GOUD EN VUUR DINSDAG 29 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 NIEUWE REGELING VAN DE PACHT Voorloopig verslag van de Tweede Kamer Instemming met het ingediende wetsontwerp Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot nieuwe rege ling van de pacht. Verscheidene leden betuigden hun instem ming met het wetsontwerp. Het komt h.i. goeddeels tegemoet aan de voornaamste be zwaren, welke tegen den thans bestaanden toostand kunnen worden ingebracht. Andere leden konden dit gunstig oordeel niet in alle opzichten deelen. Hun voor naamste beawaren richtten zich tegen de bevoegd'heid van den rechter tot het ingrij pen in nieuwgesloten pachtovereenkomsten en tegen de toepasselijkheid van de nieuwe regeling op alle pachtovereenkomsten. Ook de nu voorgestelde onbeperkte tijdsduur gaf verscheidene leden aanlei ding tot 't uiten van ernstige bedenkingen. Verscheidene leden betwijfelden zeer ern stig, of het wetsontwerp, dat den economi- schen toestand der pachters wil verbeteren, wel kan dienen om het beoogde doel te be- Zij wezen erop, dat door de zeer in grijpende beperkingen, welke het eigen domsrecht van den grondeigenaar zal ondergaan, de geneigdheid tot verpadh- ten zal afnemen. De verkoop van lan delijke eigendommen zal in de hand gewerkt worden. De daling der grond waarde zal ook drukken op de eigen- geërfde boeren, wier landerijen nog on belast zijn. Op deze wijze wordt 'tland- bouwcrediet ernstig in gevaar gebracht Verschillende pachtstelsels werden be sproken en aanbevolen. De voorgestelde regeling van het conti- Tiuatierecht. hierop neerkomende, dat de meeste pachtovereenkomsten voor onbepaal- den tijd zullen moeten worden aangegaan, ontmoette bij verscheidene leden ernstig bezwaar. Zij meenden, dat in de wet een recht op Schadeloosstelling bij onredelijke opzegging op zijn plaats is. Hoewel men vrij algemeen van oordeel was. dat een regeling van de vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbe teringen noodzakelijk is, konden sommige leden bezwaarlijk toegeven, dat de nieuwe redactie rde moeilijkheden oplost". De groote moeilijkheid, aldus deze leden, is, wat zal gelden, indien de pachter vrij kost bare verbeteringen wenscht aan te brengen en de betaling van de vergoeding daarvoor den verpachter niet gelegen komt of deze de verandering niet noodig of zelfs in het geheel geen verbetering acht. Verscheidene leden hadden tegen de re geling van 't tegengaan van buitengewone pachtovereenkomsten zeer ernstige bezwa ren, welke zich richtten tegen de voorge stelde bevoegdheid van den rechter, in te grijpen in alle zoo juist totstandgekomen pachtovereenkomsten en deze hetzij te ver nietigen, hetzij wat nog erger is te wijzigen. Het toekennen van wijzigingsfoevoegdheid toal tot gevolg ihebben, dat de rechter aan partijen een overeenkomst zal kunnen op dringen, die in elk geval één van beide par tijen niet heeft gewild. Dat de voorgestelde regeling het verant woordelijkheidsgevoel van den pachter in ernstige mate zal verzwakken, is naar de meening van deze leden niet voor twijfel vatbaar. Verscheidene andere leden verklaarden zich met de voorgestelde regeling in hoofd zaak te kunnen vereenigen. Overigens kon men zich vrij algemeen met het beginsel, dat pachtzaken méde be recht sullen worden door niet tot de rech terlijke macht behoorende personen, ver- eenigen. Vele leden drongen met klem aan op het mogelijk maken van hooger beroep van de beslissingen der pachtkamere. -% Het Benzine-uitvoerverbod Een extra-nmmmer van de Staatscourant Bij het naslaan van de laat9te Staats-cou- ranten blijkt ons in tegenstelling met het geen we j.L Zaterdag schreven, da* op 9 Oct. 1.1. wèl een extra-numer der Staats courant is verschenen inzake het Benzine uitvoerverbod; terwijl op 12 Oct d.a.v. weei een extra-nummer uitgegeven werd om het verbod in te trekken. Iets „feestelijks", zoo als „Vova" schreef, was er natuurlijk niet Ons feitelijk oordeel over de publicatie van „Vova", verandert door deze rectificatie, gelijk van zelf spreekt, niets. JAPANS BEDOELING MET NED.-INDIE Misverstand uit den weg geruimd Een onwaar bericht Aneta meldt, 9at de Java Nippo, Batavia an 11 October 1.1. een artikel heeft gewijd aan het bericht van de Tokyo Nichi Nichi an 23 Augustus over de Zuidzeepolitiek an het Japansche Marinedepartement, dat ii Ned. Ind. kringen zulk een slechten in druk heeft gemaakt Het blad schrijft steeds te hebben gear beid in het belang van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen en dat het de publicatie van bedoeld bericht zeer betreurt Wij weten, aldus de Java Nippo, dat men een persbericht niet dadelijk voor de volle 100 pet. kan vertrouwen en dat het niet aangaat op grond daar van een oordeel te vellen. Wii hebben dan ook informaties ingewonnen naar de omstandigheden waaronder deze publicatie heeft plaatsgehad en ver wachten die binnen enkele dagen to zullen ontvangen. Intusschen hebben wij het bericht zooals dat door het. Ne- derlandsch persbureau is verspreid met het origineel in de Tokvo Nichi Nichi vergeleken en daarbij is ons ge bleken, dat de Hollandsche vertaling naar letter en geest aanmerkelijke af wijkingen toont. Des te meer betreuren wij het, dat het pu bliek op die onjuiste \ertaling zijn oordeel baseert. In de eerste plaats staat het bij on® in het geheel niet vast, dat het stuk inder daad van de Marine-leiding is uitgegaan. Het kan zeer goed afkomstig zijn van een groep van jonge heethoofden .Jingoes" zoo als men die in alle landen vindt, en dan gaat het toch niet aan, het stuk maar dadp- lijk als een verklaring van „de" nationale politiek van Japan te beschouwen. Alleen officieele uitingen van het Departement van Buitenlandsche Zaken daaromtrent verdie nen vertrouwen. Ten tweede blijkt het waarschijnlijk, dat het Ned. persbureau het origineel verdraaid heeft weergegeven ten einde de zaak te kun nen opblazen. Het woord „Nanyo" met zijn veelomvat tende beteekenis is men moet wel aanne men met opzet door Ned.-Indië vertaald. Dit Ned.-Indië zou Japan wol en katoen le veren! De bedoeling van de oorspronkelijke zinsnede was natuurlijk te zeggen, dat Ja pan op vreedzame wijze zijn grondstoffen uit de geheele Nanyo, zich uitstrekkende tus schen Britsch-Indië en Australië, zal betrek ken. Deze opzettelijke verdraaiing valt niet goed te praten. Het blad doet dan nog eens duidelijk uitkomen dat Japan slechts onder de leuze „leven en laten leven" op vreed zame wijze met de Hollanders wil sa menwerken voor de openlegging van de Zuid-Pacific en er niet aan denkt de rust in dit gebied te verstoren. De goede relaties tusschen Japan en Neder land worden dubbel en dwars gewaarborgd door de Pacific-verdragen, de in 1921 door de Japansche Regeering afgelegde verkla ring betreffende de eerbiediging der Ncder- landsche bezittingen in den Pacific en het Japansch-Nederlandsche arbitrageverdrag van 1933. Als men ons ondanks al deze hech te waarborgen wantrouwt, aldus het blad, Nederland exporteur van Denemarken Er gaat geen dag voorbij of onze officiey'e varkenspolitiek komt op een of andere wijze in het gedrang. Deze hooggeprezen politiek, aldus schrijft het Dagblad van Noord- Brabant, heeft het nu zoover gebracht, dat de Var- kcnscentraleDeensche varkens naar Belgie exporteert En dat, terwijl de heele officieele bemoeiing met de varkens erom begonnen is, om de export voor Nederland te behouden. De Nederlanasche Regeenng is dus feitelijk exporteur van Deensche varkens geworden. Het heet nu dat er te weinig varkens zijn om aan contractu- ecle verplichtingen gevolg te geven. Dus zijn er in Nederland toch te weinig var kens. En de centrale beweerde, dat er te veel varkens zouden komen. Eigenaardig is het weer. dat de transacties in Dene marken gebeuren door bemiddeling' van liet bureau Vieco en aat onder de heeren die de zaakjes beredderen o.a. genoemd worden Horneman, vroeger employé van de Van Zwanenbergsfabrieken te Oss, Kanters van de Varkenscentrale, die nu ineens Vieco schijnt te zijn, namen, die dikwerf zijn ter sprake gekomen in de veel besproken zaak van den Brusselsohen vertegenwoordiger van de Varkenscentrale De uitvoerlicenties blijken door de Cen trale aan Vieco te zijn overgedragen. W-at natuurlijk geen verschil uitmaakt. Intus schen is de gebruikelijke tegenspraak weer verschenen. Hetgeen gemeld is, is „niet juist" en dat niet juist wordt dan in een onbegrijpelijk communiqué weer te gengesproken, Laten we kort en goed even vaststellen, dat. de geheele affaire met de varkens bij niemand meer eenig vertrou wen wekt. Huurtoeslag en woningpeil Wij schreven vorige \Yee,k: „Toegegeven moet worden, dat de me thode, welke bij het bepalen van de huur toeslag gevolgd wordt, in sommige geval len het zoeken naar een goedkoopere wo ning remt. Zoo aoet zich meermalen het geval voor, dat iemand, die noodgedwon gen goedkooper gaat wonen, daarvan geen enkel financieel voordeel heeft, omdat zijn totale steun evenveel (soms meer, naar men zegt) omlaag gaat als zijn huurbe- Zoodanige verhuizing van werkloozen naar minderwaardige woningen schijnt het blaa als iets bijzonder goeds te be schouwen. Wij daarentegen achten het een zegen, dat de werkloozen althans niet ge noopt worden een slechter woning te be trekken. De instandhouding van een hoo ger woningpeil, ook gedurende de crisis, is voor heit geheele cultureele peil der be volking een ware weldaad. Vindt doze pers het zóó verschrikkelijk, wanneer bijv. een werkloos kantoorbediende van een al te royale middenstands woning van zeg f 10.— huur, verhuist naar een nieuwe eenvoudiger woning, even geriefelijk, maar tegen een huurprijs van f6 a f 7 per week. Of, nóg sprekender voorbeeld: moet een on dersteund kinderloos echtpaar een huis met vier kamers blijven bewonen, als in het zelfde blok een goedkooper woning met drie kamers beschikbaar is? De goedkoopere woning is toch niet altijd minderwaardig? Wij bevelen niet het bevolken van krotten aan. Jeugdsalarissen. Tegen vrij lage Jeugdsalarissen bestaai geen bezwaar, zegt de Gelderlander (r.-k.), zelfs niet voor onderwijzers, hoewel deze een belangrijke verantwoordelijkheid dragen; maarer is een grens. Als we nu nagaan, dat de bedoeling van het wetsontwerp is de jeugdsalarisssen op f 500 vast te stellen en deze tot een leef tijd van 24 of 25 jaar te bestendigen, dan is dat een maatregel, welke naai onze meening niet te verdedigen valt, te der nog, wanneer op zulk nog korting wordt toegepasi. In de dagen, toen de algemeene levens standaard veel lager was dan thans, was het aanvangssalaris al minstens f 500 of hooger. Vele ouders hunkeren naar het oogenblik, dat hun kinderen eindelijk ems aan het verdienen komen en daarbij gelegenheid krijgen de inkomsten van het gezin wat te helpen versterken. Als evenwel jonge onderwijzers, die alleen in spiraaische ge vallen een aanstelling kunnen krijgen in de plaats hunner inwoning, tot hun 24ste of 25ste jaar geen hooger Dczo'.&iging ont vangen dan f 500, dan zal het geyolï zijn, dat hun ouders nog jarenlang tinancieel moeten bijspringen. Want rondkomen kunnen de betrokke nen van zoon salaris niet Dat is geen gezonde toestand. Da* de jeugdsalarissen lager zijn dan op lateren leeftijd, is vanzelfsprekend. Maar ook hier is een grens. De aanvangs- bezoldiging mag niet zoo zijn, dat ze een zes a zeven jaren blijft oneer een feitelijk bestaansminimum. Moge de Regeering daarom niet aarzelen een wijziging te brengen in haax nieuwe ontwerp. l saiaris ook Woorden en daden Steunt het Nederlandsch fabrikaat. Ja, zoo heet het, schrijft de Volkskrant (r.-k.): Er worden wooroen genoeg aan gewijd, of, zooals een der sprekers op het Nij- meegsche jeugdwerkloozencongres uitriep: laten we geen prae-adviezen meer schrij ven, maar wat doen. Juist.. doen! Maar de daden laten zoo vaak te wenschen. Daar valt ons een ge dachtenisprentje in handen „bid prentje", zegt men zoo beteekenisvol in sommige streken van ons land gewijd aan een dame van stand, weduwe van wie eenmaal tot de „sociale mannen" werd ge rekend. En dat gedachtenisprentje is ge drukt te Antwerpen. We kennen de toosten op de vaderland- sche industrie, ze kosten niets; maar wanneer men, zij het op nog zoo beschei den wijs, iets kan bijdragen om die in dustrie op de been te houden, vlucht men naar het buitenland. Indien allen die goed spreken ook deden, welk een eind verder zouden we spoedig zijn. De straatmaker-rijmelaar In het orgaan van de „Alg. Ned. Bond' van Arbeiders werkzaam bij Straten- en Wegen bouw" (eigendom van de familie Schoonder- woerd; niet de wegenbouw, maar de Bond!), dichtte iemand een vers op den Straatmaker. Ter kennismaking volgen hier twee cou pletten: Feller slaat de hamer neer, Vlugger slaat hij keer op keer, Jachten jachten jaohten. Elke greep en elke steen Rijgen laag en laag aaneen. Slopen levenskrachten, Jij gebogen kameraad, Met je bruin verweero gelaat En vereelte handen: Dat in het bevrijdingsuur 't Revolutionaire vuur In je ziel zal branden. De Opbouw van de Chr. Bouwarbeiders neemt een loopje met den „Liedjesmaker' en rijmt rijmelend o.a. als volgt: Levensliedjes-rijmelaar Rijmt de regels aan elkaar! Dichten dichten dichten! Ied're haal van 's dichters hand Brengt een nieuw gedicht tot stand Zie je aanschijn lichten- Als je hand de vulpen grijpt. Als vernuft je dichtkunst slijt Om het vers te bouwen; Denk je aan een volle zaalj Leer je stratenmakerstaai Aan de mans en vrouwen. dan is dat niet onze schuld. Mogen overheid, publiek en pers in Ned.- Indic, voor wie wij genegenheid en hoogach ting koesteren, beseffen, dat men bij brood alleen niet kan leven, dat goede interna tionale relaties ver uitgaan boven geldelijk gewin, dat tweedracht tusschen buren slechts beide partijen tot nadeel kan strek ken! Mogen zij spoedig inzien, dat het Ja pansche gevaar een ijdel spookbeeld is en moge spoedig de dag aanbreken, dat Japan en Nederland in den uitgestrekten Zuidelij ken Pacific harmonisch samenwerken aan de stichting van een aardseb paradijs. Hetzelfde blad verklaarde 15 October met stelligheid dat de bovenbedoelde verklaring nimmer door het Departement van Marine werd gepubliceerd. Van de verspreiders van het gerucht is echter geen spoor meer te bekennen. Het blad hoopt echter dat thans door de ingewonnen informatie mogelijk mis verstand bij de Hollanders omtrent Japans ware bedoelingen moge zijn weggeruimd. De Karakorum-Expeditie Per Staatsspoor-trein van 8.02 uur is gis teravond het echtpaar Visser—Hooft van. hun Karakorum-expeditie in de residentie teruggekeerd. Op het perron werden de heer en mevr. Visser verwelkomd door het bestuur van die Ned. Alpenvereenöging, terwijl ook ande ren van hun belangstel ling blijk gaven. Per auto vertrok het ge-zelschap naar Hotel Paulez, waar het echtpaar Visser zijn intrek heeft genomen. Dr. P. Ch. Visser zag er wel is waar goed uit doch was 15 pond afgevallen. Hij is ge durende de vierde expeditie door zware koortsen overvallen. Thans is hij echter weer geheel hersteld. Mevr. Visser blaakte van gezondheid. Het echtpaar Visser hoopt 3 maanden in Nederland te blijven. Reeds hedenavond wordt de eerste voordracht gegeven. Deze draagt echter een besloten karakter. VERKEERSSTREMMINGEN De K.N.A.C. meldt, dat op (Jen weg van Utrecht naar Harmeien werkzaamheden aan den weg worden uitgevoerd. Passeeren blijft echter mogelijk. Voorts is de weg EnschedéGlancrbrug (gedeelte OliemolensingelLindenhof) afge sloten voor het verkeer met rij- en voertui gen. De richting, waarlangs het verkeer kan omrijden is door richlingsbQjdien aangeduid Ned.-Indië-Philippijnen Dezer dogen hebben wij gemeld, dal hiet in de bedoeling ligt van de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart-Mij (K.N.I.L.M.) een luchtver- binding met de Philippijmen tot stand te brengen. We veirnemen thans, dat de nieuve lijn zal loopen van Batavia via Soero-- baja, Bindjirmassin, Balikpapan, Ta- rakan naar Manilla. De verbinding met Balikpapan zal in December as. en die met Tarakan in Maart 1936 u>t stand worden gebracht. Voor het door trekken van de lijn tot Manilla is de toestemming bij de regeering van de Vereenigde Staten aangevraagd. Zoodra de toestemming van de Amöri- kaansche en Philippijnsche autoriteiten verkregen, zal de verbinding met Manilla tot stand worden gebracht. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN id^is ^tot^ ridder in de Orde van Oran- r »orff te Amsterdam. Toe- Orde van Oranje-Nassau 3 in zilver aan J H Riks man te Rotterdam. Benoemd ie tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw J L Ravenek peneraal-majoor der inf. van 't Kon. Ned.-Ind. WOENSDAG 30 OCTOBER HILVERSUM I. 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15930 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. ds. J. W. Esselink. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Gram.pl. 12.45 Ensemble Van der Horst. 1.45 A. Kramer (bas) en G. Guit (piano). 2.45 Gram.pl. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Orgel spel. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwcau- serie. 6.30 afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 ds. J. Rauws: Kerk en Zending. 8.00 Berichten. 8.05 Gram.pl. 9.00 dr. J. v. d. Lee: Crisis en Volksgezondheid. 9.30 Het Bach-koor en -orkest van de Bethlehemkerk, Den Haag, m.m.i solisten. Leiding: A. Schellevis. (Om 10.15 Berichten). 10.4011.30 Gram.- platen. HILVERSUM n. 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keu ken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arbeiders in de Continubedr.: G. v. Overbeek spreekt over Lincoln, en gevar. programma m.m.v. solisten. 12.00 De Zon nekloppers. 12.45 Gram.pl. 1.001.45 De Flierefluiters. 2.01 Voor de Vrouw. 2.15 Orvitropia. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers. 6.00 Eddy Walis en zijn orkest. 6.50 S. Flohr spreekt met S. Lan dau over de match EuweAljechin. 7.05 Gram.pl. 7.30 G. v. Veen: Opvoeding tot persoonlijkheid. 8.00 Herh. S.O.S.-berich- ten. 8.03 Nieuwsberichten. VARA-Varia. 8.15 Gram.pl. 8.45 „De geruilde gramo- foonplaat". hoorspel van Tummers. 9.15 VARA-orkest. 10.00 Nieuwsberichten. 10.05 Gram.pl. 10.15 VARA-orkest. 11.00 B. Premsela: Moeilijkheden in het huwe- lijk. DROITWICH. 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel. 12.50 orkest. 1.50 Gram.pl. 2.25 Voor de scho len. 3.10 Piano-recital B. Mason. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Het Wes tern Studio-orkest. 5.35 Barclay Wilsons orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert, 7.10; 7.25 Lezingen. 7.50 BBC-Dansorkest, 8.35 Gram.pl. 9.05 „In small print", hoor spel. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theater- orkesL RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.- pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Orkest-con cert. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Orkestcon cert. 6.50 dito. 8.20 Zang en cymbalo-re cital. 9.05 .,La gagnotte" spel van Labiche KALUNDBORG, 1261 M. 11.20—1.20 Con cert. 2.20 Gram.pl. 2.504.50 Omroep-or- kest. 7.20 „Ruy Bias", drama v. V. Hugo, 9.3510.20 Omroeporkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 10.20 Zang en piano. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Gram.pl. 3.35 Piano-recital. 4.20 Orkest concert. 6.20 Blaasconcert. 7.35 Rijkszen ding: Ein Volk arbeitet. 7.35 Rijkszen- muziek. 9.5011.20 Gevar. concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Rus sische muziek. 1.302.20 Gram.pl. 6.35 Zang en piano. 7.05 Gram.pl. 8.20 Salon orkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Om roeporkest. 1.50 Zang. 2.002.20 Gram.pL 5.35 Zang. 5.50 Accordeonmuziek. 6.20 Gram.pl. 6.50 Piano-recital. 7.35 Zang. 8.20 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.05 „Lachender Funk", gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Guitaar- recital. 10.05 Weerbericht. gelaten ala consul i VOLKSGEZONDHEID G. Huizinga. adm. ambtenaar bjl het Rijks instituut voor de volksgezondheid is bevorderd tot chef van den adm. dienst bij genoemd ln- WATERSCHAPPEN i de prov. Gelderland: a. tot dijkgraaf van polderdistrict Nederbetuwe. H A v Beu gen te Kerk-Avezaath. gem. Zoelen; b. tot R. den Hartoj Zuid-Holland: a. tot hoogheem- _polde_r_ Vlerpolders__(gemeenten den polder Dordrecht en Dubbeldam). A P 1 Dubbeldam; b. tot heemraad van Wleldrecht, F. W. de Jong de Le< beldam; c. tot heemraad van den poldi land. J. Oosthoek A.zn te Zuidland. A J Lindenbergh onpre i 1 i g (bayer) Uw benen als lood zijn, zuMen 1 a 2 Aspirin-tabletten Vjy U weer frt maken: 7~ ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verknjgbeer In de oranie-bendbultjes v. 30 tebU 70 ch. enoranlezakJes v. 2 tabl. ètOch^ Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens (27 fcNou", bijvoorbeeld de telegraaf die Morse uitvond. Een massa menschen wilden daar niet in gelooven voordat ze 'm gezien en geprobeerd hadden. En ik geloof dat 't hetzelfde met bidden is. Ze probeeren het niet, omdat ze er niet in gelooven en ze gelooven het niet omdat ze het niet probeeren." t „En dat beteekent?" ondervroeg Gerald, die inzag wat voor wijsheid er school in Tims gebrekkig geformuleerde philosophie. JDat beteekent", lichtte Tim toe, „dat je probeeren moet te bidden, want als gelooven in God de weg is die naar Hem toe leidt, dan geeft het niets, of je probeert langs een anderen weg tot Hem te komen." „Je wint 't, Tim", gaf Gerald met z'n lippen toe. „Maar als je Vanavond voor ons beiden bidt, zal dat mij misschien een idee geven van de manier waarop het gedaan moet worden." Hij voelde een soort tegenzin om vanavond neer te knielen. Het was zooveel jaar geleden, dat hij geprobeerd had te bidden, dat hij een slachtoffer van 't ongeloof was alleen al uit macht der gewoonte. „Da's goed", vind Tim. „Heb je graag, dat ik 't hardop doe?" „Als je dat wilt wel." Tim knielde rustig naast z'n bed en met z'n oogen vast ge sloten en een ernstig opgeheven gezicht, begon hij: jjLieve Heere Jezusj U tuit mij en Gerald deze nacht in deze hut wel kunnen zien en U weet al wat wij noodig hebben, voor wij het U vragen. Ik spreek vanavond voor ons beiden, want Gerald gelooft nog niet in U en het is heel moeilijk voor hem wat tot U te zeggen. Hij is mijn vriend, en ik zou niet graag willen, dat U boos op hem was. Wij vragen U of U ons deze nacht wilt bewaren en Meneer en Mevrouw Raynor en Juffrouw Dreanard en haar wilt helpen niet bezorgd te zijn, maar in alles op U te vertrouwen. En U zult ook wel weten, dat wij met vacantie gaan en Uw hulp misschien hard noodig zullen hebben voor dien man in de groote wagen, die niet va. mij houdt of van Gerald of van iemand van ons, zelfs niet van U. Zorgt U alstublieft voor ons en ook voor Moeder. Als U wilt Amen." Na een oogenblik stilte, dat heel natuurlijk en gepast was na zoo 'n gebed, begon Gerald weer te praten, eerst met heesche stem. Weer had hij even gevoeld, dat er een God moest zijn „Zie je Tim", zei hij, toen Tim oprees en over hem heen naar de achterkant van 't bed klom. „Het zal niet het zoeken naar hazen or prairiewolven zijn of zelfs naar goudmijnen, dat onze vacantie opwindend zal maken. Ik heb zoo 'n idee, dat die groote grijze auto, die ons vanmiddag passeerde werkelijk niemand anders vervoerde dan jouw tweede traangas-slacht offer van Vrijdagnacht" „Ik weet het zei Tim met nadruk. „Ik zag hem achter het stuur hij stuurde die wagen." „Hij moet ontsnapt zijn of anders hebben ze hem op borg stelling vrijgelaten." „Maar waarom zouden ze hem op borgstelling vrijlaten? Kerels als hij hooren achter slot en grondel te zitten." ..Dat is zoo, Tim, maar 't geld speelt z'n rol, zie je. Een vijftig auizend dollars beteekent niet veel voor zulke kerels" „Heden, ik hoorde Meneer Raynor zeggen, dat er meer mis dadigers vrij in Amerika rondloopen dan er onderwijzers en dominees zijn. 't Is toch erg! 't Is om razend te worden, als je zooveel werk doet om zoo 'n boel te vangen, dat'je dan maar moet zien, dat ze 'm loslaten." „Och, waarschijnlijk zal hij in zijü rechtzaak wel kans zien te bewijzen, dat hij onschuldig is." „Nou, dan weet ik wel, wie er schuldig verklaard wordit aan de moord op Barloman Bill Sturmer natuurlijk, die groote, dikke kerel. Zeg, vind je hem niet aardig? Nadat hij z'n hart aan Jezus gegeven heeft en Betty in alles verdedigde en zoo meer? En toch haatte ik hem eerst. Ik moest hem dwarszitten, iedere keer dat ik hem zag. Maar 't is een stakker! Zouden ze hem ook niet tegien borgstelling vrijlaten?" „Waarschijnlijk niet Daar heb je 'n massa geld len veel politieke invloed voor noodig." Tim geeuwde. „Zeg, laten we gaan slapen.** „Best Tim, kleine kameraad", zei Gerald en geeuwde op zijn beurt „Ik ben erg blij, dat ik jou op dit uitstapje bij me heb. 't Lijkt wel of ik niet meer zonder jou kan. Je bent beter dan een eigen broer geweest zou zijn." „Ach, zeur niet", protesteerde Tim, maar zijn stem verried, dat hij zoo iets toch wel waardeerde. Even later sliepen ze allebei. HOOFSTUK XV Niemand kan voor *t eerst de Rockies zien zonder een soort extatische vreugde te voelen, die bijna pijn doet aan t hart. Het was of het Westen stralend de wagen uit Ilinois ver welkomde, die recht op het hart van de nederdalende zon aan reed. Spoedig zou een rustige door sterren verlichte nacht haar gordijnen laten zakken en van de opdoemende bergen zouden alleen nog maar de omtrekken in majestueus silhouet tegen een donkerblauwe hemel afsteken. Eentonige mijlen door een vlak, zanderig gebied haidden ge maakt dat de uren van den langen, warmen middag langzaam voorbij gingen. Kleine struiken, die op meer water schenen te wachten, voordat ze nog een centimeter verder wilden groeien, waren 't oenige geweest, dat de inzittenden van de taxi op weg naar 't Westen te zien gekregen hadden. AlleeL konijnen had den nog eenige belangstelling opgewekt, maar hun groote aantal had ook die dieren spoedig tot iets heel gewoons gemaakt. De reizigers probeerden voor de nacht in Greeley in Colorado 1 te komen. Ze waren nu voor de derde dag op weg. Vermoeid van het lange zitten en zeer verlangend naar de dichtstbijzijnde stad, waren ze in 't geheel niet voorbereid op dit eerste gezicht op het meesterwerk van Gods grootheid. „Ik zie, ik zie wat zie ik?" riep Gerald, opge togen, en toch op de langzame eentonige dreun van een kind dat de eerste regels in z'n eerste leesboekje leest. „Ik zie, ik zie een berg", deed Betty hem na. „Zie je een berg?" deed ook Meneer Raynor mee. „Ja ik zie de berg. De berg is erg mooi." Dit van Tim. „Hoe heet die berg?" Dat was Gerald weer. „Ik weet niet hoe de berg heet", viel Mevrouw Raynor in. En zoo, vroolijk lachend, vergaten ze hoe vermoeid ze waren toen de verschillende toppen in 't gezicht kwamen. Het was een gezicht om nooit te vergeten, een indruk die voor altijd zijn schoonheid in hun herinnering zou bewaren. Alorgen zouden ze zelf dwalen tusschen de schoonheden van die reusachtige scheppingen van schilderachtige liefelijkheid zij zouden over sma.le bergpaden langs steile afgronden, honder den meters diep, het slangachtige spoor volgen dat naar de top va^n de „Uitkijkberg" leidt, en stil staan op het graf van Buffalo En die dag brak aan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9