NOG STEEDS RUST OOST-AFRIKA N X X i DOUWE EGBERTS HARRAR WACHT IN WAN HOOP DE NADERENDE STRIJD DINSDAG 29 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 DE POOLSCH-TSJECH! SCHE TWISTAPPEL Oost-Europa, de gevaarlijke windhoek- van ons werelddeel heeft een aantal grens cn minderheden-problemen, hetwelk duide lijker dan lange redenccringcn aantoont hoe uiterst moeilijk het is, staatkundige grenzen te trekken die tevens zuivere" na- tionaliteitsgrenzen zijn. Daar is allereersr de befaamde positie van Danzig, dat in zijn geïsoleerde ligging zeker een unicum mag worden genoemd; voorts Oost-Pruisen, ook een enclave in vreemd gebied; Memel land, dat niet ophoudt de aandacht der di plomaten te vragen; Wilno, steen des aan stoots tusschen Polen en Litauen. Tenslotte is er dan nog het mijngebied van Teschen, aan de Poolsche zuidgrens, behoorende tot het grondgebied van den Tsjechoslowaak- sc.hen staat, doch nu reeds jarenlang tuv schen beide buren steeds opnieuw de be geerlijke twistappel. Tegen het einde van den wereldoorlog, in de periode van de staten in wording, toen er nog eèn Poolsch Nationaal Comité bestond en een Tsjechoslowaakseh Na tionaal Comité, die beide op eigen terrein de groepeering en organisatie van nieuwe staten voorbereidden, was Teschen reeds een groote strijdvraag. Teschen vormde de uitlooper van het Silezische mijnbekken, dat vroeger deel uitmaakte van Oostenrijk- Hongarije, in dien lang achter ons liggen- den tijd, toen er nog zooiets als een dubbel monarchie aan de Donau bestond. Het Silezische mijnbekken was voor bei de opkomende staten een begeerd bezit; natuurlijk, want het had belangrijke bo demschatten. Ergo kon men het erover niet eens worden, en de Gezantenconferentie, welke in Parijs zetelde, had ook aan dit probleem, als aan zoo menig— ander, de handen vol. Nadat de eerste bewogen over gangstijd, de staatkundige draaikolk, na Duitschlands ondergang ontstaan, ecnigs zins gestild was, zou een plebisciet vaststel len, aan welken staat dit mijnbekkeD voortaan zou behooren. Europa verkeerde in een fase, waarin de wapens nog los in de schee zaten; de thans zoo heftig bestre den politiek van het fait accompli beleefde toen gouden dagen.. Het Memclland en Wil no zijn er beide fraaie exempelen van. Ook het Silezische mijnbekken zou dien kant opgegaan zijn, ware het niet dat beide par tijen gelijktijdig den staatsgreep wilden probeeren; zoo ontstond er niet anders dan een periode van strijd en verergerde ver warring zonder dat geweld de verlangde oplossing bracht Tenslotte sneed de Parij- sche conferentie den knoop door: de helft .van het gebied werd Poolsch, het restee- rende deel Tsjechisch. Dit was een oplossing, waarmee geen van beide partijen voldaan was; Warschau bleef het oog op Teschen gevestigd houden. Het heeft ook in den loop der jaren geregeld blijk ervan gegeven, dat het nog steeds zijn zin nen op dit gebied heeft gezet; de middelen, die gebruikt werden ter' propageering van het Poolsdhe ideaal konden daarbij niet steeds door den beugel. De Poolsche con suls in Ostrau, het hart van het omstre den gebied, gebruikten hun positie, om de Poolsche minderheid tegen de Tsjechische regeering op te zetten. In December 1934 heeft dit tenslotte tot het terugroepen door Warschau van den consul Malhomme ge leid. Zijn opvolger meende echter gerech tigd te zijn, in de voetstappen van zijn voorganger te wandelen; wellicht maakte hij het nog zelfs iets bonter dan dezen. In den loop van de vorige maand is hij zelfs in openlijk conflict met de Tsjechische gen darmerie geraakt; zoo werd opnieuw de toestand onhoudbaar. Ook de heer Klotz moest worden teruggeroepen. Polen heeft gemeend, daarop met een eenigszins kinderachtige geste te moeten antwoorden: aan een tweetal Tsjechische consuls in belangrijke Poolsche steden werd door Warschau eveneens het zoogenaamde exequatur, het consulrecht ontnomen. Toenemende verbittering aan weerszijden 'der grens is daarvan thans het gevolg. Men ziet elkander met leede oogen aan; er ltan op diplomatisch terrein niets ondernomen worden, of de uitleg daarvan is aan de over zijde uiterst onwelwillend. Polen heeft zich naar men weet meer en meer op Duitsch- land georiënteerd, en onderhoudt op het oogenblik met het Derde Rijk een vriend schap die wellicht niet al te duurzaam moge blijken, doch ook in haar huddigen vorm enkele jaren geleden absoluut onbestaan baar zou zijn geacht. Tsjedhoslowakye Leeft, min of meer van den weeromstuit, toenadering tot de Sovjets gezocht en van zelfsprekend gevonden. Moskou is er nu (eenmaal van ouds op uit in de andere rand staten zijn positie te versterken. Wellicht meer dan elders in ons wereldr «deel heerseht thans in deze gebieden een gewapende vrede... De nieuwe gezant van der. Negus te Parijs. Wolde Mariamopvol ger van Téklè Hawariate, arri veert met zijn familie aan de Care de Lyon, Ook de besprekingen zijn even gestaakt Genève gaat zich voorbereiden Volgens het Italiaansche leger- bericht zou de penetratie in het ge bied van de Farasmai nog steeds voortgang vinden, zonder dat men daarbij op noemenswaardige tegen stand stuit. Naar Addis Abeba meldt, hebben in de noordwestelijke provincie Wol- kait talrijke Italiaansche verken ningsvluchten plaats gehad, waarbij, de vliegeniers geen bommen wierpen, doch hun machinegeweren hanteer den. Aan het front van Ogadcn zouden vier groote bombardementsvliegtuigen zonder succes een Abessijnsche post hebben bestookt. De Abessijnsche regeering spreekt tegen, dat er in het gebied van de Setit een veldslag zou worden gele- Geen vrijwillige onderwerpingen? Een officieele Abessijnsche mededceling zegt, dat de Italianen hun actie van het Noordelijk front volkomen hebben gestaakt De Italiaansche berichten over vrijwillige onderwerping van stamhoofden in de pro vincie Tigre worden naar het rijk der la beien verwezen. Alle namen, die in Itali aansche berichten worden genoemd, zijn te Addis Abeba onbekend. Naar verder van Abessijnsche zijde wordt gemeld, hebben de Italiaansche vliegtuigen het werpen van bommen aan beide fronten gestaakt en bepalen zij er zich toe, in de nederzettingen der inboorlingen onrust te verwekken door machinegeweervuur. De Abessijnsche oprnarsch naar het Noor delijk front wot-dt voortgezet hoofdzakelijk in nachtmarschcn. Wen meent overigens dat Makalle het eerstvolgende doel der Italianen is. Ge ruchten omtrent ontruiming der stad door de burgerbevolking worden voorloopig niet bevestigd. Te Addis Abeba en in de omgeving wordt," nu met Graaf Vinei de laatste ïta liaan vertrokken is, weer veel luchtafweer geschut in stelling gebracht Radio-Harrar vernield? Men -gelooft in' Italiaansche kringen, dat het radiostation van Harrar bij een lucht bombardement vernield is, daar van dit station geen uitzendingen meer worden ge hoon!. Het blijkt echter dat dit langdurige stilzwijgen vermoedelijk aan een zender- storing moest worden geweten, daar thans het contact tusschen Harrar en Gorrahei weder hersteld is. Teklé Hawariate's aankomst T e k 1 Hawariate, die tot voor kort de Abessijnsche gedelegeerde bij den Vol kenbond was en die op zijn verzoek naar Abessinië is teruggeroepen teneinde daar belast te worden met een commando, is te Addis Abeba aangekomen. Men is van meening, dat Hawariate een der bekwaamste militaire deskundigen is, waarover Abessinië beschikt. De Abessijnsche zaakgelastigde te Rome bevindt zich eveneens op de terugreis naar zijn vaderland. Steeds meer troepen naar Afrika De troepenverschepingen naar Oost-Afrika blijven voortduren. Op 30 October vertrek ken de Biancamano en de Atlante, het eer ste naar Massaoea met afdeelingen van de vierde divisie zwarthemden „3 Januari" en groote hoeveelheden oorlogsmateriaal aan boord, het tweede naar Mogadiscio met af deelingen zwarthemden en luchtvaartperso- Italiaansche oprnarsch in Zuid West Abessinië De correspondent van Daily Tele graph te Dzjiboeti meldt, dat de Ita liaansche oprnarsch in Zuid-Westelijk Abessinië langzaam geschiedt in de richting van Harrar. Er wordt geen ernstige tegenstand geboden en de Abessijnsche troepenafdeelingen, wel ke niet talrijk zijn, trekken zich steeds terug, zoodra het op een slag aankomt. Het Italiaansche front strekt zich uit over een breedte van 400 mijlen, welke door drie kolonnes bezet zijn. Een hiervan trekt op naar Gorgoroe, een andere naar Geledi, terwijl de verstgevorderde afdeeling zich in Noord Ogaden bevindt. Harradigrat is door vliegtuigen verwoest, terwijl Sasehbaneh en Dagga Bóer dagelijks aan bombardementen bloot staan. Het leger van Nassiboe is na de militaire evacuatie van Harrar in de streek van Dzjidzjiga geconcentreerd. Het blad verneemt van zijn correspondent te Adoea, dai in het Noorden de oprnarsch op overeenkomstige wijze is georganiseer! Vliegtuigen wjjzen den weg naar Admefas De Italianen zijn van meening. dat Ras Seyoem ernstiger tegenstand zal bieden >p ongeveer 50 mijlen ten zuiden van Makka'lé Volgens berichten uit Addis Abeba zal Makkalé niet worden verdedigd. De burger bevolking wordt geëvacueerd. Uitbreiding der luchtmacht in Zuid-Afrika De regeering van de Unie van Zuid-Afri ka is voornemens over te gaan tot uitbrei ding van de luchtmacht, welke volgens een vijfjarenplan zal moeten bestaan uit 250 nieuwe machines, 3000 werktuigkundigen eti 1000 .vliegers. Italiaansch vliegtuig neergeschoten? Volgens Abessijnsche berichten zoudrn de Italianen wederom een vliegtuig hebben verloren, dat door de Abesstjnen zou zijn neergeschoten. Pauze in de onderhandelingen De leidende figuren in het centrum der bemiddelingspogingen te Parijs schijnen besloten te hebben tot een korte onderbrc king in de onderhandelingen tusschen de ministeries van buitenlandschc zaken te Rome, Parijs en Londen. De moeilijkheden zijn waarschijnlijk veroorzaakt door de straffe handhaving door het Foreign Office van het oorspronkelijke Britsche stand punt, dat nieuwe interpretaties noodig maakt, waarvoor de Fransche minister president Laval op het oogenblik echter geen tijd heeft. Het „Journal" bespreekt de nota van den Amerikaanschen staatssecretaris Huil aan de sanctie-commissie. Amerika behoudt zich zijn vrijheid van handelen voor en dat is niet bet slechtste middel om het conflict te beëindigen. Anderzijds geldt echter ook bier het: zaken zijn zaken, want de voor naamste grondstoffen ontbraken op de lijst van waren, die Amerika den strijdenden partijen niet zou leveren. Ook de „Jour" wijst op dit hiaat in do economische blokkade van Italië. De deur blijft open voor petroleum en katoen. Daar door kan van een blokkade niet meer ge sproken worden. Dertig staten hebben zich tot nog toe vóór het wapen-uitvoerverbod verklaard, negen zijn toegetreden tot de financieele sanctiemaatregelen en slechts drie staten, w.o. Frankrijk, hebben erin toegestemd don uitvoer van bepaalde oerlogsgrondstoffen naar Italië te verbieden. Frankrijk voert voor 800 millioen francs naar Italië uit en deze markt zal thans verloren gaan. Minister Hoare naar Genève Sir Samuel Hoare zal zich Donder dagmiddag naar Genève begeven, om deel te nemen aan de beraadslagingen. Men verklaart te Londen, dat de reis van Hoare naar Gencve bewijst hoe groote böteekenis men m Londen hecht aan de toekomstige besluiten van Genève Tegelijkertijd hecht men er belang aan te constateeren, dat hét besluit om naar Ge nève te gaan voor den Britschen minister niet wjjst op eenigerlei wijziging in de Brit sche politiek. Minister Eden zal. naar verluidt, Londen reeds Woensdag verlaten en tijdens den duur der besprekingen in Genève blijven. De deelneming aan sancties Costa Rica hééft aan den Vo>lken68hd doen weten, dat het in verband met afijn geografische ligging niet aan sancties kan deelnemen. Zwitserland heeft verklaard, dat een volledig stopzetten van het goederenver keer met Italië niet mogelijk is, daar dit de Zwitsersche staatshuishouding te zeer schaden zou. Verder zijn dezer dagen te Genève nog berichten binnengekomen van Denemarken. Noorwegen en Zweden, dat zjj aan de sancties zullen deelnemen. Uit New Delhi wordt gemeld, dat de Britsch-Indische regeering heeft besloten finale en economische sanctiemaatrege len tegen Italië toe te passen. Ook Polen is bereid, de Volkenboudsactte te ondersteunen; de regeering wijst er een ter in haar antwoord op, dat de ontworpen maatregelen een collectief karakter moetea dragen, en dat Warschau daarom met aan dacht de houding volgt, de door de andere regeeringen in dit opzicht zal worden aan genomen. Britsche persstemmen De „Daily Telegraph" gelooft, dat de Britsche regeering van meening is. dat een voldoende energie van Frankrijk en Enge land door sancties een hindernis kan vor men voor de Ttqliaansrhe veldtocht in Abes sinië De Britsche en Fransche regeering en de staven van beide landen werken n samen. I)e taak van de Volkenbonds-i missie Donderdag a.s. zal moeilijk zijn, het niet deelnemen van Oostenrijk. Hongarije en Duitschland aari sancties is nog niet op gelost, Spanje is niet bepaald geestdriftig voor sancties en de weigering van Brazilië en Argentinië is een tweede gat in de ring De „Morning Post" bericht, dat de voor stellen van Mussolini thans in het Foreign Office worden bestudeerd, men beschouwt het als een bemoedigend feit, dat Italië vredes-voorstellen heeft gedaan, hoewel de Italiaansche voorstellen geen waarschijn lijkheid van eon spoedige regeling doen \erondcrstellen. De Britsche regeering heeft derhalve de voorstellen van Laval, de sanc tie-toepassing uit te stellen, moeten afwij- Te Londen venvacht men, dat het kracht worden van de sancties voor laatste half November zal worden besloten. Baldwin over het wereldprobleem De vrede heeft opgehouden een academisch probleem te zijn; hij is geworden een zaak van persoonlijke werkelijkheid voor iedere man, iedere vrouw, ieder kind, zoo heeft de Britsche minister Baldwin gisteren in een verkiezingsredevoering verklaard. Het probleem, waarvoor de werpld thans gesteld staat is niet minder dan dit: moeten geschillen, wanneer deze zich voordoen tus ichen naties, door oorlog worden opgelost, of kunnen zij worden opgelost door een wet- tclijken ■'■ang van zaken zooals dat gehrui kelijk is bij particuliere geschillen? Hierop kan slechts één antwoord zijn. Het volk van Groot Rrittannië zou deze ernstige zaken niet tot een oplossing kunnen brengen door zichzelf in een staat van iso lement van de wereld te hrengen. Een ge meenschappelijke inspanning ten behoeve van den rede is geen óroom. Het is geen donquichotterie, maar hard, gezond ver stand. In het vervolg van zijn rede ging Baldwin over tot behandeling van de noodzakelijk heid te voorzien in de gebreken, die men liad laten inslaan in de defensiedienslen. De reis van Graaf Vinei Graaf Vinci, die Italiaansch gezant was te Addis Abeba, is thans te Dzjiboeti aan gekomen. Amerikaansche vliegtuigmotoren Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat Italië geruimen tijd geleden bij de Amerikaansche Curtis-Wright motoren- fabriek 100 vliegtuigmotoren had besteld, waarvan 50 geleverd waren toen president Roosevelt het wapenembargo tegen Italië afkondigde. Men vreest dat men de overige vijftig motoren niet zal ontvangen. Vliegbooten voor de Imperial Airways Daily Telegraph geeft een uiteenzetting van de uitbreidingsplannen der Imperial Airways en verklaart, dat binnenkort orders zullen worden geplaatst voor de levering van 15 nieuwe vliegbooten, welke mil lioen zullen kosten. De machines zullen vier motoren hebben, met een actieradius van 1500 mijlen en kruissnelheid van 100 mijlen per uur. Men zal door deze aanschaffing een stap verder komen op het gebied van een trans- atlantischen luchtdienst, welke mogelijk over twee routes zal loopen, waarbij reke ning wordt gehouden met luchtslroomen en occonomische werking. De verjaardag van het fascisme Gistermiddag tusschen 12 en 1 uur heb ben ter gelegenheid van den verjaardag van het fascisme boven alle Italiaansche steden vliegtuigen gevlogen, boven Rome niet minder dan 400 stuks. Gisteren is tevens de dienst geopend op de geëleetrificeerde spoorlijnen Rome—Na pels en RomeFlorence. Het is thans mo gelijk. den afstand RomeMilaan af te leg gen in 7 uur 40 minuten, terwijl men er in 1922 14 uur en 12 minuten voor noodig had. De afstand NapelsMilaan wordt afge legd in 12 uur en 10 minuten, tegen 19 uur en 40 minuten in 1922. Een vlieger in Surinaarosch oerwoud? Men is op bet oogenblik in de Vereenigde Staten bezig met de organisatie van een expeditie, die op zoek zal gaan naar den vlieger Paul Redfem, die in 1927 verdween tiidens een poging, om een non-stopvluch* van Georgia naar Rio de Janeiro te maken. Men gelooft, dat Redfem nog steeds in leven is en in de oerwouden van Surinam" verblijft. De expeditie zal onder leiding staan van majoor Willis Taylor. De stormramp op Haïti Op Haïti zijn volgens nadere berichten omstreeks 3000 personen tengevolge van de KWALITEITS - WAARBORG is Het. als Uw rooktabak komt uitde oudste Friese he Tabaksfabriek van JOUREFRIESLAND- OPGERICHT 175J FRIESCHE 1 D'E I HEEREN BAAI EN V' - J BAAI-TABAK stormramp dakloos geworden; het aantal dooden wordt op 2000 geschat. Het is voorloopig nog onmogelijk een over- zicht te krijgen over de ontzaggelijke ma- terieele schade en de vernieling, die aan de te velde staande oogst is toegebracht. De regeering van Haïti heeft terstond maatregelen genomen om den noodlijden den te hulp te komen. In Griekenland is het rustig Gisteren is in geheel Griekenland de staat van oorlog weder opgeheven. Elke oneer- biedige uiting aan het adres van den m<>- narchistischen staatsvorm blijft echter streng verboden, evenals opruiing. Bladen, die handelen in strijd met deze voorschrif ten, kunnen bji besluit van den minister van Justitie worden verboden. Dagelijks worden communisten uitgewe zen, die worden overgebracht naar de eilan den in de Aegaeische Zee. De terugkeer van den koning zal waarschijnlijk in het mid den van de volgende maand plaats vinden. Een uit drie leden bestaande commissie zal den koning te Londen op de hoogte stel. len van het resultaat der volksstemming. Ierland los van het Britsche Rijk? Naar te Dublin verluidt zou de Iersche re geering een grondwetwijziging overwegen, om thans over te gaan tot definitieve op- heffing van de betrekkingen tot den Koning van Engeland en van de instelling van een gouverneur-generaal van het Britsche Rijk in den Ierschen Vrijstaat. FINANCIEELE SANCTIES IN FRANKRIJK VAN KRACHT Ter uitvoering van het besluit door cPa ooördinatie-commissie te Genève genomen, is te Parijs een verordening gepubliceerd', waardoor d» financieele sanctiemaatregeletf tegen Italië, van kracht zijn geworden. Kort Nieuws De ijsbreker „Malygin" Is na een tocht van 115 dagen uit het noordpoolgebied te, ruggekeerd. De reis gold in het bizonder eeq onderzoek naar den noordelijken zeeweg. De zeventiende verjaardag van de on afhankelijkheidsverklaring van Tsjecho-Slo- wakije is gisteren in de geheele republiek op feestelijke wijze gevierd. MEER ROODE KRUISEN DAN HOSPITAALBEDDEN De laatste troepen zijn naar het front vooruitgeschoven (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) Ilarrar, Maandagavond. In het door muren omringde Harrar. eens de mooiste stad en de trots van Abes sinië, lieerscht thans wanhoop en verwar ring en de bevolking leeft aan de grens van paniek of hysterie. Het laatste deel van de 20.000 man sterke troepenmacht, uit de provincie Harrar en de omliggende dis tricten in de stad bijeengekomen, is naar het front vertrokken. De bevolking werd van 25.000 tot 10.000 zielen teruggebracht. De massa's Roode Kruisen op alle gebou wen van belang aangebracht, de gewapen de wachten, het gesluierd licht na het in vallen van de duisternis toonen dat het stadsleven en de stadsbelangen volkomen aan den oorlog ondergeschikt zijn gemaakt Van het hooge stadsgedeelte uit zijn de toppen van de Goreis-bergketen naar het Oosten duidelijk zichtbaar, naar het even belangrijke militaire centrum Dzjidzjiga. Daarachter strekken zich de verlaten vlak ten van Ogaden uit. Vijftig mijlen naar het Westen ligt Diredawa, door een ruwen weg met Harrar verbonden. Dat is het centrum van waar nieuws uit de hoofdstad binnen komt, evenals geruchten, dat Harrar tien malen per dag wordt gebombardeerd. Omdat Harrar dichter bij het gebied der vijandelijkheden ligt en het leven er dus meer in gevaar is dan te Addis Abeba, worden de overgebleven inwoners steeds moedcloozer en meer en meer wanhopig De nabijheid van Italiaansche vliegtuigen, van welke voortdurend wordt bericht, dat zij dorpen in de naaste omgeving bombar deeren, hebben de bevolking er van over tuigd, dat Harrar vroeger of later zal val len en dat ten 9lotte de Italiaansche infan terie hij pen oprnarsch van het Noord-Wes ten door het omliggende gebied zal trekken. De bevolking van Harrar. die een af keer heeft van de bevelen der Amha- ras, die thans de stad bchcerschen, trekt zich niets meer van Abesslniës toekomst aan en de stad mist daarom het moedige optimisme en enthousias me. dat te Addis Abeba heerseht. Nu de troepen de stad verlaten hebben, zijn het alleen nog maar de onheilspellende Roode Kruisen, die haar belang inboe zemen en die de stemming van de be volking op peil houden. Hit de hoeveelheid rood en wit, die op -ie daken en muren van de stad is gesmeerd, kan men afleiden, dat Har rar het hospilaalccntrum voor het ge* heele Zuiden zal worden en dit is tot op zekere hoogte de bedoeling van de Abessijnen. Het is helaas waar, dat er in den werke- lijken zin van het woord meer Roode Krui sen dan bedden in de stad zijn. Tot nu toe zijn geen gewonden naar Harrar gebracht, maar wanneer de strijd voortduurt en Dr. Hockman's kamp in de buurt van Dzjidz jiga overvol wordt, zullen zieken en gewon den naar Harrar worden gebracht, waar mede de stad zich geen raad zal weten en vi aarvoor zij niet in staat zal zijn te zorgen. Het nieuwe paleis is herschapen in een hospitaal. Dit gebouw en het militaire hos pitaal buiten de stad, tezamen met de Zweedscho en Fransche missies, bieden plaats voor niet meer dan 700 bedden. Men hoopt nog enkele huizen in te richten. Maar zelfs, wanneer de accomodate vol doende zou zijn. dan nog is er een ver schrikkelijk gebrek aan personeel. Zelfs een enkel bombardement zou alle ziekenzaalaccomodatie kunnen uitputten. Men heeft de mogelijkheid overwogen om gewonden en hospitaalsoldaten naar Addis Abeba te vervoeren, maar alleen de zeer licht-gewonden zouden een kans hebben om zulk een tocht te overleven. Als ernstige gevechten in het Zuiden plaat9 mochten vinden, zouden de hospitaal toestanden te verschrikkelijk zijn om aan te denken. Gedurende de laatste weken hebben de bewoners oefeningen in luchtbe schermingsmaatregelen gehad, wat zij roerend onbeholpen en plichtsgetrouw deden. Dit heeft in hooge mate tot de paniek in de stad bijgedragen. Militairen uit het Westen zijn langs den groenen heuvelrug die Harrar om geeft. geplaatst met de opdracht nade rende vliegmachines te rapporteeren. Tot nu toe hebben zij slechts twee ma len groot alarm gegeven, waarop do geheele bevolking haastig in alle rich tingen verspreidde. Sinds men dag en nacht schoten van onbekenden oor sprong en geluid hoort, is het moeilijk uit te maken, wat de bevolking als een alarmsignaal beschouwt. De voorzorgsmaatregelen in de stad .zelf herinneren aan Londen gedurende den oor log. Geen lichten: gordijnen en blinden voor ramen en deuren. Het electriciteitsnet is afgesneden cn de bewoners mogen na donker geen lantarens opsteken. Deze voor zorgsmaatregelen schijnen, voor zoover ik van een nabijzijnden heuvel kon nagaan, volkomen te worden opgevolgd. Harrar is nachts zoo volkomen donker, als geen cmkele groote stad ooit zal kunnen zijn. Na donker te Harrar te loopen is even onpleizierig als gevaarlijk. Toen ik, dwaas genoeg, probeerde 's nachts een wandeling van liet Centrum naar de stadswallen te maken, werd ik op een afstand van 500 meter zeker 17 malen dne^ epn iwacht - geweer aangehouden. De wachten zijn er strenger dan de overtreder zelf en veiert hebben volgeladen geweren en bezitten niet den moed om af te vuren. Toch is het-vei liger onmiddellijk stil te blijven staan, zoo dra „halt!" wordt geroepen, want een ang stig Abessijn kan een geweer afschieten voor hij het weet Men gelooft nog steeds algemeen, dat ieder die blank is een Italiaan is, waardoor het noodig is de nationaliteit af te roepen, zoodra men wordt aangeroepen. Bovendien loopt men kans in de donkere straten een in slaap gevallen schildwacht wakker te schrikken, wat vrijwel dezelfde gevaren op- Tegelijkertiid leidt de afwezigheid van gewapende autoriteiten tot roof en plunde ring op groote schaal. De handel te Harrar is nog meer onder druk geraakt dan die te Addis Abeba, sinds meer dan de helft der bevolking zich in naburige koffieplantages heeft verstopt. Omdat de natuur ook voor signor Mussolini niet stilstaat en de koffie voortgaat te groeien, wordt nog steeds op kleine Schaal in koffie en andere voedingswaren gehan deld, maar in andere richting is het oeco- nomisch leven ernstig ontwricht. Do thaler, een geldstuk, is hier dichter bij de kust, gestegen tot elf in het pond en is een voorwerp van smokkelhandel. De prijzen zijn tegelijkertijd geweldig gestegen Benzine is honderd procent duurder gewor den, voedsel van 30 tot 50 Nu de kooi>- liedren iederen nacht verdwijnen, is het on mogelijk zaken normaal voort te zetten. Kort geleden vluchtte de Grieksche eigenaar van het eenige hotel hier in een groote paniek, na eerst zijn voe dingswaren met groote winst aan Euro peanen te hebben verkocht. Het Britsch consulaat was genood zaakt zijn deuren open te zetten voor Engelsche journalisten cn anderen, die in den tuin kampeerden. Na de zaak nog eens te hebben over wogen, keerde de Griek ten slotte on der aandrang terug en als men hem wil gelooven bestaat er in geheel Abes sinië geen dapperder man. De' Oostzijde van de stad is streng be- waqkt om iedereen den pas naar Djidzjiga af te snijden. Na den afmarsch van Dedzjasmadsj Nas siboe die vorige week met zijn troepen de stad heeft verlaten, komt er te Harrar geen authentiek nieuws meer uit Addis Abeba binnen. Dzidjiga is blijkbaar verlaten en de troepen zijn naar het front vertrokken, maar 200 Amerikaansche motorlorries zijn nog steeds in werking tusschen Dzjidzjigi en het Zuiden. Zij zullen eveneens het wa pentransport van Britsch Somaüland naar het front verzorgen. Do telegraafverbinding tusschen Sasaba- naoeDzjidzjigaGorahai en Doggah Boer wordt bij afwezigheid van Nassiboe niet ge bruikt Daar Diredawa het meest belang rijke spoorwegcentrum aan den spoorweg fs zijn daar evenals te Harrar militaire vei ligheidsmaatregelen genomen. Uitgebreide militaire voorzorgsmaatrege- gelen zijn getroffen op een ander belangrijk punt van den spoorweg naar de Awash- brug, een 200 voet breed rivierbedje. Mili taire posten zijn bij de brug opgesteld, af gescheiden door prikkeldraadversperringen en afweergeschut staat gereed. Copyright Hornlngpost—A.N.P.Jf

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2