Vijfduizend actie DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG 6 D STADSNIEUWS „Het ontstaan onzer natie" Do rector-magnifieus der Leidsche Univer siteit, Prof. Mr. A. S. de Blécourt heeft gisteravond in het Klein Auditorium van het Academiegebouw op uitnoodiging van den Studentenkring van het Nat. Jongeren Verbond een voordracht gehouden over: Het ontstaan onzer natie Prof. De Blécourt begon met erop te wij zen dat hoe verder wij teruggaan in de ge schiedenis van ons land, hoe minder wij zien dat ons vaderland inderdaad het va derland was zooals wij dat thans kennen. De verschillende gewesten stonden geheel vreemd van elkaar en er heerschte geregeld onderlinge strijd. Te beginnen met Philips \an Bourgondië zien we voor het eerst in deze gewesten het streven ontstaan naar een middelpuntzoekende kracht. Dit stre ven werd voortgezet en nam nog toe in de regeeringsperiode van Karei V. De middel puntvliedende kracht kwam op, toen onder Philips II aan de gewetensvrijheid geweld werd aangedaan. Toen de middelpuntvlie dende kracht optrad ontstond de natie. De oude privileges van Philips II en van zijn voorgangers bleven de basis van de decen tralisatie. Deze decentralisatie heeft geduurd tot het jaar 1795. Moeten we uit een alge meen oogpunt betreuren dat dit onzinnige systeem zich zoolang gehandhaafd heeft, uit een cultureel oogpunt is het van zeer groo- te waarde geweest. Spr. weet wel dat de Calvinisten het hiermede niet eens zijn. maar toen het er om ging de vrijheid te ver zekeren, nam „men" de wapens op en onder dit „men" moet men evengoed de Katholie ken als de Protestanten rekenen. Het is een fabeltje dat het ontzet van Leiden aan de Calvinisten te danken zou zijn geweest; noch Van Hout noch Douza waren Calvinist en wat burgemeester Van der Werf betreft, spr. gelooft niet dat deze zich met het gods dienstig vraagstuk veel heeft bemoeid. Wil lem van Oranje heeft voor vrijheid en ge lijkheid voor elke religie op de bres ge staan. Deze Oranjevorst was in alles zijn tiidgenooten vooruit en veel wat hij zich ten doel had gesteld is vaak eerst na eeuwen verwezen lijkt. Spr. *v<*»s o ur-io.'c vr beid die zoowel Katholieken als Joden in ons land hebbe" genoten, een vrijheid welke heel wat grooter was dan die de Protes tanten en Joden in Frankrijk en Spanje ge noten, waar deze vaak werden vervolgd en onderdrukt. Deze vrijheidsgedachte die nvn door onze heele geschiedenis lerugvindt is terecht steeds onze nationale trots geweest. Ook na 1795 bleven we als natie bestaan, van 1S10 tot 1813 waren we geen natie. Deze jaren hebben veel leeds, maar ook veel g^eds gebracht. Het Weener Congres bracht de 17 gewesten van vroeger weer bij elkaar, doen er kwamen niet één maar twee naties uit te voorschijn. Uitvoerig wees spr <-P het groote nut dat van het Nat. Jongerenverbond voor het hooghouden van het gezag en voor de bevordering van den nationalen geest uit gaat. De vraag of het goed is dat de studen ten zich met de politiek bemoeien beant woordde spr. met een volmondjg neen. Of er een studentenpers moet zijn is een vraag die Prof. de Blécourt, noch met ja, noch met neen wil beantwoorden. Voorzichtig heid ten deze is geboden. De student moet zich niet bezighouden met het oplossen van wereldproblemen. Hoewel spr. zioh niet met politiek wil inlaten is hij wel van meening dat er over de regeering van ons land ge durende de laatste jaren eenige slapheid vaardig is geworden. Men beweert wel eens, dat het N.J.n iie B.V.L een uitdaging zou zijn, doch niets is minder waar dan dit. De groote rol die de Oranjes zoow( het verleden als in het heden in den strijd voor de vrijheid van ons vaderland hebben gespeeld, wordt door alle politieke partijen erkend, behalve dan door de communisten, "die spr. echter niiet als een politieke partij beschouwt „Het Leidsche Dierenasyl" yereeniging JAARVERGADERING Gisteravond vergaderde de Vereeniging „Het Leidsche Dierenasyl" in het Nutsge- ibouw onder leiding van den heer H. van Poelgeest. De secretaresse, mevr. J. C. van Poelgeest-Brand, bracht haar jaarverslag tiit. Het volgende is er aan ontleend: De crisis, die eigenlijk geen crisis meer 'doch meer en meer beschouwd wordt als een voorloopig blijvende toestand van min der welvaart, oefent een sterken druk uit op onze exploitatie van het Asyl. De in komsten vloeien steeds trager, terwijl hei aantal verpleegdagen nog steeds toeneemt. Gedurende 1934 wrden verpleegd 610 die ren met totaal 45780 verpleegdagen. De ge middelde duur van het verblijf der dieren in het Asyl is dus geweest 7iy2 dag. Als we tegenover het groote aantal verpleegda gen het betrekkelijk kleine bedrag stellen dat de dieren opbrengen aan pension- eti verkoopprijs, dan baart het nog verwonde ring, dat het voor mensch en dier zoo heil zame Asylwerk nog steeds kan worden voortgezet Dit is mede te danken aan het clubje helpsters en helpers die ook in 193i zooveel mogelijk voor kasversterking zorg den. Doosjes, busjes, hazar, verloting, geen der beproefde middelen werd ongebruikt gelaten. Als novum zij vermeld de too- neelvoorstelling, ten bate van onze inrich ting, door een club van Christelijke onder wijzers, die een welkom flink batig saldo opleverde. Aan allen, die hielpen hartelijk dank! Toch blijkt het steeds lastiger om de noodige fondsen bijeen te krijgen en zal het voortbestaan v.an het Asvl mogelijk zijn, dan moet het aantal jaarlijksche contribu anten toch werkelpk ornhoog. Met eenigen goeden wil bij allen, die voor gevoelens van svmypathie tegenover de dieren vatbaar zijn .moet Leiden en omgeving onze inrich ting 'immers kunnen financieren. Het gaaf werkelijk niet om onbereikbare hooge be- dragen. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden, mevr. Speelman en Dr. Borger- hof Mulder, herkozen. In een volgende vergadering zullen plan nen tot versterking der kas worden vastge steld. BURGERLIJKE STAND BEVALLENB v d Pluöu. BerkelSpek z EN MeskersLangezaag <3 M TempelmanHendrlksen d G leemaBoxem d. CM Meimanv Ho P BlesbroekVlele d. OVERLEDEN: E Marttln—Lut vr 21 GEHUWD- H J Henslne en C P Hens C P L Hoogkamer en J G M Devllee Kaay en A Lancel W Krassenburg- - Otgaar J H_ RuUtenbeel A.R. KIESVEREEN. NEDERLAND EN ORANJE De wethoudersverkiezing en de a.r. fractie Gisteravond is in de bovenzaal van „Pa trimonium" een vergadering gehouden van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland cn Oranje" onder voorzitterschap van den heer G. de Jong Ezn., Deze vergadering was be legd op verzoek van een aantal leden, die de kwestie van de medewerking van de 'aadsfractie aan de verkiezing van twee ociaal-democratische wethouders wilde be spreken. De heer De Jong sprak een uitvoe rig openingswoord, waarin hij wees op de verbazende snelheid waarmee in onzen tijd de wereldschokkende gebeurtenissen elkan der opvolgen, zóó dat wij de heugenis ervan spoedig weer verliezen. En niet alleen inter nationaal maar ook nationaal is er de laat ste vergadering veel gebeurd. Maar terwijl de rust in het internationale leven geheel zoek is, Is in ons vaderland door het we- deroptreden van het kabinet-Golijn een be trekkelijke rust weergekeerd. Ook plaatselijk zijn er belangrijke dingen gebeurd. De recht- eche meerderheid in den raad ging verlo- en twee sociaal-democratische wethou ders deden hun intrede in het Stadsbestuur. Daarover te spreken speciaal in verband met de houding van de a.r. raadsfractie is •het doel van dezen avond. Moge dat in broederlijke eensgezindheid geschieden. Behalve dat door den secretaris, den heer C. TI. v. Ulden uitvoerige notulen werden gelezen, is de heele avond aan een debat over deze kwestie gewijd geweest. Mr. P. E. Briët, eere-voorzitter der Ver- eeniging verdedigde in hoofdzaak de mee ning van degenen, die bezwaren hadden te gen de medewerking van de a.r. raadsfrac tie aan deze roode wethoudersverkiezing. Hij betreurde het dat de a. r. fractie niet al les in het werk had gesteld om deze verkie zing te voorkomen en zich niet op hef standpunt had gesteld dat de destructieve roodo politiek het onmogelijk maakte om daaraan medewerking, te verleenën. Spr. kon niet inzien, dat geen andere oplossing mo gelijk ware geweest. Spr. betreurde het •al dat van dit alles het gevolg moest zijn dat een van de krachtigste figuren uit het college van B. en W.. de heer Goslinga, die zulk prachtig werk heeft geleverd voor het gezond houden van de financiën van onze stad. als wethouder moest vallen. De stad onzer inwoning had niet mogen worden over gegeven aan het avontuur der roode af braak-politiek, althans niet met medewer king der a.r. fractie. Men moet bij dit alles ook niet vergeten het verschil dat er bestaat tusschen de Tandsregeering en een stadsre- geering. De raad kan niet op een lijn wor den gesteld met de Tweede Kamer. De raad een bestuurslichaam, waaraan hot College .„n ts. en W. adviseert. De Tweede Kamer is de volksvertegenwoordiging, die controle uitoefent op het beleid der regeering (H. M. de Koningin en de Raad der ministers), De raadsfractie heeft daarna haar hou ding verdedigd bij monde van de heeren v. Es. Beekenkamp en Schoneveld. De gang van zaken werd nog eens uitvoerig uiteengezet. Het stond vast, dat roomsch-katholieken en Christelijk-Historischen reeds dadelijk op t standpunt stonden dat de zeer belangrijke minderheid die de s.d.a.p. in den Raad vormt in de gelegenheid moest worden gesteld om deel uit te maken van het College van B. en W.. Een andere mogelijkheid voor de sa menstelling van het College van B. en W bestond dus niet en het had geen zin zich tegen dezen gang van zaken te verzetten. Dat had hoogstens kunnen leiden tot een breuk tusschen de rechtsche raadsfracties onderling en ware niet meer geweest dan een leeg gebaar. De a. r. fractie heeft overi gens bij monde van den heer van Es v0£r d® Wethoudersverkiezing nadrukkelijk haar zelfstandigheid tegenover het College van B. en W. als geheel, voorbehouden. Ook door verschillende andere personen is over deze kwestie nog het woord gevoerd. Nadrukkelijk is daarbij komen vast. te staan, dat hoewel de verzoekers tot het houden van deze vergadering, die meenden, dat de a. r. fractie in deze fout was gegaan, overi gens volledig hun vertrouwen aan de a. r. fractie bleven geven, zoodat de besprekingen grootendeels in broederlijke gezindheid kon den verloopen en deze vergadering ongetwij feld verklarend heeft gewerkt en als zooda nig dan ook ongetwijfeld haar nut heeft gehad. Nederl. Chr. Vrouwenbond Lezing Dr. H. van Broekhuyzen De afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrou wenbond opent haar serie winterlezingen in dut seizoen wel op zeer gelukkige wijze. Zij heeft nl. den gezant van de Zuid-Af ri- kaansche Unie Z.Exc. Dr. H. van Broekhuy zen bereid gevonden voor haar op te treden met het zeer aantrekkelijke onderwerp: „Het leven der vrouw in Zuiö-Afrika Dr van Broekhuyzen wordt langzamer hand in ons land een zeer populaire en be minde figuur. Hoewel Nederlander van af komst is hij die reeds op zeer jeugdigen leeftijd naar Z.-Afrika verhuisde geheel het. tpe geworden van een stoere Afrikaan der. Zijn hooge gestalte en karakteristieke kop, zijn smeuig en guitig Afrikaansch, zijn warme liefde voor het oude Boerenvolk ge paard aan groote genegenheid voor Neder land. maken hem tot een zeer aantrekkelijk en boeiend spreker die overal waar hy op treedt overvolle zalen voor zich ziet. Zijn onderwerp: „Het leven der vrouw in Zuid-Afrika" is zeker in staat een groot aan tal Leidsche vrouwen (en mannen) op Dins dag 22 Octobpr des avonds te 8 uur naar de Graanbeurs te doen opgaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de lezing plaats vindt op 22 October (a.s. Dins dag) en niet op 25 October zooals op de reeds uitgegeven kaarten gedrukt staat. Dr. van Broekhuyzen was op 25 Oct verhinderd. Zij, die nog geen toegangskaart hebben, moeten Dinsdag zorgen niet te laat te ko men. Tien tegen één, dat zij de zaal dan geheel bezet vinden en teleurgesteld heen moeten gaan. Want Dr. van Broekhuyzen is een der aantrekkelijkste ©prekers die het openbare leven van dezen tijd oplevert. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 16 October, Van Dijk Jr, fa brieken van- en handel in bouwmaterialen, Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 14. De zaak is omgezet in een naamlooze ven nootschap onder den naam: an Dijk Junior, N.V. (Ned. Staatscourant: 25 Sept. 1935, Bijvoegsel nr. 2120). Dir.: P. van Dijk en J. M. van Dijk, Alphen a. d. Rijn. Maatsch. kap.: 50.000,—, waarvan ge plaatst en gestort: 31,750.—. Nieuwe inschrijving. 16 Oct. C.A.L.O.R. Centrale Anthraciet Levering-Organisatie voor het Rijnland, Leiden, Hooge Morseh- weg 148. Eig.: P. A. Wernink, Wassenaar. Gevolm.: C. C. Ja Wernink, Wassenaar, CRIMINOLOGISCH INSTITUUT Prof. Van Itallie over: Arsenicum als vergift Prof. Dr L. van Italliie heeft gisteravond, na als voorzitter van het Instituut de nieu we reeks voordrachten geopend te hebben, een voordracht voor het Leidsoh Crimino logisch Instituut gehouden over Arsenicum als vergift. Er is misschien geen vergift, dat op zoo oude geschiedenis wijzen kan als arsenicum, aldus spr. Ten tij-de van Nero reeds in ge brui-k (men demke aan de giftmengster Loousta) heeft het ook in latere jaren Italië veelvuldig als vergift dienst gedaan (Acqua Toffana). Berucht is de regeering van Lodewijk XIV door het veelvuldig ver giftigen (o.a. door Madame de Brinvilhers) terwijl ook in de 18e en 19e eeuw vete ver giftigingen met arsenicum voorkwamen. Men deroke aan de Leidsche giftmengster, diie zeker 23 doodelijke vergiftigingen heeft gepleegd, aan de voor eenige jaren in Hon garije voorgekomen opzettelijke arsenicum vergiftigingen. die minstens 42 slachtoffers hebben gemaakt. De aanwending van het arsenicum, waaronder hier het trioxyde (rettenkruid) wordt verstaan, als verdel- fingsmidtM van muizen en latten en als schapenwaschmiddel, werken de gemakke lijke verkrijgbaarheid in do hand. Ook arseenhoudende kleurstoffen (Soheele's en Schweinfurster groen) en inseotenbestrijden de middelen (b.v. loodarsemiet) hebben zelfs hier te lande als vergiftigingsmiddc- len gediend. Prof. van Itallie besprak hier na waarom het arsenicum bij voorkeur als doodaanbrengend middel werd gebruikt, alsmede de omstandigheden, die op een meer of mindër prompte werkzaamheid van invloed zijn. Daaronder spelen de dosis en de frequentie der toediening een groote rol. Zij bepalen ook of een acute, sub-acute dan wel chronische vergiftiging kan optreden, die elk voor zich een ver schillend vergiftigingsbeeld te voorschijn roepen, dat al of niet den dood ten ge volge heeft. Tegelijk met het verloop dor vergiftiging behandelde spr. de mogelijk heid van intoxicatie, niet uitgaande van het spijsverteringsorgaan. Is de acute vergiftiging gedurende het leven der slachtoffers gekenmerkt door verschijnselen, die aan het optreden van cholera doen denken, ook de veranderin gen. die na den dood in maag en darm kunnen worden waargenomen geven aanduiding op do mogelijkheid eener secnvergiftiging .Tiet laatste woord moet hier door het chemisch onderzoek worden bespx-oken. Tot 1836 beschikte men niet over eon afdoende wijze van onderzoek. In dat jaar stelde James Marsh het nog naar hem genoemde toestel samen, dat de gelijkheid opent nog zeer geringe hoeveel heden arsenicum met afdoende zekerheid aan te toonen cn dat in de laatste twintig jaar zoo verfijnd is geworden, dat dc mo gelijkheid bestaat om nog minder dan l/iooo milligram arsenicum op te sporen: Een dergelijke kleine hoeveelheid heeft echter uit een criminalistisch oogpunt geen beteekenis. Groote voorzichtigheid is gebo den om te voorkomen, dat sporen arseni cum. die eventueel uit de gebruikte reagen tia afkomstig zijn, in de te onderzoeken objecten komen en het oordeel vertroebe len. Zulks is wellicht het geval geweest in de beroemde rechtszaak Lafarge (1840) en in het proces Speicher. De laatste, die aanvankelijk wegens vergiftiging van zijn echtgenoote ter dood veroordeeld werd, genade kreeg door omzetting van zijn straf in levenslange gevangenis, verkreeg ten slotte de vrijheid, toen de mogelijkheid bleek, dat de sporen ar§enicum bij het on derzoek gevonden, afkomstig konden zijn van onzuivere reagentia. Bovendien heeft men reeds in 1839 de waarschijnlijkheid betoogd, dat overal en met name in het menschclijk lichaam arsenicum in kleine hoeveelheden voorkomt. In het laatste deel der vorige en in het begin dezer eeuw is men zelfs van normaal arsenicum (Gau thier, Bertrand) gaan spreken, een term, die tot verwarring aanleiding kan geven. Waar toch Fransche onderzoekers daar onder verstaan een noodzakelijk bestand deel van het organisme, beschouwden an deren (o.a. Bloemendal, Van Itallie) het normaal in het lichaam voorkomende ar senicum als een toevallig bestanddeel sa menhangende met den aard van het voed sel en niet het beroep. Prof. Van Itallie lichtte dit met grafieken en cijfermateriaal toe. De demonstratie van de opsporing van met arsenicum deed spr. gepaard gaan met een beschouwing over de feiten, die toelaten uit te maken of men met een acute dan wel met een chronische vergiftiging te doen heeft, onderscheidenlijk of het ver gift eens of meermalen werd toegediend. Spr. lichtte dit toe met aan Nederlandsche rechtsgedingen ontleende voorbeelden. Het onderzoek van haren, nagels en huid is hier van groote beteekenis, zoo mede het door dr. Mees te Santpoort gevonden op treden van witte nagel-banden. niet onopgemerkt voorbijgaan. Maandag avond zal de heer De Jong door den Raaü worden gehuldigd. UIT DEN OMTREK ALKEMADE JUBILEUM P. DE JONG Cz. Zaterdag 19 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. de Jong Czn. werd gekozen tot lid van den Raad dezer gemeente. Vooral onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden, met haar vele politie ke schakeeringen,, mag dit jubileum wei een zeldzaamheid genoemd worden. Het is dan ook wel de moeite waard een oogenblik bij dit jubileum stil te staan Dit stilstaan kan niet anders zijn dan om te getuigen van de vele verdiensten van dezen jubilaris, die in den loop der jaren heeft bewezen, dat hij in den Raad en in het College van Burgemeester en Wethouders steeds is ge weest de rechte man op de rechte plaats. Zijn taak als Raadslid en als Wethouder heeft hij steeds opgevat als een serieuse. als iemand, die steeds getrouw wilde zjjn aan den door hem afgelegden eed, zonder aan- ziens des persoons. Hij was steeds volkomen op de hoogte van de nooden en toestanden van onze gemeente Vooral in de crisis-jaren heeft hij getoond een warm hart te hebben voor de belangen van de tuinders en die der arbeiders Wij herinneren bij dit jubileum aan het initia tief door hem genomen inzake den afkoop van bollenschulden. het gratis ter beschik king stellen van zijn fabriek voor ontspan ningslokaal voor werkloozen en tijdens de werken aan het Braassemermeer, welke in werkverschaffing werden uitgevoerd, bood hij wederom zijn opslagplaatsen aan voor het in gereedheid brengen van de mate rialen. He kan dan ook niet anders of de dag van 19 October zal voor den heer De Jong ALPHEN AAN DEN RIJN WEDSTRIJD IN VERSIERDE RIJWIELEN EN AUTOPEDS Daar de optocht in kleederdrachten we gens onvoldoende deelname niét door zal thans besloten Zaterdag 26 Oct. a.s. een wedstrijd te houden voor versierde rij wielen, autopeds en kleederdrachten. Zater- kan van 5 uur tot 8.30 uur de in schrijving kosteloos plaats hebben op de ruilbeurs van de Mica. OPTOCHT MET LAMPIONS Hedenavond (Donderdag) wordt een op tocht voor kinderen met lampions gehouden verband met de aan het eind van deze maand te houden Poppententoonstelling. BEGROOTING ELECTRICITEITSBEDRIJF 1936 Winstuitkeering aan de gemeente f 67500.— (v.j. f 64000.—). De begrooting van het Electriciteitsbedrijf voor het jaar 1936 sluit aan ontvangsten en uitgaven wat de gewone dienst betreft op bedrag van f 202921.21 (v.j. f 210837.50). Ontvangsten: Stroom f 182280.— (f 189921). Extra uitkeering aan de gemeente in verband met tariefsverhooging en winstuitkeering a. d. gemeente f 67500.(f 64000.Rente vergoeding aan de gemeente f 8585.61 (f 9559.26); Afschrijvingen f 20550.97 (f 22748.90). De kapitaaldienst sluit aan ont vangsten en uitgaven op een bedrag van 6.42. Nadeelig saldo f 101203.67 (f 97522.31). Voorgesteld wordt den lichtprijs met 2 ct. per kWh te verlagen tot 23 ct. per kWh en den kWh-prijs voor het vastrechtta rief te verlagen tot 5 ct. per kWh. ETALAGEWEDSTRIJD Prijsuitreiking In Hotel „De Vergulde Wagen", werd gis terenavond een bijeenkomst gehouden van deelnemende winkeliers aan de etalagewed strijd, die ter plaatse in verband met de Mica wordt gehouden. Omstreeks 10 uur opende de heer G. J. v. d. Kolk, voorzitter het plaatselijk comité de bijeenkomst met een woord van welkom. Spr. dankte de winkeliers voor hun medewerking waardoor het mogelijk was in korte spanne tijds de geheele organisatie ten uitvoer te brengen. Duidelijk is ook door deze etalagewedstrijd gebleken, van hoe groot belang het is dat dit propagandamiddel goed verzorgd Spr. hoopte, dat door deze actie die lande lijk wordt gevoerd ook de plaatselijke mid denstand zich nauw aanéén zal sluiten. Hij dankte de jury n.I. de heeren J. K. F. W. de Leeuw, reclame-adviseur van den Kon. Ned. Middenstandsbond; F. Bibo, reclame adviseur v. d. R.K. Middenstandsbond en J. Weeren Jr., reclame-aviseur van de Chr. Middenstandsvereeniging; de heer G. J. Kooij, die zeer veel voor het welslagen heeft verricht, de burgemeester, het gemeentebe stuur, politie, pers en verder allen die op eenige wijze hun medewerking hebben ver leend. Ook werd dank gebracht aan het Tegelhuis voor het beschikbaar stellen van een fraai tegeltableau. Voordat tot de prijsuitreikin; werd overgegaan, gaf de heer F. Bibo enkele indrukken, waarbij hij opmerkte dat het ver koopend element niet altijd voldoende naar voren komt. Met ernst wees spr. er op, dat reclame het hart van de zaak is. De heer v. d. Kolk reikte de prijzen uit, welke allen bestonden uit kunstvoorwerpen en behoudens het tegeltableau, waren aan gekocht door de commissie. De beoordeeling is geschied in drie groepen; le. groote etalage kasten; 2e. middelmatige en 3e. kleinen. In de le groep ontving de firma A. Mase- land de le prijs en de fa. Werneke 2e prijs. Eervolle vermeldingen werden in deze groep toegekend aan de fa. Bahlmann; C. Y Ponsioen; C. Raaphorst Dzn. en B. v. Zwie- ten. Deze groep bestond uit 8 deelnemers Groep 2 bestond uit 58 deelnemers, waar in de le prijs werd toegekend aan Wed. G. Burger; 2e pr. aan J. A. Jansen; M. Ponsioen; Jac. v. Vliet Zn.; H. Bossemeijer; en prijzen Mej. C. J. Coster en Gebrs. Raap horst; Eervolle-vermeldingen: Fr. J. A. v. Brummen; P. de Vries; W. G. v. Wijk; Th. Leeuwen; Fa. Wybenga en van Ginhoven; N. J. Verkleij; W. de Ridder; Mej. Chr. v. d. Berg; M. J. Markx; D. Raaphorst Sr.; J. G Baart en Fr. Snel. Groep 3 bestond uit 14 deelnemers, waar van de le prijs werd toegekend aan G. Dool; 2e pr. G. v. Dam (Hooftstr.); 3e pr. P. Houweling; Eei-volle vermeldingen A. v. Rijn H. J. v. Dijk en M. C. Snel. Door bemiddeling van den heer J. G. Baart, waren door de firma Perry Co. een vijftal prijsjes beschikbaar gesteld, waarvoor in aanmerking kwamen: de eervolle-vermel dingen met hoogst aantal punten n.I. Bahl mann; Ponsioen Zn.; Fa. J. A. v. Brum men; P. de Vries en A. v. Rijn. Tot slot werd uitgereikt de wisselbeker die het laatst in het bezit was van den heer L. N. P. v. Enthoven en die kon worden toege kend aan de fa. A. Maseland (hoogst aantal punten). Met een kort woord werd de bijeenkomst door den heer v. d. Kolk gesloten. HILLEGOM TRAMBOTSING Woensdagmiddag omstreeks halfdrie kwa men twee trams van de N.Z.H.T>M. met el kander in botsing. De locaaldienst, die om kwart over twee uit het dorp vertrekt, kwam gelijktijdig mei de tram van den dienst HaarlemLeiden op hel wissel bij de Winterrustbym aan. Daar er op clie plaats juist een bocht in den weg is. konden de wagenbestuurders elkan der niet zien aan komen, zoodat een bot sing onvermijdelijk was. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor De materieele schade is echter aanzienlijk. Het niet funrtioneeren der lichtseinen schijnt de oorzaak van dit ongeval te zijn. Het reizigersvervoer ondervond eenige ver- KOUDEKERK VERKOOPING Ten overstaan van notarissen J. A. van Hamel te Leiden en F. C. Engelberts te Hazerswoude werd gisteren in hotel De Bruin alhier in bod gezet de landbomvers- oning, benevens diverse perceelen welland gelegen aan den Hoogen Rijndijk, in ge bruik bij den heer J. Mulder en den heer W. J. van der Velde te Hazerswoude, H. Rijndijk. Perc. I. De landhouwerswoning enz. mei diverse perceelen weiland groot 6.9.35 H.a. bod gezPt door den lieer A. J. van de Winde te Berkel op f 15.400. Perc. TI. F.eni- ge percelen weiland groot 6.9.35 H.A in bod gezpt door den heer A. .T. van Winde te Berkel op f 10 600. Perc. IIT. Eenige percee len weiland groot 6.23.11 H.A. in bod gezet door den heer M. Menke te Hazerswoude op f 10.200. Perc. IV. Eenige perceelen wei land groot 4.0 IT.A. in bod gezet door den hoor Jac. Booij te Alphen a d. Rijn op f 5300. Perc. V. Eenige perceelen weiland groot 4.9 H.A. in bod gezet door den lieer Jac. Booij tc Alphen a. d. Rijn op f 4500. Do afslag zal plaats hebben op Donder dag 23 October a.s LETDSCHENDAM BETRAPT t een der groote magazijnen aan de Groote Marktstraat te Den Haag werd giste ren aangehouden als verdacht van diefstal een kinderjurk, een 25-jarige inwoonster CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND De afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft besloten tot het organi- seeren van cursussen voor plattelandsvrouwen onderricht zal worden gegeven in koken, naaien enz. Tot slot spak de heer T. Borst, directeur van de Coöp. Groenteveiling, over de Teeltregeli-.rr 1936. waarop een uitvoerige discussie volgde. Na afloop traden eenige nieuwe leden toe. LISSE BAZAR P.D.L.V. Door de Protestantsche Damclub JLisse Vooruit" is oen bazar georganiseerd, waar van de baten zullen dienen tot het financie ren van damwedstrijden voor werkloozen, welke in den a.s. winter gehouden zullen worden. Het ligt n.I. in de bedoeling om aan deze wedstrijden mooie prijzen, voor namelijk in natura, te verbinden. Het Re- hchoth-gebouw wordt geheel door den ba zar in beslag genomen en er w,as Woens dagavond hij de openstelling reeds direct pronte drukte. Verschillende mooie stands keurig opgesteld, nooden de bezoekers tot koopen Aan den bazar is tevens een groote verloting verbonden, waaraan prachtige prijzen verbonden zijn Dit alles zal zee; zeknr medewerken om het gestelde ideaal te bereiken. Moge PD.L.V. in haar streven slagen en een flink gunstig resultaat de kroon zijn op het vele werk dat voor dezen bazer verricht is. MET PENSIOEN Wij vernemen dat den heer W. F. A. Grimme, lecraar aan de Rjjkstuinbouw- school alhier, eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. „THEORIE EN PRACTIJK" Bovengenoemde vereeniging houdt Vrij dagavond dc jaarvergadering, in welke ver gadering de heer Ir. K. Volkersz een lezing zal houden Tevens is deze avond belegd voor afscheid van den heer W. F. A. Grimme. NOORDWIJK AAN ZEE KRINGVERGADERING GEREF. KIESVEREENIGINGEN De Kring „Rijnsburg en Omstreken" van den Bond van M. V. op Geref. Grondslag zal de eerste vergadering houden in dit seizoen op Vrijdag 25 October a.s. (en niet op Maandag 21 Oct. zooals aanvankelijk was vastgesteld), des avonds om' half acht in het Vereenigingsgebouw alhier. RADIO DISTRIBUTIE irussel Fr; 19.30 DONDERDAG 17 OCTOBER Programma 3: 8 Deutschl-sender: 9.20 Keu en: 11.05 Londen Reg: 12.05 Parijs Radio: 13.20 ïrussel VI; 14.20 Kalundborg^ 15.20 render; 16.20 Keulen Keulen; 21.30 Weenen l'rogranma 4- 8.05 FarUs Ra3lo; 10.35 Drolt- Wlcli: 11.50 Ivalundborg: 12.10 Droitwieh: 14.20 London Re-?; 15 20 Droltwlch: 16.10 Londen R: 35 Droitwieh18.20 Diversen; 18.50 Londen Re-;; 19.30 SportpraatJe loor den heer J. G. A (Journalist); 20 Londen Reg: 20.20 Droitwieh: 21.2o Londen Reg; 22.20 Droltwlc'.i; 22.40 Londen Rcg "CTO 3: 8 Deutschl-sender; 9.20 Keu len; li.05 Lon3on Rei: 12.05 Parijs Radio: 2.35 Brussel VI: 14.20 KRlundborgr: 15.20 Parlls Radio: 16.20 Keulen; 17.50 Brussel VI; 18.20 veulen; 18 50 Weenen; 22.20 Boedapest; 22.45' Veenen Programma 4: 8.05 ParUs Radio; 10.05 Deut- endcr: 10.35 Droitwieh; 13.20 Londen Reg; 7 35 Droitwieh; 18 20 Diversen; 18.50 Londen Reg: 20.20 Gram-muzlek GRD; 22.3o Londen R AGENDA De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 20 October a.s. waargenomen door de Apotheken M. Boekwijt, Vischmarkt 4. Telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, Telef. 274. OEGSTGEEST CRISIS COMITÉ Het Crisis-comité doelt mede, dat dc in de week van 29 Oct. gehouden open- schaal-collecte 490.heeft opgebracht. Het Comité dankt allen, die er toe hebben medegewerkt, dit mooie resultaat te berei ken en het vertrouwt, dat de ingezetenen in de komende winter, waarin het Comité nog veel hulp zal hehben te verleenen, zul len blijven steunen, door de dames, die we kelijks met het bekende „crisisbusje" langs de huizen gaan een gift niet te onthouden. Giften kunnen ook worden overgeschre ven op gironummer 188636 van het Crisis comité, Oegstgeest. Ingezonden Stukken HET NED. BIJBELGENOOTSCHAP Het. Ned. Bijbelgenootschap, hetwelk met veel zegen werkzaam is in Nederland en zijn Koloniën, staat voor een belangrijk te kort. Om zijn inkomsten te verhoogen houdt het een nationale inzameling. Het bestuur van de afdeeling Leiden, overtuigd van de beteekenis van den Bijbal voor godsdienst en beschaving, roept u lezers toe: Helpt den Bijbel te verspreiden. Gelegenheid om kennis te maken met dit omvangrijke werk en daarvoor te geven wordt u gegeven door de avondsamenkomst op 20 dezer in de Ilooglandsche kerk en den rondgang don 26en October door de stad. Leest de advertentie in dit blad. Komt en helpt. Het bestuur van de afdeeling: Prof Dr. F. M. Th. BöHL. Prof. Dr. J. N. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. A. COUVéE P.Jzn. i Ds. J. ERINGA. Ds. T. J. JANSEN SCHOONHOVEN. Mevr A. M. H. KORFF-Adrian. Dr. J. RIEMENS. Ds. H. THOMAS. Ds. C. DE MEYERE. De doodslag te Alfen a.d. Rijn Drie jaar gevangenisstraf De Haagsche rechtbank deed uitspraak in oe zaak tegen den 21-jarigen loswerkman J. B. uit Aarlanderveen, tegen wien doof het O. M. ter zake van zware mishandeling oen dood tengevolge hebbend, twee jaar ge vangenisstraf is geëischt. B. heeft in de avond van 9 Juni jl. to Alfen a.d. Rijn na een woordenwisseling den 40-jarigen fabrieksarbeider T. van Soest met een mes een steek in de hals toege bracht, tengevolge waarvan het slachtoffcï bijna onmiddellijk overleed De rechtbank verwierp het door verd. op geworpen beroep op noodweer en veroordeel dc hem tot drie jaar gevangenis- Verd. heelt hooger beroep aangetekend. Doodelijk auto-ongeluk Terwijl het met vriendjes op den weg speelde, werd het 4-jarig dochtertje van den tuinman A. Hokse te Staphorst door eert passeerendo auto overreden. Ernstig gewond is de kleine naar het Sopliia-Ziekcnhuis te Zwolle vervoerd, al waar het aan de bekomen verwondingen ik overleden. 5000 nieuwe abonné's voor i Februari a.s.) Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verroek ik U in te schrijven als abonné op o voor minstens één jaar NAAM: ADEES: kwartaal week kwartaal week kwartaal week*) NAAM: De aanbrenger (ster); ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt. N.B. De wervers kunnen achtereenvolgens hon nieuwe abonné's aan ons opzenden. Op ons boresn wordt nauwkeurig alles nenoteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6