lliruiur grifesrlje (tfmtrant Daqelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET ROODE „PLAN' TERUG UIT ABESSINIE U KUNT WEINIG DOEN? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5622 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 15e Jaargang Hlifoerttntitprtjgn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22% Ihgezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0.10 S.D.A.P. en N.V.V. hebben op Zondag 27 October aan het gemeenschappelijk ont worpen „Plan van den arbeid" sanctie ver leend. In een omgeving, waar aankleeding, woord en daad in alle opzichten ingesteld waren op het onberedeneerd gevoelsleven der massa zelfs de Utrechtsche overheid verleende in politieke kortzichtigheid daar toe hand- en spandiensten is de beslissen de „plan-resolutie" in definitieven vorr natuurlijk mte algemeene stemmen aange- nomen. Een daverende „Internationale" aan het slot ontbrak uit den aard der zaak niet Zoodra was dit geschied of de brallende leuzen werden het land ingeslingerd: „Wij weten uitkomst", „het socialisme is een po sitief beginsel", „het carillon luidt de doodsklok over de crisis", „welvaartspeil voor allen moet omhoog", „zekerheid van bestaan", „werk voor 200.000 werkloozen", ziedaar enkele van de klinkende er kletterende machtwoorden, die bedoe len te imponeeren en het Nederlandscne volk te suggereeren, dat de grootste uit vinding der eeuw thans is gedaan en de poorten van het economische paradijs openstaan. We hebben onwillekeurig moeten terug denken aan de dagen van 1920, toen door de soc.-dem. met niet minder ophef en grootspraak de „socialisatie", bedrijfsorga nisatie en medezeggenschap aan de politie ke markt werden gebracht. Deze socialisa tie zou wel niet „het socialisme" een begrip, dat thans al weer meer verwaterd is dan reeds in die dagen brengen, maar zij zou het voorportaal er van zijn en ieder geval aan de heerschappij van „het kapitalisme" in beginsel den genadeslag toebrengen, er de doodsklok over luiden, om in de taal van 1935 te spreken. Wat is er van gekomen? Een staatscommissie, die rustig binnens kamers het vraagstuk onderzocht, een in teressant rapport uitbracht, dat echter te vens de aware zerk is geworden op het graf van de socialisatie, waarmede des tijds zoo grenzenlooze demagogie was be dreven. Thans is er een „plan van den arbeid", dat misschien zijn grootste nut heeft ge daan eer het het levenslicht had gezien. Het begeeren is meer dan het hebben en plannen maken is eenvoudiger dan die in daden omzetten. Is het aangeboden plan origineel? In geencndeele. Men had immers voor beelden. We herinneren oris de tooverwoor- den: het roode Noorden, Zweden, Denemar ken en nog enkele varianten. Dat waren de „aanwijzingen", waarbij later ook België nog is gekomen. - We willen daarover reeds dadelijk en kele opmerkingen maken. Dat deze gedevalueerde landen met een van Nederland geheel onderscheiden en dies onvergelijkbare economische struc tuur feitelijk als voorbeeld en argument vrijwel zonder waarde zijn te beschouwen, is wel geleidelijk erkend, maar geheel los gelaten werden ze toch niet Telkens weer worden deze landen ge noemd. Dit beroep heeft op de massa het beoogde effect, ook al erkent men in „Het plan van den arbeid", dat b.v. Zweden een land is van geheel andere structuur dan het onze. Ir. Vos, die in het ontwerpen van „het plan" een zoo groot aandeel had, ontkent zulks ook niet, blijkens door hem onder- teekende artikelen. Hij had echter dan als wetenschappelijk man van dit argument behaoren af te zien, ten einde de voorstel lingen der groote massa niet te vertroebe len. En zuiverder ware het ook geweest in dien hij in dit verband verklaard had of hij ook bedoelt de lage Zweedsche ioonen te aanvaarden en genoegen te. nemen voor ons land met allerlei andere Zweedsche verhoudingen, die ver staan beneden het geen wij tot nu uit zes jaren crisis hebben gered. Hier komt nog iets bij. In de Skandinavischo landen, met name ook in Zweden, staat men al spoedig met den term „socialistisch" gereed. Daar onder valt hetgeen wij als normale over heidszorg beschouwen. B.v. onze sociale wetten, woningenbouw, staatsbedrijven, ar beidswetgeving, enz. Voorts erkent men er de beteekenis van het kapitalisme en het particulier initiatief ten volle. De Zweedscho minister-pi'esident, de soc.-dem. Per Albin Hanson, mocht ver klaren: ik hecht niet veel waarde aan so- cialisaticplannen, die aan de schrijftafel zijn uitgewerkt; mocht erkennen: ik weet zelf nog niet hoe de productie op de beste manier te verhoogen, ten einde de drei gende afneming der bevolking tegen te gaan en de jonge arbeidskrachten te ab sorbeeren, toch laten de soc.-dem. ons telkens weer in den Zweedschen spiegel zien. Dat werkt verwarrend, zoo niet mis leidend. Dr. Wibaut mocht in het beroep op De nemarken waar ook het recht en tic plicht der landsverdediging weer door de soc.-dem. is aanvaard een „met vacantio sturen van het socialisme" zien, hij werd met mooie woorden overladen, maar het opportunisme luisterde nauwelijks naar zijn protest Het vreemde voorbeeld werk teen er zat wat in, al was het nicl veel reeëls. Ten tijde, dat dc Zweedsche minister president verkiaart: wij doen niets socialis tisch daar zijn we niet voor gekozen, laat de S.D.A.P. in Amsterdam in strooibil jetten de demagogische vraag opnemen: weet ge, dat er. landen zijn, waar de crisis is geweken? Weet ge, dat niet overal de loonen worden verlaagd en de belastingen verhoogd? De werkelijkheid? In Kopenhagen had het gemeentebestuur dc tarieven van gas en electriciteit en de tram verhoogd en eveneens de reeds sterk progressieve inkomstenbelasting. Denemarken, met een budget, dat relatief berekend een derde van het onze is, be gon in Maart 1935 geld aan te vragen voor werkverschaffing en dergelijke. De steun uitkeeringen bedroegen 280 per jaar, dat is nauwelijks 5 per week. Voor Zweden valt op soortgelijks feiten te wijzen. Geen wonder, dat de heer Albarda in Maart 1933 kon verklaren, dat in ons lano de loonen en uitkeeringen hooger waren dan overal elders in Europa. De u i t- voerlanden Zweden noch Denemarken behoefden ons ten voorbeeld te zijn in den strijd tegen de crisis. Toch we willen het niet voorbij zien was in den laatsten tijd (met name na den verkiezingsstrijd van dit jaar) het appèl op de Skandinavische landen met hun laag levensniveau en in sociaal opzicht veels zins achterlijke toestanden, iets aan het af nemen. Een vleug van nieuw leven kwam evenwel in het beroep op anderen, toen in het begin van 1935 de Belgische soc.-dero. Hendrik de Man zijn „Plan van den Ar beid" het licht deed zien en deze politicus korten tijd later als Belgisch minister, na een devaluatie van de nationale munt- pariteit met 28 pet., een kans kreeg om zijn denkbeelden te verwezenlijken. Een goed half jaar later verscheen het Nederlandsche „Plan van den Arbeid", dat ongetwijfeld den invloed van het Belgische plan in sterke mate heeft ondergaan, al is het allerminst gecopieerd. We zeggen ook niet, dat de S.D.A.P. niet eerder aan plan-makerij bezig was. Zoo is het niet. Tot het ontwerpen van een Nederlandse!) plan van den arbeid is in het congres van April 1934 besloten. Men voelde toen volkomen te zijn vast- geloopen met alle socialistische „plannen", die er waren. Ze stonden buiten de econo mische werkelijkheid en de mogelijkheden van het heden en men wenschte plannen, die verwezenlijkbaar waren binnen het raam van het kapitalisme. De tijd der frases is voorbij, decreteerde de heer Vorrink. Om die plannen te ontwerpen is een we tenschappelijk bureau aan het wexk. geto gen, dat het resultaat van zijn studie nu enkele weken geleden in een lijvig boekwerk in circa 300 bladzijden heeft aangeboden. Moge men al respect hebben voor den om vangrijken arbeid, die aan dit rapport is besteed, toch kan men daarnaast van oor deel zijn, dat ,4e" oplossing nog niet is ge- onden, ook al roepen de soc.-dem. met stentorstemmen, dat zij nu op papier dan den crisisdraak hebben gedood, in dien het Nederlandsche volk maar zoo goed wil zijn hun geloof te schenken. Want op geloof komt het bij deze aak in hooge mate aan, nl. op een geloof in mirakelen. Wie daarvoor niet vat baar is, is onbekwaam om vol bewonderende devotie tot „het plan" op te zien. Want dit is een van de merkwaardigheden van het plan: de onzekerheden, de onwaarschijnlijk heden en zwakke plekken er in zijn zoo groot, dat alleen wie er absoluut in gelooft en als», zekerheid aanvaardt hetgeen hij gaarno zou willen, geschikt is om er het gevraagde blind vertrouwen aan te geven. De vraag komt op: hebben de soc. dem. recht op zoodanig vertrouwen? Is hun op treden in de laatste jaren zoodanig, dat men aan hun beweringen eenige bijzondere waar de kaïj -hechten? - Op deze vraag hopen we in een volgend artikel het antwoord te geven. Duymaer van Twist 70 jaar A.S. Zaterdag: receptie. Ter huldiging van den heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, ter geléi heid van zijn zeventigsten verjaardag op Zaterdag 9 November a.s. heeft zich een comité gevormd, waarvan het Kamerlid de heer Schouten voorzitter, en het Kamerlid Mr. Terpstra, oud-minister van Onderwijs, secretaris is. Dit comité verzoekt ons, méde te deelen, dat er een receptie zal worden gehouden op a.s. Zaterdagmiddag, van half vier tot half zes, in hotel de Wittebrug. Zij, die den heer Duymaer van Twist alsdan wenschen te complimenteeren, zullen harte lijk welkom zijn. VERGIFTIGE PADDESTOELEN GEGETEN Acht personen overleden BATAVIA, 5 Nov. (Aneta). In Voedjoen- gan bij Babanani zjjn door het gebruik van vergiftige paddestoelen acht personen over leden. KOEPANG, 5 Nov. (Aneta). Door de zware regens en overstroomingen zijn in Flores verschillende bruggetjes weggeslagen. Twee grootere ijzeren bruggen zijn bescha digd. De weg tusschen Endeh en Laran- toeka is onbegaanbaar. Het zal maanden duren voor alles volledig hersteld zal zijn. OUD-MINISTER VERSCHUUR IN INDIE. MEDAN, 5 Nov. (Aneta) Aan boord van oe „Johan de Witt" arlveerde vanmorgen de oud-Minister van Economische Zaken, de heer Verschuur, verwelkomd door den assistent-resident Allaart namens den Gou verneur van Sumatra's Oostkust, en den administrateur van de B. P. M. te Pang- kalan Brandan, den heer P. M. de Boer. Z. Ex. reist heden door naar Pangkalan Brandan ter oriëntatie van het aoor de B.P.M. aldaar geëxploiteerde terrein van de N.I.A.M. Hij zal aldaar logeeren ten huize van den administrateur van dc B.P.M., den heer De Boer. Vervolgens reist Z.Ex. door naar Djambi, alwaar de nieuwe pijpleiding van de N. t A. M. officieel door hem zal worden open gesteld. DE NIEUWE FOKKERVERKENNER BANDOENG, 5 Nov. (Aneta). Morgenoch tend zal oe nieuwe verkenner van de lucht- vaartafdeeling, de Fokker C 10, worden in gevlogen. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Brand aan boord van de „Tapanoeli" Spoedig gebluscht Uit Marseille wordt gemeld, dat in de lading van het s.s. „Tapanoeli" van den Rotterdamschen Lloyd, op de thuisreis v Batavia naar Rotterdam, brand is uitgebro ken. Het vuur woedde in ruim vijf, wa coprah en andere god eren waren geborgen. Hoewel deze lading zeer brandbaar i men er toch spoedig in geslaagd het vuur te hlnsschen, voordat dit ernstige schad' had kunnen aanrichten. De lading uit dit ruim zal moeten worden gelost, waamf gedeelte, dat niet te lijden had van het vuur opnieuw zal worden aan boord genomen. Het schip zelf heeft door den brand slechts lichte schade opgeloopen. Zoodra de gezonde lading weer is ingenomen, zal het de reis naar Rotterdam voortzetten. Een aantal balen jute is een prooi der vlammen geworden. DE VERDUISTERING VAN ƒ27.000 Commissionair uit voorloopige hechtenis Naar wij vernemen is de dezer dagen te Den Haag als verdacht van verduistering van een bedrag van ƒ27.009 gearresteerde commissionadr in effecten W. B., nadat in zijn zaak in raadkamer was gepleit, door do rechtbank uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Prov. Staten van Drente DE HEER G. J. WILMS BENOEMD TOT LID VAN GEDEP. STATEN Als opvolger van den heer Gorter Gisteren werd een buitengewone zit ting gehouden van de Prov. Staten van Drente. Herdacht werd het overlijden van den heer K. Gorter. Hierna werd de opvol den heer Gorter in de A. R. Fractie, de heer K. Salomons uit Gasselternije- veen beëedigd. In de vacature van den heer Gorter werd het College van Ged. Staten benoemd met 30 van de 31 stemmen de heer G. J. Wilms (a.r.) uit Oud-Schoonebeek. De heer Gerrit Jan Wilms wen Jovember 1887 choonebeek gebo- en. Hij was gerui nen tijd lid van 'en gemeenteraad an Schoonebeek en ange jaren lid van Ie Prov. Staten van irente In het publieke wen van Drente aemt de heer /ilms een vooraan staande plaats in. Hij is o.m. voorzit ter der coöperatie stoomzuivelfabriek, koren malerij en kunstmesthandel te Oud Schoone beek; voorzitter der Onderl. brandwaarborg- Mij. „Schoonebeek"; bestuurslid van de ereen. voor Chr. Schoolonderwijs op G.G.; lid van den raad van toezicht van de cöop. Boerenleenbank te Oud-Schoonebeek; voor zitter der cöop. dorschvereen. en loonzage rij. De heer Wilms is voorzitter van de afd Drente van den C.B.T.B., en is lid van di verse crisis-organisaties, lid van het bestuur an het veenschap „Het Oud-Sehoonebec- kerveen" en van het waterschap „Het Schoonebeekerdiep", HET OORDEEL VAN EEN DUITSCHER: „Als de negus de macht behoudt is langzame vooruitgang gewaarborgd" ,Habe. vorsicht und schweig scheen het parool te zijn van het groepje Duitschers, dat gister met het s.s. „Usam- bara" in de Rotterdamsche Merwehaven aankwam, kcrsversch uit Abessynië ge ïmporteerd. Met een Duitsch officier, die in Addis Abeba de Ethiopiërs had afgericht, as heelemaal niets te beginnen: strenge orders om te zwijgen en dus mondje dicht. Een tweede passagier dien we aanschoten :n die jarenlang in Abessijnsch Somali- land had gewoond was al even gesloten. Toch interesseerde het ons van deze groep uitgewekenen iets te hooren over het land, waar zij hadden gewerkt en dat zij nu wegens het oorlogsgevaar hadden moeten verlaten, het geheimzinnige zwar! rijk, waarover nog zooveel tegenstrijdige berichten worden rondgezonden. Het interesseerde ons niet alléén: colle ga Ockzinitz uit Berlijn was per Lufthansa naar Rolterdam gekomen om de reis van hier naar Hamburg met de Usambara niet te varen en onderweg zijn landgenooten „door to zagen". Wij haüoen voor deze bezigheid minder tijd beseb'kbaar en troffen het toon we eon bouwkundige van do Deutsche Evangeli sche Mission, die sedert 1928 in Abessiniö had gewerkt, bereid vonden met de alge meene zwijgzaamheid te breken. Bouwen in het binnenland Onze zegsman had zeven jaar lang op verschillende plaatsen in het binnenland zendingsposten gebouwd. In 1927 was de Duitsche zending met haar arbeid begon nen en het werk moest dus van den grond af worden opgebouwd, letterlijk en figuur lijk. Toen onze bouwkundige in 1928 met zijn familie in Addis Abeba aankwam en met zijn eigenlijke werk begon, bleek hem al spoedig, dat dit niet zoo eenvoudig was. Het bouwmateriaal werd van Addis Abeba af zoover mogelijk met vrachtauto's aange 'oerd, maar al heel spoedig kwamen er dan de karavanen aan te pas en het duur de vaak weken voor men op de plaats van bestemming was. „I, a n g z a a m-a an" schijnt het parool van elk Abessijn te zijn. Er wordt nooit bijzonder hard ge werkt. maar sedert de oorlogstoestand ingetreden is wordt er heelemaal niets meer uitgevoerd. Bovendien kon den de materialen niet meer worden aangevoerd en aangezien de beste zonder materiaal niet kan werken was onze zegsman gerepatrieerd. De oorlog Hij vertelde, dat heel het spoorweg vrachtverkeer van Djibocti naar Addis Abeba ook practisch is stopgezet, omdat de afzenders vreezen, dat door Italiaanscho /liegtuigen de treinen zullen worden be-, stookt. Het begin van den oorlog had onze zegs man nog te Addis Abeba bijgewoond. Van eenige opwinding was niets te merken ge weest Er was veel geëxcerseer van troepen en daarbij was weer veel bekijks, maar dat was ook alles. Men gevoelde zich in de hoofdstad als Europeaan volmaakt veilig. Op zijn reis naar Djiboeti had de bouwer wel gemerkt, dat de spoorlijn scherp wordt bewaakt, vooral dc bruggen, maar verder had de oorlog hem weinig „gedaan". Er zijn nog heel wat Europeanen achter gebleven en anderen hadden alleen hun vrouwen en kinderen huistoo gezonden. Als het regime de baas blijft Met betrekking tot den algemeenen toe stand in het rijk van Hailé Selassié merk te de Duitscher op, dal naar zijn stellige overtuiging de nist in Ethiopië gehand haafd zal> blijven zoolang het thans heer- schende regime de baas blijft Dit regime achtte hij een groote waarborg voor de veiligheid der Europeanen. Deze werden overal graag gezien en zeer vriendelijk be handeld. Mocht echter Hailé Selassié de macht verliezen, dan ligt het land open voor de wilde stammen uit het binnenland, dio strooptochten zulle» ondernemen en het land veel kwaad zullen berokkenen. Over de bescherming, die de zending steeds van den negus had ondervonden was onze zegsman best tevreden. Abessinié. zoo zeide hij, biedt nog vele mogelijkheden Het groote probleem is de slechte toestand der communicatiemiddelen. Wegenaanleg op groote schaal is noodzakelijk en daar ordt ook wel aan gewerkt, maar het gaat, zooals alles in Abessynië: langzaam, voor al langzaam. De slechte verbindingsmiddelen zijn oor zaak, dat ook nog zooveel Europeanen in de omgeving van de hoofdstad blijven han gen, terwijl ze elders nuttig werk zouden kunnen doen. Over de gruwclberichten, die van Ita- liaansche zijde over het barbarisme In Abessinié worden verspreid moest Je Duit scher een beetje lachen. Het is onzinnig als men vertelt, dat nu nog een dief de handen worden afgekapt en andere barbaarsche straffen worden op- jlegd. Onder een vroeger bewind is dat voorge komen en wellicht ziet men als gevolg daarvan nog een enkeling verminkt rond loopen. Maar nu gebeurt dat niet meer. De davernij bestaat nog als een overblijfsel uit vroeger tijd, maar ze vermindert Sla- enhandel had onze zegsman nooit opge merkt. Ook het verdwijnen van deze herinnering aan het verteden kan slechts, zooals alles Abessinië, langzaam geschieden. De algemeene indruk van den Duit scher over het land van den Negus was echter: een land dat vooruit gaat, waartoe het tegenwoordige bestuur in sterke mate meewerkt. „Als de Negus de macht behoudt is langzame vooruitgang gewaar borgd". DE NOODTOESTAND VAN ROTTERDAM Krachtig beroep op de Regeering Overbrugging van het toonverschil bepleit In de gister gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft de heer H. F. Kersten (Grootbeorijf een rede uitgesproken waarin hij de groote teleurstelling van handel en scheepvaart te Rotterdam vertolkte over de z.i. aarzelende houding, die de Regeering tegenover de nooden van de nationale haven inneemt. Had men sedert April in de vaste overtui ging geleefd, dat oe Regeering Rotterdam in haar strijd tegen de kunstmatige bevoor deelingen der concurreerende buitenlahd- sche havens krachtigen steun zou verlee- nen, de rede van Dr. Colijn in de Eerste Kamer wordt algemeen aangevoeld als een poging tot afwijzing der Rotterdamsche desiderata en dit heeft niet nagelaten een öanigen storm te verwekken. Nadat Spr. in navolging van het reeds door de Kamer verzonden adres had opge merkt, dat de rede van Dr. Colijn steunde op verkeerde informatie door zijn raads lieden, sprak hij de verwachting uit, dat de Regeering haar houoing zal wijzigen en op korten termijn zal tegemoet komen aan de bekende verlangens ten aanzien van haven retributies en Rijnvaartpremies. Laat de Regeering dat na, dan zsl de schade, aan Rotterdam toegebracht onherstelbaar blijken te zijn, omdat zich niet alleen het transitoverkeer verplaatst, maar ook onze nationale iro- en export zich van onze haven afwendt. De betere outillage, het voortduren van bestaande overeenkomsten en het verlagen der particuliere taxieven tot beneden kost prijs moge een nog grooter verloop tijdelijk hebben tegen gehouden, al deze drie fac toren kunnen op oen duur het voortgaand verval niet tegenhouden. De desiderata van de havensteden moe ten niet worden beschouwd als experimen ten op het slappe koord, maar als welover wogen maatregelen van verweer. Spr. kon niet aannemen, dat België zou weigeren mede te werken aan de afschaffing van de oneconomische maatregelen als Rijnvaart premies en tot vaststelling- van gezonder overheidstarieven, indien Nederland ter ver dediging daar ook toe over ging. Te lang zijn wij passief geweest Spr. vestigde ook de aandacht op het loonverschil tusschen Rotterdam en Antwer pen. Waren vóór 1914 de loonen in beide havens ongeveer gelijk, thans bedraagt het loon van een havenarbeider te Antwerpen na de jongste verhooging fr. 50 per dag of f 2.50 tegenover te Rotterdam f 4.88. onge acht de hoogere sociale lasten hier. Beston den er in April verwachtingen, óat spoedig een nieuw loon-evenwicht zou worden be reikt eenerzijds door loonsverhoogingen in België, anderzijds door krachtige doorvoe ring van de aanpassingspolitiek in Neder land, deze zijn niet in vervulling gegaan en thans dringt het vraagstuk van het loon verschil zich met verdubbelde kracht naar voren en eischt gebiedend een oplossing. Van een al of niet bereiken van een tijdige en voldoende aanpassing kon naar Spr.'s oordeel de oplossing van dit vraag stuk niet langer afhankelijk worden ge steld. Rotterdam zal zijn positie als we reldhaven niet kunnen handhaven in dien het elders geldende loonniveau niet kan worden benaderd. Nu een loonsvermindering hier worót tegenge houden door de hooge kosten van le vensonderhoud zag Spr. geen andere oplossing dan het loonverschil van overheidswege te overbruggen, evenals zulks reeds ten aanzien van eenige andere gevallen is geschied. Aangezien ditzelfde vraagstuk geldt voor andere takken van ons economisch leven, welke verplicht zijn zich aan het we reldniveau aan te passen, rijst, aldus Spr. de vraag, of wellicht de oplossing in breed verband daarmee moet wor den gezocht. De toestand der publieke financiën brengt wel moeilijkheden mee, maar het leek al lerminst denkbeeldig, dat een over de ge- heele linie toegepaste overbrugging van het loonverschil op den duur meer aan de schat kist zou doen toevloeien, dan het offer, dat VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Blz. 1 Een onderhoud met uit Abessynië terug gekeerde Duitschers. Paddenstoelenvergiftiging in Indie. Blz. 2 De Italiaansche troepen in het Noorden genieten thans 48 uur rust; na hervatting van den opmarsch hoopt men binnen twee dagen Makallè te bereiken. Onder leiding van den heerscher van Gorv dar. Ras Dagsa Dargile, zouden meerdere inhcemsche hoofden hun onderwerping heb- ben aangeboden., o.a. Wolde Gabrielhoofd van Agamé. Mussolini heeft wederom den Britscheri gezant in gehoor ontvangen voor een onder houd, dat zeer belangrijk wordt genoemd. Blz. 3 De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week met 17Yz millioen gulden toegenomen. De vijftiende partij in de wedstrijd om hel Wereldkampioenschap schaken is na. de 40e zet afgebroken. Blz. 5 Het Yellowstone ParkReisindrukken vatl Dr J. F. Reitsma. IX. Blz. 9 Minister Slingenberg heeft het werkloo- zenkamp te Rumpen (L.) geopend. Blz. 10 Dr Ch. W. F. Winckel is aangewezen als aanvankelijk moet worden gebracht, afge zien van de groote moreele winst door blij vende werkverruiming. Rotterdam verkeert in een nood, waaruit het zich door eigen kracht niet redden kan, omdat het over do hierin spelende invloeden geen macht heeft. Maar de Regeering heeft die macht en wij vertrouwen, zoo besloot Spr., dat zij die zal aanwenden, krachtig en spoedig, vooral spoedig. Het gaat hier om een bedrijfstak, die voor drievierden werkt voor export, die jaarlijks voor meer dan 20 millioen aan het buiten land levert in den vorm van loon en dien sten en die betoond heeft op eigen beencn te kunnen staan, wanneer het geldt in eer lijke mededinging zijn bestaansrecht te be wijzen. Ondanks alles is te Rotterdam de veer kracht niet gebroken en d». offers, die thans van den Staat worden gevraagd zullen zich spoedig compenseren. Slechts wat meer moed en wat meer daad en de oude even wichtstoestand zal spoedig zijn hersteld. Do rol van Lamme Goedzak, zullen we, zoo eindigde Spr., tegenover de buitenlandscho aanval op ons havenverkeer eindelijk dienen op te geven en ons meer moeten richten naar onze wapenspreuk „Je maintiendrai". Op deze rede volgden in dezen kring ongewoon luide teekenen van instemming. De voorzitter, Mr. Engelbrecht, zeide. dat de situatie, waarin het havenverkeer te Rot- terdam verkeert, juist was geschetst. Het vraagstuk van de loonoverbrugging van over heidswege kan moeilijk anders worden be zien dan in breed verband, geldende voor particuliere bedrijven en industrieën over het geheele land. Aan te toonen ware dan. dat het offer van overheidswege in kort afzien- baren tijd grootere inkomsten in de schat kist zal doen vloeien. Deze aangelegenheid werd gesteld in handen van de commissie voor crisiszaken. iinDii:inmiiinniiiiiiuiiiii!mnniinnHnnimi(miinn!niii(ni rnipniingnmnmpnnHiiiiiinianiiiiimiiiwiaiifiiwMBiWHunii»uiiüinuiiiTiww^fTHngmiïïm™,Trrww Goed, als ge dat weinige dan ook maar doet Denk aan het verhaal van de talenten en den zweetdoek; laat niet de eene abonné verloren gaan, die juist gij kunt aanbrengen Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL. iHmniuuoimMwuinimniitti]

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1