DE ITALIAANSCHE TROEPEN VORDEREN 1 Ras Kassa ingesloten De eerste vliegtuigen den spoorweg boven DE SANCTIE-VOORBEREIDINGEN IN GENÈVE WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 rTl EERSTE BEAD PAG. 2 SPANNINGEN IN HET VERRE OOSTEN Ofschoon de wereld naar men zou den ken aan de Abessijnsche affaire voorloopig haar handen vol heeft, en de ontwikkeling der Geneefsche Sanctie-conferentie, welke het weinig verkwikkelijke uitzicht op nieuwe complicaties biedt, met zorg cn spanning gadeslaat, zijn er bovendien nog de zorgen om het Verre Oosten. Sinds Japan zich van Mandsjoerije mees ter maakte en zich door de stichting van het rijk Mandsjoekwo aldaar een zeer De- langrijke en uitgestrekte belangensleer schiep, is de onrust er niet van de lucht geweest. Het ontzaglijke Chineesche rijk Is als een uitgestrekte zee, die, is zij eenmaal in heftige beroering, geruimen tijd noodig heeft om weder effen te worden, en juist die beide, tijd en rust, worden aan het Rijk van het Midden niet gegund. Het is sinds jaren in een periode van overgang, net moet uit de zeer merkwaardige „oude tijd" die er nog veelszins heerscht, door de branding van allerlei nieuwlichterij en po- litiek-economisch geharrewar, naar een modernen staatsvorm en consolidatie van zijn betrekkingen worden geloodst Deze taak is enorm van omvang, vooral zoo men in aanmerking neemt de gaping die er is tusschen de voorhoede der ontwikkelde, meerendeels academisch gevormde jonge ren, en de breede volksmassa, die öf inerl is, óf zich bij tijd en wijle door extremisti sche stroomingen laat activeeren. Japan en Sovjet-Rusland, dit zijn de bei- 'de hoofdpolen, waartusschen het Rijk van het Midden zich een positie van evenwicht moet zoeken. Tenvijl de legers van den Mikado zich in de afgescheurde brokken van het oude Chineesche gebied voorposten hebben gevormd, tracht Sovjet-Rusland op andere wijze tot zijn doel, behoud en uitbreiding van zijn invloed in het Verre Oosten, te geraken, en dat wel allereerst door intense bolsjewistische propaganda. Doch bovendien heeft zich in de Chinee sche provincie Toerkestan, een der grens gebieden, reeds een sovjet-republiek ge vormd; Sjansi is eveneens naar het lijkt op weg, het communistisch regiem in te vut» ren, en Buiten Mongolië ligt midden op de wip, een twistappel tusschen Tokio en Moskou. Intusschen nemen, volgens berichten uit 'deze beide hoofdsteden, de incidenten op de Russisch-Mandsjoerijsche grenzen toe. Volgens Russische verklaringen hebben op 6, 8 en 12 October Mandsjoerijsch-Japansche troepen Russisch gebied betreden, en op de Russische posten aldaar het vuur geopend, hetgeen met het geratel der Russische mi trailleurs beantwoord werd. Aan weers zijden zouden verscheiden dooden en ge- Svonden te betreuren zijn. Tokio geeft natuurlijk precies de tegen- ftvergestelde lezing van het geval. De grensoverschrijding zou door de Russen hebben plaats gehad, en thans zou, dien tengevolge, de toestand uiterst gespannen Zijn. Berichten van dezen aard hebben het zelfde onheilspellende karakter als het deerlichten langs den horizon; de bui kan overtrekken, maar de kans is evenzeer groot, dat hij zich geleidelijk meer samen pakt en tot gewelddadige ontlading komt. Alles hangt hier af van de machten ach ter de schermen, de politieke en militaire kopstukken in beide hoofdkwartieren, die zich intensief in den stand van hun stuk ken verdiepen. Zoowel Japanners als Rus sen zijn uitstekende diplomaten en houden van gesloten spel, met vermijding van op zienbarende wendingen. Eensklaps kan in tusschen de beslissende zet worden ge daan. Wat de toestand nog onzekerder moet maken zijn de typische interne verhoudin gen in het Japansche staatsleven Het is bekend, dat de Japansche politiek in deze roerige tijden niet slechts door het minis terie van buitenlandsche zaken, doch even zeer door de prominente Japansche gene raals wordt gedreven. Het zoogenaamde Kwantoengleger is in dit opzicht terecht .vermaard. Generaal Tada, de opperbevelhebber der Tapansche troepen in Noord-China, heeft onlangs de opzienbarende verklaring afge legd, dat de vijf Noord-Cliineesche provin cies politiek en economisch van China moeten worden afgescheiden, een uiting, die men in Tokio later tot een canard heeft bestempeld, doch die in de betrokken kringen tot nieuwe waakzaamheid heef! aangespoord. Ruslands positie In het Verre Oosten is Uiterst moeilijk, het heeft niet, als Japan in Mandsjoerije, zijn militaire bases vlak bij de hand, het moet zijn materiaal, man schappen, oorlogstuig, proviandeering, van zeer ver laten komen, en dat door gebie den, die door hun uitgestrektheid een snel le preparatie vrijwel onmogelijk maken. Alles wat Rusland doet, wordt terwijl aan de overzijde der grens nauwlettend geob serveerd. Het is daarbij de vraag of Japan het den tijd zal geven, de noodige voorbe reidingen te voltooien. Veel zal daarbij ongetwijfeld van de politieke constellatie in de óverige wereld afhangen; avonturen van dezen aard pleegt men niet te ondernemen, alvorens het geheele schaakbord te hebben overzien. Mocht het ginds tot uitbreken van het belangenconflict komen, dan zijn er boven dien nog meerderen, wier belangen de schaal van het evenwicht naar deze of gene zijde zullen kunnen beïnvloeden. Het zwaard van Damocles hangt aan een zeer dunne draadl Kort Nieuws In San Salvador zijn in verband met d« ontdekking van een revolutionaire samen zwering 26 personen terecht gesteld. Het Grieksche leger zal op 26 October ïie eed aan den koning afleggen, hetgeen met groote plechtigheid, parades e. d., zai gepaard gaan. Japan blijft inzake de sanctiemaatra gelen tegen Italië neutraal, temeer daar voor dit land geen verplichtingen ten zien van den Volkenbond bestaan. Gisteren is te Addis Abeba een aan tal nieuwe stukken berggeschut aange komen. Op het schietterrein zijn deze onmiddellijk ingeschoten, door nie mand minder dan de Negus persoonlijk. Mogelijk zal Hailé Selassé binnen kort in zijn kwaliteit van opperbevel hebber een bezoek aan de fronten bren gen, waarbij hij door een zeer talrijk es corte zal worden vergezeld. Vrijwel zeker is dat Mulugueta, de Abessijnsche minister van oorlog eveneens een inspectietocht langs de troepenliniën zal ondernemen. Over de datum van vertrek, de te vol gen route en het doel van een eventu- eele reis van de Negus zullen echter geen mededeelingen worden verstrekt, daar het keizerlijk escorte anders een al te gemakkelijke prooi voor de Itali- aansche bombardementsvliegtuigen zou worden. De bezetting van Aksoem Een officieel Italiaansch legercommuni qué bevestigt, dat de Italiaansche troepen gisterenmorgen Aksoem zijn binnenge trokken. De eerste contingenten bij den Intoch bestonden uit inboorlingen-hataillons var de derde brigade, onder bevel van generaa C u b e d d u. Generaal Maravigna was met zijn ge nerale staf bij den intocht aanwezig. Met het oog op de godsdienstige beteeke- nis der heilige stad hebben de troepen hun kampementen niet in de stad zelf, doch in de directe omgeving De wegenaanleg in het noorden De étappedienst van het Italiaansche leger Nonrd-Abessinië ondervindt groote moei lijkheden door het ontbreken van straatwe gen De vorige week zijn in vier dagen straatwegen aangelegd tot een lengte van 50 K.M., doch daardoor had men nog geen aansluiting met het front. Zaterdagavond was de voorhoede van de colonne, die belast is met den wegenaanleg, tot op 12 K.M. van Adoea genaderd. Men moet geweldige hoogteverschillen .verwinnen, hetgeen een van de redenen is, dat aan het Noordelijk front een zekere stil stand in de militaire operaties is gekomen. Thans is echter aan dit front in alle sec toren een verhoogde activiteit begonnen der Italiaansche luchtstrijdkrachten. Een verkenningsvliegtuig zou zelfs zijn doorgedrongen tot de spoorlijn Ad dis Abeba—Dj iboeti en gezien zijn tusschen de stations Errer en Gotta. Het vliegtuig zou echter geen bommen heb ben neergeworpen. Ten Zuiden van Makalle zijn twee Itali aansche vliegtuigen gezien. Zij zouden bom* men hebben geworpen boven Amba, bijna 200 K.M diep in het Abessijnsche gebied. Schade zou daardoor echter niet zijn aan gericht. In de onmiddelijke omgeving van Makalle heeft men ook Italdaanschë vliegtuigen waargenomen. Volgens een bericht van het front heeft daar een Italiaansch vliegtuig twee bom men op een afdeeling Abessijnen geworpen. Ook hier zouden de bommen noch mate- rleele noch persoonlijke schade Jvebben aan gericht. De strijd in het zuiden Uit Harrar zijn berichten verspreid, vol gens welke een Italiaansch eskader bom bardementsvliegtuigen honderden bommen zou hebben uitgeworpen op de bevolking van Gorrahei, waarbij vrouwen en kinderen om het leven zouden zijn gekomen, gens dezelfde agentschappen zou een Itali aansch vliegtuig door luchtafweergeschut naar beneden zijn gehaald. Deze berichten, aldus wordt met klem van Italiaansche zijde naar vo ren gebracht, zijn volstrekt onjuist. De luchtraid heeft uitsluitend een militair doel gehad, aangezien de Italiaansche .vliegtuigen munitie-depots hebben vernield en wanorde hebben doen ont staan onder de troepen van generaal Nassiboe, die in de richting v,an Ger. logoebi oprukten, welke stad kortgele- den door de Italiaansche troepen is bezet. De vliegtuigen zijn zonder uitzond®» ring weer op hun punt van uitgang teruggekeerd. Nieuwe Italiaansche luchtlijnen? Het agentschap Stefanl publiceert het volgende bericht uit Asmara: De „Ala Littoria", die op 1 November een Iuchtdienst zal instellen van Asmara naar Mogadiscio met tusschenlandingen te DJ1- boeti, Berbera en Rocca Littoria, bestudeert thans ook de mogelijkheid van een zijlijn, die als uitgangspunt Aden zou hebben en met tusschenlandingen te Berbera en Dji- boeti naar Asmara zou loopen en van As mara zou doorgetrokken worden tot Khar- Deze nieuwe lijn aldus dit bericht zou zeer aanzienlijke voordeelen brengen aan de Engelsche kolonie in Aden, aange zien zoodoende een snelle verbinding ver kregen zou worden met Khartoem en deze stad verbonden zou wc »den mot de belan gen van Eritrea, Ras Koeksa's verraad Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat het overloopen van Ras Koeksa een feit van verstrekkende beteekenis en vermoedelijk een begin van verrassingen in Abessinië is. Ras Koeksa is de eenige directe afstam meling van wijlen keizer Johannes. Hij maakt dus deel uit van de familie, die tot de negentiende eeuw de koningskroon van Tigre en de keizerskroon van Abessinië be zat. Na den dood van Johannes heeft Negus ïlik uit Sjoa zich als keizer van Abes- laten uitroepen, nadat hij de konin- van Tigre, Gojjam, Amhara, Harrar, Gimma en Caffa onttroond had. Van Italiaansche zijde wordt verder ver klaard, dat het overloopen van Ras Koeksa en de sympathieke ontvangst door de be volking der grensstreken bewijzen, hoe diep bij de vooraanstaande families en bij het volk van Tigre het verlangen is. om zich aan de heerschappij van Addis Abeba te onttrekken. Het bewijst voorts, aldus wordt verklaard, in welke mate de gunstige invloed van de beschaving, die van Italiaansche zijde in Eritrea is gebracht, zich bij de bewoners der grensstreken voelbaar maakt. Van Italiaansche zijde zegt m<m verder, geloof te h Men aan de geruchten, volgens welke er in de provincie Godsjam een op stand tegen het inheemsch gezag zou uit gebroken zijn. Successen in het zuiden? Naar in Rome wordt verklaard is van het Somalilront bericht ontvangen, dat de Casmaglac Afeuros den Negus heeft medegedeeld, dat hij niet langer kan standhouden onder het Italiaan sche bombardement en de tot dasverre verdedigde zone zal moeten ontrui men. Ten zuiden van Adoea zou voorts Ras Kassa met een groote afdeeling troepen door de Italianen zijn omsin geld. Abessijnsche luchtdoelartillerie treedt op! Geen Italiaansche troepen geïsoleerd Het vliegtuigeskader Disperata is op <ie terugtocht, nadat verkenningen waren ge daan te Amba, Alagi en naar een munitie^ depot, waarbij ook bommen werden gewor pen, tusschen Sericot en Andaio beschoten uit luchtdoelartillerie. Het eskader beant woordde het vuur met bommen en mitrail- leurvuur en is later, zonder incidenten, te Asmara teruggekeerd. Buitenlandsche telegraafagentschap* pen melden uit Dsjiboeti, dat Ethio pische troepen in Eritrea ten Noorden van Fransch Somaliland zouden zijn binnengedrongen en dat een Italiaan sche troepenafdeeling bij den berg Moesa Ali zou zijn geïsoleerd. Dit bericht wordt uit Asmara ten Btelligste tegengesproken. De houding van graaf Vinei Naar te Addis Abeba verluidt heeft de Italiaansche regeering graaf Vinei er van in kennis gesteld, dat zij zijn weigering uit Addis Abeba te vertrekken voor de Italiaan sche consulair ambtenaren uit het binnen land gearriveerd zijn, volstrekt goedkeurt. De stemming van Graaf Vinci is opge wekt Hij wordt echter nauwlettend bewaakt door vijfen' unrig gewapende manschap pen, die ook wanneer iemand tot den ex- ambassadeur wordt toegelaten, niet uit het vertrek wijken. Men verwacht niet, dat graaf Vinei voor het einde van de week zal vertrekken. De Abessijnsche zaakgelastigde te Rome Zooals bekend Jïeeft de 'Abessijnsche zaak gelastigde te Rome opdracht van zijn regee ring gekregen om naar Addis Abeba terug te keeren. Hij heeft zich voorbehouden nog nader mededeeling te doen van den datum van vertrek. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken heeft van dit stand punt kennis genomen en den zaakgelastigde laten weten, dat hij op zijn gemak kan ver trekken. Oorlogstoebereidselen in Egypte Do Egyptische ministerraad heeft een commissie benoemd, die tot taak heeft, zoo spoedig mogelijk de kwestie van het aan schaffen van gasmaskers te bestudeeren, opdat dc regeering tot aankoop van het ver eischte aantal maskers zal kunnen overgaan. Een onderhoud heeft plaats geha& tus schen den minister voor openbare werken en den directeur-generaal der spoorwegen, waarin het gebruik van een crediet tot een bedrag van 700.000 pond sterling is bespro ken. Dit crediet zal dienen voor de aan schaffing "n een voorraad steenkolen voor twee jaar. De president van het Egyptische comité tot hulpverleening aan Abessinië, prins Ismail Daoel, die zich ter beschikking van Abessinië heeft gesteld, is van Port Said naar Djiboeti vertrokken. Zijn vertrek van het station te Cairo was aanleiding tot een groote pro-Abessijnsche demonstratie. Ook prins Omar Toessoen en de Koptische patriarch waren op het station verschenen. Een groote mensclienmenigte uitte voort durend h~ar sympathie voor Abessinië en juichte Jen vertrekkenden prins geestdrif tig toe. Omar Toessoen, die een neef van den koning is, heeft in het blad Achram een artikel gepubliceerd, dat gewijd is aan den toestand, waarin het Egyptische leger zich bevindt. Hij schrijft daar o.m. in: „Wij heb ben geen leger, dat die naam waardig is. Hoe kan men van een leger spre ken, wanneer het niet eens beschikt over zwaar geschut en luchtafweer geschut? Het Egyptische leger is 11.000 man sterk. Is dat geen schande voor Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk. i-rico Leeuwarden een land van 15 millioen inwoners?" Speculanten streven er, hoewel strenge erbodsbepalingen zijn afgekondied, nog steeds naar c.c levensmiddelenprijzen te doen stijgen. De bevolking slaat groote voor raden in. Relletjes te Cairo Tc Cairo is het tot botsingen gekomen tusschen Egyptcnaren en jonge Italianen. Drie der laatsten werden gewond. De politie in dc Europeesche wijk der stad is thans versterkt. GROOTE VELDSLAG IN HET SHEBELI-GEBIED Tecle Hawariate wordt opperbevelhebber De correspondenten van de Londensche bla den, die zich bij het Italiaansche leger in Somaliland bevonden, zoomede bij het hoofd kwartier der Abessijnsohe troepen hebben vandaag geseind dat de grootste slag in de zen oorlog thans aan den gang is in het ge bied van de Webbe Shebelirivier. De correspondent van de „Daily Mail" te Djiboeti, meldt uit gezaghebbende bron te hebben vernomen dat Tecle Hawariuti, de gedelegeerde van Ethiopië bij den Volken bond direct naar zijn land moet temigkeeren daar hij opperbevelhebber zal worden over alle strijdkrachten welke zullen worden be last met den tegenstand tegen de invallen in het Zuidon, Zeer belangrijke grondstoffen blijven voorloopig buiten be schouwing Tenvijl volgens den algemeenen indruk de Franschen aanvankelijk ten opzichte van 't sanctie-vraagstuk te Genève een min of meer remmenden invloed uitoefenden, schijnt daarin thans verandering te zijn ge komen, en blijken zij voorstanders van een snelle en effectieve actie. Dit zou het gevolg zijn van hun vrees, dat, zoo niet spoedig een uitwerking der sancties te zien zou zijn, de Engelschen tot een blokkade zouden over gaan. Een dergelijke maatregel der Engel schen zouden zij in ieder geval niet willen vergemakkelijken. In Genève gelooft niemand meer, aan succes van diplomatieke onderhande lingen tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Met beslistheid wordt overi gens ook tegengesproken, dat er waar heid zou berusten in de berichten uit Amerikaansche bron, volgens welke Laval zou hebben gevraagd de sanctie procedure 10 dagen op te sohorten met het oog op deze diplomatieke onder handelingen. De commissie voor de economische sanc tiemaatregelen heeft gistermiddag beraad slaagd over een door de Fransche delegatie uitgewerkte lijst van voor den oorlog van Italië belangrijke grondstoffen. De eerste groep wordt gevormd door die grondstoffen, die door Volkenbondsleden worden vervaardigd en derhalve zonder meer uit Italië weggehouden kunnen wor den. Dit zijn ijzererts, mangaan, chroom, zwaarsteen, molybdaen, palladium, tin, wol fram, cadmium en alle ijzeramalgamen. De tweede groep van de lijst bevat pro ducten, die door niet-leden van den Volken bond worden voortgebracht, maar waarbij toch volgens opvatting van den Volken bond een zekere controlemogelijkheid be staat. Het gaat hier om aluminium, staal, pikkel en zink. Tevens werd nog voorgesteld een einde te maken aan het voorzien van Italië van ver keersmiddelen, d.w.z. schepen, auto's, spoor wegmateriaal, lastdieren en trekdieren en werktuigmachines. In dit opzicht kon echter geen besluit genomen worden door hef ver zet van eenige staten, zooals Zwitserland, die aanvoerden, dat het hierbij gaat niet om grondstoffen, maar om fabrikaten. Een 'bijzondere plaats wordt ingeno men door de zeer belangrijke grond stoffen petroleum, steenkool en koper. Het verluidt, dat een lijst die deze en andere grondstoffen 'bevatten zal, binnenkort aan de leden van den Vol kenbond zal worden voorgelegd, opdat deze hun standpunt zullen kunnen be palen, daar In het bizonder de niet» Volkenbondsleden Amerika en Duitschland leveranciers van deze grondstoffen zijn. Eerst als alle overige sanctlemaat- regelen zullen zijn vastgesteld zal de sanctie-conferentie zich tot deze lan den wenden, om over medewerking aan economische maatregelen tegen Italië met hen te onderhandelen. Hedenmorgen zal de commissie opnieuw bijeen komen om het vraagstuk van het niet afnemen van Italiaansche waren onder het oog te zien. De compensatie-commissie De commissie, ingesteld ter bestudeering van de compensaties, die zullen worden toe- gekerid aan de staten, welke door het toe passen van economische sancties tegen Ita lië bijzonder benadeeld worden, heeft gister morgen haar constitueerende zitting gehou den. De commissie zal in de eerste plaat* in studie nemen de verdeeling van Italiaanschen invoer over de belangrijkste exportlanden, zooals Roemenië, Sovjet-Rus land, Zuid-Slavië, Frankrijk en Duitschland. Ierland voorop? De „Times" schrijft, dat de Iersche Vrij staat wellicht een der eerste landen zal zijn, die sanctiemaatregelen tegen Italië in toe passing zal brengen. Aan de Zuidkust van Ierland zijn nl. eenige Italiaansche bergings vaartuigen bezig om uit het ruim van tij dens den oorlog gezonken schepen koper te Koper is een der voornaamste grondstof fen voor oorlogsmateriaal en men wacht thans af, of de Iersche Vrijstaat het door de Italiaansche vaartuigen gewonnen koper in beslag zal nemen en de verdere werk zaamheden der vaartuigen in Iersche wa teren zal verbieden. Rusland en de sancties In een hoofdartikel, gewijd aan de sanc tie-politiek van den Volkenbond, schrijlt de „Popoio d'Italia", dat, terwijl te Stresa de grondslagen voor een politiek van samen werking zijn gelegd, in Genève een samen werking in tegengestelden zin wordt georga niseerd. Naast Engeland schijnt Rusland zich in de eerste linie te willen dringent doch niet om Europeesche of Britsche be langen te dienen. Het bolsjewisme strijdt te gen het gemeenschapsgevoel van het Wes ten. Het tracht de grondslagen van de orde, de samenwerking en den vrede in Europa te verwoesten. Men moet zich daardoor niet laten bedriegen. Het bolsjewistische front van het Oosten stelt zich tegenover 't front van het Westen en de sanctiepolitiek is voor Moskou een onverwacht middel om 'n bres te schieten in de anti-communistische een heid der verschillende natiën. Niets, aldus besluit het blad, is meer tee kenend voor de waanzinnigheid der sanctie maatregelen. Minister Hoare over de handelsbelemmeringen In een radio-rede, gisteren te Londen ge houden, wees de Britsche minister van bui tenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, op de recente publicatie van de economische sectie van het Volkenbondssecretariaat, welke „opmerkingen over de tegenwoordige fase van de internationale economische be trekkingen" een boetpredicatie over de dwaasheid van onze rijden zijn. Hij citeerde de woorden van deze verklaring „de ziekte waaraan de wereld thans lijdende is, is mei langer uitsluitend de crisis, doch veeleer de onbekwaamheid der landen in hun ver schillende pogingen samen te werken om de crisis te boven te komen", waaraan Hoare toevoegde „ik ben het daar geheel mee eéns". Het schijnt mij toe, dat het neerhalen var. de muren, welke den internationalen han del belemmeren, hoe moeilijk deze taaK ook moge zijri, toch een van de meest fun damenteele taken van den tegenwoordigen tijd is. Het is de taak, welke hardnekkig en moedig moet worden nagestreefd, niet al leen door de ministers van handel, die het economisch welzijn der wereld wenschen te bevorderen, doch ook door al degenen, die de internationale vriendschap willen i bevorderen en de groote zaak .van den vre de willen dienen. VERWARRENDE TOESTAND IN HET NOORDEN DE ABESSIJNSCHE REGEE- RING VOLGT EEN POLITIEK VAN STILZWIJGEN Zijn er ernstige gevechten in voorbereiding? (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) Addis Abeba, Dinsdagavond De vijandelijkheden aan beide fronten zijn vandaag verslapt en er is geen nieuws over eenige vijandelijke actie. Deze kalmte kan slechts tijdelijk duren en is vermoe- delijk het voorspel van ernstige gevechten, vooral in het Noorden, waar de toestand nog steeds verwarrend is. Er wordt mede gedeeld, dat de Italianen langzaam optrek- r het Zuiden langs de rivier Fafane en eveneens een krachtigen opmarsch langs de rivier Webe Shebeli voorbereiden. De Abessijnen zijn echter nog geen uitge sproken tegenactie begonnen omdat zij, naar ik verneem, geen van beide aanvallen ernstig inzien. Twee sterke Abessijnsche troepenmachten uit Bale en Boran trekken op het oogenblik Zuid-Oost- en Oostwaarts op, vermoedelijk met de bedoeling iedere Italiaansche troepenmacht af te snijden. De Abessijnsöbe regeering is blijkbaat weinig verontrust over de toestand aan dit front. Het Italiaansche leger daar is be trekkelijk klein en men schijnt in de hoofd stad van meening te zijn, dat elke inval noodzakelijk gedoemd is te mislukken. Het duurt lang eer Europeanen zich bij het kli maat hebben aangepast en het geheele dis trict is een broedplaats voor koortsen. Bo vendien maakt het verraderlijke landschap bewegingen van eenige afmetingen zee? moeilijk. Omdat de Italianen rekening moe ten houden met deze dingen, evenals met een sterke verdedigingsmacht, die thans gevechtsklaar is, gelooft men hier. dat de Italianen geen wezenlijk succes zullen boe ken, voordat het volgende regenseizoen zal zijn begonnen. De legers uit het Westen van Abessinilj bewegen zich zoo snel mogelijk in de rich tingen van de oorlogsfronten. De meestens trekken op hun tocht door Addis Abeba* De straten zijn altijd vol als het bekend is, dat troepen door de stad zullen marcheeren, en een aantal uitbundige welkomst-ovaties hebben deze week bewezen, dat de oorlogs opwinding in Abessinië op haar hoogtepunt is. Telkens spreekt de keizer de troepen toe, die zulks zeer op prijs stellen. De Italiaansche consul uit Magalo schijnt thans eindelijk zijn reis uit het binnenland: te voltooien, ondanks wat door de Abessij nen als opzettelijk treuzelen wordt beti teld. Hij wordt ieder oogenblik te Hadamo of Arba aan den Dsj iboeti-spoorweg vei» wacht. Daar zal graaf Vinci, over weige ring om te vertrekken voor d® aankomst van den Italiaanschen consul ik reeds heb geschreven, zich spoedig bij hem aansluiten, De manier, warop de Abessijnen het oorlogsnieuws publiceeren, of liever ge zegd achterhouden, wordt nog steeds druk besproken. Ik verneem, dat, zoowel de ministers als andere officieels personen er bij betrokken, nog steeds niet tot een de finitief besluit hebben kunnen geraken. Dit verschil van meening moet vroeger of later op een ernstige crisis uitloopen. Een aantal ministers is althans op het oogenblik van meening, dat een vol komen stilzwijgen de strategie der Abessijnen het meest ten goede zal ko men. Anderen dringen er echter op aan, dat het beter zou zijn der wereld open hartige en duidelijke verklaringen te ge ven over iedere beweging en elke ge beurtenis aan de fronten in antwoord op de onuitputtelijke propaganda .van de vijand. Ik verneem, "dat een aantal bijeenkom# sten zullen plaats vinden, gedurende de komende dagen en dat vermoedelijk een beslissing, van welke aard deze ook moge zijn, zal worden genomen tegen het einde der week. De dagbladcorrespondenten hier hebberi geprotesteerd en er op gewezen dat de publi catie van offioieele communiqués zonder voldoende verklarende toelichtingen niet tot een juist begrip van de stand van zaken kan leiden. Op het oogenblik schijnt het dat degenen, die een politiek van stilzwijgen voorstaan, hun zin krijgen. Het eerste officieele oor logscommuniqué sinds de laatste vijf dagcni en feitelijk pas het zevende sinds de oor log is begonnen, werd hedenmorgen gepu bliceerd en behelsde niet meer dan dria nieuwsberichten die alle even onbeduidend Tvpeerend voor de wijze, waarop men te werk gaat, is het feit, dat hoewel de geschie-, denis reeds drie dagen oud is, de regee ring geen enkele poging doet om de praatjes over ernstige desertie aan het Noordelijk front tegen te spreken of te bevestigen. Toch verneem ik, dat alle feiten over Dedjasmatsj Haila Selassie Koeksa en zijn manschappen volledig bekend zijn. In ieder geval is het verdacht dat alle officieele per sonen, waarmede ik tot nu toe heb ge sproken, geneigd zijn de nadruk te legen op de onbelangrijkheid van Ras Koeksa's resertie. steeds aangenomen natuurlijk dat de feiten juist zijn. Zij hebben het eveneens over het gemak» waarmede Ras Seyoem het bevel over da Noordoostelijke troepen over zou kunnen nemen en schijnen er, alles bij elkander ge- i nomen, alle moeite voor te doen, de ernst van het verlies te verkleinen. Daar blijft het op het oogenblik bij. Verantwoordelijke ministers weigereit hardnekkig een enkel woord van bevestig ging of ontkenning te uiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2