Altyn oxMexidfJiybfikgeL De 5000-actie der V(ereenigde) C(hristelijke) P(ers) Om het Wereldkampioenschao m m 11 I H fü •i as i IS m Sg R m s m DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: Voor Apeldoorn, P. van Vliet te Amsterdam. INTREDE Ds. W. M. A. KALKMAN Gisteravond heeft Ds. W. M. A. Kalkman, gekomen van Katwijk aan Zee, zijn in trede gedaan als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam in de Nieuwe Kerk aldaar. De kerk was geheel gevuld. Vóór de predicatie heeft de nieuwe leeraar verklaard noode te scheiden van de vroegere gemeente te Katwijk aan Zee, waar hij veel arbeid onder Gods zegen heeft mogen ver- riohten. Met blijdschap nam spr. hier zijn taak op. Velen, zei spr., zien in de kerk een histori sche merkwaardigheid. Schouwburg en sport veld zyn in hun oogen belangrijker. Toch zijn deze dingen ijdelheid. De kerk, waar langs geslachten met hautain gebaar heen trekken, is een voorwerp van Gods teedere liefde en vaderlijke zorg. Zij arbeidt in het heden, maar heeft haar bestemming in de eeuwigheid. Intreerede en toespraken Hierna heeft Ds. Kalkman een predikatie gehouden over 1 Cor. 1 21, waarin de leeraar de prediking het laatste middel noem de, waarmee God het met den mensch be proeft. Het komt er op aan of hij dien God, Dien hij niet missen kan, reeds gevonden heeft. Spr. richtte zich hierna in het bijzon der tot den vertegenwoordiger van het Ge meentebestuur, wethouder Jac. Rustige; tot zijn bevestiger, Staatsraad Mr. Dr. Schok king, en tot Dr. P. J. Kromsigt. Na een woord tot vele gemeenteleden uit Katwijk aan Zee, die waren overgekomen, sprak Ds. Kalkman nog de Ned. Chr. Vereeniging van Padvinders toe en Staatsraad Rambonnet. Aan het einde van den dienst zong de ge meente den nieuwen leeraar toe de zegen bede uit Psalm 134. Wereldconferentie der Luthersehe Kerk De tot 20 October durende en te Parijs Vergaderende derde Wereldconferentie der Luthersehe Kerken heeft zich met opzet wil len vrijhouden van toespeling op politieke vraagstukken, m.a.w. ook op den Duitschen Kerkstrijd. Men had in dit opzicht vroeger al leergeld betaald: de z.g. resolutie van Fanö, waarin de afkeuring van de houding der Duitsche regeering jegens de pacifisten was uitgesproken, had ten gevolge, dat deze in hun land moesten zwijgen of zelfs hun land verlaten. Met het oog op de vraag van de verhouding der Duitsche kerk tot de huidige regeering, is de omvangrijke delegatie van de Duitsche kerk ter wereldconferentie dan ook van geen enkele officieele missie de draag- gter. Anderzijds is, naar de Tel. vernam, door de executieve voor de conferentie van Parijs de strengste controle uitgeoefend op de manda ten, welke de Duitsche gedelegeerden van hun synodes hebben ontvangen, zoodat men verzekerd is, dat geen lasthebbers der hui dige Duitsche staatskerk de zittingen bij wonen. DE GROEPBEWEGING OP JAVA Van de House-party der Oxford-groepbe- Weging te Songgoriti op Java in Nederlandsch Oost-Indië gehouden, wordt ons bericht, dat Zoowel Protestanten als Roomsch-Katholie- ken aan deze samenkomst deelnamen. Ook de regent van Probolinggo behoorde tot de aanwezigen. Leider was Dr. B. M. Schuur- Jnan, docent van de Theologische School te Baliwyata te Malang. Kerk en Staat in Duïtschland EEN REDE VAN RIJKSMINISTER KERRL In een vergadering van den Economischen Raad van de Duitsche Academie te Berlijn heeft Rijksminister Kerrl een redevoering gehouden over Nationaal Socialisme en Geloof, waarin hij o.m. zeide: „Zin en doel van den individu is de natie, net behoud van ons bestaan, dus dat van het Duitsche ras. Volgens dit principe organisee- ten wij thans het leven van onze natie. „Men kan de confessies vragen: Wat hebt gij tegen deze leer? Waar deert zij U? In waarheid krenkt zij de religie nergens! Wacht toch af! Gij kunt toch immers afwachten en dan zult gij beleven, dat ons idee op geen énkele wijze krenkend ingrijpt op het gebied der religie. Kerken en godsdiensten hebben niets te maken met de practische dingen van het leven, doch slechts met die van het geloof Red). Wij laten het der religie over, het wezen der dingen te doorvorschen en dogmatisch op te stellen. Wij eischen evenwel, dat wij niet goddeloos zijn, want het nationaal socialisme stelt het Godsgeloof tot voorwaarde. Iedere nationaal socialist moet religieus zijn. Slechts de vorm van zijn geloof is zijn zaak. Artikel 24 van het program is onomstootelijk: het nationaal socialisme staat op de basis van het positieve Christendom. f De liefde voor den medemensch zetten wij in daden om als practische naastenliefde, welke God ons gegeven heeft, ons, den volks- genooten van de Duitsche natie. Moesten de confessies zoo'n staat niet met vreugde begroeten? Wat uit de leer van het Christendom is gegroeid, eischen wij van den mensch. Er zijn wel is waar organisaties in Duïtschland, die niets met de Kerk te doen willen hebben, doch met God willen zij allen te doen hebben en zij voeren slechts onder ling strijd over den vorm van hun geloof. Dat gaat ons als staat evenwel niets aan. De Christelijke confessie behoeft geen vrees te koesteren, wanneer zij zich met practische liefde bezig houdt. Ik heb den Katholieken priesters gezegd, dat ik er niet aan denk op eenige wijze rn het geloof in te grijpen. Ik heb den Evangelischen geestelijken gezegd* dat ik geen waarde hecht aan een staats kerk. Ik wensch een Evangelische kerk welke uit de meest innerlijke overtui ging en vrijwillig tot onzen staat komt. In geestelijke zaken geldt niet het com mando, doch overtuiging en gemeen schap. Gij hebt de beslissing in handen, aldus besloot Kerrl» J EERE-PROMOTIE DR. O. NOORDMANS Prof. Dr. W. Aalders voert het woord De nieuwe doctor beschouwt de onderscheiding als een geschenk Ten overstaan van den Senaat der Rijks Universiteit te Groningen had gister in het Academiegebouw aldaar de promotie ho noris causa pi pats van Ds. O. Noordmans, Ned. Herv. predikant te Laren, tot doctor in de Godgelee dreid. Na een kort in'e-dend woord van den Rec tor Magnificus vce.de de promotor Prof. Dr. W. Aalders het woord. Rede van den promotor De promotor wees er op dat de heer Noordmans lang op zich had laten wach ten en eerst omstreeks 1920, op aandrang van derden en uit de practijk was gaan schrijven. Deze terughoudendheid berustte op zijn eerbied voor de stof en de vragen der theologie en zijn critische bijna ascetische houding. Het werk van den heer Noordmans was dan ook bijna altijd gelegenheidswerk, geboren uit de ontmoeting tot een bepaalde behoefte. Daarbij had hij zich doen kennen als een zelfstandig en oorspronkelijk denker, niet in dien zin dat hij geheel alleen stond maar dat hij zichzelf gevormd had volgens eigen aan leg en methode. Hij placht van meetaan over de hoofden der velen heen de geestelijk grooten te zien en te groeten: Paulus en Augustinus. Thomas en Calvijn. Plato en Spinoza, Dante en Dosto- jefski. In de tegenwoordige crisis met haar eisch van „eine Revision der Grundbegriffe" van alle wetenschappen (Heidegger), waarbij naar de primaire levenswerkelijkheid wordt teruggegrepen, van het bewustzijn tot het zijn, van het subject tot het object neemt de theologie op haar wijze aan de beweging deel. Zij wil theologie zijn, zich niet beper ken tot het psychologische, historische, antro pologische maar zich richten naar en volgens God. Noordmans heeft op zijn wijze aan deze zwenking deelgenomen. Wel in aanraking met de Zwitsersche theolo gie maar tegelijk op oorspronkelijk Ne- derlandsche wijze, in verband met the ologie en 't geestelijk leven ten onzent. Zijn bundel „geestelijke perspectieven" ge tuigt daarvan. Ook zijn studie over Augusti nus en laatstelijk zijn „Herschepping". Hij doet dit op zijn wijze: sprongsgewijze, hartstochtelijk, meer in den vorm van flit sende artikelen dan van een effen standaard werk als studieboek. Hij heeft enthousiasme, bezieling ge wekt voor theologie bij jongeren en ouderen. Zonder een school te vormen is hij een geestelijk leider, de docent van velen vóór hij de venia docendi in den vorm van doctorstitel ontvangt. Dit is van groote beteekenis. Onze tijd neemt veel van anderen over. Noord- mans heeft zichzelf willen zijn en heeft daardoor anderen tot zelfstandigheid weten te brengen. Zulke dragers der wetenschap ook buiten het universitair verband zijn van onschat bare waarde. Daarom stelt de Universiteit van Gronin gen er een eer in zijn wetenschappelijke ver diensten te huldigen. Zulk een hulde schept niet iets wat er niet is, zij erkent slechts hetgeen is. Maar deze erkenning heeft haar waarde en moge een spoorslag zijn tot moed en vertrouwen. Spr. betrok daarna ook de echtgenoote van den nieuwen doctor die door ongesteld heid afwezig was in deze huldiging en be- „Zoo moge deze doctorale waardigheid een prikkel vormen tot voortgezette wetenschap pelijke arbeid, waarbij de eer van haar te ontvangen slechts geëvenaard wordt door de eer haar te verleenen". Dr. Noordmans spreekt Daarna werd het woord verleend aan den nieuwen doctor, die allereerst zijn diepe er kentelijkheid uitsprak voor deze hem gewor den onderscheiding, die hij niet zonder schroom accepteerde en die hij beschouwde als een geschenk. Spr. wees voorts op de centrale plaats van de theologie in het geheel der wetenschap pen, waar zij een zeer bizondere plaats in neemt, hetgeen ook deze promotie een bizon der karakter verleent, en tevens inhoudt een aanmoediging en een opdracht. By dit laatste wees de spr. er op dat hij jegens de kerk deze grief heeft dat zij de menschen spoedig als te oud en als niets-nut bestempelt, terwijl deze promotie een aanmoediging is om voort te gaan. Spr. dankte voorts de hoogleeraren van der Leeuw, Lindeboom, Ubbink, van Veld huizen, Haltjema en Bleeker en speciaal zijn promotor Dr. Aalders, waarna hij kort uit wijdde over de plaats der theologie ten op zichte van geestelijke stemmen en sferen, waarbij hij ook de waarde van de groeps- theologie als een verbreeding van de huis kerk besprak. Tenslotte sprak de rector-magnificus Prof. Polak Daniëls namens den Senaat, den doc tor gelukwenschende met zijn benoeming en hem den doctorsbul overhandigende. Hiermee was de plechtigheid, die bijge woond werd döor tal van hoogleeraren, pre dikanten (o.w. Dr. J. C. Roose en Ds. C. W. Coolsma) en studenten ten einde. SCHOOLNIEUWS Prof. Dr. E. VAN EVERDINGEN Prof. Dr. E. van Everdingen, Hoofd-direc- teur van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt, herdenkt vandaag het feit, dat hij 25 jaar geleden het ambt van buitengewoon hoogleeraar in de meteorologie, klimatologie en de oceanographie aan de Universiteit te Utrecht aanvaardde. UNIVERSITEIT TE GRONINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de gezondheidsleer en de geneeskundige politie, Dr. G. Kapsen- b e r g, directeur van den gezondheidsdienst te Groningen» zegt Dat is geen slecht idee van de Engel- sche posterijen. Er wordt daar aan de dames (waar om aan de dames alleen?) cursus ge geven om het publiek aan de loketten zeer wellevend te bedienen. Zelfs de meest lastige klanten moeten met een lieve glimlach op het gelaat, bediend worden door vleeschgeworden Mona Lisa's (ge weet wel die befaamde schilderij van Leonardo da Vinei). Onze posterijen hebben het niet zoo zeer nondig. Sedert een voorhis- torisch-ongemanierd ambtenaar van een van ongeduld popelend per soon op zijn vraag: Wat mot je? heel beleefdelijk tot antwoord kreeg: ik mot niksmaar jij mot mij een postzegel van een halve cent (zoo lang is het al geleden) geven, sedert dien lijd is het bij onze posterijen een en al wellevendheid geworden. Maar gesteld, dat hier die glimlach nok bij de posterijen ingevoerd zou worden, dan zou dat de afzet toch nog wel ten goede komen. Alleen maar. ik voorzie veel oponthoud bij de loketten. Omdat iedere bestelling met een geraffineerde glimlach uit gevoerd werd fin Engeland zijn ze pas na zes maanden les in het glim lachen volleerd) zouden vélen zich na de eerste bediening herinneren, dat ze nog een postzegel, en nog een en nog een zouden noodig hebben Dat wordt te bar. En als het eens overal werd inge voerd!! Als b.v. eens alle copie van de redac tie met een vriendelijke glimlach op de zetterij werd ontvangen. Maar laat ik zelf niet glimlachen en een ander voorbeeld nemen: Een politieagent constateert met een glimlach (zetter, maak er alstublieft geen grimlach van) een overtreding van de maximumsnelheid; vraagt met een glimlach (pas op. zetter!!) naar naam en papieren; maakt met een glimlach een procesverbaal. Daarna komt iemand met een glimlach V een dag vaarding thuis brengen. Met een glimlach ontvangt de deunoaarder bij de rechtbank U en met een glim lach wijst hij U de plaats op de be- schuldigdenbank. Met een glim lach ondervragen U de rechters. metw een glimlach geven ze 11 eep repri mande. Met een glimlach veroordee- len ze V, dadelijk rechtdoende, tot 100 gulden boete, daarbij met een glimlach U mededeelende, dat ge joor deze honderd gulden ook 30 dagen gratis kunt logeeren in het Rijkshotel. Glimlachend incasseert de ontvanger uw 100 pop. Of, zoo ge van het vriendelijk aanbod tot logeeren gebruik wilt maken, dan zal de cipier U met een glimlach ontvangen, met een glimlach wijs; hij TJ uw „kamer" waarvan de deur (aan de buitenkant) met een glimlach op het slot gaat. Dat laatste is niet te controleeren maar kan men zich wel voorstellen. Maar die andere glimlachen... das isl zu schön om waihr zu sein. Dat is om te lachenPas op mijn siuurdie agent daar heeft nog geen les in het glimlachen gehad. sloten heeft het onderwijs in de Ne- derlandsche taal, dat reeds gedeel telijk in deze faculteit was ingericht aan zienlijk uit te breiden. Een volledig onderricht zal in het Nederlandsch gegeven worden. In het eerstvolgende jaar zal het zelfde geschieden voor de colleges van het notariaat. OPLEIDING NIJVERHEIDSONDERWIJS Begin November hoopt het Instituut voor opleiding van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs te Deventer een cursus te openen. De cursus* duurt 4 jaar, de lessen worden gegeven des Woensdagsavonds en des Zaterdagsmddags. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat ook cursisten, woonachtig in de om liggende plaatsen van Deventer, zooals Apel doorn, Zwolle, Almelo, Hengelo, Enschedé, Zutphen e.a. deze lessen kunnen volgen. ONDERWIJSBENOEMING Tot achtste leerkracht aan de Chr. School in de Papiermakerstr. te Putten (Vel.) is be noemd mej. C. J. Schoneveld van Mo- C. J. DE BRUIN KOPS t Te Velp overleed op 79-jarigen leeftijd de heer C. J. de Bruyn Kops, die van 1883 tot 1921 leeraar in de Staa.^- en Handelsweten schappen geweest is aan de H.B.S. voor Jongens, aan die voor Meisjes en aan de Burger-Avondschool te Deventer. Examens Arndemlsche examen». L, e i d e n. Geal.: Ge neeskunde: cand.ex., d» dames Th. van Bockel en E. C. van Dijk en de heeren L. L. Kreling. A. v. d. Valk. H. Matzlng&r, J. H. T. du Pon. Stelner. !e heeren Th. de Haa£. lej. N. G6t: Rechten: doet t. E. R. Rhadlas Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Pharmacie): de heer Fr. Muller de heer J. de Ridder Natuurkun- en mej. J. a gr. Dpger. 3 cand., e heer N. Koster, Amsterdam. en*° tuurman Dr° n H a a G H. A. M Janssen. Geslaagd voor stuurman kiel 7. A. de Vries, K. Schipper. stoomvaart Geel.: de 5000 nieuwe abonné's vóór 1 Februari a.s. Tien groote prijzen zijn bestemd voor hen, die de meeste abonné's aanbrengen gedurende de actie, welke we voeren voor vermeerdering van het aantal abonné's met 5000 vóór 1 Februari a.s.. We hebben van onze trouwe abonné's hooggespannen verwachtingen. Ze zullen de zaak niet op hun beloop laten, maar de werkingssfeer van het Christelijk dagblad uitbreiden. Daarvan zijn we zeker. En daarom besloten we een mooie prijzen-serie samen te stellen. Deze ziet er, dank zij de medewerking van verschillende adverteerders, als volgt uit: le Prijs: Huiskamer- of Slaapkamer-Ameublement waarde t 250, of een prachtig Huisorgel 2e PrijsPhilips Radiotoestel type 535A, van f 195 3e PrijsRitsema Stofzuiger, ter waarde van f 185 4e Prijs Gouden H A V I R O Dames of Heerenhorloge 5e PrijsPortable - Schrijf machine, waarde t 65 6e PrijsEen cassette Ziifa- Pleet, waarde f 61.30 7e Prijs: Agfa - Billy - Compur Foto-toestel, waarde f 50.50 Dames of Heeren Rijwiel, merk Fongers 22-deelige Keukenuitzet, waarde f 32.95 Een SWAN Vulpen met Standaard Bovendien ont vangt ieder, die een nieuwe abonné aan brengt, zoo spoedig mogelijk een mooie zilveren V. C. P— theelepel, die men hierbij ziet afge beeld. Wat houdt U nu nog tegen? Noodigt niet alles uit om eens extra te laten zien, wat ge kunt? De krant kan elke vergelijking doorstaan. En dan het Zondagsblad! Waar vindt gij zoo iets? De wintertijd is aanstaande, de tijd van de huiselijkheid, waar een krant bij hoort. Wie kan er trouwens tegenwoordig zonder Maar dit moet in het Christelijk gezin de Christelijke krant zijn! Voor dat ideaal werken wij met U samen, hand in hand. AFDEELING PROPAGANDA SCHAKEN DE ZESDE PARTIJ REMISE Na een bijna verloren stelling voor Euwe Zeer vindingrijk spel Gistermiddag is, wederom onder groote belangstelling, de zesde partij van de schaak match Euwe-Aljechin in Hotel Coomans te Rotterdam voortgezet. De spelers en hun secondanten waren thans in een aparte ka mer gezet. Om precies twee uur werd de partij hervat. De heer S. Landau teekent hierbij de vol gende analyse aan: Stand no. 40: h5Xg4 De afgegeven zet van wit was: 41. Th3g3 Lg6h5 Met de dreiging g7g6 en f7f5. t Hiertegen moet Wit nu een verdediging vinden. 42. Lbl—c2 Op bl stond de witte Looper niet gunstig. Van hieruit kan hij eventueel naar a4 of b3 om den vrijpion (d5), indien noodzakelijk, bij te staan. 4 2Tb8b6 Onvoorzichtig zou nu geweest zijn g7g6 (ter voorbereiding van f7f5). Wit zou dan d5d6 gespeeld hebben en zijn Looper op de diagonaal b3g8 gebrachl hebben met niet te onderschatten tegenkansen. Met den tekstzet wil Zwart eerst den op- marsch van den d-pion verhinderen. Op de zesde lijn staat de Toren niet alleen verde digend, maar tevens ook aanvallend. Wit moet steeds met zetten als Tf6 en h6 rekening houden. Het nemen op b2 zou Zwart weliswaar een pion opgeleverd hebben, maar dan zou Wit goede remisekansen gekregen hebben. 43. Pdle3 Sublieme verdediging! Wit bekommert zich heelemaal niet om pion b2 en tracht al zijn figuren in het spel te brengen. Het Paard staat nu voor aanval en verdediging zeer gunstig. 4 3Tb6xb2 Zwart ziet in, dat zijn aanval voorloopig vastgeloopen is en vergenoegt zich met pion- winst 44. De2c4 Ld4xe3 Het Paard moest verwijderd worden, want het stond te dreigend. 45. Tg3xe3 Tb2—b6 Wederom op de sterke zesde lijn. 46. Dc4c8f Kg8—h7 47. Dc8f5t Wit meende met dezen ruil nog goede re misekansen te behouden. In dit eindspel heeft Zwart een pion meer, maar het is nog de vraag, of dit voldoende zal zijn om de rarty te winnen. 47Dg5xf5 i 48. e4Xf5 f7—f6 49. Te3d3 Tb6—d6 50. Td3—dl Kh7h6 51. Kg2g3 Kh6g5 iDeze zet bevrijdt den Looper van de dek king op gi. 52. Lc2e4 feester Flohr beval hier Td2 a^n en mqende. dat Zwart niets kon uitrichten, maar ook de tekstzet kan geen kwaad. 52 53. f5Xg6 f6—f5 Zwart heeft op deze wijze nog twee ver bonden vrijpionnen verkregen, maar Wit heeft dil alles berekend en hoopt met zijn •pion wat te kunnen doen. 54. g6g7 De stand na 54: g6g7 was de volgende: Zwart: Dr. Aljechin. Wit: Dr. M. Euwe. i 54. Lh5—f7 55. Tdl—hl Wit mag niet op de verdediging van zijn Looper spelen, anders volgt agressief f514t- .55(5xe4 Hierd werd algemeen Tg6 verwacht, maar dan speelt Wit d5 -d6 en als dan Txg7 wordt gespeeld, zou volgen d6—d7. Tg8, Th7, Lg6, Tg7 er Wit heeft nog zelfs winstkansen. De figurenwinst, met den tekstzet behaald, van tiidelykén aard. immers Zwart zal on- mogeliik dezen buit kunnen behouden. 56. Thl—h8 Td6—g6 57. d5—d6 Tg6xd6 (Natuurlijk niet TXg7 wegens d7). 58. g7—g8D| Lf7Xg8 59. Th8 X g8f Kg5—f5 De complicaties zijn voorbij. Zwart heeft weliswaar twee pionnen gewonnen, maar standigheden zou dit als een remise-rolling te beschouwen zijn, maar de slechte positie van den Koning en den Toren geven Zwart nog eenige kansen. 60. Tg8f8+ Kf5e6 Na Tf6, Txf6, KXg 4 is het eindspel re mise. 61. Kg3 x g4 Td6d3 Van dezen zet heeft Zwart zich in zijn vooruitberekening veel voorgesteld. Den wit ten Koning is voorloopig de toegang naar de derde rij verboden. Zwart zal nu trachten zijn Koning via den Damevleugel te spelen. Op dit moment moest Aljechin nog 10 zet ten doen in vijf minuten. Aljechin dus in tijdnood. 62 Tf8—e8t Ke6—f6 63. f2—f4! e4xf3 64. Te8f8f Kf6—e6 65. Tf8xf3 Td3d2 66 Tf3—f8 Dergelijke eindspelen zijn Euwe wel toever trouwd De stalling is theoretisch remise. Td2—d3 Td3—dl e5e4 Tdl—d2 Ke6—f5 Td2a2 Ta2—b2 se gegegen 67. Tf8—f3 68 Kg4g3 69. Tf3—f8 7C Tf8e8f 71. Te8—e7 72 Te7e8 73. Te8—e7 r Nabeschouwing Direct na de hervatting van de afge broken partij kwam het tot schermut selingen in beide kampen. Tenvijl Euwe ten koste van een pionoffer zijn stelling verbeterde en niet alleen den zwarten aanval afsloeg, maar zelfs een oogenblik het initiatief In handen nam, stuurde de wereldkampioen op een eindspel aan. De laatste nam hierbij zoo min mogelijk risico. Het eene oogen blik dacht men, dat de wereldkam pioen beter stond, dan weer meende men, dat Euwe de beste kansen had. Na eenige afwikkelingen ontstond een Toreneindspel, waarbij Aljechin door zijn gunstige Torenstelling nog eenige kansen behield. Al was hy in den hoogsten tijdnood (de eerste keer tij dens de match!) op een gegeven oogenblik moest hij nog tien zetten in 5 minuten doen toch versmaadde hy remise. Toen de tijdnood voorbij was, kwam Aljechin tot de conclusie, dat hij de partij niet meer kon winnen, waarop remise werd gegeven. Inmiddels een prachtige prestatie van Euwe. Onze landgenoot wist in een bijna verloren stelling door zeer vin dingrijk spel de partij te behouden. De stand is thans: Aljechin 4 punten Euwe 2 punten. De zevende party wordt Donderdag te Utrecht gespeeld. In het verslag van de zesde partij is gister een storende fout geslopen. Per abuis werd tweemaal de 21ste zet vermeld voor wit. De r.„....w. maai .tweemaal ae iisie zei ven zal pion g4 moeten afstaan. In normale om- I zet van zwart was: e6—e5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3