DINSDAG 15 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. KERKNIEUWS (NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kockengen (toez.), cand. H. Talsma te Mijdrecht. Te Blija, P. I Smits, cand. en hulppred. te Eindhoven, y Aangenomen: Naar Streefkerk (toez.), i H. W. Waardenburg te Hoogmade. Naar Birdaard c.a., L. J. R. Kalmijn, cand. te I Utrecht. /r\ Bedankt: Voor Wanswerd en Jislum, J. V\ j F. Klamer te Ter Aa (Utr.). GEREF. KERKEN Beroepen: Te Terneuzen, W. v. T. Heide te Stadskanaal. Te Paesens en Moddergat, J. J. Oranje, cand. en hulppred- tt Den I GEREF. GEM. w Beroepen: Te Terneuzen, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. Aangenomen: Naar Gouda, A. de Blols te Dirksland. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: Voor Apeldoorn, P. van Vliet te Amsterdam. DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen: Naar Giethoorn, A. J. V. d. Sluis, prop. te Hollum. AFSOHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag j.l. heeft Drs. S. R. Hulst cand. lot den H. Dienst, zijn intrede gedaan, als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hoo- ge Zwaluwe, na bevestigd te zijn door Ds. S. Offeringa van Scheveningen. Deze had tot I tekst 2 Cor. 4 7. Aan de handoplegging nam ook deel Ds. Vermeulen van Moerdijk. Des middags verbond de jonge leeraar zich aan zijn gemeente met een predikatie over Col. 3 17. Hij vestigde daarbij de aandacht op het vaste fundament der kerk: alles leeren doen in den naam des Heeren Jezus. Het gan- sche kerkelijk bestaan in woord en daad moet staan in dit teeken. De kerk in het algemeen en de Ned. Herv. kerk wel in het bijzonder, is wel eens ongehoorzaam geweest. We moe ten terug naar de belijdenis der kerk uit de dagen, toen men het vermanend Woord van Pauluis nog ten volle verstond. Alleen door inwerking van den Heiligen Geest is dit mo gelijk. Zoowel predikanten als gemeente moe- I ten ten volle beseffen, dat alleen voor hem, die geleerd heef: het leven te besteden in den dienst van Christus, iedere dag nieuw is. Nadat Ds Hulst zich tot verschillende per sonen en besturen had gericht, volgden enkele toespraken, als van Ds. Strating namens den Rin$, Dg. Vermeulen als wndl. conpulend, door den heer Heins als studievriend, door ouderling Weeland namens de gemeente. Beide diensten werden zeer druk bezocht. Dr. A. Steenbeek, gekomen van Sur- üuizum, heeft Zondag zijn intrede gedaan by de Ned. Herv. kerk te Twello, sprekende over 1 Petr. 4 10. Als bevestiger trad op Ds. R. C. W. J. Hoek van Wilp, die tot tekst had 1 Kon. 22 14 en liet toezingen Gez. 91 3. Toespraken zyn gehouden door ds. Wester man Holsteijn van Apeldoorn en ds. Hoek, rtfe ook mevrouw Steenbeek heb welkom toeriep en liet toezingen Gez. 224 5. Aanwezig wa ren ook de predikanten Karres, Berkel, Dek ker van Apeldoorn, Bos van Beekbergen, Ok- kers van Nijbroek, Touw van Eerbeek, v. d. Burg, Prins van Wijngaarden van Terwofde, de Zwaan van Ellecom en Evangelist de Jonge Van Terwolde, Een groote schare vulde beide keeren het fcchoone kerkgebouw. Vrienden uit Evangeli satie te Gerkesklooster (Fr.) woonden de in tree bij. JUBILEUM Ds. C. A. TER LINDEN In de Westerkerk te Amsterdam heeft Ds. C. A. ter Linden, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar, Zondagmorgen zijn zilveren ambtsjubileum herdacht. Den tekst Voor dit gedachtenisuur koos spr. uit Eze- chiël 33 7. Dit Schriftwoord ontvouwde de Jubilaris voor de Gemeente door achtereen volgens uiteen te zetten: vanwaar, voor wie en waartoe de roeping van den wachter over het huis Israels komt en dienstig is. Na afloop van de prediking dankte spr. Voor alle liefde en medeleven, in de afge- loopen week ondervonden en sprak Ds. J. J. van Bruggen, voorzitter van den Kerkeraad. Ds. ter Linden waardeerend toe De dienst is beëindigd met de zegenbede uit Psalm 134 en den slotzang van Ps. 72 11. Ds. I. MOLENAAR f Te Zaltbommel is in den ouderdom van 87 Jaar overleden Ds. I. Molenaar, em.-pred. der Doopsgez. Gem. te Zaandam, Ned. Bijbelgenootschap Afdeeling Zeeland 1».. ie Evenals te Rotterdam !s ook te G o 3 teen provinciale vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap gehouden en ook daar heeft Dr. H. C. Rutgers als secretaris gesproken over de toekomst van het Ge nootschap. De vergadering te Goes werd ge leid door Ds. v, d. Most van Spijk te Kort- gene. In antwoord op een vraag van Ds, Nolte, Luth. predikant te Middelburg, deelde Ds. Boeke mede, dat deze of volgende week een nieuwe Lu* thersche Bijbel zal verschijnen. Ook een Colonel-Bijbel en een nieuwe Zakbijbel zijn gereed. Het bundeltje „Kracht en Licht", destijds uitgegeven: DÜ gelegenheid van het 120-jarig jubi. leum van het N. B. G., is herdrukt en ad 20 cent verkrijgbaar gesteld. Dr. Rutgers deelde mede, dat men in Indië wil trachten f 5000 bijeen te brengen voor een goedkoops uit* gave van den Maleischen B ij b e 1. ORDE VAN GETROUWE GETUIGEN Van de jaarvergadering (Ordedag) der in 't vorig jaar opgerichte „Orde van Getrouwe Getuigen", welke op 24 en 25 October te Hemmen gehouden wordt, zouden wij zon- melding maken, ware het niet, dat missive bereikt had van 22 leden, onder wie vijf stichters, die het bestuur niet langer als zoodanig erkennen. Zij hebben eenige ernstige grieven, inzonderheid tegen het royement van den geestelijken leider, dat een scheur in de jonge beweging heeft getrokken. de jaarvergadering staat als hoofd schotel gereed het voorstel tot preciseering van wat de Orde verstaat onder „zuivering [van kerkelijke toestanden". Deze precisee ring is in de agenda in extenso opgenomen en bevat de gebruikelijke aanvallen op het kerkelijk leven, dat „in verval" is, met het recept ter genezing, door de Orde samenge steld. Kerk en Staat in Duitschland De Synode van Steglitz In aansluiting op vorige berichten is nog te melden, dat de Synode van Steglitz aan haar besluiten nog twee boodschappen heeft toege voegd. De eene is bestemd voor de predi kanten; hun wordt opgedragen om inzake de financiën der kerk uitsluitend met de or ganen der belijdende kerk dienstverkeer te onderhouden en aan de financieele afdeeito- gen (van den staat) geenerlei medewerking te verleenen, noch door het doen van betalingen noch door het geven van inlichtingen. In de boodschap aan de gemeenten wordt eerst gewezen op de gevaren aan welke de kerk bloot staat en de taak der kerk om uitsluitend aan het Woord gehoorzaamheid te schenken en door het Woord zich te laten regeeren en vervolgens de gemeente op het har'; gebonden, om ten le de vrijheid der pre diking allerzyds te bevorderen, Medegedeeld wordt, dat de overheid aan de synode beloofd heeft, dat aan dwang maatregelen, inzonderheid aan de uitwij zingen en spreekverboden, een einde ge maakt zal woorden. Ten 2e wordt den ge meenten opgedragen de vrijheid der sac ramentebediening te handhaven en o.a. ook den Joden het doopsacrement niet te onthouden. Tn de 3e plaats draagt de synode de ge meente op, om besluiten van het kerkelijke rechtsbureau in het rijksministerie alleen dan als recht te erkennen, indien ze overeenstem men met het kerkrecht, een erkenning die niet geschieden mag indien en voorzc zulke besluiten de uitoefening van de taak der kerk belemmeren; om geen gelden af te dragen aan de „financieele afdeelingen" den staat, doch uitsluitend aan de organen der belijdende kerk en om bij de erkenning van de noodzakelijkheid van rechtshulp door den staat, te eischen dat deze rechtshulp over eenkomstig het wezen en de belijdenis der kerk plaats vinde. De synode verklaart voorts, dal; twee principiën aangaande "den huidigen toe stand ter synode tot volkomen duidelijk heid gekomen zyn, n.L ten eerste dat in de gegeven omstandigheden de staat ten aanzien van de kerk (evenzeer als princi pieel ten aanzien van elk publiekrechte lijk lichaam) de taak van de thans nood zakelijke rechtshulp rechtmatig op zich neemt; en ten tweede, dat bij deze erken ning de kerk naar haar wezen daarbij de taak heeft om te zorgen eigen zelfstan digheid in gebondenheid aan te H. Schrift en de belijdenis te handhaven. De Kerkcommiasifs benoemd De Pruisische en Rijksminister voor "kerkelijke aangelegenheden heeft de in de verordening van 3 October j.L aangekondigde commissie®, de Rijks kerkcommissie en de Pruisische Landskerk-comimdssie, gevormd. De Rijkskerk commissie bestaat uüt de volgende personen: Superintendent generaal in Rijksdienst Zoellner, Dussektorf; laads- bisschop Diehl, Speyer; superintendent ge neraal in Rijksdienst Eger, Naumburg (Saa ie); president Koopmann, Auridh; Opper- 1 andskerkraad dr Mahrenholz, Hannover; Opperkerkraad Hanemann, Muenchen; ds Wilm, Dolgelin (Mark); Ds Kueszer, Leot- zen (Oost-Prunm). De Pruisisohe Lemdkerk-commissie be staat u t de personen: Super-intendant gene raal in ijksdieii=t Egtr, Naumburg; Ober- konsistorialrat Zlmmermann, Berlijn; super intendant dr.. Schmidt, Oberhausen (Rhein- landi); dompredikant Martin, Maagdenburg; dis Vueszmer, Loetzen (Oost-Pruisen). Bij de samenstelling van de com* missies is men uitgegaan van den wil een eensgezinde en daardoor tot vruchtdragend kerkelijk optreden in staat zijnde kring van mannen te vormen, die door hun principieel standpunt bewezen hebben de diepste verantwoordelijkheid te gevoelen je gens kerk, volk en staat. De commis sies zijn derhalve samengesteld uit beproefde theologen, die als kerkelijke voorveohters, Duitsche en nationaal- eocialistisohe mannen, predikanten eni leiders in het protestantisme ter we- reld aanspraak kunnen maken op algemeen vertrouwen. De vorming der kerkcommissies is ge- sdhied, nadat de te benoemen mannen zelf in twee dagen durende beraadslagingen on der elkander volkomen overeenstemming over de richtlijnen der toekomstige inwen dige kerkelijke werkzaamheden en over de kwesties van de verhouding tusschen Kerk, staat en volk, hadden bereikt. Het den rijks minister voor kerkelijke aangelegenheden in een met algemeene stemmen opgestelde ver klaring toegezonden resultaat der beraad slagingen bevat de grondslagen voor een bevorderlijke organisatie van den toestand en een ware pacificatie van het kerkelijke leven De rijkskerkcommissie zal nog in den loop van deze week bijeenkomen. Zij zal zioh in een publicatie betreffende de prin cipes voor de oplossing van zijn hooge taken tot het kerkvolk wenden. De lezer gelieve er rekening mee te hou den, dat de in dit berioht gebezigde adjec tieven voor rekening komen vam dien bericht gever, hot A.N.P, GIFTEN EN LEGATEN Voor verbetering van het meubilair van de gerestaureerde Groote Kerk te Dor drecht ontving de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. aldaar een gift van f 1000 van een onbekenden gever. SCHOOLN1EUWS Mr. J. E. BODDAERT t Te 's-Gravcnhage is. 74 jaar oud. overle den Mr. J. F. Boddaert. oud-secretaris van het College Curatoren der Rijks-Universiteit te Leiden. ONDERWIJSBENOEMINGEN Aan de Chr. School II (hoofd de heer M. Vlasblom) aan den Lageweg te Ouderkerk a. d. IJssel, is benoemd tot onderwijzeres mej. M. H. G o e d m a n, te Slagharen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Wy thm e n mej. P. A. van de Wal te Homoet (Eist). PROF. DR H.TH. OBBINK 4 VIJF EN TWINTIG JAAR HOOGLEERAAR 1 Hij vertelt over zijn arbeid De toevloed van studenten Nee, ik houd niet van al dat ge ju bileer tegenwoordig, zoo zegt ons prof. Obbink als we hem in zijn rustige stu deerkamer opzoeken. Als iemand izy2 jaar of 25 jaar eeni functie vervuld heeft dan moet hij be jubeld worden, en vaak wordt dit ook geforceerd. Het is zoo'n rage geworden om te jubileeren dat ik het een blamage vind om een jubileum te vieren. Natuurlijk, zoo vervolgt hij. zullen er wel geweest zijn, die erkentelijk waren voor wat ik voor ben was, maar daarvoor behoeft geen comité in elkaar gezet te worden en geen lijst te worden rondgezonden met een verzoek om giften, waaraan velen dan vol doen, nu ja, omdat ze er niet buiten kun nen. En daarom ga ik op mijn feestdag uit de stad om zoodoende te ontkomen aan eenige huldiging. Maar u wilt toch wel wat vertellen over uw ambtsvervulling? Natuurlijk wil ik dat. Ilc zie met groot genoegen op die kwarteeuw terug. Ik ben drie jaar in Amsterdam geweest en 22 jaar hier in Utrecht. In Amsterdam doceerde ik de algemeene godsdienstgeschiedenis en de godsdienstgeschiedenis van Israël; hier in Utrecht heb ik alleen de algemeene gods dienstgeschiedenis. De verhouding tusschen professoren en studenten was wel heel anders vijf en twin tig jaar geleden. Natuurlijk, toen ik begon, waren er in Amsterdam bijna geen studenten in de Theologie, een dertig maar. Daarmee was persoonlijk contact mogelijk. Hier. in Utrecht, heb ik er nu tusschen de twee- en driehonderd. Persoonlijk contact is niet mo gelijk on de colleges, want het is een flinke vergadering, waarvoor je je colleges houdt. Maar de vele tentamina en examens maken, dat ik zoo in beslag genomen word, dat het persoonlijk contact buiten de college-uren, ook niet mogelijk is. Op mijn spreekuur zit de wachtkamer vol en dan gaat het niet alleen om zuiver zakelijke dingen, maar wil een student ook wel eens bezwaren aan je voorleggen, maar meer dan oppervlaklkiar leert een professor de studenten loch niet meer kennen. Dat. is wel erg jammer. Als vanzelf raken we dan op den toevloed van studenten. De professor betreurt dien. De kwaliteit der studenten heeft geen ge lijke tred gehouden met de toename van de kwantiteit. In het begin in 1913 was dat nam het aantal studenten in de Theolo gie af, maar na den oorlog, toen alle vakken zoowat ovcrvuld waren, en er in de Ned. Herv. Kerk vacatures waren, nam de animo om Theologie te studeeren sterk toe. Nu zijn er nog 300 vacatures in de Herv. Kerk, maar lang niet alle 300 Gemeenten zullen kunnen beroepen. U kunt rekenen, dat over vier k vijf jaar de Kerk mudvol zal zijn en er dan, een overvloed van candidaten zijn zal, die geen plaats kunnen, krijgen. Wanneer Utrecht per jaar 25 éérste jaars aankreeg en Leiden 15 en Groningen vijf, dan was dat genoeg voor het aantal vacatures in de Hervormde Kerk. Maar nu is de kier veel kleiner gewor den van de deur van artikel 133 der Hooger Onderwijswet, dat menschen boven de 30 jaar worden toegelaten zonder staats-exa- men of eind-examen, aldus de professor. Het was ook al te gek; eens was er zelfs een boterhandelaar, die nog wilde studeeren voor predikant. Over het algemeen bleek de algemeene ontwikkeling bij deze menschen, die op grond van artikel 133 wilden toege laten worden, veel te gering te zijn. Hierna spraken we over de reis van prof. Obbink naar het. Oosten, die hij maakte naar Palestina, Syrië en Egypte, en -waar aan zijn boek „Op Bijbelschen bodem" het ontstaan dankt. Vond U Palestina veel anders, dan u het zich voorgesteld had? zoo vroegen we. Neen, ik wist wel, dat ik er heel veel verbeelding bij noodig had om mij in te denken in den tijd, van Jezus' omwandeling Heel anders dan Egypte, waar de pyrami- den enz. veel meer van het verleden spre ken. Maar die reis heeft het Oosten toch veel meer reëel gemaakt voor mij, en mij alles veel duidelijker doen worden. Was die reis oolk van belang voor uw taalstudie? Neen, daarvoor was ik er te kort. De taalstudie heb ik in hoofdzaak zelf gedaan. Toen ik aan de universiteit kwam, was er gepn onderwijs in de oude talen, behalve het Hebreeuwsch. Ik wilde promoveeren op oen onderwerp, waarhij ik de oude talen motst kennen. Ik promoveerde over „De heilige oorlog volgens den Kore.n" cn had daarvoor de Semietische talen noodig. Ik ging daarom Arabisch studeeren. Wie later wil doorgaan in het O. of N. Testament heeft de Semietische talen beslist noodig, maar vroeger was dit niet zoo gevoeld. Prof. Lamers was mijn officieele promotor, maar mijn eigenlijke promotor was prof. Houtsma, de befaamde Arabist. Over de studie van de Semietische talen praten we dan een oogenblik door. Hier is Prof. Obbink op dreef* hij betoogt, dat het te bejammeren is, dat deze talen zoo stief moederlijk worden behandeld. Zelf geeft prof. Obbink les in Egyptisch en Assyrisch, zijn zoon, die privaat-docent is, geeft les in S.vrisch en Hebreeuwsch en mej. Bakker, privaat-docente, geeft tekstcritiek naar den Griekschen tekst. Leiden is wel bevoorrecht, dat leerstoelen heeft voor al die talen, zegt prof. Obbink, en er is spijt in zijn stem, dat de Utrechtsche universiteit moet missen, wat hij zoozeer Is een noodzakelijkheid ziet. Enbuiten uw professoraat, was er zeker ook wel een en ander te doen? vragen we. Op politiek terrein heb ik me nooit be wogen. In 1929 werd ik hofprediker in de plaats van Ds. Weiter zooals u weet. Maar op philantropiscli gebied mocht ik wel veel doen, dat heeft me ook altijd aangetrokken. Zoo was ik voorzitter van Hoenderloo, het doorgangshuis te Zetten, voorzitter van de Volksuniversiteit in Oegstgeest, voorz. van de O.T.-rommissie van de Nat. Bijbelverta ling, bestuurslid van het Amsterdamsche Diaconessenhuis. Ik was tien jaar lang pre- sident-curator van het Bussumsche lyceum. En uw Bijbelvertaling? Daaraan heb ik tien jaar gewerkt van 1917 tot 1927. En zoudt U alles nu nog zoo vertalen? In groote trekken wel: natuurlijk levert de Bijbelstudie altijd weer nieuwe tjinRf" op. maar dat zou dan toch slechts op onder deden wijziging brengen, denk ik, in mijn vertaling Tenslotte komt de journalistieke werk zaamheid van den hooglneraar ter snrake. als hoofdredacteur van het Algemeen Prof. Dr H. Th. Öbbinlc Weekblad voor Christendom en Cultuur. Onwillekeurig maken we dan even de vergelijking tusschen Gunning en Obbink. Want zoo vol liefde Gunning altijd spreekt over Pniël zoo vol enthousiasme spreekt Obbink over zijn Algemeen Weekblad. Hij heeft er veel werk mee, doch dit werk wil de hij niet loslaten ook al moest hij een aantal jaren geleden veel arbeid buiten zijn professoraat neerleggen, omdat hij eenigs- zins overwerkt was. Hij vertelt met waar deering van het feit, dat het met het Alge meen Weekblad zoo goed gaat, van 1917 tot 1924 was het Bergopwaarts en sedert dien lijd verscheen het als Algemeen Weekblad. En een breede kring van lezers heeft het Weekblad, en vast niei alleen uit den Her vormd kerkelijken kring. Neen, ook uit an deren kring, vele Gereformeerden volgen altijd met waardeering, wat het blad schrijft. Nu, ondanks de ongunstige tijds omstandigheden loopt het abonnementsge tal niet terug. Dan zien we het lijstje van werken, dat de Hoogleeraar het licht deed zien, een respec tabel getal van studiewerken. En we ver staan iets ervan, dat deze professor, die voor velen een vraagbaak en een raadsman was, een leven achter zich heeft van harden en gestadigen arbeid, waarin weinig rust werd gekend, maar dat hem de voldoening gege\en heeft van veel te mogen zijn ge- 'eest voor anderen. iOp 17 October is Prof. Obbink uit de stad. Geen gejubileer dus. Maar veler gedachten in dén lande zullen uitgaan naar den hoog- léeraar en dankbaar herdenken, wat hij voor hen geweest is. vs rt. K «Jubileum a. janse Tot arbeid geroepen. jv Men schrijft ons: De lieer A. Janse, hoofd eener 'Chr. School te B i g g e k e r k e, van wiens 25- jarig jubileum op 1 Nov. wij melding maakten, is 1 Juli 1889 geboren in Oost- Kapelle. Na zijn schooljaren ging hij in het land bouwbedrijf zijner familie arbeiden, maar had steeds door groote lust tot studie en koos ten slotte voor zich het beroep van onderwij zei Na zijn examen daartoe werd liij benoemd tot on derwijzer te Schoondijke, om in 1917 terug te keeren naar Wal cheren, waar liij arbeiden ging on der het bekende Biggekerksche schoolhoofd, K. Wielemaker. Reeds spoedig echter werd hij daar tot hoofd benoemd na den dood van den heer Wielemaker, en al dien tijd is hij in Biggekerke gebleven, ook al hierom, omdat zijn schoolarbcid te Biggekerke hem toeliet zich aan verdere studie te wijden. Want, bij allen arbeid, die de heer Janse verricht, zijn schoolarbcid staat voorop en hij voelt zich ook voor alles, zooals hij zelf zpgt, „schoolmeester". Ook zijn studie ziet hij als een bevordering van het Chr. on derwijs. Prediking buiten de school Dat neemt niet weg, dat ver buiten het onderwijs zijn naam bekend is geworden door velerlei arbgid, waartoe hij geroe pen werd. Een der motieven, die hem tot dien arbeid dreef, was zijn medelijden met ds schapen van Christus, die, door on schriftuurlijke prediking van bevinding af gehouden werd van het vaste geloof in Jezus Christus. Hieruit kwam ook voort zijn belangstelling voor het woord „ziel", waar immers „ziele-godsdienst" gepreekt werd en hij zag het verschil tusschen dat woord in de Schrift en zijn gebruik in dogmatiseh-theologische en practisch- theologische geschriften, waarbij zich aan sloot het gebruik in prediking en gods dienstig gesprek. Deze gedachten vooral waren leiding-gevend bij zijn eerste pers- arbeid, dio tot een hoogtepunt kwam in zijn „Van de rechtvaardigen" (1931). Vooral door dc uitgave van dit werk (oorspronke lijk meditaties in „School met den Bijbel") raakte hij in breeden kring bekend, en werd hij steeds meer gevraagd voor pers- arbeid en spreekbeurten, wat nog bev derd werd doordat hij zijn aandacht ging wijden aan politieke vragen, in verband met het opkomend fascisme en de a<- an ds. Kersten. Een rij van geschriften was de vrucht van die belangstelling. Intusschen vergat hi) ook de Kerk iv 3 herdenking van do Afscheiding bracht hem tot liet schrijven van ccn zijner bc- boeken: „Van Dordt tot '34" en de strijd voor de invoering van het uitgebreide bun deltje Gezangen in dc Gercf. Kerken in 1933 tot zijn: „Heerlijkheid der Psalmen". Velerlei taak Voeg nog hierbij, dat de heer Janse voor zitter is van de afdeeling „Patrimonium" te Biggekerke, bestuurslid van de A.-R. kie: vereeniging aldaar, leider van de Knapen- vergadering enz. enz.; dan laat het zich toch wel voor ieder begrijpen, dat hij een zeer druk leven beeft, en dat hij en vanuit de studeerkamer en vanuit het practische leven licht en leiding Kan geven in dezen zoo verwarden tijd. En liet Woord Gods is hem bij dit alles waarlijk een lamp voor zijn voet en een licht op zijn pad. Verdere geschriften van den heer Janse wij doen maar een keus zijn: Eva's dochteren (1923), Reken yiethode door A. Jager en A. Janse, Lourens Ingelse (1926), Christelijke Zelfontwikkeling (1926), Kerke lijke of Burgerlijke politiek (1932), Het Fascisme (1933), Menscli als levende ziel (1934). Examens Aoademluohf examen*. Utrecht Gesl.Wife- en Natuurkunde (F)cand.ex., de heeren W. A. J. Borg en J. C. de Wijs: id. (L.): ennd ex., de heeren H. M. v. Wylick, H G. J v. Kempen. J. A. C. M. v. Beek en mej. H. M. S. Heir^ch; id. Groningen. Gesl.: Geneeskunde: doet. ex.. (A): cand.ex.. de heer M. J. H. M. Westenbroek, de heeren H. J. S. Timmer. J. Gosees, J. H. Heep en U R. Weisfeit Delft Gesl.: c.helk. ing.: propaed. ex., de heeren A. J. W. Muijser en K. Over. Apothekersassistent. Amsterdam. Gesl. mej. N. E. Kok. Rijswijk. Utrecht. Opger. G cand. Gesl. de dames C. A Ch. v. d. Kooy, Bllthoven; C. M. Ottow. Zeist. Machinisten. Den Haag. Gesl. voor het voor Joopig dip]. J. Boer, Slledreeht; J. de Graaf en G. J. Uitdenbogaard, Dordreoht; G. Goudzwaard, GEMENGD NIEUWS Een tragische samenloop Door een fietser aangereden en door een auto gedood Op den Laardenveg te Hilversum kwam een wielrijder in botsing met den motorrijder T. Vonk. De motorrijder sloeg over den kop en bleef bewusteloos liggen. In deze toestand werd de man nog weer overreden door een auto. V., die een schedelbreuk opliep, is korten tijd later overleden. Vervalschte sigarettenzegels Te Roosendaal heeft de douane eer goede slag geslagen door de aanhouding van iemand uit Rotterdam, die valsche belasting zegels voor sigaretten bij zich had. Waren die zegels uitgegeven, dan hadden ze voor het Ryk een benadeeling van een belangrijk be drag beteekend. Ook schijnt deze zaak ver band te houden met een aanhouding te Ant werpen. De Rotterdammer stond juist op het punt met den trein naar Rotterdam te vertrekken- By lijfvisitatie werden op hem 24.000 belas tingzegels voor boekjes sigarettenpapier ge vonden, welke zegels bij nauwkeurig onder zoek valsch bleken te zyn. De vervalsching was zoo perfect, dat de zegels zeer moeilijk van echte te onderscheiden waren. De man werd te Breda opgesloten. De misdaden te Oss ijf ti T „Grootvader" gearresteerd Men meldt ons uit Oss: Ten overstaan van de gemeente-politie heeft de dezer dagen gearresteerde Juleke van Riekevoort, beter bekend onder den naam „grootvader" o.m. bekend medeplichtig te zijn geweest aan den in December 1933 gepleegden roofoverval op den landbouwer Christiaansen te Heesch, als mede aan meerdere diefstallen en inbraken. INBRAAK Te Amsterdam is 's nachts ingebroken in de kantoren van de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden in de P. O. Hooftstraa»;. De in brekers zijn aan den achterkant van het ge bouw, dat uitkomt in de Van Eeghenlaan bin nengekomen. Zy hebben daar een deur open gebroken, die met een spagnolette was geslo ten. In het gebouw hebben ze lessenaars open gebroken en alles overhoop gehaald. Hun buit bestond uit f 100 aan postzegels. SMOKKELARIJ VAN TRICOTAGE De marechaussee heeft een party tricotage ter waarde van f 2500 in beslag genomen, die frauduleus uit België was ingevoerd door den landbouwer N. uit K1 i n g e. Ook paard i kar, waarmede het vervoer was geschied, in in beslag genomen. De marechaussee stelt een uitgebreid on derzoek in, daar vermoed wordt, dat deze smokkelarij op vrij groote schaal wordt GROOTE BOERDERIJBRAND Zondagavond is de boerderij vam d>en land bouwer Franesen, aan de Industriestraait te Kerkrede, grootendeels door brand ver nield. De brand is ontstaan in de aangren zende stallingen, die tot den grond zijn af gebrand. De brandweer uit Kerkrade be streed krachtig de vuurzee. Tegen piidder- nacht was het gevaar voor uitbreiding ge weken. Er verbrandden groote hoeveelheden hooi, stroo en granen, benevens landbouw werktuigen, eenige varkens en kippen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt vele duizenden guldens. De oor zaak van den brand is onbekend. WEERBERICHT h BAROMETERSTAND Hoogste stand te Nancy 772.0. Laagste stand te Röst 744.8. i Stand vanmorgen lialftwaalf 769.9, WEER VERWACHTING Matige tot zwakke Z.W. tot W .wind, ne» velig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het hooae drukgebied in onze omgeving houdt stand en breidde zich Z.-waarts uit. Bij IJsland en Ierland verscheen weer een minder diepe depressie, die evenals de vo rige X.O.-waarts schijnt te trekken. Dc storm aan de Noorsche kust nam af, maar er valt nog regen. Schotland en Ier land hebben regen en plaatselijk krachtige wind onder invloed van de nieuwe depressie. In Frankrijk en Duitschland wordt veel windstilte aangetroffen en in het droge ge deelte van het hooge drukgebied van Biar ritz over Nancy en Frankfurt naar Stettin zijn lage ochtendtemperaturen waargeno men (te Frankfurt zelfs 68). Aan weers zijden van deze strook is de lucht vochtig en tamelijk warm en werd veel mist ge- Het aanhouden van de vochtige strooming van droge lucht van hooge temperatuur >n de bovenlucht zal herhaaldelijk ochtend mist veroorzaken zonder neerslag van be- teekenis. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 14.2 C. 16 OCTOBER Zonsopgang 6.27 uur, zonsondergang 5.04 uur Maan op nam. 7.27 uur, onder nam. 0.07 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 OCTOBER Van 's avonds 5.34 uur tot 's morgens 5.58 uur Het auto-drama in het Merwedekanaal Door man en vader vermoord? Zooals bekend is Donderdagavond bij Nig- tevecht een auto in het kanaal gereden, bij welk ongeluk een vrouw en haar tienjarig dochtertje jammerlijk zijn verdronken. De bestuurder van den wagen J. O., wo nende te Bloemendaal, was op onverklaar bare wijze met zijn auto van den weg af geraakt en in schuine richting in het Mer wedekanaal gereden. Het onderzoek dat naar dit ongeval is in gesteld, heeft ertoe geleid, dat O. op last van den Officier van Justitie te Amsterdam is gearresteerd op vermoeden, dat hij het on geval opzettelijk heeft veroorzaakt. Bij het onderzoek is o.m. gebleken dat de verstand houding tusschen O. en zijn echtgenoote veel te wenschen overliet. Laatstgenoemde had daarom besloten echtscheiding aan te vragen. Gesprekken van buurtbewoners over het raadselachtige ongeluk, waarbij allerlei feiten en gissingen ter sprake kwamen, hadden den burgemeester van Weesperkarspel aanleiding gegeven een onderzoek te doen instellen. Nadat dit geschied was, heeft de substi tuut-Officier van Justitie te Amsterdam, Mr. H. A. Wassenberg, het verdere onderzoek ter hand genomen. Na het verhoor van O. achtte de officier het noodzakelijk, dat de man in arrest werd gesteld. Hij is in het Huis van Bewaring te Amster dam opgesloten en zal voor den rechter-com* missaris worden geleid. De doodelijke damp Dienstmeisje gestikt J?* In de Lekstraat te Amsterdam is een dienstmeisje van 24 jaar, ten gevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Zij had in haar slaapkamertje een zgn. petro- leumvergasser staan. Voor zij zich ter ruste begaf hoeft zij vergeten het toestel uit te doen. 's Morgens vond men haar bewuste"- loos. In het ziekenhuis, waarheen ze werd vervoerd, is zij niet meer tot bewustzijn ge* komen en overleden. NACHTELIJKE BALDADIGHEID Te Amsterdam bemerkte 's nachts kwart )ór twee uur, een wykwaker van de A.G.P. X.V., dat het ruitje van den brandmelder, staande hoek MarnixstraatPasseerderstraat, werd stukgeslagen door een man, in wiens ge zelschap zich nog twee andere personen be vonden. De waker waarschuwde de politie, waarop de drie mannen zijn aangehouden. Zy zijn naar het bureau Leidscheplein overge bracht. EEN HONDERDJARIGE Men mei dit ons uit Dinteloord: Op Vrijdag 11 Oct. vierde de wed. Vijfhoek geb. Quaak alhier onder groote belangstelling haar 100ste verjaardag. Omwonenden had den daags te voren een eerepoort opgericht voor haar woning iu den S t een berg sc hen weg. Niettegenstaande haar hoogon leeftijd ver keert zij in goeden welstand. Het gemeente bestuur en de gemeente-secretarise de heer Sprong, hebben des morgens half 10 de 100- jarige hun gelukwenschën aangeboden. Bur gemeester Van Campen mocht daarbij de ju- bilaress eeen gift overhandigen van H. M, de Koningin en ven de gemeente. Hot eeuw feest werd dooreen groot aantal famiHelleden in huiselijken kring feestelijk herdacht. ffuji» „Jnhanna", hel nieuwe Gerei Tehuis voor ouden van iaqen te Dordrecht dat hedenavond wordt geopend. Kijkje vanuit de eetzaal naar de serre.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3