fliniwr gTritosdjr (tumrmtt TWEE SCHEPEN BIJ EGMOND GESTRAND Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Angstige oogenblikken op de sleepboot „Drente'' abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling timers 5 ct. met Zondagsblad 71/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5608 MAANDAG 21 OCTOBER 1935 15e Jaargang sabbertentieprijjen Van 1 tot 5 regelsM7'/» Elke regel meer f 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiên per regel 0.171/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau v. wordt berekend 0.10 HET VIJFDUIZEND-PLAN DE EERSTE STREEP AAN DEN BALK Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat de Eerste duizend netto nieuwe abonné's voor de Vereenigde Christelijke Pers, onder welken naam samenwerken De Rotterdammer. Dordtsch Dagblad, Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant geboekt zijn. Men weet, dat wij afspraken 5000 nieuwe abonné's vóór 1 Februari 1936 te winnen. Onze groote dank aan wie medehielpen. Thans gaat het verder. De gang zit er in. Lezers, zoowel als Agenten gelieven onverdroten hun krachten in te spannen bij dezen Vreedzamen Wedstrijd. Ieder, die een abonné aanbrengt, verkrijgt een fraaie, zilveren V.C.P.-theelepel waarvan de eerste verzending ongeveer 15 Nov. a.s. begint. Wie méér abonné's winnen, ontvangen, naast den lepel, nog een ander geschenk. Terwijl tien zeer kostbare premies worden uitgereikt aan hen, die bovenaan staan. Er begint reeds eenige lichte spanning te komen. Dat mag, voor dit goede doel. onmisbaar voor de stabiliteit der Christelijke actie in ons land In elk Christelijk gezin, het Christelijk dagblad! Abonné's geve men dus op aan de administratie van dit blad. AFDEELING PROPAGANDA •t* DE HOOFDSCHULDIGE GAAT VRIJUIT Tot een tragische veroordeeling was dezer dagen de rechtbank te Rotterdam genood zaakt. Een chauffeur van een vrachtauto was achter het stuur in slaap gevallen; had toen, natuurlijk, een aanrijding gekre gen en dit had aan een dertienjarige knaap het leven gekost. Dood door schuld, luidde het rechtvaar dige vonnis. Maar... het bleef bij een milde eisch van drie maanden. Dit wijst er voldoende op, dat de rechter verzachtende omstandigheden liet gelden. Deze waren dan ook in ruime mate aanwezig. Er was verschil van meening over de vraag of de chauffeur des avonds om 8 uur, dan wel om half 10 met zijn werk gc was; maar vast staat, dat hij om half twee weer vertrekken moest. Tegengesproken werd ook niet, dat hij van de 51 uur 34 had gewerkt en getuigen verzekerden, dat hij meermalen dienst had gedaan van Vrij dagmorgen tot Zondagavond, zonder rust pauze en eten achter het stuur. De patroon, als getuige opgeroepen, hield zich van den domme. Hij wist van alles niets. Maar wel bleek waarheid te zijn, dat hij den chauffeur ontslagen had, omdat deze zich op zijn vermoeiende dienst had beroepen. Dat had hij niet mogen doen, want nu werd de patroon indirect als mede schuldige aangewezen. Maar zou deze patroon nu werkelijk mee- nen, dat zijn houding ook maar bij één weldenkende verdediging vindt? Het pu blieke oordeel kan niet anders luiden dan dat niet de chauffeur, die gestraft wordt, maar de patroon de hoofdschuldige is. En dat hij ten onrechte vrijuit gaat Van weinig levenskennis gaf ook een leden van de rechterlijke macht blijk, toen bij tegen den chauffeur zei, dat hij maar had moeten weigeren zoo onmenschelijk lang te werken; zelfs, al dreigde de patroon dan met ontslag. Het is onbarmhartig zulks tc zeggen tegen iemand, die als oud ste zoon kostwinner is voor een groot gezin en die bovendien tevergeefs om steun zou vragen als hij v r ij w i 11 i g werkloos werd. Het één zoowel als het ander stelt duide lijk in het licht, hoe noodzakelijk het is, dat de arbeids- en rusttijden van chauf feurs bij de wet geregeld worden. De rigou reuze concurrentie leidt tot vreeselijke mis standen en onmenschelijke werktijden. En dat in een tijd van angstige werkloosheid. VOORZITTER G.N.V. De heer Stapelkamp gekozcii Tot voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond is in de heden ochtend gehouden vergadering geko zen de heer A. Stapelkamp, thans secretaris var dit verbond. DE NED. AMBULANCE NAAR ABESSINIE DE TWINTIGDUIZEND GULDEN OVERSCHREDEN In de afgeloopen week zijn de bijdragen voor de even- tueele uitzending van een Nederlandsche Ambulance naar Abessinië met onge veer 10.000.vermeer derd en is de 20.000.^ reeds overschreden. Dankbaar, zeer dankbaar is het Hoofdbestuur van 't Nederland sche Roode Kruis voor de vele grootere en kleinere bedragen, die het ontvangen mocht. Giro bedragen van 0.25 en 0.50 zijn met evenveel vreugde ont vangen, als de grootere giften. Het benoodigde bedrag is echter nog lang niet aanwezig om zelfs tot een bescheiden uitzending te kunnen over gaan. Het Hoofd bestuur hoopt, dat nog velen, zeer velen hun bijdragen willen zenden. Italië heeft laten weten, dat het eventueele aanbiedingen van buitenlandsche Roode Kruisver- eenigingen niet zou aanvaarden. Intusschen sluit dit, zooals ge noegzaam bekend is, niet uit, dat gewonde en zieke strijders van beide partijen zonder aan zien des persoons in elke ambu lance worden geholpen. Stort Uw bijdrage op postreke ning No. 22120 van het Neder landsche Roode Kruis. De heer A. Stapelkamp was vóór zijn be noeming in 1931 tot secretaris van het C.N.V. secretaris van den Ned. Bond van Chr. Fahrieks. en Transportarbeiders. Stoere nachtelijke reddingspogingen brengen alle opvarenden in veiligheid Voor de „Kerkplein" geen direct gevaar De Kerkplein was Vrijdag van 'Amsterdam vertrokken, geheel leeg, op weg naar Schie dam, waar het schip kolen zou laden voor Buenos Aires en eerst zou dokken voor lange zeereis. De hoeveelheid bunkerkolen was juist voldoende voor de reis naar Rot terdam. Aanvankelijk was het weer tamelijk In den nacht van Vrijdag op Zatei te omstreeks twee uur lagen de sluizen IJmuiden achter ons, en wij konden niet moeden, welke hachelijke avonturen ons te wachten stonden. Het weer, werd al spoedig slecht: er stond een hooge zee, en de wind was uitgeloopen tot een storm. Wij zagen al gauw dat wij met kolengebrek te kampen zouden krijgen. Kapitein Dekker besloot assistentie het bureau „Wijsmuller" te IJmuiden i roepen en seinde om een sleepboot, die ons naar den Waterweg kon brengen in geval van nood. Wij zaten toen weer dicht onder de pieren van IJmuiden en alle krachten moesten worden ingespannen om daar yrij van te blijven. Zoo tegen twee uur Zaterdagmiddag kregen wij de „Drente" in zicht. Direet probeerden io vast te maken, maar de eene poging na de ander© mislukte; tweemaal knapte de sleepkabel. Bij de derde poging zagen wij, dat het met de „Drente" mis ging. Wij konden er wei nig aandacht aan besteden. Wij zaten zelf vlak onder den wal, ter hoogte van Egmond. Zware zeeën braken tegen het schip, dat gelukkig doordat wij leeg waren hoog op de golven lag. Dat is ons geluk geweest; wij werden over de hanken heen geslagen en weldra zaten wij vrijwel oo het strand, op een af stand van misschien 100 meter .van den duinvoet. De „Drente" er slecht aan toe De kleine en zware „Drente" was er slecht aan toe; ongeveer op hetzelfde oogenblik tusschen half acht en acht uur word het scheepje over de banken heen geworpen; muurvast werkte het zich in het zand; onmiddellijk werden noodseinen gegeven. De storm had tegen elf uur zijn hoog tepunt bereikt, de eerste poging met de reddingboot faalde, de bootwagen werd stukgeslagen, een roeier liep lichte ver wondingen op. Het was een fascineerend schouwspel, deze twee schepen te zien vechten tegen 't razend geweld van wind en water. Vlak voor de Egmondsche vuurtoren ligt de „Drente", er is geen licht te zien, geen mensch is op het dek aanwezig, geweldige watermassa's slaan op en over het laag op het water liggende vaartuig, om in schuim vlokken te verstuiven. Roller na roller breekt op het sterke sleepschip, dat nu machteloos weerstand moet bieden; de vuren zijn gedoofd; er is water binnengeslagen de lenspomoen hebben het niet kunnen bolwerken. Intusschen was reeds te drie uur in den middag de „Neeltje Jacoba", de motorreddingboot te IJmuiden, uitgevax-en om indien noodig de „Kerkplein" te Een brullende West-Noordwestelijke storm heeft Zaterdagmiddag en Zater dagnacht onze verraderlijke kust ge teisterd. Na eerst in Groot-Brittannië groote verwoestingen te hebben aange richt de storm bereikte in Schotland een snelheid van 100 mijl ging het met volle kracht op ons land aan. Vele schepen geraakten op zee in nood en angstige uren zijn vooral beleefd te Egmond aan Zee, langs de kust van N.-Holland, waar een dubbele scheeps ramp plaats vond. Zaterdagavond tus schen 7 uur en half acht zijn 't stoom schip „Kerkplein" van de M ij Millingen uit Rotterdam en de sleepboot „Drente" van het bureau Wijsmuller te IJ mui den, even benoorden Egmond gestrand. Vooral de positie van do „Drente" was hachelijk en de beman ning verkeerde urenlang in levensge- Echterkon een nieuwe en eervolle pagina worden toegevoegd aan het gulden boek, waarin de moedige reddingen, door de mannen van de Noord-Zuid-Holland Red- ^maatschappij verricht, staan opg© teekend. De dappere Egmondsche kustbewoners zijn er in geslaagd 13 schipbreukelingen geheele bemanning van de zeesleep boot „Drente" van een wisse dood te red Ook werden 13 van de 21 leden der bemanning van de SOOO tons groote vracht boot s.s. „Kerkplein" de rest wilde niet van boord aan land gebracht. De „Kerkplein" is een ongeveer 8000 bru- to-registerton metend vrachtschip van de N.V. Scheepvaart Mij „Millingen" te Rot terdam. Het schip was Vrijdagavond to kwart voor elf leeg van Amsterdam naar Schiedam vertrokken. In den voornacht heeft de „Kerkplein" zee gekozen en van dat oogenblik af is het schip voortdurend in moeilijkheden geweest. Ten gevolge van den hevigen storm, gepaard gaande met 't feit, dat het schip geen lading in had, en derhalve slecht bestuurbaar was, hadden de opvarenden het zwaar te verantwoor den, zoodat het dan ook geen verwondering behoefde te baren, dat Zaterdagmiddag twee uur draadloos om sleepboothulp v gevraagd. De „Kerkplein" had bovendien gebrek aan bunkerkolen. Van IJmuiden is daarop de sleepboot „Drente" vertrokken. Om half vijf was echter nog geen verbinding tot stand ge bracht, omdat tot tweemaal toe de sleeptros knapte. Om zeven uur 's avonds werd een ve Doging ondernomen om een ver binding tot stand te brengen. Ook deze mis lukte. Tot overmaat van ramp geraakte toen de tros in de schroef van de „Drente", waardoor èn het s.s. Kerkplein" èn de sleep boot „Drente" kort na elkaar bij Egmond op het strand liepen. De „Drente" kwam vlak voor den vuilf- ren te liggen, de „Kerkplein" strandde iets Zuidelijker. Aan boord van laatstge noemd schip bleven do lichten branden, faaruit bleek, dat alles met de machine- :amer in orde was. Van het schip werd bovendien geseind, dat er voor de beman ning geen direct gevaar bestond. Erger was de „Drente" er aan toe. Het kleine schip werd hoog op de ban- ken geworpen, zoodat de golven er aan alle kanten overheen sloegen. De situa tie werd nog dreigender, toen om 8 uur de vloed kwam opzetten. Om kwart over negen zijn op de brug an de „Drente" nog menschcn gezien. Doch om half tien waren alle lichten ge doofd. Met ontzetting zag men plotseling op het strand, dat do sleepboot als een speelbal door de huizenhooge golven werd opgenomen cn ver op het strand geworpen. Boven den storm uit hoorde men het hulpgeroep der bemanning. „Help, wij ver drinken". Alles liep echter wondergoed af. Later in den avond hadden de opvarenden het niet meer zoo zwaar to verduren en tenslotte gelukte het de bemanning behouden aan al te brengen. Een lid van de bemanning vertelt Een lid van de later aan wal gebrachte bemanning van het s.s. Kerkplein, vertelde 9?er een vcn ^clcr is een gedeelte van het haventioifd tc Scheveninytn ons over de rampspoedige reis het volgende: tijdens de hevige storm verdikt. Een foto van het weggezakte gedeelte. hulp te snellen. Dit reddingsvaartuig kon echter niet dicht genoeg bij komen om as sistentie te verleenen; het schip zat reeds te dicht op den wal. Na den geheelen mid dag en een deel van den avond in de nabij heid te hebben gekruist, werd, toen het duidelijk was, dat de redding van 't strand moest komen, de „Neeltje Jacoba" draad loos teruggeroepen....*. De Egmonders op hun 'posl De Egmonders waren op hun post, aan vankelijk werden pogingen aangewend om met het Whipper-toestel verbinding met de .Drente" te krijgen, maar dit mislukte. Steeds machtiger loeide de storm; fel striemden de regenvlagen, 'terwijl de bran ding hoog opsloeg tegen het door de storm afgevreten duin. Te midden dier woedende elementen vochten de wakkere Egmonders om hun roeireddingboot, waarmee zij reeds zoo tallooze schipbreukelingen van tot on dergang gedoemde wakken hebben afge bracht, vlot en met den kop in de golven te krijgen. Eenmaal is het mislukt; ze kon den niet dicht genoeg bij de „Drente" komen; zagen menschen staanriepen, schreeuwdenwerden teruggeslagen, terug in de kokende branding, terug naar het strand, waar honderden in ang adembeklemmende spanning wachtten en hoopten. Het is ongeveer half twaalf geworden, er wordt op de duistere „Drente" een lichtsignaal afgestoken, „Helpt ons" „Helpt ons". De roep op het strand wordt verstaan; weer staan ze klaar, edele Egmonders, die van geen wijken wetenZij ploeteren, wadend in de ziedende en kokende en schuimende golven, om de boot, die door paarden naar 'het strand is gesleept, in haar element te brengen. Telkens en telkens weer wordt het scheepje teruggewor pen; maar ieder kent zijn plicht en ver vult die met kalme, onwrikbare vast beradenheid. De tactiek was om een hooge zee af te wachten en als die dan de reddingboot vlot maakte, werden onmiddellijk de riemen uitgeslagen,om het schip met den kop in de golven te krijgen; teleurstelling ging door de honderden toeschouwers, wanneer de poging weer mislukte. Eindelijk, een verlossende kreet van bewondering gaat op uit de menigte, eindelijk is de boot los. Dan begint de spanning eerst recht: de zoek lichten van de Reddingmaatschappij e tientallen koplichten van de op de Strand- boulevard geparkeerde auto's zetten de reddingboot en daarachter het gestrande schip, waarop dertien menschen in doods nood verkeeren, in daghelderen, spookach- tigen lichtschijn. Geweldige witbelichte gordijnen van druppels en vlokken spuiten achter en over de „Drente". Over dat angst- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Schepen in nood op de Weslerscheldeé Op de Grevelingen is een schip gestrand. Prof. Dr. L. van der Horst heeft ter gele genheid van de dies der Vrije Universiteit een rede gehouden over „Symptoom of sym- Te Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de Ned, Hero. Zondagschoolbónd op Geref. grondslag. Be najaarsvergadering van de Vereen, lot bevordering van het Chr. Onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen, Be Voorzitter der ontiuapeningsconfereifr tie, Arthur Henderson, is op 72-jarige leef tijd te Londen overleden. wekkend en fascineerend tooneel werpt vuurtoren zijn stralen..^. Spannende oogenblikken Aan boord van de „Drente" zien wïj geen levensteeken, behalve een enkel oogenblik een lichtsignaal. Het ontzagwekkende feit heeft ziclï in luttele minuten afgespeeld; het dappere scheepje heeft zich een weg gebaand door de woedende golven, die hun uiterste best schijnen te doen om hun prooi te behou dender is verbinding; de reddingboot ligt aan de lijzijde langszij en ihet overspringen van de bemanning is het werk van enkele oogenblikken. Dan komt er nog een span nend moment: zal het lukken het strand weer te bereiken?, De boot is al gauw los en ilatf... enkele oogenblikken later gaat er een dave rende juichkreet langs Egmonds strand: de bemanning van de „Drente" is in veiligheid. Er wordt een ketting ge vormd; Egmonders loopen zee in en de reddingboot ligt enkele oogenblikken later veilig op het met wit schuim be dekte strand. Maar de gezagvoerder .van de „Drente", kapitein J. de Graaff ontbreekt; hij is nog op het wrak....», In optocht gaat het naar het café ,.De> Boei", waar de waard, de heer Van de Pol en zijn gezin, de geredden gastvrij ontvangt., Droge kleeren zijn al besteld en aangeko men, en na een warm bakje koffie met cognac begint een algemeene verkleed partij. De wakkere secretaris van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappii, die steeds vooraan staat in dezen zwareii nacht, heeft tot een derde tocht met de reddingboot besloten; de kapitein van du „Drente" is nog aan boord, ook hij moet gered worden. Opnieuw in zee Weer beginnen schipper Van der Plas en zijn mannen den strijd met hun erfvijand. Weer falen aanvankelijk de pogingen, weer s'a^n honderden in voelbare spanning den strijd gade. Dan is het zoo ver; hoog op den rug van een golf rijdt de reddingboot zee in. De zoeklichten volgen het scheepje, razend brult de storm en klettert de regen; neerBijna recht gaat het op de „Dren te" aan, waar zich nog één man, de gezag voerder bevindt; als laatste zal hij zijn schip verlaten. Vol spanning wachten wij, tot werkloos heid gedoemde toeschouwers, het oogenblik, af, waarop de boot langszij zal liggen en dü kapitein over zal stappen. In heel korten tijd gelukt het de redding boot vast te maken; huizenhoog slaan do golven over beide schepen De kapitein van de Drente" is nergens zien; twee leden van de reddingbootbe manning, B. Eisenberger en H. Wijkcr, zien wij van den wal af aan boord van de .Drente" klauteren. Watermassa's spoelen over het schip; soms zijn zij onzichtbaar, door de schuimende waterhoozen, die over de „Drente" breken. Maar zij zetten door; op den wal zien wij de beide helden over het dek loopen naar de brug, naar de radio hut, naar het voorschip Dan gaat er een dankbare juichkreet van den wal op; kapitein De Graaf is gevonden, hij komt. met zijn redders op de reeling en weldra is hij door sterke handen in de reddingboot gedragen. De terugtocht begint; enkele minuten later is zij onder oorverdoovend gejuich van de omstanders op het strand gebracht. In blijde triomftocht gaat het naar café ..De Boei" waar de bemanning om de kachel zit en al weer aardig heen i3 over vermoeienissen en verkleumdheid. 't Was een mooi moment toen de crew van de ,Drente" zijn gezagvoerder begroette. HZAe verder Ulz. 2.^

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1