ladiOil TROUW AAN HET BEGINSEL EN DE REGEERING GOUD EN VUUR ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 Een open oog voor de werkelijkheid Eerlijk tegenover het volk Tweede dag van de Antirev. Partijconferentie De morgenvcrgaderirig stond onder lei ding van Mr. II. Bijl e veld, secretaris van het C. C„ die de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze opende. Aan de discussie namen deel de heercn Dr. Beekenkamp, J. W. van Frankenhu zen. 'Chr. v. d. Heuvel, A Warnaar Jr., H. van Zonneveld, H. Smitskamp, J. Zandberg, H. Oldenhuis. Dr. Joh H. Scheurer, R. Zui- dema. A. J Rotteveel. A. Vogelaar, H. A C. v d. Kraan, A. Verduyn, Dr. K. Dijk. Prof. Dr Woltjcr en Mr. H Bij Ie veld. Bij het debat kwamen in bespreking de mogelijkheid van nieuwe coalitie-vorming en orcieningsmogelijkheden en de financlee- le verhouding tusschen Rijk en gemeenten, conversie van woningbouwleeningen en ihuishurenverlaging. Gevraagd werd of het wel billijk is van gemeentebesturen belastingen te laten ver- hoogen als het Rijk verklaart, dal 't uiter ste van den druk bereikt is en of de con trole op de werkloosheidsuitkeeringen wel practisch geregeld is. Ook werd de doelma tigheid der loontoeslagen betwijfeld. Geïnformeerd werd naar het belang van een export bij devaJIuatie. Aandacht werd voorts geschonken aan de onderscheiden vormen van aanpassing, aan het te slappe beleid van den minister van Justitie ten opzichte van het optreden der extremistische groepen, aan principieeie vakorganisatie voor boeren- en midden standers en aan een „sluitende" begrooting alleen op papier In dit laatste verband werd gevraagd hoe ons crediet nog zoo sterk kan blijven. Ook werd gewezen op eenige onvastheid in het beleid der Regeering, blijkende uit het lot van verschïllende wetsontwerpen, die wel breed waren opgezet, maar waarvan ten slotte een klein beetje overbleef. Ge noemd werd als voorbeeld de wijziging der .Warenwet. Behalve aan ordening werd aandacht be steed aan mechanisatie, huisarbeid en vrou wenarbeid. Betoogd werd. dat het geld in het buiten land verteerd, beter hier had kunnen blij ven; daaruit ware meer Christelijke solida riteit gebleken. Ook werd de staf gebroken over het feit, 'dat sommige hypotheekgevers de debiteu ren b.v. huiseigenaars ruw en on barmhartig behandelen. Het geëxperimenteer bij Onderwijs ver ontrustte velen. Concentratie past niet bij het chr. onderwijs, zoo werd betoogd, want clan moet de overheid beslissen over rich ting. Bovendien is de bezuiniging van den maatregel zeer problematiek. Deze tijd. die ons voortdurend plaatst .voor practische vraagstukken, is moeilijk voor principieeie politiek. We moeten ten aanzien van de afgeleide beginselen ons bezinnen, ten einde te kunnen aanpassen aan de practiik. De vraag werd ook gesteld hoe het er uit zou zien als we mannen als Colijn niet aan de Regeering zouden hebben. Partijleider zijn is nog iets anders dan verantwoordelijk regeerder zijn. Dat mogen we nooit vergeten, willen we de rechtvaardigheid betrachten in de be- oordceling van onze leidende figuren. Ten slotte zij vermeld, dat ook ruime aandacht werd geschonken aan interne partij-organisatorische vragen. De propaganda moet principieel zijn, maar we moeten ook verklaren aan onze menschen waarom dit zoo en het andere zus geschiedt. De menschen uit intellec- tueele leringen behooren ook aan het prac tische partijwerk deel te nemen. Onze jeugd moeten we anti-rev. opvoe den in onze principieeie organisaties. Zij behoort niet thuis in het N.J.V. Dat is ver derfelijk. Ook door de Oranje-garde verdoe len we het jon^e leven en er komt later Van het geheel niets terecht. Onze jeugd moet principieel, niet neutraal worden op gevoed cn we moeten haar niet brengen in piet-anti-rev. organisaties. r Bij de beantwoording der sprekers deed de heer Schouten allereerst enkele kleine punten af. De loonbijslagen geven aanleiding tot cri- tiek. Zij zijn een middel om de hoeveelheid arbeid te doen vermeerderen. Uit den aard der zaak blijkt bij toepassing, dat ze niet oen onverdeeld goed zijn, wat verklaarbaar is. omdat we in een ontwrichte samenleving leven Ook hier zien we, dat de overheids invloed om de depressie te temperen, niet op groote schaal doorwerkt en niet duur zaam Is. Neutrale organisatie is voor onze men schen slechts op zeer beperkt, technisch ge bied mogelijk, zonder tot bezwaren te lei den. Boeren, tuinders, middenstanders, werk gevers moeten onherroepelijk kiezen voor principieeie organisatie en niet voor trale. Op dit gebied moet men dwalenden zoeken te overtuigen. Bij de sancties is Nederland te Genève niet voorgegaan. Het standpunt der Regee- ring wordt bepaald door het recht en we verbinden ons aan niemand. Van de onderwijswet is misschien niet in alle opzichten een juist gebruik gemaakt. Maar daarom mag noc niet aan de grond slagen der Pacificatie geraakt Het subjec tieve element mag in deze dingen geen rol gaan spelen. Het standpunt der A.R. fractie te dezer zake is bekend. Spr. hoopt, dat het zal kunnen worden gehandhaafd, zonder dat moeilijkheden met .t Kabinet ontstaan' Komende tot de crisis-maatregelen op dit gebied heeft het daasvermogen van vele menschen een excessieve ontwikkeling be reikt achtte spr. 't een belangrijke vraag of de Regeering het terrein der crisis-maat regelen nog wel in alle opzichten beheerscht. Deze kwestie moet onder de oogen worden gezien. Potentaten, die verkeerde dingen doen. moeten onder den duim gebracht wor den. De minister is in de goede richting werkzaam. De vraag, of wij de crisis-lasten nog lang zullen kunneij dragen, is niet zonder meer te beantwoorden. Wel staat vast. dat de kosten der publieke lasten belangrijk te hoog zijn, vergeleken bij ons volksinkomen. Hoe ver ons uithoudingsvermogen gaat is niét te zeggen. Ook op dit gebied is er een sitrevcn naar aanpassing aan de zich wij zigende positie. Het inecnanisatieproces Is niet zoo makkelijk te verhinderen. Dit proces moet leiden tot beter en goedkooper bevrediging van de behoeften der menschen. Beperking is slechts te beoordeelen op grond van eenig bedrijf. Belangen spelen bij dit vraagstuk veelal een groote rol. Verlenging van tempo van mechanisatie kan in bepaalde omstandigheden edhter aanvaardbaar zijn. Maar dan moet ook gezorgd voor degenen, die door de mechanisatie werkloos worden. Vrouwenarbeid moet in de bedrijven zooveel mogelijk worden beperkt, in dien die arbeid voor mannen geschikt is. De belangen van toekomstige ver zorgers van een gezin zijn hierbij de hoofdzaak. Hierna werd gepauzeerd. De middagvergadering werd gisteren bijgewoond door de ministers Colijn en de Wilde. Na heropening der vergadering zette de heer Schouten zijn onderbroken rede voort. Vooraf had de voorzitter der verga dering, Mr. H. Bijleveld, de beide anti-rev. ministers welkom geheeten en hen gedankt voor hun tegenwoordigheid. De financieele politiek De heer Schouten behandelde allereerst de financieele politiek. Met tekorten kunnen we niet blijven wer ken. Ons crediet steunt op het ernstig stre ven der Regeering naar een sluitend budget als is zij door allerlei omstandigheden bui ten haar wil, daarin nog niet geslaagd. Verdere inperking van de openbare uit gaven blijft noodig. We moeten daarvan diep overtuigd zijn. De werkloosheid bestrijden met de 40-urige werkweek mag niet leiden tot verhooging der produc tiekosten. In vele gevallen zal, door den aard der bedrijven, verkorting van den arbeids duur moeten voeren tot verhooging der pro ductiekosten. Veel is van dit middel niet te wachten. Het soc.-dem. plan van den arbeid wil in drie jaar 600 millioen leenen voor bestrij ding der werkloosheid. Het is onuitvoerbaar, gelijk spr. nader aantoont. Kunnen we voor openbare werken nog iets meer uitgeven dan nu. dan is daartegen geen bezwaar, zelfs als niet al die werken volkomen productief zou den zijn. Zouden we de eerste etappe van het soc.-dem. plan gaan uitvoeren, oan stonden we binnen 24 uur weer voor een ontwrichte geldmarkt. We kunnen niet gaan opmaken wat in de toekomst nog moet worden verdiend. Andere landen die naar zulk een socialis tisch plan werken, zullen in de toekomst voor groote moeilijkheden komen te staan en bovendien vergrooten ze de wereldontwrich- ling. Het soc.-dem. plan is een bewijs van on macht en we moeten niet trachten het na te noen. We mogen ook de menschen niet in de waan brengen dat we in staat zijn den nood des levens te overwinnen. Die nood moet worden gedragen in het geloof; dan komen het best de regenereerende machten tot ont wikkeling om dien nood te overwinnen. Een valschen indruk wekt het, als meD het plan van den arbeid als iets constructiefs gaat beschouwen. Van zulke beschouwingen wordt misbruik gemaakt. Ten aanzien van de gezagshandhaving in het verleden is te weinig gedaan, is ge zegd. Maar men zorge, dat niet eigen slap heid op den achtergrond van deze klacht sta. Allereerst moet ons eigen verzet uitgaan tegen degenen, die ons volk bedreigen en belagen. Men late het nadenken over eigen roeping niet verdringen door het na denken over de roeping der Regeering. Gezagshandhaving moet niet ontaar den in machtshandhaving. Handelen we zoo, dan blijven we in de lijn van Groen, Kuyper en Lohman. Een volk. dat in fundamenteelen zin de vrijheid niet meer waard is, heeft door eigen slap heid die vrijheid verspeeld. Het kan niet alles van de overheid komen. Of een algemeen colpoftageverbod door een Rijkswet noodig is, is niet zoo in eens te zeggen. Beter is misschien een plaat selijke regeling. Eenheid in optreden van de drie groote gemeenten zou zeer wensche- lijk zijn. Daarvan zou stellig invloed op andere gemeenten uitgaan. Zoolang er ge colporteerd mag worden, moeten we daaraan meedoen, zonder aan herrie deel te hebben. Wie er tijd voor heeft, stelle zich voor het werk beschikbaar. En niemand ach te dit werk beneden zijn waardigheid. Wij kunnen zoo noodig buiten straatcol- portage. Als er een verbod komt, staan ons nog vele andere wegen open. In onze gezinnen moet de neutrale pers als een pest worden geweerd. We moeten onze eigen christelijke bladen lezen. De neutrale pers is een rietstaf. Men zie naar de Telegraaf. Dit blad ver keert in volstrekt labiel geestelijk evenwicht. Met een kleinigheid valt het om naax den kant van het nationaal socialisme. De ideëele waarde onzer Chr. pers verlieze niemand uit het oog. Onvastheid in beleid is niet de wensch der Regeering; dat ver schijnsel hangt soms samen met allerlei kansen en mogelijkheden. Een weloverwo gen krachtige politiek draagt het meest bij tot bevestiging der volks overtuiging in de goede richting. Vastheid in beleid is een vereischte in het belang der Regeering. De financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten is in 1929 geregeld op een wijze, die voor de zuinigen niet gunstig was. Om te komen tot een andere verhouding is thans een overgang getroffen. Eigenlijk tou een ander stelsel noodig zijn. maar daarbij zouden ook weer individueele moeilijkheden kunnen voorkomen. De Regeering zal de gemeenten moeten brengen tot lager uitgaven. Fouten zullen daarbij voorkomen. Echter zullen vooral de gemeentebesturen zelf in de goede richting werkzaam moeten zijn. Ze behooren niet te wachten op ingrijpen der Regeering. Dat de vaste lasten omlaag moeten betwist niemand, maar de vraag is: door wie en hoe. Het kan zijn, dat het par ticuliere leven voor moet gaan. Er was in dit opzicht in Juni een gelukkig proces in gang, dat sinds is onderbroken. Algemcene rechtsbeginselen behooren te worden ge handhaafd. willen niet groote gevaren wor den opgeroepen. Devaluatie kan voor bepaalde bedrijven voordeelig zijn. Maar dat is de vraag niet. Wel wat het belang is van ons volk. Tot het uiterste zullen we aan de tegenwoordige monetaire politiek moeten vasthouden. Dat uiterste ligt voor spr. nog altijd iets verder dan voor de Regeering. Het voordeel van devaluatie bij export wordt overtroffen door het nadeel lanziien van den import. Denkbaar is in- tusschen, dat devaluatie niet te vermijden is door invloeden van buitenaf. De meeste landen, die tot devaluatie zijn overgegaan, hebben dat gedaan omdat ze te laf waren om de werkelijkheid onder de oogen te zien. God behoede ons daarvoor. Op den grondslag van ons beginsel moe ten we aansturen op Maar alleen op dien grondslag. Wie zich stelt onder Gods geboden aan vaardt een groote verantwoordelijkheid. Hij behoort niet in de positie van het defensief; maar moet steeds offensief optreden. Dat geldt voor ieder zonder uitzondering. Ook in de sociale verhoudingen moeten we anti- rev. zijn. Door de tucht van ons beginsel moeten sociale en economische tegenstellin gen worden overwonnen.. Ook moet de tucht van het beginsel er toe leiden om de eenheid onzer partij niet te schaden, ook al is er op kerkelijk terrein niet die eenheid, die we zouden wenschen. Op moeten werkzame geesten worden geplaatst. Bezield door de kracht van ons beginsel hebben we te strijden en dan hebben we geen tijd voor allerlei kleine twislerijen en voor kleine critiek. De vrijheid van onderwijs moet gehandhaafd. Concentratie alleen door vrijwillige samenwerking. Afbrekende, levensontbindende krachten werken in soc. dem., N.S.B. en S.G.P. en andere groepen. Daarom te meer moet met alle kracht ge werkt om het getuigenis van ons beginsel uit te dragen onder ons volk. (Applaus.) SLUITING Om bewijs van belangstelling te geven, sprak dr Co 1 ij n een kort woord. Hij dank te voor de begroeting en maakte voorts nog enkele opmerkingen in verband met het ge sprokene. Mr Bijleveld dankte dr Colijn voor zijn woorden en gaf hem de verzekering, dat hij ten allen tijde op de zijnen zal kun nen rekenen en dat om hem staat een trouw volk, dat voor zijn leiders weet te bidden. Nadat dr Colijn vertrokken was, dankte de heer Bijleveld ook den heer Schouten zijn opbouwend, bezielend en van geloofs moed getuigend woord. De heer Schouten gaf uiting aan zijn dank voor dit woord en nam het presidium weer over. Hij zegde toe aan verschillende niet be antwoorde opmerkingen alsnog aandacht te zullen schenken. Met name geldt dat de jeugd. We moeten die niet over nog meer orga nisaties gaan versnipperen. De principieeie vorming onzer jeugd ls van groote beteekenis. Spr. heeft dat ln eigen leven te diep ervaren, dan dat hij er anders over zou denken dan dr Dijk. Deze kan gerust zijn. Getracht moet worden alle onderdeelcn van onze partij te activeeren. Maar door decentralisatie bereiken we dat niet. Daar om zullen andere wegen moeten worden betreden. Als één man hebben we te staan om onze wederpartijders te weerstaan. We strijden dien strijd in het geloof, omdat ze niet onze weerpartijders, maar de wederpartijders van God zijn. Spr. dankte voorts mr de Wilde voor zijn aanwezigheid. De verhouding tot hem is nog in niets veranderd. Ook den heer Den Ouden werd dank ge bracht voor het vele, dat hij ter voorberei ding van de bijeenkomst had gedaan. Nadat nog staande gezongen was Ps. 72 vers 11 ging minister De Wilde voor in dankgebed en werd de conferentie gesloten. Zij mag bijzonder geslaagd heeten. Er is met ernst en openhartigheid, maar in broederlijken opbouwenden zin gespro ken. Het beginsel droeg de discussie om 't heil van ons volk en het welwezen van de partij, welker beginselen allen diep in de ziel leven. Den eersten dag ging het over een onder werp van groote beteekenis. Maar giste ren waren zaken van niet minder gewicht aan de orde. De inleider wist het debat op te heffen tot het hooge peil, waarop het mogelijk is met elkaar te debatteeren zon der te grieven. Met groote kennis van zaken, met krachtige overtuiging, met aansteke lijke warmte voor onze beginselen en voor den nood van ons lijdend volk, die vrucht was van een sterk geloof, heeft hij gespro ken. Het kleine viel weg, het groote bleef en boven dat alles welfde zich de majesteit van Hem, Die regeert, ook in den nood dezer tijden, Die alleen groot is en Wiens Naam eeuwige eere en lof zal ontvangen. LAND- EN TUINBOUW Pluimveeteelt Toezegging voor 1936 Het dagelijksch bestuur van de Alg. Ned. Pluimveeteeltver. heeft een onderhoud met Minister Deckers gehad. Van gedachte werd gewisseld over de brandende vraagstukken, welke thans de pluimveeteelt beroeren, namelijk de graan rechten, den nood der fokkers en de bepa lingen van de teeltregeling in 1936. De bedragen, welke verschillende bedrij- ;n aan graanrechten moeten opbrengen, RUBRIEK^ ZONDAG 3 NOVEMBER BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending van Kerk Tiensten uit de Gereformeerde Kerk. Voorganger: Cand. K. Dekker van Zaandam. 10.00 v.m. Ps. 84 2 Wet Ps. 38 18. Lezen: Jesaja 50 Ps. 71 15 en 17. Tekst: Jesaja 50 10 Ps. 138 3 Ps. 73 12. 5.00 n.m. Ps. 1451 Geloofsbelijdenis Ps. 38 15 Lezen: Psalm 116 Ps. 86 5 en 0 Tekst Lucas 17 11—19 Ps. 116 7 Ps. 145 2. MAANDAG 4 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzendlng. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv Ds. W. J. v. Lokhorst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 A'damsch Salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 2.453.15 Wenken voor de keuken. 3.304.00 Modecursus. 4.00 Bij bellezing Ds. N. Willemse. M.m.v. bariton en orgel. 5.00 Orgelspel. 6.00 Gram.pl. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbur. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Be richten. 8.05 „Elck wat wils", gevar. pro gramma. 10.25 Berichten. 10.3011.30 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. Algemeen Program ma, "erzorgd door de AVRO. 8.00 Gr.pl. 9.00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram.pL 10.30 Ensem ble Jetty Cantor. 11.00 Orgelconcert ramv. Bram Hemerik (cello). 12.00 Het Canta- bilé-orkest. 2.00 Pianorecital Egb. Veen. 2.30 Voordracht Kommer Kleyn. 3.00 Gram.pl. 3.30 Omroeporkest, mmv. Dini Erkens (sopraan). 4.30 Max Tak: Ver maarde violisten (IV). 5.30 De Octopho- nikers. 6.30 Gram.pl. 6.45 Dr. G. Tartako- wer spreekt over de match EuweAlje- chin. 7.00 Zang door A. M. Lenzberg. A. d. vleugel: E. Veen. 7.30 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 8.00 Berichten. 8.10 Gram.pl. 8.35 De Revellers zingen. 8.55 „Beroemde liefdes", door K. Seymour. I. Nelson en Lady Hamilton, vert. W. Vogt. 9.15 Omroeporkest. 10.10 Orgelconcert P. Palla. 10.30 Iersche gramofoonmuziek. 11.00 Berichten. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor e scholen. 12.05 Het Schotsche Stu- dioorkest. 1.05 Gram.pl. 1.50 Orgelconcert. 2.20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Gram.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 A. Butler (cello) en K. Markwell (piano). 4.50 Orkestconcert. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezing. 8.20 Koorconcert. 8.50 „Night Falls on Slow-on-the-Uptake", gevar. programma. 9.35 Zang. 9.50 Be richten. 10.00 Verkiezingstoespraak. 10.20 BBC-Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pL 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Gram.pl. 6.50 Orkest- concert. 8.20 Zang. 9.05 Concert mmv, kwartet en solisten. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert 2.204.20 Jazzmuziek. 4.204.50 Gram.pl. 7.20 Waldteufelconcert. 8.15 Koorconcert 8.45 Gram.pl. 8.55 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert 9.55 Concert. 11.20 Symphonieorkest. 3.30 Pianorecital. 4.20 Omroeporkest. 6.20 Om- roepkleinorkest. 7.30 Solistenconcert. 8.20 Vroolijk programma. 10.2011.20 Om roeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pL 5.20 Salonorkest. 6.35 en 7.35 Gram.pL 8.25 Omroeporkest, zang en radiotooneeL 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.50—2.20 Gram.pL 5.20 Het Constantin-orkest. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.10 Hoorspel. 7.20 PianorecitaL 8.20 Hoorspel. 9.35 Gram.pl. 9.50 Zang. 10.30—11.20 Orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 „Der Dorfbarbier", zangspel. 8.50 Reportage. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en piano. 10.05 Weerbericht. Wat Europa buldert, (luistert, Wat het zingt en wat het jazzt. Wie met Tungsram-lampen luistert Hoort het meest en hoort het best. werden besproken en hoewel geen toezegging werd gedaan, dan alleen deze, dat een regel rechte restitutie aan de pluimveehouders ernstig zal worden overwogen, werd de in druk, dat de billijkheid van zoodanige resti tutie wordt, erkend, bevestigd. Een dadelijke financieele steun aan de fokbedrijven werd uitvoerig besproken en verdedigd mede op grond, dat het „afster vingssysteem" geen waarborg biedt, dat het fokkerijwezen onverzwakt uit den noodtoe stand, waarin het verkeert, te voorschijn zal komen. Voor de teeltregeling 1936 zegde de Minis ter toe. ernstig te zullen nagaan of een re geling getroffen kan worden, waardpor de afneming van proauctcn van fok- en ver- ieerderingsbedrijven meer dan tot nu toe kan worden bevorderd en wel op zoodanige wijze, dat de pluimveehouders deze produc ten zullen kunnen betrekken. Eieren-export naar Engeland Contingent als verleden Jaar Naar het „Ned. Weekblad van Kruide nierswaren" verneemt is de hoeveelheid eieren, die in November naar Engeland zal mogen worden uitgevoerd vastgesteld op hel exportcijfer van November 1934, Eierenuitvoer naar Duitschland Voor de invoer van eieren uit ons land in Duitschland is door dit land bepaald, dat hiervoor in de maand November niet meer dan 75% van het voor October, hl. toege kende geldbedrag kan worden toegestaan. GEMENGD NIEUWS EEN RENPAARD OP HOL Bij de sluitingswedstrijden van de renver- eeniging „Gorredijk" te G o r r e d ij k heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Het üaard Bertha E.. van Stal H. te Heerenveen, sloeg plotseling op hol, waardoor de berijder, J- v. Leeuwen Jr. uit Bennebroek, in volle vaart achterover van de sulky viel en vrij ernstig gewond werd. De man is per bran card van het veld gedragen en later, op ad vies van een geneesheer, ter observatie in het ziekenhuis te Heerenveen opgenomen. RECHTZAKEN Hoog Militair Gerechtshof VERDUBBELDE STRAF GE-EISCHT In hooger beroep stond voor het Hoog Mi litair .Gerechtshof terecht, de 20-jarigo ge woon aienstplichtighuzaar van het 3e esk 2e Regt. Huzaren J. A. van H., uit Breda, die door den Krijgsraad, ter zake van opzet telijke vernieling en wegens bedreiging van een meerdere, is veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, met aftrek van het voor-arrest. Beklaagde was van meening dat hij te zwaar was gestraft De advocaat-fiscaal verzocht na de feiten nog eens 'te hebben nagegaan, vernietiging van het vonnis en veroordeeling van H. tot 5 maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den dienst. De uitspraak volgt later. Toenemend verkeer in de Strasse Unter den Linden te Berlijn dwong tot het kappen van hoornen. Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS cioor Paul Hutchens (31 Ja, ze wist zeker, dat dat de naam was, die ze op ouicDe papieren gezien had in de kamer van haar vader, lang na diens dood. Ze wist öok zeker, dat ze haar moeder die naam telkens weer had hooren noemen. Vaag kwamen de gebeurtenissen van dien morgen haar weer voor den geest: dat de verpleegster, haar de brief gegeven had, dat ze daarna weer bewusteloos geworden was en dat, toen ze weer ontwaakte, de brief verdwenen was. Ze herinnerde zich nu de naam op de enveloppe. In de opwinding van de uren en dagen, die daarop gevolgd waren, had ze dat alles totaal ver geten. Ze dankte Tim hartelijk en ging vlug naar haar tent. Ze moest dadelijk naar New-York schrijven, het verloren-gaan yan de brief berichten en infonneeren of er iets van belang in gestaan had. Een half uur later lag haar brief, geadresseerd aan H. F. Franks, tusschen een massa andere op het postkantoor van Goldridge, wachtend op de verzending naar hun bestemming. Dien dag waren er geen bepaalde plannen voor gezamenlijke Uitstapjes en ieder kon z'n eigen manier kiezen om zich te -vermaken. Mevrouw Raynor ging lezen en stu-deeren in een paar nieuwe boeken, d:- ze uit Chicago meegebracht had. Gerald Tim en Meneer Raynor namen hun hengels en gingen op weg ïiaar een rivier yol forellen een eind verder op. Betty zat een poosje op de rand van haar bed te lezen in „Eerste woorden aan jonge Christenen", door Robert Boyd, een boek dat haar in haar nieuwe leven als Christin veel genot en hulp verschafte Toen ze ongeveer 10 uur in den morgen zin kreeg om langs de dennen en rotsen te dwalen, nam ze haar Nieuwe Testament, deed 't in haar taschje, en ging op weg. Ze merkte niet op een oud-ui'zienden man, voorthinkend met een kruk, op ongeveer twee-honderd meter afstand van 't kamp. Zelfs ais ze dat ge- daan had, zou ze hem maar weinig aandacht geschonken heb ben Tim had haar niets verteld over wat hij de vorige nacht in D. T."s kroeg ontdekt had. Toen de oude man op eenige afstand van het kamp haar pad kruiste, begon ze vriendelijk een praatje met hem, op de manier van alle menschen in het Westen, die Betty al gauw over genomen had. Zijn antwoord zou haar ontwapend hebben, als ze al eenige verdenking tegen hem gekoesterd had. „Mooi weer vandaag, dame. Woont U in deze streek?" „Op 't oogenblik wel", antwoordde zij vriendelijk. „Weet U soms iets van verplegen af? Mijn vrouw is gevallen en heeft haar rug bezeerd, en dat doet haar geweldig pijn. Ik kan geen dokter krijgen, want de eenige dokter in Goldridge is net vandaag de stad uit. En het lijkt werkelijk noodig, dat er wat gedaan wordt. Zou U misschien niet met me mee kunnen gaan, en haar een beetje helpen?" Betty was getroffen door z'n bezorgdheid en bood dadelijk aan tc helpen, als ze kon. „Waar woont U?" vroeg ze. „O, een klein eindje voorbij die groote rots daar, een kwart mijl ver, denk ik. Ziet U die rook daar? Dat is van ons huis." Betty keek, maar kon niets ontdekken, dat op rook leek. De stem van den ouden man was zoo klagend en wanhopig, dat ze hem volgde. Daar ze de langste tijd van haar leven in een stad gewoond had, had ze er geen idee van, hoe lang een kwart mijl eigenlijk is. Maar toen ze ongeveer een kwartier geloopen hadden, baar metgezel met verbazend gemak naast haar voort hinkend, begon ze zich af te vragen, of ze er wel goed aan deed, zoo ver van het kamp weg te gaan. Ze kwamen nu echter dichtbij de groote rots, en ze zou spoedig weten of hij de waarheid gesproken had. Als 't daarom ging. zou zij dien ouden mijnwerker daarvoor zag zij den man aan te slim af zijn. Ze kon, zoo noodig, harder loopen dan hij. Tenslotte kwamen ze bij de groote rots, die veel hooger was, dan hij uit de verte leek. Betty keek om, en ontdekte dat 't kamp nergens meer te zien was. Maar ze was nog niet bang, want ze wist zeker, dat ze den weg terug zou kunnen vinden. ..En nu juffrouw", klonk de oude stem, „zal ik erg dankbaar zijn, als U naar binnen wilt gaan en zien, of U helpen kunt. Hoort U haar kreunen?" Betty hoorde niets, maar omdat ze hem nog steeds geloofde, ging ze vlug naar de oude hut. De deur kraakte op haar heng sels, toen ze die open deed. „Recht voor U in die hoek, dame", wees de man aan. Betty volgde z'n blik. Maar er was niemand daar! Ze zag een verwaarloosd bed, met een deken er over heen. Er was niemand in het vertrek behalve de gebogen gestalte van den man en zij zelf. Ze begreep!. Ze was in de val geloopen. Ze probeerde te ontsnappen, maar zag dadelijk in, dat zoo 'n poging dwaasheid was, toen ze een sleutel hoorde omdraaien in het slot van do eenige deur. Met een boosaardige grijns liet de man, die haar gevangen genomen had, langzaam de sleutel in z'n zak glijden. Z'n stem en manieren veranderden plotseling, z'n schouders rechtten zich, en z'n bewegingen werden vlug en zakelijk. „Gaat U alstublieft zitten, juffrouw Dreanard. Ik heb 'n paar belangrijke dingen met U tc hespreken". Zijn stem klonk be velend. Er was een onheilspellend licht in z'n oogen. Maar hoewel Betty de wonden die zoo kort geleden in haar ziel geslagen waren nog steeds voelde, was het oen andere Betty die dezen man onbevreesd in het gelaat keek dan de Bettv, die een week geleden Barloman ontvlucht was. Ze wist nog niet wat haar te doen stond, zc wist alleen, dat ze innerlijk zéér kalm was. Was het de ondersteunende kracht van haw geloof in Christus en in het woord van belofte, dat ze pas gelezen had ginds bij dien heuvel: „Ik vermag alle dingen door Christus die mij kracht geeft"? Ze zag hem koel en onbevreesd aan. „Nee, dank U. Ik sta liever", zei ze flink. Gaat U zitten en laat Uw arme oude lichaam rusten! U moet wel erg moe zijn na Uw lange wandeling!" A ha! We worden sarcastisch! Misschien weet U niet, wie ik ben. Laat mij U inlichten.1' Hij ging verder door z'n oude vuile hoed af te zetten en een lok verward haar, die als pruik gediend had en een grijze snor to verwijderen. „Herkent U me? Ik heb menig uur onder het dak van Uw stiefvader doorgebracht Mijn naam is Spade, bij afkorting. Ooit van gehoord?" „Het schijnt, dat ik we] eens iemand van die naam ontmoet heb!" Ze schrok niet terug voor z'n doordringenden blik. „Dit is niet de eerste keer, dat Uw listige plannen U tot stommiteiten brengen." „Stommiteiten, hè? Misschien denkt U, dat U mii te slim al kunt zijn? Nou, nou, lief, jong ding, ik zou zoo brutaal niet zijn, en m'n hoofd niet zoo hoog dragen, als ik U een goeden raad mag geven. Kent U iemand die 't ooit van Spade Arms Ruby met geestigheden gewonnen heeft?" Zelfs die volle naam, aan heel Amerika bekend, en de schrik van de onderwereld, deed haar niet huiveren. ..Meneer Spade", zei ze op kalme, minachtende toon. „U hoeft niet te probccren mij bang te maken. Als U iets met mij te bespreken hebt, zooals U zegt, zal ik nog even langer geduld hebben." „Mag ik U nog eens vragen te gaan zitten?" vroeg hij dit keer op beleefde toon. Ze ging zitten op een matten stoel bij de oude tafel, die in 1 midden van de kamer stond. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11