DE ITALIANEN PAUZEEREN EVEN WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk. rrico Leeuwarden OM DE LEIDING IN AZIE Het energieke Japan heeft sinds lang al zijn krachten samengetrokken, om liet u gebreide en inerte Chincesehe rijk, dat maar niet in voldoende mate in beweging geraken wil, geheel met zijn stimuleerenden invloed te doordringen, teneinde zoo te ge raken tot de verwezenlijking van een stou ten droom: 'n vast aaneengesloten, militaei economisch blok, dat de leiding kan nemen in geheel Azië, en tevens het oog richten op een verdere toekomst: macht expansie in de dicht in de omgeving gelegen eilan dengebieden. Japan heeft in het zich ■moderniseerende Oosten tot nog toe de positie van een ge- isoleerde voorpost bekleed, zijn krachten groeiden aan, naarmate het zich op hel .Westen oriënteerde, doch tevens ging het meer en meer stagnatie ondervinden, het kon niet voldoende ruimte voor uitbreiding [vinden. Ook China begon te ontwaken, on der den stimuleerenden invloed van zijl Socn Jat Sen, den modernen „vader de- vaderlands". doch toen het in 1911 zijn oude dynastie had terzijde geschoven en de repu bliek had uitgeroejien, leek daarmee tevens yoorshands zijn vernieuwende kracht geput; er trad een toestand van ver ring, burgeroorlogen en anarchie in, die allereerst leidde tot een splitsing in ce: Manking- en Kantonregeering, en verder tot een openlegging van het land voor alleri revolutionneerende invloeden: ter eenor Zijde Rusland, ter andere zijde Japan. In September 1931 heeft Japan tenslotte met geweld zijn opmarsch doorgezet. In Mandsjoerije. waar reeds belangrijke Japan sche belangen zetelden, heerschten onregel matige toestanden, welnu, „in het belang van den vrede" werd dit uitgestrekte ge bied door de legers van den Mikado gepa cificeerd. Het was een gigantische onder neming, die naar men zegt tot op heden meer inspanning en zorg heeft gekost, spe ciaal voor de Japansche schatkist, dan dat zij baten heeft opgeleverd. Ten deele was zij het gevolg van een typisch JapansChe antithese tusschen de ministeries log en van buitenlandsche zaken in Tokio: liet leger voerde een eigen politiek, en wel die van de daad. De gematigde richting in de Japansche politiek, welke voor vreedzame penetratie is, moest reeds haar conservatisme met. den moord op haar leider Nagata bekoopen. Thans staat zij op een kruispunt, er is een kentering in liet Verre Oosten. Terwijl de legerautoriteiten erop aan stuurden, het aiontuur op dezelfde manier voort te zetten, en nieuwe brokken van 't oude Chineesche rijk af te scheuren, met name de Noord-Chineesche provincies, heeft in Dairen een Japansche conferentie plaats gehad tusschen militaire kopstukken en -diplomaten, en is daar tot een nieuwe koers besloten: een krachtige poging, om tot samenwerking te geraken tusschen Japan Mandsjoekwo en de Ghinéescffie regeering te Nanking. De overgangsfase tusschen oude nieuwe koers teekende zich af in een, naar men vermoedt door zekere Japansche krin gen gestimuleerde autonomistische bewe ging ontstaan in de omgeving van Peking en Tsientsin, in een zóne, die krachtens Chineesch-Japansche overeenkomsten Chineesche troepen is ontbloot. Nanking Ikon derhalve aan deze revolte niet het hoofd bieden. Wat zou Japan doen" [vreesd werd, dat de Mandsjoerijsche ge schiedenis zou worden herhaald: Japansche bezetting, teneinde de streek te pacificeeren, Tokio heeft echter dit z.g. Noord-Chineo- sche autonomisme gedesavoueerd; vermoe delijk ziet men tegen nieuwe financieele en militaire krachtsinspanningen op; men kan zich ook aan oorlogsbuit over-eten. Met Nanking is men dus aan het onderhandelen getrokken, het leek ook inderdaad tot schik kingen bereid. Tsjang Kai Tsjek heeft tol nog toe vermeden, scherp diplomaat als h' is, zijn positie duidelijk te formulecren. Intusschen Heeft men thans zien gebeuren Sets- overeenkomstigs als in Japan bij den moord op Nagata plaats greep. De Chinee sche minister-president Wang Tsjing W is door een Cbineesch patriot, die tot de radicale elementen behoorde, neergeschoten. Zijn politiek was te gematigd, te conser vatief; zekere Chineesche kringen willen tot eiken prijs zich tegen het overmachtige Tokio blijven verzetten. In beide landen hebben dus de voorstanders van een ge matigde politiek met hun persoon hun inzichten moeten boeten; dc kans op Verscherping der verhoudingen is er door [vergroot. Japan is nog vriendelijk, het wil zijn <3oel opnieuw langs overreding en econo mische richtlijnen bereiken; het houdt ech ter den stok "nog steeds gereed. Inmiddels lijkt het, of Europa zich voor de Aziatische Vraagstukken eenigszins heeft gedesinteres seerd. Het échec, door Genève in 1931 gele den, is daar zeker niet vreemd aan, en voor Ihet overige zorgt de spanning om Oost- Het ziet er in de landen achter ons Indië inderdaad dreigend uit! [Transporten door Suezkanaal De Sucz-Kanaal Maatschappij deelt me- 'de, dat in de tweede helft van October, tus schen 15 en 31 October j.l., 15 Italiaansche en 2 Grieksche schepen het Suez-kanaal passeerden met troepen en oorlogsmate riaal. bestemd voor Massaoea fn Italiaansch Eritrea. Engeland en het Statuut van Tanger Volgens de Morning Post heeft de Brit- feche regeering. na de Fransche, Italiaans-rh-i en Spaansche regcering hierover gepolst te hebben, besloten geen herziening te eischen van het Statuut van Tanger. Echter zullen zekerp wijzigingen in het beheer voorgr-rteli' worden speeiaal de financiën betreffend. F,en der hoofdbezwaren van de in .Tanger Wonende Engelschen is, dat de begrooting Slechts door Fransche en Spaansrhe voor schotten in evenwicht wordt gebracht he- geen deze mogendheden een overwegenden invloed in het bestuur verschaft* Binnen twee dagen te Makallé? Nieuwe onderwerping van inheemsche hoofden. Generaal De Bono heeft gister het volgende legerbericht gepubliceerd: „De opmarsch, die op 3 Nov. bij het aanbreken van den dag is begonnen, is gister op alle fronten voortgezet. Nadat 't eerste legercorps zijn posi ties bij Maiuec had verlaten, trok het gister door het stroomgebied van do Maiaini, en bezette het dorp Ad- dclaghi. Het Inlandsch legercorps rukte in twee colonnes op en bezette het dorp Hausien en arriveerde vervolgens op den rechtervleugel bij den heuvel Afcurre. Tegelijkertijd bezetten onze colon nes, die door de vallei van de Dagub trokken, de Oostelijke versterkingen bij Agame. De opmarsch verliep in zeer vlot tempo. Groote groepen Abessiniërs vluchtten voor ons Inlandsch leger corps uit. Onze troepen worden overal goed ontvangen door de bevolking, die in de dorpen de Italiaansche drie kleur had uitgestoken. De luchtmacht heeft verkennings vluchten uitgevoerd boven het gebied aan het front van SomalilancL In den Ogaden-sector blijven on7.e troepen actief. Een pauze van 48 uur „Messagero" meldt, dat thans d troepen 48 uur rust hebben gekregen om de achterhoede gelegenheid te geven zich bij de voorhoede aan te sluiten. Bij de hervatting van de marsch ver acht men, dat gelijktijdig zal worden op gerukt van het Oosten, bij Abbi Addi, van Agoela en van Dolo, zoodat de stad Ma- kalle in minder dan twee dagen bereikt en bezet kan worden, indien de ingewikkelde erenloop of nieuwe regenval den op marsch niet belet. Alle bladen maken melding van de vrij willige onderwerpingen, die zouden ge schieden onder leiding van den heerscher Gondar, Ras Dagsa Dargile. Abessijnsch hoofd onderwerpt zich Dedjas Wolde Gabriel, hoofd van Agame, heeft zijn onderwerping aangeboden aan generaal de Bono. Bij deze gelegenheid hield hij een toespraak, waarin hij zeide, dat Engeland en Frankrijk de overheer- sching van dit land wenschten, maar dat de bevolking altijd de Italiaansche heer schappij verlangd had, daar zij de edel moedigheid en de rechtvaardigheid der ftalianen erkende. Dedjas Wolde Gabriel, aldus de desbe treffende officieele mededeeling verder, heeft generaal de Bono toestemming ver zocht tot publicatie van den volgènden op roep aan alle hoofden der bevolking in Agame: „Meldt u aan voor 10 November, bewaakt <ie telegraaflijnen en de wegen, biedt uw arbeid aan, wanneer dit noodig is. Hij, die telegraaflijnen of wegen vernielt, zal gestraft worden. Wie- zich niet op bo- engenoemden datum aanmeldt, zal be- chouwd worden als rebel, die van alle rechten is vervallen. Het aanwijzen van de rebellen aan de Italiaansche autoriteiten is een plicht, die beloond zal worden. Het helpen van rebel len is een misdaad, die bestraft zal wor Incidenten bij Makallè? Te Asmara doen geruchten de ronde /er ernstige incidenten in de streek van Makalle. Men vertelt, dat de Abessijnsche troepen bij hun terugtocht hebben getracht, vee mede te voeren, hetgeen op heftigen tegenstand der inheemsche bevolking zou zijn gestuit. Het zou tot botsingen zijn ge konten, waarbij verscheiden personen ge dood of gewond zouden 'zijn. Italiaansch protest te Cairo Naar verluidt heeft de Italiaansche gezant te Cairo in een onderhoud met den Egypti- schen minister-president Nessim Pasja krachtig geprotesteerd tegen het besluit der Egyptische regeering, in principe de sanctie maatregelen tegen Italië te steunen. De gezant zou gewezen Ihebben op de roeger altijd goede betrekkingen tusschen Egypte en Italië en op de steun, die Italië Egypte heeft verleend bij de kwestie der Egyptische openbare schulden. Tenslotte ver klaarde de gezant, dat Italië zicfc in ie toe komst de tegenwoodrige houding van Egyp te zou herinneren. De „Times" meldt, dat de Italiaansche consul-generaal te Alexandrië in een ver gadering van Italianen heeft verklaard, dat bet hun plicht was een kradhtigen boycot tegen Engelsehe waren toe te passen. Naar verluidt zouden de teekenen van dezen boycot reeds zichtbaar zijn. Mussolini ontvangt Britsche gezant Mussolini heeft gistermiddag den Britschen gezant te Rome, Sir Eric Drummond, in gehoor ontvangen voor een onderhoud, dat naar verluidt zeer belangrijk zou zijn geweest. Ook al heeft de bespreking geen beslis ing gebracht, dan toch is zij van belang in zooverre, dat de gedadbtenwisseling o\er 'l blijf \an de Engelsehe vloot in de Mid dellandsche Zee, het neteligste vraagstuk an het oogenblik, kon worden voortgezet Een beslissing in deze kwestie zou verderf besprekingen over het conflict niet onbe-1 langrijk kunnen beïnvloeden, J Men neemt aan, dat Drummond nog eens heeft uiteengezet, waarom de Engelschen geen maatregelen tot vermindering van de \lootsterkte in de Middellandsche Zee heb ben genomen. In bevoegde kringen kon geen bevesti ging worden verkregen van de geruchten, als zou Mussolini het terugtrekken van 30.000 man uit Lybië hebben aangeboden. Daarentegen legt men er den nadruk op, dat. de staatslieden bij hun onderhoud niet bijzonder diep zijn ingegaan op de kwestie van een bij legging van het conflict in Oost- Af ri ka. De negus over de vredespogingen De negus heeft verklaard, dat het schijnt, dat bij de bespi-ekingen, welke hebben plaat: gevonden zonder de deelneming der Abes sijnsche regeering, geen basis voor onder handeling is gevonden. De langdurig voorbereide aanval en clo huidige situatie aan het strijdtooneel, is 't resultaat van een in bijzonderheden ge regeld plan voor de verovering van Abes- slnië langs militaire weg, hoewel Italië plechtig internationale verplichtingen had aangegaan. De negus zeide vurig te hopen, dat de oorlog slechts korten tijd zal duren, doch hij verklaarde niettemin, dat de Abessijnen hem zullen voortzetten, zoolang de vijand op Abessijnsch grondgebied zal zijn. Het schijnt ons wenschelijk, aldus Haillé Sélassié, thans 't program van den Volken bond te volgen aan welks ten uitvoer leg ging Abessinië zal medewerken en wk hopen, dat de toepassing van sanctiemaat regelen Italië aanleiding zal geven zijn hou ding te wijzigen. Waar is de koninklijke familie? Er wordt een streng stilzwijgen in acht genomen, wanneer het de leden der ko ninklijke familie betreft. De karavaan, waarmede de kroonprins uit Dessié te Addis Abeba zou aankomen is in de hoofdstad van Abessinië gearri veerd, doch de kroonprins zelf is nog steeds niet fe Addis Abeba, hoewel men algemeen gelooft, dat hij de reis per vliegtuig heeft gemaakt. De keizerin zal de reis naar het Noorden niet in gezelschap van den negus maken. De kroonprins zal, naar men zegt, over twee of drie dagen te Addis Abeba aanko men, waar hij tijdens de aanwezigheid van zijn vader in het Noorden des lands, zal verblijven. Italiaansche afweermaatregelen De eerste afweermaatregelen tegen de sancties zijn in geheel Italië in werking getreden. De nieuwe kantoortijd loopt van 8 tot 12 en van 3 tot 6. Het sluitingsuur voor winkels is met een uur vervroegd: de winkels gaan thans te 7 uur des avonds dicht. Verder warén gisteren voor het eerst alle slagerijen gesloten. In restaurants en res tauratiewagens mocht slechts één visch- of vleeschgcrecht worden geserveerd. Minder Duitsche publicaties in Zuid-Tirol De prefect van Bolzano heeft bepaald, dat de bladen „Der Schlern", „Die Frau" en 't kindertijdschrift „Der Kleine Postillon" niet verder zullen mogen verschijnen en deze maatregel gemotiveerd met de noodzakelijk heid, dat de papierverbruik moet worden beperkt. De tweemaal per week verschijnende bla den ..Die Dolomiten" en „Volksbote" van dezelfde uitgeverij, zullen verder mogen uitkomen. Dit zijn de laatste van de zes Duitsche dagbladen en zestien tijdschriften, welke indertijd in Zuid-Tirol verschenen. Levert Rusland nog ertsen? De „Journée Industrielle" wijst op de toe nemende klachten uit Fransche industrie- kringen, die sterk getroffen worden door de economische sanctie-maatregelen teger. Italië. Vele industrieën, welker geheele werk zaamheid is ingesteld op den uitvoer naar Italië, liggen practisch stil. Anderzijds worden klachten geuit, dat bepaalde sta ten, hoewel zij hun instemming hebben betuigd met de sanctic-maati-egelen, toch trachten het handelsverbod met Italië te ontduiken. In dit verband wordt in het bijzonder gewezen op de aanwezigheid van een eco nomische delegatie der Sovjet-Unie te Milaan, die naar het schijnt, den Italiaan- schen afnemers den invoer van ertsen ge garandeerd heeft op voorwaarde, dat de leveranties niet meer boordvrij Genua, doch boordvrij Poti aan de Zwarte Zee zullen plaats vinden. Koning George II van Griekenland Meneliks verloren zoon ontdekt? Het dagblad „Argus" onthult hoe leger uniformen, welke door Britsche militairen in de boerenoorlog zijn gedragen, en een collectie medailles ter waarde van 97 pond sterling, onlangs te Kaapstad werden ge kocht, ten behoeve van iemand, die be weerde den sedert lang verdwenen prins van Abessinië te zijn. Tot de Britsche uniformen behoorden die van lancier en huzaren, zoomede marine en politiejassen. De decoraties, knoopen. strepen e.d. werden verwijderd en de tu- nieks veranderd voor zij werden afgele verd, zoodat zij niet meer op Britsche uni formen geleken. De man, die deze collectie zocht, betaalde 50 pond sterling contant en zou de rest, 47 pond sterling, later betalen, doch hij heeft dit nog niet gedaan. In het geheel besteedde hij in drie dagen tijds meer dan 200 pond sterling aan klee- ren, koffers en andere artikelen. De man noemde zich „Yoesoef kroonprins van Abessinië" en verklaarde de geheele wereld af te zoeken naar den verloren zoon van grooten keizer van Abessinië, Menelik II. Hij beweerde, deze zoon Ie hebben ge- •onden te Kaapstad in den persoon Jegroffa Saranie, een ouden steenenklop In een brief aan de „Argus" verklaart Saranie, als prins geboren te zijn en als prins te zullen sterven, prins te zullen blij en of hij rijk zou zijn, dan wel arm. „Ik ben, aldus Saranie, prins Fastafara, Negus Negastie of keizer van Abessinië, koning der koningen, prins van Jeruzalem, Leeuw van Juda, keizer van Afrika. Deze titels willen niet zeggen, dat ik op den troon zou wenschen terug te keeren. Ik ben op geen enkele wijze gekant tegen le tegenwoordige Negus Negasti, Hailé ),el,assié". Een interview met Saranie Saranie heeft in een interview medego, deeld, dat toen hij elf jaar oud was, hij door twee Arabieren werd ontvoerd. Deze Arabieren brachten hem naar Mozambique over, waar hij vele jaren doorbracht aan het Hof van den Sultan. Van hier ging hij naar de Soedan, waar hij Lord Kitchener ontmoette. Later kwam hij in Engeland met Britsche troepen en tijdens den Boe renoorlog werd hij naar Natal gestuurd, aar hij gewond geraakte. Eenige jaren geleden heeft de man naar een van de Abessijnsche gene raals geschreven, die bevel voerden over de troepen van Menelik. Deze waarschuwde hem vooral niet naar Abessinië terug to keeren, indien hij zijn leven liefhad. Niettemin is Saranie thans van plan binnenkort naar Abessinië te gaan om een bezoek te brengen aan zijn zuster, die de kosten heeft gefinan cierd, welke men heeft gemaakt om hem op te spoi'en. GENEVE S SANCTIE-ARBEID Uitvoerverbod naar Italië uitgebreid De economische subcommissie der sanctie- conferentxe heeft het Canadeesche voorstel, tot uitbreiding van het verbod voor grond- stoffenleveranties aan Italië overwogen aangenomen in den volgenden vorm: „De embargomaatregelen zullen, wanneer de noodzakelijke voorwaarden voor da doel matigheid daarvan aanwezig zijn, worden j uitgebreid tot de volgende producten; Petroleum en zjjn derivaten en ne venproducten, gietijzer, ijzer en staaü met inbegrip van de stealvei'bindin- gen, gegoten, gesmeed, gewalst, ge rekt, gestanst of gedreven; steenkolen, met inbegrip van anthra- ciet en bruinkool, cokes en zijn samen stellingen, alsmede de daaimit verkre gen bi'andstoffen. Indien de antwoorden der regeeringen op dit voorstel en de modedeelingen, die de werkcommissie ten dienste staan, het nut tig doen voorkomen, zal deze commissie den regeeringen een tijdstip voorsteMcn voor de afkondiging der maatregelen'. Het transito-vraagstuk In de subcommissie voor transito-kwes ties heeft men erover beraadslaagd, hoe kan worden verhinderd, dat goederen, waarvan de uitvoer naar Italië thans verboden 1» langs den weg van transito door de landen, die niet aan sancties deelnemen, naar Ita lië geraken. Een besluit is nog niet genomen. Koning George's proclamatie In een proclamatie tot het Grieksche volk erklaart koning George: „Met Gods nulp en den wil van het volk teruggeroepen tot den troon, keer ik zonder wrok over ï.et vei'leden naar Griekenland terug. Ik ben vast besloten trouw en loyaal te zijn an het grondwettelijk regiem en heb tot devies gekozen „Mijn ki-acht is de liefde voor mijn ivolk". Tenslotte vraagt koning George de medi> Werking van allen, teneinde de welvaart en het geluk van Grieken/land te vcrzekei-en. Achter het front in Abessyniè. Terwijl 1 de mannen aan het front zijn. gaat „thuis" alles z'n gewonen gang. DE VEILIGHEID IN EUROPA Benesj bespreekt den politieken toestand De Tsjechoslowaaksche minister van bui tenlandsche zaken, Dr. Benesj, heeft voor de beide Kamers een uitvoerige uiteenzet ting gegeven over den strijd voor de vei'lig- ligheid in Europa. Do regeering van Tsjecho-Slowakije. zoo verklaarde hij, blijft, ondanlfs de onderbre king der onderhandelingen, voorstandster van het Donau-pact en is, evenals de andere leden der Kleine Entente, van meening, dat er geen enkele hindernis bestaat om de on- dex-handelingen af te sluiten. Ten aanzien van het Abessijnsch-ItaMaan" sche conflict vei-klaarde Benesj, dat do Ita liaansche regeering, na,ar het schijnt, het vastberaden optreden der Engelschen voor de Volkenbondsverplichtingen niet had ver wacht en ook niet had geloofd aan de mo gelijkheid van een uitbereide actie van dea Volkenbond. Tsjecho-Slowakije ig direct noch im direct by het conflict betrokken en de regeering zal slechts ingrijpen ,>p grond van haar Volkenbondsverplich tingen. De tegenwoordige gebeurtenis sen kunnen niets veranderen aan de vriendschappelijke betx-ekkingen van Tsjecho-Slowakije en Italië. Met betrekking tot de verhouding tot de Sovjet-Unie verklaarde Dr. Benesj, dat het verdrag met de Sovjet-Unie noch geheime noch andere aanvullingen bevat, noch op eenige wijze tot den een of anderen staat is gericht,. De vei-houding tot het nat ionaal-socialisti sche Duitschland is even con-ect a'ls nor maal, zooals dit reeds bij vroegere gelegen heden was geconstateerd. De betrekkingen tot Oostenrijk blijven vriendschappelijk, terwijl de bet rek kir gen van de Kleine Entente tot Hongarije in der loop der onderhandelingen over het Donau- pact verbeterd zijn. De regeering xtm Tsje cho-Slowakije heeft den wil om de moei lijkheden met Polen uit den weg te ruimen en zal op haar gebied onder geen omstan digheden onwettige agitatie of actie dulden Makallé zal verdedigd worden De aanvoerders verlangden het Naar verluidt zou keizer Hailé Selassie gisteren hebben toegegeven aan de wen schen van eenige zijner aanvoerders in het Noorden en zou hij bevel hebben gegeven oorbereidingen te treffen voor de verdedi ging van Makallé dat men aanvankelijk voornemens was. voor de komst der Italia nen zonder verzet van groote omvang te ont- Inoische bewoners van Addis Abeba heb ben gisteren medegedeeld dat zij in onder handeling zijn met verschillende patriotti sche organisaties in Indië over de mogelijk heid een groot bewapeningsfonds bijeen te brengen voor de verdediging van Abessinië Macdonald over Engelands politiek In een radiorede heeft Ramsay Mac Do nald verklaard: „Wij zijn besloten ons niet door bondgenootschappen te binden, welke onbeperkte herbewapening zouden kun- vereischen, en wij zijn evenzeer vast besloten, nog energieker de Geneefsche vre despolitiek te volgen. Onze defensiepolitiek is neergelegd in artikel 8 van het Volkenbondshandvest dat luidt: De leden erkennen, dat het bp.houd van den vrede de vermindering verrischt van de nationale bewapening tot het mi nimum, dat zich met de veiligheid van het land verdx-aagt, evenals handhaving der in ternationale verplichtingen door gemeen schappelijke actie. Deze stelling zullen wij handhaven ter- vijl wij enegriek weei-stand zullen biüdeu aan elke expansie. Het hoofddoel der nationale regeering was het, en zal het blijven, de slechte oud-, ijJ -an vijandige bondgenootschappen, van ge- vapende kampen en van vertrouwen op na tionalistische politiek te doen verdwijnen. Afkeer van fotografen? Twee Engelsehe persfotografen, die foto's wilden maken van ongei-egélde troepen, die door Harrar naar het front trokken, werden door een protesteerende menigte omringd en ernstig bedreigd, MET TROMMELS EN CYMBALEN Koptische priesters marclieeren voor de troepen uit! Addis Abeba, Dinsdagavond. Hoogwaardigheidsbekleeders der Kopti- sche kerk in Abessinië nemen thans eea actief aandeel aan den oorlog en óe mach-, tige invloed van de Abessijnsche kex'k blijkt thans meer dan ooit. De provincie Sjoa, waarvan Addis Abeba de hoofdstad is, is het laatst aan de beurt voor mobilisatie. De priesters dezer provin cie hebben van den Aboena, de hoogste persoon van de Koptische kerk, het bevél ontvangen om naar het front te gaan. Driehonderd priesters uit Sjoa, waaronder een honderdtal uit Addis Abeba, vei'ti-ekken thans naar Dessie. Zij zullen de arken van St Joris, de Heilige Maria, St. Stephan en St. Michael, de vier beschermheiligen van Abessinië, met zich voeren. Het eerste gedeelte van de tocht naar het front zal in zware vrachtauto's worden af gelegd. Daarna sullen de priesters echter aan het hoofd van de troepen marclieeren onder het slaan van trommels en cymbalen. Zij zullen de heilige arken op het hoofd dragen. De macht van de priesters en het geloof van de soldaten in hun kxacht is zoo groot dat geen enkele Abessijnsche soldaat een schot mag afvuren, voordat hij de zegen der priesters heeft ontvangen en hun toestem ming om deel te nemen aan de oorlog heeft verkregen. De priesters uit de vier gemobi liseerde streken: Tigré, Wallo, Gojjam en Gondar zijn reeds naar het front vertrokken. Het zal van de politieke situatie afhangen of de Aboena Addis Abeba te zamen met den Keizer zal verlaten. Indien de Aboena uit Ad ais Abeba vertrekt, beteekent dit dat de toestand daar geen zorgen baart. De manier waarop de Abessijnsche regee ring het nieuws uit het Aoessa-gebied be handelt, begint meer en meer verdacht to lijken. Dit doet opnieuw de vraag rijzen, dio ik reeds bij vorige gelegenheden heb gesteld, of de officieele rapporten betrouwbaar zijn. Vandaag heb ik een uit Europeesche bron afkomstig telegram gezien, dat gisteravond aan den minister in Addis Abeba is gezon den. In dit telegram wordt categorisch ont kend, dat Italiaansche bewegingen van' welke aard ook in de buurt van den berg Moessa Ali zouden hebben plaats gevonden Het verklaart, dat de onderzoekingsvlucht over het gebied geen enkele beweging van eenig belang aan het licht heeft gebracht. Ik ben de eenige journalist in Addis Abeba, die dit telegram heeft gezien. Ik. schenk vertrouwen aan de inhoud op grond van de bron, waaruit het afkomstig is. Auteursrecht Mornlngrpost-AJJ.P^ PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, Het welk tevens verstopping GENEEST Recept van Prof. Dr. med. MUCH. Dringende Britsche Kabinetszitting De Daily Mail en de Daily Express publi ceerden hedenmoi-gen met gi-oote opmaak; het bericht, dat gisteravond plotseling een dringende kabinetszitting is gehouden, waar in de mogelijkheid zou zijn besproken van maatregelen tot vermindering der Engelscho spanning Aanleiding tot deze bijeenkomst zou een rapport zijn geweest van den Britschen am bassadeur te Rome over zjjn onderhoud met Mussolini. De onverzoenlijke republikeinen die wei geren de Grieksche monarchie te erkennen zullen, naar verluidt, ook in de toekomst naar een oer eilanden in de Egeïsche Zee gedeporteerd worden. Kort Nieuws De ministers van Buitenlnndsche Za ken van Estland en Litauen zijn uitgenoo- digd tot bijwoning van de derde conferen tie der ministers van Buitenlnndsche Za ken der Oostzeesfaten, die van 9 tot 11 Dcc. to Riga zal worden gehouden. Het wrak, dat de vorige week aan do lersc.he kust is ontdekt door het hegings- vaartuig Orphir. is thans definitief herkend als dat van de gedurende den wereldoorlog getorpedeerde Lusitania. De .Orphir heeft den geheelen zomer in deze omgeving gezocht en daarbij verschei dene andere wrakken van tijdens den oor log gezonken schepen gevonden. Over Florida heeft een wervelstorm gewoed, die alle telegraaf- en telefoonver bindingen van Miami vei*stoc>rd heelt .»n een viertal dooden heeft gevergd. Met toestemming der autoriteRon i9 een zeker aantal aan de Kurfürstpndqmm Ie Berlijn gevestigde koffiehuizen, thans ce transformeerd in „ghctto-café's". aangezien zij voor Joodsche bezoekers zijn e^reser- veerd. terwijl er uitsluitend Joodsche be dienden zijn. Volgens de Doilv Telegraph heeft di Britsche admiraliteit in de laatste twee weken twee nieuwe flottilles torpedojagers gevormd, die in de Engelsehe wateren dienst zullen doen in de plaats van de voorl.mpig naar de Middellandsche Zee overgeplaatst1. In 1910 verbruikten 51 millioen Ame rikanen 5 700.000 H L. alcoholhoudende drank en 60 mi'lioen vaten hier. In het jaar 1034-1035 verbruikten 127 millioen Amerika nen „slechts" 3 735.000 HL. alrohnlhfiidrp.j. den drank en 42 millioen vaten bier. Ilct vorhxuik is dus blijkbaar sterk teruggeloo- .Pen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2