DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Quaker Havermout ^ÈiexuU^ybfiieget ZATERDAG 1? OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EGYPTE'S POSITIE liet feit, dat bij de diplomatieke bespre kingen, zoowel te Rome, Parijs en Londen steeds de concentratie der Britsche zei krachten in de Middellandsche Zee uitgi speeld wordt tegen het samentrekken, van Italiaansche zijde, van troepencontingenten en militaire vliegtuigen iu Libye, kant der Egyptische grens, vestigt telkens opnieuw de aandacht op de rol, welke het land van den Nijl bij een eventueel uitbre ken van een Britsch-Italiaansch conflict mogelijk zal hebben te spelen. Egypte is voor de internationale verbin dingen niet de „landen van overzee" van verstrekkende beteekenis, men denke slechts aan de scheepvaart op Britsch- en Nederlandsch-Indië, en de communicatie met Zuid-Afrika. Brittannic, welks belan gen in deze richting van waarlijk vitale beteekenis zijn, kan nimmer riskeeren, dat Suezkanaal en Roode Zee zich machtsuitoefening zouden onttrekken, reden waarom dit land, ook sinds 1922, toen het zijn protectoraat over Egypte ophief, bleef staan, deze groote internationale ver keerswegen onder eigen militaire controle te houden. Het eigen leger van Egypte is dan ook, daar het zelfs niet eens over mo derne zware artillerie beschikt, practise!) gesproken van weinig beteekenis. John Bu' is hier in zijn kracht als internationale politieagent; de belangen die hij hier voor staat zijn voor een aanzienlijk deel dezelfd- als die Nederland bij vrije en veilige vaart op zijn koloniale wereldrijk rond den evenaar heeft. Daarnaast heeft Engeland dan nog inte ressen, welke men van privé aard zou kunnen noemen. Het heeft eveneens Angb Egypte in handen, Deter bekend als de Soe dan. voor welks stroomgebied het Abe* sijnsche Tana meer van groote beteekenis is. Zou Rrittanniè concessie kunnen krijgen voor het bouwen van stuwdammen en andere waterwerken in het gebied van dit enorme reservoir, dan had het daarmei de controle over heel den Nijl, en zou he de bewoners van den benedenstroom, du: dc Egyptenaren, indien het pas gaf, door scherpe waterregulatie zijn invloed kunnen doen gevoelen. De periodieke Nijl-overstroo nung, welke het vruchtbare slib tot ver over de rivieroevers brengt, men weet dit vanouds, is voor de Egyptische landbouw met minder dan levensvoorwaarde. Om al deze verschillende redenen is het Voor Groot-Brittannië van belang, dat zijn positie in deze streken in geen enkel op zicht wordt verzwakt De concentratie van Italiaansche troepen aan de Libysch-Egyp tische grens heeft in Londen dan ook een vrij onprettigen indruk gemaakt, een kaai die Rome uit tracht te spelen tegen hel samentrekken der Britsche vloot in hoi Middellandsche Zeebekken. Vermoedelijk zuilen beide partijen, dus zoowel Rorue als Londen, er tegen-op zien, hun krachten in deze stroken te meten. Weliswaar worden Libye en Egypte door een zeer moeilijk begaanbaar woestijnge bied gescheiden, doch bombardementseska ders ondervinden daardoor weinig moeite, dc NijJdelta te bereiken en daar schade aan te richten. In Egypte heeft Italië bovendien reeds langen tijd heftige anti-Britsche propagan da gevoerd, speciaal onder de leden der Wafd-partij. Dit is een ultra-nationale Egyp tische organisatie, welke uiteraard zeer al- wijzend tegenover den Britschen invloed In het Nijlland staat. Een Anglo-Italiaan- srhe oorlog, tot uiting komend in het Nijl- gebied, zou deze strijdbare inheemsche or ganisatie wel eens den weg kunnen ope nen om wat als een vreemd juk Wordt volledig af te schudden. Hoewei Londen volhardt in een bijna straffe Volkenhondspolitiek, zijn er de laat ste dagen symptomen, dat dit Egyptische Aremmcnt meer en meer gewicht in de schaal gaat leggen. De geruchten nemen in kracht toe. dat een terugtrekken Italiaansche strijdkrachten aan de Libyscrie grens door een verminderen van de Brit sche oorlogsvloot in de Middellandsche Zee zou worden gevolgd. De dezer dagen op nieuw onderstreepte Britsche verklaring, dat Engeland niets zal ondernemen inzake het Abessijnsche conflict, tenzij in volledige overeenstemming met Genève, en zoo zijn acti6 collectief zou worden gesteund, geven nieuwe grond voor de hoop, dat althans een Europeesch conflict zal kunnen wor den vermeden. De versterking der Albaneesche kust Geen mobilisatie! Naar het Albaansche nieuwsagentschap mededeelt, is het gemachtigd hel in de pers verspreide bericht tegen te spreken, volgens hetwelk tusschen Italië en Albanië een over eenkomst aangegaan zou zijn betreffende de versterking van de Albaansche Adeiatische kust. Ook de berichten over een moblisatie van verscheiden lichtingen in Albanië zijn geens zins in overeenstemming met de feiten. Er zijn slechts 3 bataillons onder de wapenen geroepen voor hot houden van oefeningen. Deze bataillons hebben drie andere afgelost, wier oefentijd beëindigd was. Verboden huwelijken in Duitschland De nieuwe wet lot bescherming van de er felijke gezondheid van het Duitsche Volk be vat in acht paragraphen een aantal bepa lingen. welke de mogelijkheid geven in ze kere gevallen pen verbod uit te sproken dat een huwelijk zal worden gesloten. Een huwelijk zal niet kunnen worden vol trokken. wanneer: een der beide verloofden lijdt aan een ziekte, welke gevaar voor over erven aan de wederhelft of nakomelingen in sluit; oen der verloofden onder voogdij of voorloopige voogdij staat; een der verloofden een geestelijke storing heeft, welke hem of haar voor de volksgemeenschap ongewenscht doet voorkomen; eon der verloofden lijdt aan een ziekte, welke het gevaar met zich zou kunnen brengen, dat het eventueele nage slacht er mede besmet zou worden. De Moessali in Abessynsche handen Wapentransporten komen uit Britsch-Somaliland Van het Noordelijk front wordt ge meld, dat de Italianen een groote activi teit aan den dag leggen bij het aanleg gen van stellingen. Zij hebben loopgra ven aangelegd en prikkeldraadversper ringen tot stand gebracht. Men is van meening. dat deze tactiek moet worden opgevat ais een voorzorgsmaatregel te gen een massalen aanval der troepen van Ras Seyoem. De berichten over opstanden in Je pro vincie Godsjam worden te Addis Abeba officieel gedementeerd. De Abessijnsche regeering verklaart, dat de mobilisatie bevelen voortreffelijk ten uitvoer wor den gelegd. De troepen zijn reeds op marseh ge gaan en «orden binnenkort aan het front verwacht. Abessijnsche keizerszoon streng bewaakt Naar uit Addis Abeba wordt bericht wordt dc zoon van den vroegeren keizer van Abessinië en kleinzoon van Menelik Ligj .lassoe in zijn gevangeniaschap in Tad joepa onder strenge bewaking gehouden. Reeds zouden pogingen in het werk gesteld zijn om hem te bevrijden. Zij werden ech ter verijdeld Geen bombardement van Addis Abeba en Diredawa Thans wordt bevestigd, dat, in verband met de stappen, die verschillende regeerin- gen te Rome hebben gedaan, de Italiaan sche regeering aanwijzing heeft gegeven dat Addis Abeba en Diredawa niet zullen «orden gebombardeerd, indien althans deze steden geen steunpunten voor troepen of op slagplaatsen voor oorlogsmateriaal «orden. Het Fransche stadsdeel van Diredawa is, evenals het Fransche troepencontingent, op grond van een Fransch-Italiaansche over eenkomst door optische signalen kenbaar Het Italiaansche legerbericht „Generaal De Bono seint, dat met uit zondering van verkenningsvluchten door de luchtmacht geen nieuws van het Noordelijk front en het Somali-front te melden is. De Abessijnsche stamhoofden en reli gieuze gemeenschappen blijven hun on derwerping aanbieden". Geen conflict met De Bono Het bericht uit Addis Abeba, volgens het- elk oneenigheid zou zijn gerezen tusschen Mussolini en De Bono over het langzame oprukken der Italiaansche troejrcn, wordt te Rome tegengesproken en volkomen on gefundeerd genoemd. Een „sprong naar het Zuiden" Een „sprong naar het zuiden", zoo ver klaart men te Asmara, kan thans ieder oogenblik worden verwacht. De Italiaansche troepen staan weer gereed voor den op- marseh. De achterhoedediensten zijn vol komen voorbereid. De luchtmacht heeft het terrein ten Zui den van Adoea nauwkeurig verkend. Munitie voor den negus In den loop van deze week zijn te Ber- bera de voornaamste, zeehaven van Britsch- Somaiiland. meer dan zeven millioen ge- weerpatronen meerendeels van Belgisch fabrikaat, gelost en naar het zuidelijke front gezonden. In verband hiermede zou het Italiaansche ministerie van oorlog het noodzakelijk achten dat de Italiaansche troe pen in Zuid-Abessinië zoo spoedig moge lijk naar Dsjidsjiga en Harrar oprukken. Gevechten bij Fransch Somaliland Volgens een te Parijs uit Dsjiboeti ont vangen bericht heeft een Italiaansche afdee- ling, die in bet Abessijnsche woestijnge bied ten Noorden van Fransch Somali-land de overige troepen «-as afgesneden, na hevige gevechten «eer een doortocht gevon den naar Eritrea De Abessijnen houden den berg Moesa Ali die de hoogvlakte van Aocssa be- heerscht, bezet. De grens van Fransch Somali-land wordt door Fransche troepen scherp bewaakt voor het geval ufdeelingen der strijdende partijen mochten willen uitwijken. Britsche onderdanen gedood? Naar fe Dsjiboeti verluidt, onderzoeken de autoriteiten van Britsch-Somaliland de berichten, volgens «elke t>ij den Italiaan schen opmarsch in Ogaden Britsche onder danen zouden zijn gedood, terwijl door gif gas een groote verwoesting onder de kud den dier Britsche onderdanen zou zijn aan gericht. Britsche gezant bij Mussolini Gisteren heeft de Britsche gezant te Ro me. Sir Eric Drummond een onder houd gehad met Mussolini. Men heeft den indruk, dat gesproken is over het terug trekken van de Engelsche vlootstrijdkrach- ten uit de Middellandsche Zee en een ver mindering van de hoeveelheid Italiaansche troepen aan de Egyptische grens van Cyre- naica. Hoewel dit anders geenszins het ge bruik is. zal ditmaal, naar van Engel sche zijde verluidt, over het onderhoud tusschen Mussolini en Sir Eric Drum mond een officieel communiqué van 12 pagina's worden gepubliceerd. Britsche versterkingen voor Egypte Uit Caïro meldt de „Times", dot m over leg tusschen de Britsche en Egyptische regeeringen, besloten is tot versterking van het Britsche garnizoen in Egypte, met het oog op het feit., dat Alexandirië is ingericht als tijdelijke basis voor de Middellandsche Zee-vloot en bovendien naar aanleiding de aanzienlijke uitbreiding der Italiaansche strijdkrachten in Libye. De Britsche versterking zal voorloopig bestaan uit een brigade infanterie, dde zeer binnenkort in Egypte zal aankomen. Bri gade-generaal Priestman, die het bevel óver de nieuwe afdeelingen op zioh zal nemen, heeft gedurende de volksstemming het Brit sche contingent in het Saargebied gecom mandeerd. De nieuwe brigade zal voorloo pig te Alexandrië blijven. ïntusschen zijn een Britsch bataillon uit Cairo en een Egyptisch bataillon naar Mersa Matru aan de Westkust gezonden om het Egyptische bataillon te versterken, dat ook in normale tijden in garnizoen ligt te Sól- loem aan dc grens. Worden de economische sancties vertraagd? In de economische subcommissie der co ördinatiecommissie, is men het eens ge- worden over den grondslag vaa een ontwerp resolutie, waardoor, naar het D. N. B. meldt, de officieele inwerkingtreding der economi sche sancties met minstens veertien dagen zou worden vertraagd. De subcommissie stelt voor, de maatrege len tegen den Italiaansohen invoer te ver binden met die, welke ten doel hebben, de levering van grondstoffen voor oorlogs materiaal aan Italië te verhinderen. De beide maatregelen zouden dan door de regeeringen zoo mogelijk tegelijkertijd in werking moeten worden gesteld. Te dien einde zal volgens het ontwerp de coördinatiecommissie de regeeringen vra gen, of zij voor 28 October het tijdstip wil len mededeelen, waarop zij de betreffende maatregelen willen ten uitvoer leggen. De juridische commissie heeft o.m. Jïeslo- ten, dat de eisch van onderlinge hulpverlee ning dbr Volkenbondsstaten bij het uit" oefenen van sancties een buiten werking stollen van de meestbegunstigingsclausule volkomen rechtvaardigt. FRANSCHE STEUN VOOR BRITSCHE VLOOT? Lavals antwoord De Frfloisohe minister-pree.ident Lava!] heeft den Engelschen ambassadeur in ken nis gesteld van den inhoud van het Fran sche antwoord op de Engelsche informatie nopens een steun van de Fransche vloot ingeval van een IUiliaanschen aanval op Engeland. Naar in goed ingelichte Fransche kringen verluidt, is Frankrijk het eens met Let gebiedend karakter van het derde lid van artikel 16 van het Handvest van den Volkenbond, dat den Volkenbondskiden verplicht dat lid vam den Volkenbond bij te staan tegen vvien een aanvallende staat druk maatregelen neeant Frankrijk zou derhalve in een eventueel geval ziju deel nemen in de collectieve ver antwoordelijkheden en geeft derhalve een bevestigend antwoord op de Brit sche vraag. Men wijst er evenwel in Fransche kringen op, dat de feitelijke voorwaarden voor de ten uitvoer legging van hert derde lid van artikel 16 onder de huidige omstandigheden niet het gevaar insluiten dat het zal behoe ven te «orden toegepast. Groot-Brittarnnie legt geen enkelen lust aan den dag Italië op eonige «ijze aan te vallen. Evenmin is Italië van plan Enge land aan te vallen. Voor de volledige ontspanning in de Mid dellandsche Zee, eldus verklaart men, het gewenscht kunnen zijn door regeerings- verklaringen het effect van zekere aai len in de pers te niet te doen. De san ctiemaat regelen beperken zich thans tot economisch en financieel gebied. Overigens wordt bevestigd, dat de regee ring te Londen noch aan militaire sanctie maatregelen denkt, noch aan een blokkade, noch aan de sluiting van het kanaal van Suez of aan een anderen maatregel, welke verder gaat dan het thans reeds ten uitvoer te leggen internationale besluit. De Engelsche regeering heeft overigens verklaard, dat zij op dit gebied afziet van ieder individueel optreden en zich zal be perken tot de te Genève door de gemeen schap van volken genomen maatregelen. De meening der „Times" Volgens den Parijschen correspondent van de „Times" moet Lav&l verklaard hrbbcn, dat Frankrijk niet automatisch kan worden verplicht tot steunverlcening aan de Brit sche Middellandsche Zeeviool, omdat de Britsche actie niet in opdracht \an den Volkenbond geschiedt. Men gelooft ook, dat Laval gezegd heeft, dat Frankrijk slechts tot hulp verplicht zou zijn. indien artikel 16 lid 2 in aanmer king kwam. De vermindering van de Mid dellandsohe Zee-vloot zou dan voorwaarde jn voor den F ran schen steun. Volgens de „Tim»6" bestaat er reden om in te nemen. dat. het Britsche antwoord op den Franschen eisch eeii duidelijk neen" is geweest. Echter is niet gezegd, dat .et verzoek onder geen enkele omstandig heid zou kunnen «orden ingewilligd. In ieder geval zou Laval zijn verzoek niet ingewilligd zien voor hij zou hebben toege* reven, dat artikel 16 lid 3 moet worden toe- genest op het geval in kwestie. Dan zon het denkbaar zijn dat de Britsche erstcrkin«en geheel o' gedeeltelijk zouden worden teruggetrokken, daar de Fransche /loot tot steun aan Engeland verplicht zou zijn. w ZOO VERSCH EN GEURIG ALS OP DEN DAG VAN DEN OOGST Zóó kom! Quaker Havermout op uw tafel. Al meer dan 50 jaar is Quaker Havermoul het voortreffelijkste voedsel dat U zich denken kunt, rijk aan vita minen en met een heerlijken nootach- tigen smaak. Thans kost Quaker, doordat hel in Nederland gemaakt wordt, slechts 22'/,ct. per pondspak netto S00 gram), zoodat het onder ieders bereik valt. Moeders! Koopt dit kostelijk voedsel, het komt uw gezin ten goede. ABESSINIE GOOCHELT MET ZIJN OORLOGSNIEUWS Er is geen betrouwbare officieele voorlichting! (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) Addis Abeba, Vrijdagavond. Het is nog steeds practisch onmogelijk een officieel oorlogsbulletin van eonige «•aarde van een Abessijnsch minister los te krijgen. De hoogwaardigheidsbekleeders schijnen vastbesloten om den oorlog als een soort geheim te beschouwen, waarin alleen de regeering en de generaals aan het front Zijn ingewijd. De hoofdstad is evenvol met troepen als met geruchten. De keizer houdt nog steeds parades van de troepen, die dagelijks uit de omliggende districten in de stad aankomen om zich bij het leger aan te sluiten. Maar de ministers wier taak het is inlichtingen te verstrekken laten zich nergens over uit Met het minzaam gebaar van iemand die op hpt punt 6taat hoogst belangrijk nieuws te onthifllen of van een goochelaar, die op het punt staat het bekende ei te voor schijn te laten komen gaven de minis ters het officieele communiqué van den dag over. Het bevatte als gewoonlijk een aantal verhaaltjes, die met den grootsprakignn naam van oorlogsnieuws worden betiteld. Hot document, dat uit meer dan 300 «"oor den bestond, sprak te hauwernood over hot Abessijnsche leger. Toch was de betreffende minister er hoogst trotsch op. Hij wees met specialen trots op de eerste passage, waar in met veel omhaaJ van woorden het min stens drie dagen oude niemvs van een op stand in Godsjam werd tegengesproken. De tweede verklaring sloeg eveneens op een ditmaal uit Caïro afkomstig gerucht over de desertie van groote aantallen Ita liaansche soldaten. Het communiqué schreef dit incident toe aan „de energieke houding, die Engeland heeft aangenomen" "n vei volgde met de mededeeling. dat de Italiaan sche troepen inderdaad „ernstig gedemora liseerd" zijn. Nog een derde ei kwam uit dezén glan- zenden hoogen hoed te voorschijn in den vorm van een vaag gesteld bericht over de Italianen, die „blijkbaar uit angst voor een aanval van ras Seyoem" aan de Noord grens bezig zouden zijn met het maken van loopgraven, en het opwerpen van prikkel draadversperringen. Dat was alles. De ministerieele gooche laar zweeg, glirqlaclite en verdween, na een slotopmerking te hebben gemaakt, ver moedelijk over de snelle hand, die het oog bedriegt. En er was «Teer een dag voorbij Deze vernuftige propaganda dient ner gens toe, en stemt even weinig niet de fei ten als de rest van de vluchtige geruchte)), die over de straten en pleinen van Addis Abeba dwarrelen. De bulletins veroorzaken iederen dag luid en onvriendelijk gelach onder de Euro peanen in de stad en dat moet eigenlijk hoofdzakelijk worden medegedeeld ook onder de verantwoordelijke Abessijnen. Die gedeelten van het niemvs, die er waarschijnlijk uitzien, worden door geen, enkel feit bekrachtigd. Die gedeelten ech ter, die niet meer dan praatjes zijn, worden van onder tot boven versierd met een rijk dom van ondoordachte en vaak onjuiste details een bouwwerk in den slechtsten rococostijl. Overbodig te zeggen, dat deze als nieuws vermomde geruchten niet ernstig «'orden genomen in de allerlaatste plaats door verscheidene officieele re.geeringspersonen, die tot voorzichtigheid bij het publiceeren van berichten aanmanen. (Copyright MornlngpostA.N.P.) Engeland zal niet zelfstandig optreden! Naar officieel wordt medegedeeld, heeft Engeland noch in den loop der onderhande lingen met den Franschen minister-presi dent, noch bij eenige andere gelegenheid de kwestie der militaire sanctiemaatregelen ter sprake gebracht. Engeland denkt niet aan een sluiting van het kanaal van Suez of aan een blokkade tegen Italië. Engeland zal zijn Geneefsche verplichtin gen tot op het laatste punt gemeenschappe lijk met andere naties nakomen. Er zal geen andere actie worden onderno men dan die waartoe collectief besloten is. Amerika bouwt „vliegende kruisers" De Vereenigde Staten zullen zonder uit stel beginnen met den bouw van 60 water vliegtuigen, die de kern zullen vormen vam een groote macht van zgn. „vliegende krui sers'". Zij zullen in staat zijn zonder het maken van landingen, den Stillen Oceaan over te vliegen. Volgens een bericht uit Washington wordt op aanwijzing van den chef van den Gene- ralen Stof. Craig, spoed gezet achter de uit werking van het vijfjarenplan voor de uit breiding en de moderniseenng van de luchtmacht voor het landleger. Het pro gramma, dat aan President Roosewlt na diens terugkeer zal worden voorgelegd, voor ziet in den bouw van 1100 qiilitaire vlieg tuigen. Kort Nieuws Een Ital'iaansch schip is in de haven van Alexandria door brand verwoest. Er werden daarbij 7 personen gedood en een gelijk aantal gewond. In don Amerikaansehen staat Ohio is oen militair vliegtuig bij het landen neer gekomen in een colonne marchecrende sol- Een der inzittenden van het vliegtuig werd ernstig gewond, terwijl verder vijf soldaten gekwetst werden. De sympathiestaking in het mijn- district van Zuid-Wales breidt zich uit. Op het oogenblik wordt het aantal stakers op 30.000 geschat. De toestand van Arthur Henderson, de voorzitter der Ontwapeningsconferentie, geeft aanleiding tot ernstige bezorgdheid. In de kolenmijnen bij Luik is een sta king uitgebroken, die zich zeer snel uit breidt. Oorzaak is een loonkwestie. Rembrandt heeft tegenwoordig veel belangstelling en zijn doeken worden door veler oogen bekeken. Oogen van kenners en van hen, die doen alsof, bewonderen de kleurentoovering van den genialen meester van het palet. Ze kijken in de hardgrijze oogen van de Staalmeesters, die maar al terug kijken met oogen, die zeggen, dat de bewondering niet wederkecrig is. Gesteld eens dat zoo'n staalmeester ui\ de zwarte omlijsting van het doek zou treden en Amsterdam ingaan. Vast zegt hij het Camphugsen na: 't Is al jachten, trachten, soecken, wroeten, wat men hoort, beleeft, aen- schouL Wandelend langs de trottoirs hij valt niet eens op in zijn i6e eeuwsch gewaad, want men ziet dwazer klee- dij op Amstelstads straten en nauw ontkomend aan de spatborden en wielen van auto's en fietsen, mur melt hij in zich zelf: Willet beschut ten u vrijheit tot ter dood, Laet nie mand u ontnutten. De verkeersagenten en de lichtseinen verbazen hem wel even. doch „bon netjes" wegens overtreding blijven hem gespaard, want Bredcro heeft hem geleerd en hij brengt het als goed leerling van een wijze meester in praktijk: Wel hem, die 't geen hij kent voor goet, recht wel beleeft en daadlijck doet met waere goede daaden. De N.Z. Voorburgwal inslaande en daar de nieuwsgierigen voor de dag bladen opmerkende vraagt hij: hoe schoolt gijlieden dus bijeen? De ver baasde blikken van een juffie, die hem met een: wat een engerd! kwa lificeert, ontgaan hem, als hij merkt, dat er nieuws bekend gemaakt wordt en vraagt: wat is t o onvernoegde mcnsch! dat uw wensch staedig naar wat nieuws komt drijven. Antwoord krijgt hij niet in deze drukke tijd van werkloosheid, maar hij merkt, dat Italië aan Abessinië beschaving wil leeren en dat Mussolini heel wat lee- lijks van de Abessijnen weet te ver tellen. De Staalmeester merkt met Revius op: De achterklap is uilter helle voortgekomen en oordeelt met Vondel: Dat elck om strijd malcander moordt end soeckt naer macht door bose weegen. Het geronk van een vliegmachine dóet hem opschrikken, de auto's ver ontrusten hem, de twintigste eeuw- sche stadsdrukte maakt hem nerveus en hij smeekt: So geeft toch rust aen dit ellendig vleisch Energiek keert hij zich om, dit is geen wereld voor hem en met een: Ik keer terug tot mijne stee, neemt hij de plaats weer in die Rembrandt hem gaf- De menschen bewonderen de Staal meesters van toen. Staalmeesters zouden de menschen van nu beklagen. VERDRONKEN Bij Amsterdam is uit het Noord-Hof* landsch kanaal Vrijdagmorgen het lijk op* gehaald van een ongeveer 65-jarige vrouw, over wier indentiteit men in het duistci tast. Vermoedelijk is de vrouw door de duis ternis misleid m het water geloopen, zon der dat hulp in de nabijheid was. Het ljjk van den 35-jarigen arbeider T. Deelstra te Wad dinx veen, die dc vo rige week nabij Gouda verdronk, is Vrijdag middag vrijwel op dezelfde plaats gevon den. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot in Friesland, vanwaar D. afkom stig is, worden ter aarde besteld. De man Iaat een weduwe en 3 kinderen na. COLPORTAGERELLETJES Men meldt ons uit Amsterdam: Honderden kinderen volgden Vrijdagmor gen schreeuwende en joelende de op net Blauwe Zand colporteerende N.S.B. era, waardoor de politie onder leiding van in specteur Grootheest zich genoodzaakt zag, wegens verstoring der orde en rust de col portage te verbieden. Tegen een 40-jange vrouw, die zich tegenover de N.S.B.'ers be- leedigend uitliet, werd proces-veroaal opge maakt. Een andere vrouw Verwondde een der colporteurs door een scherp voorwerp door de brievenbus te steken, toen deze iets in de bus van haar woning wude werpen. Wegens mishandeling zal deze 45-jarige vrouw vervolgd worden. Feest in Stockholm, waar dc konl nklijke familie een sluis opent, die l Zuidc n met 11 Noorden der stad verbindt

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2