lodOJl Sraop Fungi DE AMBULANCE NAAR ABESSINIE J GOUD EN VUUR WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Dr Winckel Dr. CH. W. F. WINCKEL TOT LEIDER BENOEMD Uitzending begin December Niet de gewonden, maar de gieken zullen hoofdzaak zijn' Na volgens artikel 11 van de Con ventie van Genève v$n 27 Juli 1929 ■goedkeuring te hebben ontvangen van de Nederlandsche regeering, een am bulance uit te zenden naar Abessinië, ihoeft het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis aan de Ethiopische regee ring telegrafisch gevraagd of deze hulp welkom zou zijn. Hierop is thans ant woord ontvangen, dat het edelmoedige aanbod met levendige dankbaarheid wordt aanvaard. In verband hiermede is tot leider der ambulance aangewezen Dr. C. W. F. Winckel te Amsterdam, tot chirurg Jhr. Dr. J. N. v. d. Does te Arnhem en tot administrateur ir. J. J. W. de Vries te Nuenen. Het verdere personeel zal nader worden bekend gemaakt De levensloop Omtrent de levensloop van Dr Wincked kan het vokgende worden med-ege lteTd. Ilij werd in 1882 geboren te 's-G ra vet i pol der bij Goes. Hij bezocht het gymnasium te Zetten en studeerde te Leiden en Am sterdam voor arts. In 1907 promov>*rd2 hij en vertrok naar Ned. Indiê als officier van gezondheid. Na vier jaar als zoodanig werk zaam te zijn geweest werd Dr Winckel ver bonden aan 't Instituut Pasteur en 's Lands Koepok'nriohtinig te Batavia. In opdracht van de Pegeering moest hij de hygiënische vraagstukken in Panama, '.uba en Cenlranl- Amerika bestudeeren. In 1918 keerde hij naar Ned. Indie terug" en werd inspecteur bij den toenmaligen Burgerlijken Genees kundigen Dienst. In 1928 maakte hij voor den Volkenbond een studiereis door Britsch- ïndüë. In Januari 1933 verliet Dr Wincttel met pensioen den Indiischen dienst. Na zijn terugkomst in Nodi triand "is Dr Winokol opgetreden als malaria-consulent van de verschillende psychiatrische klinie ken hier te lande. Verder is hij honorair medewerker van het instituut voor tropisölue hygiene te Amsterdam. Dr Winokel heeft als tropcnlhygiënist zeer groote ervarkig. Dr Winckel vertelt Hoe is Dr Winokel aan zijn nieuwe taak gekomen? In een onderhoud met een redacteur van het „Handelsblad" heeft hij daarvan iets verteld. Toen de vijandelijkheden In Abes, sinië begonnen, heeft Dr Winckml zich bij het Roode Kruis dadelijk aan gemeld om als leider van een Neder- landsohe ambulance daar op te tre den. Het Roode Kruis wilde de ont wikkeling varn zaken even afwachten, eien paar weken geledien zijn de be sprekingen met Dr Winckel begonnen en gister volgden zijn keuring cn be noeming. Er zullen met de „expeditie" een achttal personen moegaan, waaronder geen vrou welijk personeel, zulks op verlangen het Ethiopische Roode Kruis. In Abessinië heeft, men het aanbod van het Ned. Roode Kruis met groote dankbaar heid aanvaard, maar omdat we niet in eet gevestigd hospitaal ons werk züllén ver richten, is liet beter dat naar een land als Abessinië geen vrouwen meegaan. Er zijn b.v. wel bij de Zwotedsche Roode K ambulance verpleegsters, maar die heeft als basis het hospitaal te Harrar. Wij hoo ren eerst bij onze aankomst te Addis Abeba, waar men ons het best gebruiken kan... Wanneer vertrekt de ambulance? In de eerste dagen van D cembor, vu Genua (als daartegen geen bezwaren bc staan), c.q. Marseille met de „Nodiorland of den „Rotterdamschcn Lloyd''. Wat neemt u mee? Alles! Er is daar niets, dus 1001 zaken moeten meegenomen worden. Dit gaa.n we nu direct allemaal regalen: onze kleeren voor de en voor de tropen, onze Roode Kruis-unifor- men, onze beiigkleeding voor de tochten met de karavanen naar het binnenland. Ei vóórts: tenten, tentenmeubilair, veldbed den, groote tenten om gewonden en zieken op te nemen, een operatie-tent, een zk.kcn- huistent, ons dagverblijf, enz. Verder: voe dingsmiddelen in blik, van alles en nog wal. alle mogelijke genees- en verbandmiddelen We mogen niets vergeten! Want er is daar immers niets te krijgen. En we kunnen even teruggaan om nog iets te halen! Voor- ai ook nemen we sera mee. in 't bijzondi anti-letanus-seum, en dan: onze operatie tafel, chirurgische instrumenten, een Rönt- gen-apparaat, een motor, lampen, een steri- li/ator, die met hout of met een primusbran der gestookt kan worden, want we vinde daar immers geen stopcontact om een stek ker in tc steken Zoo valt er dus nog geweldig veel te ver zorgen, de eerstvolgende weken! Financieel is alles wat de Neder landsche ambulance betreft, thans vol komen voor elkaar en het Roode Kruis zal bij de uitrusting van dc expeditie trachten hiat geld, dat er in Nederland voor bijeengebracht is, ook zooveel mogelijk vast t.e leggen in Nederlandsche producten, die meege nomen moeten worden. En wat gebeurt er, vroegen wij, als de oorlog nog vóór December ten einde is? Ook als de oorlog uit is, zullen we ver trekken .aldus Dr Winckel. En hij vervolg de: want dan kunnen we midden in bet leger gaan zitten en allen behandelen, die in di? oorlogsmaanden ziek zijn geworden of gewond geraakt. Dr Winckel legde er den nadruk op, dat niet de gewonden, maar de zaeken voor de ambulance de hoofd zaak zijn. En de voornaamste ziekten daar bóhooren behandeld te worden door den tropen-hy giënist. Men denke aan dysenterie en trop; sche typhus. De taak van liet Roode Kruis ligt achter het front, want we zijn geen le den van den Militairen Geneeskundigen Dienst en de leden der ambulance hebben dan ook geen militaire rangen. ï)eze foto, genomen op den St. Laurensloren te Rotterdam, geeft een overzicht van de plaats waar de nieuwe Beurs gebouwd wordt. Op het open terrein in het midden ziet men de proefbelasting van 300.000 K.G. op de Franki-heipalen. HET WERKLOOZEN- KAMP TE RUMPEN DOOR MINISTER SLINGENBERG GEOPEND Hedenmiddag heeft de Minister van Sociale Zaken Mr. Slingenberg, het R.K. en het Christelijke werk kamp te Rumpen in Limburg voor jeugdige werkloozen officieel geopend. Hij snrak een rede uit, waaraan we het volgende ontleenen: In Nederland is sedert een aantal jaren groote belangstelling voor het z.g. jeugd werk. Organisaties van alle richtingen en geestelijke stroomingen hebben zich tot taak gesteld om de jeugd in vrijen tijd nuttig bezig te houden en lessen te geven voor hun verder maatschappelijk leven. Het is dan ook niet te verwonderen, dat toen een 4-tal jaren geleden naast ce groote werkloosheid onder de volwassenen en ouderen, ook in toenemende mate werk loosheid onder de jongeren viel waar te ne men, jeugdvereenigingen zonder onderscheid aanstonds hebben begrepen, dat hier voor hen een taak te vervullen viel. En met rroote voortvarendheid en geest drift is men aan het werk gegaan. Toen echter na betrekkelijk korten tijo bleek, dat het vraagstuk van de jeugdwerk loosheid steeds nijpender werd, moesten nieuwe wegen worden ingeslagen. Een van die wegen is het oprichten en leiden van kampen, waarin men werk liet verrichten en waardoor de jonge werkloozen uit hun demoraliseerend niets-doen konden worden opgeheven en waarbij hun nieuwe levens moed kon woroen gegeven door nuttigen en min of meer productieven arbeid. De regering heeft zich bij het betreden van deze nieuwe wegen gevoegd en zij heeft voor dit nieuwe werk morcclen en financi- celen steun gegeven. Spr. denkt hier met groote waardeering aan de kampen voor de jongens te Haaren „Huize Gerra" en aan het kasteel JBouvigne" waar in het eerste werkkamp voor meisjes bijzonder werk wordt verricht, en evenzeer aan de verschillende kampen van „de Chr. Centrale voor Wcrkloozenzorg". Thans wordt dit geheel nieuwe kamp op gericht. Een enkel wooro richtte spr. tot de jonge ren, die hier in het kamp werkzaam zullen worden gesteld. Terecht hebt gij, jongeren, aldus spr. u voor dit kamp opgegeven en daardoor blijk gegeven, dat gij er verre de voorkeur aan geeft om nuttigen arbeil tc verrichten bo ven de sleur van het leeg loopen. Gij stelt u hierbij moreel op een hoog plan en gij bevordert daarmede in de toekomst de kracht van het Nederlandsche volk. U zelf wensch ik toe, oat gij hier kracht en sterkte zult vinden voor uw voorberei ding om straks aan het normale maatschap pelijk leven deel te nemen. Ik hoop van harte, dat binnen niet to langen tijd het economisch leven een zooda nige verbetering zal ondergaan, dat gij in het normale bedrijfsleven zult kunnen wor den opgenomen. Zoolang dit niet het geval is zullen alle krachten worden ingespannen om u toch eenige arbeid te geven op de wijze, zooals thans hier geschiedt en langs andere melhoden, die op ait oogenblik nog in voorbereiding zijn. Hierna verklaarde spr. het kamp voor ge opend en werd een rondgang gemaakt over het terrein. Annexatie op Noord Beveland Alleen Kortgene is er voor Betreffende het door Gedep. Staten van Zeeland aanhangig gemaakte ontwerp van samenvoeging van gemeenten op Noord- Beveland kan nu reeds wel worden gezegd, dat alleen Kortgene zich er voor heeft uitge sproken en de drie andere gemeenten huo tegen hebben doen hooren of zullen doen hooren. Als argumenten vóór de samenvoeging noemt men in Kortgene de openbare ULO- school, die daar is gevestigd en voor het ge- heele eiland dient, benevens de toekomstige brug, waarvoor Kortgene in verband met de toegangswegen groote onkosten moet maken die toch voor alle eilandbewoners van belang is. Men heeft in Colijnsplaat hiertegenover opgemerkt dat dit wel argumentcu voor sa menwerking, maar niet voor sa-ner.voeging zijn. Men stelt in de gemeenten Colijnsplaat, Wissekerke en Kats grooten prijs op eigen zelfstandigheid en verdenk'. Kortgene er sterk van met de samenvoeging eigenbelang op het oog te hebben. Erwtensteun Vajn offlcleele zijde word: at do steunvergioediing: vooi rhokkererwten, g-edenature- an 20 t.e.m. 26 Oct. 1935, 100 kg. bedTag-en, ons medoge-deeld, groene erwten en rd in het tijdvak van de kwallteits- 2.50 per 100 kg. n datzelfde tijdvak inde aan de stan- re*p. ƒ3 en ƒ2.50 N.S.B.-Penetratie in de A.V.R.O.? Een waarschuwing: Het nieuwe lid van de Tweede Kamer, de 'heer Tj. Krol .schrijft aan „de Neder lander": Van meer dan één zijde werd mij uit be trouwbare bron medegedeeld, dat de N.S.B. bezig is te trachten invloed te krijgen in de organisatie van de A.V.R.O. Men grondt deze mededeeling op het volgende: tot nog toe is men er in de A.V.R.O.-kringen aan gewoon geweest, dat bij periodieke aftreding van leden van het algemeen bestuur, geen tegen- candidaten worden gesteld. Dit schijnt nu ditmaal andei's te zullen gaan. Het is bekend, dat in verschillende provinciën althans naast de aftreden- den, nieuwe namen naar voren wor den geschoven, personen op wie mis schien niet het minste valt aan te mer ken, maar die naam hebben gemaakt in de N.S.B. En dit laatste is verdacht! Wanneer het in de A.V.R.O. deze richting uitgaat, dan moeten de gevolgen funest zijn. In de N.C.R.V. hebben wij o-is nog al eens in acht te nemen om kerkelijke klippen te omzeilen en ik moet erkennen tot lieden vlot het wonder best. maar de toestand zou ook in die vereeniging precair worden, wanneer politieke conflicten zich zouden Jaten gelden. Laten daarom zooveel te meer de vrienden van de A.V.R.O. op hun hoede zijn! De roepvereenigingen, inzonderheid de N.C.R.V. en de A.V.R.O. hebben heusch geen behoefte aan politiek. De Kortenaer en de Van Gent Uit den Helder vertrokken Onder groote belangstelling van de Hel- dersche bevolking zijn de beide voor Indië bestemde torpedojagers Hr. Ms. Kortenaer en van Ghent uit de haven van Nieuwediep vertrokken. Ter zelfder tijd liep ook Hr. Ms. Gelderland de haven uit voor een oefenreis naar de Middellandsche Zee. Aan boord bevond zich even voor het ver trek de Zuid-Afrikaansche gezant Z.Ex. Dr. Broekhuyzen met z'n echtgenoote en de voor zitter van de Chr. Oranje Vereeniging te Den Helder. Bij den Comandant werd de lunch ge bruikt. Hierna vertrok de Gelderland. De sleepboot Utrecht trok het schip van den wal en bracht het naar buiten. Daarna verscheen de Kortenaer. Onder het spelen van het volkslied stond de be manning aan boord aangetreden en na het verstommen der laatste tonen weerklonk een driewerf Hoezee voor de Koningin. Het zelfde schouwspel herhaalde zich bij de van Ghent die echter zonder hulp van de sleep boot los kwam. Ook hier werd na het Wil helmus een driewerf Hoezee voor de Ko ningin uitgebracht. Als groepscommandant van de Kortenaer en van Ghent treedt op luit. ter zee le klasse J. v. Leeuwen, commandant van de Kortenaer. Commandant van Hr. Ms. van Ghent is luit. ter zee le kl. J. Houtsmuller. Er waren eenige duizenden toeschouwers. Het Kerstfeest der armen en de N.Z.C. De Nederlandsche Zuivel Centrale heeft ziclh, evenals vorige jaren, bereid verklaard aan weldadigheidsinstellingen en vereeni- gingen, die omstreeke Kerstmis pakketten met levensmiddelen als „Kerstgave" willen uitreiken, margarine, reuzel en vetten vrij van heffing te verstrekken. Aanvraagformu lieren voor dit doel zijn bij haar te verkrij gen en moeten vóór 25 November aanstaan de worden ingezonden aan de Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan v. Meerdervoort 81 tc 's-Gravenhage. De voor dit doel beschikbaar te stellen ar tikelen moeten geheel gratis worden uitgereikt, terwijl de aan te vragen hoeveel heid niet grooter mag zijij dan die in 1931 werd uitgereikt. De maximumprijzen waartegen de leve ranciers tot dit doel mogen leveren zijn als volgt vastgesteld: gesmolten rund vet f 0.52, hak- en braadvet f 0.30, gesmolten reuzel i 0.60. alles per K.G. De hoeveelheden aan de instellingen tc verstrekken onvermengde margarine moeten minstens 5 Kg. of een veelvoud dan rva.ii bedragen. Bohalvie de banderolles welke op de verpakkingen moeten worden aange bracht dient tevens het vervoer te zijn ge dekt door een geleidebiljet, door de N.Z.C. afgegeven, terwijl dit laatste terstond na ontvangst der goederen, door een daartoe ge machtigd persoon afgeteekend aan de N.Z.C. moet worden gezondten. De uitreiking der genoemde artikelen dient v o o r 3 Januari 1936 te geschieden. VEERDIENST GORCUM—SLEESWIJK De K.N.A.C. meldt, dat gedurende vijf dagen de groote boot van den veerdienst GorinchemSleeswijk uit zal vallen. De dienst zal onderhouden worden met kleine booten, waardoor auto's die een grootere lengte hebben dan tien meter niet kunnen worden overgezet. RUBRIEK |A\\ DONDERDAG 7 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO., 2.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Mor gendienst olv. Dr. P. Boendermaker. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.00 3.00 Handwerkcursus. 3.15 Vrouwenhalf uur. 3.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. H. v. d. Linde, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Handenarbeid v .d. jeugd. 5.30 Zang door L. Smitshuysen (bas). A. d. vleugel K. Schadd. 6.30 Enkrateia-kwartiertje. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten. 8.05 Mandoline-orkest „Kunst en Genoegen". 9.00 J. Lens: Kind en Crisis. 9.30 H. Ludolph (sopraan)), P. Lentz (cello) en W. Rettich (piano). (Om 10.00 Berich ten). 10.30—11.30 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. AVRO-Uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Gram.pl. 11.00 Het Ensemble Aris Swart. (In de pauze: Voordracht Ed. Palmers). I.00 Omroeporkest. 2.50 Gram.pl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor zie ken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Hoorspel voor de kinderen. 5.30 VPRO. Ds. E. D. Spelberg: Gesprekken met luisteraars. 6.00 Omroeporkest. 6.30 Sp.ortpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berich ten. 8.10 Gram.pl. 8.15 Caecilia-concert door het Concertgebouw-orkest olv. Prof. Dr. W. Mengelberg m.m.v. Else Rijkens (zang). In de pauze: Concert door C. v. Leeuwen Boomkamp (cello-piccolo) en Egb. Veen (piano). 10.30 Gram.pl. (Om DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 11.25 OrgelspeL 11.50 Voor de scholen. 12.10 Orkest. 1.20 Gram.pl. 2.20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 Gram.pl. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Balilaika- orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7.15 Spaansche les. 7.50 Causerie. 8.20 Mickey-Mouse-programma. 8.50 Strijk orkest. 9.50 Berichten. 10.00 Verkiezings toespraak. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Kwin tet. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 12.35 Symphonieconcert. 3.20 Gram.pl. 4.20 Concert. 5.20 Radiotooneel. 7.20 Gram.pl. 8.20 Zang. 9.05 Nat. Orkest. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijk orkest. 2.20 Concert. 4.204.50 Gram.pL 7.20 Symphonieconcert. KEULEN 456 M. 5 50 Orkestconcert. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Gram.pL 3.30 Om- roepstrijkkwartet en solisten. 4.20 Werag- kamerorkest. 6.20 Omroeporkest. 7.30 Spel met muziek. 8.20 Omroeporkest. 9.4011.20 Mandoline-orkest, boerenka- pel en solisten. ROME 421 M. 8.05 „Medusa", opera van Barilli. Orkestl.: T. Terafin. Koocl.: A. Consoli. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pL 5.20 Voordracht en Gram.pl. 6.35 Salon orkest. 7.35 Gram.pL 8.20 Gevar. pro gramma. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 m.| 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50— 2.2P Gram.pl. 5.20 Salonorkest. 6.35, 7.Ö5 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert, 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Mozart-concert. 8.20 Goldgraber in Schle- sien". spel van Lange. 9.20 Berichten, 9.50 Kamermuziek. 10.05 Weerbericht, 10.2011.20 Ad. Lutter's orkest. Vraagt het oordeel van Uw doktert j De heer Tusenius geroyeerd Als lid van de N. S. B. De heer K. H. Tusenius te IJmuiden, oud- kringleider aldaar en oud-gewestelijk com missaris voor Noord-Holland van de N.S.B is door den alg. leider ir. Mussert thans ge royeerd als lid. Of de groep leden, die met den heer Tusenius meegingen en van wie meerderen geschorst zijn als lid, ook ge royeerd zijn, is nog niet bekend. Wel zijn er onder hen die bedankt hebben als lid. Geen belastingverhooging Noord Brabant Prov. begrooting 1936. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Staten de begrooting voor 1936 aangeboden. Behalve de uitgaven voor de wegen bedragen de gewone ontvang sten f 1.375.345, de uitgaven f 1.237.955. Voor onvoorziene uitgaven is er dus een bedrag van f137.389 over. Over 1933 bedraagt het batig saldo f104.355. De opbrengst der belastingen wordt ge raamd op f 1.013.450 (v.j. f 1.033.880). Ged. Staten hebben echter diverse middelen hoo- ger kunnen ramen, waardoor niet alleen de daling der opcenten wordt teniet gedaan, doch zelfs het totaal der inkomsten f3000.— uitgaat boven dat van 1935. Het evenwicht in de begrooting werd be reikt zonder belastingverhooging. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend Is de aan de Orde van Oranjo- Nassau verbonden eeremedaille, ln brons, aan A. Lemstra te Groningen. LEGER EN VLOOT dienst. Benoemd aangesteld is bü het vrjjw, joorwegdienst, tot res.-kaj>, de eervol ontslagen le luit. genie H G Grosjean. AUDIëNTIES De gewone audiëntie van den Minister va Justitie zal Vrüdag 8 November a.s. niet plaai BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN 35. Nu, Brammetjo kon hard loopen, daar ït.brak het niet aan. Maar Tom bleef tel kens achter, en daar Bram hem niet in den steek wou laten moest deze telkens blijven staan. Dus moest hij er iets op verzinnen, om aan de achtervolgers een beetje oponthoud te veroorzaker. Hij wipte dus het deksel van een der rioolputten en stak er zoo diep mo gelijk zijn slurf in. 36. Juist toen hij een slurfvol van het lekkere, modderige rioolwater had opgezogen, waren de achtervolgers hen vlak op de hie len. Bram richtte zich op en spoot hun met kracht den modder in hun gezicht, zoodat ze verschrikt achterover tuimelden. In dien tusschentijd had Tom gelegenheid, zich be hoorlijk uit de voeten te maken. (Wordt Vrijdag vervolgd Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE i GESCHIEDENIS I door Paul Hutchens (34 „Met het woord lafaard bedoel ik twee dingen", zei Gerald 'de handschoen oprapend. „Je bent een lafaard door je gebrek 1 aan eerbied tegenover dames en in de manier waarop je met die revolver omgaat. Ik diaag je uit om dat ding weg te gooien en mij één kans te geven met mijn bloote handen één kans lnaar!" Spade snoof verachtelijk, ,,'t Spijt me dat ik 't je niet makke lijk maken kan, jongetje. Je wou toch heusch niet zeggen, dat 1 je die handjes wagen wou aan een vuistgevecht met Spade 3 Arms Ruby?" t Dat was ook voor Gerald een bekende naam, maar hij ver- l bleekte niet. „Een machtige naam, meneer Spade, maar één, l öiie mij niets zegt. Ik daag U nog steeds uit, 't geeft niet wie U 1 bent, mij een kans te geven." t „Ik neem geen uitdagingen aan. Nee nee, m'n jongen, ik Wil niet dat je leven gevaar loopt, een leven zoo veel belovend als 't jouwe. Wat zou ae wereld zijn zonder taxi-chauffeurs, leuke jonge kerels, die rich met hun eigen zaken bemoeien? Nee nee, jongen, maak nou dat je weg komt voordat ik het je j kwalijk ga nemen, dat je m'n deur geruineerd hebt, en mijn verloofde las':°r gevallen hebt, die vroeger stiefdochter en mede- plichtige was van wijlen Jaird Barloman". Hij hield even op len lachte gemaakt. „Ons huwelijk zal spoedig voltrokken wor den, is 't niet, liefste?" Hij draaide zich om naar Betty, stak z'n arm uit en trok haar tegen zich aan. De plagende, tartende klank van 't woord „jongetje", waar mede Spade hem aansprak had Geralds woede zoo hoog doen rijzen, dat hij zichzelf slechts met de grootste moeite be- licerschen kon. Hij had Betty's kreet gehoord voordat hij de deur in elkaar sloeg, en hij hield zich nu kalm, omdat haar voor 't oogenblik geen kwaad gedaan werd en omdat het wer kelijk het beste was zich in een situatie als deze verstandig te gedragen. Vreeselijke dingen had hij verwacht in de tijd dat hij over de rotsen naar de hut gesneld was. Waarom hij daar heen móést gaan, had hij niet geweten, behalve dan dat een half uur ge leden, toen hij bij de rivier aan 't visschen was, hij nel even iets gezien had dat op een roode sjaal leek, die achter de rots verdween. Op die tijd had hij gedacht dat hij zich dat ver beeldde, omdat hij dë heele morgen die zelfde roode sjaal voor z'n geestesoog gezien had, achteloos om een blanke hals ge wonden. Maar toen hij nu de begeerige uitdrukking op Spade's gezicht zag toen hij lietty naar zich toe trok, toen hij de uitdrukking van haat op haar eigen gezicht zag, toen ze worstelde om zich los te maken, en ook zag, dat de revolver een oogenblik minder voorzichtig vast gehouden werd, wist hij dat z'n kans gekomen was. Er werd een bliksemsnelle armbeweging gemaaikt, er klonk een hevige slag, een revolver viel, waarbij een schot in de lucht af ging; een vuist kwam woest neer op de kaak van een man. Dan lag het lichaam van Spade hulpeloos op de vloer uitgestrekt Gerald keek naar Betty, die daar met doodsblik gezicht stond, en zag in haar oogen een blik van bewondering. Hij dacht dat hij ook nog wat anders ontdekte, iets dat z'n hart wild deed kloppen, en hij moest z'n begeerte bedwingen om haar in z'n aimen te nemen en zacht in liaar ooren te fluisteren datgene wat hij dacht in haar oogen te lezen. „We zullen laat zijn voor de lunch, als we niet opschieten", zei hij. „Er zaten wel een dozijn forellen in de pan toen ik uit het kamp ging.'' Alsof er niets ongewoons gebeurd was, sprak hij. Zacht nam hij haar arm om haar door de deur tc helpen. „Wacht even", zei Betty. Ze nam het stuk papier van de tafel, vouwde het op met de brief en deed het in haar taschje. „Wat ga je met hem doen?" Ze wees naar de gestalte op de vloer. „Het zal nog wel even duren voor hij bij komt", zei Gerald kalm. ,Ik heb ze wel eens meer zoo zien vallen." Hij bracht z'n bezeerde hand naar z'n lippen. „Misschien kan ik hem toch beter vastbinden". In z'n zak vond hij een nieuwe vischlijn. Daarmee bukte hij zich over het bewustelooze lichaam. „Arme stakker van 'n man", beklaagde hem Betty „Ze zeggen dat ook hij een goede moeder had, die 'n Christ: was.' Gerald deed alsof hij die woorden, die hem een steek in z'n hart gaven, niet hoorde. Hij had zelf ook over Spade Arms Ruby hooren vertellen, en had zich over de verschrikkelijke loopbaan van den man verbaasd. „Ja", ging ze verder, kalm toekijkend, terwijl Gerald de visch lijn almaar rond de polsen en jnkels van den man wond, „ze zeggen ook, dat hij een paar jaar op een hoogeschool of univer siteit geweest i9. Meneer Raynor zei verleden week nog, dat hij, toen hij z'n geloof in God en den Bijbel verloren had, met z'n misdaden begon." Ook Jie woorden wondden hem diep. Half tegen z'n wil ant woordde hij: „Ja, „zooals een mensch denkt in z'n hart. zoo is hij", zooals m'n moeder zegt. Maar waarom ka-i men niet edel zijn, alleen omdat men begeert een goed mensch te wezen?" „Maar als men die begeerte nu niet in z'n hart heeft?" wierp zij tegen. „Dan moet er een manier zijn om die er in te brengen." „Als er een moet zijn, i a er C9n", „Dat begrijp ik niet." „Heb je nooit de oude waarheid gelezen?" „Nee, welke?" „We houden van Hem omdat Hij ons eerst hoeft liefgehad. Eu het is onmogelijk Hem lief te hebben, zie je, zonder goed en rechtvaardig te zijn." Hij dacht dat hij 't begreep, maar hij had geen zin, dat juist toen toe te geven. Toen hij achter haar zich door het gat in de deur werkte, moest hij zichzelf toegeven, dat hij voor t eerst in z'n leven graag over godsdienst gesproken had. Kon het haar buitengewone aantrekkelijkheid zijn en zijn gevoelens voor haar, of kreeg hij werkelijk belangstelling voor zulke dingen? De wandeling terug naar het kamp leek wel een tocht door een betooverd bosch. De druk van haar hand jp de zijne als hij haar voorzichtig over ruwe plaatsen heen hielp, het geluiu van haar vroolijke lach en do luchtige manier, waarop ze de gebeurtenissen van dien morgen behandelde als waren 't din gen van geen beteekenis in haar leven, de frissche denneil- lucht alles bij elkaar maakte hem blij, dat hij leefde. „Die malle Spade had me bijna doen gelooven, dat hij de waarheid sprak, toen hij zei, dat jij z'n verloofde was, totdat ik de uitdrukking van jouw gezicht zag", zei hij, toen ze 't kamp naderden. „En wat dan nog als je 't geloofd had?", vroeg zij plagend. „Ik ben bang. dat ik hem afgeranseld zou hebben lachte hij, toch voelend dat erwel waarheid kon zijn in wat hij op schert sende toon zei. „Hou je van vechten?'' vroeg zij. „Nee, ik studeer liever." „Wat bijvoorbeeld?" „Raadsels". *01" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9