AVONTUURLIJKE TOCHT DOOR DE JUNGLE TWEEDE BLAD PAG. 5 HET CONFLICT IN OOST-AFRIKA Vergadering van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede Men ziet naar Genève zegt Prof. Rutgers Velen hebben gisteravond gehoor aan den oproep van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede om in een openbare verga kring in het Concertgebouw te Am sterdam het onderwerp „De Volkenbond en het conflict Abessinië—Italië te hooren bespreken Rede Prof. Mr. Rutgers Prof. M r. V. H. Rutger s, algemeen voorzitter van de Vereeniging opende de vergadering. I-Tij .orak als zijn meening uit dat de duidelijke taal van den Minister van Buitenlandsofte Zaken in de laatste zitting van den Volkenbond in ons land allerwege instemming heeft gevonden. Nederland is niet liehvaardie tot den Volkenbond toege treden; het zag hierin zijn plicht. Nu Neder land is toegetreden, zal bet zijn verplichtin gen t. a. v. den Volkenbond lovaal nakomen. Wat in Genève op dit oogenblik geschiedt, is zonder voorbeeld in de wereld- bondsbesluit. Het mooie en het verheffende is dai dit een gemeenschappelijke uitspraak van alle volken is, van kleine en groote 1 ties, onverschillig.welke grondstof fen in d bodem aanwezig zijn. - Dé Volkenbondsver gadering heeft afgelegd een dure eed dat niet bommen of gifgassen, maar gerech tigheid en orde dé volken zullen beheer- schen. (Applaus.)..- Het werk van denVolkenhond is tot dus ver afgelegd op een -Weg vol van doprnjg misverstand' en vooroordeel. Spr. hoopte, dat de samenwerking der volkeren besten digd mogé blijven in deze zondige wereld en sprak den wensch uit, dat ook de volken naar 'hét klass:'ék Apostolisch woord, een gerust en'sfil leven mogen leiden. De sancties besprekende, gaf spr. als zijn oordeel te kennen, dat deze internationaal objectief moeten .worden toegepast zooals de politiedienaar in het binnenland zijn taak behoort te vervullén. Militaire sancties moe ten zoo cenigszins mogelijk worden verme den. Het is er alleen om te doen de rechts orde te handhaven. Het besluit van den Volkenbond zal van blijvende waarde zijn, ook al mocht hij thans nog te zwak zijn om zijn taak volledig te vervullen. Het is, aldus besloot spr., een lichtend .voorbeeld iri deze donkere tijden. Na de pauze hebben over hetzelfde onder werp. nog .gesproken de heeren M r. A. M. Joekes en D r. R. R e g o u t S. J. Verlaging van vaste lasten en huren De Prinsendamvraagt een grootcre helling. Met een stippellijn is aange geven hoeveel de bestaan de helling te Botterdam, moet worden verlegd. i DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 geschiedenis Velen hebben zich meermalen smalend over den Volkenbond uitgelaten; nu zien zij met ons, zei spr.. naar Genève. Het blijkt nu dat het Volkenbondsverdrag geen vodje pa pier is. Het gaat niet in de eenst plaats om Abessinië, maar on. hot naleven van de beginselen van den Volkenbond en om den Volkenbond zelve. Het verheugde den voor zitter, dat vijf sprekers zich hebben bereid verklaard hierna het woord te voeren over het belangrijk onderwerp, dat ons volk bezighoudt. Achtereenvolgens hebben de heeren M r. Dr. G. van den B e r g h en Mr. G. A. Boon het woord tot de vergadering ge- Eerstgenoemde trad op in de plaats van Ir. J. W .Albarda, die verhinderd was. Deze spr. zeide, dat Nederland zijn plicht zal ver vullen, omdat ons land een der glanspunten is van het internationale recht Wie het hiermee niet eens is, verdient den naam Nederlander niet (Applaus.) Mr. G. A. Boon bracht in herinnering ■wat mannen als Dresselhuys, Rutgers en Kooien voor de Volkenbondsgedachte heb ben gedaan. De daad van den Volkenbond brandmerkt den oorlog als een misdaad, zei sur.; hij hekelde de uitspraak van Mussolini, dat de man eerst door den oorlog man wordt, zooals de vrouw eerst door het moe derschap vrouw wordt. Met een beroep op hef „jus gentium", het recht van alle vol keren der aarde, eindigde dezer spr., die op getreden was in de plaats van Mr. W. G. Wen del aar. Rede Jhr. Mr. De Geer De derde spreker, Jhr. Mr. D. J. de Geer, vestigde de aandacht op de groote - principieelè beteekenis van het Vólken- Adres van de Chr. vereeniging van werkgevers en groothandelaren De Ver. van Chr. Werkgevers en Groot handelaren in Nederland heeft een adres gericht tot den Ministerraad omtrent het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Het bestuur is van oordeel, dat in deze materie het overheidsingrijpen niet vérder mag gaan dan strikt noodzakelijk is om een natuurlijke aanpassing te stimuleeren. In vérband hiermee rijst onmiddellijk de vraag, of de wijze waarop de lastenverla ging voor den eigenaar eenerzijds gekop peld is aan de huurverlaging voor den huurder anderzijds, economisch wel gewet Betoogd wordt, dat men de huren beter vrij' kan lallen, aangezien deze doels reeds behoorlijk zijn .gedaald, deels tengevolge van de verlaagde vaste lasten langs na tuurlijken weg zullen .verminderen. Slechts in de gevallen, waarin dit na tuurlijk aanpassingsproces achterwege blijft, ware incidenteel ingrijpen van de Overheid gewettigd Indien aan wettelijke huurverla ging wordt vastgehouden, wordt het onjuist geacht deze niet uit te strekken tot fabrie ken en kantoren. De maatregelen tot verlaging van de uil wettelijke voorschriften voortvloeiende las ten, welke drukken op de exploitatie van onroerende goederen, worden door het be stuur zeer weinig doeltreffend geacht.. In wezen zullen zjj neerkomen op verschuiving der lasten van eert groep der bevolking op de bevolking in baar geheel. Hieronder val len ook de huurders, waardoor het voordeel der huurverlaging weer zou verloren gaan. Voorts wordt;, gewraakt, datin het ont werp, elke bepaling omtrent de .uitoefening van het executierecht ontbreekt. Het adres besluit" met' enkele opmerkin gen omtrent detailpunten van hét ontwerp. De Duitsehe Handelsbalans over September Uitvoersaldo van R.M. 55 miilioen De Duitsclie handelsbalans leverde in dè maand September van dit jaar een uitvoer saldo op van R.M. 55 miilioen, vergeleken met een aclief-saldo van R.M. 50 miilioen in Augustus d.a.v. Du invoer was in September met R.M. 318 miilioen ten opzichte van Augut-tus onver anderd, terwijl de uitvoer met R.M. 5.4 mii lioen steeg tot R.M. 373 miilioen. De totale handelsbeweging vertegenwoordigde in Sep tember derhalve een bedrag van R.M. 691 miilioen, vergeleken met R.M. 385.6 miilioen in Augustus. Deze toeneming is voorname lijk het gevolg van een uitbreiding van derf handel met de Europeesche landen. Het handelsverkeer met de overzeesche landen is daarentegen ingekrompen. Generaal Duymaer van Twist 70 jaar Eenvoudige huldiging wordt voorbereid Op Zaterdag 9 November a.s. zal de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 70 jaar. wor den. Een comité heeft zich gevormd om dezen bij ons volk zoo bekenden en geliefden vete raan op dien dag te huldigen. Op genoemde, datum zal 's middags om half vier een recejb-i! tie worden gehouden in hotel Witte Brug te,' 's-GraVenhage. Ook iri kringen vari déii B!V.L. bereidt men een eenvoudige huldiging vóór in besloten kring. j f 2.500.000 voor den tuinbouw Crisissteunbeschikking 1935 In de; Staatscourant van gisteravond is op genomen de crisissteunbeschikking 1935 .(fruit- én warmoezerijgewasscn XI). Blijkens deze-beschikking zal nit 't Land bouw'-Crisisfonds steun verleend, worden aan de erkende teléis van gewassen van den tuinbouw voor bepaalde in dè beschik king genoemde producten, tot een totaal be drag van ten hoogste f 2.500.000. I Steun wordt verleend over de hoeveelhe den van de hierna vermelde producten, wel ke in het achter elk product vermelde tijd vak van het jaar 1935 zijn verhandeld, tot de daarbij vernielde bedragen per eenheid: Tomaten 1 Jan—30 Juni f 4 per 100 St.; kaskomkommers 1 Jan.30 Juni f 2; plat- glaskomkommers 1 Jan.30 Juni f 2 per 100 kg.; gele kool 1 Jan.1 Juni f 0.60; Deen- sche witte kool 1 Jan.1 Juni f 0.60; augur ken A en B 1 Jan.31 Aug. f 4; augurken C en D 1 Jan.31 Aug. f 2 per 100 st.; sla 18 Maart15 April f 0.50. De wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel Drie middenstandsbonden dringen op afdoening aan Op 6 Juni 1934 werd ingediend een Ont werp van: Wet tot regeling van verkoop op ■afbetaling en eenige regelen nopens het afbetalingsbedrijf. De Commissie van Over leg uit de drie Nederlandsche Middenstands bonden heeft thans bij de Kamer aangé- fHrötogéft^opfeeü spoedige'-behandeling,' opdat het gebrek aan een wettelijke regeling, da't zich op dit terrein steeds doet gevoelen, bui nen kprten tijd tot het verleden behoort, 'i Dq verlaging van de loodsgelden De wet is gisteren in werking getreden In Staatsblad no. 601 is afgekondigd de wet van 10 October 1935 tot wijziging der wet-van 16 Mei 1934 tot nadere wijziging van :1e wet van 20 Augustus 1859, houdende be palingen op den loodsdienst voor zeeschepen De wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging. Het Staatsblad is uitgegeven den vijftienden October 1935. OFFICIEELE BERICHTEN LEGER EN VLOOT R. Plet is eervc st verleend. Oi militaire.. dienst: aan den res.-kapitein dr. G. A Bou- telje; aan den res.-eerste-luitenant voor spe ciale dienst-n dr. J. D. A. Boks; benoemd en aangesteld is bö het reserve-personeel der landmacht, bö het dienstvak der Intendance, tot reserve-majoor de eervol ontslagen lui- tenantkoloncl titulair der militaire admini stratie van het K<m. Ned.-Indisch leger C. W. Becking. Overgeplaatst is bö het regiment grenadiers de kapitein W. Antheunissen. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau, met de zwaarden de luitenant-kononel C. C. Pels Röcken. commandant van het 5e regiment veldartillerie. CONSULATEN De heer I. Grave is benoemd tot ice-consui der Nederlanden te Tallinn, Estland. AUDIËNTIES De gewpne. audiëntie van den-Minister vari Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ;-il op Maandag 21 October as. niet plaats hebben. NIEUW WERK VAN SCHöNBERG Arnold Schönberg werkt aan een nieuwe opera op een tekst ontleend aan het Oude Testament. De eerste opvoering zal te San tiago worden gegeven ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling, die daar het volgende jaar zal worden gehouden. f slechts 54 ct. kost het origineele pakje Sanka Koffie, de tweede soort, maar het goede, gegarandeerd coffeïnevrije product van Hag. in prijs, goed en in het gebruik. Luitenant Vonk vertelt over de noodlanding bij Bassein In het staartje van den moesson Hoe het verband tusschen de vliegtuigen verbroken werd Schiphol. Weenen. Belgrado! Dat was het glorieuse begin van de karteoringsvlucht der drie de Havil- land-vliegtuigen naar Nieuw-Guineal Op den dag van het vertrek den elfden September 1935 was het prachtig weer. Boven ons stond de zon te stralen in nog ongebroken zomerpracht Het was een lust om te vliegen. En alles deed zoo echt sportief aan. Boven Griekenland ontmoetten we echter de eerste regenbuien. Doch aan de goede stemming deed dat niets af. Met de regel maat van een klok vlogen we de diverse trajecten de eerste dagen af. Na Caïro 1 kwamen we via de Syrische woestijn in Bagdad. Een zeldzaam vuile stad met vuile menschen. Gesluierde vrouwen. De warmte was er maar eventjes 115 graden! Bijna niet om uit te houden. Niet veel beter was het in Bushire, waar zelfs een temperatuur van bijna 120 graden werd bereikt. We hebben des morgens een rondrit door de stad gemaakt en zagen toen op een ge geven moment vier mannen loopen, die een doode meedroegen. Over het lijk lag alleen maar een laken heen. Niemand liep er ach ter of keek er naar. Dat is hier een heel gewoon verschijnsel. We hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om een Hindoesche lijkver brandingsplaats te bezoeken. Het is een soort hal zonder dak met vier plaatsen waar een stapeltje hout ligt van 2 d.M. hoogte. Het hoofd en de voeten staken er uit, terwijl twee Hindoes het vuur stookten. Voor Europeanen doen deze dingen vreemd aan, maar in deze Oostersche we reld vindt men het niets ongewoons. Op drie meter afstand zaten kinderen te spelen en rookten mannen heel genoeglijk hun Pijp! We zitten nu al in het Oostehjk punt van Voor-Indië, maar feitelijk heeft men er toch geen idee van dat men al zoo ver van Holland vandaan is. We vliegen een uur of zeven per dag en hebben nu zes dagen gevlogen. Achter elkaar is dat echter nog geen twee dagèn. -Als- je met de boot gaat, spreekt de afstand immers veel meer om dat men er zooveel langer over doet. Tot in Engelsch-Indië verliep de tocht verder zonder incidenten. Na Bushire volg den we de gewone route: Djask, Karachi, Jodphur, Allahabad, Calcutta. Toen hadden we al 9460 -K.M. achter den rug! Het groote avontuur Van Alkmaar begint de victorie maar op onze reis begon van Akyab de ellende. Na het prachtige weer van de laatste dagen geraakten we nu in zware tropische regen buien. We zaten in de staart van de moesson. Tot nu toe hadden we prachtig in ver band gevlogen. De captain voorop. Zoo goed en zoo kwaad als het ging trachtten we het contact te bewaren. Vei ligheidshalve vloog de P:H.-A.K.V. op 159 Meter hoogte, de kustlijn steeds in het oog houdende. - Boven de wolken vliegen was uitgesloten. Aangezien ons vliegtuig niet van radio was voorzien, werd de oriëntatie in dit barre weer zeer moeilijk. Plots maakt de escadrilleleider een scherpe bocht om een rotspunt te ont gaan, die ineens, onverwacht, zicht baar werd. Dit zijn momenten, waar op met kalmte en vastberadenheid, snel moet worden gehandeld. Een oogenblik van aarzelen... en het toe stel vliegt te pletter tegen de rotsen. We komen er veilig om heen, doch... door de plotselinge zwenking was het verband verbroken en zonder kaart Rangoon te bereiken,, was on- mdgelijk. Aan de eene zijde bevond zich een rots gebergte met toppen van 1700 Meter hoog te, onzichtbaar door het slechte weer. Aan de andere zijde woelde en bruiste de zee, krioelend van krokodillen. De situatie was verre van prettig. Bovendien hadden We nog maar een voorraad benzine aan boord, voldoen de voor drie kwartier vliegen. Besloten werd te landen, maar waar? Gelukkig ontdekte de tweede piloot 1 een strookje strand van ongeveer 10 Meter breed, op een klein eilandje, j Voorzichtig gingen we naar bene- den en... de landing slaagde schit- j terend. Niets gebroken, geen ongelukken;*- J Even voor de landing hadden we wei heel vaag in de verte radiomasten gepien op een ander eiland, maar de captain achtte het niet geraden en tè riskant onji op te stijgen en te trachten dit eiland të bereiken. Was dit gelukt, dan ha dj» den we ons direct in verbind kunnen stellen met de bewoon de wereld. Het mag een groot geluk worden genoemd dat de landing niet even voorbij Akyab moest plaats vinden, want dan was een catastrophe onver mijdelijk geweest. Mén had daar al leen de keus tusschen stelle rotsen en j De ontvangst door de Inlanders Onmiddellijk na de landing werd het toestel omring door nieuwsgierige, goedaar dige inlanders, die" verbaasd en vól' bewon dering do groote vogel aanstaarden. Met gebarentaal trachtten wij uit to vin den waai' we ons bevortdén en verder op welke wijze wij met onze collega's in com municatie konden komen. Al deze pogingenliepen op niets uit. - Ten einde raad besloten we den nacht in het vliegtuig door te brengen en den mor gen af te wachten om dan verder te zien wat er te doen stond. Het ligt voor de hand dat er van slapen onder zulke ongewone omstandigheden niet veel terecht kwam. Ook al hebben we niets bemerkt van krokodillen en tijgers, die ons vliegtuig volgens zekere couranten berichten zouden hebben besnuffeld. We hebben er niet een- gezien of gehoord! Den volgenden morgen werd besloten, dat captain Fullford en mecanicien Cöpe bij het vliegtuig zouden blijven en dat óu- dergeteekende met enkele inlanders op stap zou gaan om te trachten met de be woonde wereld in contact te komen, waar gelegenheid zou zijn om de collega's in Rangoon te waarschuwen. Het allereerst zorgde ik voor mijn beide tochtgenooten Fullford en Cope. In een nederzetting van eenige hutten, waar wij langs kwamen, kocht ik in een klein win keltje wat gedroogde visch en fleschjes sodawater en liet dit door de Inlanders naar de A.K.V. brengen. De tocht door de jungle Daarna trokken we het oerwoud in. Het werd een tocht, die twee uren duurde. Het ging langs een smal bergpad. Nu eens klommen we over rotsen, dan weer waadden we door kleine riviertjes. Om drie uur 's mid dags bereiken we een havenplaatsje, waar ik passage nam naar Ngaputow, een dorpje even voor Bassein. Reeds dacht ik dat al het leed geleden was, doch het ergste moest nog komen. Het werd een boottocht, die niet minder dan 24 uur duurde. Het ging met een slak kengang vooruit. Ieder oogenblik moest er geladen en gelost worden cn dit ging den geheelen nacht door. Als of dit alles nog niet erg genoeg was, kwam een stinkende vischlucht het verblijf op de schuit nog veronaangenamen. Af cn toe werd men zelfs door een gevoel bekropen om maar in het water te springen om de vreeselijke stank een poosje te ontgaan. Gelukkig was de kapitein zoo vriendelijk mij zijn brits ter beschikking te stellen, waarop ik af en toe wat indutte. „Crew O. K." (Alles wel) Den volgenden morgen had ik haast spijl van mijn tocht. Plotseling zag ik boven mij een der Havilland vliegtuigen. Ik vermoedde dat het vermiste vliegtuig reeds gevonden was, maar positieve zekerheid had ik niet. In Ngaputow aangekomen, was het eer ste wat ik deed, een telegram verzen den van den volgenden inhoud: „Crew O. K." (Alles wel). Ik ondertee- kende het telegram niet, omdat ik meende, dat het vliegtuig toch al ge vonden was en dit dus mosterd na den maaltijd zou zijn. Het eigenaardige was, dat ik met geen mogelijkheid de bemanning van de visch- boot kon duidelijk maken, dat ik wenschte te telegrafeeren. Dat ik van boord wilde, begrepen ze wèl. Wat ik ging doen, niet. Het duurde zeker een beetje te lang, dat ik wegbleef, want aanhoudend hoorde ik van de boot een getoeter van je welste. Dit beteekendc, dat ik aan boord moest tcrug- keeren. Hun geduld heb ik wel even op dc proef gesteld. Ze waren echter zoo vriende lijk tóch niet te vertrekken, vóórdat ze mij weder aan boord hadden toegelaten,' Spe ciaal wachtte de boot op mij. In die plaats behoefde niet te worden gelost, noch ge- Na het zenden van het telegram voeren we naar Bassein, waar ik Zaterdagmiddag om vijf uur aankwam. Daar hoorde ik tot mijn groote verbazing, dat men nog niets van het vermiste vliegtuig had vernomen, waarom ik met den meesten spoed een uit voerig telegram zond naar Rangoon. In Bassein werd ik overigens zeer wel willend ontvangen door een Engelschruan, die mij meenam naar zijn huis, waar ik gastvrij en vriendelijk werd onthaald en waar ik volop gelegenheid kreeg den ii wendigen mensch te versterken. Niet lang duurde het toen meer of cap tain Cox arriveerde in een sportvliegtuig vanuit Rangoon om mij op te halen. Aanvankelijk was het voornemen om door te vliegen naar de A.K.V., maar dit kon niet doorgaan omdat het te laat in don avond was geworden en de duisternis reeds inviel. Den volgenden morgen brachten we per vliegtuig benzine naar Fullford, die in den loop van den middag te Rangoon arriveer de. De drie Dragons en hun bemanningen waren weer veilig bijeen. Naar Batavia en Bandoeng Het verdere gedeelte van de reis naar Bandoeng is vlot verloopen. W'e hadden aanvankelijk nog met heel ongunstig weer te kampen waardoor het eenige dagen duurde voordat we weer uit Rangoon kon den vertrekken. Zoodoende is er niet veel van gekomeu om de achterstand in het aantal vliegdagen in te halen. De 1 eis over onze koloniën is overigens prachtig geweest. Het is een landschap zooals men zich maar moeilijk voor kan stellen. Eigenlijk moest men in Nederland een land als Indië toch wat meer waardee- ren. Zuid-Sumatra is een en al oerwoudS een machtig en geheimzinnig schouwspel! Het beeld van Java is lieflijker: zacht groene rijstvelden met wazig blauwe ber gen. Het klimaat in Bandoeng, waar we ons momenteel bevinden, is prachtig. Het is hier zoo warm als sommige zomerdagen in Holland, 's Avonds is er een sterke afkoe ling, zoodat je soms onder een deken kunt slapen. Over het klimaat in Nieuw-Guinea hoort" men hier vrij gunstig oordeelen. Een paar graden koeler dan in Batavia. Waarschijn lijk heb ik het hier in Bandoeng heel wat beter dan in Holland, waar ongetwijfeld najaarsstormen gieren en regenvlagen strie men. Misschien verlangen we echter over een poosje wel weer naar een echt Holland- sche winterdag met sneeuw en ijs. Maar wie dan leeft, dan weer zorgt! Bandoeng, 4 October, Lt. VONK. In de Lybisci. j woestijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5