ITALIAANSCHE OPMARSCH NAAR MAKALLÉ INGEZET RAS SEYOEM ZAL DEN NEGUS TROUW BLIJVEN MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland GENEVE'S ARBEID BE-EINDIGD Het werk der Geneefscihe Sanctie-confe rentie, waaraan door twee-en-vijf tig Volken- bondsstaten werd deelgenomen, heeft Za terdag voorloopig zijn beslag gekregen: op 18 November a.s. zullen, overeenkomstig de Voorstellen van de commissie van achttien, de sanctiemaatregelen in werking treden. De verschillende gedelegeerden zullen dus thans in groote meerderheid huistoe kun nen gaan, met uitzondering van hen, die nog door commissie-arbeid worden terugge houden. Zoo zullen, voor deze onder-comi- tó's, de revue moeten passeeren het vraag stuk der clearingsaldi; de uitbreiding van de lijst van goederen, wier export naar Italië verboden zal worden; en nog eenige andere kwesties, zooals die van de loopende contracten. De beraadslagingen werden Zaterdag o.i bijgewoond door Hoare, Eden, Laval en Va Zeeland. Het wekte voldoening, dat de over groots meerderheid der staten zich bereid heeft verklaard tot het deelnemen aan alle voorgestelde sancties. Nadat de verschillende hesluiten zonder stemming waren vastgesteld, hebben ver schillende sprekers nog het woord gevoerd. Laval herhaalde daarbij aan, wat hij reeds eerder heeft uitgesproken, namelijk dat Frankrijk zijn sanctieverplichtingen zal na komen, doch dat het tevens onverdroten zal blijven voortarbeiden aan een verzoenende oplossing. Minister Hoare spralc als zijn meening hit, dat de oorlog tengevolge van de sanc tiemaatregelen zou worden bekort. Hij ves tigde er daarbij de aandacht op, dat vredes- bemoeiingen niet slechts binnen het raam ,Van den Volkenbond moeten plaats vinden, doch eveneens voor de drie betrokken par tijen, namelijk Volkenbond, Italië en Abes- sinië aanvaardbaar moeten zijn. Ook door andere sprekers werd er met nadruk op gewezen, dat de Volkenbond de Vredesbesprekingen in de hand zal houden, er op toezien, dat een toekomstige vrede inderdaad in overeenstemming is mqt het karakter van het Pact. Door den Belgischen minister-president Van Zeeland werd de wensch geuit, dat de conferentie aan Frankrijk en Groot-Brit- tannië een mandaat zou verleenen, om on der auspiciën en onder toezicht van den Volkenbond de pogingen tot herstel van 'den vrede voort te zetten. De Fransche en Britsche verklaringen, zoo zeide Ihij, hemden juist het midden. Eenerzijds blijkt de' wil, het Volkenbondspact loyaal toe te passen, anderzijds het streven naar een rechtvaar dige oplossing van het conflict. Beide staats lieden hebben verklaard, dat dit slechts kan geschieden in het kader van den Volken bond. Waarom zou men dan ook maar één dag verliezen? De sanctieconferentie echter is geen recht streeks orgaan van den Volkenbond; een Volkenbondsmandaat kon zij derhalve aan Frankrijk en Groot-Brittannië niet verlee nen. Wel stelde de vooreitter aan het slot der zitting nog vast, dat de vergadering in stemde met den geest van het denkbeeld ivan Van Zeeland. Laval kan daarin nog eens een aanspo ring zien, zijn vredesbemiddeling slechts te blijven verleenen in overleg met Engeland, en zonder het doen van concessies, welke met de gedachten van Genève niet zouden strook en. Nadat de zitting der conferentie opnieuw was verdaagd heeft tenslotte de werkcom- missie nog vergaderd, om de verdeeling van den arbeid over de verschillende sub-com missies te bespreken. Met het oog op de tedhnische werkzaam heden van de volgende week zal de Neder- Jandsche delegatie worden uitgebreid. De oud-minister van economische zaken P. L. Steenberghe zal aanstaanden Maandag Nederland in de economische ondercom- missie vertegenwoordigen, terwijl mr. E. O. baron van Boetzelaar de plaatsvervanger ivan professor Francois in de juridische com missie zal worden. Bovendien zal wellicht de heer Deknatel tok te Genève verschijnen in verband met Ihet opstellen van de lijst der schuldvorde ringen tegen Italië, die de staten op grond ,van de clearing met Italië hebben. Mr. C. (Ridder van Rappard, permanent vertegen woordiger van Nederland hij den volkenbond ital natuurlijk de leiding der Nederlandsche delegatie in handen houden. Van de vooraanstaande gedelegeerden is alleen Eden voorloopig nog te Genève ge bleven; Hoare, Aloisi en Laval zijn Zeater- dagavond reeds weder vertrokken. Abessijnen zouden de stad reeds ontruimd hebben Italiaansche zieken en ge wonden passeeren Port-Said Naar de Romeinsche bladen een* stemmig meldden, zouden de Italiaan sche troepen een aanvang maken met den nieuwen opmarsch, waarvan het einddoel de bezetting van Makalle is. De Italiaansche troepen staan nog 90 K.M. van de stad en de opmarsch zal tegelijkertijd beginnen over een iront van 80 K.M. breed. De linkerflank wordt gedekt door een afdeeling troepen, die. in de laat ste weken in alle stilte uit andere deelen van het front is bijeengebracht. Verder zal gebruik gemaakt wor den van sterke, georganiseerde af- deelingen Abessijnen, die naar Ita liaansche zijde zijn overgeloopen. Daarbij bevinden zich, aldus de Ita liaansche berichten, 1600 man van Ras Koeksa. Het terrein, dat thans moet worden overwonnen, is nog belangrijk moei lijker, dan het grensgebied, dat drie weken geleden bezet is. De opmarsch zal daarom langzaam en in gedeelten geschieden. De ver zorging met oorlogsvoorraad en le vensmiddelen is tot in details geor- Bomaanslag op Poolsch- pTsjechische grensbrug Naar het Tsjechoslowaaksche persbureau tiit Teschen meldt, hebben tot nu toe onbe kend gebleven daders een bomaanslag ge pleegd op de van Tsjechisch Teschen naar Poolsch Teschen leidende grensbrug,, welke evenwel mislukte. Naar de daders is direct een onderzoek Ingesteld, terwijl alle noodige .veiligheids maatregelen zijn getroffen. Vele stukken geschut, lichte en zware machinegeweren en gepant serde wagens worden reeds in de voorste linies gereed gehouden. De Abessijnsche strijdkrachten De oorlogscorrespondent van het D.N B. meldt, dat het door de verkenningsvluch ten der Italiaansche vliegtuigen mogelijk is geworden, een overzicht te geven over •deeling der Abessijnsche strijdkrachten aan het Noordelijk front. De linkervleugel wordt gecommandeerd door Ras Kassa, wiens voornaamste strijd krachten in de streek van het Tanameer staan. Aan de rechtervleugel wordt onder leiding van Ras Seyoem het gros van het Noordelijk leger, ter sterkte van ongeveer 100.000 man, verzameld in de buurt van het Asjangi-meer. Groote afdeelingen van het leger van Ras Kassa zijn in ijlmarschen onderweg naai; het Asjangimeer. Men neemt algemeen aan, dat de aanval der Italiaansche troepen hier op tegenstand zal stuiten. Makallé reeds ontruimd? In tegenstelling met berichten van Italiaansche zijde werd Zaterdag reeds uit Addis Abeba bericht, dat de Ita lianen in het noorden opmarcheeren en dat Makalle door dc Abessijnsche troepen zou zijn ontruimd. In de bergen om de stad worden door 'de troepen versterkingen aangelegd. Aan het Danakil-front schijnen de Ita lianen bevreesd te zijn voor aanvallen in den rug en in de flanken. Aan beide fron ten zijn de vliegers nog altijd druk in de In Ogaden hebben tot dusverre, naar in Addis Abeba verklaard wordt, slechts voor postengevechten plaats gehad. De Negus zal waarschijnlijk in het mid den van deze maand zijn hoofdkwartier naar Dessie verplaatsen. De in Addis Abe ba aanwezige journalisten hebben vergun ning gekregen zich ook derwaarts te bege- en, doch zij moeten zorgen voor eigen on derhoud en eigen watervoorraad. In het be gin van deze week zullen eenige muildier karavanen en auto's naar Dessie vertrek ken met voorraden. De karavanen moeten ook benzine mede voeren. Een Abessijnsch veldlazaret De keizer en de keizerin hebben een Veldlazaret-uitrusting bezichtigd, die be staat uit twee operatietenten' en vier lig- tenten en die een gave van Engelse he vrouwenverenigingen aan het Abessijn sche Roode Kruis is. Het Lazaret staat on der leiding van den Oostenrijkschen arts Schupplcr en zal naar Dessie vertrekken. Amerikaansch militair attaché Het Amerikaansche departement van oorlog heeft een kapitein der veldartille rie benoemd tot militair attaché te Addis Abeba. Italiaansche ziekentransporten Zaterdag zijn 2204 Italiaansche zie ken en gewonden bij Port Said het Suezkanaal gepasseerd, op weg naar den Dodckanesos, Bedrijvigheid in Addis Abeba Sedert Zaterdagmorgen marcheeren ar- dcelingen door de Abessijnsche hoofdstad, die afkomstig zijn uit de in het Zuidwesten gelegen provincie Gore. Zij staan onder be vel van Dedzjamatsj Makonnen en zijn in totaal ongeveer 35.000 man sterk. Zij zijn goed uitgerust en ook het paarden- cn muildieren-materiaal bevindt zich in goeden staat. Het is nog onbekend, waar deze troepen gebruikt zullen worden. Zij zijn ter persoonlijke beschikking van den negus gesteld. Nieuwe anti-Britsche betoogingen Te Rome hebben opnieuw anti-Britsche betoogingen plaats gehad. De fascistische pers bevat nieuwe aanvallen op Engeland, nadat koning Victor Emanuel het stilzwij gen verbroken en in zijn rede in de uni versiteit de politiek van Mussolini had goedgekeurd. Studenten deden invallen in hotels, café's en restaurants, die ervan verdacht werden Engelsch te zijn en eischten verwijdering van Engelsche waren en Engelscho op schriften. de Britsche verklaring, dat Engeland oorlogsschepen uit de Middellandsche Zee zal terugtrekken, wanneer de aanvallen op Engeland in de Italiaansche pers ge taakt worden, trekt deze pers zich blijk baar weinig aan. Gayda schrijft in het „„Giornale d'Italia", dat Engeland zich slechts tegen Italië ver zet om in Abcssynië gebied te reserveeren voor toekomstige Britsche expansie. Italië en de sancties De organisatie tot afweer van de gevol gen der sancties is in Italië in vollen gang. Zondagavond is bekend gemaakt, dat met ingang van 6 November het verkeer met personen- en sneltreinen met ongeveer vijfde zal worden ingekrompen om den voorraad te sparen. Verdere besparing hoopt men te verkrij gen door den werktijd in de verschillende bedrijven te vervroegen. Het staatsblad publiceert voorts een aan tal uitvoerverboden, die betrekking hebben op belangrijke grondstoffen voor de Ita liaansche oorlogs- en textielindustrie. Het staatsblad verschijnt reeds in klei neren druk en daarom ook in kleiner for- Door het stijgen der benzineprijzen is ook het tarief voor taxi's omhoog gegaan. In een decreet wordt bepaald, dat uit be- zuinigings-ovenvegingen alle publicaties van economische en financieele statistieken, dié tot dusverre regelmatig door officieele instanties werden uitgegeven, voorloopig niet meer zullen verschijnen. De toestand aan de fronten Omtrent de toestand aan de fronten van het Abessijnsche strijdtooneel verluidt in Abessijnsche regeeringskringen, dat de Ita liaansche troepen aan het Noord-Oostelijk front verder voortrukken naar Alaguerra, d.at zij reeds bereikt hebben. Tusschen de uit Danakil komende Itali aansche troepen en de Abessijnsche strijd krachten hadden in de omgeving van Im- rnini kleine, doch verbitterde gevechten Aan het Zuidelijk front is volgens deze berichten alles rustig, uitgezonderd het feit, dat de Italiaansche vliegtuigen ver kenningsvluchten uitvoeren. De opmarsch in het noorden De afdeeling inboorlingentroepen, die iiv de richting van Makalle oprukt, heeft Zon dag na een marsch, die enkele uren duurde, de plaatsjes Emba Sion en Emba Maskala bezet. De afdeelingen Zwarthemden hebben •eeds Haussien bereikt. De houding der Abessijnsche troepen plaatst de Italianen voor vele raadselen, daar men over hun tactiek volkomen irt het duister tast.f'Er zijn hier geruchten in omloop, waarbij sprake is van verschil van meening tusschen de Abessijnsche leiders De opmarsch der Italianen aan het Noor delijk front naar het Zuiden omvat thans ook het corps van generaal Maravigna, dat bij Adoaa wa« geconcentreerd. De vereeniging van alle op Makallé op rukkende kolonnes wordt venvacht bij Agoela, dat dicht bij Makallé is gelegen. Bizonder groote moeilijkheden moeten ds uit Danakil komende kameelruiters over winnen, aangezien zij den tocht in een gloeiende hitte moeten maken, om nog tij dig te Agoela aan te komen. Men verwacht, dat Makallé midden d! volgende week zal kunnen worden bezet. Over de strategische beteekenis van de nieuwen opmarsch zijn tal van vermoedens in omloop. Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt gewezen op hot strategisch be lang van den driehoek AdoeaMakallé- Ad igrat. Daarmede wordt tegelijkertijd de bewe ring weerlegd, dat de nieuwe opmarsch zou moeten worden opgevat als een strafexpe ditie, welke zou zijn ondernomen op ver zoek van dc bevolking tegen de razzia's v; de troepen van Ras Seyoem. Langzaam tempo gehandhaafd Daar de Italiaansche legerleiding zich ten volle bewust is van de moeilijkheden, die het gebied, wgardoor de opmarsch moet plaat-s vinden, oplevert, zal deze langzaam en methodisch worden ten uitvoer ge Het is daarom aan te nemen, dat Makallé niet binnen 10 dagen zal worden bezet De belangrijkste taak is toebedeeld aan het legercorps van generaall Santini, dat langs den ouden karavaanweg, die Adigrat met Makai'lló en Kobbo verbindt, pprukt. De voorhoede van dat legercorps is aanzien lijk versterkt met afdeelingen zwarthem den; bergartillerie en gewone artillerie ma ken een belangrijk deel van deze legergroep De voorhoede beschikt over tanks, vliegtuigen en artillerie. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog treden ook de onge regelde Danakiltroepen op, die onder leiding staan van Askari's. Zij hebben opdracht vanuit de Danakilwoestijn naar Makallé op te rukken. De Da- nakil-krijgsliedjn, die, naar verluidt, verbitterde vijanden zijn van de Abes sijnen, zijn allen bestand tegen het moordend klimaat van het Oostelijk Lidj Jassoe naar Addis Abeba? Naar uit Dzjiboeti wordt, gemeld, zou de in 1916 afgezette Negus Lidj Jassoe, die tot nu toe werd gevangen gehouden in de streek van Harrar, onder sterke bewaking naar Addis Abeba zijn overgebracht. Men meent*ook te weten, dat in het Kei zerlijk Paleis te Addis Abeba een complot tegen den Negus is ontdekt. De keizerkroning herdacht Ter gelegenheid van den vijfden verjaar dag van de kroning van Haile SeLassie is in de St. George-kathedraal in Addis Abeba een plechtige godsdienstoefening gehouden, waaraan de geheele keizerlijke familie en de Abessijnsche hoogwaardigheidsbekleeders deelnamen. De patriarch van de Koptische kerk van Abessinië, Aboena Kyriïlos, ze gende keizer en volk. Om kwart over tien werd in de troonzaal van het keizerlijk paleis een groote receptie gehouden voor de buitenlandsche diploma ten, de hoogwaardigheidsbekleeders en jour nalisten. Des avonds gaf de keizer voor het corps diplomatique in intiemen kring een diner. In verband met den oorlog werden alle openbare festiviteiten achterwege gelaten. Met de camera op oorlogspad Een Fransche filmoperateur heeft in de Abessijnsche wildernissen met zijn camera rondgezworven, om eens te zien, hoe het onder de Abessijnsche soldaten toeging. De streek die hij bezocht wemelde, zoo vertelt hij in „Paris-Midi", van Ethiopische troepen, die als het ware met de rotsen versmolten. Je ontdekte ze eerst als je er tegenover stond. Bij een „picnick" met een stamhoofd werd de korf met eetwaar op een grijs vilten plaat uitgeschud. Wie schetst de verbazing van den Franschman toen zijn gastheer het vilt scheui-de en het doodgemoedereerd begon op te eten. Verder-op trekkende, bevond hij, dat elke cactus twee of drie zwarte soldaten met een machinegeweer verborg. Vooral wanneer ze een geweer in de hand hebben marcheeren ze nooit, maar hollen ze. Nooit zag hij vroolijker krijgers, ze lachen aan één stuk en de gedachte, dat vijanden hen kunnen bedreigen, vinden ze de beste Hij had o.a. te maken met een generaal, die net deed of hij de paspoorten las, want de filmfotograaf had de overtuiging, dat hij deze kunst niet verstond, waarna hij op enkele films en een klein toestel beslag Voor het overige werden hij en gezellen terdege in hun bewegingsvrijheid beknot. COMMUNISTEN AGEEREN MET PLOERTENDOODERS Gevecht met Vlaamsch- nationalisten te Antwerpen De Vlaamsch-nationalisten hielden gister te Antwerpen een meeting, waarna zij zich in optocht in de richting van. Berghem be gaven. Aan de grens dezer gemeente zagen de Antwerpsclie politiebeambten zich genood zaakt de socialisten en communisten, die stoet tot hiertoe hadden gevolgd tegen te houden en een scherpe afzetting in te Op deze wijze konden alleen Vlaamsch-nationalisten hun tocht voortzet ten. Een veertigtal communisten was er niettemin in geslaagd door de afzettingen heen te glippen en jouwend zetten zij hun be gellei ding voort. Op een gegeven oogenblik kwam het tot een bijzonder hevig gevecht, waarbij met ploertendooders en met riemen, waaraan looden knoppen waren bevestigd, werd ge slagen. De politie van Berghem was onmachtig om de vechtenden te verspreiden. Zij moest de hulp inroepen van de rijkswacht, die de betoogers uiteendreef en later overging tot een onderzoek in het in de buurt gelegen lokaal der Vlaamsch-nationalisten. Bij de botsing waren 15 personen ge kwetst, van wie een bijzondere ernstige hoofdwonden had opgeloopen. Deze per- oon moest in het ziekenhuis worden opge nomen, terwijl de anderen, na verbonden te zijn, naar huis honden terugkeeren. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Hitier spreekt te Miinchen! Nu te Miinchen eenige groote bouwwer ken zijn gereed gekomen, hebben Zondag enkele N.S.D.A.P.-autoriteiten een bezoek aan de stad gebracht. Bijskanselier Hitler heeft tot de arbeiders, die aan de werkzaamheden hebben deelge nomen, in de voor de nationaal-socialisti- sche beweging historische Loewenbraeu-kefl- r een toespraak gehouden. Hitier zeide om.: Wij bouwen voor eeuwen en eeuwen. Duitschland, aldus vervolgde de Rijks kanselier, moet weer mooi, sterk en rijk •den. Mooi in uiterlijk, sterk in zijn ver bondenheid. rijk aan de goederen en deug den,. welke noodig zijn om in dit leven te bestaan. Het is verwondert ijk, wat wij hier scheppen. Politici, handwerkers en bouw meesters, allen werken aan een enkel werk, het heilige Duitsche rijk! Fey voor herstel der Habsburgers Tijdens de grootste betooging, die sedert den oorlog in Oostenrijk ten gunste van Habsburg is gehouden, heeft majoor Fey een toespraak gehouden voor 10.000 oorlogs veteranen, welke culmineerde in den uit roep: „Heil Keizer Otto". Prins Schoenburg-Harten verklaarde: „Wij eischen, dat aartshertog Otto onmidoellijk terugkomt en den Oostenrijkschen troon bezet"* De aanslag op den Chineeschen minister-president Ofschoon eerst werd beweerd dat de Chi- neesche minister-president Wang Tsjing wien dezer dagen een revolver- werd gepleegd, aan de gevolgen daarvan was overleden, wordt thans ge meld, dat hij zich buiten gevaar bevindt. De aanslag is zeer waarschijnlijk door communisten op touw gezet, i DE GRIEKSCHE VOLKSSTEMMING Gisteren hebben in geheel Griekenland 69 stemgerechtigden hun meening geuit ovei het herstel der monarchie. De geheele bevolking toonde voor dit ple bisciet belangstelling, doch nergens is het tot orde verstoring gekomen. Men verwacht dat 80 a 90 pet. der kiezers voor den terug keer van den koning hebben gestemd. De leider der royalisten, generaal M e- t a x a s, heeft een bespreking gehad met den leider der Volkspartij, T sa ld ar is, De beide politici kwamen tot overeenstem ming over de te volgen politiek. Minister-president K o n d y 1 i s heeft veiv klaara, dat de nationale vergadering vóók den terugkeer des konings niet zal worden ontbonden. Indische nabob doet; zijn inkoopen 150 kisten met souvenirs! De Maharadja van Bhavmaga, die meï zijn gemalin, zijn twee zoontjes en zijrt beide broeders een bezoek aan Londen heeft gebracht, is weder op de thuisreis mefc een bagage, die vier wagonladingen beslaat. Een bediende had drie dagen noodig, om de 150 kisten met souvenirs van labels ta voorzien. Honden, jachtgeweren, speelgoed, Meerei* en een auto van 1000 hadden o.m. da kooplust van het gezelschap opgewekt. Het gezelschap had gelogeerd in mees dan 20 vertrekken van Grosvenor House, van waar het het uitzicht had op Hyde Park. De Maharadja en zijn beide broers had-< den spoedig ontdekt, dat de winkelpaleizeii te Londen voor hen de grootste bekoring hadden. In de eerste plaats werd tóen speelgoed voor de kinderen gekocht. De rekening hier voor befliep 80, waarop als duurste post voorkwam een electrisch gedreven miniaJ tuur-autootje. Vervolgens werden in het geheel negert honden gekocht. Een dezer, een windhond, kwam in 's vorsten bezit tegen betaling van 75. Voor ieder der honden werd een apart hok geconstrueerd. De Maharadja en zijn broers namen da gelegenheid waar om hun garderobe wat aan te vullen. Zjj meenden daarvoor noodig te hebben 50 costuums, eenige hoeden en andere modesnufjes, waarvoor in het geheel bijna 800 werd neergeteld. In den tijd van een uur werd beslist, dat een auto van 1000 het meest geschikt vooq het hooge gezelschap w,as. Dagenlang brachten de hooge bezoeker* door in de winkelzaken en bijna overal ont dekten zij iets van hun gading. Toen de Maharadjo hoorde, dat vele wel gestelde lieden thuis hun eigen geluidsop-f nemingen doen en deze „thuis" laten hoo- ren, kon hij de verleiding niet weerstaan. Hij liet een complete installatie ,,noteeren'\ Om de Maharanee een genoegen te doenl werden te haren behoeve aangeschaft eeni ge juweelen, kleeren en een.keuken uitrusting. Het vertrek was geheel in de zelfde lpn. Een speciale Pullmanwagen was gereser-J veerd voor de reis naar Dover. Te Marseille zal het gezelsohap zich in schepen naar Bombay. Men schat de uitgaven van het vacant!#, uitstapje van den Maharadja op 8000, waarbij de reiskosten niet zijn inbegrepen. Kort Nieuws Van Poolsche zijde is te Praag geprotes teerd tegen gevallen van grensschtnding door Tsjechische grensbeambten. De leider der Grieksche republikeinen, tevens stichtier der Grieksche republiek Papamastasioe, die onlangs te Athene werd gearresteerd, is verbannen naar het eiland Mykonos. In een Russische haven aan de Kaspi sche Zee is een tankschip ontploft. Het schip zonk vrijwel onmiddellijk. Vermoedelijk kwamen alle opvarenden om. Het s.s. „Berengaria", dat thans 23 jaac oud is, zal uit de vaart worden genomen en waarschijnlijk in het geheel niet meer worden gebruikt wanneer de „Queen Mary" in Mei a.s. in dienst zal worden genomen. ZAL ER EEN RESERVE- LEGER WORDEN GEVORMD? Een foto uit 1916, toen Haile Selas sie geheel links) (ïouverneur van Harrar ivas en Lidj Yassoe tweede van links, thans de qe- een maand wordt er thans oorlog gevoerd (Van onzen speciailen correspondent W. F. DEEDES) De Abessijnsche regeering overweegt een groot reserve-leger van een mil- lioen man te organiseeren. Men is er zich van bewust, dat men ruim schoots in staat zal zijn een leger, tweemaal zoo groot, alé dat, wat thans in het veld gebracht is, op dc been te brengen, als men maar de be schikking had over de noodige wa pens en munitie. De leeftijd van de thans in het leger optrekkende sol daten varieert van 13 tot 60 jaar, maar het land beschikt nog over uit gebreide reserves aan manschappen tusschen de twintig en veertig jaar, die voor het grootste gedeelte zonder werk zijn. Zoodra grootere zendingen munitie en geweren zullen zijn aan gekomen, zal men aan het organi seeren gaan van reserve-troepen. Een deel van dit leger zal vermoedelijk niet in den strijd worden gezonden, maar misschien belast worden met de uiteinde lijke verdediging van Addis Abeba De kei- zelf zal hen dan aanvoeren, bereid zijn leven op te offeren in den laatsten veld slag tegen zijn vijanden. In verband met de verdediging van Ma kalle, waarheen, naar bericht wordt, de Italianen nog steeds oprukken, vinden be langrijke bewegingen plaats van het leger het Noorden. Een groot gedeelte van Ras Kassa's leger, dat zooals reeds vanqene van den meld, een week geleden de rivier Takaze ncr/us keizer is overgestoken, links van Ras Seyoems le- van Abessynië was Iger, neemt thans een positie rechts van Ras Seyoem in. in de richting van Makalle, Ras Kassa's leger is in drie deelen verdeeld. Zeventig-duizend man bevinden zich tusschen de legers van Dedzjasmatsj Aveloe in het verre Noord- Westen en de legers van Ras Seyoem ten Zuiden van Adoe. Veertigduizend men een positie in ter linkerzijde van Ras Seyoem, waarschijnlijk onder bevel van een zoon van Ras Kassa. Zestig-duizend man andere troepen rukken oostwaarts op. In tusschen trekt een vierde corps, een deel van Ras Irmoe's troepen, uit Gojjam op om Dedzjasmatsj Ayeloe te steunen, die naar men meldt, de grens van Eritrea oost waarts in de richting van den Soedan overschreden. Wat aangaat de geruchten over hevige gevechten in het Zuiden, is men van mecning, dat de gebeurtenissen aidaar zich tot schermutselingen rond de watervallen in de buurt van Wal Wal,, Gerlogoebi en Gorrahei beperken. Na een uitvoerig onderzoek, kan Ik met stelligheid verklaren, dat de be richten, volgens welke het den Italia nen even gemakkelijk zou vallen om Ras Seyoem naar hun zijde over te halen, als dat het geval is geweest met Ras Koeksa, op louter fantasie berusten. Hoewel hij een ijverzuchtig en onafhankelijk man is, is Ras Seyoem de meest bekwame en bui tengewoon betrouwbare militaire lei der, waarover Abessynië beschikt. Tegen de Italianen te vechten is het centrale doel van zijn leven, aldus vertelde mij een verantwoordelijk re- geeringsambtenaar. „Als aRs Seyoem naar den vijand overloopt", zoo voeg de deze zegsman hieraan toe, „kan Abessynië alle hoop laten varen". De oorlog heeft thans precies een maand geduurd en de Abessijnsche regeering kan thans de situatie overzien. Aan het Noor delijk front is sinds 3 October niets van belang voorgevallen. Het ziet er evenmin naar uit, alsof in de naaste toekomst din gen zullen gebeuren, die het vertrouwen der Abessijnen, dat zij in staat zullen zijn dc Italianen op een redelijken afstand te houden, totdat onder den druk van Europa aan den oorlog een einde is gemaakt, zou den kunnen schokken. De aanvallen der Italianen zijn langzamer, maar niet minder hevig gebleken dan men verwachten kon. Ras Koeksa's desertie beteeken de een tijdelijke inzinking, maar ten slotte geloof ik toch, dat de Abessijnen gelijk hebben, als zij zich gelukkig prijzen met zijn ver trek. Hij was de eenige zwakke schakel in den keten der verdediging. Zijn man schappen blijken ten zeerste te zijn inge nomen met hun tegenwoordige leiding. Het lijdt geen twijfel, dat het aantal Abes sijnsche slachtoffers veel grooter is dan men verwachtte. De troepen van Ras Seyoem en die van Dejasmatsj Ayeloe heb ben zeer belangrijke verliezen geleden. Het totaal aantal Abessijnsche slachtoffers moet ongeveer 30.000 bedragen. In allen eenvoud hebben de keizer en keizerin van Abessynië met groote waar digheid den dag herdacht, waarop zij vijf jaar geleden den troon bestegen. De Abes sijnen verstaan de kunst groote feestelijk heden op de juiste wijze te vieren. De plechtigheden hadden echter een karakter, dat afweek van de gebruikelijke sfeer van feestelijke gebeurtenissen. Voordat de dageraad goed en wel was aangebroken en de stad nog in een grijs duister gehuld was, reden de keizer en zijn echtgenoote door de stille straten naar de St. Joriskerk, waar gedurende vier uur een Koptische godsdienstoefening, een soort mis, werd gecelebreerd. Duizenden be langstellenden waren in stilte bijeen geko men, terwijl zij af en toe een koor mee in zetten, dat plechtig door de open kerkdeu ren naar buiten klonk. Als overgegeven in gebed stond de stille menigte. Soldaten met de bajonet op het geweer hielden de wacht buiten de kerk. Hun heele houding was oen uitdrukking van stille eerbied en hun lippen schenen zachte gebeden te prevelen. Toen eindelijk de keizer en keizerin met een hunner zonen terugreden, in een prachtige koets, vergezeld van in het blauw gekleede leiders, postiljons, word er niet gejuicht of luid gejubeld. He,t keizerlijk paar,, eenvoudig gekleed in een geheel wit gewaad, dat een treffend contrast vormde met de schitterende uniformen van het es corte, stond eenige oogenblikken stil op de treden voor de kerk, waar zij een zwijgen de hulde in ontvangst namen. Terwijl zij weg reden, verbrak alleen het luiden van de klokken in de verte de stilte. [(Copyright Morningposta.N.pjfl

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2