UJaaft de Madm, oveA, l^-vi Aspirin GOUD EN VUUR DINSDAG 15 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND NA BRUSSEL EN PARIJS IN 1940 AMSTERDAM? Het succes van de wereldtentoonstelling verzekerd Zullen de plannen, die eenigen tijd geleden zijn opgeworpen om na het succesvolle voorbeeld van Brussel om streeks 1940 ook te Amsterdam een groote wereldtentoonstelling te hou den, vasteren vorm gaan aannemen? De heer Charles Fonck, directeur- generaal van de Brusselsche wereldtentoon stelling, verklaarde hieromtrent aan een re dacteur van het A.N.P., dat hij het was. die tijdens het bezoek van de Nederlandsche mi nisters aan Brussel ten zeerste op verwazen- lijking van de Nederlandsche plannen had aangedrongen. Niet alleen, omdat Nederland daar recht op heeft, maar ook om redenen van eigenbelang. Vreemdelingen zullen im mers, aldus de heer Fonck, zeker niet nalaten ook België te bezoeken, als Nederland een geslaagde wereldtentoonstelling geeft. De heer Fonck deelde ter verklaring hier van mede, dat in 1928 te Parijs een conven tie tot stand was gekomen, waarbij 29 lan den waren aangesloten, die o.a. bepaalde, dat in elk der aangesloten landen hoogstens twee maal in 15 jaar een wereldtentoonstelling mag worden gehouden. Na Antwerpen en Luik in 1930 en Brussel 1935 heeft België dus voorloopig zijn aandeel gehad. Waar zou men dan een volgende wereldtentoonstelling liever zien dan in het naburige Nederland? Nu Parijs beslag heeft gelegd op 1938, was de heer Fonck van meening, dat Nederland zeker niet langer moest wachten dan 1939, hoogstens 1940, wat misschien een geschikt jaar was in verband met het honderdjarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen. Aangaande de Brusselsche wereld tentoonstelling verzekerde de direc teur-generaal, dat het succes elke ver wachting had overtroffen. ïn de eerste week van October had het 4»taal aantal bezoekers de 17 millioen overschreden. Het financieele succes stond reeds thans vast. De exposanten waren in het algemeen zeer tevreden. En de stad Brussel? En de Belgische mid denstand, het bedrijfsleven? Men behoeft 6lechts even te spreken met winkeliers, doch vooral met de restaurant- en hoteleigenaars, om te hooren, dat een seizoen als het huidige nog nooit is voorgekomen. De heer Adolphe Max, de burgemees ter van Brussel, verklaarde, dat de ten toonstelling in Brussel en ook ver daarbuiten in België een enorme welvaart had gebracht, waarvan schier alle bedrijven en alle lagen der bevolking hadden geprofiteerd. En naast dit materieele voordeel stond de groote mo- reele winst, dat het slagen der Brusselsche Wereldtentoonstelling in België nieuwe kracht had gewekt en overal het bewustzijn had wakker geroepen, dat als dit succes in dezen tijd van depressie mogelijk was, men in staat moest zijn, de crisis te bevechten en te overwinnen. Geen verpleegsters naar Abessinië Het Hoofdbestuur* Van het Nederland sche Roode Kruis maakt bekend, dat op uitdrukkelijk verzoek van het Ethiopische Roode Kruis, bij de eventueel naar Abessi nië uit te zenden ambulance, geen vrou welijk personeel zaïl worden ingedeeld. Strikken van lijsters .Wreede vogelvangst Dezer dagen werd In Limburg proces- Verbaal opgemaakt wegens het strikken van lijsters, het. vangen van deze vogels met paardenharen strikken, met lijster bessen als lokaas. Deze wijze van vogel vangst is in Nederland sedert 1918 .ver boden. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Vogels, Heerengracht 540 te Amsterdam, richt tot de Nederlandsche vogelvrienden het verzoek haar in te lichten I indien deze wreede vogelvangst geconsta teerd mocht worden. Rotterdam Lloyd Rapide ft De firma Ruys en Co., hoofdagente Van 'de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rot terdam Lloyd Rapide, rijdende in aanslui ting op het d.d. 15 dezer te Marseille ver wacht wordende mailschip „Baloeran", Woendag 16 October a.s. om 11.44 uur te Roosendaal 12.43 uur te Rotterdam D.P. en 13.11 te Den Haag H.S.M. zal arriveeren. Van Wladiwostok naar Nederland Langs de Noordelijke route Een pioniersreis van twee Russische vrachtschepen Te Terneuzen is binnengekomen het voor Gent bestemde Russische vrachtschip „Anadir", dat te zamen met het Russische stoomschip „Stalin grad" de tocht van Wladiwostok naar West-Europa, via de Noordelijke route, langs Beringstraat eii Noordelijke IJs zee, destijds door Nordenskjold het eerst bevaren, heeft volbracht'. Men legt er de nadruk op, dat deze booten de eerste, zijn, die vracht vervoeren langs deze route. Hoewel men tengevolge van ijs gang, mist en storm moeilijkheden onder- vo zal thans deze zeeiyeg voor vrachtver keer in gebruik worden genomen, hetgeen aanzienlijk voordeel met zich brengt daar Europa en Oost-Azië hierdoor sneller met elkander in verbinding komen. Van Wladiwostok tot Moermansk, een afstand van ruim 10.000 mijlen werd gevaren in 76 dagen, waaronder 30 ligdagen. In ver band met de ervaringen welke werden opge daan bij de expeditie van de „Tsjeljoeskin" die op deze route in het ijs ten onder ging en waarvan de opvarenden met. vliegtuigen werden gered, had men een complete wo ning aan boord, welke men bij tegenspoed op het ijs kon neerzetten. Mc* maakte voor het vinden van open water gebruik van vlieg tuigen, die den weg verkenden, terwijl men voortdurend contact hield met de radio stations. Te Icharka werd hout geladen voor Moer mansk en in Moermansk laadde men fosfaat voor Gent. Het doel van de reis, het innemen en laden van goederen in de havens van Noord-Siberië. is ten volle bereikt en de reis langs de Noordelijke route, die drie maanden per jaar bevaarbaar is heeft aan alle ver wachtingen voldaan. De Rijkswegen in Gelderland Van den betrokken Rijkswaterstaatsdienst ontving de K.N.A.C. bericht, dat langs de Rijkswegen in de provincie Gelderland par keerplaatsen zullen worden gemaakt. Er wordt gerekend op afstanden van on weer 2 K.M., met dien verstande, dat er wegvakken zijn. waar voor parkeerplaatsen geen ruimte is te vinden. Heffing op rundvee Verlengd tot 15 October 1936 Bij Kon. Besluit is de heffing op rundvee volgens het Crisis-Rundveebesluit 1933 I we der verlengd tot 15 October 1936. Steunbeschikking Diermeel De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat te rekenen vanaf 4 Sept. 1935, uit het Landbouw-Crisisfonds wordt vergoed op alle hoeveelheden gedroogde isch, gedroogd vleesch, gedroogd bloed, visch-, dier-, vleesch-, beender-, vleésch- beender- en bloedmeel ten aanzien, waarvan ten genoegen van de Stichting Ned. Meel centrale, gevestigd te 's-Gravénhagé, is aan getoond, dat zij verwerkt in of tot mengvoe ders zijn uitgevoerd, een bedrag van f 1.50 per 100 kg. Geen vet, maar vischtraan In de bladen verscheen een interview over lïamsteren en een waarschuwing tegen dit kwaad. Uitnemend. Maar ,zegt de Gelderlander, in dat zelfde Interview trof ons een Dassage die hoogst zonderling aandoet. Voorts kent men de verhoogingen van dc crisisheffingen op olieën en vetten door de regeering. Zulke feiten gaan buiten een vrees van het publiek voor eenig tekort om, maar anderzijds krijgt men den in druk, dat bet publiek, door de prijsver- hooging, welke het gevolg is van de ver hooging van de crisisheffing, in den waan gaat verkeeren, reeds met 'n gevolg van schaarschte te doen te hebben. Het zachte rundvet, waaran gebrek is, kan worden vervangen door plantenvet, van copra af komstig, en door vischtraan, een Ja- pansch artikel, dat, in geraffineerden toe stand, het rundvet uitstekend vervangt. Dus we moeten vischtraan uit Japan gaan invoeren omdat er hier gebrek is aan zacht rundvet! We leven toch wel in een verdwaasde Eerst is ons uit den treure voorgehouden, dat er een teveel was aan vetten in ons land. Daarom moeten allerlei beperkende bepalingen in bet leven worden geroepen en werden duizenden tonnen dierlijk vet. met dikke verliezen naar het buitenland gezon- Met het gevolg, dat we onze binnenland- sche behoefte aan die vetten nu zouden moe- dekken met o.a. vischtraan uit Japan! De volkshuishoudkunde op ihaar kop ge zel! Progressieve salarisverlaging I-Iet staat voor Ons Orgaan van de Chr. Bond van Belastingambtenaren vast, dat de Chi*. Hist, en de Anti-rev. partij zich niet verzetten zullen tegen salarisverla ging. En, de redactie kan zich dit voorstellen. Daarnaast hadden we echter gaarne gezien dat ook zij een lans hadden ge broken voor ecnige progressie. Wel is waar moet een en ander nog behandeld worden in het georganiseerd overleg, doch aandrang vanuit de Kamer was in elk geval goed geweest, want we hebben ge gronde vrees, dat de regeering ook thans nog 't meest gevoelt voor een uniforme korting van 5 pCt. In het onlangs gehouden congres van dc Ned. Bond van ChivProt. P. T. T.-per- soneel „Door Plicht tot Recht", werd een motie aangenomen, waarin men ten op zichte van de aangekondigde salariskor ting volkomen ruimte liet voor de erken ning van de moeilijkheden waarvoor <j£ regeering zich geplaatst ziet om het nood zakelijke evenwicht in de rijksbegrooting tot stand te brengen, doch waarin we anderzijds en eveneens met groote in stemming onzerzijds ook de volgende passages aantreffen; „dat de reeds plaats gehad hebbende salariskortingen het levenspeil van de lager bezoldigden dusdanig gedrukt heb ben, dat het tegen een verdere loon daling niet bestand is; overwegende, dat bij het brengen van offers de sociale rechtvaardigheid eischt. dat hij, die het meeste heeft, ook het grootste offer brengt; vertrouwt, dat de regeering terug komt op haar aanvankelijk voornemen tot het opleggen van een uniforme korting van pl.m. 5 pet. voor alle amutenaren." Finsterwolde In Finsterwolde zijn beide wethouders communisten. De Groningsche commissaris der Koningin heeft nu niet een der wet houders, zooals gebruikelijk is, maar een niet-cömmunistisch raadslid tot plaatsver vangend burgemeester aangewezen. Op vragen van het communistisch Ka merlid Scihalker heeft daarop de minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat hij bezwaar had openbare mededeeling te doen omtrent de benoemingsmotieven, aangezien deze „betrekking kunnen heb ben op omstandigheden van particuliere aard". En nu hebben de beide wethouders weer een brief tot den minister gericht, waarin zij deze uitlating beleedigend voor hen noemen, nu de minister er niet bij schreef, dat in dit geval die Darticuliere omstandigheden geen beletsel vormden. Waarom ook die geheimzinnigheid, vraagt de roode pers. Men zou eohter ook kunnen vragen: Waarom informeert liet communistische kamerlid naar de bekende weg? Want iedereen weet het Immers, aldus schrijft De Magistra tuur, niet omdat zij behooren tot de communistische partij zal de Commissa ris deze wethouders van de waarneming van het burgemeestersschap hebben bui tengesloten, doch omdat zij niet voldoen aan de eischen, welke in het algemeen voor die functie moeten worden gesteld. Het is bekend, dat de Regeering van de burgemeesters eisoht, dat zij onder alle omstandigheden zich zullen scharen aan de zijde van het Regeeringsgezag en het komt ons volkomen logisch voor, dat bij benoeming door de raad van Wethouders die er niet aan denken een zoodanige ver klaring af te leggen, de Commisaris dei- Koningin een ander voor dc burgemees ters-vervanging aanwijst. Wij verwachten trouwens, zoo besluit het )or zes ton Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de P. T. T.-begrooting voor 1935. Uitgetrokken ,is alsnog een post van 600.000 voor deelneming in het kapitaal der N.V. Nederlandsche Omroep-Zen der-Maat-, schappij „Nozema", als gevolg van het tot stand komen van de Radio-Omroep-Zender- Wet 1935. ter vergemakkelijking 1 Ned. Bond van J.V. op G.G. Afdeeling Groningen De 43ste Meeting van de Groningsche af deeling van den „Ned. .Bond v. J.V. op G.G." zal plaats vinden op Vrijdgg 1 Nov ember-a. 3. Als referent zal 's middags optreden, Dr IC. S i e t s ni a, van A in s t e r d a m (Z) met liet onderwerp- „Het persoonlijke geloofsle ven en het lidmaatschap der G.J.V.". Zijn stellingen luiden als volgt: 1 Voor een gezonde ontwikkeling der J.V. is noodig, dat zij blijve op haar eigen ter rein. 2 De G.J.V. is niet een orgaan der Kerk (als instituut), en dus niet opgeroepen tot opzettelijke bearbeiding van het per soonlijk geloofsleven. 3 De G.J.V. eischt dit geloofsleven, en moet de jonge geloovigen mobiel maken, om zich als zoodanig te gedragen. 4 De G.J.V. heeft de verschillende levens kringen te bezien, die door 't geloofsleven beïnvloed worden. 5 Het persoonl. geloofsleven is eisch voor een waarlijk vruchtbaar J.V. werk. 6 Omgekeerd is de arbeid van de J.V. voor de ontplooiing van dit geloofsleven van bij zonder groote waarde. Veereeniging voor Staat huishoudkunde en de Statistiek De depressie in de zeescheepvaart Op 2 November a.s. zal de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek haar jaarvergadering houden te Rotterdam. Behan deld zullen worden de vragen: Welke zijn de oorzaken van de huidige depressie in de scheepvaart? Welke middelen kunnen te harer genezing worden aanbevolen en welke maat regelen van de zijde der overheid kunnen voor dit doel bevorderlijk worden geacht? Praeadviezen over deze onderwerpen zijn verschenen van de hand van de heeren J. .utigam, Mr. D. A. Delprat, C. J. P. Zaalberg. In een tweetal artikelen hopen wij in den loop dezer week op deze praeadviezen terug te komen. blad. dat na eenige tijd de bestuurstaak in Finsterwolde wel dusdanig zal vastloopen, dat een toestand van venvaarloozing in treedt, welke de Regeering zal nopen door bizoudere wettelijke regeling daarin te voor- Ia. dat gelooven wij ook, Is Huurverlaging noodzakelijk? Voor wat de noodzakelijke huurverlaging van arbeiderswoningen betreft, komt het ontwerp zeker, twee jaar te laat, aldus een medewerker van de V r ij z i n n i g - D e- fn oer a a t en hij iaat er op volgen: Onder minister Slotemaiker de Bruine hebben wij aanschouwd, dat deze minis ter moest bezuinigen op de steunuitkee- ring, doch dat hij dat niet voldoende voor elkaar kon brengen, omdat de re geering niet wilde ingrijpen in particu liere contracten (huurovereenkomsten). Werkloozen, die boven een zeker bedrag verwoonden, ontvingen toeslag voor de huur. Wie in do materie goed thuis is, weet, dat steuntrekkers betere woningen "gingen betrekken en dat zij soms nóg meer huur aanboden dan gevraagd werd De belasting betalende burgerij was er goed voor. Zoo werd een deel der huis eigenaren feitelijk steuntrekker en dat terwijl nog belangrijke winst gemaakt werd Afgescheiden van het ingediende ontwerp behoort aan dit schandaal zoo spoedig mogelijk een eind te wor den gemaakt. De toeslag op de steun voor de huur moet niet zooals in 1934 gebeurd is voor een zekere fractie, doch geheel worden afge schaft. Voorts moet de steun slechts worden gekort bij wanbetaling van de huur met een zoodanig bedrag als redelijk is. Reeds dat zou huur- dalend werken.*) Wie de woningtoestand te Amsterdam door en door kent, weet, dat er nog dui- zenden halve woningen verhuurd zijn tegen Buren van om en bij vier gulden, terwijl een rijksdaalder nog te veel is, gezien wat voor zeven gulden is te krij gen. Doch bij wanbetaling incasseert de eigenaar zijn vier gulden aan het bu reau van maatschappelijken steun. Indien er één maatregel is, die rem mend werkt op huurverlaging, dan is het deze. In straten waar veel steuntrek kers wonen zijn de huren het hoogst. De regeering grijpe hier in en met spoed. KPWTWTT/JJuLi, neen iici jpu 11 i-iauici ue- wezen. Sedert 38 jaar, dus sedert een generatie, ver trouwt de gehele wereld het kleine Aspirin-tablet. Daarmee is tevens bewe zen, dat Aspirin zelfs na jaren geregeld gebruik geen schadelijke neven werkingen voor het or ganisme veroorzaakt. Het produet van vertrouwen. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULATEN GEMEENTEN is tot burgemeester dezer gemeente J. Tonckers. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zweeloo. WOENSDAG 16 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzendinr. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. K. Prins. 11.00 Ensemble Van der Horst. 1.15 Gram.pl. 2.00 Zang door C. v. d. Mark (sopraan). 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Chr. Liederenuurtje door Joh. de Heer. 5.00 Kinderuur. 6.00 Land- bouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Drs. K. Groot: Wat is aanpassen, wat is ver soberen? 8.00 Berichten. 8.05 Enkrateia- uurtje door de Jongel. Chr. Geheelont- houdersbond. 9.05 Orgelconcert. 10.00 Berichten. 10.0512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzendiur. 8.00 Orgelspel. 8.30 Gram.pl. 9.50 Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: R. Nuraan (declamatie), N. de Kleyn (viool), D. Wins (piano). 11.00 RVU. Boekbespre king. 11.30 Vervolg van 10.15: B. Blex (hobo), R. Schoute (piano), VARA- tooneel en F. v. d. Heide (klarinet). 12.00 Gram.pl. 12.30 De Zonnekloppers. 1.15 1.45 Orvitropia. 2.00 Voor de Vrouw. 2 15 Vervolg Orvitropia. 3.00 Voor de kinde ren. 5.30 Gevar. concert. 6.30 RVU. Dr. J. Presser: Rondom Abessinië. 7.00 Sportuit- zending. 7.20 Met P.T.T. erop uit. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Nieuwsberich ten. VARA-Varia. 8.15 Gram.pl. 8.30 Ver volg van 7.20. 9.30 VARA-orkest. 10.00 Gram.pl. 10.15 Orgelspel J. Jong mmv. Lisette Stevens (zang). 11.00 B. Preni- sela: Moeilijkheden in het huwelijk. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gr.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel. 12.50 Orkest. 1.50 Gram.pl. 2.20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Piano-recital. 3.35 Orkest. 5.05 Gram.pl. 5.35 De Continen tals. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelconcert. 7.10 en 7.25 Lezingen. 7.5C Het BBC-Dans orkest. 8.35 BBC-orkest. 9.50 Berichten. 10.20 Nelson Keys in de „October-Revue",, RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pL 12.35 Orkestconcert. 8.20 „Veuve Grap pin", operette. 9.05 Hoorspel. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—12.50 Strijk orkest. 2.204.20 Omroeporkest. 6.50 Con cert door blinde kunstenaars. 8.50 Zang en voordracht. 9.35 Offenbach-Lehar- concert. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 10.05 Zang en piano. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Gram.pl. 3.35 Düsseldorfer Madrigal- Vereen. 4.20 Omroeporkest, kapel en so listen. 6.20 Kamerorkest. 8.05 Programma voor soldaten. 9.5011.20 Omroeporkest -kleinorkest en vocaal sextet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en I.302.20 Orkest. 5.20 Concert. 6.05 Gr.pL 6.35 Zang en piano. 7.05 en 7.35 Gram.pL 8.20 „De Boemelbaron", operette. 10.30— II.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Salon-orkest. 1.502.20 Gram.pL 5.20 Orgelconcert. 5.50 Gram.pl. 6.40 Cello-recital. 7.05 Zang. 7.35 Viool-recitaL 8.20 Salon-orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 „Brfl ckenbau", hoorspel. 8.05 „Deutscher Ka lender", literair-muzikaal programma- 9.20 Berichten. 9.50 Solistenconcert. 10.05 Weerbericht. LAND- EN ZEEMACHT Aan den res.-luit.-kol. hr S. Laman Trip W eervol ontslag uit den militairen dienst verleend: bij den Topografischen Dienst is benoemd tot hoofd van den Reproductledlenst in vasten dienst de cartograaf L. A, M. Ottenhoff. ONDERSCHEIDINGEN Aan Mi B. Sinthoven, hoofdcommissaris van politie, te Rotterdam, is verlof verleend tot het aannemen der hem geschonken onderscheiding van commandeur in de Phenix-Orde van Grie kenland. Benoemd zijn tot officier in de Orde van au Dr W. L. Slot, pred.-dJr. van d« j. v. d. Poel; Rekkensche li te Batavia: tot ridder in de Orde Xossau P. A. M. Speet, te Hilversi Toegekend is de aan de Orde •bonden eeremedaille, Nijmegen: in brons, aan A Bentink te Maarsbergen, mej. A. v. d. Does t Sohiedam en ,C. Beek te Overveen. rechtshof te Leeuwardei Benoemd zijn bij het gerechtshof te Leeuwar den: tot president Mr J. A Stoop thans vice- president van gemeld gerechtshof: tot vice- Mr C. H. Beekhuis, thans raadsheeh 1 gemeld gerechtshof. DIRECTE BELASTINGEN De inspecteur der dir. bel. A. G. J. Blkhuijsen te Haarlem is verplaatst naar Rotterdam; dfc inspecteur der dir. bel. G. R. van Essen te Maas tricht is verplaatst naar Haarlem. N Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE v GESCHIEDENIS 'door Paul Hutchens 't (15 i HOOFDSTUK X V Toen Meneer Raynor met twee treden tegelijk de trap oprende klonk er een geluid van brekend glas en het dichtslaan van een raam. Dat werd onmiddellijk gevolgd door haastige voet stappen op de veranda vlak buiten Betty's raam. Een kort oogenblik hoorde hij nog het brommen van een motor en toen toen had Meneer Ravnor alleen nog maar aandacht voor wat hij zag, en dat vervulde de zijn vaderlijk hart met medegevoel. Betty lag op de vloer, gebonden, en met een prop in haar mond, temidden van het versplinterde glas van het raam vlak naast haar bed. Naast haar lag een revolver, aan de trekker waarvan eon stukje paktouw gebonden was. Een stuk gebroken glas in de palm van haar hand had door het vleesch heen gesneden, en er vloeide langzaam bloed uit de wonde! „Vlug!" beval Meneer Raynor met bevende stem. „Kijk of je het bloed kan stelpen, terwijl ik de politie roep. Doe die prop Weg, maar raak de revolver of iets rond het raam niet aan." Beneden klonk zijn stem, bevelend en tegelijk beangst: „Hallo! Hoofdbureau van Politie? Stuur direct politie en dactyloscoop. Ja! Spoed!" Hij gaf z'n adres op en legde de hoorn neer. Het leken maar een paar minuten voor hij de politie-sirene |n Let geluid van zware yoetstappen op het voorpad hoorde. Een oogenblik later kwamen twee politiemannen in uniform en één in burger de trap op. „U hebt ons opgebeld, is 't niet?"' vroeg één van ben, van Mevrouw Raynor naar haar man kijkend. „Wat is hier aan de hand? Wacht eens!" zei hij scherp toen Meneer Raynor de trap af ging om naar de telefoon te luisteren, die hard belde. „Daar letten wij wel op." Hij wendde zich tot z'n makker. „Luister 's naar dc telefoon, Pat, en gauw. En nu", commandeerde hij op wel iets beleefder, maar nog steeds bevelenden toon: „Wat is er hier gebeurd?" Meneer Raynor begon: „Juffrouw Dreanard deze jonge dame is onze pianiste in de Atlantic Park Missie. Nog een paar minuten geledien was ze hier alleen in haar kamer. Kort daarvoor was ze naar boven gegaan. We wilden haar naar beneden laten komen om nog even wat te eten voor 't naar bed gaan. Toen ze boven aan de trap kwam ontdekte m'n vrouw dat er iets aan de hand was. Ze kwam naar mij toe en „En U kwam dadelijk?" „Ja meneer." „En dit vond U! een revolver met een touwtje aan de trekker gebonden, een gebroken ruit, een jonge dame met dezelfde naam als de moordenares van Jaird Barloman, en een krant naast haar met een foto van haarzelf op de voorpagina, met een bloedende hand met andere woorden: U vond de persoon die Jaird Barloman vermoord heeft!" „Wacht eens", Viel Meneer Raynor in de rede. „Deze jonge dame is onze pianiste op de Missie. Ze kwam pas vandaag uit New-York hij hield op toen" de inhoud van het telegram hem in de gedachte kwam, dat hun pianiste nog in New-York „O, dat is in-orde. Wij kennen nu onze gevangene wel. We zullen een paar vingerafdrukken nemen van die ruit' en van de revolver. Hm! Pat!" riep hij dan fyarder naar beneden: „Schiet op met die telefoon:" „Nog een minuut alstublieft!" begon Meneer Raynor weer. „Ik hoorde voetstappen op het pad en het geluid van een motor buiten, toen ilc dc trap op kwam. En hoe beschouwt U dit?" Hij bukte en raapte de doek op, die Betty voor haar mond gehad had, en de touwen, waarmee haar polsen gebonden waren. „Dat zullen we later wel eens uitmaken", zei de politie-inspec- teur. „Dit meisje gaat mee naar het bureau om ondervraagd te worden." Meneer Raynor keek naar den man in burge-r, alsof hij van hem verwachtte, dat hij wat zeggen zou. Rij werd niet teleur gesteld. De detective had onderzoekend gekeken naar het stukje glas, waarvan een vingerafdruk genomen was. Langzaam bukte hij en raapte een ander stuk glas op. Hij schudde z'n hoofd en keek naar den inspecteur, die tot nu toe deze zaak geleid had. „We zullen nog verder naar den moordenaar van Jaird Bar loman moeten zoeken" zei hij kalm. „Hier", commandeerde hij. „Help me eens ook een afdruk van dit stuk glas te maken". Met een gehandschoende hand hield hij 't tegen 't licht. „Kijk eens", legde hij langzaam uit. „Dit stuk kwam werkelijk van het raam daar. Maar d i t niet Dat bloed er op is van een ander soort en wat zachter maar met groote nadruk zei hij het „de moordenaar van Jaird Barloman is hier een paar oogenblikkén geleden geweest Dit stuk glas komt van het gebroken raam in het huis van Barloman! Er zijn hier twee soorten bloed, het eene soort opge droogd en minstens zeven uur oud, het andere versch." „Ziet U", ging hij langzaam verder, „do moordenaar, wie 't ook is, heeft de krant van vanavond gezien en de foto van deze jonge dame en heeft ontdekt dat zij van de "misdaad verdacht wordt. Daarom heeft hij haar gevolgd met de bedoeling om haar vingerafdruk op dit stuk glas te krijgen, dat hij expres daar voor meegebracht heeft. Z'n plan was er ook een paar druppels bloed van haar op te krijgen. Dit glas zou dan met haar vinger afdruk naar het huis van Barloman teruggebracht worden, om het door de politie te laten vinden. Waarschijnlijk zullen wè wel kunnen constateeren, dat het opgedroogde bloed van Barlo man is. En ik twijfel er niet aan, dat we ook een vingerafdruk van deze jonge dame op de revolver zullen vinden." „Maar waarom zou hij het stuk glas hier gelaten hebben vroeg de inspecteur in uniform. „Waarom? Dat lag zeker niet in de bedoeling, denk ik", antwoordde de ander. „Hij schrok van het geluid van de voet stappen van Mevrouw Raynor op de trap. En bij z'n poging 0m ongemerkt weg te komen, liet hij dit vallen". Hij nam het glas nog eens in zijn gehandschoende hand, het voorzichtig bij een hoek vasthoudend. „En toen hij begreep hoe stom het was zoo 'n stille getuige achter te laten, brak hij de heele ruit van dat raam, in de hoop dat dit stuk niet gezien zou worden." Mevrouw Raynor had al het mogelijke gedaan om Betty, did bewusteloos was en die men op het bed gelegd had, weer bij te brengen. Het bloed had ze gauw kunnen stelpen. Betty's lippen bewogen, en terwijl ze nog heel moeilijk ademhaalde, herhaalde ze al maar: „O, U moot mij niet hebben. Ik ik ik ben iemand anders. Ik ben niet ik O, die man met 't masker! Hij hij Haar stem stierf weg, en haar wangen werden lijkachtig wit. „Breng haar naar het hospitaal", zei de man in burger toen hij naar de stille figuur op het bed keek. En let goed op elk woord, wat ze zegt" Op dat oogenblik kwam met veel lawaai de politie-agent genaamd Pat de trap op. „De chef is aan de telefoon, meneer", zei hij tegen den anderen man in uniform. „Hij zegt, dat het geeft niet wat er aan de hand is, iemand tot drie uur op wacht moet blijven. U kan 't best zelf met hem praten. Hij wil weten wat er hier gebeurd is." f(Worüt Vervolgdv)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9