uzend actie LAATSTE NIEUWS MAANDAG 14 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Nieuwe N.V. der Sted. Lichtfabrieken Onder leiding van den heer W. J. Boxe, frurgemecster van Zevenhoven, werd te Nieuwveen een vergadering gehouden van burgemeesters, secretarissen en raadsleden van de gemeenten Nieuwveen, Nieuwkoop. Ter Aar en Zevenhoven. Op deze vergade ring was ook aanwezig Ir. Stokhuijzen na mens de directie der Stedelijke Lichtfabrie ken. De burgemeester van Zevenhoven is voorzitter van de Commissie van beheer van de Electriciteitsbedrijven der vier ge noemde gemeenten. Na breede besprekingen werd in beginsel besloten tot stichting van een N.V., met daarin de bedrijven van de gemeenten, ter wijl de helft der aandeelen en zeggenschap komt in handen van de vier gemeenten en de andere helft in handen van de Lichtfa brieken. Hierdoor zal het mogelijk worden dat één tarief wordt vastgesteld, hetwelk ongetwijfeld het gebruik zal doen toenemen Teraardebestelling n. Wildschut Zaterdagmiddag om 2 uur vond onder zeer groote deelnemende belangstelling op de begraafplaats Rhijnhof do teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer N. Wildschut, in leven gepen sioneerd controleur der N.Z.H.T.-Mij., dis vorige week na een langdurige ongesteld heid op 53-jarige lepftijd overleed. Op weg naar de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest werd gereden langs de halte- en administratie-gebouwen te Voorburg (de overleden woonde de laatste m'aanden na zijn pensioneering te Voorburg), waar de werkzaamheden eenige minuten werden gestaakt en het dienstdoende personeel met eerbiedig ontbloot hoofd den droeven stoet zag passeeren. Op Rhijnhof merkten wij o .a op de heeren Ir. W. J. Modderman, chef van Exploita tie. D. v. d. Vijver, chef van den uitvoeren den dienst der N.Z.H.T.M., de heer A. Kruit, technisch ambtenaar administratis en technisch personeel, oud personeel van de paardentram uit Haarlem en uit Leiden en eenig personeel van de Electrische Tram alhier Toen de stoet hij de Vink was aan gekomen sloten zich bij de stoet aan colle ga's van den overledene en eenige halte chefs en personeel van Voorburg en Leiden, voor zoover de dienst het toeliet. Ook wa ren aanwezig de besturen en leden van do Ver. van Ambtenaren der N.Z.H.T.Mjj en bovendien die van het Ondersteuningsfonds der Mij. De overledene werd door zijn oud- collega's grafwaarts gedragen. Toen de kist in de groeve was nederge- laten trad naar voren de heer B. Wart en- burg uit Haarlem, vriend en oud-collega van den overledene, die herinnerde aan de zeer aangename en oprechte vriendschap die steeds tusschen hen beiden heeft be staan. Het heeft den overledene niet. aan leed ontbroken, maar hij heeft dit altijd met berusting gedragen. Zijn werk heeft hij stpeds met liefde en opgewektheid volbracht. Ds. J. Roodenburg, Ned. Hen', pred. te Voorburg, die eerst ten sterfhuize een rouw dienst had geleid en gesproken had over Timothëus 2 12, hield thans een grafrede over Joh. 11 25. Vervolgens voerde het woord de heer A. Kruit, vnorz. der Vereen. „Ons Belang": waarvan de overledene penningmeester was Hierna werden door alle aanwezigen le vende bloemen in het graf gestrooid. Vele kransen en bloemstukken dekten de kist, o.a. van de directie der N.Z.H.T.-Mij, Onderlinge Ondersteuningsfonds, Verbrui kers-Ver. „Ons Belang", personeel der ZH. T.-Mij en van de Ver. van Ambtenaren der NZ.H.T.-Hij. dammen BORDENWEDSTRIJDEN LEIDSCHE DAM-VEREENIGING De uitslagen der vijfde ronde waren: P. v. d. Stel—P. Marck 1—1 T. D. v. d. Bosch—I. Teleng 0—2 W KleijnJ. Dreef 0—2 C. Klinkenbergv. Heeringen 20 D. A. EppingaJ. Huisman Sr. 0—2 S. v. d. WijngaardA. Sladek 2—0 D. de Roode—J. de Bree 2—0 J v. Duuren—J. Huisman Jr. 2—0 J. Hes—G. P. Dille 2—0 M. v. Houten—C. Teunissen 0—2 A. ter HaarJ. C. den Dekker 20 De stand van de 1ste Klas is nu: gesp. gew. rem. verl. pnt J. Klinkenberg 3 3 6 6 A. ter Haar 5 3 2 P. Marck 4 2 1 1 5 H de Water 4 2 4 I. Teleng 4 2 4 J. A. Bernsen 3 1 1 1 3 M. Optendrees 1 1 2 T. D. v. d. Bosch 4 1 3 J. C. den Dekker 4 1 3 1 P. v. d Stel 1 1 1 J. Kleer 1 1 0 Tweede Klas: gesp gew. rem verl. pnt S. v. d. Wijngaard 4 3 1 7 J. Dreef 5 3 2 7 C. Klinkenberg 5 2 1 6 J. Huisman Sr. 5 2 2 1 6 J. Zaalberg 1 1 1 3 W. Kleiin 1 3 3 'A J. v. Heeringen 1 1 0 A Sladek 1 1 1 P. Lenelaer 2 1 1 1 D. A. Eppinga 3 3 0 Derde Klas; gesp gew. rem verl. pnt Jan Hes 4 3 1 7 D. de Roode 5 3 2 6 J. v. Duuren 3 2 1 5 J. de Bree 3 2 1 4 J. Huisman Jr. 3 2 1 4 C. Teunissen 4 1 1 2 3 M. J. v Houten 4 1 3 2 G. P. Dille 3 1 1 F. v. d. Bom 2 2 0 Kamer van Koophandel Wijziging. Naamlooze Vennootschap Ver- beeks Handelmaatschappij (Verbeek Trading Company). Leiden, Haagweg 33. Speciaal de handel in kantoormachines. De heer B. Nap, tijdelijk directeur, is benoemd tot adjunct directeur, dd. 10 Sept. 1935. De statuten zijn gewijzigd. Naamlooze Vennootschap Werninks Kalkfabrieken. Leiden, Hooge Morschweg 148. Procuratie verleend aan: C. C. J. Wer- nink, Wassenaar. Naamlooze Vennootschap „Werninks Pannenfabriek" voor Gebrs. van Sillevoldt. Leiden, Hooge Morschweg 148. Procuratie verleend aan: C. C. J. \Wernink, Wassenaar. Naamlooze Vennootschap Werninks Tennisvloeren. Leiden, Hooge Morschweg 148. Procuratie verleend aan: C. C. J. Wer- nink, Wassenaar. burgerlijke stand 23 j. en A J Erades 21 j. Bevallen: A J Pet—Toussalnt d M M KamerlingTettcroo d M KranenburgKes UIT DEN OMTREK alphen aan den rijn COMPETITIESTAND A, D. C. De stand van de bordenwedstrijden van ADC is als volgt. Eerste cijfer winst, twee de verlies. Afd. I F. Oosterman 9 (winst) 3 (verlies), W. v. Of wegen 39, J. v. d. Horst 10—0. Jac. v. Oeveren 55, J. Godt- help 55, J. D. v. Berkel 3—7, J. Verseput 4i, D. Bevaart 2—6, C. Schollaardt 0—S. W. de Knijt' 51, J. Oosterman 4—2. Afd. II. G. Zijlstra 17-5, W. J. v. Ber kel 11—11, G. v. Berkel 6—16, Jac. v. Of wegen 119. J. Lagerwij 126, N. Stapper 117, J. Vonk 315, L. v. Oosterom 9S, K. v. Leeuwen 6S, P. v. Oosterom 59, II. Koster 212, T. Lagerweij 84, E. C. v. Oordt 100. C. Deelstra 73. P. Verkade 3—5, W. v. Wageningen 26, M. Krumpcl- man 4—2. B. Schmidt 2—2. PATRIMONIUM Hedenavond komt Patrimonium te Aar- landerveen in vergadering bijeen. Ds. Moll- huizen Geref. Pred. zal een openingswoord spreken, daarna zal verslag worden gedaan van den Bondsdag te Apeldoorn terwijl ook aan de orde komt verkiezing van nieuwe bestuursleden, INBRAAK. Men kon de kluis niet openen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men een poging gedaan om de kluis van den houthandel N. V. v. h. fa. J. Spreij in den Hoorn open te breken. De inbrekers zijn binnengekomen door een bovenlicht in de ruimte waar de kluis staat. Men was met een trap op het platte dak geklommen. In de deur van de kluis boorde men drie gaten, maar het bleek niet mogelijk een kijkje in de kluis te nemen, want het duur zame materiaal was daar tegen bestand. Bij deze firma is dit de derde keer van poging tot inbraak. Zaterdagmorgen ontdekte men het bezoek van de ongenoode gasten en hoewel spoe dig de politie ter plaatse was. ontbreekt tot heden elk spoor van de dader(s). Omwonenden hebben wel omstreeks mid dernacht een auto nabij de houthandel on beheerd zien staan, maar daar verder geen aandacht aan geschonken. MICA HEEFT GOED WHERI Zaterdagmiddag en -avond, de openings dag van de etalage-wedstrijd was het zeer druk in onze gemeente inzonderheid in de winkelstraten. De deelnemers hebben elk op hun wijze veel gedaan om de etalages aantrekkelijk te maken en zijn daar ook ingeslaagd. Wie uitblinkt honen we u Don derdag te melden. Ook de bekendmaking door de commissie door de auto met luidspreker was goed. Luisteraars hoorden tevens reclame voor on derscheidene zaken en dank zij het mooie herfstweer is de inzet van de MICA ge slaagd. Nu komen de verzamelaars .van puzzle-deeltjes aan de beurtl HET RIOLEERINGSPLAN B .en W. schrijven aan den raad, dat hoe wel voor rioleeringswerken geen memorie- post op de begroot ing voorkomt, zal naar wij meenen, uw raad met ons van oordeel zijn dat ook dit vraagestuk, althans wat een gedeeltelijke uitvoering betreft, om oplos sing vraagt. Het indertijd door den Directeur van ge meentewerken opgemaakte ontwerp betrof een volledig rioleeringsplan voor nu en voor de toekomst. De kosten hiervan werden bo groot op f710 000 zonder installatie voor biologische reiniging, welke achteraf door Rijnland wordt geëischt en vrij kostbaar is, doch waaraan globaal genomen de kos ten worden gecompenseerd door daling van prijzen en loonen van het overige werk. Een uitgave als bovengenoemd, behoort thans tot de absolute onmogelijkheden Anderzijds vereisoht de toestand op som mige punten dringend voorziening. B. en W. zijn dan ook van oordeel dat met de uitvoering een begin zal moeten worden ge maakt en hebben daarbij allereerst het oog op het gedeelte tusschen de Visserstraat cn de Lemzonlaan. Hel overleg met de commissie van Bij stand voor Openbare werken is hierover reeds geopend en naar onze mening zal.oo* dit werk in de komende 4-jange periode moeten worden uitgevoerd. Bij dit alies maken B. en W. het voorbe houd dat de tijdsomstandigheden hen niet dwingen opgevatte voornemens te laten va ren. Hoewel B. en W. van oordebl zijn dat voor de rioleering zal moeten worden ge leend achten zij het voor goed hnantiee1 beleid hoogst gewenscht dat de eerste kos ten uit 'net batig saldo rekening gereserveerd en de leening tot, 1938z}?,^ verschoven, in welke perjode de daling der gemeenteschuld zich mogelijk vei dei zal hebben voortgezet. B en W stellen den raad voor, voor dit object f 20.000 te reserveeren. ANTIREV. KIESVEREENIGING Dr. C. Beekenkamp over het Ordenings- ^Vrijdagavond a.s. half acht hoopt In Con cordia voor de a. r. Kiesvereen. „Ned. en Oranje" te spreken Dr. C. Beekenkamn van Leiden over: „Het Ordeningsvraagstuk Dr B heeft van dit onderwerp speciale studie gemaakt zoodat deze eerste verga dering seizoen '35'36 belooft een zeer goe de te worden. De deur van Concordia staat dien avond voor ieder open. PLOTSELINGE DOOD Een der toeschouwers van eenvoe tbal wed strijd op een terrein aan de an Hoekse mastraat, de 66-jarige A. Koelewijn, wonen de in de Khenaniasfraat zakte gistermiddag plotseling ineen. Een direct ontboden genees heer kon slechts xlen dood constateeren. katwijk aan den rijn GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref. Mannenvereeniging „Schrift en Belijdenis" komt morgenavond om 8 uur in de kerkeraadskamer der Geref. kerk in ver gadering bijeen. De beer Th. v. d. Meij zal een inleiding geven over Romeinen S. lisse AUTO'S OP ELKAAR GEREDEN Op den Heereweg nabü de Jullanjastraat kwam een file auto's aangereden, waarvan de eerste plotseling liet erf van de firma H. de Graaf en Zn. opreed. De volgende auto's moesten plotseling stoppen. Hierbij werd de auto van den taxi-chauffeur B. y. d. S. aan- RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG U OCTOBER Programma 3: S.10 Deutschl-iender: 9.20 Keulen: 11.20 Kalundborg: 12.20 Brussel VI; 14.20 Keulen; 14.50 Kalundborg; 15.20 Deutschl sender; 16.20 Keulen. 17.50 Brussel VI; 18.20 Keulen: 19.05 Partis Radio: 19.25 Keulen; 20.20 Beromunster: 21.49 VVeenen Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 10.35 Lol den R*g 17.50 Droitwich: 18.20 Diversen; 18.50 Lonien Reg: -0 50 Droiiwlch; 21.50 Londen B. DINSDAG 15 OCTOBER Programma 3 8 Deutsehl-sender; 9.20 Keu len: 11.20 Kalundbor-g; 12.20 Brussel VI; 14.20 Kalundbor?: 15.2o Deutsehl-sender: 16.20 Keu len; 17.20 Brussel VI! 10.10 Beromunster: 21.20 Rome: 22.20 Brussel Fr; 22.20 Wennen Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 10.35 Lon den Rep; 13 20 Droltwicli14,20 Londen Rep; 17.35 DroUwich; 18.20 Diversen: 18-50 Droltw; 19.15 Londen Rep; 20 Aansluiting m. d. Stad! doo: Haa jsch Arb. Symph. ork. o.l.v den heer L. Ruuprok: solist .1e heer Jaap Stotiin (hobo). De dirigent zal een verklaring geven van de te spelen werken; pl.m 22.40 Droitwich gereden door een auto, bestuurd door mej. v. d H. uit Haarlem. De taxi-auto werd in gedeukt en de andere auto aan de voorzijde beschadigd. Politie stelt onderzoek in. WERKLOOSHEID In de afgeloopen week stonden 162 werk- loozen ingeschreven tegen 203 in dezelfde week van 1934. EEN WOLHANDKRABBE Door den visscher D. van Nieuwkoop, van de Kaag, werd alhier in een fuik een Wol- handkrabbe gevangen, een dier van Chinee- sche krabbensoort. Het beest werd geschon ken aan den Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. DE 9000ste INWONER Onze gemeente telt met de geboorte .Van Jacobus Karei Cöpp 9000 inwoners. rijnsburg WERKLOOZEN Bij den correspondent der Art>eidsbemid- deling staan op het oogenblik 68 werkloo- zen ingeschreven. A.-R. PROP/CLUB De A.-R. Prop.-Club „Gr. v. Prinsterer" za) haar wintercampagne weer aanvangen. Ze vergadert Donderdag a.s. in het Ont spanningslokaal om halfacht. De heer W. Bouman zal Art. 3 van het A.-R. Program inleiden. Laat alle vrienden nu komen. Het is zoo hoog noodig dat we onze A.-R. be ginselen goed kennen. sassenheim VERKIEZING OUDERLING GEREF. KERK Ter voorziening in de vacat.ure-H. C. van Teylingen is door de Geref. Kerkeraad al hier de volgende nominatie opgemaakt: 1 M. Boon, 2. M. C. Duym. De verkiezing zal plaats hebben Zondag a.s. na den mor gendienst. TER LEEDE I—NOORDWIJK I 2 —i Vanaf de aftrap is de thuisclub in de meerderheid, maar doelpunten komen niet. Op een gegeven moment krügt de midvoor een prachtkans, welke hij niet benut. Het is een spel dat van doel tot doel gaat. Na een half uur spelen doelpunt de linksbuiten der thuisclub 1—0 en zoo breekt de rust aan. Na de rust komen de gasten geweldig opzetten en al spoedig is het gelijk. Fel wordt er gestreden om de meerderheid, welke aanvankelijk de gasten krijgen door een doelpunt, 12. Toch is dit van korten duur, want spoedig is het weer gelijk, 22. Hoe meer de tijd verstrijkt des te spannen der wordt de strijd. Het komt nu op uit houdingsvermogen aan en de gasten be schikken daarover het meest, wat hun nog twee doelpunten oplevert. 2—4. KNOEIERIJ MET BLOEMBOLLEN De Hooge Raad te Den Haag wees heden arrest in de zaak van J. Ph., directeur van een bloembollenfirma alhier. De Rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde hem, met vernietiging van een vrij sprekend vonnis van het Leidsche Kanton gerecht, tot een geldboete van f 500 we gens het aanbieden ten uitvoer van bloem bollen, niet gedekt door een geleidebiljet in den zin der wet. Het betreft hier 31 kisten bollen, die met de Batavierlijn van Rotterdam naar Enge land zouden worden geëxporteerd. Wel wa» een geleidebiljet aanwezig, doch dit was niet voor deze geheele zending afgegeven. Bij onderzoek bleek een aantal zieke bol len aanwezig, na de keuring door 'n knecht mede ingepakt. Het door Ph. tegen het vonnis ingestel de cassatie-beroep heeft de Hooge Raad heden verworpen. valkenburg COLLECTEN De opbrgst der collecten gedurende de maand September in de Ned. Herv. Kerk gehouden is als volgt: voor de Diaconie f44.51, voor de kerk f85.01. De inhoud der bussen bedroeg f I8.I8V2, terwijl de maandelijksche collecte nog f 22.54y2 opbracht. HEISJESVEREENIGING Door de Meisjesvereeniging is een gift van f25 aan de Kerkvoogdij afgedragen, die be stemd is voor de herstellingskosten van het orgel. Tevens ontving de Kerkvoogdij voor dit zelfde doel van N. N. een bedrag vaen f10. zoeterwoude „IK LEER NOG". De Pluimveevereen. „Ik leer nog" heeft haar jaarlijksche algemeens vergadering ge houden in Café „Ik leer nog" aan de Hooge Rijndijk alhier. De leiding had de heer F. den Hertog. Nadat deze geopend had en de secreta ris de notulen der vorige vergadering had gelezen bracht de Peningmeester verslag uit waaruit bleek dat in de kas nog een saldo was van f93.37. Er waren in 't afge loopen jaar geveild 184.S72 kipeieren, 12547 eendeieren, 1525 stuks pluimvee en ruim 1000 konijnen en wele andere artikelen zoo als boter, kaas, groenten en bloemen. Bij de verkiezing van bestuursleden wer- den de heeren F. den Hertog Jr. en S. Goed hart herkozen en in de plaats van den heer Jansen, de heer Jac. Dorrepaal gekozen. Besloten werd dit jaar geen feestavond te houden, doch elk aanwezig lid werd thans gelracteerd op eenige sigaren. Daarna sloot de voorzitter de heer F. den Hertog met een woord van dank voor de opkomst en de gezellige besprekingen. BURGERWACHT De schietoefeningen der Burgerwacht zullen deze winter gehouden worden in een gebouw van de fabriek van den heer G. den Blanken a.d. Rijndijk alhier, elke Woens dagavond van lialf acht tot negen uur, De Koningin en de Prinses naar de Residentie Naar wij vernemen zullen H.M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana zich Dinsdag 15 October naar do Ruige Hoek be geven voor een verblijf van eenige dagen in de residentie Wapenuitvoerverbod naar Italië Wetsontwerp in voorbereiding Naar wij vernemen is op het oogvn- iblik bij de Nederlandsche Regeering in voorbereiding een regeling van een verbod van wapenuitvoer naar Italië. Naar men zich zal herinneren, heeft Minister Colijn dezer dagen in dfl Eerste Kamer reeds medegedeeld, dat een wetsontwerp inzake uitvoer verboden en credietverleening in ge reedheid gebracht zal worden. De indiening van beide ontwerpen hangt echter af van 4en loop der besprekingen in Genèvo. De komende verhooging van den benzine-prijs H. T. M. vraagt restitutio De N.V. Gemengd bedrijf Haagsche tram weg Mij heeft zich naar aanleiding van het wetsontwerp ter financiering van den ver snelden bruggenbouw door verhooging der tijdel. heffing van 't bijzondere invoerrecht op benzine met een adres tot d^ Ministers van Financiën en van Waterstaat gewend, in welk adres dringend een beroep op deze ministers wordt gedaan, om het wetswerp in dien zin aan te vullen, dat restitutie zal worden verleend van de extra belasting op de benzine, welke gebezigd is geworden ten behoeve van die door communale of inter communale openbare vervoerbedrijven be diende trajecten, welke geen. nieuwe Rijks- bruggen bevatten. De bouw van den Kruiser „De Ruijter" Minister Colijn stelt zich op de hoogte. De Minister van Defensie ad interim Dr. H. Col ij n, heeft zich hedenochtend naar Hengelo begeven, teil einde op het terrein van de N.V. F. Hazemeijer Co., een de monstratie bij te wonen met de in deze fabriek vervaardigde installatie voor de vuurleiding tegen luchtdoelen, bestemd voor den in aanbouw zijnden kruiser Hr. Ms. de Ruyter. Sir Henry schenkt 2000. BUITENZORG, 14 Oot. (Aneta). Mevr. De Jonghe, de echtgenoot e van den Gouverneur Generaal ontving gisteren een bedrag van f 2000 van sir Henry Deterding ten behoeve van het algemeen steunfonds voor inheem- sche behoeftigen. Fuselier maakt amok Twee zwaar gewonden KOETA RADJA, 14 Oct. (AnQta) Een Ja- vaansche fuselier te Meurudoe maakte Za terdagavond amok. Twee fusclièrs werden zwaar gewond. De Europeesche serjgeant Hermans be kwam lichte verwondingen terwijl ook een Javaansche vrouw licht werd gewond. Dank zij het krachtdadig optreden van sergeant Hermans kon erger worden voor komen. Een onderzoek is gaande. De zwaar gewonden zullen naar Koeta Radja worden vervoerd. De verkiezingen in Memel De officieele uitslag der verkiezingen in het Memelgebied is als volgt: Eieniheidslijst 1.592.604 stemmen, 24 zetels; overige lijsten 369.457 st., 5 zetels, 81.17 pCt. der kiezers heeft gestemd. kerknieuws GEREF. KERKEN Beroepen: TeTerneuzen, W. v. d. Ileidc te Stadskanaal. DE OSSCHE MISDADIGERS WORDEN BERECHT De atmosfeer in het kantongerecht te Den Bosch is met spanning geladen De eerste verdachten worden gehoord Tegen Toon de Soep en De Brtis is zestien jaar geëischt In het palels van justitie te Den Bosch is heden voor de arrondissementsrechtbank in een met spanning geladen atmosfeer de berechting begonnen van een lange reeks misdrijven gepleegd door de Ossche bende en haar aanhangers. Op de voor het publiek bestemde ruimte in dc rechtszitting zijn de talrijke belang stellenden dde daar na gehouden selectie tegen tien uur worden toegelaten en van wie velen uren hebben gewacht om een plaats machtig te worden, onderworpen aan de maatregelen van orde en tucht. Het is niet bepaald de fine fleur Brabant, dat deze ruimte vult en wederom is het een marechaussee die een waarschu wing laat hooren in de geest van: Wie zijn mond open doet, vliegt er onmiddellijk uit. Ook de in het bezit van een toegangskaart zijnde journalisten kunnen niet in en loopen zooals zij dat gaarne zouden wen- schen. Een in de zaal aanwezige manschap van de marechaussee moest van een ijverig stuk ken bestudeerend fotograaf een fototoestel in beslag nemen en ook zijn onderzoek uit strekken tot zakken, actetasschen en wat dies meer zij van enkele dagbladschrijvers. Allengs vulde zich de zaal met getuigen, advocaten en enkele genoodigden. De 42-jarige Ossche werkman P. J. de B i e (Peer de Bie. de vader van de inbreker) en de 43-jarige vrachtrijder L. A. van den Heuvel bijgenaamd den Brus, staan het eerst terecht. Beiden worden door twee marechaussees van elkaar gescheiden. De officier leest dan de dagvaarding voor. Diefstal, tesamen en in vereeniging gepleegd in cle nacht van 16 op 17 Maart 1934 te Ma- riaheide gemeente Veghel in de woning van den thans 61 jarigen landbouwer M. Sche pers, waar zij f 1600 hebben weggenomen. In de tweede plaats zijn hen twee diefstal len met inklimming enz. ten laste gelegd en wel: 1. In de nacht van 16 op 17 Mei 1933 te Gassel in het gemeentehuis waar zij 1 400 buit maakten. 2. In den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom in de woning van den 54- jarigen molenaar G. van Huiseling; buit f 1900.—. De Bie en 5iden Brus" naar voren geroe pen ontkennen de te lastelegging. Een nachtelijk bezoek Ofypenvachtmeester J. van der Kar van de manocheiussee geeft dan verslag van zijn bevindingen in dc eerste zaaik. Daarna komt dc landbouwer Schepers naar voren en vertelt, dat hij in den bewu6- ten nacht door zijn vrouw werd wakker ge maakt dn. lawaai had gehoord. Get. had lioht aangestoken en zag plotseling drie mannen binnenkomen, tot vóór het bed. Ze grepen hem vast. Eén hunner vroeg cte sleu tel van de brandkast. Get. gaf (hem en de man probeerde de brandkast te openen. Hij mor relde wat en zei: „Gaat het altijd zoo sledht?" Gat. werd toen uit bed gehaald en gedwon gen de brandkast te openen. Get. heeft een bedrag van 1100 aan de bende overhandigd. De. rest hebben zü er zelf uit gehaald. Ver volgens is get. naar zijn bed teruggebracht met de sommatie te blijven liggen. Vrouw Schepers, die vervolgens naar voren was geroepen, heeft, evenals haar men, moeite met de verklaring, dat zij geen fami lie is van verdachte. Zij bevestigt dan. de ge deelten van het verhaal van haar man, welke zij ook zelf heeft meegemaakt. „Een der hee ren sprong boven ojj me", zei ze. Dc 32-jardge A. J. Hendriks (Toon de Soep), dlie aanvankelijk door een maneohaus- sce werd bewaakt, is de volgende getuige. Hij deelt mede, dat hij in de bewuste nacht met De Bie, den Brus x de Geel de roofover val heeft gepleegd. Verd. en de Ceel hebben het echtpaar Schepers vastgehouden. De Brus had eerst de voordeur en de blinden opengemaakt om de anderen toegang tot d/e woning te verschaffen. President tot De Bie: „Hoort u nu, dat u erbij is geweest?" Verd. De Bie: „Hij liegt om zichzelf te verontschu Ldigen". „En u Van den Heuvel?" Verd. dien Brus: „Ik ben er niet ge» eest". Als Toon de Soep dan het verhaal heeft gedaan van het openen en plunderen van de brandkast, ontstaat eenige beweging, als de 23-jarige wielrenner J. P. Ceelen, die, be halve van inbraken en roofovervallen, ook ■on moord wordt verdacht, wordt binnen geleid. „De Ceel" geeft op rustige wijze weer, wat er dien bewustcn nacht heeft plaats gehad. Hij moest zorgen, dat het echtpaar S. geen alarm sloeg. Van de buit ontving hij ƒ280. Al'les was vooraf in elkaar gezet, Verd. den Brus: „Hij kan zeggenj. ■wat hij wil, hij wordt toch alleen maar veroordeeld voor de moord pp Jan van der Pas. Hij liegt!" Nader vernemen we: De Officier van Justtie heeft tegen beide verdachten, „Toon de Soep" en „de Brus" zestien jaar gevangenis straf geëischt. Tegen F. N. van de Wetering (alias de Brommert) werd daarna zes jaar geëischt. De spanning in Egypte Cairo 14 October. De spanning in Egypte) is na het uitbreken der vijandelijkheden in Abessinië gegroeid. Het Egyptische Comité tot steunverlening aan Abeisinië heeft een] oproep geph' nerd, waarin wordt gespro ken van de plicht om de naburen in hun! wanhopigen strijd te helpen. De oproep is onderteekend door prins Omar Poessoen, die in Egypte en in de Arabische landen groot aanzien bezit. Door zijn onderteeke-» ning krijgt de oproep bijzondere beteekenis. De militaire voorbereidselen worden voort gezet. Voortdurend hebben besprekingen! plaats tusschen de Egyptische regeering en de Russische instanties. In politieke kringen is men van meening dat dit wijst op ernstige plannen. Men gelooft dat belangrijke beslissingen kunnen worden verwacht. In Egypte worden alle maatregelen geno» men om op evyjtualiteiten voorbereid ta zijn. DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING Uitbreiding van vloot en luchtvloot Het Amerikaansche ministerie van-mari ne heeft het vlootbouwplan der Vereenigdq Staten bekend gemaakt. Op 1 Januari 1937 zal waarschijnlijk wor-4 den begonnen met den bouw van een slag schip van 35.000 ton, het eerste van deze! soort sedert achttien jaar. Verder zullen zes duikbooten en twaalf torpedojagers worden gebouwd. De sterkte van het personeel wordt ofl 100.000 man gebracht. Tegelijkertijd kondigt het ministerie var* oorlog den bouw aan van 800 vliegtuigen, alsmede een grootscheepsche motoriseering en mechaniseering van het leger Een eilandenbasis bij Hawaï Naar te Washington bekend wordt, heeft het ministerie van handel drie kleine onbe woonde koraal-eilanden ten Zuiden en tea Zuidwesten van Honoloeloe in de afgeloo< pne week voor de Ver. Staten in bezit ge nomen, die gemaakt zullen worden tot steunpunten voor de luchtlqn van San Fransisco over Hawaï naar Australië. amerikaansche markten IN VERBAND MET DE VIERING VAN „CO- LUMBUS-DAY" WAREN ZATERDAG 12 OCTO BER ALLE AMERIKAANSCHE MARKTEN GE SLOTEN. CHICAGO^ 12 OCTOBER Slot Vor. slot Varkens: 163-230 Pd. 10. 65 10.65 240-225 Pd. 10.25 10.25 WINNIPEG. 12 OCTOBER TARWE. De termünmarkt was kalm en liep wat tem- wegren» het ontbreken van stlmnlee rer.de berichten, L.-i verband cnet de trage loco markten cn afwezigheid van belangstelling voor export, waardoor de invloed van eenip kleine aaikoopcn van de kust en vermindert aanvoeren teniet werd gedaan. Het slot w; nouwelijks prijshoudend. 91% 9214 43% December ROGGE per October December 41% 4a% HAVER per October 36% 31% December 28% 29— GERST per October 31% 34% December 35% 35% LIJNZAAD per October 110140 December 139% 140 5000 nieuwe abonné's voor 1 Februari a.s.) Zenc deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar NAAM: ADRES l kwartaal week*) kwartaal De aanbrenger (ster) week kwartaal week ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt. N.B. De wervers kunnen achtereenvolgens hun nieuwe abonné's aan ons opzenden. Op ons bureau wordt nauwkeurig alles genoteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6