PALMOLIVE IMaafc d& bfadms ouefigMefiMüwzfieMwz AiMn acMemU&ijfafiietjfet y en nu hck nog kans op de extra f 500.-! ft GOUD EN VUUR ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Presentiegeld en niet present Even teekenen en dan weer weg; zoo werd bericht van een lid der Eerste Kamer. Het r.-k. dagblad van Groningen, Ons Noor- Dinsdag 15 October was er ook weer een vergadering van de Eerste Kamer, die half negen begon. De presentielijst was toen geteekond door 45 leden. Toen er vijf minuten laler gestemd werd voor een nieuwen griffier, waren er nog maar -12 leden over. Op 19 September was er 's middags twee uur weer eens een vijf-minuten-ver gadering. De presentielijst was geteekend door 42 senatoren. Toen er vijf minuten over tweeën gestemd moest worden voor een lid van de stenografische commissie, een stemming die ook te voren bekend was, waren er nog maar 38 leden. Op Donderdag 10 October werd er een korte zitting gehouden over het wetsont werp inzake de tijdregeling. De presentie lijst was geteekend door 44 leden. Bij de stemming waren er 32 tegenstanders en 8 voorstanders. Dus 40 leden. Vier senato ren, die wel de presentielijst geteekend hadden, waren niet aanwezig. Er is hier dus wel degelijk sprake van een systeem in de Eerste Kamer, om op een ontoelaatbare wijze ten koste van 's lands schatkist aan presentiegeld te ko- De psyche van ons volk in crisistijd Minister Deckers houdt van aanpakken. Een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar het geval bij het Landbouwcrisis bureau, waarover wij reeds in een Zater dagoverzicht (Zondagsblad) schreven. Thans zegt de Vrijheid er dit van; Het geldt hier een zaak, die alom in den lande de aandacht trekt. Vermoede lijk ligt de schuld bij de economische halfgoden, die als leider van het land- bouwcrisisburcau, tevens fungeerend se cretaris van het college van regeerings- commissarissen, een man hebben geduld wellicht zelfs gewenscht, wiens antece denten hem te eenenmale ongeschikt voor deze functie maken. Onze land- bouwcrisispolitiek gaat toch al zoozeer over de tong; aan gerechtvaardigde cri- tiek paart zich onbillijke; aan verklaar bare ontstemming over tekortkomingen ten aanzien van zuivel, varkens, pluim vee enz. een gevaarlijke lastercampagne ovor corruptie; aan gegronde ontevreden beid over onnoodige miskenning van de belangen van vele producenten en tal- looze consumenten de alom onrecht en oneerlijkheid speurende propaganda van nietsontziende politieke fanatici. Getuigt het niet van volslagen gemis aan psy chologisch inzicht, als op een zoo belang rijke plaats een man benoemd wordt, wiens integriteit in een vorige levens periode allerminst boven verdenking verheven was? Reclassecring is een mooi ding, maar alles hoeft zijn grenzen. I-Iet gaat hier, gelijk men weet. om mr. K. Minister Verschuur, die ook met Fruytier van Curasao, wien overigens nimmer een vermogensdelict ten laste gelegd is, niet een gelukkige hand gehad heeft, schijnt dezen anderen geestver want na een betreurenswaardig dérail lement op de been te hebben geholpen." De veelbesproken ontslagkwestie met haar nasleep van een even sensationeel ziekteverlof maakt ons te dezen aanzien uitermate sceptisch. En toch, zonder ken nis van de psyche van 't Nederlandsche volk in crisistijd komt men er zeker niet. Nationale opleving, onderwijs en volk In een vervolgartikel over de nationale opleving en Geref. schoolonderwijs geeft ds. T. J; Hagen in „De Gereformeerde School" o.m. deze opmerkingen ter overweging: „Oons christenvolk heeft ons volk te veel losgelaten. „Bovenoien kwam het revolutionaire beginsel zelf ook in de Christelijke Schooi binnen Er kwamen ook bij ons al meer onderwijzers, die het lied meezongen van: geen vaderlandsliefde meer opwek ken, maar do internationale gevoelens aankweeken; geen jaartallen loeren van beroemde zeeslagen, maar van de op richting van de Volkenbond en dergelijke, geen verweer prediken tegen het geweld, maar de weerloosheid aanbevelen". Deze en meerdere verschijnselen voegend bij dat van het oprichten van minder fun damenteele Chr. scholen heeft, zoo vervolgt ds. Hagen, ook de Christelijke School ernstig behoefte aan een nationale opleving, „opdat transigeeren met het principe worde uitge bannen en in ons onderwijzerscorps weer wakker worde een bezielde ijver voor God. voor Nederland en Oranje. „Do Christelijke School moet onderduiken in een gezond nationaal bad, opdat ze gerei nigd worde van alle vreemde smetten. En vooral, opdat ze positief weer gestaald worde tot de roeping, waarmee God haar geroepen heeft. Want het is niet voldoende om het revo lutionaire vuil af te wasschen, maar we moe ten weer over de geheele linie nationaal wor den om tot een zegen te kunnen zijn voor geheel ons volk". Wat doen wij? De N. S. B. hield een Landdag, waarop Mussert op zijn wijze het ingrijpen van den Volkenbond in het Ilaliaansche offensiel tegen Abessinië besprak. Onmiddellijk be legde de S.D.A.P een massa-meeting, waar tegen de Mussertsche beschouwing werd geprotesteerd en hel standpunt der S. D. A. P. ten deze werd uiteengezet. Waar zijn zoo vraagt de Vrij- h e i d de liberale meetings, waarin ditzelfde geschiedt? Activiteit en nogmaals activiteit ziedaar het eenige middel om zich in de partijstrijd te handhaven en nieuwe aan hangers te winnen. Volkomen juist en we hebben ook niets tegen ernstig bedoelde meetings (onze jon geren schijnen er slag van te krijgen-); maar de beste en goedkoopste en zekerste propa :anda is toch het dagblad van be gin Fascisme en spelling Zonder dat het in het verband te p3S kwam deed Mr. Van Doorninck in zijn bro chure een hak naar de Banier over de nieuwe spelling. Hij schreef: „Jammer dat Marchant de spelling ver anderd heeft, en de „Banier" de traditie op spellinggebied niet hoog houdt." Daarop antwoord de Banier als volgt: Fout is ten eerste: te schrijven dat Marchant de spelling heeft gewijzigd. Het voorstel ging uit al werd het door de Min. van Onderwijs verdedigd van het geheele Kabinet. Dr. Colijn heeft zich hierover niet onduidelijk uitgelaten. En wat het verwijt aan de Banier be treft. de schr. kan het zeer wei op zich zelf betrekken Schr is een vurig vereer der van de Dordtse vaderen en de door hen geformuleerde belijdenis. Tot d i e „traditie" wil hij ons terug voeren, ons terugbrengen onder de volle gelding van het ongewijzigd art 36. maar waar om laat hij t.a.v. de spelling de traditie ophouden bij die van de Vries en te Winkel en vergeet hij dat deze weer de spelling Siegenbeek revolutioneer den. ja waarom keert de schr nipt verder terug en maakt hij de spelling dier vereerde Dordtse vaderen niet tot de zijne? EERSTE KAMER Gisteravond om half 9 is de Eerste Ka mer in openbare vergadering bijeengekp men. Z.h.s. werd besloten het Sanctie-ontwerp ïia afloop der openbare vergadering in de afdeelingen te onderzoeken en hedenmor gen 11 uur in openbare behandeling te nemen. Vervolgens werden een vijftal kleine wetsontwerpen zonder discussie en stem ming goedgekeurd. Daaronder waren twee suppletoires. een wijziging van de regelen betrekkelijk het O. M„ vervat in de wet op de rechterlijke organisatie, de contingentee- ring van lucifers en de regeling van het sanitair toezicht op de luchtvaart. Daarna volgde sluiting der vergadering. Bemiddelings-Commissle inzake Hypotheekmoeilijkheden Beeft te Amsterdam haar arbeid aan gevangen. Naar wij vernemen heeft de door par tijen in de Contact-Commissie tus schen hyoothecaire crediteuren en de biteuren in het leven geroepen Be-* middelingscommissie inzake Hypotheek- moeiljjkheden te Amsterdam haar werk zaamheden aangevangen. sie heeft Prof. Mr. Dr. P. A. D i e- p en horst tot Voorzitter en Mr. G. J. S a 1 m tot plaatsvervangend voorzitter ge. Als secretaris der Commissie is voorloo- pig benoemd K. W van Houten, econ. drs. te Amsterdam, Weteringschans 84. De Commissie stelt zich ten doel om in gevallen, dat een hypothecaire debiteur zich niet in staat verklaart, de verplichtin gen na te komen, die hij in de hypo- theekacte op zich genomen heeft, terwijl het door hem gepleegde overleg met zijn hypothecairen crediteur niet tot een rege ling heeft geleid, welke door beiden aan vaardbaar wordt geacht, te trachten beide partijen alsnog tot elkaar te brengen en daardoor zoo mogelijk executie van het-on derpand''te voorkomen. Hypothecaire debiteuren, wier woon plaats gelegen is in de provincie Noord- Holland en Utrecht, welke zich aan de uitspraak der Commissie wenschen te refereeren, kunnen zich tot de Commissie wenden. De Rembrandttentoonstelling De 100 000 bezoekers gepasseerd. Gister passeerde de 100.000ste bezoeker de loketten van de Rembrandttentoon- stelling te Amsterdam. Sinds de Rembrandt-Tentoonstelling in 1898 werd een zoo groot aantal bezoekers aan een tentoonstelling van oude kunst to Nederland niet meer bereikt. Het bleek, dat mevrouw I. Redelmeier als 100 000ste de controle passeerde Zij werd hartelijk gelukgewenscht door den onder directeur van het Rijksmuseum Jhr. D. C Röell. die mevrouw Redelmeier een bouquet rozen, een vrije toegangskaart en ter her innering het zoo juist verschenen boek van professor Martin over de Hnllandsche Schilderkunst in de 17e eeuw aanbood. DE KARAKORUMEXPEDITIE De heer en mevr. Visser Maandag in de Residentie verwacht. De heer Visser en mevr. VisserHooft, die van hun Karakorum-expeditie terugkee- ren, worden a.s. Maandagavond in de resi dentie terugverwacht. Het juiste tijdstip tion zal nog nader worden bekend ge maakt. RADIO EN PERS Verkeerde politiek der omroepvereenigingen Feitelijk doel der radiobladen wordt uit het oog verloren". Bij het afdeelingsondcrzoek door de Twee de Kamer van dc P T.T. begrooting is o.m ter sprake gekomen het vraagstuk van dc verhouding tusschen radio, en pers. Blijkens het voorloopig' verslag vroegen vele leden of de minister reeds inlichtingen kan verstrekken over den stand van dit vraagstuk. Verscheidene leden was het bekend, dat de onderhandelingen tusschen de radiovereeni gingen en rle pers nog niet tot een bevredi gendo oplossing zijn gekomen Dit werd be treurd en men vroeg welke bemoeiingen de regcering in dezen heef) gehad en of de mi nister van oordeel is, dat een bevredigende oplossing verkregen kan worden Enkele Ie den vroegen of de minister zich niel door een commissie zou laten voorlichten alv rens stappen te doen. Andere leden, wezen er evenwel op, dat ingrijpen van de overheid in de exploitatie van de door de omroeporganisatie uitgege ven radiobladen niet zou moeten plaats vinden Andere leden merkten op, dat de omroepvereenigingen zich bij de ex ploitatie van haar bladen onnoodig hebben hegeven op het terrein van de eeuwenoude dagbladpers en dat zij. dit doende, het feitelijke doei van de radiobladen uil het oog verliezen. Deze leden vroegen den minister met na druk te waken voor de belangen van de Nederlandsche pers, die in de we reldpers zulk een uitstekende plaats inneemt. zegt: Op die man, die daar gaat met die gehavende spaken in zijn rijwielis een aanslag gepleegd door... de Het bestuur van een gemeente in onze vlakke velden had hem, een rijwielhandelaar, zoo lekker op het karretje gezet door hem te benoemen tot gemeente-ontvanger en daar steekt de Kroon een stok tusschen de spaken van zijn fiets door te bewe ren, dat hij niet stuurvast is, of in officieele taal: zijn onvoldoende ken nis van de gemeente-administratie vormde een hinderpaal voor een rich- tig beheer der gemeentefinancien. Maar is dat wel een deugdelijk ar gument? Waarom zou hij niet geschikt zijn om de gemeentefinancien, zoo die er nog zijn. in evenwicht te houden? Zijn geheele werkkring is er op gericht om de menschen te leeren in even wicht te blijven. Heeft hij zelf niet geleerd en leert hij anderen niet om door trappen in het zadel te blijven en vooruit te komen in de wereld? Is dat niet wat waard? Wie kan beter lekken stoppen en re- pareeren dan een rijwielhandelaar? Dat moet toch een aanbeveling zijn om hem te plaatsen bij een lekke gemeentekas of een, die elk oogen- blik lek kan worden nu de wegen der Nederlandsche gemeentefinan cien vol met venijnige kopspijker- tjes liggen. En hoe kan zoo iemand de boel ntef opblazen, de spanning opvoeren en wat leeg is weer oppompen, al is het dan met lucht, zoadat het al heel veel lijkt en keihard wordt wat slap en futloos was. l'u zal misschien de Kroon overwo gen hebben dat een rijwielhandelaar uiteraard heel handig de boel kan verlakken en vernikkelen. Dat is waar Doch daarnaast staat, dat zijn rijwielen o/ zij die er op rijden be lastingplaatjes voeren, waardoor de schatkist met enkele millinentjes ge stijfd wordt, de gauwdieven vinger vlugheid tn de politieagenten speur zin leeren de kantonrechters voor werkloosheid behode worden en de loketten der posterijen drukte bezorgd wordt Ik zeg maar dat de rijunel- handelaar wordt miskend. Hijl zou nog van zich doen spreken. Denk aan Duitschland. Was Hitler niet npperman en heeft hij d'üardoor niet gei eerd hoe hij nu Duitschland moet houwen? En Mussolini, was hij niet een zoon van een smid en caféhouder? Hoe zou hij nu zijn daverende redevoeringen kunnen ouden. als hij niet kon den ken aan bet aambeelo en de café tafels? En zijn nek zij niet miskend als de rijwielhandelaar bij ons? OFFICIEELE BERICHTEN CONSULATEN eD heer D. Sempliclnl ts erkend en toegela ten als consul van Italië te Batavia. HOFHOUDING ONDERSCHEIDINGEN P noemd is tot ridder In de Orde van Oranji. >au A J Meljerlnk te Haarlem; Idem (met waarden) de le lult. R. Rómor van RECHTERLIJKE MACHT Benoemd zün In de arrondlssemtsrechtba te Arnhem? to( president jhr mr A D H Quin- tus; tot vice-president mr J Houwink WATERSCHAPPEN Benoemd ztjn. in de prov. OvertJssel: tc heemraad van het waterschap Kamperveen. van t Oever J.zn te Kamperveen; in de prov. Zuid-Holland: tot dijkgraaf va den polder Klein Plershll. C de Bruyne, t De vereenigde polders d de WaaJ te Ossenisse; Dagelijks een dames- of heerenrijwiel (waarde f39.50) of f35.- contant en 50 waardevolle prijzen Eéns per maand: 500 gulden! Zoudt U niet graag een mooi Fongers rijwiel willen hebbengloednieuw, voorzien van prima banden en rem Een dames- of heeren model net zoo U wilt. Of misschien verkiest U f35.- in contanten? Bovendien dingt U mee naar den extra prijs van f500.- per maand. En 50 personen winnen dagelijks nog een spe- clalen prijs. Om deel te nemen aan dezen wedstrijd hoeft U slechts het volgende te doen: Palmolive biedt iederen dag een Fongers 4a (of f35.-) aan voor den besten brief van den dag, waarin wordt gezegd waarom men Palmolive zeep verkiest. Öp literaire waarde komt het niet aan het gaat veeleer om de goede idee. De U weet dat Palmolive de schoonheidszeep der wereld is en dat de olijf- en palmoliën die erin verwerkt worden de beste natuurlijke schoon heids-middelen zijn. Ook weet U dat vrouwen, in alle landen der aarde, verklaren dat Palmolive méér dan zeep een schoonheids-middel is! Probeert U Palmolive nu ook. en schrijf ons dan waarom U ze verkiest. Met dien brief kunt U een mooien prijs winnen. Vergeet niet dat U zooveel antwoorden kunt inzenden als U wenscht. Schrijf ons Uw oordeel vandaag nog 1 LEES DEZE EENVOUDIGE REGELS: Stuur Uw opgave naar Palmolive. Posthui 671 Amsterdam-C- onder bijvoeging van 3 zwart banden van de Palmolive verpakking Het staa leder vri) zoo vaak In te zenden als hij wil Voo Dagelijks: een rijwiel en 50 exira prijzen. Hoofdprijs: ééns per maand van f500- aleamiteuzen Leendert-v Lhampolder, D Ta- ZONDAG 27 OCTOBER BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending van Kerkdiensten uit de Gereformeerde Kerk. Voorganger: Ds. Joh. C. Brussaard. 10,v.m. 1-. Avondmaal. Tekst: Hosea 11 11. 5,nm. H. Avondmaal en nabetrachting. Tekst: Hoesa 13 14. MAANDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I 1875 NL NCRV-Uitzendlng. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. G. Haselager. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 12.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Or gelconcert J. Zwart. 2.20 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.153.45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing Ds. A. Don- dorp. 5.00 Het Utrechtsch pianokwartet en gramofoonpl. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV- Orkest en Chr. Gem. Zangver. „Zang- lust". 9.00 J. de Jonge: Beginselen voor Stedebouw. 9.30 Vervolg concert. Om 10.00 Berichten. HILVERSUM 301 M. Algem. programma, verzorgd .door .de .VARA. 8.00 Orgel spel. 8.30 Cram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Declamatie. 10.45 N. de Klijn (*'5ool) en R. Schoute (piano). 11.10 Vervolg Declamatie. 1130 De Fliere fluiters. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 De Zon nekloppers. 1.00 Gram.pl. 1.151.45 „Or- vitropia". 2.00 Gram.pl. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 De Notenkrakers. 3.40 Decla matie R. Numan. 4 00 E. Walis en zijn orkest. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Orgelspel 5.20 Gramofoonpl. 6.30 Muzikale lezing 7.10 Dr H. Polak: Het Gooische Natuur reservaat. 7.30 L. Sjouwerman (fluit), R Bresser (cello en A. Verhaar (piano). 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Nieuwsberichten. 8.10 De Bohemians. 9.00 Zang door Tas- sia Ossipova. 9.30 Gram.pl. 10.00 Nieuws berichten. 10.05 Fantasia olv E. Walis en declamatie C. Rijken. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram.pL 12.05 Het Schotsche Studio-orkest. 1.05 Gramofoonpl. 1.50 Orgelconcert. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Gram.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 G. Grinke (viool) en D. Manley (piano). 4.50 Orkestconcert. 5.35 BBC-dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Koor concert. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezing. 8.20 Pianorecital. 8.50 „The Air-Do-Wells". 9.50 Berichten. 10.20 Strijkkwartet. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pL 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Vervolg orkestconcert. 8.20 Concert. 9.05 Kamermuziek. KALUNDBORG 1261 DL 11.20—1.20 Strijk orkest 2.504.50 Omroeporkest. 8.05 Koorconcert. 8.25 Omroeporkest. 9.05 Re portage. 9.50 Kamermuziek door blaas- kwartet. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcerten. 9.50 Schrammelconcert. 1.35 Kwintetconcert 3.30 Pianorecital. 4.20 Omroeporkest. 6.20 Solistenconcert. 8.309.20 Zang door Karl Erb (tenor). 10.2011.20 Blaasconcert. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M. 12.20, 1.30 —2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gram.pL 484 m.. 12.20, 1.30—2.20 en 5.20 Gram.pL 6.50 Pianorecital. 7.35 Gram.pL 8.20 Sa lonorkest en zang. 10.3011.20 Gram.pL DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Po litieke prijsvraag. 7.50 „Wilhelm Teil". Muziek van Rud. Wagner-Regeny. 9.20 Solistenconcert. 10.05 Weerbericht Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens (25 Geralds hand drukte zich vast op Tims mond. „Luister jij", plaagde hij, hem loslatend en zorgend dat hij uit dt buurt bleef van een paar dreigende vuisten. „Daar hoef je heusch zoo trotsch niet op te zijn, begrijp je? Kijk de kamer maar eens rond en feliciteer mij ook!" Tim was stom-verbaaisd. Geralds koffer was al voor een deel gepakt en z'n hemden waren netjes op het bed uitgelegd, „Wat - wat!" stamelde Tim. „Je wil toch niet zeggen, dat jij ook gaat!" „Absoluut!" Gerald lachte, blij om Tims verrassing en geest drift „Denk je dat ik m'n kleinen kameraad alleen naar hel Westen laat gaan om net Indianen en beeren te vechten en hom gevaar laat loopen door de wilde dieren gedood te worden? Nee meneerl Bovendien zal je een chauffeur noodig hebben, is 't niet?" Weer moest Tim z'n vreugde luchten. „O jongen, jongen jongen 1" „Wel druktemakers die jullie zijn!", klonk een stem bij de Beur. Ze draaiden zich om, om Mevrouw Dawnery te begroeten. „Hoera, Moeder!", schreuwde Tim opgewonden. Hij was ge- Woon haar „moeder" te noemen, hoewel hij niet haar eigen soon was. „We gaan morgen naar 't .Westen; Gerald en de Raynors en de jonge dame en Hij hield op en z'n gezicht kreeg een ernstige uitdrukking. „Och heden, gaat U niet?" „O nei", lachte Mevrouw Dawnery zacht. „Ik vrees dat ik dit keer niet gaan kan. Ik heb zooveel te schrijven, dat net nu gedaan moet worden Nee, maar ik wil graag dat jullie jongens gaan en zooveel mogelijk genieten. Bovendien ben ik in 't Westen geweest jaren geleden." Haar oogen kekei de kamer rond, inspecteerend, zooals moeders dat doen. Een oogenblik rustte haar blik op Geralds tafel. Dan keek ze vlug naar haar zoon, maar hij had niets opgemerkt. „Blijf niet te laat op", waarschuwde ze vriendelijk, voor ze weg ging. „Ik heb 't ontbijt om zes uur klaar." In haar eigen kamer sloot Mevrouw Dawnery de deur en ging zitten in haar stoel onder de feeslamp, terwijl ze met lief- koozende handen de bladzijden van haar Bijbel omsloeg. Zp hield op bij het tweede hoofdstuk van den eersten brief aan de Corinthiërs, cn las bij het veertiende vers een onderstreept gedeelte. „Maar de natuurlijke mensch begrijpt niet de dingen die des Geest es Gods zijn; want z« zijn hem een dwaasheid want hij kan ze niet verstaain, omdat ze geestelijk onder scheiden worden." Als iemand even later toevallig bij haar deur stil gestaan zou hebben, zou hij een biddende stem, zacht, als 't ware sprekend tot een intiemen vriend, hebben hnoren zeggen: „Ik dank U, o Vader, dat hij zich tot IT gekeerd heeft, want ik weet, dat als hij zich werkelijk tot Uw Woord kpert. hij spoedig tot U zal komen. Ik bid 0pen z'n oogen. eerst om zichzelf als verloren te zier zonder U, en dan met de oogen van het geloof U te zien." Nog eens las zij de onderstreepte passage. Weer zag ze in haar gedachten haar zoons kamer: de rommel overal, de vechtende jongens en daar achter de geopende Bijbel met de passage, die zij juist gelezen had, onderstreept. Ze be greep, dat hij die aangestreept moest hebben, want zij had zelf dat hoofdstuk de dag te voren in zijn Bijbel gelezen en toen waren er geen aanstrepingen bij een vers op die bladzij. HOOFDSTUK XIV Woensdagmorgen half negen was Geralds auto afgeladen vol. Groote koffers achterop en op zij werkten niet mee aan de verhooging van het uiterlijk schoon van dien wagen, maar wel van de vacantie-stemming van het groepje lachende menschen, dat er in klom en weg reed. Gerald en Meneer Raynor zaten op de voorbank! terwij! Tim heel trotsch naast Betty en Mevrouw Raynor achterin zat. waar hij z'n avonturen var. de vorige Vrijdag nog eens ophaalde, met de bescheiden verzekering „dat iedereen die z'n hersens gebruikte, dat doen kon." „Maar ik weet zeker, dat jij toch een buitengewone handig heid en tegenwoordigheid van geest getoond hebt", complimen teerde Betty. „Maar als Gerald er niet bij geweest was", wierp Tim tegen, trotsch ook z'n vriend in haar lof te kunnen betrekken, „als Gerald er niet bij geweest was. zou alles misgeloopen zijn." Ze lachte. ,Ja dat is zoo. Hij heeft getoond, dat hij een vriend in nood is. hè?" Gerald hoorde die woorden en z'n gezicht werd eventjes „Joliel is de eerste stopplaats" zei Meneer Raynor. diP op de kaart zat te kijken. „Dan recht door naar Omaha en nog verder het Weslen inl Wat een dag! Schiet op. jongen, en breng ons gauv de stad uit Ik heb zoo 'n honger naar de bergen, dat ik er wel een op kan eten." „Denk je eens in dat iemand, die bij z'n volle verstand is, graag de vorderingen van „een eeuw beschaving" ontvlucht!" overpeinsde Mevrouw Raynor. „Ja-a" echode Tim. „maar ik zie liever een echte berg en haal liever een echte visch uit een bergstroom, dan al die kunst-dingen te zien". „Groot gelijk,. Tim", zei Betty. „Je kan zelfs wel kunst-liefde opmerken." i«. „Heb j.e t over de groote begrafenis van gisteren?" vroeg Meneer Raynor. Zijn stem klonk vol meegevoel. Want hoewel zooals hij wist Betty geen liefde voor haar stiefvader gevoeld had, toch was Barloman de echtgenoot van haar moeder ge weest. „Zoo 'n vertooning heb ik nooit gezien, behalvt bij een be grafenis van de een of andere gangster" zei Betty treurig. „Dat beteekent dat de moord uitgevoerd of op louw gezet is door den leidei van een concurreerende bende met groote macht" legde Meneer Raynor uit. „Heden! 1 wed. dat er genoeg bloemen waren om het Field: museum te vullen", zei Tim. Plotseling herinnerden ze zich allen, dat Betty's moeder een paar dagen voor de moord gestorven was, en dal haar begrafenis ook met veel weelde en groote vertooning geschied was, alsof Barloman werkelijk innig van haar gehouden had. Mevrouw Raynor streek liefkoozend over Rptty's hand en men praatte door over minder persoonlijke dingen. Met Gerald achtei het stuur kwam dP wagen geniek k'-'iifr door het drukke verkeer heen. dat pas minderen gine toe» ze buiten de stad kwamen. „Goeien dag rook en vuil en rumoer en lawaai en revolver schoten" riep Tim. verachtelijk zwaaiend naar le richting \an de stad achter hem. „Stil!" viel Meneer Raynor hem in de rede „Chicago is n goeie stad." „Goed voor wat?" daagde Tim uit klaar voor elke scher mutseling. al was 't alleen maar in woorden. „Een goede plaats om achter te laten als je met vacantie gaat" Dat zei Gerald. „En een goedo plaats om goede vrienden te vinden", opperde Betty. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9