DE REGEERING VERDEDIGT HAAR BELEID Mün waar WERK ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Memorie van Antwoord aan de Ticeede Kamer. Geen aanvaarding van het „Plan van den Arbeid Grootere bedragen worden uitgetrokken voor werkverruiming. 's Lands Defensie wordt verbeterd. Crisis-inkomstenbelasting van de baan. De regeering: geeft in haar Me- rnorie van Antwoord op de alge- meene beschouwingen der Tweede Kamer over de rijksbegrooting- 193d allereerst een uitvoerige uit eenzetting van haar aanpassings politiek en het daarmee te bereiken doelherstel van het evenwicht tusschen productiekosten en pre zen. Zij komt tot de volgende conclu- A. In de Kamer is geen meer- Ierheid aanwezig van hen, die in positieven zin door gelijk inzicht gedragen worden. Het Kabinet zal daarom naar eigen beste weten de zelfgestelde taak trachten te ver vullen. B. Herstel der internationale stabiliteit zal door een devaluatie van onze munt niet worden bevor- derd. C. Er is in den uitslag der Prov. Staten- en Gemeenteraadsverkie zingen geen aanleiding de Kroon te adviseeren tot Kamerontbinding over te gaan. Algemeene beschouwingen Rijksbegrooting Aan de Memorie van Antwoord ontleenem Wij verder de volgende bijzonderheden: De regeering kan gereedelijk instem men met de meening, dat het weinig zin zou hebben thans opnieuw in een uitvoerige gedachtenwisseling te treden over de jongste kabinetscrisis en de algemeene economische toestand na de debatten in Juli en September. De Regeering verwerpt het verwijt, dat zij de rechten en vrijheden des volks ver trapt, de grondslag van Gods Woord ver werpt en ons naar het staatssocialisme voert. Voor een verwijt, dat de Regeering te veel gedoogt, te ruime vrijheid laat zou meer grond aanwezig zijn dan voor de opvatting, dat de regeering de rechten en vrijheden des volks onder den .voet loopt In plaats van op dit stuk beterschap te beloven, kan worden medegedeeld, dat bij de komende voorstellen tot her ziening van enkele grondwettelijke be palingen, de regeering integendeel rui mere bevoegdheden vragen zal om- de grenzelooze ongebondenheid in woord en geschrift te kunnen inperken. Geen devaluatie De Regeering adht het onder de huidige omstandigheden weinig doelmatig, opnieuw in te gaan op het vraagstuk der devaluatie. Zij acht dit niet gewenscht met het oog op de onrust, die een bespreking van dit vraagstuk telkens met zich brengt, en niet noodzakelijk, omdat de vraag thans van ai- le kanten is bezien .Verlaging van de vaste lasten Bij het tot stand brengen van maatrege len om tot verlaging van renten en kosten te geraken, is de uiterste voorzichtigheid plicht. Het treffen van algemeene maatre gelen bergt ongetwijfeld gevaren in zich. Uit het gebeurde met de wetsontwerpen op de. vaste lasten bflijkt wel, hoe gemakkelijk door maatregelen als deze de vrees wordt gewekt, dat het credietwezen zal worden ondermijnd. De regeering acht de bezwaren tegen deze ontwerpen onjuist, althans zeer sterk overdreven. Zij hebben haar echter bevestigd in haar overtuiging, dat verder gaande maatregelen dan de door haar voorge stelde hier zeker geen aanbeveling ver dienen. In hoeverre wijzigingen in de bestaande ontwerpen moeten worden aangebracht, maakt nog een punt van overweging uit, j,De onvaderlandslievende schobbers" De leden, die zich als voorstanders van devaluatie gedisqualificeerd achtten door Üe woorden, die de Minister-president heeft gewijd aan hen, wier onvaderlandslievend- heid een groot gevaar voor het behoud den gouden standaard vormt, zijn slacht offers van een misverstand. Wie oprecht overtuigd is, dat devaluatie in het welbe grepen belang van ons volk is, zal me leer nimmer van on vaderlandslievendheid mogen beschuldigen. Uiterst bedenkelijk is echter het optreden van hen, die er alleen op uit zijn monetaire onrust te verwekken, ten einde daaruit voor zichzelf persoonlijk .voordeel te trekken Door hun verderfelijken invloed zijn een aantal rustige Nederlanders in onrust ge bracht en er toe gekomen gestaag van de eene valuta in de andere te vluchten, uit eindelijk tot eigen schade en tot groot na deel voor de volksgemeenschap. Tegen hen, die zich niet ontzien dgl. praktijken te be oefenen, heeft de Minister-president zjjn in derdaad krasse doch volkomen gerecht vaardigde woorden gericht. luatie geen heil zien. De regeering is van uoordeel, dat een devaluatie thans geheel andere gevolgen zou hebben dan in 1931. Het nemen van maatregelen tegen een verdere afvloeiing van het goud zou practisch neerkomen *p het prijs geven van den gouden standaard. De vrije goudbeweging is het middel, waar door die standaard moet worden ver dedigd. De afvloeiing mag daarom al leen worden stopgezet, wanneer men de overtuiging heeft, dat die standaard toch niet zal zijn te handhaven. De verlaging van hypotheekrente en huren Bij de behandeling van de wetsontwer pen tot verlaging van hypotheekrenten, sommige andere vaste lasten en huren zal de regeering den meest mogelijken spoed betrachten. Het groote gewicht de zer maatregelen verplicht haar echter, da daartegen ingebrachte bezwaren nauwlet tend te overwegen. Overhaasting zou hier groote schade kunnen aanrichten. Geen goudembargo De regeering sluit zich met overtuiging aan bij de vele andere leden, die in deva Aanpassing en dualisme Dat aan de gevoerde aanpassingspolitiek een zeker dualisme niet vreemd is, heeft de Regeering zelf bij herhaling toegegeven. Dit is echter onvermijdeflijk. Wanneer do Overheid zich van ieder ingrijpen in het aanpassingsproces zou hebben onthouden, zou er stellig sjioediger overeenstemming zijn gekomen tusschen het peil van kosten en lasten in binnen- en buitenland. Maar de landbouwende stand zou aan den ondergang zijn prijsgegeven, talloozc industriën zouden zjjn bezweken, de werk- loozen aan hun lot zijn overgelaten. De Regeering was dus wei] verplicht in het aanpasingsproces regelend in te grijpen. Dat daardoor de kosten van het levensonder houd hooger werden, is juist. Aldus werd echter voorkomen, dat aan de consumenten groote voordeelen in den schoot zouden zijn geworpen ten koste van het voortbestaan van groote groepen van producenten. De politiek is toepassing van het der verdeelende rechtvaardigheid. Het Plan van den Arbeid De Regeering staat alleen daarom reeds uitermate sceptisch tegenover het Plan van den Arbeid omdat de Kamer leden, die het aanbevelen een door de Overheid geleide ordening wenschen als een stap op den weg naar het so cialisme. Het voornaamste bezwaar te gen de gedachten ontwikkeld in het Plan van den Arbeid acht de Regee ring de luchthartigheid waarmede wordt gesproken over de mogelijkheden om zich de honderden millioenen te verschaffen, noodig voor de uitvoering ervan. Niet alleen is de kapitaalmarkt uitermate beperkt, doch ook het verschaffen van kort geld is zeer sterk terughoudend, althans dezen zomer. Wie eenigermate bekend met de groeiende zorgen der regéering i haar bestaande vlottende schuld regel matig te vernieuwen door uitgifte var schatkistbiljetten en -promessen, kan niet anders dan afwerend staan tegenover de gedachte om aan die reeds zoo hooge vlot tende schuld nog eenige honderden mil lioenen toe te voegen. Waarbij dan komt de thans zeer hooge rente. Een tweede bezwaar is, de beperkt heid der mogelijkheden bij de uitvoe ring van nuttige werken. De Regeering sluit zich aan bij die leden, die afwij zend staan tegenover het Plan van den Arbeid, zooals het daar ligt al zijn er hier en daar gedachten in ontwikkeld, waarmede ook de Regeering haar voor deel zou kunnen doen. Als het gaat om de vraag of het Plan ln zijn grondgedachte en in zijn alge meene uitwerking kan worden aan vaard, luidt van de zijde der Regeering het antwoord ontkennend. Rekening houdende met het voor scheeps bouw benoodigde bedrag en de stemd voor aanleg der Friesch-Groningsche kanalen, is op de volle 30 millioen van het Werkfonds thans beslag gelegd. De reorganisatie van het Werkfonds kan binnen korten tijd worden tegemoet gezien. Daardoor zullen de openbare wer ken en de industrieele projecten afzonder lijk worden behandeld. Spoedig zal worden voorgesteld het voor het Werkfonds uitge trokken bedrag te verhoogen. De Regeering is voornemens na de reorganisatie van het Werkfonds grootere bedragen te bestemmen voor werkverruiming ter verbetering van den toestand in het bedrijfslev band met de voorgenomen bevordering dei- industrialisatie. Of en in hoeverre het instituut der portcredietgaranties voor verbetering vat baar is, zal nader worden nagegaan. De regeering is voornemens, krachtdadi- gen steun te verleenen aan eventueel uit te zenden particuliere handelsmissies. Onder zocht wordt, in hoeverre de vertegenwoor diging in het buitenland meer dienstbaar gemaakt kan worden aan de bevordering van den Nederlandschen export^ Geen erkenning van Rusland De regeering sluit zich aan bij die leden, welke zich principieel tegen erkenning van Rusland verzetten. Tegen een verdere ont wikkeling van het particuliere handelsver keer met dit land bestaan geen bezwaren. De uit het bedrijfsleven opgekomen parti culiere organisatie heeft de medewerking der ambtelijke instanties. De moeilijke omstandigheden van arme havensteden hebben bij voort during de aandacht van de regeering. De regeering onderschrijft, dat bij de te genwoordige handelspolitiek contingentee- ring zeker niet over de geheele lijn kan worden gemist. De finandeele toestand des Rijks Dat de financieele toestand des Rijks een somber beeld vertoont, is niet voor tegen spraak vatbaar. Sedert de indiening van de begroo ting zijn de vooruitzichten althans tot dusver niet slechter geworden. De re geering heeft de ramingcijfers der ge wone uitgaven en middelen voor 1936 nader getoetst aan de sedert die indie ning te harer beschikking gekomen ge gevens. Ook na deze toetsing meent zij het tekort voor 1936 op 109 millioen te blijven ramen. Tekort Landbouwcrisisfonds Omtrent de begrooting van het Land bouwcrisisfonds is het overleg tusschen de betrokken departementen nog niet geëin digd. Het laat zich aanzien, dat het tekort voor 1935 de twee milloen niet zal over schrijden en dat in 1936 op een sluiten de begrooting kan worden gerekend. Voor verzwaring van de lasten van het Rijksbudget uit hoofde van tekorten van het Landbouw Crisisfonds behoeft daarom geen vrees te bestaan. Crisis-inkomstenbelasting van de baan Het wetsontwerp tot het heffen van ee crisisinkomstenbelasting was door de Re geering zoo eenvoudig mogelijk opgezet om te voorkomen, dat in allerlei casuïstiek zou moeten worden vervallen. Aan de R< ring is gebleken, dat tegen dit systeem stige bezwaren zijn gerezen. Men dringt er vrij algemeen op aan, met allerlei bijzon dere gevallen rekening te houden, omdat anders de regeling te onbillijk zal werken. Overweging van deze bezwaren heeft de Regeering tot de overtuiging gebracht, dat de regeling, zooals zij is ingediend, inder daad te veel onrechtvaardigheden bevat Omwerking van het ontwerp zal echter lei den tot omslachtigheid in de uitvoering. Van een verdere behandeling van dit ont werp heeft de Regeering daarom gemeend te moeten afzien. Dc belasting van besloten vennootschappen Wat geschieden moet met het wetsont werp betreffende de belasting van besloten vennootschappen, maakt nog een punt van ernstige overweging uit De Regeering is allerminst voornemens van het treffen van voorzieningen op het stuk van het mis bruik, met het oog op de belastingheffing van den vennootschapsvorm gemaakt, af te zien. De bijzondere ingewikkeldheid der materie en de groote belangen van het be drijfsleven leiden er echter toe, dat met de behandeling dezer aangelegenheid veel tijd gemoeid. Geen vrijgezellenbelasting op komst Een voorstel tot een vrijgezellenbelasting of tot verhooging van bestaande belastin gen voor vrijgezellen ligt niet in het voor nemen der Regeering. Door den bij de hef fing van de gemeentefondsbelasting toege- pasten bijslag voor ongehuwden wordt reeds thans met het verschil in draag kracht tusschen gehuwden en ongehuwden rekening gehouden. Dc belasting op buitenlandsche pleizierreizcn Wat de belasting op de buitenlandsche plezierreizen aangaat vertrouwt de Regee ring een regeling te kunnen voordragen, die noch een belemmering voor het zaken leven noch een al te groote mogelijkheid tot ontduiking oplevert. Een binnenslands blijven van althans een deel van dat be drag zal van een reisbelasting een nuttig gevolg zijn, maar die belasting is aange kondigd als een regeling met een in de eerste plaats fiscaal doel en een prohi bitief karakter zou aan dat doel afbreuk doen. Bevordering van het vreemdelingen verkeer is inderdaad van veel nut De Regeering stelt zich voor, de reisbelas ting zoo in te richten, dat de kans op buitenlandsche tegenmaatregelen zoo klein mogelijk zij. Omtrent den vorm der belasting heeft de Regeering zich thans een concreet, goed overwogen denkbeeld gevormd. Dc Grondwetsherziening De grondwetsherziening zal een partieel karakter dragen. De regeering geeft er, mede met het oog op den te betrachten spoed, de voorkeur aan, deze herziening zelf rechtstreeks voor te bereiden. Tegen particuliere machtsvorming De indiening van een wetsontwerp ter voorkoming van particuliere machtsvor ming op het terrein van de Overheidstaak zal binnen afzienbaren tijd kunnen plaats hebben. Het te verwachten wetsontwerp zal gele genheid bieden, een nieuwe en zeer effec tieve Overheidscontrole in te voeren op de burgerwachten en dgl. organisaties particulieren, van welke overigens als vast staande mag worden aangenomen, dat zij zuiver legale doeleinden dienen en zonder voorbehoud gezagsgetrouw zijn. De burgerwachten en de B.V.L. gezuiverd Met betrekking tot de gestelde vragen nopens het weren van fascistische invloe den in de burgerwachten, zij medegedeeld, dat de regeering bij voortduring ernstig aandacht aan dit punt heeft geschonken en blijft schenken. De regeering meent, dat thans fascis tische invloeden overal uit de burger wachten zijn en worden geweerd. Het zelfde geldt voor het instituut van den bijzonderen vrijwilligen landstorm. Publicaties van de N.S.B. De publicaties van de N.S.B. hebben de voortdurende aandacht. Afgezien van de rraag, of een verbod van bepaalde organen op het oogenblik gewenscht zou zijn, laat de Grondwet zulks niet toe. Intusschen zul len maatregelen worden getroffen, opdat tegen de strafbare uitlatingen in de pers strenger dan tot dusver worde opgetreden. De Indische reis van Mussert De regeering betreurt, dat verscheidene leden onvoldaan waren over het antwoord van den Minister van Koloniën op de schrif telijke vragen van den heer Albarda, be treffende de ontvangst van ir. A. A. Mus sert door den G.-G. van Ned.-Indië. Zij acht de geleverde critiek op dit punt slechts ver klaarbaar door den grooten ophef, welke van de verleende audiënties in verschillen de kringen, ook hier te lande, in woord en geschrift is gemaakt. Het is met de zeden des Lands in over eenstemming, dat particulieren, die Ned. Indië bezoeken, in vele gevallen er prijs op stellen, zoo wel na aankomst als voor hun vertrek, hun opwachting te maken bij den G.-G., die hen dan ook steeds pleegt te ont vangen. Het standpunt, door den Minister van Koloniën ingenomen, dat het uitsluitend aan den Gouverneur-Generaal staat om uit te maken, welke personen hij wenscht te ontvangen of niet, strookt geheel met de opvatting der regeering nopens de positie, welke de Landvoogd in ons staatsbestel inneemt Verbetering van 's Lands Defensie Hoewel ook naar het oordeel der R<., ring vergrooting van de jaarlijksche lich ting gewenscht zou zijn, ziet zij zich, met het oog op den toestand van 's Lands fi nanciën, gedwongen, zich aanvankelijk te beperken tot enkele, direct rendement ge vende, urgente voorzieningen. De regeering is voornemens hieromtrent bij de beantwoording van het voorloopig verslag over de Defensiebegrooting meer uitvoerige mededeelingen te verstrekken. Intusschen acht de regeering het dienstig reeds thans op te merken, dat zij niet dan na rijp beraad heeft besloten voorstellen tot verbetering van 's Lands defensie aan hangig te maken. Zij is zich ervan bewust, dat, gelet op den financieel en toestand, die verbe tering silerchts in beperkte mate kan worden nagestreefd, zoodat deze zich voorshands in hoofdzaak zal uitstrek ken tot het in versneld tempo inhalen van den achterstand op materieel gebied. Dat door de verhooging van de kosten voor de landsverdediging andere belangen, met name cultureele en sociale, in het ge drang zouden raken, behoeft niet te worden geducht. Salarisverlaging Rijkspersoneel en onderwijzers De Regeering heeft besloten wij hebben het reeds enkele dagen geleden gemeld tot een salarisverlaging met 5 pCt. per 1 Januari 1936 voor Rijkspersoneel en onder wijzers. De minimum-kindertoeslag zal bui ten deze verlaging vallen en de verlaging maand- en weekloonen in vierde klas je gemeenten zal in plaats van op 1 Januari 1936 op 1 Juli 1936 ingaan. Deze salarisver laging geeft 11% milüioen besparing, dar. is 1% millioen meer dan vroeger is ge noemd. Met die 1% millioen zullen eenige onjuiste verhoudingen in het bezoldigings besluit worden verbeterd. Een commissie zal daaromtrent in den loop van 1936 advies uitbrengen Voorts heeft de Regeering besloten de wijziging van de salaris- en loon schalen met éénjarige opklimming in een tweejarige met verdubbeling van het bedrag der periodieke verhoogin gen nu nog niet aan de orde te stellen, maar hiermede nog een jaar te wach ten. Herziening van de salarisrcgeling vcor de jeugdige ambtenaren, r '«r- wijzers en werklieden vorm» nog een punt van gedachtewisseling in den boezem der Regeering. Indien het denkbeeld zal worden verwe zenlijkt in den vorm, zooails de regeering zich dien aanvankelijk heeft gedacht, zal het jeugdsalaris op 18-jarigen leeftijd voor de .ambtenaren" geen verlaging on dergaan. Ook de jeugdloonen voor de „werk lieden". welke naar de overtuiging der re geering stellig niet te laag zijn, zullen niet worden aangetast. Het thang reeds in dienst zjjnd per soneel zal door dezen maatregel nieft in inkomsten achteruitgaan. Dit personeel blijft staan op het salaris, waarop het op het oogenblik van invoering van den maatregel is gekomen, tot het tijd stip waarop het in verband met den leef tijd aanspraak verkrijgt op een hooger sa laris. Na de jeugdjaren wordt door het per soneel van dezen maatregel geen nadeel meer ondervonden. Hieruit volgt tevens, dat de vraag, of ook zij, die thans reeds 24 (respec tievelijk 26) jaar oud zjjn, een tijdlang van periodieke verhoogingen versto ken zullen worden, ontkennend kan worden beantwoord. Uit een en ander blijkt, dat de globale schatting van f 25 millioen, hetwelk na alle offers, welke het Rijkspersoneel reeds heeft gebracht, thans weer aan het personeel zou worden ontnomen, niet juist is. Indien de nieuwe regeling van de jeugdsalarissen eveneens op 1 Januari 1936 zou in gaan en het rendement daarvan overeen zou komeo met het in de millioenennota genoemd be drag van 8% millioen gulden, zal de totale bezuiniging op den salarislast ten hoogste 20 millioen beloopen. De regeering acht deze bezuiniging onver mijdelijk Het vraagstuk van de pensionneering der wachtgelders is nog in studie^ Particuliere wapenfabricage Het onderzoek inzake particuliere wapen fabricage is nog niet geheel voltooid, maar het laat zich niet aanzien, dat het van een particuliere wapenfabricage van ook maar eenige beteekenis zal doen blijken. Regeling vrouwenarbeid Inzake wettelijke regeling van den vrou wenarbeid beoogende verruiming van de werkgelegenheid voor mannelijke arbeiders is een voorontwerp gereed. Geen algemeen colportageverbod Steun ui tkeeringen Ook de regeering hoopt, dat het mogelijk zal blijken het tegenwoordige peil van de steunuitkeeringen in het algemeen onaan getast te laten. zegt: st Loopt naar liet begin van December De geest van de goede heilige bisschop maakt zich xoeer op over de vel den, door de slede.n en de dorpen van de vereenigde Nederlanden. En is het niet venoonderlijk, dat wij het eenige land zijn, dat deze Sint vereert en na een S0-jarige strijd tegen Spanje en papisme een paap- sche bisschop uit Spanje en dat zoo kort na Hervormingsdag, in onze vrij gevochten Nederlanden toelaten om onze magen te bederven, onze tanden te verwoesten, onze financiën te be- rooien (als er nog iets te berooien is), en vriendschapsbanden aan te knoo- pen, te versterken of ook wel voor goed te verscheuren. Over deze zonderlinge consequentie zou, zooals te doen gebruikelijk is, in zulke aevalleneen brochure moeten verschijnen. Men zou ook een confe rentie kunnen beleggen (liefst een meerdaagsche) of een vragenbus vul len. Zelfs kan overwogen een Staats commissie een rapport op te laten stellen. De zaak is er belangrijk ge noeg voor. Er worden over onbenul liger dingen kostbare uren, dagen, papier en drukinkt verspild. Nu heeft de grijsgebaarde bisschop een geweldig aantal nakomelingen, juister gezegd navol geling en, verkre gen, ook allen rood en wit-getabberd en grijs-gebaard, doch niet allen ge wijd, zooals ik wel eens gemerkt heb, die de winkels, de lunchrooms en zelfs de straten onveilig maken. De stoombooten komen plaatsruimte te kort. De stedelijke overheid moet hier en daar zelfs ingrijpen en gaat het aan tal Sinten contingenteeren. De sinterklaasfamilie heeft dus expansie noodig. Misschien zoeken ze deze wel. even als de Italianen, in Abessinië.. Van wege de zwarte Pieten, die daar'nog al te krijgen zijn. Maar met dat al is het niet prettig voor de lui ('k bedoel de Sinten en niet de Pieten). Er moeten reeds vele sinterklaasen zich tot protestbonden vereenigd heb ben, die protestvergaderingen hielden, protestmoties aannamen en protest telegrammen verzonden. Maar aange zien ook hierin overal overproductie is, zal de baat hier de kosten niet goed maken. Anderen zoeken hel bij de zwarte kunst en raadplegen befaamde zwart- oogige damesdie met koffiedik en met eieren werken. Er is zelfs hierin groote overconsumptie geweest, waar om telegrafisch bericht binnen kwam, dat er geen koffie en eieren naar Spanje mogen. In drie kwartaal was het contingent voor een geheel jaar al uitgeput. Donkere wolken pakken zich samen boven het land „waar de citroenen bloeien Men kan niet eens meer naar de waarzegster gaan. De Oudelandsche Zeedijk Vanwege den Rijkswaterstaat is gisteren aanbesteed het vernieuwen van een ge deelte steenglooiing op den Oudelandschen zeedijk aan de zuidzijde van het eiland Goedereede, behoorende tot het onderhoud van de kustverdediging in Zuid-Holland. Laagste inschrijver was A. Mol, te Hen drik-Ido-Ambacht, voor 3288. Uitgestelde aanbestedingen De aanbesteding van bestek no. 208, dienst 1935, voor het verrichten van bag- gerwerk in het Veenhuizerkanaal en in de Drentsche Hoofdvaart, in de gemeenten Smilde, Norg, Ooststellingwerf, Assen, Die ren, Dwingeloo en Meppel is één dag uit gesteld en derhalve bepaald op Donderdag 7 November e.k. des voormiddags te 11 uur aan het Provinciehuis te Assen. De aanbesteding van bestek no. 8, dienst 19361938, voor het onderhouden van de rivienverken van den Rotterdam- schen Waterweg gedurende de jaren 1936, 1937 en 193S is één dag uitgesteld en der halve bepaald op Donderdag 7 November 1935, v.m. 11 uur aan het gebouw van het departement van Waterstaat. PEST-VACCINATIE IN TEGAL SEMARANG, 1 Nov. (Aneta). De pest- vaccinatie in Tegal en omgeving verloopt zeer bevredigend. Het geheele onder-district Doekoeh Toeri is thans behandeld; de op komst van de bevolking overtrof verre da 90 procent. In de meest besmette dessa Pedisloher was de vaccinatie binnen eea dag beëindigd; van de 2S63 bewoners was 97 procent opgekomen. De vaccinatie is thans stopgezet, in ver band met de Poeasa, de inlamische vasten tijd. KNOOPENFABRIEK TE SEMARANG Er wordt met succes proefgedraaid SEMARANG, 1 Nov. (Aneta). Alhier eal 'n knoopenfabriek worden opgericht. Voor da fabricage zijn 46 machines besteld, met zes waarvan reeds sinds twee maanden met succes is proefgedraaid. Men verwacht dat begin Februari het bedrijf in volle gang is. In de fabriek zullen beenen knoopen wor den vervaardigd en later ook knoopen van paarlemoer. Als materiaal zullen per dag circa tien pikol karbouwen-beenderen wor den verwerkt; dit materiaal wordt van de bevolking opgekocht tegen den prijs vaR f 1.25 per pikol. Bij volle capaciteit van de fabriek zal de maand-productie bedragen 100 kisten van 400.000 knoopen. Met Sema- rangsche firma's is een overeenkomst ge troffen voor de afname van de geheele pro ductie. Een mooi verge zicht op de Maas biedt het ronde paviljoen, dat de N.V. Rotterdam- sche Lloyd ten be hoeve van haar passagiers aan den kop van hel schiereiland tus schen Maas- en Schiehaven heeft laten bouwen. Dit paviljoen vormt een onderdeel van de aangebrachte verbeteringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9