LANDenTUINBOUW. fLwatiuvdje A. S Voor Volledige Bemesting van Bakken en Kassen F. Korrels WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 No. 309 Bloembollen in de kamen Tulpen, Crocussen en Narcissen TULPEN IN POTTEN EN GLAZEN Zooals we beloofden zullen we thans aangeven hoe de andere bolgewassen in de kamer in bloei zijn te krijgen. Men doet echter goed vooral nog lezen wat we de vorige maal schreven over de potten, de aarde (vooral ook over de aar de, want daar zijn de tulpen bijzonder ge voelig voor). Verder kunnen we al vast mededeelen, dat ihet in de tuin of in kasten zetten precies zoo gedaan kan worden als we voor hyacin then aangaven. Reeds vroeg in de winter komt de bollen- trekker met zijn kleine roode tulpjes die zich heel snel en vroeg laten trekken, doch waar ook veel kennis van het bloementrekken voor noodig is en dat geen werk is voor par ticulieren al mogen dezen dan ook zoo nu en dan schitterende staaltjes van hun kun nen vertoonen. AVij zullen over dit vroeg in bloei trekken dan ook geen advies geven, zooals we de vorige maal reeds opmerkten. Men kan de tulpenbollen in de potten heel dicht opeen zetten. Zoo b.v. in een pot van 12 c. M. middellijn drie, vier of vijf bollen, in een 13 c.M.-pot 6S bollen en in 1415 c.M.-pot 810 tulpenbollen. De neus van de bollen komt ca. Vz c.M. onder de grond. Men diene er echter op te letten dat de grond goed vochtig, doch nooit te nat wordt. Droge grond is voor tulpen al heelemaal niet geschikt. Men dient er dus goed voor te zor gen dat de grond niet uitdroogt, want de wortels houden op met groeien en komen niet licht weer aan de FRAAIE TULPEN, een sieraad voor de huiskamer als ze met wat zorg behandeld Worden, Men zal het liefst vóór begin November de tulpenbollen oppotten. Voor kamerbloei komen de volgende soorten in aanmerking. Due van Tholl-tulpen (in rood, wit en gele soorten), Mon Tré- sor (geel), Fred Moore (oranje), Ibis (rose), Couronne d'or (geel met oranje). Er zijn nog wel andere soorten ook doch de genoemde zijn wel de meest aangewezen. Na het in het donker plaatsen der potten, 't zij in de kast, 't zij in de grond, moet men wachten tot de neuzen 7 k 8 c.M. lang zijn voor de potten in het licht komen. Ook bij het plaatsen van tulpeninscha- 1 e n handelt men op dezelfde wijze. Evenals bij hyacinthen kan men bloemen manden met tulpen beplanten, daarbij even zoo handelend als bij de hyacinthen is aangegeven. Andere bolgewassen We willen hier nog enkele andere bolgewas sen behandelen, die ook wel voor kamercul tuur in aanmerking komen. Daar heeft men de Crocussen, Men dient er wel op te letten, dat de gele crocus absoluut ongeschikt is voor de kamer. Men neme dan de witte en de blauwe en de gestreepte soorten. Verder diene men er bijzonder op te letten, dat crocusjes absoluut niet tegen droogte kunnen en een hekel hebben aan kachel- warmte. Dus vodhtige lucht en niet in de warmte zetten, dus veel bespuiten en in een kamer zetten waar niet gestookt wordt. Voor aarde neme men gewone tuingrond. Voor huisvesting kan alles gebruikt worden waar maar ruimte in is om wat te zetten: potten, schalen, mandjes, kistjes enz. Oppotten als bij de hyacinthen is opgegeven, in de grond of op een donkere plaats als bekend en wachten tot de spruiten ca. 8 c.M. lang zijn geworden. Men kan nog heel laat in het najaar de cro cussen oppotten. Let vooral op het vochtig, doch natuurlijk niet te nat blijven van de grond. In grint. Vooral voor late cultuur leent zich bijzonder de z.g. grintcultuur, omdat men hier beter op de beworteling kan letten, waaraan het bij laat opplanten in de aarde nog al eens hapert. Men doet als bij de hyacinthen is aangegeven en lette er angstvallig op, dat de vochtigheid goed blijft. Narcissen Papenvhites* ij de Narcissen moeten we onderscheid ma ken tusschen twee nog al vrij ver uit elkaar liggende groepen, wat cultuur tenminste aangaat We nemen eerst de z.g. Paperwhites die in de laatste jaren de liefde van de bloem bollenliefhebbers en -liefhebsters hebben ver kregen en zeer populair zijn geworden, nl. door het zoo gemakkelijk en vroeg in bloei kunnen brengen in de kamer. Heeds heel vroeg in de voorwinter, begin December, reeds ziet men de mooie, heerlijk riekende, witte trossen dezer bloemen voor CROCUSJES, liefelijke voorjaarsboden, die ook in de kamer het mooi doen. de ramen. Twee soorten zijn geel, de Grand Soleil d'Or en de Marseillaanse, doch wij vinden de gewone witte veel mooier, maar dat is een kwestie van smaak. De Paperwhites kunnen wel in aarde in een pot gezet worden, doch dat ziet men maar heel zelden. De meesten worden op grint in schalen en bowls gezet. Op de bodem legt men een laagje grint, plaatst daarop vlak te gen elkaar aan de bollen en vult de tusschen ruimten geheel op met schoon gewassen grint, zóó dat de neuzen net er boven uitste ken. Men vult nu de ruimten met water zoo ver, dat juist de neuzen boven water komen en droog blijven. Nu is het zaak om de schaal met bollen da- delijk in het volle licht te zetten, doch liefst niet in een al te warme kamer. Het volle licht is noodig, omdat anders de stelen erg lang worden, wat ook door over matige warmte in de hand gewerkt wordt. Voor voldoende water moet steeds gezorgd worden. Dus steeds aanvullen tot de oor spronkelijke hoogte. De Paperwhites houden niet van droge kamerlucht. Men kan reeds ln Augustus beginnen met de bolleij in grint te zetten, doch ook nog eind November wel. De eersten groeien niet zoo snel als de laatst opgeplante. De eerste hebben een maand of drie werk, de laatste ongeveer 6 weken. En het is een genot de ontwikkeling der bloe men geregeld te kunnen gadeslaan. Na de bloei zijn de bollen waardeloos. Gewonenarcissen. Hiermede handelt men als met de tulpen, dus men plant ze in potten of schalen of kistjes in aarde, die flink nat gemaakt en ook nat gehouden wordt. Vocht en vochtige lucht is een eerste vereischte voor narcissen. Dit moet men goed bedenken. Anders krijgt men heel licht mislukkingen. Dus als m$n de potten in de grond ingraaft en men ver moedt, dat de grond droog wordt, dan gaat men de plaats waar ze bedekt met turfmolm blad of stroo, ingekuild zijn zoo nu en dan begieten. Zet men ze in kast of kelder, dan vooral op een vochtige lucht letten, veel be spuiten. Wanneer de spruiten 8 tot 10 c.M. lang zijn, niet eerder brengt men ze in de kamer. Dit kan best een verwarmde kamer zijn doch vochtige lucht is hoofdzaak, veel begieten. Anders mislukt de bloei. Men dient er wel op te letten, dat niet alle soorten, noch alle variëteiten van een soort geschikt zijn voor kamercultuur. Dus moet men een goede keuze doen of laten doen. De Poetaz narcissen kunnen behalve in de aarde ook op grint met water gezet worden, doch moeten eerst, zooals bij Hyacinthen op grint, een tijdlang in het donker of in de grond staan. TUINDERS Vraagt Uw handelaar of organisatie 12 x ÏO x *8 Geconcentreerde Volledige meststof in Korrelvorm. Analyse: 12% Stikstof, 10% Postorzuur, 18% Kali. Chloorvrij en in water oplosbaar. Vraagt nu Uw leverancier deze alom gunstig bekende IMederlandsche Korrelmest in verzegelde baaltjes van 50 K.G. in Nationale Verpakking met het wettig gedeponeerde merk A. 8. F. Raadpleegt onze Brochure Economische Bemesting in de Glasculturen, gratis verkrijgbaar bij Uw leverancier en bij de fabrikante: N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Maliebaan 81 - Utrecht - Telefoon 13957 Ontvangen geschriften Bemesting van bloembollen met A. S. F.- korrels. Uitgave van de N.V. Amsterd. Superfosfaatfabriek Maliebaan 81, Utrecht Een kort, duidelijk en waardevol ge schriftje over de beteekenis van de in den Tuinbouw steeds meer gewaardeerde A. S. F.-korrels. Voor de bloembollen zijn wel het meest geschikt de A. S. F.-korrels 6 x 18 x 30. Het boekje geeft weer wat de vak pers over het gebruik er van zegt en wat de proefvelden leeren. Het is gratis ver krijgbaar aan bovengenoemd adres. Marktoverzicht VOERARTIKELEN De willige stemming op d!e veevoeder- markt is in den loop der achter ons liggen de week weer verdwenen. Op het eind der week en ook heden was het zelfs merkbaar gemakkelijker. Dit gidldlt niet alleen voor het airtikel mais, dooh ook voor gerst en de andere voedergranen. De partijen Russische gerst, waarvan men voor een paar weken meende, dat ze ten gevolge van oorlogageruohten moeilijk zou den doorkomen, bereiken regelmatig en blijkbaar zonder eenige stoornis hier hun bestemmingen. Ook inlandsche gerst en rogge zijn kalmer gestemd. De koekenmarkt blijft over het algemeen vast gestemd. Inlandsche en Amerik. lijn koeken zijn nog verder in prijs verhoogd, evenals giondnotenkoek en soya,koeken. De overige koeksoorten en soyaschroot zijn nog tot onveranderde prijzen te koop. De koop lust was in de afgeloopcn week wat grooter te MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Er Is van de stikstofmarkt niets nieuws te vertellen. Er gaat zeer weinig om. Thomasmeel, De markt van dit arti kel was in de afgeloopen week aan zeer tegenstrijdige krachten onderworpen. In Luxamhurg heeft men ons te kennen gege ven, dat men voor de hier te lande geldende prijzen niet wenschte af te geven en Lotha ringen, dat regelmatig aan de markt was tot geschikte prijzen, die een marge lieten voor den importeur, trok vrijwel alle offertes ln Luik zijn de voornaamste fabrieken tot en met December uitverkocht, alleen Charleroi is nog tot vrij geschikte prijzen aan de markt. Men zou dus naar aanleiding van deze berichten een eenigszins vastere markt ver- Enkele firma's begonnen opnieuw de pnj. zen te verlagen en er ontstond een oogenblk een soherpe strijd, toen andere importeuri daar ook met een verlaging op antwoord, den. Op deze verlaagde prijzen is een sterk« kooplust losgekomen van de zijde der bruikers. Men kooht vrij algemeen, ook vooi levering op het as. voorjaar. Inmiddels werden de prijzen in het bul temland nog weer iets verhoogd, waardooi de lust om tegen die extra lage prijzen te verkoopen wel iets bekoelde. Superfosfaat. De merkt blijft rustig) de vraag is voor het oogenblik zeer gering WEET GE....„ dat de valutastaJkimg der boeren in Dene marken op een mislukking uitloopt niet het miinst omdat vooral de klein* boeren ziöh er tegen hebben verzet. det het veiibruik van veekoeken de laatst* vijf jaar beduidend toenam en wel vai 605 mill kg. in 1930 tot 561 mill. 1 1932 en 624 milL kg. in 1931. Zou hij dat meenen, zei er een zoo langs zijn neus weg, toen hij las wat Mussert op de landdag van de N.S.B. Zaterdagavond had gezegd. Zou hij het meenen, dat de boeren stand niet alleen leveren moet het krachtig voedsel, maar ook de „krachtmenschen van de geest en van de wil". Dat van het voedsel, dat is nog al duidelijk. Maar dat van die kaohtmenschen van de geest en van de wil. 'k Meende anders, aldus mijn zegsman, dat alleen de wil van de Lei der, de Führer, de Duce gold, en dat de mas sa geen wil mag hebben maar alleen maar doen wat één man wiL En de eene man is nergens een .van boerenafkomst als ik het wel heb. Zou hij het meenen?! Och, er wordt op zulke vergaderingen zoo veel gezegd, hé! Mussert mag nu een lofrede houden op de boeren stand en beweren, dat die het fundament moet zÜn voor de nieuwe staat. Dat is niets bijzonders. Dat is zoo ook al zei Mussert van niet. En nu hij 'twel zegt, volgt er nog niet uit, dat hij gelijk heeft met alles wat hij zegt. De boeren moeten uit het troebel water, dat thans overal is op te merken, gevangen worden. En de leidende krachtmensr.h Is geen boer. doch een ingenieur, die de boeren noodig heeft voor zijn zegekar. Leiderschap dateert al uit de Grmaansche tijd, heeft hij gezegd: Ook al zoo'n waarheid als een koe. Hij had veel verder terug kunnen gaan Want ook bij de door de N.S.B. in ons land en daarbuiten veel gesmade Joden had men leiders. Simson ook al zoo'n krachtmensch, die de Filistijnen sloeg (met 10 zooals laatst een voetbalenthousiast zijn onderwijzer op diens informatie mededeelde), die Simson was een Jood, bij Führers en Leiders niet erg gezien en eeen Germaansche boer. VAT ER VAN DE BOEREN KRACHT MOET UITGAAN Is waar. Ook zonder dat Mussert Het zegti Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis Daarom Behoeft het nog niet tot een boeren opstand te komen. Tot boerenonlusten. Zoo als elders in de wereld. Als de boeren goed samenwerken, dan komen zulke dingen niet voor. Want van de organisatie gaat al kracht uit En hoe sterker die is, hoe beter er reke ning mee gehouden wordt Een groepje hier en daar bijeen gekomen boeren en tuinders doen niets. Niets anders dan tegenwerken tenminste. Voor onze Chris tenboeren en -tuinders is de plaats bij de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Er zijn er nog vele in neutrale organisaties. Daar behoort men niet. Niet dat de leden daarom slechter zijn, zooals men meent, dat beweerd wordt In geen geval. Doch er heerscht een andere geest. Men gaat, in moeilijke gevallen spreekt dit vooral, uit van een andere ge- dachtenwereld. Wij willen heelemaal geen kwaad, in geen enkel opzicht, van de neutra le vereenigingen zeggen noch van haar ver gaderingen, doch het zd& allen opvallen, die evenals wij, meerdere vergaderingen' bezoe ken, dat de toon, die gehoord wordt op de vergaderingen van de C.B.T.B. een andere geest ademt als op andere bijeenkom sten. Christenboeren en -tuinders behooren bij de CJ3.T.B. En dan werkt men samen met Neutrale en Katholieke organisaties voor algemeene belangen. Dat is de meest zuivere vorm van organi satie en van samenwerking. Zoo gaat er kracht uit van de bceren. An ders dan IN D UITSCHLAND, WAAR DE BOEREN BIJEENGETROMMELD WERDEN OP DEN BUCKEBERG. Natuurlijk is Hitier er ook geweest, en even natuurlijk is Het, dat Bij daar geredevoerd heeft. Hebt ge wel iets anders gelezen. Waar Hitier komt moet hij spreken. Dat is zoo ze ker als de donder na de bliksem komt. Maar eerst heeft Göbels gesprokr en gezegd, dat de boeren een slecht jaar hadden. De slechte oogst in Ihet afgeloopen jaar, zei Göbels, heeft moeilijkheden veroorzaakt op het ge bied der voedselvoorziening. Niettemin zijn de boeren er in geslaagd den invoer van le vensmiddelen naar Duitschland van 2% mil liard tot 1 milliard te verminderen. Göbels zeide verder, dat Hitier het volksleger niet heeft geschapen om oorlog te voeren of oor logen te provoceeren, maar om de machines der Duitsche arbeiders en de ploegen der Duitsche boeren te beschermen. Daarna is er groot wapenfeest gehouden. Wat dat met boerendankdag te maken heeft mag een Duitscher weten, ons ontgaat de lo gica. En toen sprak Hitler, die er op wees, dat Duitsche moeilijkheden door de Duit- schers onder de knie zijn gekomen. Dat kan alleen als er volgens een plan gehandeld wordt. Dit plan moet de regeering opmaken, die daartoe opdracht heeft van 68 millioen menschen. Alles heel mooi gezegd. Best naar te luiste ren. Heel goed zelfs. Maar van plannen op maken gesproken: de Führer Hitier heeft ze ker nooit gehoord, dat de boer altijd volgens een plan werkt. Een goed boer, natuurlijk. Hoe zou het anders loopen? En hoe zal anders loopen, als het waar is, dat er EEN MIDDEL TEGEN RUNDER-TUBERCULOSE is gevonden. Dit alarmeerend bericht komt uit Ierland, waar zekere Henry Spathlinger een Zwitser, sedert 1932 proeven neemt en het lijkt, dat hij een preventief middel tegen de Lb.c. heeft gevonden. In zijn vaderland, Zwitserland, zoomin als in Engeland, waar hij het later probeerde, wilde men ernstig op zijn voorstellen ingaan. In Noori-Ierland kreeg hij de kans. De Engelsche krant „Daily Tèlegraph" zegt dat er met het serum van Spathlinger grondige officieele proeven zijn genomen en dat uit het officieele rap port blijkt, dat de met dit serum behandelde dieren eeji hooge graad van immuniteit ver kregen. Als het waar is, dan zou het zijn de grootste ontdekking ooit op veeartsenijkun- dig gebied gedaan. Niet alleen voor de dier geneeskunde, ook voor de menschhheid zou het van belang zijn. Alleen in Schotland sterven jaarlijks ruim 1000 menschen aan runder-t.b.c. Als het waar is, zou 't voor Zwitserland en voor Engeland, doch het meest voor Zwitser land. het vaderland van den uitvinder, een leplijke fout zijn geweest hem niet te hebben geholpen, toen hij, die zijn heele leven aan de bestrijding van de t.b.c. gaf, zich arm had eemaakt met proeven nemen. Zijn levens ideaal. ontstaan nadat hij twee zijner vrien den aan t.b.c. zag sterven, heeft Bij met alle kracht nagestreefd, zoodat hij van zeer wel- eesteld straatarm werd. En dat zijn vader land hem zoo behandelde dat is 'n groote fout geweest. Zooals het een fout was, een paar weken ge leden, een stuk op te nemen in onze dage- lijksche rubriek dat ook aan de Tweede Ka mer was gezonden. Het was een schrijven van zekere J. H. Bek- ker aan de Tweede Kamer over de COMPENSATIECONSENTEN VOOR DUITSCHLAND die volgens den adressant de nekslag voor de tuinders zou zijn en voor de exporteurs groote winsten zou opleveren. Hoe dit stuk toch in de krant kwam, hoewel we het ter zijde hadden gelegd, behoeven we hier niet na te vertellen. Dat geeft toch niet. Dat het toch geplaatst is betreuren we. En gaarne doen we nog de exporteurs recht wederva ren. De exporteurs zijn gebonden aan bepaal de prijzen en kunnen dus niet e®ns extra winsten behalen. Er is bij normale export een vaste marge tusschen de prijs van den producent in Holland en de koopers in Duitschland. Bovendien zijn sedert midden Juli al zoo goed als geen tuinbouwproducten door middel van clearingscompensaties ge exporteerd. Eu die nogal op deze wijze naar Duitschland gingen, konden alleen gaan al« een bepaalde vastgestelde marge tusschen inkoop en verkoop van de exporteurs niet overschreden werd. Ook heeft de Handels- en Industrieraad in bedoeld adres genoemd niet allen, geen han del gedreven in compensatieconsenten „te gen 34 h 40 pet van de exportprijs", zooals het heet, doch zelfs voor tuinbouwproducten ook nooit bemiddeling bij het tot stand ko men van claeringcompensaties voor tuin bouwproducten verleend. Het adres, dat door terzijde gelegd en helaas niet dadelijk in de prullemand gedeponeerd werd, kwam toch in de krant. Een dubbeltje kan soms raar rollen en een slordig blad papier nog veel raarder dwarrelen en terecht komen op de allerongelukkigste plaats. Maar geen ongelukkige plaats krijgen onze druiven thans in het land der lucifers. Er gaan namelijk veel WESTLANDSCHE DRUIVEN NAAR ZWEDEN. Zoo blijkt dat alleen in September zesmaal zooveel druiven uit ons land in Zweden in gevoerd werden als September 1934. Dit beeft twee redenen. In de eerste plaats heef4 Zweden al eenigen tijd Italië geboycot en neemt daar zoo goed als geen druiven meer vandaan. Bovendien heeft Zweden een nieuw verdrag met Spanje gesloten waarbij het eerstgenoemde land het invoerrecht op drul ven ™hief. En krachtens een overeenkomst vervalt in dit geval ook voor Nederlandsche druiven het invoerrecht. Dadelijk daalden daar de prijzen en stroomden de Westland- sche druiven op de markt van Zweien. Voor heen was de prijs voor blauwe druiven 2.50 kr. a 2.75 kr., dat is zoo ongeveer een gulden. Nu daalde de prijs ineens tot 40 60 cent. Met als gevolg groote vraag. Overal ziet men de kistjes uit het Westland met de Westland sche druiven er in voor de ramen van de Stockholmsche fruitwinkels en overal ziet men daar de welbekende reclameplaat voor Westlandsche druiven. Met de Hollandsche opschriften nog wel. Alen twijfelt wel eens aan nieuwe afzetge bieden en daar waar men nooit aan dacht komen ze. Zooals men ook nooit dacht dat de VERHOOGING VAN DE CRISIS HEFFING OP VARKENSVLEESCH MOET DIENEN OM DE PRIJZEN OMLAAG TE KRIJGEN. Kunt gij deze puzzle oplossen? Ik heb de naam een goed puzzlaar te zijn, maar deze puzzle is mij ook te machtig. Hoe kan een vermindering van aanbod en daarbij 'n /er- hooging van de accijns een evenredige da ling van de prijzen tengevolge hebben. En toch staat dit in het officieele communique. Maar die officieele communiques zijn wel meer zoo helder als modder. Laatst ook toen officieel verklaard werd, dat het Landbouw crisisfonds 't afgeloopen jaar slechts 5 mil lioen tekort zal hebben. Dat kan nooit Of men wil op deze manier de inkomsten van het fonds vergrooten. Dat zal tegenvallen, want wie eet nu no£ varkensvleesch? Maar is het niet al te dwaas: nu nog in ons land het varkensvleesch wat duurder maken en tooh nog met groot verlies bacon naar Engeland en België verkoopen. Wat is dat voor rare manier! Hier dure boter laten eten en in Engeland ze dezelfde boter laten con- sumeeren voor nog niet de helft. Hier het varkensvleesch en spek duur houden, zelfs duurder maken en in België en Engeland het hier ook wel in de smaak vallende ba con verkoopen voor even de helft van wat 't hier kost. In wat voor wereld zijn we toch aangeland! 'k Begrijp het dat zelfs ambte naren er dc brui aan geven en gaan drossen zooals de vorige week de vier rechtskundi gen, die 't ook te machtig werd. Ja, en toen werd een hooge met „ziekteverlof" gezonden. Daar kon nog wel eens wat van komen, ver moed ik. Er is nog wel meer te vinden wat niet deugt, veronderstel ik. Een krachtig man. die wat durf heeft zou eens een fris- sche wind door muffe kantoorlokalen moe ten laten waaien. Want let wel het goede werk van 25 goeden wordt ongedaan ge maakt door het doen van één verkeerde. Dus open de ramen Excellentie Deckers! In Utrecht op de veigadering van de F.N.Z. heb ik het zelf uit uw mond gehoord: ik bel voor alles verantwoordelijk. De ambtenaal doet het W01> doch ik stel deze aan en i" draag de verantwoordelijkheid zijner daden Ook die van de controleurs in Bleiswijk ei omliggende plaatsen, Excellentie? Wij hebben goed vertrouwen, dat onze mi nister van landbouw heel wat zal opknap pen. Er is veel op te knappen. En sommige dragen wat heel yeel< Daai hebt ge b.v, DE VELE FUNCTIES VAN DEN. SECRETARIS-GENERAAL VAN HET DEPARTEMENT HANDEL EN OOK VAN LANDBOUW Deze hooggeplaatste ambtenaar, die dus teg* lijk twee functies aan twee departementei waarneemt is ook voorzitter van het colleg* van regeeringscommissarissen, alsook be stuurder van tal van crisisinstellingen. De heer Ruyter heeft in de Eerste Kamei een niet onvermakelijke samenvatting ven van het drukbezette leven van dezei hoogen functionaris, voor wien reeds eet nieuw woord is gevonden: „ambtencumu- Een cumulator in de gewone beteekenis van dit begrip is de heer Van Rhijn zeker niet voor een toelage van f 3000 is hij immers behalve tweeling-secretaris-generaal, ringscommissaris voor de fabrieksturf, eenij bestuurder van den Crisis-accountantsdienst regeeringscommissaris voor de Pluimvee houderij, lid van den Crisisraad, regeeringa commissaris voor de Vissoherij, eenig be stuurder van de stichting regeeringsbureal voorde uitvoering van de Landbouwcrisis wet, voorzitter van de Centrale Commissie es art. 27 dier wet en als gezegd, voorzitter van het college van regeeringscommissarissen. De heer Ruijter had nu uitgerekend, dat het financieel toezicht van den Crisis-accoun* tantsdienst, waarvan de heer Van Rhijn be stuurder is, wordt uitgeoefend door den rej geeringscommissaris voor de Visscherij zie boven welk toezicht weer staat ondei geschiedt op aanwijzing van het collej. van regeeringscommissarissen, waarvai voorzitter is zie boven. Los van dit all* kan de heer Van Rhijn als secretaris-geni raai van „Landbouw en Visscherij" weei aanwijzingen geven aan het college van re geeringscommissarissen, waarvan voorzittei zie boven. Alle respect voor de buitengewone werkkracht, waarover ontegenzeggelijk dez* eminente ambtenaar beschikt, maar het moei hem toch wel eens duizelen. Zooals het ons duizelt, als we dit nog eei overlezen. DaaromTot de volgende week. PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8