,Um&e QTourmit er Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DEFENSIE-BELEID ONDER DE LOUPE Men is toch baas in z'n eigen huis? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/* ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 5618 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 15e Jaargang Sabtoertctrtieprihtn: Van I tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0-45 Har.delsadvertentiën per tegel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend0.10 EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING Wat begrijpt de roode pers toch bitter weinig van de mentaliteit dergenen, die steun aan de regeering als één hunner eerste plichten beschouwen. Wanneer wij een onaaiigcname regee- ringsmaatregel verdedigen, dan komt men daar woorden tekort om onze politieke ver dorvenheid te vcroordcelen: zooveel servili teit en slaafsheid heeft men nog nooit ont moet Zoodra we echter tegen één onderdeel van liet regeeringsbeleid bezwaar maken, krijgen we van die zijde een goedkeurend knikje. Zoo blijkt, althans volgens de roode pers, uit ons artikeltje over de o. i. te straffe be zuiniging op onderwijs „nog allerminst ver zet tegen het afschuwelijk aanpassingsstel sel in zijn geheel", maar„het js een merkwaardig toeken, dat zelfs een anti- revolutionnair orgaan tegen cén onderdeel der aanpassing een belangrijk onderdeel verzet aanteckent" Neen, dat is heelemaal niet merkwaardig. Het is eigenlijk de meest gewone zaak ter wereld. Maar de roode pers ziet heelemaal over 't hoofd, dat er een principieel ver schil is tusseffen haar critick en de onze. De hare is absoluut afbrekend; de onze Zuiver opbouwend. Welke bezuiniging de Regeering ook Voorstelt, de roode critici zullen en moe ten ze veroordeelen; elk vooronderzoek is daarbij overbodig, want het staat van meetaf vast, dat men er tegen is: het kabi- liet-Colijn moet zoo spoedig mogelijk ver dwijnen. Wij echter voeren slechts een politiek van „evenredige vrachtverdeeling" der crisis- Jasten. Of, m. a. w., wij zijn overtuigd, dat aanpassing harde noodzaak is, waaraan ons volk onder geen beding ontkomen kan; maar het is geen onverschillige zaak, koe de crisislasten verdeeld worden over de verschillende volksgroepen. De* „verdee- lende rechtvaardigheid" mag nimmer uit Let oog worden verloren. In casu staat nu de zaak heel eenvoudig aldus: dat op het onderwijs bezuinigd moet worden, geven we grif toe. Zelfs erkennen Svij, dat hier pen groot bedrag gevonden zal moeten worden, omdat de kosten in de laatste jaren zoo geweldig stpgcn. Doch dat wil niet zeggen, dat percents gewijs op het onderwijs zwaarder vracht gelegd mag worden, dan op andere takken Aan overheidszorg. Ook hier past welover wogen voorzichtigheid, juist omdat er zoo gewichtige volksbelangen bij betrokken Zijn. Welnu: thans werd o. te zware last op 't onderwijs gelegd. En daarop wezen wij. Maar wij zijn er diep van doordrongen, dat Wat hier minder gcëischt wordt, elders ge- Vonden moet worden. De roode pers mag over dit „verzet" zich zakelijk verheugen; politieke winst zit er voor haar niet in. Wat wij beoogen .js 't zij nogmaals herhaald uitsluitend meer „evenredige vrachtverdeeling" bij het ldr£|£en der crisislasten. Parkherstellingsoord te Haarlem Prinses Juliana verrichtte de openingsplechtigheid Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana in Haar hoedanigheid van voor zitster van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis het nieuwe Parkher stellingsoord van de afd. Haarlem van het Ned. Roode Kruis officieel geopend. Om drie uur arriveerde Prinses Juliana per auto aan het nieuwe gebouw aan den Zijlweg. Zij werd ontvangen door den voor zitter van de afd. Haarlem, Dr. A. A. G Land. Een dodhtertje van den medisch lei der van het- parkiierstellingsoord Dr. van der Brcggen, bood de Prinses bloemen aan. In een der vertrekken van het nieuwe gebouw had vervolgens de openingsplechtig heid plaats. De voorzatter van de afd. Haarlem, Dr. A. A. G. Land, gaf, na Prinses Juliana wel kom te hebben géheeten, een uitvoerig over zicht van de geschiedenis van het park- herstellingsoord te Haarlem. Hierna sprak Prinses Juliana de openings rede uit. Tenslotte werd een rondgang door het ge bouw gemaakt, waarbij Prinses Juliana zich met de patiënten onderhield en hun bloemen schonk. Het witte achterspatbord Overdag niet verplicht Voor de tweede maal vrijspraak De rechtbank te Groningen heeft in hooger beroep uitspraak gedaan inzake de witte spat bordkwestie. Naar men weet, liad een ambtenaar va kantongerecht zich laten verbaliseeren, omdat, hy overdag aan zijn rijwiel geen wit spatbord had. De kantonrechter had volgens den eisch van den amhtenaar van het O.M. den verdachte vrijgesproken. De officier van justitie bij de rechtbank meende evenwel dat de wetgever wel onduide lijk was geweest maar toch de bedoeling voor zat in het nieuwe artikel, om het spatbord ook overdag verplicht te stellen. Geëscht werd f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis- De rechtbank was een andere meening toe gedaan en heeft den verdachte vrijgesproken. ROODE ZATERDAG IN UTRECHT In de gemeenteraad van Utrecht ter sprake gebracht Peccavi van B. en W. De S.D.AP. als martelares Onze Utrechtsche redacteur schrijft ons: Het viel te verwachten, dat het belang rijkste van de raadsvergadering van Don derdagmiddag zou zijn de interpellatie van den oud-wethouder de Boer over de beiaard- bespeling op den rooden Zaterdag. Utrecht was dien dag rood volgens velen, niet het minst volgens de S.D.A.P., die glorieerde het feit, dat van den Dom socialistische strijdliederen weerklonken, gelijk de zeer bescheiden (sic) voorzitter van het N.V.V„ die het roode congres leidde, met grooten dank aan Utrechts gemeentebestuur con stateerde. Daar zich een zeer groot deel der burgerij over dit feit ergerde, was het duidelijk, dat in de vroedschap liierovej* wel een nootie gekraakt zou worden. Het merkwaardige dat Mr. de Boer, de liberale fractie leider, die terwille van de sociaal-democra ten alis wethouder gewipt was, deze zaak aansneed. Dat was natuurlijk een kolfje naar zijn hand, en hy heeft zijn vragen voortreffelijk geformuleerd en ook de toe lichting daarop goed gegeven Het was hem niet te doen om de vraag of er socialisti sche strijdliederen gespeeld zijn, maar de omstandigheden waaronder zulks gebeurde: m.a.w. dat dit geschiedde toen er een socia listisch congres plaats vond. Veel meer ochter laakte spr. het, dat B. en W. zich officieel op het congres hadden doen vertegenwoor digen. Dit congres was niet wetenschappe lijk, maar politiek en B. en W. moesten zich onthouden van deelname aan de werk zaamheid van politieke partijen, zoo zeidc de heer De Boer. De Voorzitter heeft, namens het g e h e e- I e college van B. en W. sprekende (dus met inbegrip van de twee sociaal-democratische wethouders!) ter beantwoording van de in terpellatie een verklaring afgelegd, waarin hij ten aanzien van de gespeelde liederen zeide, dat deze drie liederen niet als socia listische werden beschouwd, doch dat later gebleken is dat men in den kring der S.D.A P. dezA liederen wel als socialistische aanmerkt. 3 en ,U'. hebben afwijzend ge staan tegenover '<Sm verzoek om officieel te \rerden ontvangen; ook heeft de Burgemees ter geweigerd bij de opening va.n het con gres het woord te voeren. Doordat B. en W den indruk hadden, dat het een weten- gemvoordigen. B. en W. hebben, gezien de strekking welke aan de beiaardbcspe'ling gegeven ls, besloten om voortaan muziek, waaraan een politieke strekking kan worden gegeven, van het carillon te weren. Gezien het ka rakter, dat het congres tenslotte heeft aan genomen, zijn B. en W. van oordeel, dat in dit geval op de uitnoodiging om de bijeen komst bij te wonen, niet had moeten zijn ingegaan. Zooals men ziet een ruiterlijke erken ning van misgetast te hebben. Geen wonder, dat de communistische heer Bastiaanse stomverbaasd was over het feit, dat de twee sociaal-democraten in het college met die verklaring accoord zijn gegaan. De lieer Poog (de soc.-dem. fractieleider) sprak diepe teleurstelling uit over het feit, dat B. en W. hun schoone hoffelijke gebiar teniet doen en waarschuwde den Bur gemeester toch om niet op dien weg voort ie gaan, want dan zou hij bijna niet een bijeenkomst kunnen bijwonen in kwaliteit. Want ook „Christelijk Nationaal", waar de Burgemeester nog wel gesproken had, was politiek, omdat de heer de Savornin Loh- man en de heer Zijlstra er gesproken had den!!! De heer Vermooton (de voorzitter van de Prot. Chr. fractie) legde namens deze frac tie 'n korte verklaring af, waarin werd uitge sproken, dat de fractie het gebeurde be treurde, doch na de verklaring van B. en W. het incident als gesloten beschouwde. Dat leek ons dan ook het juiste stand punt. Wij gelooven. dat B. en W. amende honorable hebben gemaakt op een wijze, welke waardeering verdient. Laten de roode heeren nu maar mopperen, dat het college opzij gegaan is voor het dry ven van anti socialistische elementen; de Voorz. heeft zeer duidelijk aangetoond, dat er geen spra ke is van het plaatsen van de S.D.A.P. en haar aanhangers in een uitzonderingsposi tie, maar dat alle politieke partijen over één kam geschoren worden. Dat is juist; B. en W. behooren zich buiten den practisclien politieken arbeid te houden. Alleen maar de S.D.A.P. speelt altijd graag de martelares Zelfs als ze twee van de vijf wethouderszetels ingeslikt heeft, zoo dat van evenredige vertegenwoordiging geen spaan meer is overgebleven, dan nog meent ze Barbertje te zijn dat hangen moet. Maar dat gebeurt met Tt oog op de reclame. Er is ..iet gespreken over de roode zuil op het Stationsplein, maar we mogen wel aan nemen, dat dergelijke aanstootgevende din gen evenmin zullen worden getolereerd in de toekomst. Thans heeft ook het Tweede Kamerlid Coops vragen aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gesteld naar aanleiding van de carillonbespcling te Utrecht tijdens het Plancongres van S.D A.P. en N.V.V. Gevraagd werd o.m. of de Minister bereid is het Gemeentebestuur van Utrecht er op te wijzen, dat te dezer zake is gehandeld op een wijze die in de toekomst behoort- ver meden te worden. De tuinbouwteeltregeling De glasteelt voor sla en spinazie In verband met de tuinbouwteeltregeling voor het jaab 1936, kan betreffende de teelt, van sla en spinazie onder glas, het volgent- de worden medegedeeld. De teelt van kropsla en spinazie in kas sen, serres en warenhuizen, beplant met druivenboomen met een schot van 4 jaar of meer is verboden. Verder zal de teelt van kropsla onder glas zoowel warm alls koud slechts zijn toegestaan onder de navolgende voor waarden. A. voor plat glas: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als volgt: 1. ou 20 per raam ail dan niet bij ten hoogste 2 bloemkool per raam; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 5 bloem kool per raam; 3. op 16 per raam in peenrijen zonder bloemkool 4." op 12 per raam in peenrijen met ten hoogste 5 bloemkool. Deze getallen gelden voor elk raam af zonderlijk en voor elke teeltwijze, terwijl VAANDELS-VLAGGEN C. M. V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES INSIGNES BEKERS KRANSEN de teelt van dk ander warmoez e rij gewas elk der bovenomschevën teeltwijzen in verboden, ook ail zouden de omschreven kroppen sla niet meer ten volle aanwezig In de periode van 1 Jan.30 Juni 1936 mogen de ramen slechts éénmaal voor de teelt van kropsla worden gebruikt en is hei overleggen van kropsla op kropisla ver boden. De grootte van het raam wordt vastge steld op 150 cm. bij 80 cm., voor grootereoT kleinere ramen gelden de voorgeschreven getallen in evenredigheid. B. voor warenhuizen, kassen en serres: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als volgt: 1. op 20 per raam of 16 per M2. bij uit sluitend sla; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 2 bloem kool per raam; 3. op 12 per M2. bij ten hoogste 2 bfloein- kool per M2. Deze getallen gelden voor elk raam of elke M2. afzonderlijk en voor elke teeltwijze. Met uitzondering van tomaten en boonen, zal de teelt van eflk ander warmoezcrijgewas in; elk der onder 1, 2 en 3 bedoelde teelt wijzen zijn verboden, ook al zou hier het omschreven aantal kreppen sla niet meer ten volle aanwezig zijn. Onbewaakte Overweg Auto vermorzeld; inzittenden ongedeerd Hedenmorgen te omstreeks acht uur is op de onbewaakte overweg te Medemblik vrachtauto van de wed. Singer, aardappel- handel te Andijk, door den motrtrein Me demblikHoorn gegrepen en een eindweegs meegesleurd. De auto werd zwaar bescha digd. Twee in de cabine zittende mannen bekwamen wonder boven wonder geen let sel. Het uitzicht ter plaatse is vrij goed. Het tramverkeer ondervond belangrijke stagnatie. Het ongeluk met de Velserpont Pontwachter in hooger beroep Het Gerechtshof te Amsterdam heeft het ernstige ongeluk behandeld, dat op 10 Aug. van het vorig jaar is gebeurd met de Vel serpont, als gevolg waarvan de tweede ge zagvoerend pontwachter, aan wiens onacht zaamheid dit ongeluk te wijten zou zijn ge weest, zich op 24 Januari 1.1. te verant woorden heeft gehad voor de Haarlemsche Rechtbank en deswege tot een hechtenis- straf voor den tijd van twee maanden is veroordeeld Het ongeluk is geschied toen een door den heer G. H. Heyneman uit Amsterdam be- bestuurde gesloten personenauto van de pont in het kanaal is gestort, doordat het vaartuig reeds vertrok, alvorens de klep, waarop de auto nog gedeeltelijk stond, was opgehaald. Van de zes inzittenden nisten zich vier te redden; echter konden de 20-ja- rïg-e dochter en een Duitsche dienstbode Een achterstand, die moet worden ingehaald Tweede Kamer brengt verslag uit Op uitbreiding van het contingent aangedrongen Verscheidene leden vroegen, welke re denen geleid hebben tot het ontslag van Min. Deckers als Min. van Defensie. Zij vreesden, dat daardoor de con tinuïteit in het defensiebeleid is ge schaad, wat, naar zij meenden, in deze begrooting tot uitdrukking komt. Het had de instemming van vele leden, dat de Regeering bijzondere voorzieningen zal treffen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk. Naar hun meening geeft de verschuiving in de internationale machts verhoudingen, zooals deze in den laatsten tijd plaats gevonden heeft, en zich voortdu rend verder ontwikkelt, voor Nederland aan leiding tot bezorgdheid. De onlangs plaats gehad hebbende de monstraties van het meest moderne ge schut en honderden lichte vechtwa- gens van het leger van een naburig land waren er op gericht, een beeld te geven van die wijziging in de machts verhoudingen. In Oost-Azië richt zich de belangstelling, mede blijkens artikelen in daar verschijnen de couranten, meer dan voorheen op Ned.- Indië. De ons omringende landen hebben kort na den wereldoorlog de motorisatie van hun legers met kracht ter hand genomen. Bij het materieel van onze weermacht is evenwel een achterstand ingetreden, in het bijzonder bij den aanbouw van schepen en bij de aanvulling van het artillerie-materieel. De bijzondere sleutelpositie, welke het Ko ninkrijk inneemt, wettigt thans, naar de mee ning van deze leden, bijzondere voorzienin gen ter versterking van de weermacht. Zoo lang de ons omringende mogendheden over- tuigd blijven, dat het ons ernst is^ onze on afhankelijkheid, zoo noodig, te verdedigen, zullen zij harerzijds, het internationale be- onze sleutelpositie erkennend, voor de handhaving daarvan op de bres blijven. Versterking van de weermacht van ons volk is dringend geboden. Verscheidene leden betreurden het, dat de voorzieningen in de maritieme defensie, vnl. ten behoeve van Ned.-Indië, wellicht nog tijd op zich zullen laten wachten Particuliere wapenfabricage Verscheiden leden vestigden er de aan dacht op, dat de Regeering heeft toegezegd, een onderzoek te zullen doen instellen naar den omvang van de particuliere wapenfabri cage hier te lande. Zij vroegen, of het on derzoek inmiddels heeft plaats gehad en of de minister over de resultaten daarvan me- dedeeling kan verstrekken. De hier aan het woord zijnde leden drongen aan op een alge heel verbod van fabricage van munitie en oorlogstuig door particulieren. Verdediging van de zuidelijke en oostelijke provinciën Gaarne zou men vernemen welke maatre gelen zijn.getroffen ter verdediging van onze zuidelijke en oostelijk provinciën tegen vij andelijke invaüoü. Welke troepen zijn daar beschikbaar, zoo vroeg men verder, om de strategische punten tegen plotselinge over vallen te verdedigen? Acht de minister het niet gewenscht, op deze punten kazematten te doen bouwen? Geest bij de weermacht Men vestigde wederom de aandacht op het betreurenswaardige feit, dat zekere particu liere werkgevers hun personeel plegen te ontslaan wanneer dit voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen moet komen; bij een door een reseve-officier ingesteld onderzoek bleken bij een regiment infanterie 27 van deze gevallen voor te komen. Men achtte dit voor de hierdoor getroffenen hoogst pijnlijk en niet bevorderlijk voor den geest in de weermacht. Kan de minister, zoo vroeg men, geen regeling bevorderen, voor zooveel noo dig in "verleg met zijn ambtgenoot van So ciale Zaken? Legercommissie Enkele leden achtten het tijdstip gekomen, om de Legercommissie. die op 12 December a.s. haar 25-jarig bestaan zal herdenken, op te heffen. Vooroefeningsinstituut Verscheidene leden betreurden de ophef fing van het vooroefeningsinstituut. De besparing als gevolg van de opheffing van het vooroefeningsinstituut, geraamd op f 700.000, moet worden teruggebracht, alleen reeds voor meerdere kosten ten behoeve van het beroepskader, op rond f 335.000. Reorganisatie korps onderofficieren Sommige leden vestigden er de aandacht op dat het korps onderofficieren in onze le germacht ten eenenmale verouderd is. Nu de Minister dit feit onomwonden heeft erkend en daaraan heeft toegevoegd, dat op het oogenblik 95 pet. van het aantal sergeanten der infanterie ouder is dan 40 jaar en de oudsten den 50-jarigen leeftijd naderen, achtten de hier aan het woord zijnde leden de vraag gewettigd, of niet onverwijld in het euvel van een vergrijsd korps onderofficie ren moet worden voorzien. Naar hun mee ning mag deze toestand niet langer dan strikt noodzakelijk is, worden gehandhaafd. Uitbreiding van het contingent Verscheiden leden vestigden er wederom de aandacht op, dat, sedert het jaarlijksch contingent dienstplichtigen werd vastge: de omstandigheden wel zeer gewijzigd zijn. De ontwikkeling van de techniek heeft de opleiding van een steeds grooter wordend aantal specialisten in het leger noodig ge maakt; daarnaast maken de steeds sneller wordende vervoermiddelen, waarover een mogelijke vijand voor een overval zal kun nen beschikken, den eisch steeds dringender, te allen tijde de beschikking te hebben over een veiligheidswacht, bestaande uit voldoen de afgericht en militair geschoold personeel. Gevraagd werd of het noodig is crver te gaan tot vergrooting van de jaarlijksche lichting. Materieel Verscheidene leden merkten op, dat ten dienste van het materieel der artillerie op de begrooting van 1935 in totaal werd be schikbaar gesteld f 5.558.200. Dit bedrag is voor 1936 teruggebracht tot f 1.930.730, vermindering dus met ruim f 3.6 millioen. Zij betreurden dezen maatregel te meer, gezien bij de uitrusting en het materieel van dit wapen reeds achterstand bestaat. Motoriscering- van de Weermacht De vraag werd gesteld of de Minister ook mededeeling kan doen omtrent de voorne mens tot verdere motoriseering van de weer macht Als er een oorlog zou uitbreken, waarin ook ons land bedreigd zou worden, is te verwachten, dat de eerste aanval zal ge schieden met zich snel verplaatsende gemo toriseerd.. eenheden. Daartegen behooren nu reeds maatregelen getcfiffen te worden. nient meer uit de auto loskomen, met heit gevolg, dat zij jammerlijk verdronken. Al heeft verdachte door het gebeurde reeds zwaar geboet, de procureur generaal is van mcening, dat de door de Haarlem sche Rechtbank opgelegde straf van twee maanden hechtenis gehandhaafd moet blij ven. Hij eischte derhalve, behalve ten aan- van de kwalificatie, bevestiging van het vonnis dezer rechtbank. De verdediger pleitte vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 13 Nov. a.s. Schietende stroopers Marechaussee gewond Nachts omstreeks twee uur heeft in de heide op de grens van de gemeenten S t i p- t en Nuenen een treffen plaatsgehad tusschen een patrouille der marechaussee uit Helmond en een viertal stroopers, die met lichtbak en geweer op wild uitwaren. Toen de stroopers de politiemannen be merkten, sloegen zij in verschillende richtin gen op de vlucht en by de achtervolging werd door de stroopers een schot gelost, dat een der marechaussee in de hand trof. De hem vergezellende wachtmeester trok daarop zijn revolver en vuurde achtmaal in de rich ting der vluchtende mannen. Wegens de totale duisternis werd echter zeer w schijnlijk niemand getroffen. Later werd een der stroopers, die in een droge sloot verbor gen lag, door de marechaussee gevonden. De was tijdens zijn vlucht in een prikkel draad gevallen en kon niet meer loopen. Een jachtgeweer lag in zijn onmiddellijke nabij heid. De hand van den marechaussee was door hagelkorrels ernstig getroffen, terwijl ook de dienstjas sporen van een hagelschot vertoonde. De gearresteerde strooper is in de mare chausseekazerne te Helmond opgesloten. Het staat nog niet vast of hij het is geweest dan een van zijn kameraden, die het schot op den politieman loste. Geweldige brand te Nieuwerbrug aan den Rijn Men meldt ons uit Nieuwerbrug: Een ongekende brand heeft Donder dagavond te Nieuwerbrug aan de zuidzijde van den Ouden Rijn twee woonhuizen, een winkel, een café en het gemeentehuis van Barwoutswaar- cer in de asch gelegd. De brand brak omstreeks half tien uit in een leegstaand woonhuis, dat midden in een rij huizen was gelegen. De hevige wind wak kerde het vuur weldra aan. zoodat de wo ning -an den heer D. Nap spoedig eveneens werd aangetast Daarna grepen de vlam men verder om zich meester te maken van den winkel, waar de heer Nap een handel in kruidenierswaren dreef, en van het hem toebehoorende café. Ten slotte sloeg de brand over op het gemeentehuis. Het vuur had toen vijf perceelen tot het Oostelijk eind van de huizenrij vernield. Alles brandde tot den grond' toe af, en uit de verbrande perceelen werd niets gered. Men kan zich denken, wat dit voor de gemeente Barwoutswaarder, al telt deze slechts een duizendtal zielen, be- teekent. Niet clleen de krachtige wind was oorzaak, dat de brand een dergelijke voor deze plaats c. gekende afmeting aannam. Het duurde nl. een uur voor dat de eerste handbrandspuit aanwezig was en water gaf met één straal...... Dit was niet de spuit van Barwouts- VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit VIER bladen Blz. 1 Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Begrooting van Defensie. De behandeling van de kwestie van de Roode Zaterdagfe Utrecht Blz. 2 Te Bome heeft Mussolini de studentenstad ingewijd. De sanctie-bespreking is weder te Genève ..in den gang; datum der sancties wordt eerst volgende week vastgesteld. Chr. onderwijs aan schipperskinderen. Blz. 5 Bij de Kamer is ingediend een wetsont~ werp betreffende oprichting van de N.VK Maatschappij voor Industrie-financiering Blz. 9 Tweedaagsche A.R. Partijdag-conferentie te Den Haag. Blz. 10 De teeltregeling voor spinazie en sla onder glas voor 1936 is bekend gemaakt. Voortzetting van de behandeling van 'de Ossclie misdaden voor de Rechtbank te Den Bosch. Blz. 11 Het bedanken van vooraanstaande leden in de N.S.B. spoedig voorbij en zeven vette staan al in de rü- Zorgt dat alles gereed ls voor de vreugd etocht en rondom Uw wagen FISK-banden gekocht. Komt waarde vrienden daarop dus geklonken U hoort de motoren vol vreugde reeds ronken. waarder, die nog later kwam, maar de spuit van Nieuwerbrug, die op verzoek van wethouder J. J. de Vlieg, van Bar- wouto .vaarder de burgemeester van deze gemeente kon men niet bereiken uitrukte onder leiding van den op- perbranameester A. Baren. De beperkto capaciteit van de bluschmiddelen ver-, mod n^hter i te»en den vlammen gloed, die zoo hevig was, dat de bewo* ners van de huizen in de omgeving het geraden achtten hun have en goed naar buiten te brengen en in veilig heid te stellen. Alle afgebrande perceelen waren eigen dom. van oen heer D. Nap die met 'n doch ter en twee zoons een der huizen bewoonde. Behalve de kruidenierszaak dreef hij ook het café terwijl de gemeente Barwoutswaar der een der huizen van hem in huur hacï als gemeentehuis De heer Nap is wel ver zekerd, doch het is nog niet bekend in welke mate. Omtrent de oorzaak van den brand! tast men in het duister. Maar waarom zijn er dan zoovelen, die daar een krant laten huishouden, welke heelemaal niet past bij de Christelijke sfeer van hun gezin Goed beschouwd is het niet alleen grondig verkeerd, maar ook dwaas en roekeloos, dat men een der machtigste handlangers van den vtfand in eigen huis noodigt. Laten dezulken alleen maar eens aan hun kinderen denken. Zóóveel is er. dat dezen van den goeden weg door het leven tracht af te trekken. In de veilige schuilplaats van het Christelijk gezin moeten ze worden gestaald en gesterkt. Anders gaat het niet goed. Maar ziet, men haalt zelf de vijand in huis, door het „neutrale"* ia wezen wereldsche dagblad. Dat is toch zoon prima propaganda- miütiel voor het leven der wereld, want het werkt zoo ongemerkt, en vaak zoo langzaam. Maar daardoor des te zekerder. Vooral bij de jeugd, die veel meer en heel anders de krant leest dan vroeger. Denk daar eens aan, gij, die nog geen Christelijk dagblad leest. Naar ons gedurig blijkt, zien onze trouwe abonnés het gelukkig steeds meer als hun roeping en plicht, om vrienden en kennissen, die voor dit gevaar blind zijn, te waarschuwen. Met hen zullen we niet rusten, voor het waarheid is geworden: in ieder Christelijk gezin de Christelijke krant! AFD. PROPAGANDA Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1