger te Hen drik Ido Ambacht is voor 173.800, opgedragen den bouw van 77 wonin gen op een terrein aan den Groene Zoom te Rotterdam voor rekening van de N.V. Maatschappij voor Volkshuis vesting „Vreewijk" aldaar. PRO SENECTUTE TE ROTTERDAM Na onderhandsche aanbesteding, waar voor ingekomen waren 17 biljetten, is aan de firma A. G. Sondermeijer en Zoon te Rotterdam opgegedragen het bouwen van een woongebouw voor de Vereeniging „Pro Senectute", aan den Westzeedijk aldaar, voor ruim 100.000, Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. Bestaat morgen 25 jaar Den 9en November is het 25 jaar gele den, dat de Bond van Ned. Hcrv. J.V. op G. G. zijn arbeid is begonnen. Dit heuge lijke feit maakt deze dag tot een dag van bijzondere herdenking. Bij referendum werd echter besloten de viering te doen samen vallen met den bondsdag 1936, zoodat de Hemelvaartsdag 1936 dus een jubileum- jondsdag zal zijn. Als een klein stekje begonnen, is deze Bond allengs uitgegroeid tot een organisatie, die 150 aangesloten ver- eenigingen, te zamen met rond 3200 leden telt Nog voortdurend neemt dit aantal toe. Verschillende vereeni- gingen vormen ringverbanden. Zulke ringen zijn er reeds 31 ondergebracht in 4 provinciale afdeelingen. Uit een en ander blijkt, dat de bond in en behoefte voorziet. Voor een belangrijk leel mag deze bloei worden toegeschreven aan de leiding, die beginselvastheid, eens ezindheid en saamhoorigheid ijverig na- trevende, zich in het volle vertrouwen der ongclingschap mag verheugen. De wereldpluimvee- tentoonstelling te Brussel Ondanks het feit, dat de Nedorlandsche inzending aan een maximum was gebon den, waardoor de Nederlandsche inzenders DUIFJES Kinder schoenen Wanneer't om KINDERSCHOENEN gaal. 1 Vraagt dan het DUIFJES-fabrikaat! N.V. „CEVAB0"SCHjENFA8RIEKEN M0ERGESTE ROFFELRIJMEN DE GENERAAL 70! I De heer L. F. Duymaer van Twist wordt 9 November 70 jaar. Generaal van onze Landstorm! Bestevaer van het verband Onzer drie en tachtigduizend Vrije zoons van Nederland! Op uw zeventigste jaardag Brengen wij U een saluut Namens al de trouwe leden Van uw vredes-instituut. 't Is ons altijd weer een vreugde Dat uw stem op Prinsjesdag Namens heel ons volk een heilroep Voor Oranje uiten mag. 't Is ons altijd weer een eere Dat gij in het parlement En daarbuiten, als partijman Zoo precies de grenzen kent, Maar daarnaast als B.V.L.-man Midden in uw keurcorps staat Waar geen scheidende partijlijn Onze hechte eendracht schaadt. Trots uio generaalspositie Zijt ge voor het schipperskind, Voor den schipper en den visscher Kampioen en trouwe vrind, Strijdt ge voor oris schoon beginsel Onversaagd, op elk terrein Waar ge in Gods kracht ten zegen Van ons land en volk kunt zijn. Moge God U jaren sparen, Generaal, voor ons verband, Voor ons volk, en voor de vrede In ons goede vaderland! (Nadruk verboden) LEO LENS eenigszins gehandicapt waren bij de mede dinging naar de prijzen op de werelil- pluimveetentoonstelling te Brussel, is het verblijdend, dat de helft ervan door Ne derlanders is gewonnen. Het waren: J. J. Wories, te Den Haag, 2e Grand Prix van H. M. Koningin Elisabeth; E. Ostermann, Baarn, Grand Prix van den President der Fransche Republiek; P. M. Siffcls, Zaan dam, Grand Prix van den Belgischen Mi- lister van Landbouw; G. F. Boorsma, Brus sel, Grand Prix van den Franschen Minis ter van Landbouw; dr. S. P. Timmers, Harderwijk. Grand Prix van den Franschen Minister van Landbouw.. Verder werd een belangrijk aantal kam pioenschappen, op bovengenoemde tentoon stelling toegekend, door Nederlanders ge wonnen. Koning George van Griekenland nam deel aan Ie huwelijksplechtigheden bij het huwelijk van len hertog van Gloucester met Lady Alice Scott Te Delft is de tiende luchtbeschermingstentoonstelling geopend, waarop gedemonstreerd wordt op ivelke wijze de burgerbevolking zich tegen aanvallen kan beschermen ■longe werkloozen aan den arbeid in het werkkamp te Rumpen In Amsterdam wordt een nieuwe school voor vioolbouw geopend n.l. instituut Cremona

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5