HERNIEUWDE ITALIANEN OPMARSCH DER MAANDAG 14 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 KENTERING OP HANDEN? Niet slechts met de wapenen wordt oorlog gevoerd, of met economische midde len, evenzeer is ecu factor van beteekems de beïnvloeding van de openbare meening, en de politiek. Een opzienbarend voorval, welks strekking van zeer beduidenden in vloed kan zijn op de vorderingen der Ita lianen in het noorden, wij bedoelen het overloopen van Ras Haile Selassie Koeksa, ligt daar om dit opnieuw te bewijzen. Thans begint duidelijk aan den dag te tre den, dat niet slechts de achterlijke bewape ning der Abcssijnsche troepen Addis Abeba parten moet spelen doch evenzeer dat de staatkundige structuur van het land in defensief opzicht een zwakke stee is. Men heeft de modern-Europeesche staten, die overwegend economisch georganiseerd zijn, wel eens vergeleken bij een katoen- baal, samengeperst en met ijzeren banden omwonden, een stevige eenheid, militair van structuur. Abessinië heeft daarvan niet veel overgenomen, terecht heeft men geconstateerd, dat het staatkundig gespro ken nog in de middeleeuwen leeft De negus negesti moge als koning der ko ningen al in naam souverein zijn, en het tribuut ontvangen van zijn verschillende gebie-dsdeelen, over deze gewesten voeren zijn vazallen, ras, vorsten of koningen, een in ruime mate zelfstandig gezag. Als de graven en baronnen in het oude Europa hebben zij hun eigen heirban, heffen zij zelf de belastingen, en voeren zij in wezen een zeer gedecentraliseerd bewind. Een staand leger, in Europeesclien zin, eenige beteekenis heeft, heeft de negus dan ook niet tot zijn beschikking; het belang rijkste deel van zijn weermacht bestaat uit wat de „koningen onder den koning" voor hem tezamen brengen. Op deze geweste lijke troepen is de invloed van den eigen vorst, boven die van het centraal bestuur, yan doorslaande beteekenis. Wat Ras Koeksa bewogen heeft, tot Italië over te loopen, is nog niet geheel duidelijk, wel schijnen hoofden uit dit gewest r bij vroegere gelegenheden ontrouw aan de gemeene zaak te zijn geweest, zooals bij de Britsche strafexpeditie onder Napier. Koeksa is een afstammeling van het oude heerschersgeslacht, 'n kleinzoon van Negus Johannes, en zijn rechten op den troon schijnen, wat dit aangaat, beter gefundeerd te wezen dan die van Haile Selassie, die de erfenis van Menelik op een eenigszins onregelmatige wijze heeft weten te aan vaarden, met terzijdestelling van de af stammelingen in rechte linie. Naar het in zicht van Koeksa was trouwens ook Mene lik zelf een usurpator, die door zijn mili taire successen een plaats bekleedde, welke hem historisch niet toekwam. De beteekenis van het verraad van dezen ïnlandschen vorst mag zeker niet worden onderschat Zijn overloopen verschaft aan Italië een grondgebied van omstreeks 10.000 vierkante mijlen. Bovendien ligt nu ten zuiden van Adigrat over 100 mijlen in zui delijke richting de weg naar Addis Abeba open; practisch gesproken beteekent dit, idat Makalé reeds in Italiaansche handen is. Of het voorbeeld van dezen Ras door anderen zal worden gevolgd, staat nog te bezien. Het vermoeden, dat bij de eerste eskadervluchten boven Abessijnsch gebied de vliegtuigen inderdaad slechts pamflet ten, en niet zooals beweerd werd, bommen hebben laten vallen, schijnt door den loop van de gebeurtenissen intusschen wel be vestigd. De Italiaansche invloed in deze streken lijkt het centraal gezag van Addis 'Abeba dieper te hebben ondermijnd, dan aanvankelijk werd vermoed. In dit verband is ook opmerkelijk een ander bericht, dat evenzeer met de Itali aansche aanvallen verband houdt. InAdoea zou het roode-kruis-hospitaal met bommen zijn bestookt, dienzelfden dag, dat er 1700 dooden vielen, een getal dat later ook aan merkelijk moest worden gereduceerd. Thans hebben Britsche oorlogscorrespon denten, die ter plaatse waren, geconsta teerd, dat zich in deze stad geen enkel r o o d e-k r u i s-e t a b 1 i s s e m e n t bevindt. De oorlog, we zeiden het reeds, wordt ook nog op andere wijze dan louter met de wapenen gevoerd. Driedaagsch Lagerhuis-debat yerwacht Het debat over de Buitenlandsche politiek, waarmede het Lagerhuis op 22 October zijn laatste zittingsperiode vóór de nieuwe ver kiezingen opent, zal waarschijnlijk drie volle dagen in beslag nemen. Het debat zal worden ingeleid door een uitvoerige verklaring van den Britsohen Minister van Buitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare. Verder zal vermoedelijk het woord gevoerd worden door Baldwin, Eden, Lloyd George. Sir Austen Chamberlain, en de verschillen de fractie-leiders. Volgens „Press Association" zal de regee ring geen bijzonder votum van vertrouwen vragen. Het Lagerhuis zal echter gelegen heid hebben bij de stemming zijn meening uit te spreken. De „Morning Post" gelooft, dat het par lement in November zal worden ontbonden De drie Britsche regeeringspartijen heb ben met het oog op de a.s. verkiezingen 550 candidaten ter beschikking; de oppositie 516. De pers .heeft de campagne reeds ïnge- Britsche stemmen tegen sancties Een vijftigtal conservatieve afgevaardig den, die zich tegen de toepassing van sanctie-maalregelen hebben verklaard, zou den zich volgens de „Daily Mail" in verbin ding hebben gesteld met Fransche afgevaar- den, die dezelfde opvatting kosteren. Zoo zouden, naar het blad schrijft, reeds eenige conservatieve parlementsleden onder leiding van Michael Beaumont voor het houden van een bespreking met de Fransche afgevaardig den zijn vertrokken. Voorts zouden ongeveer 30 Engelsche af gevaardigden, die tot de z.g. imperialisti sche partij behooren. een memorandum aan minister-president Baldwin hebben opge steld, waarin zij uiting geven aan hun be- zorgheid voor het oorlogsgevaar, in geval de tegenwoordig te Genève gevolgde poltiek jsvordt voortgezet. Het verraad van Ras Koeksa kan groote gevolgen hebben De slag bij Harrar laat nog op zich wachten Het achttiende officieele Italiaan sche legerbericht iheeft den volgenden tekst: Op 11 October om 13 uur heeft de Dejak Haile Selassie Koeksa na zich bij de voorposten te hebben aangemeld zich te Coatit vervoegd bij generaal de Bono. Hij droeg een khaki-uniform van Europeesch model en had ver scheidene onderbevelhebbers in zijn gevolg. Zijn persoonlijk escorte be stond uit 1500 man, die gewapend waren met geweren, voor het groot ste gedeelte van het Manlicher-type, en met 20 mitrailleuses en 2 stukken klein luchtafweergeschut van het fa brikaat Derlington. Dit escorte had zich verzameld rondom Adigrat. Dejak Haile Selassie Koeksa heeft tegenover generaal de Bono hernieuw de uitdrukking gegeven aan zijn ge voelens van toewijding ten opzichte van Italië en heeft zich volkomen te onzer beschikking gesteld. Tevens sprak hij de hoop uit, dat zijn daad ook andere hoofden er toe zou bren gen zijn voorbeeld na te volgen met het doel allen volksstammen van den Tigre vrede te geven onder de Ita liaansche driekleur en hun rust, wel zijn en rechtvaardigheid te verze- In den loop van Vrijdag is het zui- vcringswerk voortgezet en heeft een detachement inboorlingen-infanterie, dat met geweerschoten was aangeval len, den vijand omsingeld en op de vlucht gedreven, waarbij de vijand 22 dooden op het slagveld achterliet, waaronder zich een hoofdman be yond. Van bet Somali-front geen nieuws. De daad van Ras Koeksa Uit Asmara worden bijzonderheden ge meld over de onderwerping van Ras Haile Selassie Koeksa. Koeksa was, toen hij zich bij de Italiaansche linies meldde, gekleed als divisiegeneraal van het Etiopische le ger; hij werd vergezeld van, 1500 gewapende mannen. Tegenover generaal Santini ver klaarde hij niet beschouwd te willen worden als krijgsgevangene! maar dat hij tegen het Etiopische leger wilde strijden ten behoeve van. de beschaving. Hij vroeg naar het hoofdkwartier te worden overge bracht om hulde te mogen brengen aan ge neraal de Bono. In tegenwoordigheid van den opper-be- velhebber der Italiaansche strijdkrachten herhaalde hij zijn onderwerping en deelde hij mede, dat zijn troepen, welke 15.000 man sterk zijn, zich onder de orders van Italië willen plaatsen. Andere leiders, die ihem vergezelden, on derwierpen zich eveneens. Ras Koeksa deel de mede, dat 6400 gewapende manschappen te Makale wachtten en bereid waren zich eveneens te onderwerpen. Zijn neef Ras Seyoem trok volgens zijn zeggen met 40.000 man op naar Oost-Tigre om hem te verplichten tegen de Italianen te strijden, terwijl de Negus er bij hem op had aangedrongen zich naar Addis Abeba te begeven. Daarom had hij zich gehaast zich aan Italiaansche zijde te scharen om dat hij steeds zeer groote sympathie voor de Italianen heeft gehad. Ras Koeksa is, volgens de Italiaansche bladen, een rechtstreekscihe afstammeling an Negus Johannes, en zou rechten op den Abessijnschen troon kunnen doen gelden. Men vermoedt, dat hij als tegen-keizer zal optreden. 250 manschappen van de keizerlijke gar de, waaronder een aantal officieren, die onder bevel van Ras Koeksa stonden moeten echter hebben geweigerd, hem bij zijn ver raad te volgen. Generaal De Bono heeft gisteren een bezoek gebracht aan Adoea, alwaar hij de troepen aan een inspectie heeft onderwor pen en een monument heeft onthuld voor de in 1896 ter plaatse gevallen Italiaansche soldaten» De opmarsch in het Noorden Men meldt uit Djiboeti aan de bladen, dat de Italiaansche troepen in het district Adoca de opmarsch naar Makale hebben voortgezet. De derde colonne trekt thans snel op naar het district Aoussa. Uit Asmara meldt men, dat do Engelsche journalisten, die vergezeld waren van generaal Villa Santa, heb ben geconstateerd, dat te Adoea geen enkel Abessijnsch Roode Kruis-hospi- taal bestond. Uit Asmara wordt gemeld, 'dat van' Se 15C0 Abessijncn, die luet den gouverneur van Oost Tigre naar de Italiaanen zijn over- geloopen ongeregelde troepen zullen wor den gevormd, die met het Italiaansche leger zullen mede optrekken. De Italiaansche legerleiding heeft drie kampen laten aanleggen voor 500 Abessijn- sche krijgsgevangenen. Deze kampen bevin den zich in Eritrea. Van het front in Somaliland zijn berich ten ontvangen, volgens welke de Italiaan sche troepen reeds tot 60 mijlen van Har rar, de hoofdstad van Ogaden, zijn opge rukt. Ook van deze zijde zou zeer binnenkort een krachtige aanval kunnen worden ver wacht. Italiaansch vlieger landt op vijandelijk gebied De oorlogscorrespondent van de „Popoio di Roma" meldt, dat de generaal der lucht macht Ranza wegens een defect een landing op vijandelijk gebied heeft moeten verrich ten. Na de schade te hebben hersteld, is hij weer opgestegen en veilig achter de Ita liaansche stellingen geland. Abessijnsche tegen-actie In Abessijnsche kringen verluidt, dat dc legeraanvoerders Ras Seyoem, Ras Kassa en Roechi zich hebben vereenigd en met hun macht van honderdduizend man een te genoffensief aan het Noordelijk front voor bereiden. De botsing met de Italiaansche troepen zal waarschijnlijk aan den bovenloop van de Mareb plaats hebben. Ook aan het Oos telijk front zouden de Abessijnen aanvallen voorbereiden. De activiteit der Italiaansche vliegers, die tot uiting komt in bomaanvallen en machi negeweervuur is vooral aan het Zuidelijk front toegenomen. Volgens de Abessijnsche mededeelingen is het resultaat echter ge ring. Do Negus zal voorloopig te Addis Abeba blijven Zaterdagmiddag hebben te Addis Abeba 35.000 vrijwilligers voor den Negus gede fileerd. De troepen stonden onder bevel van Dedjasmatsj Mes jas ja, den gouverneur van de provincie Iiambata. Een derde deel der troepen bestond uit ruiterij, do rest was infanterie. De ruiterij gaf staaltjes van buitengewone behendigheid te zien. Wat gebeurt met Vinei? De Italiaansche gezant te Addis Abeba Graaf Vine i, die zooals men weet gewei gerd heeft Abessynië onmiddellijk tp ver laten, is gearresteerd en onder begeleiding van 12 ruiters uit de legatie weggeleid. Naar verluidt heeft de keizer van Abes synië het voornemen den Italiaansohen consul en don handelsvertegenwoordiger van Italië in Magallo, die nog een week reizen voor den boeg hebben, voordat zij in Addis Abeba zullen zijn aangekomen, per vliegtuig naar de hoofdstad te doen ver voeren, teneinde het arrest van den Ita- liaanschen gezant, graaf Vinei, te be- De agent zou dan tezamen met de beide genoemde Italiaansche vertegenwoordigers afgeschoven worden. De opmarsch in het Zuiden Onder bescherming van een zwaar bom- bardementsvuur dat ten doel had de dorpen te doen verlaten en de vooruitgeschoven posten der Abessijnsche troepen te isoleeren, zijn de Italiaansche legertroepen in Zuid- Oost-Abessynië Zaterdag door het dal van Nieuwe lichtingen opgeroepen Zaterdag is te Rome een officieel decreet gepubliceerd, waarbij alle onder-officieren en manschappen van de lichtingen 1909, 1910 en 1912 onder de wapenen worden ge roepen. (In Italië worden de lichtingen ge noemd naar den geboortedatum der re- cruten). Onderscheiding teruggestuurd Admiraal Giuliano Pini heeft de medail le, die hem verleend was ais onderschei ding voor zijn hulp bij de verdediging van Britsch-Somaliland tegen een inboorlingy opstand in 1902/1904, teruggezonden naar Engeland uit protest tegen de houding, die thans door Engeland in het Italiaansch- Abessijnsohe conflict wordt aangenomen. Militaire voorbereidingen in Aden Een aantal te Addis Abeba wonende "Ara bieren wilde de Arabische vrouwen en kin deren uit veiligheidsoverwegingen naar Aden sturen. De Britsche autoriteiten heb ben echter geweigerd hen toe te laten. In Aden zouden namelijk uitgebreide mi litaire maatregelen worden genomen. Op de hoogten, die de stad en de haven omringen wordt luchtafweergeschut opge steld. De in Aden woonachtige vrouwen en kinderen zouden de stad reeds moeten ver laten. Transporten van oorlogsslachtoffers 600 gewonden naar de Dodenkanesos. De „Morning Post" meldt uit Port- Said dat acht troepentransportschepen met in totaal 9000 man aan boord, die op weg zijn naar Oost-Afrika, zijn aan gekomen. Uit Eritrea zijn Zaterdag en Zondag de schepen „Belvedère" en „Sargenia" aangekomen met 600 gewonden, die bij Adoea hebben gevochten en vervoerd zullen worden naar de Dodekanesos. Uit Aden wordt gemeld, dat op aanwij zing van den Iman van Yemen de militaire bewaking van de kust van dat land wordt versterkt, terwijl ook verdedigingswerken worden aangelegd, speciaal bij de haven steden. Het herstel der Grieksche monarchie De Grieksche gezant te Londen heeft ex- koning George II officieel op de hoogte ge steld van liet herstel der monarchie in Grie kenland. Na het onderhoud verklaarde de gezant: „Ik heb Uwe Majesteit de betuigin gen van eerbied mijner regeering over te brengen". De Koning verklaarde dat de eenheid en het geluk van het Grieksche volk zijn steeds gevoelden wens-ch blijft vormen. Zooals be kend zal dc Koning tc Londen blijven, tot het resultaat der volksstemming in Grieken land bekend is. Duitschland en de Volkenbond „Verwekker van nieuwe oorlogen". Vandaag over een week zal het twee jaar geleden zijn, dat Duitschland den Volken bond den 'Tig heeft toegekeerd. Eerstdaags zal dus zijn besluit lot uittreden effectief worden, immers krachtens art. 1 van het Pact moet aan liet definitieve uittreden een termijn van twee jaar voorafgaan, en moet alsdan bovendien aan aller internationale verplichtingen zijn voldaan. Naar gemeld v.ordt heeft de Duitsche re geering haar schuld aan den Volkenbond, welke 5 millioen goudfrancs bedroeg, dan ook dezer dagen vereffend. Een uitspraak van Frick. In een rede te Saarbrücken gehouden, ver- klaarde Dr. Frick dienaangaande:, De geheeje wereld weerklinkt op het oogenblik van oorlog en oorlogsgeschreeuw. Alleen het z.g. den vrede verstorende Duitschland bevindt zich in volkomen rust. Plet is nu twee jaar geleden, dat. Hitier ver klaarde, dat Duitschland uit den Volkenbond trad; de volgende maand wordt dit uittre den ook formeel rechtskrachtig. Ik geloof, Duitsche volksgenoot en, dat er niemand onder ons is, die niet blij is, dat Hitier twee jaar geleden dezen beslissenden stap gedaan heeft. Want het zoogenaamde doel van den Volkenbond, vrede en verzoe ning onder de volkeren te scheppen, heeft hij in zijn bestaan tot dusverre op geen enkele wijze ten uitvoer gelegd. Men kan zelfs zeggen, dat dc Volkenbond zelf oor zaak en verwekker van nieuwe oorlogen is. De oorlog, dien wij voeren, is de oorlog tegen honger en koude. Wij willen niets anders dan ons eigen volk veroveren. Het Duitsche Rijksministerié van Luchtvaart Nieuw gebouw geopend De 5000 personen, die hebben medege werkt aan den bouw van 't rijksministerie van Luchtvaart waren Zaterdag aanwezig bij de plechtige inmetseling van een bron zen casette, dat de documenten bev&t den oorsprong en de geschiedenis van het bouwwerk. Na een toespraak van Rijksminister Goe- ring trok het personeel in gesloten forma tie op naar het Sportpaleis. In den optocht trokken mede arbeiders en ministers, bouw kundigen en officieren. Generaal Goering hield een toespraak, waarin hij zeide: Moge deze houw zoo wrikbaar zijn als onze wil het Vaderland te dienen, opdat ons volk een volk van kracht, een natie van eer en een rijk der heerlijkheid blijve. KORT NIEUWS In We enen mogen geen films worden gedraaid, die betrekking op Abessinië heb ben, vermoedelijk om de vriendschap met Italië te ontzien. In New-York hebben op Columbus-Day botsingen plaats gehad tusschen duizenden fascisten en rooden. Er werden verscheiden personen gewond. In de mijn „Milepoint" in Zuid-Wales hebben 150 mijnwerkers dc mijn-directie medegedeeld, dat zij de mijn niet eerder, zullen verlaten, dan dat hun loon en ar- beidscischen zullen zyn ingewilligd. Tegelijkertijd zijn alle 150 mijnwerkers overgegaan tot voedselweigering. De Russische ijsbreker „Malygin", wel ke zich in 't uiterste noorden der Karische Zee bevindt, verkeert in gevaar, aangezien dit schip, volgens een radiobericht van den kapitein, voortdurend een hevigen strijd voert tegen het gevaar vast te raken in het ijs. In de Lenin-goudmijnen te Irkoetsk is 'n goudklomp gevonden van 4200 K G. Die is de eerste maal. dat in deze streek een zoo groote goudklomp is gevonden. KUNST EN LETTEREN DANTE GEEN NORDIëR Alfred Rosenberg had in zijn beruchte boek „Der My thus des zwanzigsten Jahrhun- derts" beweerd dat de Germaansche afstam ming van Dante tegenwoordig vaststaat. Evenals zooveel in dat boek blijkt ook dit in strijd met de waarheid. Prof. F. Trasseto te Bologna heeft, naar „De Tijd" meldt, de schedel van Dante be studeerd en op grond van dat onderzoek blijkt: het gelaat van Dante was ovaal, de schedel had groote capaciteit, de vorm was dolichocephaal. Bekend is dat zijn uiterlijk donker, zijn haar zwart, zijn gestalte middel matig was. Alles bijeen voldoende om met stelligheid te besluiten, dat Dante niet tot hefi Nordische, maar tot het Mediterrane ras be hoorde. m LETTERKUNDIG JAARBOEK Binnenkort zal „De Spieghel" te Amster dam het letterkundig jaarboek „Kristal" pu- bliceeren. Het staat onder redactie van E. van Lokhorst en Victor van Vriesland. COLUMBUS' DAGBOEK Naar uit Moskou wordt gemeld, zou in da archieven van het museum der stad Kargo- pol een dagboek zijn gevonden van Colum bus, eigenhandig geschreven door zijn zoon Diego, 3 Augustus 1492. Nieuws zal het wel niet veel brengen, omdat het dagboek in hoofdzaak reeds bekend was door de uitgave van Fernando, den anderen zoon van den beroemden ontdekkingsreiziger. INSTITUUT VOOR KERKELIJKE KUNST Van 1 October j.I af zijn de toonkamerd en het bureau van het Instituut voor Ker kelijke Kunst te Amsterdam, hetwelk tot dan toe was gevestigd aan de Leidsche- gracht no. IS verplaatst naar Vondelstraat 158 te Amsterdam. Het Instituut kreeg in dit nieuwe gebouwi de beschikking over zeer mooie expositie ruimten, waar permanent voorwerpen vari kerkelijke en religieuse kunst van verschil lende kunstenaars worden tentoongesteld. In den loop dezer Octobermaand zal bo vendien een tentoonstelling georganiseerd worden van schilderijen van den jongen: Utrechtschen kunstschilder Lambert Simon, welke tentoonstelling zal worden geopend met een korte inleiding door Jan Engelman* EEN 102-JARIGE Vandaag herdenkt de weduwe van der MeeJJ te W ij k aanZee haar honderdtweeden ver- jaardig. Zjj is nog zeer kras en gezond. Haai nakomelingen zijn betrekkelijk klein in aan tal, daar haar meeste kinderen jong stierven- Op het noordelijk front heeft het ove rloopen van Ras Koeksa thans voor de Italianen den wen naar Makalé vrij gemaakt, en ligt de zuidelijke route 100 mijl in de richting van Addis Abeba open. De Italiaansche opmarsch vanuit Assab (Noord-Oosten), dus in de provincie Aoessa,, ondervindt moei lijkheden door gebrek aan water. Te Dessie en Magdala ligt een Abessijnsche legermacht onder bevel van den kr oonprins, om deze expeditie den pas af te snijden. In het zuiden (Ogaden), vordert men over Wal-Wal en Gerlogoebi langzaam in de richting van Ha;rrar-Djidjiga, alwaar sterke Abessijnschê contingenten den indringer opwachten. Een veldslag van groot formaat schijnt hier op handen te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2