DE OOST-AFRIKAANSCHE OORLOG ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE ZENUW VAN HET WERELDVERKEER De sanctiemaatregelen, welke thans te Genève tot afronding worden gebracht, en die van zulk een vèrstrekkenden invloed kunnen zijn op het economisch wereldver keer, zij kunnen o.a. nog verdere ontred dering der reeds zoo deplorabele internatio nale huishouding brengen, zijn mede daarom van zulk een precairen aard, daar men geen precedenten heeft, waarop men zioh beroepen of steunen kan. Men begeeft zich op maagdelijken dus onbekenden grond. Roemenië bracht reeds een moeilijkheid naar voren betreffende de clearing-saldi, welke tot zeer breedvoerige discussies heeft geleid. Een ander sanctie-aspect is door de gedelegeerden nog niet openlijk ter tafel gebracht, doch zal evenzeer de omzichtige aandacht vragen. Wij bedoelen het even tueel onderbreken van het internationale telegraaf verkeer met het Apenijasche schiereiland. Van algemeene bekendheid is het, welk een uiterst belangrijke rol de onderzeesche telegraafkabels vervullen in het verkeers leven der huidige wereld; behalve eon eco nomisch-commercieele hebben zij bovendien strategische beteekenis. Toen G root-B rit tan- nië zich in den Wereldoorlog begaf, was een der eerste oorlogsdaden van dit land dan ook het doorsnijden der Duitsche tele graafkabels; binnen de 48 uur was dit doel van het Duitsche verkeer verlamd. Berlijn Ihield voor zekere communicaties nu niet anders over dan de radio, een instrument dat zoo uiterst kwetsbaar is, immers alle telegrammen kunnen beluisterd, en zoo zij al in code zijn. ontcijferd worden. Italië heeft een particulier kabelbezit van tomstreeks 17000 K.M. lengte, en onderhoudt daardoor verbindingen met België, Spanje, Portugal en enkele Zuid-Amerikaansche staten, waaronder Brazilië. Bovendien bezit het nog een rijkskabel, die rond 5000 KM. lang is, en die het verkeer met Frankrijk. Joegoslavië, Albanië, Turkije, benevens mot de Itaüaansche eilanden in de Middelland sche Zee verzorgt Voor zijn verbindingen met de fronten in Oost-Afrika is Rome echter op vreemde, in «easu Britsche, hulp aangewezen; geen eigen kabels leiden daarheen. Men is dus voor het militaire en diplomatieke verkeer af hankelijk van Engeland, of moet zich aan de radio toevertrouwen, die in het land van Sfarconj vanzelfsprekend uitstekend georga niseerd is. Mocht Genève het te eeniger tijd noodza kelijk achten, ook deze communicatiemid delen aan het weerbaÉstige Rome te onthou den, dan zou het er ook voor het overige telegraafverkeer vreemd kunnen gaan uit zien. Want een Middellandsche Zee-oorlog kan heden ten dage meer vernielen en des- organiseeren dan in de dagen van Napoleon en Nelson. Zes Britsche kabels loopen van Gibraltar naar Malta; vijf van Malta naar 'Alexandrië, vandaar over land naar Suez, en den verder over den bodem der Roode Zee naar Aden, waar zij zioh splitsen: deels naar Afrika, deels naar Indië. Malta is in 'dit zenuwstelsel het groote, maar tevens uiterst kwetsbare knooppunt; men kan aan de positie, van dit eiland te midden der [Oude Wereldzee nog steeds de belangrijkheid van het Britsche Imperium in de wereld laf meten. Welk een chaos er In geheel het inter- tiatioale verkeer zou gaan heerschen, zoo het fot desorganisatie van het onderzeesche kabelverkeet mocht komen, kan men zich levendig voorstellen. Langs den zeebodem planten zich feilloos en snel naar alle zijden ide directieven voort, waaraan zoowel de fluctuaties der beurzen over geheel de we- ireld, de bedrijvigheid aan kaden en pakhui een in de groote handelscentra, als heel de manoeuvres der wijd-verspreide handelsvlo ten beantwoorden. Stillegging van dit ver keer beteekent een schrede van een eeuw terug in de geschiedenis der menschheid. Genève zal zich w e 1 daarop bezinnen. Intusschen duiken opnieuw geruchten op ïn de Volkenbondsslad over een sanctie maatregel, welke reeds eerder .geopperd is, namelijk een radio-bombardement van Ita lië. Men zou er toe willen overgaan, regel matige Itaüaansche radio-uitzendingen op lange en korte golf te organiseeren, ten einde op deze wijze de opinie van het Ita- Jiaansche volk vanuit Genève te kunnen be lui vloeden. Dit zou koren op den molen van alle anti fascistische groepeeringen zijn, én aan ganc Zijde der Alpen zulk een storm van ver ontwaardiging en verbittering verwekken, als men nauwelijks meer zou kunnen be zweren. M, Bij Makallé zou ernstig treffen hebben plaats gehad. Genève confereert weder! Het officieele Itaüaansche legerbericht te Rome gepubliceerd, meldt als volgt: „De hoofden en notabelen van de nog niet bezette streken blijven zich aan melden bij onze militaire autoriteiten. Een gewapende troep in Tigre, die zich aan ons heeft onderworpen, is vrijwillig in onzen dienst getreden en werd snel gereorganiseerd om de orde te hand haven in de districten Chire en Madebai Tabor in het westelijk deel der provin cie Tigre. Op het front van Somaliland wordt een groote activiteit van patrouilles in sectors gesignaleerd. De luchtmacht is als altijd zeer actief". De officieele Itaüaansche verliescijfers Van Italiaansohc zijde wordt officieel ge meld. dat in de maand October tijdens ge vechten in Oost-Afrika een Italiaansch of ficier en vier soldaten zijn gesneuveld en dat een officier en zeven en twintig onder officieren en manschappen den dood heb ben gevonden door dienstoorzaken of ziekte. Tusschen 1 Januari en 31 October be draagt het totaal aantal overleden officie ren en manschappen 193. Bovendien zijn tien werklieden gedood bij ongelukken of gestorven door ziekte, zoodat het totaal der verliezen aan Itaüaansche zijde in Oost Afrika sinds 1 Januari 203 bedraagt Hevige gevechten bij Makallé Terwijl tot nog toe in de avn .het Noor delijk front ontvangen berichten slechts sprake was van nachtelijke overvallen en patrouillegevechten, wordt thans bij ge ruchte bekend, dat zich ten Noorden van Makalle, groote gevechtsbewegingen ont wikkelen. Met gebruikmaking van tanks en vlieg tuigen zouden de Itaüaansche troepen pogen verder voort te dringen. De Abessij- ncn, die zich. in het gebergte in een goede verdedigin&sp'ositie hebben verschanst lateii de Italianen tot dicht bij hun stellingen naderen en brengen hun volgens Abessijn- sehe verklaringen zware verliezen toe. Itaüaansche verliezen bij Moessali Van de zijde der Abessijnsche regeering wordt medegedeeld dat wilde bergstammen uit Danakil, voornamelijk bestaande uit krijgers van den Assaei Maira-stam, de op rukkende Itaüaansche troepen in het woes tijngebied nabij Moessa Aü hebben aange vallen en ernstige .verliezen hebben toege bracht. Geen incidenten bij Britsch Somaliland troepen en inboorlingen van Britsch Soma liland heeft generaal Graziani bevel gege ven aan de volksstammen tot evacueering van de grenszone, waarbij hun de vrijheid werd gelaten naar Britsch-Somaüland te gaan. dan wel verder Italiaansch gebied binnen te trekken. Eritrea en de sancties In perskringen te Asmara doet het ge rucht de ronde, dat de diplomatieke onder handelingen tot bijlegging van het Ita- liaansch-Abessijnsche geschil zijn dodge- loopen. Ook generaal de Bono heeft tijdens een persconferentie uiting gegeven aan deze meening. In zijn verdere verklaringen hield de generaal zich ook met de sancties bezig, waarover hij een weinig vleiend oordeü uitsprak. De uitvoering en toepassing der sancties wordt te Asmara overigens nog steeds druk besproken. Men wijst in het bijzonder op de verschillende houding, die wordt aange nomen door het officieele Groot-Brittannië en de Engelsche kooplieden en noemt daar bij als voorbeeld 't overstroomen van West- Eritrea met Engelsche goederen uit den Soedan. Engeland, aldus constateert men, laat weer eens een ander de kastanjes uit het vuur halen om zijn eigen zaakjes rustig te kunnen afwikkelen. Journalist te Harrar ernstig ziek Uit Harrar is bericht ontvangen, dat de correspondent van het Madrileensche blad „A B C." aldaar een ernstige longontsteking heeft opgeloopen. Zijn toestand is uiterst ernstig en er bestaat weinig hoop, dat men hem in het leven zal kunnen houden. De anti-Britsche betoogingen te Rome Na de tegen Engeland gerichte studenten- beloogingen hebben in het straatbeeld van Rome typeerende kleine veranderingen plaats. Een ter eere van den Engelschen troonopvolger „Prince of Wales" geheeten heeren-modezaak heeft bijvoorbeeld een nieuw bord met den naam „Principe di Pie- monte" op den gevel doen aanbrengen, en draagt derhalve thans den naam van den Italiaanschen kroonprins. Van een apotheek, die de vlaggen van 't Engelsche en het Itaüaansche koningshuis voerde, is het Engelsche wapen bedekt. Een zeer bekende Engelsche lunchroom zou gedwongen worden te sluiten, doch toen de Itaüaansche vlag werd geheschen. be daarde de menigte eenigszins. Twee bekende café's met Engelsche na men „Golden Gate" en „Soda Parlour", zullen eveneens zoo spoedig mogelijk van naam moeten veranderen. Thans wordt de Engelsche ambassade dooreen dubbel cordon carabinieri bewaakt Groote Fascistische Raad bijeen De Groote Fascistische Raad is op 16 No vember in het Palazzo Venezzia bijee roepen. Een ministerraad zal op 30 Novem ber in het Palazzo Viminal gehouden wor den. Tankoefeningen in Italië Op 5 November a.s. zullen in aanwezig heid van Mussolini in Centocelle groote militaire oefeningen worden gehouden, waaraan 4000 tanks en gevechtswagens zul len deelnemen, en die bestaan uit een a: tal van gemotoriseerde troepen op een v sterkte stelling. Een rede van Victor Emanuel Het komt niet zoo dikwijls voor, dat de Itaüaansche koning zich in het publiek uit over politieke aangelegenheden. Bij de inwijding der Romeinsche Univer siteitsstad. toen koning Victor Emanuel tot doctor honoris causa in de wijsbegeerte be noemd werd, heeft hij o.m. het volgende ge sproken: „Het is niet zonder beteekenis, dat de plaats van het geestelijk leven, deze gebou wen, die voor voorname en ernstige studie bestemd zijn, geopend worden op een oogen- bük, dat mijn land door gebeurtenissen wordt bezig gehouden, die zich door de vitale cischen voor onze veiligheid en toe komst hebben opgedrongen. Rome heeft in elk tijdstip van zijn roem rijke geschiedenis een cultuurzending ver vuld. Thans schrijdt Italië op denzelfden weg voort. Italië verlangt niets anders dan in volheid zijn leven te kunnen leven en zijn krachten te kunnen stellen in den dienst van zijn idealen, die het heilige gees tesgoed der beschaafde menschheid zijn. Mogen het de hoogo vertegenwoordigers der internationale wetenschap aan hun medeburgers doorgeven, dat de nieuwe ge bouwen der universiteit van Rome in deze hoop hun deuren geopend hebben". De rede van den koning trok yel belang stelling aangezien het de eerste maal is, dat hij in het openbaar zijn meening over den, internationalen toestand te kennen gaf. Ministerbesprekingen te Genève De Britsche minister van buïtenlandsche zaken Hoare, die gisteren te Genève is aangekomen, heeft in tegenwoordigheid van den Britschen Vol'kenbondsminister Eden een langdurig onderhoud met den Fran- schen minister-president Laval, gehad. In den namiddag heeft de Itaüaansche vertegenwoordiger Aloisi, spoedig na zijn aankomst te Genève, eveneens met Laval geconfereerd, waarna de heer Aloisi om zes uur door Hoare voor een bespreking werd ontvangen. Heden zullen deze besprekingen tusschen de Fransche, Britsche en Itaüaansche ge delegeerden hervat worden. Hulpverleening bij sanctie-toepassing De Fransche minister-president Laval heeft de groote coördinatiecommissie de mededeeling doen toekomen, dat de Fran sche regeorjng het vijfde voorstel, dat be trekking heeft op het organiseeren van we- derzijdsche hulpverleeneing bij toepassing van financieele en economische sancties tegen Italië, aanneemt. In zijn brief verklaarde hij echter, dat bij verwezenlijking van 't in dit voorstel neer gelegde principe bilaterale onderhandelin gen tusschen belanghebbende instanties voorbehouden dienen te blijven. De sanctie-voorbereidingen Omtrent de besprekingen, die Sir Samuel Hoare en Laval gehouden hebben, verluidt, dat tie meest volledige overeenstemming bereikt over de samenwerking tusschen de regeeringen van Frankrijk en Engeland, zoo wel wat betreft, de uitvoering barer ver plichtingen volgens artikel zestien, d.w.z. de toepassing der sancties, als wat aangaat het zoeken naar een oplossing van het Ila- liaansch-Ahessijnsche conflict langs den weg van een tusschen dc partijen tot stand gebrachte regeling in overeenstemming met de Volkenhondsprincipes. Verwacht wordt, dat heden een ver klaring zal worden afgelegd betref fende de pogingen, waarin beide regee ringen hebben samengewerkt met het doel een basis voor onderhandelingen te vinden en die tot dusverre geen nut tige of hoopvolle resultaten hebben op geleverd. Intusschen hebben de financieele, juri dische en economische subcommisises d< reserves bestudeerd, die door verscheido: regeeringen gemaakt zijn betreffende di aanbeveling van de coördinatiecommissie aan de Volkenbondsleden den invoer uit Italië te verbieden. Men hoopt, daf het voor de coördinatie commissie mogelijk zal zijn op grond het rapport van de commissie van 18 een datum vast te stellen, waarop de invoer uit Italië gezamenlijk door de volkenbondsle den zou worden stopgezet. Men acht het in hooge mate waarschijn lijk, dat dc coördinatie-commissie dit tijd- ANTI-BRITSCHE CAMPAGE IN ROME STUDENTEN VERWEKKEN STRAATRUMOER (Speciale correspondentie) ROME, Vrijdagavond In antwoord op den eisch, dien de stu denten gisteren stelden aan den Engelschen drogist „Roberts", was het Britsche wapen, dat '.ot nu toe op het winkelraam was aan gebracht met zwarte emailleverf onzicht baar gemaakt. Om dezelfde reden was een Itaüaansche vlag gehangen over den naam van het hotel „Inghilterra". De studenten eischtcn dat de naam van het hotel „Eden" veranderd zou worden, in verband hiermede hebben zij het naambord ernstig beschadigd. De naam Eden werkt thans in Italië als een roode lap op een stier en de studenten hebben willen doen voorkomen, dat het hotel speciaal was genoemd naar den Britschen minister voor Volkenbondsaangelegenheden Het bestond reeds lang voordat, zoowel do studenten als de heer Eden waren ge boren. De studenten van de universiteit van Rome volgen blijkbaar reeds Mussolini's gelofte op om vooraan te staan in den strijd tegen de sancties. Groepen van meer dan 50 per sonen trokken vandaag door Rome en ageerden tegen alle winkels, die Britsche producten verkoopen, Engelsche namen dra gen of het Engelsche wapen op de winkel ramen hebben. All-s verliep ordelijk, er is niet geschreeuwd e men liet vreemdelingen en goederen ongemoeid. Het publiek hield zich er buiten. Enkele ./in' ls, die voor pro-Itallaansche actie werden uitgekozen, werden door groe pen studenten bewaakt, terwijl andere biljet ten met de woorden „koont Itaüaansche pro ducten" - di winkelramen plakten. Om dat het vandaag Allerheiligen was, waren de winkels gesloten. Deze betooginge^ waren de voortzetting van de optochten, welke de studenten hiel den, waarbij het ruw toeging en de winke liers gewaarschuwd werden alle buiten- landsche reclames, speciaal Engelsche, weg te nemen. Zelfs het woord „tearoom" in he' aan toeristen bekende Piazza di Sanga bracht de studenten in opwinding, maar sterke troepen carabinieri, die zich voortdu- ï'end in dat district bevonden, verspreidden de studenten. Politieversterkingen bewaken thans eveneens mot Engelsche gezantschap. Nieuwe beschuldig in gen tegen Engeland Deze protestbetoogingen gaan parallel met de nieuwe beschuldigingen aan het adres van Engeland, dat het meest vijandig zou staan tegen de Itaüaansche expansie in Afrika. Sinds het bezoek van Sir Eric Drummond aan Mussolini, waarbij hij ver zekerde, dat Engeland door gevoelens voor den Volkenbond wordt gedreven, was deze campagne min of meer opgehouden. Thans nu de sancties voor de deur staan, komt dit alles weer omhoog. Gayda gebruikt in de Giornale d' Itaüa de redevoering van Baldwin voor de Inter national Peace Society als punt van uitgang voor éen hernieuwde anti-Britsche cam pagne, „Iedereen weet thans, dat Engelands anti-Italiaansche politiek niet door liefde voor den Volkenbond wordt in gegeven, maar door imperialistische tactiek, die Abessinië voor toekomstige Britsche veroveringen wil behouden en daarom Itaüaanscho expansie, nu en in de toekomst, wil verhinderen." 'Gayda stelt vast, dat Engeland geen aan dacht heeft geschonken aan het Itaüaansche memorandum dat. bij den Volkenbond is in gediend, maar zich haastte sancties door te drijven, die „reeds zes maanden tevoren te Londen waren uitgewerkt, evenals de mo bilisatie van de Britsche Vloot." „Als men intusschen voortgaat over on veranderde vriendschap voor Italië te spre ken. nadat al deze concrete feiten bekend zijn, mengt zich slechts ironie in het drama cat zich thans afspeelt." (Copyright Morningpost-A.N.P.) stip op 15 November zal vaststellen. Er zijn voorstellen gedaan om de coör dinatiecommissie nogmaals bijeen te doen komen, eenigen tijd na het in werking stel len der sancties, teneinde na te gaan in hoeverre de reeds genomen maatregelen ef fectief zijn in het bekorten van den oorlog in Oost-Afrika en of verdere maatregelen zouden moeten worden aanbevolen aan de Vollcenbondsledcn. Britsch-Italiaansche spanningen nemen toe Parijs verontrust door Britsche maritieme maatregelen De berichten uit Genève en Londen wij zen op een nieuwe spanning in de EngelschItaüaansche betrekkingen. De Londensche correspondent van de „Echo de Paris" ziet deze ontwikkeling met ontevredenheid en zijn mededeelingen zijn dan ook alarmeerend. Hij schrijft, dat dc vredelievende uitla tingen van Baldwin en Hoare tot nog toe niet in practijk zijn omgezet. Integendeel heeft de Britsche regeering, in strijd met de gerechtvaardigde Fransche verwachtin gen, tot nog toe geen enkel oorlogsschip van de 600.000 ton metende vloot uit de Middellandsche Zee teruggetrokken, hoe wel een Itaüaansche divisie uit Lybië wel werd teruggetrokken en de toezegging van onmiddellijk bijstandsverlening van de Fransche vloot werd gedaan. Integendeel treft de Britsche admi raliteit nog steeds verdere buitenge wone voorbereidingen en wel voor maatregelen van groote draagwijdte. Reserves worden opgeroepen, buiten dienst gestelde oorlogsschepen weer in ge bruik genomen, noodbases in het Oosten van de Middellandsche Zee opgericht, arse nalen aangevuld en onderhandelingen met Spanje gevoerd. De correspondent meent te weten, dat de Fransche regeering voornemens is in Lon den te informeeren naar de aanleiding tot deze maatregelen. Zij zal ongetwijfeld de Engelsche regeering eraaft herinneren, dat de Fransche steun slechts verleend kan worden in den geest van den Volkenbond, d.w.z. slechts met liet oog op een vreed zame regeling van het conflict. BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDERNEMING IV. J. INNEMEE ZONEN Graaf Vinei blijft in Oost-Afrika Hij voegt zich bij het noordelijk front! Do te Dsjiboeli vertoevende vroegere Ita- liaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, heeft, naar officieel wordt bevestigd, van Mussolini opdracht gekregen, niet naar Italië leiTig te keeren. doch zich naar het Noord-Abessijnsche front te begeven. Op 11 November a.s. zal Vinei aan boord van de „Guiseppe Mazzini" vertrekken. Met hem zullen nog veertien- leden van het Ita liaansche gezantschap en van den consu- lairen staf naar Noord-Abessinië vertrekken, om zich daar bij de opereerende troepen aan te sluiten. Vinci's vertrek naar het Noordelijk front wordt verklaard uit de overweging, dat hij gedurende zjjn 3-jarig verblijf in Abessinië een uitstekende kennis heeft gekregen van het land. zoodat hij in verband met den verderen opmarsch in Zuid-Tigré nog groo te diensten zaïl kunnen bewijzen. Juist dit gebied kent Vinei om zoo te zeggen als zijn geboorteland In de kringen der technische adviseurs van 't Itaüaansche oppercommando, meent men, dat Vinei na zijn aankomst te Mas- saoea zich naar Asmara zal begeven, om daar generaal De Bono te ontmoeten. Het regent weer in Ogaden De Daily Telegraph meldt uit Da ti, dat de regen den opmarsch der Italiaunsche troepen vertraagt. De strijdkrachten in Ogaden kunnen zich slechts langzaam ver plaatsen wegens den doorweekten grond De colonne, welke bij de Webbc Shibelï opereert, is 20 mijl opgerukt, doch de onge regelde troepen onder Ras Desta maken het hun buitengewoon moeilijk. Buitenlandsche schepen wordt niet toége- staan Mogadiscio aan te doen. Men meldt, dat hier groote hoeveelheden munitie en benzine worden aangevoerd, terwijl voort durend troepentransporten aankomen. ITALIË VERBIEDT DE LEDER-UITVOER De Itaüaansche regeering heeft den uit voer uit Eritrea van schapen- en koeien- huiden naar het buitenland verboden. Deze huiden zullen uitsluitend voor de leerlooierijen in Italië gereserveerd blijven. HET GROOTE STAWISKY-PROCES Maandag zal het beginnen! Maandag zal te Parijs een begin worden gemaakt met het S t a w i s k y-proces. Zoo- ails iften zich zal herinneren wist deze in ternationale oplichter met -behulp van de stadsbank van leening van Bayonne valsche waardepapieren, ten bedrage van 300 mil- liocn francs, in omloop te brengen. Na ontdekking van het bedrag ontsnapte Stawisky naar Chamonia, waar hij door de politie, die hem wilde arresteeren, in een villa doodgeschoten aangetroffen werd. In de beklaagdenbank zullen 20 mede plichtigen van Stawisky plaats nemen, die deels gedurende twee jaar in voorarrest hebben gezeten, deels voorloopig waren vrij gelaten. Onder de beklaagden bevinden zich twee oud-kamerleden, onder wie een oud-burge meester van Bayonne, twee vroegere advo caten, twee directeuren van dagbladen en een gepensionneerd generaal, verder de echt- genoote van Stawisky en de directeur van de bank van leening van Bayonne. Vermoedelijk zal het px-oces twee tot drie maanden duren Het openbaar ministerie tx-eedt zelf op als aanklager. In totaal zijn omstreeks 200 getuigen ge dagvaard en 60 advocaten staan dc beklaag- deix ter zijde. De aanslag op den Chineeschen minister-president In verband met den aanslag op minister president Wang Tsjing Wei is te Naxikixxg het standrecht afgekondigd. De aanslag is gepleegd door een Chi- neesch journalist, Soen Ming Hsoen ge naamd, die zelf lid der Kwo Min Tang zou zijn. Hij werd door de bewakers onmiddel lijk na het plegen van den aanslag neer geschoten en ernstig gewond overgebracht naar hetzelfde ziekenhuis als de minister president. Herinneringspostzegel voor 9 November 1923 Ter herinnering aan de mislukte putsch- poging van Adolf Hitler op 9 Nov. 1923 te München geeft de Duitsche Rijkspost her innert ngspostzege, 5 van 3 en 12 pfenning uit. Deze postzegels zullen in een beperkte oplage van 5 November af aan de postkan toren verkrijgbaar zijn. Het ontwerp toont een S.A.-man met een hakenkruisvlag en op den achtergrond de Fcldhcrrnhalle te Münclxen. Aardschokken in de Vereen. Staten Na de aardschokken te Montana en Wash ington is het geheele noordoosten der Ver- eeriigde Staten door een aardbeving opge schrikt. Dc schokken strekten zich uit over een gebied van het St. Lawrence-dal tot Wash ington en-konden zelfs in Chicago gevoel 1 Dc grootste schade hebben zij aangericht in de slaien. van Nieuw-Engei'and, waar iij een volle minuut duurden De materieele schade is nog niet te overzien, doch moet zeer groot zijn. Kort Nieuws Het gebouwencomplex van de l.'n 1 toor logs- en Luchttechnische Academie er. van de Luchtkrijgsschool te Berlijn is gisleren rnet een rede van minister-president Gos ling in gebruik genomen. Australisch en kruiser Sydney voorloopig ter beschikking gcstöld van de Engelsche regeering. Het oorlogsschip zal worden ingedeeld bij ie thans te Gibraltar gcslationneerde krui- sers der Britsche thuisvloot. Een Tsjechoslowaaksch gendarmerie» achtmeester en een vaandrig, die op Poolsch gebied waren verdwaald, zijn, vol gens het „Prager Tageblatt", in Polen ia hechtenis gestdld. Het grootste en nieuwste schip der En- gelscho koopvaardijvloot, de „Queen Mary") zal voor zijn eerste reis naar Amerika op 27 Mei a.s. uit New-York vertrekken naai: Cherbourg en vandaar naar New-York. GEMENGD NIEUWS INVAL IN EEN SPEELHOL! Drie personen gearresteerd Vrijdagavond is wederom door de po litie to Amsterdam een inval gedaan in een speelhol, gevestigd in een perceel aan de Bildcrdijkkade bij de De Clercq- straat en bewoond door den buffetchef V. Tien man waren aanwezig en zijn naar het bureau gebracht; de bankhou ders, de buffetchef, een rijwielhersteller en een gepensionneerd militair zijn ge- gearresteerd. De spelers zijn, na verhoord te zijn, op vrije voeten gesteld. Toen de rechei'cheurs aanbelden, was van buiten geen licht te bekennen. De gordijnen waren solide met punaises tegen de kozij nen gespannen. Op het herhaald bellen werd de deur voorzichtig geopend, doch de „portier", ziende, dat hier geen klanten, doch politie voor de deur stond, wilde haar haastig weer sluiten. Inspecteur Visser ver schafte zich toegang door den man opzij te duwen. In een der kamers van het beneden huis werden negen pei'sonen om de rou lettetafel aangetroffen. Bij het zien van de politie trachtten en kele bezoekers in den tuin te vluchten, waar zij zich poogden te verstoppen, doch weldra was het heele gezelschap weer bij een in de „speelzaal", in afwachting van de overvalauto, die weldra met versterking verscheen om het gestoorde gezelschap naar het bureau te expedieeren. Alles is door inspecteur Visser in beslag genomen. De heeren hadden aanvankelijk nog het een en ander in een koffer willen verstoppen, maar dit lukte niet. De buffetchef, de huurder van het per ceel, was op het moment van den overval niet thuis; even later kwam hij echter, niets kwaads vermoedend, aanstappen. Hij werd gearresteerd. Gezien de bedragen aan contant geld, die de bankhouders bij zich hadden, gmgen er vrij aardige bedragen om in dit speelhol, dat bezocht werd door den kleinen mid denstand. Tegen den buffetchef is proces verbaal opgemaakt wegens gelegenheid ge ven tot hazardspel. Onder de bezoekers waren „oude klanten", die ook bij een vö- rigen inval, door inspecteur Visser uitge voerd, waren aangetroffen. Twee van de gearresteerden exploiteerden ook een speelhuis in een woning aan de Nassaukarle. Afwisselend werden de hui zen gebruikt. De buffetchef had daar men vermoedde, dat in zijn woning werd gespeeld een officieele waarschuwing van de politie gekregen, doch hij had bij die gelegenheid bezworen, dat er „alleen maar gedanst, gedomineerd en ganzenbord gespeeld wercl cn wel uitsluitend voor de gezelligheid". Auto- en motor-ongelukken Te Susteren, reed de motorrijder Adr. Heeren, wonende Versilienbosch te Heerier- heide met z(jn motor tegen een boom- Met een dubbele schedelfractuur werd de man opgeno men en naar het ziekenhuis te Sittard ver voerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De duopassagier werd niet gewond. Te Amsterdam hebben eenige ambte naren van de afdeeling invoerrechten en ac cijnzen een inval gedaan in een perceel aan den Buiksloterweg. Reeds langen tijd bestond het vermoeden, dat in een woning, aan Bezen weg gelegen een belangrijke hoeveelheid si garettenpapier, dat frauduleus ingevoei'd was, vei-box-gen lag. Begeleid door eenige recher cheurs betraden de ambtenaren, even na mid- dei-nacht, het bewuste perceel en stelden een uitgebreid onderzoek in. Op den zolder trof men een groot kwantum ongebanderolleerd sigarettenpapier aan, dat inbeslag genomen werd. Tegen den bewoner werd proces-verbaal opgemaakt. Gebleken is, dat het Rijk voor on geveer f 800.benadeeld ie. ONDER EEN WAGEN GEDOOD Te Groningen is het 10-jarig meisje Hendrika Schenkel, wonende op een woon schip aan het Boterdiep te Groningen, toen zij een suikerbiet van een passeerenden wagen wilde grijpen, onder het voertuig geraakt en op slag gedood. DE OUDE POSTSCHIPPER Te Schiermonnikoog, is in den ou derdom van 62 jaar ovexdeden de heer Auke Visser, gepensioneerd kantoorhouder van P T. T. Ruim dertig jaar geleden oefende hij ae functie van postscbipper ujt, in welke hoeda nigheid hij groote bekendheid verwierf. Hij vervoerde post en passagiers met een zeil schip van het eiland naar den vasten wal en terug Hij was een der meest stoere zeilers, die storm, slechts weer en ijs trotseerde. Oor zijn vader en grootvader oefenden het beroep van postschipper uit. Toen de motorboot op Schiermonnikoog zijn intrede deed legde Vis ser zijn functie neer, omdat hij slechts met een zeilschip wilde varen. Hy weïd toen be noemd tot kantoorhouder der posteryen. DOOR EEN STUK IJZER GETROFFEN De 42-jarige heer J. S., ambtenaar bij de Scheepsbouw-Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, die toezicht hield bij werkzaam heden aan het Provinciaal Electx-isch Bedrijf te Groningen, is door een stuk ijzer van dertig a veertig K.G.. dat van een takel was los geschoten, getroffen. Hij bekwam een schedelfi-actuur en is opgenomen in het Dia- conessenhuis. Zijn toestand baart zor-r.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2