De oorlog in Oost-Afrika GENEVE REGELT DE SANCTIES LEEFT RAS KOEKSA NOG? DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 DE ROL VAN PARIJS Geneve moge de laatste dagen ongemeen a'ctief zijn in het beraden van de tegen Ita lië te treffen sanctiemaatregelen, in krin gen van ingewijden laat men zich hierdoor allerminst verleiden om de belangrijkheid van Parijs als diplomatiek knooppunt over het hoofd te zien. Immers, de cirkel der financicele en economische afsluiting, wel ke rond het Apennijnsch schiereiland wordt getrokken, zal vermoedelijk slechts te vol tooien zijn do.or een blokkade ter zee, en dit bcteekent, dat er alsdan gevaarlijke raakpunten met den Italiaanschen belan- genkring ontstaan. Mussolini heeft ver klaard, dat oorlog in Europa daarvan on verbiddelijk het gevolg moet wezen. Ondanks alle geredeneer en gediscussieer, zoowel te Londen, Genêve en elders, blijit Parijs zich bevinden op het snijpunt vi deze twee belangendrkels, en het lijkt er wel op, dat Frankrijk van den ernst va; deze positie minstens zoozeer doordrongen is, als Italië. Vandaar dat Laval schier afgebroken in touw blijft met bemiddelen en nog eens bemiddelen. De Fransche jour nalist Jules Sauenvein moge dan al hoog hartig verklaren: „Laval heeft geen vredes voorstellen te doen, voorstellen tot beëind ging van het conflict behoort Italië te ber de te brengen", een feit is, dat Laval zich inspant, meer dan uit louter vriendschap pelijke gevoelens alléén te verklaren is. •Maandag hebben te Parijs opnieuw be sprekingen plaats gehad, zoowel tusschen den Italiaanschen ambassadeur en Laval, als tusschen laatstgenoemde en den gezant van Groot-Brittannië. De Fransche minister president zcyi in dit laatste onderhoud, dat naar men zegt van algemeenen aard was, de vraag naar voren hebben gebracht, of de situatie te Genève met betrekking tot den oorlog tusschen Italië en Abessinië niet verbeterd zou kunnen worden door de Britsche strijdkrachten in de Middelland- sche Zee tot meer normale proporties terug te brengen, waarbij hij erop zinspeelde dat in dit geval de Italiaansche strijdkrachten in Lybië eveneens zouden kunnen worden yerminderd. Verder zou de Fransche premier den Wensch hebben geuit, te Genève met het in werking brengen van de economische maat regelen een dag of tien te pauzeeren, ten einde nog een laatste gelegenheid te schep pen voor een meer vreedzame oplossing van het conflict. Het gerucht, dat Laval tevens een reeks Van vredesvoorwaarden zou hebben te ber de gebracht is naar men zegt niet juist. Toch is het interessant te vernemen, hoe „men" zich deze voorwaarden heeft ge dacht. De Italiaansche troepen zouden hun offensief moeten staken, en in de bezette stellingen halt houden. Tigré in het noor den en Ogaden in het zuiden zouden ver volgens tot „onafhankelijke" vorstendom men worden verklaard, natuurlijk onder Bomeinsch protectoraat, en de rest van Abessinië zou onder internationaal regiem komen, niet daarin een overwegend Itali aansche invloed. Een en ander zou tot stand worden gebracht door bemiddeling van den Volkenbond! Zooals gezegd, deze „voorwaarden" zijn aanstonds van verschillende kanten weer sproken, maar toch meent men te Londen reden te hebben aan te nemen, dat Laval aan den Britschen ambassadeur inderdaad, behalve de voorstellen inzake de vloot, nog enkele voorslagen heeft gedaan, welke niet zijn bekend gemaakt. Wellicht schuilt er dus toch een addertje Van dezen aard ergens onder het gras? Te Rome maakt men zich omtrent de mogelijkheid van heropende onderhande lingen niet de minste ollusies. Men is er de overtuiging toegedaan, dat Engeland niet wordt bezield door een oprecht verlangen naar verzoening, doch veeleer door den wensch, het fascistisch Italië definitief den voet dwars te zetten. De openbare meening in Italië, zoo verklaart men aldaar, zou het bovendien verkeerd opvatten, indien thans onderhandelingen werden gevoerd nadat juist te Genève is besloten tot sancties, die als intimidatie-pogingen worden beschouwd. Men heeft daar nog blijkbare voorkeur Voor den „heldentenor"! Geen journalisten meer op het Italiaansche front Op grond van door de hoogste mili taire instanties gedane voorstellen heeft de Italiaansche regeering beslo ten, alle buitenlandsche journalisten uit het gevechtsgabied op het Somali- front uit te wijzen. In dit besluit, waaraan geen motiveering 3s toegevoegd, ziet men een maatregel van generaal Graziani, die eerlang een groot offensief op het Somalifront wil openen. Dit offensief zal bestaan uit een concen- trischen aanval uit drie of meer stellingen op het Abessiinsch-e verdedigingscentrum Harcar. Men verwacht daarbij verwoede gevechten, 'daar de Abessijnen den Italiaanschen op marsch in elk geval tot staan willen bren gen. Egypte paraat! Uit Alexandrië wordt gemeld, dat dertig benheden van de Britsche Middellandsche Zeevloot voor een oefentocht zijn vertrok ken. Zij worden nog deze week terugver- Egyptische Bedoeinen ten getale van 10.000 man hebben hun diensten aangeboden om het land te verdedigen in geval van een geschil met Italië, op voorwaarde, dat zij hun eigen gewoonten en wijze van oorlog voeren zullen mogen toepassen. Amerikaansch schip naar de oorlogszone Het Amerikaansche stoomschip Exochar- <la is naar de Middellandsche Zee vertrok ken met een lading van 8000 ton, waartoe o.m. een hoeveelheid koper en olie behoo- ren, welke bestemd zijn voor havens bin nen de oorlogszone. Dit is een buitenge woon groote lading voor deze route. Een groot gedeelte der zending is niet verze kerd, in verband met te hoog geachte ver zekeringspremie'». Posities blijven ongewijzigd Geen zekerheid omtrent de Abessijnsche tactiek Volgens een officiccle Abessijnsche mededecling weigert Italië af te zien van een bombardement van open ste den, doch wel heeft het zich bereid verklaard de Europeanen gedeeltelijk te beschermen. In \crband hiermede zal te Direda- wa aan de spoorlijn DjiboetiAddis Abeba, waar 800 vreemdelingen wonen, een neutraal gebied worden gescha pen op grond van een overeenkomst met de Fransche regeering. In overleg met de Italiaansche re- geering zullen hier de Europeanen worden ondergebracht, opdat zij veilig zijn voor bomaanvallen. Nog deze week zal een commissie naar Diredawa vertrekken om de grenzen van het neutrale gebied vast te stellen. Frankrijk neemt hier de bescher ming der vreemdelingen op zich. Abessijnsche minister van oorlog naar het front Het vertrek van den Abessijnschen mi nister van oorlog naar het front zal vermoe delijk heden plaats vinden. Hij zal worden vergezeld door 70.000 man troepen en naai het Noordelijk front gaan. Volgens berichten uit het Noorden en het Zuiden is het op beide fronten rustig. Al leen de Italiaansche vliegers zijn in actie. De berichten, volgens welke op het Zuide lijk front een tegen-offensief geopend zou zijn, aldus wordt hier verklaard, zijn niet juist. Men verwacht, dat de Abessijnen eerst tegen het einde van deze maand tot een aanval zullen overgaan. Abessijnsch tegen-offensief op komst? In strijd met anders-luidende berichten, volgens welke een tegen-offensief eerst te gen het einde van October zou kunnen wor oen verwacht, komen te Addis Abeba be richten binnen van het Zuidelijk front, dat de Abessijnsche troepen thans voornemens zijn onmiddellijk op te rukken in Zuid- Oostelijke richting en daarbij in de onmid dellijke nabijheid denken te blijven van de -allei van de rivier Webbe Sjebeli. Volgens oezelfde berichten zou er geen sprake van zijn, dat de Abessijnen uit de omgeving van Harrar Zuidwaarts den vij and tegemoet zouden trekken, dwars door de waterlooze, door koorts geteisterde oestijnstreken. Het plan schijnt veeleer te zijn, dat eerstgenoemde troepenafaeelingen langs de Webbe Sjebeli zullen oprukken over een betrekkelijk laa» liggend en ge makkelijk terrein, waarbTj zij er zorg voor willen dragen alle voedsel en water weg te halen, hetgeen een verdere opmarsch der Italianen langs dezen weg eindeloos moei lijker zou maken. Het regent weer! De opmarsch der Italiaansche troepen op het Somalifront in de richting van Harrar is na de bezetting van Gerlogoebi kort voor Gorrahei tot staan gekomen, tengevolge van zware regenbuien. Het is niet uitgesloten, dat c.eze regenval tot eind November aan houdt. Aan het Noordelijk front is het, afgezien van losse schoten, niet tot operaties geko ■men. Generaal De Bono, de Italiaansche opperbevelhebber, is teruggekeerd naar zijn hoofdkwartier. Hij zal binnenkort een be zoek brengen aan de veroverde stad Adigrat. Ministers krijgen commando's Te Addis Abeba wordt verklaard óat de Abessijnsche legerleiding gebruik denkt te maken van de periode, die de Italianen noodig hebben voor consolidatie van hun stellingen in het Noorden en van het op onthoud, aat de Zuidelijke, Italiaansche le gers door den regenval ondervinden, om de Abessijnsche troepen gereed te maken voor een beslissende slag, waarvan het resultaat voor den geheelen oorlog van overwegend belang zou zijn. In hoeverre deze mededeelingen juist zijn _.i in overeenstemming gebracht kunnen worden tot ae guerrilla, die over het alge meen beschouwd werd als de tactiek, die hoofdzakelijk door Abessinië zou worden toegepast, valt niet te controleeren, daar men uiteraard over de strijdplannen het groots ste stilzwijgen bewaart. Wel schijnt thans vrijwel zeker te zijn, dat alle leaen van het kabinet van den Negus, die allen autonome hoofden zijn, op dracht hebben gekregen hun particuliere legercorpsen in gereedheid te brengen aan gezien er thans ieder oogenblik een beroep op kan worden gedaan. Absolute zekerheid omtrent het doel van de reis van den minister van oor log bestaat nog niet. Het waarschijn lijkst is echter, dat hij zich naar Des- sie zal begeven, waar groote troepen concentraties hebben plaats gehad. Wat het vertrek van den Keizer naar het oorlogstooneel betreft, ook daaromtrent is geen nader bericht los gelaten. Wel is men er vrijwel alge meen van overtuigd, dat Haile Selas sie niet zoo lang meer in Addis Abeba zal blijven en dat hij zijn hoofdkwar tier zal inrichten op een strategisch punt, waar vermoedelijk beslissend gestreden zal worden. Omtrent de plaats van dit punt ver keert men echter in het onzekere. De journalisten naar Harrai Volgens te Parijs ontvangen berichten uit Addis Abeba zijn talrijke daar aanwezige journalisten naar Harrar vertrokken, daar het hun niet meer mogelijk was berichten omtrent ae situatie aan de verschillende fronten te verkrijgen. Concentratie van vliegtuigen op de Lybische grens Woensdagavond verluidt hier, dat een Itajlaaiische luchtmacht van on geveer 200 vliegtuigen bij de grens tussöhen Egypte en Lybië is gecon- centreerd. Weer troepen naar Libyei Volgens een Rcuterbericht uit Rome ge looft men dat de divisie „Mctauro" van het Italiaansche leger, niet, zooals werd voorge wend, naar Oost Afrika, doch naar Libye is gedirigeerd. Het vertrek geschiedde in groote haast en zoo onopvallend mogelijk. Vele soldaten haaden zelfs niet den tijd om hun tropenuitrusting mede te nemen. Het staat vast, dat de divisie niet het Suezkanaal is gepasseerd. De Italiaansche strijdkrachten in Libye zouden thans vier divisies sterk zijn. Bij geruchte verluidt, dat de gouverneur- generaal van Libye, maarschalk B a 1 b o, in een andere functie zal worden overgeplaatst en vervangen zal worden door een I officier. Na de bezetting van Aksoeiu Generaal De Bono heeft na de bezetting van Aksoem bevolen, dat de groote hoeveel heden graan, die door de Abessijnsche mili taire autoriteiten te Aksoem waren opge slagen voor oorlogsdoeleinden, onder ae be volking van de stad moet worden verdeeld. De bevolking heeft van deze order met groote blijdschap kennis genomen, aldus worat uit Aksoem gemeld. Van Italiaansche zijde wordt verder mede gedeeld, dat in den sector Entisjo en in do omgeving van Adoea weer eenige hoofden hun onaerworping hebben aangeboden. Ontwikkeling van den toestand Naar Havas uit Diredaoea meldt, zouden de Italianen van plan zijn een groot deel van de Somalitroepen naar Erythrea te zen den. Reeds zouden ongeveer 1000 man ondei wog zijn. Italiaansche vliegtuigen zoo wordt verder gemeld hebben op de kleine stad Taffara en op Kathama in de provincie Ogaden ongeveer 300 bommen geworpen. Daarbij zouden 5 personen zijn gedood en omstreeks 20 gewond. Een Italiaansch vliegtuig zou een noodlanding hebben moeten maken in de omgeving van Ossa, terwijl een tweede vliegtuig in de streek rond Aski Tafaro gedwongen zou zijn ge weest te landen. De inzittenden van 'beide vliegtuigen zouden door de Abessijnen gevangen genomen zijn. Berichten uit Addis Abeba melden, dat een deel van de troepen van Ras Seyoem de rivier Takaze is overgesto ken. De troepen van Ras Kassa zou den het contact met die van Ras Seyoem hebben tot stand gebracht. Er zou een tegenaanval voor de deur staan, die ten doel zou hebben de hei lige stad Aksoem te heroveren. Ras Seyoems bewegingen Uit Aksoem is bericht ontvangen, dat Ras Seyoem het gebied van de Guingura-rivier heeft verlaten om een omtrekkende bewe ging te maken langs den rechtervleugel van het Italiaansche leger en aldus Aksoem te heroveren. Uit Adoea wordt gemeld, dat men daar vernomen heeft, dat Ras Seyoem en zijn naaste bloedverwanten groote oneenigheid met elkander zouden hebben. De familie van ras Seyoem zou hem hebben aangera den zijn tegenstand tegen de Italianen op te geven en zich aan lien te onderwerpen. Geen 10.000 zieken vervoerd Van officieele zijde wordt te Rome ver klaard, dat het bericht, volgens hetwelk on geveer 10.000 zieke Italiaansche soldaten, meest lijdende aan malaria, het Suez-kanaal zouden zijn gepasseerd, onjuist, is. Eveneens wordt ér van Italiaaiisohe zijde op gewezen, dat er berichten zijn gepubli ceerd, volgens welken een Amerikaansch arts, die te Harrar verblijf houdt, uit door onderzochte verwondingen zou hebben ge concludeerd, dat deze veroorzaakt waren door Italiaansche dumdum-kogels. Men acht het overbodig te verklaren, dat dergelijke berichten volstrekt onjuist moe ten zijn, tenzij het gaat om verwondingen, die veroorzaakt zijn door Abessijnsche dum dum-kogels, waarvan het gebruik reeds be- wezên is. Een Italiaansch herderlijk schrijven De bisschop van Brescia heeft een herder lijk schrijven gericht tot de geestelijken van zijn bisdom, waarin hij er bij de geloovigen op aandringt speciale openbare gebeden uit. te spreken, opdat God met een minimum aan offers het rechtvaardig streven van Italië zal doen verwezenlijken. Fransch gezant bij graaf Vinei De Fransche gezant heeft in tegenwoordig heid van den directeur van het ministerie van buitenlandsche zaken en van den com mandant der Keizerlijke garde een bezoek gebracht aan graaf Vinei, om zich op de hoogte te stellen van het welzijn van den Italiaanschen gezant en de noodzakelijke formaliteiten te vervullen voor diens vertrek dat, zooals bekend, zal plaats hebben, zoo dra de laatste Italiaansche consul te Addis Abeba zal zijn aangekomen Britsche wapen-handel bloeit Naar de „Daily Mail" meldt, zijn in de laatste 21 uur bij 't Britsche ministerie van handel vjjf verzoeken om licentie vooor den uitvoer van wapenen en munitie naar Abes" sinie binnengekomen Bij drie licenties be treft het herhaling van een verzoek, dat reeds gedaan was, toen de Britsche regee ring het embargo afkondigde. De Daily Telegraph" publiceerde 'dezer dagen het boven gereproduceerde fint por trait of the royal baby", het hind van den hertog van Kent en prinses Marina. De schets werd geteekend door den grootvader vaii het baby-prinsje, prins Nicolaas van Griekenland. „Zes dagen oud" staat er onder op geschreven. De mijnwerkersstakingen in Wales Bloedige botsingen onder den grond In het stakingsgebied van Zuid-Wales is het tot bloedige botsingen gekomen tus schen leden van de mijnwerkensorganisatie en niet-georganiseerde arbeiders. In totaal werden daarbij 40 arbeiders min of meer zwaar gewond. De meeste gewonden moes ten zich onder mediische 'behandeling stel len. Het merkwaardige van deze botsingen was echter wel, dat zij zich onder den grond afspeelden. Toen de eerste gewonden aan de opper vlakte verschenen, stroomden duizenden mensohen uit de omgeving naar het terrein Van de mijn, waai- een dreigende toestand ontstond. De in allerijl samengetrokken po- Iitiestrijdkrachten, die ontvangen werden door een regen van steenen, slaagde er eerst na geruimen tijd in de omgeving van de mijn van de opgewonden menigte te be vrijden. Naar een Fransch nationaal eenheidsfront? De leider van de Fransche oud-strijders- vereeniging „Croix de Feu", kolonel de la R o q e, heeft een circulaire doen toeko men aan de leiders der nationale vereeni- gingen, waarin hij zegt, dat voorwaarde voor een aaneensluiting van alle Fransohen van goeden wil, is, de terzijdestelling van iederen Marxistischen invloed op het econo mische leven en op de algemeene en sociale politiek van het land. De la Roque verlangt trouw aan de Fransche vlag en wil dat men weigert, zich om de roode vaan te scharen. Hij eisoht, dat het staatsgezag zal worden hersteld. De Tsjechoslowaaksche defensie De Tsjechoslowaaksche minister van De fensie heeft er in de kamer-commissie voor de nationale verdediging op gewezen, dat er betrekkingen moeten worden aange knoopt tusschen het Tsjechoslowaaksche leger en dat van de Sovjet-Unie. Hij verklaarde daarbij, dat naar het oor deel van alle delegaties, die onlangs de ma noeuvres in Sovjet-Rusland hebben bijge woond, het Roode Leger thans een schitte- NOG GEEN BELANGRIJKE BESLUITEN GEVALLEN! Het werk van de sanctie-conferentie te Genève vindt regelmatig voortgang. Gister middag is het vraagstuk van den u ederzijd- schen steun tusschen de staten die sancties ten uitvoer leggen, in de daarvoor inge stelde commissie behandeld. Er werden verschil lende voorstellen be sproken, die deels berustten op het prin cipe van de rechtsverplichting tot vergoe ding van ontstane schade, deels er van uit gingen dat aan alle billijke aanspraken dooi- overeenkomstige practische middelen moet worden voldaan. De Spaansche gedelegeerde had instelling van een vergocdingsinstantie voorgesteld, welke tijdens den duur der vijandelijkheden in Genève do noodige maatregelen tot het omslaan van den uit- en invoerihandel der verschillende aan de sancties deelnemende landen zou moeten voorstellen. De Roemeensche minister van buitenland sche zalten stelde voor dat de hun interna tionale verplichtingen getrouw nakomende staten bij de nieuwe verdeeling van mark ten, die door de uitschakeling van den staat, die inbreuk op het handvest had ge maakt, vrij zouden komen, aanspraak zou den kunnen maken op een prefercntieelc behandeling. Een voorstel van den Grielkschen minis ter van buitenlandsche zaken, had betrek king op het instellen van een gemeenschap pelijke kas, die de verliezen van enkele staten bij de uitvoering der sancties zou moeten vergoeden. Do middelen daartoe zouden opgebracht worden door een bijdra ge van 2 tot 3 pCt op den handel met Italië. Tot besluiten is het in deze materie ech ter nog niet gekomen. De commissie van achttien, de eigenlijke weitkcommissie der conferentie, heeft, gis teravond de aangevulde lijst van artikelen die als wapentuig voor export naar Italië verboden zijn, aangenomen. De Hongaarsche gedelegeerde onthield zich van stemmen. De Zwitsersche bondsraad Motta verklaar de inzake het verbod van chemische en brandwapenen dat deze oorlogswerktuigen reeds door het volkenrecht waren verboden cn derhalve ook niet naar Abessinië be hoorden te worden uitgevoerd. De confe rentie nam acte van deze verklaring. Bovendien werd een door de commissie van juristen der conferentie uitgewerkte resolutie aangenomen, waarin verklaard word:, dat het van belang is de maatrege len, die de conferentie heeft voorgesteld en nog voorstellen zal, snel en effectief ten uitvoer te leggen. Iedere staat, die lid Is van 'den Vol kenbond, moet de uilvoering van dezo maatregelen volgens de regelen van zijn publiek recht en in overeenstemming met de bevoegdheden van zijn rogee- ring bewerken ten behoeve van de nako ming der bij verdrag vastgelegde ver» plichtingen. Er wordt aan herinnerd, dat de Volkenbondstaten gebonden zijn door artikel 16. Zij hebben derhalve do plicht de noodige maatregelen te ne men, teneinde met de geboden spoed de door hen aangegane verplichtingen te kunnen nakomen, In het begin van de zitting maakte de» vertegenwoordiger van Venezuela een alge meen voorbehoud met betrekking tot de deelneming van zijn land aan de sanctie- maatregelen, waarbij hij ccn beroep deed op den slechten economischen toestand des lands. Hij verklaarde, dat met andere dart geweldmiiddelen gestreefd moet worden naar» een oplossing van het geschil. De tekst van Edens voorstel De tekst van het voorstel van Eden loE verbod van den invoer van Italiaansche waren luidt als volgt: „De regeeringen van de staten, die lid zijn van den Volkenbond, verbieden den invoer van alle waren, buiten gemunt cn ongemunt goud en zilver, die afkomstig zijn uit Italië of uit de Italiaansche bezittin gen en daar gewonnen of vervaardigd zijnj ongeacht de plaats van afzending. Producten of fabrikaten uit Italië of Italianasche bezittingen, die in een ander land vervaardigd zijn, vallen eveneens on der het verbod, tenzij minstens 25 procent; der waarde bij het verlaten van de laatste afzendplaats, is terug te brengen tot het verwerkingsproces sedert het verlaten van, Italië of van de Italiaansche bezittingen. Goederen, die het voorwerp van een loo- pend contract zijn, zijn van clit verbod niet uitgezonderd. Goederen, die zich op het oogenblik van de afkondiging van dit ver bod, onderweg bevinden, zijn van het ver- bod uitgezonderd. Bij de uitvoering dezer bepalingen kun nen de regeeringen ter vergemakkelijking van de handhaving en met inachtneming van den normalen tijd van vervoer, een termijn stellen. Persoonlijke bagage van reizigers, die uit Italië en de Italiaansche bezittingen komen, kan eveneens van het verbod worden uitgezonderd." Er was geen enkele delegatie, die zich be paald tegen dit voorstel verzette, docli eenige landen, o.a. Spanje en Zwitserland, maakten bepaalde reserves. Ook in dit opzicht is nog geen besluiï gevallen. rend corps is, dat uitmuntend uitgerust Is, waardoor het kan worden gerangsohikt on der de beste legei's ter wereld. Verschillende wetsontwerpen inzake de defênsie zullen binnenkort aan de orde komen! i Twee watervliegtuigen verongelukt Vijf dooden Twee Italiaansche watervliegtuigen, die waren opgestegen voor een nachtelijke ver kenningsvlucht boven zee} zijn niet terug gekeerd in hun basis te Livorno. Nasporingen zyn verricht door andere vliegtuigen, die tusschen T.alamonc en het eiland Elba het puin der verongelukte toe stellen hebben waargenomen. De gezamen lijke bemanningen der beide verongelukte toestellen, in het geheel vijf personen, zijn, naar men veronderstelt, omgekomen. Kort Nieuws Het verluidt, dat de Japansche regeering bij de onderhandelingen inzake de vloot- kwestie zal blijven vasthouden aan haar standpunt, volgens hetwelk Japan volkomen gerechtigd is, vlootgelijkheid met Engeland en de Vereen. Staten te verlangen. De militaire diensttijd in Griekenland is met ingang van 1 April 1936 'weder, op twee jaar gebracht. Op de Nijl zijn bij een ongeluk met een pont 50 personen om 't leven gekomen. De vereeniging van Italiaansche oud strijders te New Haven in den staat Con-' necticut heeft het geheele vermogen der vereeniging ter beschikking gasteld van het Italiaansche Roode Kruis. De oud-strijders-organisatie „Croix do Feu" heeft te Parijs een door 10.000 perso nen bijgewoonde demonstratie gehouden, waarbij felle aanvallen op de Sovjet-regee-' ring en op de Fransche partijen der linker zijde werden gericht. Er kwamen geen in cidenten voor. Volgens de Abessijnsche lezing zou hij dood zijn Vreemde geruchten omtrent zijn overloopen Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) Addis Abeba, Woensdagavond. Iedere dag wordt het warnet van geruch ten omtrent den onvindbaren persoon van den Abessijnschen generaal Haile Selassie Koeksa minder oplosbaar. I-Iier te Addis Abeba is het nog steeds onmogelijk de zaak te ontwarren, maar het blijkt thans uit mededeelingen, die ik vandaag heb gekre gen, meer en meer waarschijnlijk, dat Haile Selassie Koeksa het Itali aansche front niet levend heeft bereikt. Volgens de Italiaansche lezing van het verhaal, gaf de jonge generaal, die de sciioonzoon is van den keizer, zich vrij willig over aan generaal Santini met de verklaring, dat de oorlog een ramp voor zijn land had bewezen te zijn en dat zijn overgave daarom in het belang van Abes sinië was. De Abessijnsche regecring heeft vanoch tend toegegeven, dat Dedjasmatch Haile Selassie Koeksa de Abessijnsche troepen heeft verlaten. De ministers verklaren, dat, hiervoor voldoende bewijs aanwezig is. Op andere punten stemmen de Abessijn sche en de Italiaansche lezingen echter niet overeen. In sommige kringen wordt be weerd, dat een groot deel der Abessijnsche troepen met ras Koeksa was overgeloopen. Volgens het officieele regeerings- rapport heeft Ras Koeksa, die de Abessijnsche troepen Woensdag te middernacht verliet, slechts een hon derdtal zijner persoonlijke dienaren met zich medegenomen en is hij met hen in de richting van Asmara ver trokken. Onderweg verbrak hij alle Abessijn sche verbindingslijnen en richtte zoo veèl mogelijk schade aan. Zijn aan voerders en zijn troepen op wier steun hij rekende, weigerden echter hem te volgen. Be reden voor de overgave van Ras Koeksa is volgens het officieele com muniqué terug te brengen tot een persoonlijke grief tegen den keizer. Zooals ik reeds eerder heb medegedeeld, heeft Haile Selassie bij de dood van Ras Koeksa's vader, diens bezittingen in tweeën verdeeld en een gedeelte er van aan Ras Seyoem geschonken. Het is bovendien bekend, dat Ras Koeksa sedert lang jaloersch is op zijn machtigen buurman Ras Kassa, en dat hij gaarne be reid was alles te doen om het gezag van den ouderen man te ondermijnen. De officieele verklaring vervolgt, dat het misschien niet onmogelijk is, dat Ras Koeksa zijn eventueel nut voor de Italianen als pretendent voor 's keizers kroon, heeft voorzien. Gedeeltelijk zou dat plan zeer wel uit voerbaar zijn en terzelfder tijd zou het Ras Koeksa's tot nu toe onderdrukt streven naa»* macht bevredigen. Het regeeringscommuniqué wijst nog op een ander punt. Het is bekend, dat Rai Koeksa bij minstens twee vroegere gelegen heden Asmara heeft bezocht, éénmaal voor dat hij trouwde met de dochter van den keizer, die twee jaren geleden bij de boorte van een kind overleed, en nogmaals in Mei van het vorig jaar, toen hij klaar blijkelijk vriendschappelijke relaties met de Italianen heeft aangeknoopt. Dat is één lezing van het geval. Een andere is deze: ik heb uit betrouw bare ministerieel*? bron vernomen, dat het nieuws van Ras Koeksa's aankomst te As mara, niet te gelooven is en dat het verder zeer wel mogelijk is om de juistheid de Italiaansche berichten over zijn ontvangst en zijn verder doen en laten, ernstig twijfel te trekken. Volgens deze opvatting, zouden 250 man uit Asmara de grens vt Eritrea zijn overschreden om Ras Koek: te binden en hem naar de Italianen over te Ras Koeksa zou hen hartelijk hebben ont vangen en spoedig daarna met een kleiDc Abessijnsche troep zijn vertrokken, schijn baar in de richting van Adi Caie. Onderweg zond hij de telegrammen aan de regeering af, die ik hier van tijd tot tijd heb door gegeven, en waarin hij het verloop van zijn marsch over de grens van Eritrea meldt Op dit punt wijkt de nieuwe lezing van zaken af van het officieele communiqué. De 'Abessijnsche metgezellen van Ras Koeksa begonnen voortdurend meer verdenking te koesteren en zij begrepen, dat hij van plan was te deserteeren. Zij overlegden met elkander gedu rende een oponthoud onderweg en maakten een plan op. Toen de troe pen weer op weg gingen reed Ras Ivoeksa met zijn officieren voorop. Zijn metgezellen hielden de teugels van hun muildieren in en lieten hem op korten afstand vooruit rijden. Daarop trok een van de officieren zijn revolver en schoot hem in de rug. Ras Koeksa viel gevaarlijk gewond in het zand, waarop de mannen uit Asma ra, nadat zij zagen, wat gebeurd was, de vlucht namen. De gewonde werd naar Aksoem teruggebracht, maar overleed onderweg. Deze lezing wordt zonder twijfel door de laatste ge beurtenissen bevestigd. Vorige week ontving de regeering hier telegrammen van Ras Koeksa, waarin hij zijn spijt betuigde over zijn schijnbare dwaze pogingen om de Italiaansche vesting Adi Caie met een kleine troep te bereiken. Ik verneem, dat de keizer persoonlijk zijn tevredenheid over Ras Koeksa's ver dwijnen heeft betuigd. De verdwenen generaal was een onecht kind, een onontwikkeld man, die nooit aan het hof te Addis Abeba was ontvangen, en die door de Abessijnsche aanvoerders niet geacht en vertrouwd werd. Hij was een slecht organisator, wiens zaken steeds in de vreeslijkste wanorde waren en zijn ja loezie tegenover Ras Seyoem had zulke moeilijkheden veroorzaakt, dat de keizer had gevraagd hen te verzoenen. Daarop had een paar jaren geleden zijn huwelijk met de dochter van den keizer plaats. De keizer hoopte daarmede tevens zijn trouw te winnen. De gebeurtenissen van de laatste week hebben bewezen, dat deze hoop ijdel is ge bleken. Ras Koeksa blijft een vraagstuk met velerlei aannemelijke oplossingen, die echter geen van alle volledig zijn beves tigd. i me

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2