llieuure Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 15e Jaargancr AFSCHEID VAN K. KRUITHOF DEN HEER EBERTO-schoïnen De 5000=actie der V.C.P. Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.1b Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5613 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 Stoter tent itprtjjcn: Van I tot 5 tegels f 1.177. Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0.10 OVERMATIG GROF EN SLORDIG De redactie van het Nationaal-socialisti- sche weekblad „Volk en Vaderland" heeft zich zelf in het jongste nummer weer in grofheid tegenover de Regeering overtrof fen. Het begint direct al in het eerste arti kel, dat aanvangt met deze schimpende boosaardigheid: „De regeering ColijnDe Graeff is op weg in haar vazaliteit aan Engeland en de marxisten ons land tot het lachsucces van Genève te maken." Wat wordt ter nadere adstructie van deze schandelijk-revulutionaire taal aange voerd? Dat'men verbaasd moet zijn over de ijver, welke Nederland toont in het toepas sen van de sancties tegenover Italië, zulks in verband met het fameuze uitvoerver bod voor benzine, dat 10 October in een feestelijk extra-nummer van de Neder- landsche Staatscourant aan den volke is kond gedaan, en dat zoo onwijs was, dat de regeering het de volgende dag weer heeft moeten intrekken! Op gezag van een Fransch schrijver wordt daaraan dan deze hatelijkheid toegevoegd, dat minister Colijn, om in een dag de handteekening van minister De Graeff, die natuurlijk bij de groote heeren in Genève zit, te krijgen, een vliegtuig naar Genève heeft gecharterd! En dat alles voor een verbod, dat de volgende dag weer is ingetrokken. Wij verzoeken de Rekenkamer er op te letten, dat de hee ren Colijn en De Graeff de onnoodige kosten van het vliegtuig ten minste voor hun eigen rekening nemen. Ziezoo, nu hebben we voldoende vuil uit het weekblad tot zedenverbetering van het Nederlandsche volk' bijeengeschoffeld om onze lezers een indruk te geven van het opvoedend karakter der N. S. B.-lectuur. Voordat we onze conclusie trekken, moeten we echter nog wijzen op het z a k e 1 ij k gedeelte van dit grove artikel. Met vette letters en gespatieerd wordt n.l. meegedeeld: Voordat dus door de Volkenbond vast gesteld is, van welke waren de invoer in Italië zal worden verboden, én vóór dat bekend is, wanneer deze maatrege len in werking moeten treden, ging de regeering Colijn-De Graeff op haar eigen houtje reeds sanctie-maatregelen tegen over Italië toepassenl Zóó staat het in „Vova". En nu met weinige woorden de waar heid over deze kwestie. De berichtgeving is slordig, want er verscheen geen extra-nummer van de Staatscourant om het uitvoerverbod uit te vaardigen, maar één om het in te trekken. Dat gebeurde ook niet de volgende dag, maar drie dagen later. Op zich zelf zijn deze onjuistheden van weinig belang, maar zij bewijzen de roe keloosheid, waarmede beschuldigingen geproduceerd worden. Want over het feit zelf vertelt „Vova" grove onwaarheden. Klaar en duidelijk is meegedeeld, dat het benzine-uitvoerverbod niets te maken had met de sancties, doch zooals in ons nummer van 10 October stond: „Met het oog op deze bescherming van een binnen- landsch belang wordt nu met ingang van heden een Koninklijk Besluit, gegrond op de gewijzigde wet van 1914, afgekondigd, waarbij de uitvoer van benzine is ver boden." En alsof dit nog niet duidelijk genoeg was, volgde er geïnterlinieerd deze toelich ting op: Deze maatregel moet niet gezien wor den in het kader van eventueel door den Volkenbond op Italië toe te passen sancties. De Raad heeft trouwens ter zake nog geen aanbeveling aangeno men. De maatregel houdt verband met de omstandigheid, dat tengevolge van belangrijke aankoopen van benzine in Nederland de voorraad van dit artikel hier te lande te gering dreigt te wor den voor het normale gebruik en be oogt te voorkomen, dat de hoeveelheid benzine beneden het hier te lande be- noodigde minimum zal dalen. Kan het duidelijker? Maar kan het dan ook onbeschaamder, als men hiei'van maakt: Nederland past op eigen houtje sanctiemaatregelen toe? En voor de zooveelste maal vragen we: moet dergelijke grove laster tegenover de Regeering, die enkel haar plicht doet, in ons land toegelaten worden? Dat begrijpt ons volk niet. De Zomerpostzegels Bruto-opbrengst 187.000 Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerpostzegels de volgende aantallen verkocht: U/2 cent (verkoopprijs 3 cent) 743.788 sluks; 5 ct (verk.pr. 8 cent) 636.622 stuks; 6 ct (verk.pr 10 ct) 1.076.356 stuks cn I2V2 cent (verk.pr. 16 cent) 396.050 st. De bruto opbrengst 'boven de frankeer- Waarde bedraagt rond fS7.000. VELE WAARDEERENDE TOESPRAKEN Aanbieding van een geschenk Vandaag heeft de heer K. K r u i h o f het voorzitterschap van het f N. V. neergelegd in een buitengew .ie alge- meene vergadering van het Verbond welke in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden werd. De groote zaal bood een feestelijke aanblik door de vele bloemen die waren gezonden. De geschenken, nog onder een doek verbor gen, wachtten op het moment dat ze zouden worden aangeboden. De zaal was geheel gevuld met mannen en vrouwen uit den kring van het C.N.V. en van bevriende or ganisaties. Voor deze vergadering bestond uit den breeden kring van hét Verbond begrijpelij kerwijze groote belangstelling; alle aange sloten organisaties waren vertegenwoordigd. De Voorzitter, de heer K. Kruithof, open de de vergadering. Hij deed zingen Ps. 68 10 en 17. las voor eenige verzen uit Ps. 103 en las daarna het formuliergebed van het C.N.V. In de statu ten, aldus sprak hij vervolgens, komt niets voor van een buitengewone algemeane verga derirg. Maar er moest iets op worden ge vonden. Wij hebben dan ook deze vorm gekozen. Als ik zeg „Wij" dan bedoel ik dat het plan door anderen is opgesteld en slechts aan mij is voorgelegd. Als ik al eens leiding hebt gegeven dan is het in dit oogen- blik toch zoo, dat ik geleid word. Dat heeft men er van als men oud wordt en de pensi oengerechtigde leeftijd heeft bereikt. U was aangekondigd dat ik een afscheids- ede zou houden, maar dit is een wel wat groot woord. Het zal slechts een af- scheidsw oord zijn. Ik zal het evenals van Oldenbarneveldt kort maken. Ik kan dat dit maal ook doen. In de Gids van 24 Oct. die een week telaat, verschijnt in verband met het afscheid van den voorzitter, zijn door mijn vriend Amelink en anderen zeer waar- deerende artikélen geschreven. Het is men- schelijk niet mogelijk meer goeds van iemand te zeggen. Het is wel wat mooi gekleurd. Daaraan hoef ik niets toe te voegen en om dat een mensch ook niet over zijn eigen ge breken spreekt zal ik het kort maken. Deze vergadering is als een bekroning, eer vervulling van al mijn verlangens en van wat in mijn ziel heeft geleefd. Dit zou ik wilen zeggen tot al deze menschen „dank voor Uw belangstelling". Simson was alleen krachtig als de Geest Gods in hem was. Dit heb ik ook in mijn leven mogen ervaren en ik zou willen samenvatten v/at er nu leeft 1 mijn ziel in hetgeen geschreven staat in s. 34 1. Ik loof den Heer, mijn God; Mijn zang klim on tot 't hemelhof; Mijn mond zing eeuwig tot Zijn lof Óm mijn gelukkig lot. Mijn ziel! loof d' Opperheer. Spr. installeerde daarna den heer Stapel kamp als voorzitter. Hij schetste de levens loop van den nieuwen voorzitter en wees er op, dat de heer Stapelkamp op 27 Februari a.s. vijftig jaar hoopt te worden en dus niet zulk een lange periode voor zich zal hebben s spreker. Met hartelijke woorden droeg de heer Kruithof het voorzitterschap van het Ver- bopd aan den heer Stapelkamp over. De heer A. Stapelkamp, de nieuwge- kozen voorzitter, aanvaardde nu de leiding van deze buitengewone algemeene vergade ring en gaf het woord aan de sprekers uit het Verbord, die den afgetreden voorzitter wilden huldigen. Allereerst sprak de heer H. Amelin-r, secretaris van het Verbond, namens het ge- heele C.N.V. Aan zijn rede ontleenen wy bet volgende: Toespraak van den heer Amelink Vriend Kruithof! Ruim 23 jaar hebt ge gestaan in dienst van het Verbond en 19J^ jaar zijt ge onze voorzitter geweest. Een evenlang tijdperk als gij voorzitter zijt ge weest, heb ik naast u, als secretaris mogen arbeiden. De arbeid welke gij voor het Ver bond hebt verricht, kan nimmer hoog ge noeg worden gewaardeerd. Wat ge tot srand gebracht hebt in de jaren 1912 tot 1916, toen ge geheel alleen voor het werk stond, kan moeilijk te hoog worden aangeslagen. In die korte spar.ne tijds is het u gelukt onder den zegen Gods het chaotische beeld, dat de Chr. vakbeweging toen in samenstelling en op bouw toonde, te v e rvormen en te h e rvor- men en den grondslag te leggen, waarop het gebouw der Chr. Vakbeweging naar een vast plan kon worden opgetrokken. Thars, nu gij als voorzitter en gesala rieerd bestuurder van ons heengaat, danken wij u daarvoor. Na die jaren zijt ge als voorzitter opgetre den en zijt ge met vaste hand aan ons Ver bond leiding blijven geven. Ons Verbond is gegroeid. Het ledental der aangesloten orga nisaties heeft een hoogte bereikt als velen onzer wel gehoopt, maar niet voorzien had- Mede dank zij den eveneens niet genoeg te waardeeren arbeid van wijlen onzen on- vergetelijken vriend Ruppert heeft de taak van ons Verbond zich in niet onbelangrijke mate uitgezet. Ik denk daarbij aan de vele zegenrijke instellingen en fondsen waarover ons Verbond thans beschikt. De arbeid van ons Verbond onderging telkens uitbreiding en het paste zich aan aan de gewijzigde tijds omstandigheden. Ik denk daarbij aan 't werk, dat thans voor de principieele en practische scholing onzer leden wordt verricht, aan onze studieclubs, en de zorg voor de jeug dige en andere werkloozen. Al deze arbeid, waarde vriend Kruithof, is onder uw beproefde leiding geschied. Gij stondt in later jaren gelukkig niet meer al leen voor het werk. Maar wij hebben u te danken dat gij aan den arbeid leiding hebt gegeven, dat gij met uw adviezen ons hebt geholpen en voorgelicht, en ons den weg hebt gewezen als wij in moeilijkheden zaten. Ik denk b.v. aan de beëindiging van het Twentsche Textielconflict van 1923 en 1924, toen de terreur der so cialisten onze leden bemoeilijkte. Toen dreigde het spaak te loopen. Kruithof moet komen, dachten wij allen die in Twente waren en gij zijt denzelfdën avond nog gekomen en met uw helder inzicht, uw strategische kennis, boven al de kracht van uw geloof, hebt ge ons geholpen. Dat was uw leider schap, dat onder moeilijke omstandig heden te helderder naar voren trad. Uw arbeid is door God gezegend gewor den. Onze beweging is een principieel Chris telijke Vakbeweging, die gevormd is in uw school. Wij geven u de verzekering, dat wij onder beding van Gods genade uw arbeid in uw geest zullen voortzetten. Wij weten, dat alles, waarvoor wij hebben te danken, moet eindigen in het Soli Deo Gloria, Gode alleen de eer. Indien wij in ons leven iets goeds mochten verrichten, dan deden wij dat alleen, dank zij Gods genade. Maar daar naast hebben wij ook u te danken. En wij zullen die dank ook tot uiting brengen in de aanbieding van een geschenk. Dat is voor u geen verrassing. Het is uw door den kunst schilder De Visser geschilderd portret, waar voor gij wekenlang hebt geposeerd (men zie hiervoor de fotopagina). Ziehier uw geschilderde beeltenis. Aan vaard dit geschenk als blijk van onze groote waardeering voor al den arbeid voor de Chr. Vakbeweging verricht. Moge de Heere u sparen en zegenen om met uw echtgenoote, kinderen en kleinkinderen nog lange jaren van de rust te genieten. Waarde vriend Kruithof, het ga u wel. God zegene u bij den voortduur. Nadat het applaus dat op deze rede weer klonk was weggestorven, en het fraai geschil derde portret ter bezichtiging van allen was gesteld, voerde de heer J. Hofman het woord, die sprak namens de leden van het dagelijksch .bestuuf. De heer .Hofman bood een geschilderd landschap aan. Vervolgens sprak de heer H. J. Terwey, voorzitter van den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond, namens de aangesloten organisaties. Hij bood een fraai huisorgel aan. De heer J. Meyer sprak namens het personeel van het Chr. Nationaal Vakver bond. Hij zeide dit met gemengde gevoelens te doen. Eenerzijds stellen wij, aldus spr., het op hoogen prijs ook in de gelegenheid te worden gesteld afscheid van U te nemen als onze patroon, anderzijds is eèn afscheid iets weemoedigs. Uw functie als voorzitter waardoor Uw taak meer lag buiten het bureau dan daar binnen, heeft U weliswaar nimmer in zoo nauw contact gebracht met ons, als wel het geval was met den zoo vroeg ontslapen pen ningmeester. Gedurende diens ziekte en direct na diens verscheiden hebt gij U ech ter meer ir.tens bemoeid met interne bureau aangelegenheden en dus rechtstreeks met het personeel. Vooral in dezen tijd hebben wij U leeren waardeeren. Hartelijk en medelevend begrijpend, met een open oog voor alles wat de belangen van anderen betreft. De letters K. K. van Uw naam kregen bijzondere beteekenis voor ons. In het oude Duitschland waren deze letters de aandui ding Kaiserlich-Königlick. De eerste K. duidt aan de hoogste waardigheid welke door U werd vervuld terwijl de tweede K. een weergave is van het koninklijke in U. Koninklijk wil zeggen een man van edel ge slacht, grootmoedig, eerlijk en trouw. Dit zijn eigenschappen welke in U vereenigd zijn en die meermalen tot uiting zijn gekomen. We zien U noode vertrekken, doch gunnen U de rust van harte. Wij wenschen u nog vele jaren rust toe. We hopen dat ge nog lang in staat zult zijn u te geven aan veel anderen arbeid die de liefde van uw hart heeft. Met deze woorden bood spr. namens het geheele personeel een schoorsteenklok aan, daarbij den wensch uitsprekende dat de voor zitter nog vele jaren gespaard moge blijven voor zijn gezin en allen die hem lief zijn. Hedenmiddag vond een afscheidssamen- komst plaats, waarin aan belangstellenden in den lande gelegenheid gegeven werd om van den scheidenden voorzitter afscheid te nemen. Ook voor deze samenkomst was groote belangstelling. O.a. was aanwezig Z.Exc. Minister Prof. D r. J. R. S 1 01 e m a- ker de Bruïne, de voorzitter van het Centraal Comité der A.R. Partij, de heer J. Schouten, de voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, de heer de B r u y n, af gevaardigden van de Chr. Werkgeversver- eeniging, den Christel. Middenstandsbond, en de Middenstandsbedrijfsvereeniging. Er werden verschillende toespraken gehouden. Op en een ander komen we Maandag nader De olieheffing in Ned. Indië Gaat vermoedelijk niet door BATAVIA, 26 Oct. (Aneta) Het Bataviasch Nieuwsblad meldt inzake de olieheffing, dat vermoedelijk afstand zal worden gedaan van het plan voor 1936 een bijzondere heffing, ac- cijnsverhooging of anderszins in te voeren voeren. Inmiddels zal onderzocht worden welke maatregelen urgent en billijk zijn en even tueel voor 1937 zouden kunnen worden ingc voerd. Inmiddels zijn de olieMijen bereid gevon den een bedrag van 5 millioen te schen ken voor het jaar 1936. Het Bataviasch Nieuwsblad meent, dat In dit geval zeer moeilijk zal zijn een formule te vinden waarbij een bedrag kan worden gewaarborgd cat niet op den consument wordt verhaald. STIJGENDE BELASTINGDRUK IN NEDERLAND Frappante statistische gegevens Onlangs maakten we melding van do toe nemende druk der gemeentefonds-belasting sinds haar invoering op 1 Mei 1931 als ge volg van den voortra rend ongunstiger ge worden financieel en toestand van een groot aantal gemeenten. Thans ls verschenen het „Overzicht van den belastingdruk over het belastingjaar 1935/1936". Deze publicatie, van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, bevat een aantal gegevens betreffende elk der belas tingen, die door het Rijk, de provinciën of de gemeenten over dit jaar worden geheven De inleiding dezer publicatie somt aller eerst op, welke wijzigingen in de jaren 1931 tot en met 1935 gebracht zijn in de belas tingen. die ten behoeve van het Rj.ik, de provinciën en de gemeenten geheven wor den. Hieruit blijkt, dat de belastingdruk sinds 1931 aanzienlijk is verzwaard. Aan de hand van uitvoerig cijfermateriaal wordt dit nader aangetoond. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de gemeentefondsbelas ting rechtstreeks worden geheven, is gedaald van 317 over 1931/1932 tot 32 over 1935/1936, terwijl het aantal ge meenten met het hoogst mogelijk aan tal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 30 tot 625. Voor de overige belas tingen zijn de verschillen ook belang rijk. Zoo is het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de vermo gensbelasting worden geheven, die rechtstreeks aan de gemeenten ten goede komen, gedaald van 524 over 1931/1932 tot 106 over 1935/1936. Daar entegen is het aantal gemeenten met het hoogst mogelijk aantal opcenten op deze belasting gestegen van 451 tot 897. Het aan tal gemeenten met het hoogste aantal opcenten >p de grondbelasting is van 1931 tot 1935 gestegen van 760 tot 1038 voor gebouwde en van 809 tot 1044 voor on gebouwde eigendommen, terwijl het aantal gemeenten met 200 of meer opcenten op ie personpele belasting in dit tijdvak is toegé- nomen van 13 tot 543. Het aantal geme_en fen. waarin geen opcenten op deze belasting wprden geheven, daalde van 198 tot 17. Vprder is het aanbal gemeenten met een wegen-, straat-, vaart- of rioolbelasting ge stegen van 183 over 1931 tot 325 over 1935; in hetzelfde tijdvak nam het aantal gemeen ten met een baatbelasting toe van 61 tot 98 en het aantal gemeenten met een belasting op tooneelverfooningen en andere vermake- lijkhederf van 402 tot 535. Daarentegen het aantal gemeenten met een zakelijke be lasting op het bedrijf gedaald van 90 tot 79. De belastingdruk per inkomen Over de jaren 1931/1932 tot 1935/1936 wordt verder een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk voor een inkomen vari f 5000 in de verschillende gemeenten. Hieruit blijkt, dat over 1931/1932 en 1932/1933 in de gemeente met den laagsten druk, ge vormd door de Rijksinkomsten- en Gemeen- tefondsbelesting in hoofdsom en opcenten 4.83 pet., van dit inkomen betaald moet worden en in de gemeente met den hoog- sten druk 8,07 pet. Over de jaren 1933/1934 en 1934/1935 zijn deze bedragen resp. 5.55 en 8.80 pet. en over 1935/1936 resp. 6 57 en 9,19 pet. Uit een grafiek is duidelijk te zien, dat n den loop dezer jaren een groot aantai gemeenten moest overgaan tot wijziging der classificatie en verhooging van het aanta'. oprenten op de Gemeentefondsbelasting, waaruit opnieuw de invloed van de ongun stige tijdsomstandigheden op de financiën der overheidslichamen merkbaar is. In een andere grafiek wordt een verge lijking gemaakt tusschen den totalen be lastingdruk voor enkele groepen van ge meenten. waaruit blijkt, dat in verhouding tot de andere groepen de belastingdruk voor de gemeenten beneden 2001 inwoners het laagst en voor de groep gemeenten van 500110.000 inwoners het hoogst is. De reis van de K 18 Gister hield in het Trippenhuis te Am sterdam de afd. Natuurkunde van de Aca demie een ledenvergadering. Prof. Dr F. A. Vening Meinesz deed mededeelingen over de reis van ITr. Ms. K XVIII, welke Wij grootendeels reeds heb ben gepubliceerd. Geheel nieuw waren de mededeelingen omtrent enkele resultaten van meer plaat selijken aard. Do resultaten op het eerste traject van de reis bereikt, aldus Prof. Ve ning Meinesz, geven den indruk dat de korstplooiingen van het Iberische schier eiland en van Marokko niet in den Oceaan doorloopen. De resultaten tusschen Dakar en Pernambuco doen zien, dat de Ro- manche trog (de loodingen geven daarvan een diepte van 7600 M. aan) isostatisch ge compenseerd is; het maakt niet den indruk dat men hier met een effect van een groote korstplooiing te doen heeft, zooals dat bij andere diepzoetroggen het geval is, hoewel de vele aardbevingscentra wel in die rich ting wijzen. Ook de dubbele Walvischbrug blijkt isostatisch gecompenseerd te zijn. Alle vermelde resultaten zijn nog voorloo- pig, maar het is niet waarschijnlijk, dat de definitieve resultaten een ander beeld kun- Steun erwtenbouw Van officieele zijde wordt ons medege deeld dat de steunvergoeding voor groene erwten en voor schokker erwten gedenatu reerd in het tijdvak van 6 tot en met 12 Oct. 1935 voor de kwaliteitsklassen C en D resp. f 3 en f 2.50 per 100 kg. zal bedragen. Deze steunvergoedingen zullen eveneens worden uitgekeerd voor de in bovengenoemd tijdvak gedorschte aan de standaardmonsters C en D voldoende gele erwten. De oliebollendagen van de crisis-comité's De Ned Ver. van Werkgevers iii het Bak kersbedrijf beeft besloten ten scherpste stel ling te nemen tegen het voornemen van Crisis Comitó's in diverse steden om ook tharis weer een oliebollcndag te organi- seeren. Boottrein m.s. Chr. Huygens De N.V. Stoomvaart Mij Nederland meldt dat de speciale boottrein met. passagiers en post in aansluiting op het motorschip Chris- tiaan Huygens Dinsdagmorgen 29 October om 10.20 V Genua zal vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 30 October 6.18 uur te Zevenaar; 7.11 uur te Arnhem; 8 uur tc Utrecht C.S.; 8.58 uur te Den Haag S.S.; 9 uur Amsterdam W.P.; 9.19 uur Am sterdam C.S.; 9.33 uur Rotterdam Maas. De misdaden te Oss De roofoverval op den kassier Otten De 40-jarige M. de Reuver heeft een vol ledige bekentenis afgelegd inzake zijn mede plichtigheid aan eenige ernstige misdrijven, onder andere de overval met roof óp den kassier Otten van de boerenleenbank te •en aan de Maas in September 1930. Na j verzet werd de kassier overmand en gedwongen de brandkast te openen, waaruit f 3000 werd gestolen .Thans hebben de vier verdachten van den overval allen bekend. De R, is naar de marechausseekazerne te Oss gebracht en zal nog verder aan den tand worden gevoeld omtrent nog andere mis drijven. FELLE PAKHUISBRAND Men meldt ons-uit-Rotterdam: Een felle en hardnekkige, brarnd heeft in den vroegen morgen gewoed in eendge pakhuispanden gelegen tus schen de Wijnhaven Z.z. en de Scheeipmakershaven. Omstreeks 5 uur werd de brand ontdekt in een peul vruchtenpakhuis aan de Wijnhaven, doch spoedig sloeg tot vuur over naar een meelpakhuis aan de Scheepma kershaven en vervolgens naar een ta bakspakhuis dat van Wijnhaven tot Scheepmakershaven doorliep, terwijl het oude Wijnkoopersgildehuis door het vuur werd bcdreagd. De brandweer is met veel slangen- wagens, drie motorspuiten, vier drij vende stoombrandspuiten en de auto ladder in actie gekomen om het vuur te bestrijden, waarin men na drie uur van harden strijd is geslaagd. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad Vandaag heeft de heer K. Kruithof hei voorzitterschap van het Chr. Nat. Vakver bond neergelegd. De opbrengst van de zomerpostzegels. De republikeinsche revolte in Griekenland heeft het zenden van oorlogsschepen naar Kreta noodzakelijk gemaakt. In het zuiden van Abessinië rukken de. Italianen verder op; in het noorden hebben nog steeds verkenningen en capitulaties, plaats. Gistermiddag is nabij Brussel een vlieg tuig der Imperial Airways verongelukt; er. waren geen dooden, wel een zevental ge wonden. De lieer C. Tabak herdenkt op '1 Nov* zijn .25-jarig jubileum als alg. secr. van hel Ned. Jongel Verbond, DANKBETUIGING Dames Overtollig Haai» Mevr. L» C. GIMBER, 156 Laan v. Meerder* voort, Den Haag, Tel. 331841, heeft mij geheel van mijn OVERTOLLIG HAAR afgeholpen, waarvoor ik haar mijn hartelijken dank be tuig. Ik kan dit adres met het volste vertrou* wen aanbevelen. Nieuwste, vlugge methode en voor iedere beurs. Mej. Joh. Breedevelt. Levendaal 74, Leiden. Cat. B gr. en fr. Vreeselijk bedrijfsongeval In een machine vermorzeld. Te Breda is de werkman J. L'uyten, '40 jaar oud, wonende te Princenhage, 'ge huwd en vader van drie kinderen, op de veco en Vhndercofabrieken met het drijf werk van een machine in aanraking ge komen en naar de machine gesleurd. De man werd zoo ernstig aan hoofd, armen, en beenen -gewond, dat de dood vrijwel on middellijk intrad. BALDADIGE BRANDMELDING Een 20-jarig jongmensch heeft te Am» -terdam zijn zucht tot baldadigheid bot: gevierd door de brandmelder in de Lepel straat hoek Lepelkruisstraat in werking te stellen, waardoor de brandweer noodeloos uitrukte. De politie van het bureau J. D. Meyerplein heeft hem echter kort daarna kunner. aanhouden, zoodat de rechter t.z.t. de rekening voor de ergerlijke baldadigheid met hem vereffenen zal. Twee kunnen meer dan één. Drie zijn tot nog meer in staat. Dat is zoo klaar als de dag. En toch passen we deze waarheid niet steeds toe. Daarom zouden we aan hen, die meedoen aan onze 5000-actie, de wenk willen geven: vraag U eens af, of ge niet nóg meer resultaat zoudt bereiken, wanneer ge 't eens gezamenlijk gingt doen. Men vormt bijv. een club van vier menschen, misschien nog meer, die samen het terrein overzien en er dan op uit trekken. Twee aan twee. Zulke welbewuste, taaie, volhardende 5000-propagandisten, die stoere werkers voor ons christelijk pers-ideaal, zijn, wanneer ze met hun tweeën beginnen, vrijwel niet te weerstaan. Elke week of om de veertien dagen komt men even bij elkaar om af te spreken, dat men tot 30 Januari 1936, den einddatum der 5000-actie. niet aan opgeven denkt, en om weer opnieuw het werk te verdeelen. Men werkt stevig, maar met afwisseling, bijv. driemaal per week een uur. En t zou al heel vreemd zijn, als bij zulk werken geen resultaat werd behaald. We hopen menig invulbiljet van zulke 5000-propagan disten te mogen ontvangen, van mannelijke zoowel als van vrouwelijke. Ons betoon van waardeering zal niet uitblijven AFDEELING PROPAGANDA. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1