y IBIS SHAG MAKALLÉ IS THANS GEHEEL INGESLOTEN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland DUITSCHLANDS NEUTRALITEIT Dezer dagen circuleerde er een bericht in de buitenlandsche pers over een Duit- sclie démarche te Genève. De Duitsche consul-generaal in de Volkenbondsstad zou aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond een schrijven hebben overhan digd, waarin werd medegedeeld, dat Ber lijn geen enkele maatregel zou treffen, welke de op Italië uitgeoefende sanctie: der Volkenbondsstaten zou kunnen verlam men. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft zich gehaast, dit bericht te dementeeren. en voegt daaraan ter adstructie toe, dat Duitschland vanaf het ontstaan van het Italiaansch-Abessijnsche conflict een abso luut neutrale houding heeft aangenomen. Onder het opschrift „Duitschland en de sancties" wordt door de JDeutsche Diplo- matisch-politische Korresponderiz" eveneens dit onderwerp aangeroerd. Het blad be toogt, dat Duitschland. daar dit land geen lid meer is van den Volkenbond, geen en kele aanleiding heeft om zich bij de Ge- neefsche sanctie-procedure aan te sluiten Doch ter andere zijde is het in overeen stemming met de principes van zijn vredes politiek dat Berlijn alles verwerpt, wat tot een moeilijker worden der huidige situatie aanleiding zou kunnen geven. Uit deze overwegingen, aldus dit blad wijst Duitschland het van de hand. de rol van oorlogswinstmaker te spelen, aange zien deze onvereenigbaar is met zijn tot op heden gevolgde gedragslijn. Zooals de Ver- eenigde Staten uit hun volkenrechtelijken politieken en aardrijkskundigen bijzonderen toestand de consekwenties hebben getrok ken voor hun houding, zoo heeft ook Duitschland een afzonderlijk standpunt in genomen met het oog op zijn bijzondere juridische, politieke en geografische positie en in overeenstemming met zijn vredes politiek. Deze politiek streeft ernaar, alle: 'te vermijden, wat zou kunnen bijdragen tot verstoring der verhoudingen tusschcn staten onderling of tot een uitbreiding der reeds bestaande conflicten. Dat Duitschland erop bedacht moet zijn. zijn normale economische activiteit handhaven en anderzijds de eigen behoef ten aan gebruiksgoederen te garandeeren is een streven, dat geenszins in strijd is met deze principes, en dat met het oog op de veiligstelling der Duitsche levensbe hoeften niet te ontloopen is. Deze houding, welke van bijzondere be dachtzaamheid getuigt, is inderdaad wel overwogen. Het Derde Rijk verkeert eco nomisch in een positie, welke van dien aard is, dat extra economische of finan- cieele avonturen, als hoedanig de Geneef- sche sancties vanuit een bepaalc zichtshoek kunnen worden beschouwd zeer wel kunnen worden gemist. Een verdere ontwrichting der verhoudingen zou licht tot funeste gevolgen kunnen leiden. Wil men dus, veiligheidshalve reeds het verkeer met Italië niet staken, ter andere zijde wil men het ook niet opvoeren, uit ooiiogsvvinstbejag. Dit beteekent natuurlijk een zeker offer aan voordeelen, waartegen over echter staat, dat men zich aan de overzijde van het Kanaal en van den Rijn geen vijanden maakt Met Frankrijk, zoo verklaarde minister president Goering dezer dagen nog met klem, toen de opening van een nieuwe Rijnbrug daartoe de gereede aanleiding bood, wil Duitschland in vriendschap le ven. Sinds het vraagstuk van het Saar- gebied is opgelost, zijn er tusschen beide landen geen territoriale geschil punten meer. En wat Groot-Brittannië betreft, waarmee Berlijn toenadering gevonden heeft, een toenadering waarvan de En gelschDuitsche vlootovereenkomst de eer ste vrucht is, er is Duitschland alles gelegen, om met dit land de toestand van goede harmonie te handhaven. Duitschland, het wordt door onze Ooster buren in allerlei toonaard herhaald, heeft slechts één vijand, en dat is het bolsjewis tisch Rusland. De „Nazionaal-sozialist^che Korrespon- idenz" onderstreept deze positie nog eens opnieuw'. In zijn beschouwingen <*vrr de biutenlandsche politiek, aldus dit blad heeft de rijkskanselier steeds met nadruk verklaard, dat deze slechts bepaald wordt door één beginsel: sociale vrede in het binnenland, beveiligde vrede in het buiten land. Dat een dergelijke opvatting slechts ge handhaafd kan worden door volledige neu traliteit is derhalve een contitio sine qua pon. Noord-China een Japansch protectoraat? De .Daily Herald" meldt uit Peiping, dat China heeft toegegeven aan ae laatste Ja pansch e eischen, waardoor Noord-China een protectoraat zal worden onder Japansche controle. Meer dan 40 vooraanstaande figuren in Noord-Clnna zijn tegelijkertijd gearresteerd, Tot hen behooren verscheiden legerofficie ren, die er op aan hebben gedrongen dat China zich zou verzetten tegen de houding \an Japan. Het blad verneemt roorfs, dat de Japan sche autoriteiten een lijst hebben opgestelo, waarop de namen van nog 20 Chineezen zijn geplaatst, die eveneens zullen worden ge arresteerd, t .Vóór of tegen New Deal? Uit de uitslagen van de verspreide verkie zingen die eergisteren op sommige plaatsen in de Vereenigde Staten zijn gehouden, en die van groot belang worden geacht in ver band niet ae presidentsverkiezingen van liet komende jaar, putten zoowel de democraten als de republikeinen hoop. De republikeinen zien in de uitslagen in ide Oostelijke staten aan de Atlantische kust een verzwakking van de New Deal-politiek vun Roosevelt, doch terecht zien de demo craten in de Zuidelijke landbouwstaten een krachtigen steun voor Roosevelt. Ten aanzien van New York en Pennsyl vanië zijn beide partijen optimistisch. Ook in het Westen gelooft rnen, dat Roosevelt prooien aanhang zal krijgen. Het legercorps Maravigna bezet Selaklakas In Ogaden: regen Volgens de Romeinsche bladen wordt de omsingeling van Makallé, door uit het Westen, het Oosten en het Noorden oprukkende troepen, steeds nauwer. Ofschoon het weer re gent, gelooft men algemeen, dat het binnenrukken der eerste Italiaansche afdeelingen in Makallé een kwestie van uren is. De stad is reeds zóó nauw ingeslo ten, aldus de berichten van het front, dat voor de Abessijnsche bezetting nog slechts de aftocht in Zuidelijke rich ting naar Amba Alatsji mogelijk is. Het schijnt, dat te Amba Alatsji sterke Abessijnsche afdeelingen zijn samengetrokken. Ook volgens den oorlogscorrespon dent van het D. N. B. staat de voor hoede der Italiaansche troepen onder Santini voor Makallé. Zoodra het gros van het leger zal zijn aangekomen, hetgeen heden het geval zal zijn, zaJ men de stad binnenrukken, waarbij men, na de zorgvuldige voorberoidin gen, geen verrassingen meer behoeft te vreezen. Van het Zuidelijk front wordt ge meld, dat de oproarsch tot staan is gekomen, doordat het plotseling weer heftig is gaan regenen. Ook aan het Noordelijke front on dervinden de Italianen moeilijkheden door den regenvaL De bewegingen van generaal Maravigna De manoeuvre van het legercorps van generaal. Maravigna. die geleid heeft tot de bezetting van de plaats SelaJtlakas ten wes ten van Aksoem, wordt algemeen beschouwd als het begin van een poging, om om de Tembien-hoogvlakte ten oosten van de Ta- kaze en om het Scmien-plateau ten westen van dezelfde rivier heen te trekken. Maravigna wil blijkbaar een onmiddellijk contact van dit deel van het front met het Setit-front tot stand brengen. Ook de acti viteit, die de Italianen dc laatste dagen aan de Setit hebben ontplooid, wijst in die richting. Er zijn teekenen, die doen gelooven, dat ten Zuiden van de Setit een zuiveringsactie zal beginnen of reeds begonnen is. Een der gelijke actie heeft op dit front echter haar gevaren. In de eerste plaats grenst dit ge bied onmiddellijk aan den Soedan; boven dien zouden juist hier sterke Abessijnsche strijdkrachten liggen. Het Italiaansche Iegerbericht Het 39ste Iegerbericht van generaal De Bono luidt: In den ochtend van 7 November is de opmarsch over het geheele front hervat. Tijdens zijn zuiveringsactie stuitte het in- landsche legercorps op tegenstand van ver schillende vijandelijke troepen hjj de berg Gundi en in het gebied van Geralta. Abessijnen hebben op het verloren terrein erscheiden dooden achtergelaten. Aan on zen kant werden twee officieren gewond, twee inlandsche gegradueerden gedood en tien Askari's gewond. Het tweede legercorps heeft het belang rijke centrum van Slaklakas ten Westen an Aksoem bezet. De onderwerpingen blij\'en voortgaan de luchtmacht zet haar werk voort. De Abessijnsche kroonprins De Abessijnsche kroonprins is gistermid dag per vliegtuig te Addis Abeba aangeko men. Het schijnt zeker te zijn, dat hij tot militair gouverneur van de hoofdstad •orden benoemd. Volgens berichten van de fronten wordt zoowel in het Noorden als in het Zuiden nog steeds gevochten. Groote Abessijnsche troepenafdeelingen hebben echter, naar men te Addis Abeba verklaart, aan den strijd nog niet deelgenomen. De berichten, volgens welke Ras Kassa zich zou terugtrekken in de richting va:i het Tana-meer, worden tegengesproken. Hij bezet nog steeds de stallingen, welker ver dediging hein van hoogerhand is opge dragen. Gisteren hebben 120 Mohammedaansche leiders een adres aan den Negus gezonden, aarin zij opnieuw beloven, de Abessijnsche zaak „met lijf en goed" te verdedigen. De Negus heeft de Mohammedaansche ge meenschap in Abessinië 50.000 M2. grond in het stadsgebied van Addis Abeba ter be schikking gesteld voor den bouw van een moskee en den aanleg van een kerkhof. De Abessijnsche bewapening De bewapening der Abessijnsche troepen •ordt voortdurend beter. Groote zendingen geweren worden via Berbera en Zeila ont vangen. Naar schatting zijn den laatsten tijd 200.000 geweren ingevoerd. Geen vliegtuig neergeschoten? Persagentschappen hebben uit Addis Abe ba gemeld, dat aan het front in Ogaden twee Italiaansche vliegtuigen zouden zijn neerge haald. Te Rome verklaart men, dat deze belichten, evenals zooveel andere berichten, elke uit Addis Abeba afkomstig zijn, van iederen grond ontbloot zijn. Nieuwe terreur-geruchten? Italiaansche dokters, zoo meldt men uit Atioea, zijn dag en nacht in de weer om nheemschc vrouwen, die door Abessijnsche soldaten met stokken zijn geslagen, te ver zorgen. De onderworpen stamhoofden ver tellen, datgeheel Abessinië door Abessijn sche troepen wordt geterroriseerd, die le vensmiddelen en vee zouden opeischen Voorts wordt melding gemaakt van het ge rucht, dat Ras Sevoem van plan zou zijn zich te wreken op Dedzjasmatch Koeksa. In de buurt van Adi Abo duren de ope raties. die ten doel hebben de positie der Italiaansche troepen te consolideeren, voort. De troepen in Libye Naar te Rome verluidt zou van offi- cicele zijde met nadruk worden ont kend. dat Mussolini in het onderhoud dat hij Dinsdagavond aan den Brit- schen ambassadeur Sir Eric Drum mond heeft verleend, zich bereid zou hebben verklaard om een tweede divi sie Italiaansche troepen uit Libye te rug te trekken. Synthetische wol! Antonio Feretti, de uitvinder van het fabriceeren van wol langs kunstmatigen weg, is dezer dagen door Mussolini ontvan gen in tegenwoordigheid van den industrieel» senator Borletti en van den vertegenwoor diger der Snia-Viscosa-fabrieken. De Duce beschouwde verschillende uit deze kunstwet vervaardigde kleedingstukken, en sprak zjjn groote erkentelijkheid uit jegens den uit vinder en allen, die hebben medegewerkt aan het in toepassing brengen van dit pro cédé. Buitenlandsche handel onder controle De Giornale d' Italia schrijft in verband met dc Italiaansche afweermaatregelen te gen de sancties, dat de buitenlandsche han del van Italië gedurende den economischen oorlog zal worden geregeld door een cen trale deviezencommissie. Deze commissie zal de deviezen, die noodig zijn voor het koopen van goederen in het buitenland verdeelen. Reeds binnen enkele dagen, aldus het blad, zaïl een lijst van goederen, die voor Italië van bijzonder belang zijn, worden ge publiceerd. Deze goederen zullen in het ver volg naar Italië kunnen worden ingevoerd op grond van vergunningen en met inacht neming van de behoefte op elk moment. De Giornaie d' Itailia voegt hieraan toe, dat alle andere goederen slechts in beperK- te hoeveelheid, overeenkomende met de allerdringendste behoeften, zullen kunnen worden ingevoerd, terwyi daarbij streng De Britsch-Italiaansche betrekkingen De berichten uit Rome maken alle mel ding van een ontspanning in de Engelsch- Italiaansche betrekkingen als gevolg van het onderhoud, dat Mussolini Dinsdag met den Britschen ambassadeur Sir Eric Drum mond had. De Renter-correspondent te Rome schrijft, dat men in Italiaansche politieke kringen er thans voorstander van zou zijn bij een regeling van het Abessijnsche conflict ook de meening van den Negus in te winnen. Dat zou in feite een toenadering tot het Britsche standpunt beteekenen. Men heeft het gevoel, dat een over eenstemming omtrent het terugtrek ken van bepaalde Britsche oorlogs schepen uit de Middellandsche Zee aanstaande is, ail wordt ook niet ver wacht, dat een dergelijke overeen komst voor de Engelsche Lagerhuis- verkiezingen tot stand zal komen. Het Middellandsche Zee-probleem De Temps is van meening, dat de diplo matieke besprekingen, die de laatste dagen zijn gevoerd tusschen Londen, Parjjs en Rome, voorloopig nog niet zoo geslaagd ge acht kunnen worden, als men wel ge- wenscht had. De kwestie van het evenwicht ln de Mid dellandsche Zee, aldus het blad, heeft zich mettertijd ontwikkeld tot het kernvraag stuk van het Engelsch-Italiaansch conflict Daarom kan slechts met de grootste voor zichtigheid worden opgetreden Algemeen is men, volgens de Temps, van meening, dat geen nieuwe belangrijke wending Ie verwachten is voor de verkiezingen in En geland. Frankrijk heeft alles gedaan om de spanning tusschen Engeland en Ttalië fce doen verminderen. De ontspanning is inge treden, maar niet zoo volkomen als men had gehoopt De reserves, die men weder zijds gemaakt heeft, moeten wijken vooi wederkeering vertrouwen: dit is 't probleem waaraan de besprekingen van het oogenblik gewjjd zijn Het schijtn .zegt het blad, dat men tot overeenstemming zal komen vóór -Je vlooteonferentie in December en dat de kwestie van het evenwicht in de Middel landsche Zee daar in haar geheelen om\ang zal worden gesteld. Het is boven eiken twijfel verheven, dat een bevredigende oplossing van het Oostafrikaansche conflict ze!fs in het kader van den Volkenbond moge lijk is, indien Italië den zeeweg naar Britsch-Indië niet bedreigt door zijn expansiepolitiek en de Engelsche be zittingen in" de Middellandsche Zee van Gibraltar tot Suez waarborgt. Het evenwicht in deze zee is een der belangrijkste voorwaarden voor den vrpde in Europa. Indien de tegenwoordige besprekin gen zouden leiden tot een terugkeer van het vertrouwen tusschen Engeland en Italië, zou men een belangrijk stuk verder zjjn op den weg naar sa menwerking in het Middellandsche Zee-bekken. ITALIË HEEFT OLIE NOODIG Italiaansche agenten in Texas zouden pogingen in het werk stellen, van de olie- onderneniingen de levering van 50.000 aten olie te verkrijgen. MAKALLE'S VAL AANSTAANDE Thans wordt Ras Seyoem vermist Het is nog steeds waarschijnlijk, dat een hevig gevecht in de buurt van Makalle zal uitbreken en misschien zelfs wel al reeds is begonnen. Verder nieuws wordt hier in officieele kringen in den loop van den avond venvacht. Vanmorgen bereikte de hoofdstad de me- dedeeling, dat slechts een handjevol lianen Makalle was binnengedrongen dat het grootste deel der vijandelijke troe pen hun tocht verder Zuidwaarts voortzet ten. De Abessijnen trachten op het oogenblik alle drie de Italiaansche colonnes, die langs verschillende routen oprukken, den pas af te snijden. De voornaamste divisie, die uit Adigrat opmarcheert en naar ik verneem onder bevel staat van generaal De Bono, rordt voortdurend lastig gevallen door las Kassa en zijn manschappen. Maandag is het tot een ernstig handge meen gekomen rondom de Italiaansche stellingen bij Adigrat, waarbij Abessijnen onder bevel van den dedjasmasj Kassa hun eigen menschen neersloegen tijdens "?rward gevecht in het donker. De Dedjasmatsj wacht thans in de buurt van Dera. Generaal De Bono zal op weg naar Makalle, tegenover een door Ras Kassa gezonden troep van 10.000 man ko- te staan. Deze troepen zijn onder be- van Ras Kassa's zoon, Wendenvesen, door de stad getrokken en houden zich thans wellicht reeds gereed voor de c moeting met de oprukkende Italianen. Het is hier bekend, dat generaal Bono's leger van richting is veranderd, thans naar de Oostzijde van Makalle op marcheert, vermoedelijk in de hoop aldu: msingeling van de stad tot stand te brengen. Een derde afdeeling Abessijnsche troepen ligt thans rondom Dedja Agoela en in de bossclien ten Oosten van Makalle. De twee Italiaansche leger-afdeelingen, die Adoea en Aksoem achter generaal do Bono's Iegei optrekken, zijn door afdeelingen van Ras Kassa's en Ras Seyoems leger in den flank aangevallen in de buurt van Tembien. Waar Ras Seyoem en zijn staf zich op het oogenblik bevinden, is nog steeds een raadsel. Hoewel het moge lijk is, dat hij zich in het Verre Noorden ophoudt, gelooft men dat zijn troepen teruggetrokken zijn om den nieuwen aanval te weerstaan. De minister van oorlog heeft Dessie reeds verlaten met een belangrijk contingent soldaten cn andere legers trekken eveneens noordwaarts op. Hoewel de Abessijnsche tactiek bestaat in het tot het uiterste vermijden van open lijke gevechten, ziet het er naar uit alsof deze vorm van vechten bij de huidige op stelling der troepen onvermijdelijk zal zijn. (Copyright MornfngpostA.N.P.) LAST VAN SLECHTE SPIJSVERTERING Altijd angst voor pijn na maaltijd Kan nu weer alles eten Jarenlang sukkelde ik met een slechte •pijsvertering. Ik probeerde van alles, maar zonoer succes. Toen begon ik met Kruschen Salts en ik wil U nu even schrijven, hoe blij ik daarover ben. Het is een geluk voor me geweest, want ik kan nu weer alles eten, zonder angst voor pijn naderhand. Kruschen is mij meer waard dan alle geld ter wereld. Indien er iemand is, die meer aan indigestie heeft geleden dan ik, zou ik hem wel eens willen ontmoeten, en ik zou hem gauw ver tellen, hoe hij dit verhelpen moet. Ik ben hier in mijn woonplaats B. goed bekend, overal waar ik kom, vertel ik de menschen at Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. J. S. te 1 De meest voorkomende oorzaak van ir digestie of maagzuur is een onvoldoende king der inwendige organen, waardoor afvalstoffen niet geregeld uit het lichaam verwijderd worden. Uw voedsel gaat gisten en een overmaat van maagzuur ont laat. De gassen welke zich hierbij vormen .oen de maag uitzetten en kunnen dat on aangename gevoel van opgezwollenheid te- eegbrengen. Doordat Kruschen Salts Uw afvoerorganen aanspoort tot volmaakte, ge regelde werking, wordt voorkomen, dat dit pijnlijke maagzuur zich ooit weer ophoopt, of die ongewenschte gassen zich weer zullen •ormen. Wanneer U dan trouw blijft aan ,de kleine dagelijksche dosis" zult U geen angst meer behoeven te hebben voor pijnen of andere narigheid na Uw maaltijden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de fleseh, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) De Negus naar het Zuidelijk front Omtrent de reis van den Negus naar het front wordt uit Addis Abeba gemeld, ia: Hailé Selassie zich per vliegtuig naar Har rar zal begeven, vanwaar bij per auto een inspectietocht van vier of vijf dagen lan;s liet Zuidelijk front zal maken, alvorens zijn hoofdkwartier in Dessie te vestigen. Oostenrijksche emigranten Duitsch burgerrecht? In het begin van de week meldden ver schillende Oostenrijksche bladen, dat alle Oostenrijksche emigranten in Duitschland de uitgeweken nationaal-socialisten dus. per 1 November jl. het Duitsche staatsburger schap zouden hebben verkregen. Naar aanleiding hiervan wordt uit Berlijn jemeld, dat er van massa-naturalisatie geen sprake is geweest. Wel zijn talrijke indivi- dueele naturalisatie-aanvragen goedgekeurd en overweegt men een vereenvoudiging van de procedure voor het verkrijgen van het Duitsche staatsburgerschap door poli tieke emigranten uit Oostenrijk. Alleen reeds bet aanlal uitgeweken leden an liet Oostenrijksche Legioen in Duitsch land bedraagt ruim 30.00'J, DE BRITSCHE VERKIEZINGSSTRIJD Mac Donald het spreken belet! De verkiezingsstrijd wordt in Engeland ditmaal met ongekende felheid gevoerd en in de tallooze verkiezingsvergaderingen gaat het souis heet toe. Ernstige incidenten doen zich niet voor doch dikwijls hebben de ver gaderingen een zeer rumoerig verloop, voor al als sprekers der nationale regeering zich wagen in uitgespoken arbeiders-districten. Gisteravond heeft Ramsay MacDonald dit moeten ervaren in zijn eigen kiesdistrict Scaham. waar hij ecjtf de populairste man onder de arbeidenfl*v«Uüng was. In twee Mac Donald mijnwerkersdorpen, te Shotton en te Deaf Hill wilde de vergadering hem practisch niet aan het woord laten. Te Shotton begon het publiek onmiddel lijk na de openimr het socialistische lied „The Red Flag" te zingen, gevolgd door marsch- liederen, en 20 minuten lang trachtte Mac Donald vergeefs zich verstaanbaar te ma ken. Toen vertrok hij naar Deaf Hill. Te Deaf Hill was de ontvangst echter niet veel beter, en MacDonald zei verontwaar digd: „Ik wilde dat hiervan een geluidsfilm gemaakt kon worden, die men de bevolking van dit district kon toonen, opdat zij zich kon schamen, dat in 1935 dit het resultaat is beschaving en een democratisch bewind". sprak ongeveer vijf minuten, doch werd eveneens herhaaldelijk geïnterumpeerd. Mac Donald verklaarde aan het slot: „Wat hier vanavond gebeurd is is een beleediging van de democratie. Het is dat soort lieden, die in elk land van Europa de democratie neer halen door het ten toon spreiden van hun onwetendheid en ongecontroleerde harts tochten en gevoelens." ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG SPOORWEGEN EN WEGVERKEER Hoe de Spoorwegtekorten te verminderen Onderhoud niet den Minister van Waterstaat „Dc Forens" heeft een onderhoud gehad met den Minister van Waterstaat, Jhr. ir. O. C. A. Lidth de Jeude over spoorweg- cn verkeersaaugelegenheden. Aan dit interview is 't volgende ontleend: De minister kon nog geen concrete omlij ning geven van de voorstellen, die hij in d> Kamer bij de behandeling van het verkeei-s-, vraagstuk heeft aangekondigd. De strekking van deze voorstellen is, d« Spoorwegen in te krimpen indien de econo mische factoren hiertoe aanledding zullen Zijn dochter Ishiel, di, hem vergezelde! ?ev?a„voorbeeld hiervan zijn de lijnen imm de Haarlemmermeer; deze leveren, behal ve de lijn Amsterdam—Aalsmeer, een schrik barend verlies op. Duitschland en de sancties De berichten in buitenlandsche bladen over een demarche van den Duitschen con sul te Genève zijn, aldus het D.N.B., niet juist. Een dergelijke demarche is niet on dernomen. Het Duitsche standpunt nopens Duitschlands neutraliteit en niet deelne ming aan de sancties is bekend en ir standpunt is op geen enkele wijze eenige verandering gekomen. Indien een buitengewone vermeerdering van den uitvoer van bepaalde grondstoffen of levensmiddelen in de binnenlandsche Duitsche economische situatie merkbaar zou woi'den, dan zal de Rijksregeering deze door gepaste maatregelen verhinderen. Alle andersluidende beweringen der bui tenlandsche pers zijn onjuist. Voor het overige wordt opgemerkt, dat de Rijksregeering direct na den aanvang van het Italiaansch—Ahessijnsch conflict dus reeds lang voor de bekende maatrege len van den Volkenhond den uitvoer van Een Britsche bewapeningsleening Volgens de „Daily Herald" zijn in de Lon- densche city berichten in omloop over plan nen om direct na de verkiezingen een groo te leening voor wapeningsdoeleinden uit te schrijven, indien de nationale regeering op een groote parlementaire meerderheid zal blijven steunen. De city gelooft dat deze leening 200 mil- lioen zal bedragen, Thans worden bespre kingen gevoerd door financiecle autoriteiten doch de inhoud dezer besprekingen zou ge heim worden gehouden. Kingford Smith vermist Men verkeert in ernstige ongerustheid omtrent het lot van Kingford Smith en zijn medepiloot Bridge, die uit Akyab naar Singapore onderweg zijn, doch omtrent wie men sinds eenigen tijd niets meer heeft ver nomen. Kort Nieuws Gisteren is te Moskou met betoogingen, redevoeringen en troepenparade de lSe ver jaardag der Russische October-revolutie her dacht. De „Graf Zeppelin", het groote Duitsche luchtschip, maakt thans zijn 50e Zuid-Ame- ri kh-reis. Volgens mpdedeelingen van dc posterijen bedraagt het aantal radio-ontvangtoestellen in Frankrijk thans ongeveer 2Va millioen. Bij Montpellier (Fr.) is door onbekende oorzaak een militair vliegtuig neergestort. ijf inzittenden weiden gedood Het vliegtuig was afkomstig uit Toulouse. Te Alhandra nabij de Portugeesche hoofdstad zijn tien arbeiders, die een grep pel uitgroeven, in aanraking gekomen met ■n hoogspanningsleiding en door den sterk- room setroffen. Zij werden op slag gedood. Onder groote belangstelling is de nieuwe Duitschp Rijksoorlogvlag gisteren op het Rijksministerie van Oorlog te Berlijn geheschen. De plechtigheid ging met de ge bruikelijke redevoeringen en parades ge paard. Het ministerie van buitenlandsche za- :n van Paraguay heeft officieel bekend gemaakt, dal de Paraguaan.sche delegatie op de vredesconferentie voor het Gran Chaco- conflict (e Buenos Aires de bemiddelings voorstellen voor den officieelen vrede met Bolivia heeft verworpen. Rationalisatie Een middel om de spoorwegtekorten t» verminderen is rationalisatie, aldus de Min. „Mijn stellingen zijn, dat men stre ven moet naar: le grootere snelheid1; 2e meer economische exploitatie; 3e groote frequentie; dat wil populair zeggen: de menschen zouden zoo min mogelijk in een spoorwegboekje behoe ven te kijken. Iedereen weet op welke uren en halve uren de treinen uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam ver trekken; 4e lange afstandverkeer, dus minder stopplaatsen. Dit was reeds de grondgedachte, die voor zat bij den dienst 1935, dooh dit systeem moet nog verder worden uitgewerkt De trei nen moeten dus bepaalde knooppunten ver binden. Het motorverkeer kan dan het spoorwegverkeer in de knooppunten voeden. Een eerste symptoom van coördinatie. Over het vergunningsstelsel voor autobus sen is natuurlijk nog niet het laatste woord gezegd. De commissie, ingevolge art. 4 van het Verkeersfonds ingesteld, heeft een voor ontwerp gereed, maar omtrent den vorm waarin dit in het Staatsblad zal verschijnen, is nog geen voorspelling te doen". Het autoverkeer De Minister gaf tevens gelegenheid van eenige zijner inzichten omtrent het auto verkeer kennis te nemen. Het tempo van wegverbetering is een zaak van financieele mogelijkheid en daarover is men helaas niet uitgepraat. Het snelverkeer dient te worden bevor derd: volgens de nieuwe verkeerswet zal een maximum snelheid voor de bebouwde kom men worden vastgesteld; docih welke, deze zal zijn, is nog niet bepaald. Op wegen in een bebouwde kom is verbod tot inhalen mogelijk, evenals het vaststellen van een maximum snelheid, doch op rijkswe gen wil de minister dgl. bepalingen niet be vorderen. Nu is er een geval mogelijk men denke slechts aan den rijksweg Amsterdamhet Gooi dat langs den weg zooveel bebou wing is ontstaan, dat men van een bebouw de kom kan spreken. Als 't gaat tusschen veiligheid en snelheid moet de eerste voor gaan, doch dit is dan te bereiken door paral lelwegen, betere bewaking, betere verkeers- opvoeding of, zooals gezegd, door. het opne men in de bebouwde kom. Dit laatste wordt door Ged. Staten beslist, niet door Water staat. Nu de wet op de lintbebouwing is verwor pen, zullen deze gevallen wel méér voorko men. Indien men spreekt over den rijksweg door het Gooi, spreekt men over de Gooische tram. Dc Minister heeft thans alleen de ag in behandeling waar het eindstation verband met de spoorwegplannen van Amsterdam, zal komen. Of de vraag inzake het eindstation tevens het einde zal zijn van de Gooische tram, dat kon de minister met geen mogelijkheid zeggen. Esperanto in twintig lessen Van dit door wijlen A. Blok voor zelf onderricht, cursus- en schoolgebruik samen gestelde en door W. Zwagei-s te Rotterdam uitgegeven leerboek is thans de zestiendo uitgaaf verschenen. Deze is bewerkt door den Rotterdamschen Esperanto-loeraar M. de Waard, die onlangs aan «'-> Rechtbank te Rotterdam tot translateur in Loperanto benoemd is. Met behoud van opzet en indeeling is de bewerking herzien; het leerboek is met de nieuwste woorden uitgebreid en waar noo dig aangevuld. Zoo zijn o.m. ingelasrhf Verkeer en Radio, waardoor men zich het Verkeersbeeld en de Radio-omroep in Espe ranto eigen maakt, hetgeen aan dp inter nationale beteekpnis van F.sperantr beant woordt. Ongetwijfeld heeft het leerboek rdoor nog aan populariteit gewonnen. )o uitgave verschijnt behalve in één deel, thans voor het eerst ook in deeltjes, twee

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2