llieuuu? £riïtsdjf Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Een net over het geheele land P A L T H E gfoonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. mei Zondagsblad 77» CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5605 DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 15e Jaargang 0Krt)ertentitprij?en: Van 1 tot 5 regels 1*177* Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeellngen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 f Handelsadvertentiên per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 De Christelijke actie in Nederland zal slechts slagen, wanneer zij haar net kan spreiden over het geheele land. En deze actie bereikt nooit haar doel, wanneer zij niet steunt óp, en gesteund wordt dóór een krachtige eigen Pers. Ook deze Pers moet dus als een net het land bedekken. Is dit reeds zoo? Immers neen? Gelukkig wordt de behoefte steeds meer gevoeld. Hinken op twee gedachten versmalt de basis van het geestelijk leven. Het Bijbelwoord: „Ken Hem in al uw wegen" sluit geen enkel terrein uit. Dat zóó velen dit gaan inzien, verheugt ons zeer. Binnen enkele dagen zullen wij in cijfers iets vertellen van den stand onzer Vijfduizend»Actie. Dat gaat den goeden kant uitIn elk nummer van ons blad vindt men het inteekenbillet. AFDEELING PROPAGANDA. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL. NA TWINTIG JAREN Dezer dagen moet iemand gezegd hebben: onze tegenstanders hebben altijd ongelijk en wij hebben a 11 ij d gelijk. En dat menig partijorgaan vaak van een dergelijk axioma schijnt uit te gaan, kan waarlijk niet ont kend worden. Natuurlijk is heteigenwaan. Geen en kele partij kan een dergelijke uitspraak doen zonder met de waarheid in strijd te komen. Ook een Christelijke partij niet en zij doet het ook niet. ,Hoe komt het "dan, dat de Christelijke groepen zoovaak hoovaardij, eigengerechtig heid en farizeïsme verweten wordt? Omdat wij onbeschroomd telkens en on danks alles,herhalen: het Christendom heeft altijd gelijk; Gods Woord blijft al- tij d waar. Dit blijkt niet elke dag; de wereld kan jaren, misschien eeuwen meenen te kunnen aantoonen, dat Gods Woord juist ongelijk heeft. In sommige tijden echter wordt de waarheid der Schrift om zoo te zeggen op korte termijn bevestigd. Gelijk in onze dagen het geval is. In de roode pers schreef Dr H. Polak een zeer sombere kroniek. Hij somde tallooze teleurstellingen van de laatste twintig jaren op. Wij behoeven ze niet te citeeren. 't Gaat natuurlijk over „Nooit-meer-oorlog" en Vol kenbond, over democratie en dictatuur, over sport-dwaasheden en gebrek aan bescha ving. Samenvattend zegt de schrijver; Wij hebben geleefd in de overtuiging, dat al hetgeen men ons zou kunnen aan doen, ons aangedaan was geworden, dat wij alle beproevingen hadden doorstaan, dat wij alles, wat men tegen ons met mo gelijkheid zou kunnen ondernemen, het hoofd hadden geboden. Daarin blijken wij ons te hebben bedrogen. Er hebben zich dingen ontwikkeld, er zijn krachten ont staan, van welke tot voor korte tijd nie mand eenip vermoeden had. Een crisis teistert de menschheid, een crisis van een omvang en duur, als in de geschiedenis onbekend is en daarbij doen zich fac toren gelden, die elk© oplossing schijnen te verhinderen. De kool is niet te zwart; de teekening niet te somber; de teleurstelling is alge- Maar aan deze erkentenis ontbreekt een allerbeslissend element; de conclusie had moeten luiden: wij hebben ons bedrogen, want wij hebben gemeend, dat de Heilige Schrift een verkeerde voorstelling van zaken gaf. Echter blijkt reeds na twintig jaar ja, van meetaf was het duidelijk dat Gods Woord zich nimmer vergist. Het Christendom leert, dat uit het hart des menschen alle boosheid opkomt en dat daérom in deze bedeeling geen storelooze vrede mogelijk is. En deze waarheid vond opnieuw bevestiging tegen alle illusionis- Echter heeft deze wetenschap de Chris tenen nooit belet elk pogen om vrede door recht te verkrijgen, te steunen. Maar zij kunnen zich niet verbazen, als de uitkomst teleur stelt. Ook dan evenwel versagen zij niet. De schrijver in de roode pers zegt: „Naar mate ellende en verschrikking toenemen, moet in ons groeien de wil deze te over winnen;" zij echter antwoorden: Wij zullen, met belijdenis van schuld en zonde voortgaan te werken èn te bidden. Ziedaar de groote, geestelijke tegenstel ling, welke over alles beslist; ook over de inhoud van uw dagblad. DE CRISISHEFFING OP VARKENSVLEESCH Geen vraag meer naar varkensvleesch Vertrouwen in de nieuwe minister De slagers- en handelaarsbonden kwamen Woensdag te Utrecht bijeen om nog eens over de verhoogde crisisheffing op varkensvleesch te spreken. Geconstateerd werd, dat er een kentering is gekomen op de varkensmarkt. De prijzen stijgen niet meer, maar loopen zelfe iets terug. Waic de Veehouderijcentrale wenschte is dus reeds ten deele bereikt, maar niet doordat er opgehouden zijnde varkens aan de markt zou den zijn gebracht, maar doordat de kooplust van het publiek onder den invloed der ver hoogde heffing zich dermate van varkens vleesch en spek heeft afgewend, dat het arti kel varkensvleesch goeddeels uit de binnen- landsche concumptie is weggewerkt, dank zij de bemoeiingen der varkenscentrale. Bij den droeven toestand die er reeds in het slagersbedryf, den vleeschgrossiershandel varkenshandel heerscht, is deze teruggang van debiet een beklemmend verschijnsel. Nu de prijsstijging tot stilstand is gekomen en eenige prijsdaling op de varkensmarkt zich afteekent, sprak de vergadering de verwach ting uit, dat de Regeeringscommissaris <de toezegging gestand zal doen en spoedig de verhooging van de heffing zal worden terug genomen. Ook de verlies gevende baconexport, die in 1934 nog 3 millioen kostte maakt de vleesch- prijzen duur. Daarom moet die verminderen. Nu het baconccntrac1; is opgezegd vertrou wen de bonden, dat de nieuwe regeling een betere uitwerking zal hebben. De varkenscen trale heeft in 1934 aan consument en slagers 19 millioen gulden gekost en na 3 jaar nog niet het gewenschte resultaat gehad. Vertrouwd werd, dat een nieuwe regeling eerlijker verdeeling van de lusten en lasten geeft. Gevraagd werd om een audiëntie, omdat nog vele grieven bestaan, die weggenomen kunnen worden. Handelsbesprekingen Japan-Ned. Indië Weg 1 r hervatting voorbereid De Nederlandsche diplomatieke vertegen woordiger, Pabst, die te Tokio teruggekeerd is van een reis naar Ned. Oost Indië, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Hirota. In diplomatieke kringen is men van meening, dat tijdens dit bezoek de weg is voorbereid voor een hervatting van de handelsonderhandelingen tusschen Ja pan en Nederlandsch óost-Indië. TUINBOUWSTEUN Volgens een in de Staatscourant van gister avond gepubliceerde beschikking, zal uit het Landbouwcrisisfonds steun verleend worden aan de erkende telers van gewassen van tuinbouw voor bepaalde in de beschikking ge noemde producten tot een totaal bedrag van ten hoogste f 2.500.000. GEREF. VER. VOOR DRANKBESTRIJDING Gister kwam het hoofdbestuur van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding te Utrecht onder leiding van Ds. J. van Herk- sen van Ermelo in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter verwelkomde met een enkel woord mevr. M. M. Havelaarvan Beeck Calkoen van Ede, eerelid der ver- eeniging. Tot 2e secretaris van de vereeniging werd benoemd de heer P. Loof te Middelburg. Het hoofdbestuur benoemde een commissie om nader te rapporteeren over de propagan da die onder de jeugd gevoerd moet worden, bestaande uit de heeren Ds. J. v. Herksen te Ermelo, J. Feitsma te IJmuiden en W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage. VaD het maandblad zal een speciaal jeugd- nuramer verschijnen, waarin bijdragen van verschillende mannen en vrouwen uit de Geref. en de Chr. Geref. Jeugdbeweging zul len worden opgenomen. CREDIETVERLEENING VOOR DE HARING- VISSCHERIJ DE REEDERS NIET TEVREDEN „Zonder internationaal overleg, leggen wij het loodje" De alg. secretaris van de reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche haringvisscne- rij, de heer Joh. A. Mulder, heeft aan een redacteur van het A.N.P. zijn meening gezegd over de beteekenis van de zoojuist gepubliceerde regeling van de credietver: leening voor de haringdrijfnetvisscherjj 1935—1936. De reedersvereeniging, aldus de heer Mulder, had f V/2 millioen crediet ge vraagd voor het tijdelijk uit de markt nemen van haring, om te voorkomen dat de prijs zich beneden zeker mini mum zou gaan bewegen. De regeerihg heeft echter slechts de helft, f 750.000, beschikbaar gesteld. De Regeering heeft in het voorjaar goed gekeurd, dat de aanvoer-beperking voor 1935 werd vastgesteld op 500.000 kantjes pekel- en steurharing. De reeders verwach ten nu, dat de gezamenlijke reederijen lil staat zullen worden gesteld deze 500.000 kantjes tegen kostprijs aan te brengen. Met 500.000 kantjes lijden zij met de prijzen, welke men thans maakt, verlies. Als we niet beperkt zijn in den aanvoel, zoo redeneeren, de reeders, kunnen we voor lagere prijg produceeren, omdat de hoogere prijs, die wij bij beperking maken, niet com penseert. wat we zouden ontvangen, als w« een grootere hoeveelheid tegen iets lageic orijs zouden verkoop §n. Nu moesten de opvangprjjzen zoodanig worden vastgesteld, dat Je reeders liet mi nimale gegarandeerde weekloon zouden kunnen uitbetalen. Maar dan moest ook vast staan, dat deze opvangprijzen een stuk boven den wereldmarktprijs kwamer. te liggen en dat de regeering het verschil hier- tusschen zou moeten bijpassen. Do haring in opslag Bij deze credietverleening, aldus de heer Mulder, is een belangrijk ding, dat alleen eerste kwaliteit haring in opslag wordt ge nomen, wat tot gevolg heeft, dat er veel zoogenaamdé "vrije haring komt, die tegen lagere prjjzen wordt afgegeven en die der haring, welke in de visscherijcentrale zal worden opgenomen, een zware concurren tie zal aandoen. Licht hom- en kuitzieke haring, welke zeker evenals de allereerste kwaliteit, ten minste vijf maanden houd baar is, had volgens de reeders ook voor opslag in aanmerking behooren te worden gebracht, evenals zulks vorige jaren het geval is geweest. Verruiming van export Gaarne wenschten de reeders. dat dë re- gcering meewerkte tot verruiming van den export. Het is onrechtvaardig dat Engeland dit j.aar al 100.000 vaten aan Rusland ver kocht, terwijl Holland het misschien tot on geveer 15.000 bracht. De Regeering zou in gevallen van uitbreiding van de export het verlies dat op een desbetreffende partij wordt geleden, moeten bijpassen. Als win blijven beperken, aldus de heer Mulder, en onze buurman niet, dan leggen wij 't loodje Van internationale regeling is immers ln het geheel geen sprake. Duitschland breidt dc laatste jaren zijn visschersvloot sterk uit als uitvloeisel van zjjn autarkische positie en om zeelieden te kweeken Ook Rusland breidt zijn visschenj steeds meer uit. En Engeland houdt zijn visschersvloot in stand. Wij willen, besloot de heer Mulder, gaarne zoodanige maatregelen dat het bedrijf gedurende de eerste jaren tegen den kostprijs zou kunnen blijven rouleer en. Zulks is door de thans ge troffen credietregeling zéker niet be werkstelligd, hoewel wij anderzijds gaarne willen toegeven, dat deze re geling eenigszins preventief werkt met betrekking tot het voorkomen van al te lage prijzen. NACHTELIJKE TREIN ONTSPORING Geweldige schade, énorme verkeersstagnatie Men meldt ons uit Amsterdam: Vannacht te 2.40 uur zijn van een goederentrein komende uit de richting Amersfoort zeven wagons ontspoord toen de trein binnenkwam op het ran geerterrein Watergraafsmeer bij de Zuider Ringvaart. Bij het ongeluk kwamen geen persoon ongevallen voor. De materieele schade is echter zeer Met het oprdimingswerk is direct begon- Onmiddellijk zijn maatregelen genomen om het verkeer op de groote afstanden en naar het buitenland zoo min mogelijk ver traging te doen ondervinden, waartoe vele treinen over. Utrecht naar Amersfoort wer den geleid. Vooral het verkeer naar het Gooi ondervond groote vertraging terwijl ook vele forensentreinen uit het Gooi komende moesten uitvallen. Omtrent de oorzaak van het ongeval staat nog niets vast. Wel heeft men bij de Merwedebrug teekenen van ontsporing gevonden zoo dat het niet onmogelijk is dat daar reeds een der wagens uit de rails is geloopen. Met de Dragons naar Nieuw- Guinea Luitenant-vlieger Vonk vertelt: D& elfde September 1985 was een belangrijke dag voor de Nederlandsche militaire lucht vaart. Op dien dag vertrokken de drie Dragon-Rapide toestellen naar Nieuw-Guinea, waar zij gebruikt zullen worden voor karteerings- De tocht had aanvankelijk een prachtig verloopdoch op het traject AkyabRangoon kwam er een kink in de kabel. Het escadrille-verband werd door de ongunstige weersom standigheden verbroken en de P.H.-A.K.V. werd gedwongen een noodlanding te maken in de omgeving van Bassein. Twee dagen lang hoorde men niets van de bemanning. Heel het Nederlandsche volk ver keerde in de grootste ongerust heid. Toen zond luit.-vlieger Vonk, na een avontuurlijke tocht door de jungle van Britsch-Indië het ver lossende telegram: Crew O.K." (Alles wel!) De spanning was gebroken, de vreugde groot. In one blad van heden vertélt luitenant-vliegerVonk van zijn ervaringen. Door bijzondere omstandigheden kregen wij de beschikking over zijn gegevens. Er zijn over de noodlanding bij Bassein de meest fantastische berichten verspreid. Thans zijn wij ah eerste van de Nederlandsche dagbladen in staat een juiste beschrijving te geven van het verloop van den tocht. Luitenant-vlieger Vonk vertelt sober en onopgesmukt zijn in drukken over den tocht van Amsterdam naar Bandoeng. Het is het verhaal van een ras- echten Hollandschen jongen, op wien men onder olie omstandig heden rekenen kan. Een verhaal, dat er echter niet minder boeiend om is. Nederland kan trotsch zijn op de hélden der lucht DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN Strijd met het Rijk duurt onverminderd voort Weer twee bussen in beslag genomen Naar men weet heeft de Haagsche Recht bank verleden week in den strijd tusschen het Rijkstoezicht op de Spoor- en Tramwe gen en de wilde busdiensten een belangrijke beslissing genomen. In kort geding werd be paald, dat het beslag op bussen van z.g.n. reisvereenigingen gehandhaafd mag blijven. Sindsdien is de strijd opnieuw ontbrand. Gister reed een bus van de Covar tusschen Amsterdam en den Haag met z.g.n. Covarle- den (lidmaatschap f 0.25). De ambtenaren van het Rijkstoezicht kwamen er achter en hielden de bus aan en namen haar in be slag. Voorts werd in beslag genomen een bus van de fa. van Zetten te Rotterdam. Deze bus was zoogenaamd uitsluitend be stemd voor het vervoer van Amsterdam naar de Brusselsche tentoonstelling. Toen echter bij controle in Den Haag bleek, dat er in de bus ook 2 passagiers zich bevonden met een kaartje Amsterdam—Rotterdam, werd den reizigers verzocht uit te stappen en werd de bus in beslag genomen. De rei zigers voor Brussel moesten meer dan een uur wachten, voor er een nieuwe bus uit Rotterdam was gearriveerd, die hen verder naar hun bestemming bracht. Sneldienstauto uit een bocht geslagen Twee ernstig gewonden Op den weg Ruine nP e i z e is heden morgen een groote vrachtauto, van den sneldienst WildervankGroningenAm sterdam, welke met zeer groote snelheid reed. uit een bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen, waarna de wagen kantelde. De wagen, waarin zich drie personen be vonden. werd totaal verniel! Twee inzittenden, resp. komende uit Wil dervank en Blijham. kregen zware verwon dingen. De toestand van een hunner is zor gelijk. De derde inzittende bleef ongedeerd. Alle drie personen zjjn naar het ziekenhuis te Wilderv.ank overgebracht. BOND VAN MEISJES- VEREEN. OP G.G. Provinciale vergadering van afdeeling Zuid-Holland Me). Parmentier over de a.rbeginselen De Bond van Meisj'esvereenigingen op G.G afd. Zuid-Holland, hield gisteren een Pro vinciale vergadering in Tivoli te Rotterdam. In de morgenbijeenkomst werden huishou delijke zaken behandeld. Des namiddags werd de zeer druk be zochte vergadering geopend met het in staande houding zingen van Ps. 68 vs 16 en 17. De voorzitster, mej. G. Akkerhuis, van Maassluis, deed vervolgens bestuürs- mededeelingen. Dan werd het laatste cou plet van het Bondslied gezongen. Waarom moeten wij onze a.r, beginselen kennen". Spr. zegt, dat volgens art. 3 van 't Bonds- reglement de leden ook voor haar toekom stige taak in Staat en maatschappij moeten worden opgevoed. Hoewel wij „aan den bin nenkant van het leven" willen blijven wer ken, zooals de roeping der vrouw is, moe ten wij weten waarom we anti-revolutionair zijn en niet behooren bij een andere partij. De bestaande partijen zijn te verdeelen in twee hoofdgroepen, nl. die wel en die niet met den Bijbel rekening houden. Wij zijn anti-revolutionair, omdat die partij aansluit bij de Gereformeerde beginselen. Spr. gaat bij de nadere uiteenzetting daarvan uit van den tijd der Kerkhervorming en-speciaal van het verschil in punt van uitgang tusschen Luther en Calvijn. Den laatste ging het niet in de eerste plaats om de vraag: hoe wordt de mensch zalig, maar: hoe komt God tot Zijn eer. Eigenlijk gaat deze levensbeschou wing terug over Augustinus en Paulus, op wat de Oud-Testamentische profeten en pa triarchen hebben beleden. De anti-revolutionaire beginselen gaan uit van de instelling van de Overheid door God Zelf, blijkens Zijn Woord. Het a.r. Program van beginselen is hierin zeer duidelijk, ge lijk 6pr. nader uiteenzet Onze partij is, zeide spr. verder, een volks partij, een nationale partij, een democrati sche partij, zij is geen kerkelijke partij, zij wijst Kerk en Staat elk hun eigen terrein aan. zij is ook een partij der vrijheid. Weliswaar zijn er andere partijen, zooals de Chr. Historische, die ook van deze be ginselen uitgaat. Deze stelt de beginselen echter minder sterk op oen voorgrond. De Chr. Dem. Unie is in haar beginselen te veel verwant aan de sociaal-democratische. In de zgn. middengroep, de N.S.B., kun nen aanhangers van vele partijen zich thuis gevoelen, maar nooit een anti-revolutionair, zooals spr. met citaten bewijst Spr. wekt ertoe op, dat de bondsvriendin- nen zich met alle kracht zullen scharen ach ter de antirevolutionaire beginselen. Kent die a.r. beginselen. Het gaat om volk en vader land, het gaat zelfs om hooger dingen, n.l. om de eere Gods. Dat politieke beginselstu die voor jonge menschen moeilijk is, geeft spr. toe, maar studie van die beginselen onze plicht om Godswil. Gaat dezen winter weer met ijver aan den arbeid en behandel op de ledenvergaderingen onze a.r. beginse len. Dat zal tot rijken zegen zijn voor ons persoonlijk leven en tot heil .van ons land, dat mede daardoor bewaard worde voor den afval in onzen tijd. Er werd een aantal vragen gesteld, bij de beantwoording waarvan de inleidster op vaker behandeling van de a.r. beginselen op dc meisjesvereeniging dan eenmaal in de twee of drie maanden, aandrong, opdat de betere kennis van die beginselen ons ook brenge tot meer liefde daartoe. Nadat twee coupletten van „Zij zullen het niet hebben" waren gezongen, werd de rond vraag behandeld en daarna spr. dr G. Bril. lenburg Wurth het slotwoord. Wij hebben nu de winter-campagne weer voor ons. aldus spr. Trouw en ernst, heilige ernst, komt ons daarbij te pas. Dat is iets anders dan zwaarmoedigheid. Geen vroolijk- heid met inwendige donkerheid en somber heid, zooals de mensch midden in de wereld vaak vertoont. Wij kunnen blij zijn, omdat we jong zijn en omdat wij Christus kennen, zelfs in deze donkere tijden. De ernst, die spr. bedoelt, is ook geen zwaarwichtigheid, zooals sommige jonge menschen vertoonen, alsof heel het wereldbestel van hen afhangt. Ons geloof geeft ons, als het goed is, echt kinderlijke onbezorgdheid. Daar is een God, Die heel deze wereld draagt en bij Wien de zorg voor de wereld veiliger is dan bij ons. Spr. bedoelt, wat men noemt: de aestheti- sche levenshouding. Wij mogen genieten. De Bijbel moedigt dat zelfs aan. De jonge mensch mag genieten en kan gelukkig ook nu genieten. Het spel is niet iets, dat zin loos is, maar het mag niet de allesbeheer- schende. de centrale plaats innemen, zooals bij zoovele jonge menschen in onzen tijd, met hun sportoefening, hun dweepen met kunst. Ook de liefde is bij dezulken vaak spel en zelfs de religie, die dari meer sen- met hun sportbeoefening, hun dweepen met eenigingsleven en de behandeHng van aller lei onderwerpen kan in den grond spel zijn. Dat mag niet zoo zijn. Wij mogen er spel op na houden, maar wij mogen met de groote, heilige dingen van het leven niet spelen. Daar moeten wij ernst mee maken. Vooreerst, omdat wij in een zoo ernstigen tijd leven in bijna elk opzicht Wij moeten kennen de echte geestelijke* bewogenheid met het leven, waarin wij staan. We moeten niet als met oogkleppen voor door het leven gaan. Kent uw tijd, bovenal met uw hart Wij beleven een zoo geweldigen tijd, een tijd, waarin hot aangezicht van de wereld als wellicht nooit tevoren, verandert. Laat ons een hart hebben vol van mededoogen voor het leven van dozen tijd en oog voor onze roeping. Laten onze meisjesvereenigin- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Te Amsterdam h vannacht een trein ontspoord. B1De^Italiaansche regeering heeft besloten alle buitenlandsche journalisten uit het Somalifront uit te wijzen, vermoedelijk in verband met een komend offensief. Bij de mijnwerkersstaking in Wales heb-> ben bloedige ondergrondsche botsingen plaats gehad. Te Genève heeft Eden scherpe voorstellen gedaan betreffende het stop leggen van den Italiaanschen uitvoer. t De Abessijnsche ministers zullen naar 'de verschillende fronten vertrekken om daar, commando's op zich te nemen. a Blz. 3 Aan de Universiteit te 'Groningen heeft 'dè eere-promolie van Dr O. Noordmans plaat% gehad. j. De zesde partij in de 'wedstrijd Euwe Aljechin is met remise geëindigd. Blz- 5 v, C De Vereen, voor Volkenbond 'en Vrede heeft te Amsterdam een vergadering belegd -~i verband met het conflict Italië-Abessinïè. (•blz. 7) Vergadering van 'dë Nederl. Zendings. Vereenigino te Rotterdam. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Agenten gevraagd j 20 pCt. KORTING CHEM. REINIGEN en VERVEN f MANTELS V gen steeds voortgaan met het meeleven en beleven van dezen tijd. Ook bij de dingen, die in onze vereen* gingen behandeld worden, is heilige ernst noodig. Zoo niet dan wordt dat profanie. Het gaat hier om God, om Christus Zelf,Diei een beroep op ons doet. Het gaat er ten slot* te om toe te nemen in de kennis van God, en Zijn Openbaring. Maar daartoe is per* soonlijke li ride tot Christus noodig als ao allesbeheerschende kracht. Bij wat wij be* studeeren en bespreken moeten wij ons per* soonlijk betrokken weten. Ddn geeft het ver* eenigingsleven ons ook iets voor ons vol* gend leven mee. Dan zal er van dat vereeni* gingsleven ook veel meer aantrekkings* kracht naar buiten uitgaan. De presidente dankte Dr Wurth. Dan werd nog Gezang 29 gezongen, waarna Dc Wurth in dankgebed voorging. Ook Den Haag z'n Oranje-Garde! Werd gisteravond opgericht Onder groot enthousiasme is gisteravond ook in Dsn Haag een afdeeling van de Oranje-Ghrde opgericht. De vergadering werd geleid door ds. P„ No mes, voorzitter van „Bijbel en Oranje", die het goed recht der Oranje-Garde ver* dedigde naast de andere (chr.) jeugdorganï* saties. Daarbij werd nog eens met nadrulc gewezen op het interkerkelijk karakter dec Garde en haar breeaen kostbaren grond* slag: Gods Woord. Voorts hield de heer Van Oei uit Delft een toespraak, waarin deze speciaal deed uitkomen, hoe noodzakelijk het is, dat de echte, gezonde, Oranjeliefde georgani* seerd worat uitgedragen. Hierna gaven een 50-tal jongeren. zicS spontaan op als lid. Vermelden we nog, dat uit Delft, Leiden en Gouda verschillende leden in vol or naat! aanwezig waren, die o.m. het fraaie lied „Hier heb je de Garde!" ten gehoore brachten, terwijl door alle aanwezigen ver schillende vaderlandsche liederen ten ge* hoore werden gebracht. Spoedig zal een tweede vergadering be legd worden, ter verkiezing van een bestuur en een Raad van Toezicht, waarna het eigen lijke werk kan aanvangen: studie der histo rie, beoefening van aen zang, oprichting van pijpercorps e.d. TRAGISCHE BRAND Tweejarig kind gestikt Te De Bilt ontstond brand in de boer* derij van den landbouwer W. van Scher- penzeel, doordat eenige kleedingstukken te dicht bij een petroleumlamp lagen. De bewoners waren afwezig en hadden de verzorging overgelaten aan een 23-jarigen knecht, die tevens op het 2-jarig zoontje zou passen, döt op de slaapkamer sliep. Toen hij op de slaapkamer kwam, stond deze vol rook. De knecht haalde onmiddellijk het kind uit zijn bedje en holde er mee naar beneden. Het jongetje, en eenig kind, bleek echter reeds te zijn gestikt. Men heeft nog een uur getracht de levensgeesten op te wek ken, doch dit mocht niet baten. Zonder hulp van de brandweer kon men het .vuur blusschen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1