^lirtiwr geitettp (£oimut 1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai No. 5624 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 15e Jaargang abbertentieprtpcn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer0-45 Handelsadverlentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 KATENDRECHT EN SPANGEN Naar het oordeel van sommigen wier meening wij niet deelen bestaat tus- schen de stadsgedeelten van Rotterdam, welke met de namen Katendrecht en Span gen worden aangeduid, dit onderscheid, dat in de eerste wijk lompe arbeiders en ruwe matrozen wonen en in do andere net to werklieden en keurige burgers. Wie denken er zoo over? Een meelevend lezer zond ons twee strooibiljetten, waarin het publiek werd uitgenoodigd eenzelfde vergadering van de N.S.B. bij te wonen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen; het eene strooibiljet was echter verspreid in Katen drecht, het andere in Spangen. Die pamfletten waren niet gelijk. Het eerste begon met de aanspraak: „Arbeiders en matrozen!" En vervolgde dan: „Gij hebt het nog veel te goed! Er is in Rotterdam nog niet genoeg werkloosheid! Immers er liggen in Duitschland ge weldige hoeveelheden kolen te wachten op transport naar Italië". „Maar dat mag niet! „De Nederlandsche Minister Jonkheer de Graeff wil namelijk „sancties" te gen Italië gaan nemen! Daarom durven de' reeders niet be vrachten, daarom moet gij honger lijden!" In dezelfde toon gaat het voort Italië trekt er zich niets van aan; gij ar beiders lijdt er gebrek voor; „Minister De Graeff eet er geen boterham minder om". „Rotterdam mag niet opleven". Het pamflet voor Spangen was heel wat netter. Het begon met de oproep: „Arbei ders!" Daaronder volgde de verheven ethiek: „Wij zijn allen kinderen van één huisgezin". Maar, „De Liberale groot-kapitalisten en hun trouwe knechten de politieke bonzen hebben ons Volk in stukken gescheurd'. - En de „bonzen"; „Zij hebben hun taak terdege verstaan, zij hebben twist tweedracht in de bedrijven en in Volk gebracht; de klassenhaat, waarvan zij leven, laait fel op. Maar al het andere smeult of dooft Uit!" Vormt daarom met de N.S.B. een een drachtig volk: „Zelfrespect en fierheid zullen ons weer nieuwe levensmoed ge ven en na onzo volbrachte dagtaak zul len wij samen bouwen aan het mooie gebouw van de nieuwe staat". Zelfrespect en fierheid,, zoomin als res pect voor de Volksgenooten, schijnen de lei ders van de N.S.B. niet te beletten om tweeërlei aangezicht te toonen: één naar „het ruwe Katendrecht" en één naar „het beschaafde Spangen". Maar hoe kunnen die ruwe klanten van Katendrecht nu gelooven, dat ze neer ze slechts de N.S.B. volgen met de Spangenaars een eendrachtig volk zullen vormen? Of, vindt men in de trozenwijk meer beschaving dan de stellers van de strooibiljetten der N.S.B. blijkbaar veronderstellen? Indien men er niet regelmatig Volk Vaderland, doch b.v. een Christelijk dagblad leest, is dat-zeker het geval. En we kunnen de N.S.B. wel meedeelen, dat ons blad zijn lezers telt in alle stads wijken van alle groote steden, zoowel als op het platteland. En zij verstaan allen de zelfde beschaafde taal; als we h^t in alle bescheidenheid zoo mogen zeggen. Het cumulatie-ontwerp Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Aan de memorie van antwoord aan Tweede Kamer over het wetsontwerp wijzi ging cn aanvulling van de pensioenwet enz. wordt het volgende ontleend: De regeering acht geen termen aanwezig om cumulatie van inkomsten uit betrekkin gen, die ingevolge art. 2 van het K.B. van 1 Mei 1925 krachtens art. 1 der wet van 17 Juli 1923 met het Kamerlidmaatschap ver- eenigbaar zijn, met de schadeloosstelling als zoodanig genoten te beperken, omdat daaruit zou voortvloeien de consequentie, dat het gelijktijdig bekleeden van een hoofd betrekking en een nevenbetrekking in heidsdienst cumulatiebeperking ten gevolge zou hebben. De regeering is bereid bij een even- tueele Grondwetsherziening na te gaan of het wenschelijk is, dat 'het gelijk tijdig genot van pensioen als gewezen Kamerlid en van salaris als Minister worde beperkt. Wat betreft de opmerking, dat aftrek zal moeten worden toegepast op het pensioen van een oud minister, die Kamerlid w wordt aangeteekend. dat voor dezen geen andere maatstaf kan worden genomen die voor de andere ambtenaren. Overigens wordt bij nota van wijziging voorgesteld, de vergoeding als Kamerlid een beperken den invloed op pensioen en wachtgeld te doen hebben. Bij een eventiieele Grondwetsher ziening w rden onderzocht, of het pensim wezer. Kamerlid bij ge lijktijd >t van inkomsten uit openba ...ssen dient te worden be- DE TWEEDE KAMER OVER HET REGEERINGSBELE1D Algemeene Beschouwingen over de Begrooting 1936 Vrij matte rede van Albarda over het „Plan" „Niets nieuws!", luidt de conclusie van Jhr. De Geer Regeering komt as. Dinsdag aan het woord Vergadering van 7 Nov. 1935 Overzicht Na het Septemberdebat over de Kabinets crisis en de economische politiek is er voor de gister aangevangen Algemeene Beschou wingen over de Rijksbegrooting eigenlijk •einig stof overgebleven. De vraag drong zich zelfs even op of we er niet buiten had den gekund. De Kamer meende van niet, maar heeft toch den spreektijd er over be langrijk ingekrompen. In goed 10 uur. dus hedenmiddag zullen alle sprekers een beurt hebben gehad; Dinsdag kan de Regeering aan het woord komen, 's Avonds gaat dan Binnenlandsche Zaken. ligc oic over den hem toegemeten iid klaagde, was de Nationaal-Herstel-man. Maar deze beweging geeft dan ook altijd •schrikkelijk af op de praatzucht der open bare colleges! Toen de heer Westerman een poging deed om op het spreektijdbesluit der Kamer critiek te oefenen, greep de voorzit- De criticus sloeg een lachwekkend :n moest zelfs het begin van zijn rede heeleinaal terugnemen. De heer Westerman zou goea doen eerst eens in eigen gelederen een en ander te her stellen, er. hij gelijk hij gisteren deed verstandige daden van het parlement aan critiek onderwerpt en zich voorts opwerpt ocaat van het nationaal-socialisme. Wellicht heeft hij dan aan eigen dualisme genoeg, eer het dualisme, da4- hij in anderen meent le ontdekken, voorwerp van zijn cri tiek worot Behoudens de rede van den heer de Geer aan het slot van den middag, bracht de dag niet veel belangrijks. De heer Albarda was vrij mat en had eigenlijk niet veel te zeggen. Hoofdmoment van zijn rede was hetgeen hij betoogde over het plan van den arbeid. Er was niets bij van de ropaganoistische en journalistieke fanfares, zooals we die den laatsten tijd in dit verband hebben hooren weerklinken. Hoogstens ging het om een voorstel, waar over, b-iten alle socialistische theorieën om te praten, te loven en te bieden viel. Ontkend werd niet, dat de Regeering met goede be doelingen reeds belangrijk werk had gedaan maar ,'t was niet genoeg en ook niet doel treffend. De groote lacunes die in de toelichting tot het plan voorkomen, werden door den hger Albarda niet aangevuld en het werd geen cent aannemelijker gemaakt. Wat moeten dan na zoo'n speech wel de partijgenooten zeggen, die over het mirakuleuze plan zoo'n beetje in een roes geraakt zijn? Opvallend was het, dat Mr. Aalberse, die na puur anti-Roomsche redevoeringen van de heeren Kersten en Lingbeek aan 't woord kwam, over het befaamde plan in alle talen veeg. Ook overigens had zijn rede weinig bijzon ders.. 'n Beetje nakaarten over Juli en daar na wat economische beschouwingen in ver band met het monetaire vraagstuk. Een be roep werd gedaan op een boek van een Leu- vensch professor, dat het dilemma: voldoen de deflatie of devaluatie stelde. De portée ei van voor Nederlandsche toestanden werd niet zeer duidelijk. Intusschen constateerden we met genoegen, dat ditmaal ook de land- bouwcrisispolititk in verband werd gebracht met de verlaging van de kosten van het levenspeil. Dat behoort bij het deflatievraag stuk ook te geschieden. Wie dat niet doet toch praat over consekwente of voldoende deflatie, is o.i inconsekwent. Dat de voorstellen tot belastingverhooging - met uitzondering dan van de heffing op buitenlandsche vacantiereizen weinig in stemming vinden, bleek zoowel uit de recu den leider der R.K. fractie als van Mr de Geer. Laatstgenoemde maakte ook enkele juiste opmerkingen over de werking van het par lementaire stelsel. Fijntjes werden de dom me critici op hun plaats gezet en blijdschap werd uitgesproken over zich beterende zon daren op dit gebied. De heer De Geer besteeade een belangrijk stuk van zijn rede aan het Utrechtsche fan fareplan. Op keurige wijze werd het! ontleed Niets nieuws luidde de conclusie; hoogstens wat overdreven optimistisch en zeker niet de moeite waard om er de klok voor te laten spelen. Er zit ook wel wat stof voor studie in maar dat moet rustig geschieden. Al die „schappen", waarover het „plan" spreekt, staan nog ver buiten de werkelijkheid van het heden. We onoerschrijven gaarne hetgeen de heer De Geer over het „plan" heeft gezegd. Zijn opvattingen loopen volkomen parallel met de onze. Het ware te wenschen, dat „de Nederlander" de bezonken opvattingen van dezen ervaren staatsman in wijder kring zou willen verbreiden. Tegen preventieve maatregelen in verband met de persvrijheid maakte de heer De Geer geen bezwaar. Ze komen hem noodzakelijk voor met l.et oog op de geestelijke volksge- zondheio. Inderdaad is dat zoo en het mag worden betreurd, dat we er niet eerder mee begonnen zijn. Heden verder. De vacature-Fleskens (r.k.) is vervuld door de installatie van den heer Th. Lockefeer, oud-lid der Kamer. Voor het Verslag zie men blz. 9. De bouw van de tweede Statendam De verlenging van de helling Bij de Rotteraamsche Droogdok Mij. vor deren Je werkzaamheden, in verband met de verlenging van de helling waarop het nieuwe schip zal worden gebouwd, goed. De bovenvloer van de bestaande opbouw, iang 63 Meter en breed 8 Meter, geheel van gewapend beton, is losgehakt en circa 50 cM. gezakt, om op de nieuwe aangegeven hel ling te komen. Het totale gewicht van deze vloer is ruim 400 ton en heeft men op 30 zware vijzels laten zakken, ronder dat er één scheurtje in het beton is gekomen. De bewapeningsstaven worden autoge- nisch aangelascht en de openingen aange goten met beton. De bewapening voor de ondervloer van de uitbreiding is gesteld en voor het onderein de der helling zijn reeds 150 palen ingesla gen. Voor de te maken kraanbaan-fundeering het grootste deel der betonpalen reeds ge stort Een zwaar karwei is thans achter Chr. Onderwijs aan Schippers kinderen HET HOOFD VERMORZELD De arbeider J. S. uit Toli>ert (Gr.) is bij ht dorsch.cn tusschen een vvagen en een electro motor geraakt. Doordat de wi doorreed, werd zijn hoofd volkomen ver brijzeld. De ongelukkige was op slag dood. Voor huisvesting Is geld noodig De heer J. A. van den To1, secretaris van de Huisvestingscommissie van de Chr. Schippersschool, schrijft ons in vervolg op zijn vorig artikel (zie ons blad van 1 Nov.): Wij hebben u een en ander over het on derwijs aan Schipperskinderen verteld, thans moeten wij volgens belofte het heb ben over het bezwaar, dat nog is overge bleven en hoe wij denken ook dat bezwaar op te lossen. Wanneer Schippers hun kinderen aan da weil plaatsen om onderwijs te ontvangen, dan kost dat geld. Het kostgeld voor één kind bedraagt per week ongeveer f 5. Het is vopr den Schipper in deze moeilijke tij den onmogelijk dit bedrag geheel zelf te betalen. De verdiensten van de eigen schip pers en de zetschippers zijn daarvoor te gering. De eigen Schippers, die vaak met zeer dure schepen varen, tobben om hun hypo theekrente te betalen Er zijn Schippers, die buiten hun schuld, drie of vier jaren achter zijn met betalen van hun rente. Door de geringe verdiensten is bijna niemand der eigenschippers aangeslagen in de rijksin komst en-bel asting. Ook de loon- of zetschippers ervaren de invloed van de druk der tijden. Hun loon is vaak dermate gedaald, dat ze zich geem en ketle uitgaven boven die van hun gezjn kunnen veroorloven, ja zelfs voor hun gezin te kort komen. Nu biedt de Regeering de helpende hand via de Schoolfondsen. Wanneer een schip per zelf niet kan betalen, kan hij voor elk kind. dat hij in de kost doet. en plaatst op een Continu-school. f 2.75 per week onder steuning krijgen. Niettegenstaande deze krachtige hulp van Rijkswege is het eén zeer groot aantal schippers nog onmogelijk hun kinderen aan den wel te plaatsen. Om nu deze menschcn te helpen is door het Bestuur van de Christelijke Continu-school te Rotterdam ingesteld de „Huisvestingscommissie van de Christelijke Schippersschool". Het is van groot belang, dat we kennis ne men van de inhoud van artikel 3 lid C en D van het reglement dezer Com missie. We lezen daar, dat het doel der huisvestingscommissie is: lid C: de schippers financieel te hel pen, wanneer de ondersteuning door de Overheid voor de huisvesting der kinderen verleend, onvoldoende mocht blijken. lid D: de schippers te helpen, wan neer bij het aanschaffen van Weeding voor de kinderen, die aan de wal ge plaatst worden, financieele moeilijkhe den bestaan. U begrijpt, dat voor dit helpen geld, ja veel geld noodig is. De Huisvestingscommissie stelt zich dan ook voor een breede actie te ontwikkelen om voor het prachtige doel, dat zij na streeft geld in te zamelen. De Commissie hoopt zich te verzekeren van veler hulp om met elkaar de schouders te zettpn het groote werk, dat zij hierdoor op zich neemt. Wij moeten met elkaar trachten ve le kinderen van schippers in de gelegenheid te stellen Chr. Onderwijs te ontvangen. Door B. en W. van Rotterdam is 4 Oct. j.l deze Commissie, na ingewonnen bericht van den directeur van den Gemeentelijken Dienst van Maatseh. Hulpbetoon, geplaatst op de Lijst Instellingen van Weldadigheid Wanneer een schip in nood verkeert, of wanneer een ernstige boodschap moet door gegeven worden gaat het S.Ó.S.sein door den aether. Ook wjj laten onze kreet om hulp door Rotterdam gaan. S.O.S. dat will zeggen: Steunt onze chippers. S.O.S. dat wil zeggen: De kinderen van ize Schippers niet een paar weken per jaar naar school maar SteedsopSchool zonder onderbreking. S.O.S.. dat wil zeggen: Steunt ons En de kinderen van onze Schippers zul len met Gods hulp op de Chr. Schippers school niet ailleen de kundigheden ontvan gen. die vqor hun verder leven noodig zijn. ïaar ook toegerust worden om in deze ver arde tijden pal te staan voor de eere Gods Wanneec men een bijdrage wil zenden storte men op de girorekening van den pen ningmeester, den heer J G Baart, F.ssen hurgsingel 76, Gironummer 113824 Rotter- Geraïneerde eendenhouders Bonnen voor belastingvrije mais- en vischmeel gevraagd Door de lage prijzen der eieren worden gele eendenhouders practisch geruïneerd. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heelt daarom den Minister van Landbouw Vissclierij gevraagd of de Minister in weging wil nemen zoo spoedig mogelijk aan de eendenhouders bonnen voor helas- ti'ngvrije mais en vischmeel te verstrekken. WERKLOOSHEIDS- SUBSIDIEFONDS IN 1936 Zware druk op de zwaarst getroffen gemeenten Toestand zal onhoudbaar worden Verschenen is het Voorloopig Ver slag over het wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Werkloos hei dssubsidiefonds over het dienstjaar Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat de bijdrage aan de gemeen ten -\oor 1936 niet hooger zal zijn dan 85 pCL Dit beteekent een zware druk op de zwaarst getroffen gemeenten waardoor in deze gemeenten de toestand onhoudbaar zal worden. Ook hadden dezen leden vernomen, dat de Regeering maatregelen overweegt, ten einde de gemeenten in sterkere mate dan in 1935 belang te doen hebben bij de be sparingen, welke op de kosten van de werk loosheidsvoorzieningen kunnen worden ver kregen. Dit beteekent dat de gemeenten, die geen werkverschaffing hebben, niets kunnen besparen. Dit betreft in de eer ste plaats plaats de industriesteden Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Dordrecht, Schiedam, Haarlem, Zaan dam, Middelburg, Vlissingen, Gronin gen en Zwolle, die in zeer geringe mate werkverschaffing hebben. Een en ander zal er toe leiden, dat werk verschaffing zoo weinig mogelijk zal geschieden en de arbeiders nog meer op steunverlcening zullen zijn aange wezen, omdat steun belangrijk goed- kooper is dan werkverschaffing. Het had de aandacht getrokken, dat de Regeering het totaal bedrag der z.g.n. be- hstingbijdragen, waarvoor in de begrooting 1935 was uitgetrokken f 5.83 millioen, thans heeft verlaagd tot 2.5 millioen. Gevraagd werd, welke dringende redenen de Regeering hebben bewogen een bedrag van slechts f 2.5 millioen op de Eegrooting voor 1936 te brengen. hij de welvaart zag kwijnen, waarin hij de trouw aan het gegeven woord in zoo tal van opzichten zelfs door de staten geschonden achtte, waarin hij 'het gevoel had, dat zijn vermogens achteruitgingen en hij daardoor niet meer van nut kon zijn. Meermalenverlangde hij naar den dood. Thans is het werk van den langen dag ge daan en hij mag rusten. Als een der groot ste en merkwaardigste menschen uit dezen tijd zal Mr. Loder in onze eerbiedige en dankbare herinnering blijven. Hierna sprak een dochter van den ont slapene, mevr. F r u i nL o d e r. Nadat de kist gedaald was, dankte Mr. ruin, een schoonzoon, voor de belang stelling. „Patria" en „Patria" Men maakt er ons van bevrienö'e zijde op merkzaam op, dat de berichtgeving over de Mij. „Patria" te Rotterdam, waarvan de di recteuren zijn aangehouden tot verwarring aanleiding zou kunnen geven met de „Pa tria" Levensverzekeringsbank te Utrecht. Het feit, dat ten onrechte in een bericht werd gesproken van de levensverzekerings maatschappij „Patria" versterkte die moge lijkheid. Daarom zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat de Rotterdamsche „Patria", welke een scha deverzekeringsmaatschappij is, niets uit staande heeft met de „Patria" Levensver zekeringsbank te Utrecht, dir. Mr. W. C. B. v. d. Zwaan, een bedrijf met een zeer goede reputatie, waarvan de directeur tevens de leiding heeft van de „Nederlanden" Levens- verzekerings Mij. te Amsterdam. De uitvaart van Mr. B. G. J. Loder Groote belangstelling Hedenochtend is het stofelijk over schot van Mr. B. C J. Loder, oud president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, onder bui tengewoon groote belangstelling, doch tevens in treffende eenvoud op Wes- terveld verascht. Om tien uur vertrok de rouwstoet van het sterfhuis aan den Bezuidenhoutschen te Den Haag. Acht auto's en eenige bloe- menauto's volgden den lijkwagen. Om streeks kwart voor twaalf arriveerde de lijk stoet bij 't crematorium. Een groote schare wachtte om den ontslapene de laatste eer te bewijzen. In de rouwkapel werd de kist op een katafalk geplaatst en de bloem stukken rondom gerangschikt. Als eerste spreker trad naar voren Prof. u rst, president van het Internationale Ge rechtshof. Daarna sprak Prof. Chr. I" s, die den overledene schetste als een man van benijdenswaardige eruditie. Hij was eerlijk en moedig, energiek voortva rend, zelfbewust, een man uit één stuk. Vóór alles was hij jurist. Gemakkelijk was hij niet altijd, meermalen streng en bruusk. Maar met zijn groote eerlijkheid en gezond verstand kon hij ongelijk bekennen, als hij daarvan overtuigd was. Dankbaar herdenkt Spr. de samenwerking, die hij bijna 30 jaren met den overledene heeft gehad. Zijn laatste levensjaren zijn niet gemakkelijk geweest. Hij voelde zich niet meer thuis in een tijd, waarin VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Volgens Italiaansche berichten is Makallê thans zoover ingesloten, dat het gros der. troepen zonder gevaar de stad kan binnen* rukken. Het dorp Selaklakas, ten westen van Aksoem, is door het legercorps van generaal Maravigna bezet. Aan het zuidelijk front is de actie tenge volge van den regen opnieuw gestaakt; de wapenaanvoer der Abessijnen neemt intus schen toe. Er zouden den laatsten tijd 200.000 geweren zijn aangebracht. Blz. 3 De 16de partij van 'den wedstrijd Euwe Aljechin is na de 40ste zet afgebroken. Financieel WeekoverzichtCunstiget perspectieven. Blz. 5 Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tiveede Kamer over de Begrooting van Financiën. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft gister een aan vang gemaakt met de algemeene beschou wingen over de Begrooting. Blz. 10 1 aarvergadering van de Federatie vaii Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam zijn twee wielrijdsters het slachtoffer geworden van een verkeers ongeval. Het eerste vond plaats in de Jacob Obrechtstraat, waar een 24-jarige vrouw met haar fiets tegen een auto i-eed. In be- wusteloozen toestand is zij naar het Wilhel- ina-gasthuis vervoerd. Het tweede ongeval geschiedde op de Overtoom bij de Anna Vondelstraat, 16-jarig meisje met haar fiets bij het nemen van een bocht tegen een tramwagen is opgereden. Zij is met een hersenschudding in het zelfde ziekenhuis opgenomen. Op den Hem weg zijn vanochtend twee auto's, die voor elkander moesten uitwijken botsing gekomen met een daar ter plaatse staande handkar. Deze sloeg om en kwam terecht op twee werklieden, die bezig waren met grondwerk. Beiden zijn zwaar gewond door den ge neeskundigen dienst naar het Binnengast huis vervoerd. Te Den Bosch is een luxe auto be stuurd door Asmann uit Hilversum en waar als passagiere mej. Bayens uit Opijnen, 1 den ingang der stad nabij het politie bureau door een brugleuning gereden en te water gestort. Voorbijgangers en politie zijn geslaagd de inzittenden door de boven water uitstekende kap te redden. Ze bleken met den schrik te zijn vrijgekomen. Te St. Philipsland is de 7-jarige zoon van den landbouwer W. C. v. N., die naar school ging, door een auto overreden. Voor het passeeren der auto wilde hij den weg nog oversteken. De ontboden geneesheer die spoedig ter plaatse was heeft den bewusteloozen jongen met ernstige hoofdwonden naar huis doen vervoeren. Zijn toestand is zorgwekkend. Winkeldievegge aan het werk De Centrale Recherche te Amsterdam heeft drie vrouwen en twee manhen aange houden, die zich sedert geruimen tijd schul dig hebben gemaakt aan diefstal, vervoei en heling van goederen, toebehoorende aar het magazijn „De Bijenkorf" aan het Dam rak. Het waren de vrouwen, die op roof uit gingen; wat de mannen betreft had een van hen tot taak het gestolen goed te vervoeren en aan een ander af te dragen. Het vijftal is ter beschikking van de justitie gesteld. wagen raat op 1 Gistermiddag is de eerste spant voor den boven bouw van het sta dion te Botterdam gesteld; door het drukken op een knop heeft Burge meester Drooglee- ver Fortuyn de hijschkraan in be weging gezet, welke het groote stalen qeraarte overeind trok. Een grensincident Een Belgisch schot De Maasbode meldt liet volgende: De rijksambtenaar Wiggemans uit Stram- proy was op surveillance langs de Belgisch- Nederlandsche grens, toen hij nabij grens paal 151 op Nederlandsch gebied een paar personen opmerkte, die door hem werden aangezien voor smokkelaars. Daarom ach tervolgde hij hen tot aan de grens. Toen de achtervolgers echter de grens gepasseerd waren, loste een hunner onverhoeds een schot uit een jachtgeweer im de richting van den ambtenaar, waardoor deze een aan tal hagelkorrels door zijn hoed kreeg, ter wijl naast hem hagelkorrels diep in een boom waren gedrongen. Hij deed van den aanslag aangifte bij do Marechaussee te Weert, die zich in verbin ding stelde met de gendarmerie te Kcsse- nich (België). In samenwerking met deze werd de óader van den aanslag, zekere C. uit Molenbeersel (België) gearresteerd. De doodelijke windvlaag Onder Steenbergen (N.Br.) reed de •jarige knaap v. d. Weegen, per fiets van Steenbergen naar den Hooidijk. Er stond een vrij straffe wind. Achter hem kwam de luxe-auto van S., waarin zich schoolkinde ren bevonden. Even voor de auto den jeug digen wielrijder wilde passeeren, woei de •an den knaap hem in 't gezicht. Hier door week de jopgen naar links uit, met het gevolg, dat hij door de auto werd gegrepen daarop bleef hangen. Ongeveer een twin tig meter werd hij meegesleurd en kwam toen op den weg terecht. Pas 25 meter ver der kwam de auto tot stilstand. De knaap vrijwel op slag dood. EEN VISSCHER IN NOOD In uitgeputtcn toestand gered Men meldt ons uit H ar 1 i ngen: In den afgeloopcn nacht te omstreeks twee uur is de te Harlingen gestationeerde motorredingboot „C. A. den Tex" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Mij, op het bericht, dat een visscher in nood ver keerde, uitgevaren. Na lang zoeken is de bemanning van de reddingboot er in ge slaagd den schipper, die in een kleine open sloep voer, op te sporen. De man werd be noorden Harlingen op de üallastpleat. m geheel uitgeputten toestand aangetroffen. De visscher en scharrenpeurder, die alleen in zijn kleine bootje was uitgegaan, is aan boord van da reddingboot genomen en te omstreeks vier uur in de haven van Har lingen aangekomen. De scharrepeurder was uitgevaren om onder den wal te vissohen. Door de zware Z.O. storm is hij afgedreven en kwam hij in nood te verkecrcn. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN In de onmiddellijke nabijheid van de Duit- sche grens by V e n 1 o hebben Duitsche douaneambtenaren na een hevige beschie ting een personenauto aangehouden, die bij onderzoek 500 kilo ruwe koffie bleek te be vatten. De inzittende smokkelaars wisten over de grens te ontkomen. Ofschoon een van hen door een kogel geraakt was. wist de smokkelaar strompelend de Limburgsche grens te bereiken. De personenauto, die van een valsch Duitsch nummerbord was voorzien, werd door tal van kogels doorboord. Auto en smokkelwaar zyn in beslag genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1