DE LANDDAG VAN DE N.S.B. MANNBORG ORGELS GOUD EN VUUR MAANDAG 14 OCTOBER 1935 Beëediging van 6000 nieuwe leden Musserts groote rede zonder perspectief Met grootsch vertoon zooals dat in N.S.B.-kringen gebruikelijk is heeft Zaterdag de N.S.B. op een ter rein aan den Leyweg onder Loosdui nen de aangekondigde landdag ge houden. Naar schatting hebben ruim 38.000 personen aan deze meeting deelgenomen. In de groote vergadei tent woren 35.000 plaatsen, dooh er waren 3000 toegangsbewijzen meer verkocht Tijdens de meeting werden 6000 nieuwe leden beëedigd. Er was voor deze massale bijeenkomst een tent van groote afmetingen en van Duitsche herkomst opgezet. Zij had den vorm van een langwerpig vierkant: 1G0 bij 125 Meter wa ren de afmetingen. Op den voorgrond was een hoog podium gebouwd, dat amphiteatersgewijze opliep. De decoratie was N.S.B.kleuren gehouden. De toeloop begon 's middags al, doch de groote massa kwam toch pas na 5 uur. Opening Te ruim half acht opende de heer Van Geelkerken, secretaris van de N.S.B. de bijeenkomst. Direct daarna versoheen de leider. De aanwezigen stonden op. Van achteruit de zaal „schreed" ir. Mussert, omgolfd door hou-zee-geroep naar voreh en besteeg den hoogsten top van het podium- Herdenking van de overledenen De heer v. Geelkerken herdacht hierna de .gevallen" kameraden. Een koortje zong, terwijl ook tromgeroffel zich deed hooren: „Ik had een wapenbroeder". Het oogenblik voor de redeveeringen was nu aangebroken. In een rede met uit histQrisch oogpunt ietwat wonderlijke beschouwingen, riep de eerste spreker, de heer Roskam, terug tot de natuur. Want dicht bij de schepping, is dicht bij God, meende hij. Hij zag het hoerendom als grondslag voor den staat, waarin het leidersbeginsel dat hij als een gouden draad door onze historie zag loopen moet overheerschen en dan het Dietsche impe rium Vlaanderen werd bij voorbaat in gelijfd zal maken tot een stuwkracht in heel het Germaansche volksleven. In het Nat. socialisme hebben we onze laatste kans en zoolang het bloed der dappere oer- Germanen nog vloeit in onze aderen zoo lang zal ons volk worden bewaard voor alle vernietigende machten. We bedoelen deze korte zinnen niet als verslag, maar wel ter typeering van het ge sprokene, dat een vreemde, buitenlandsche bijsmaak had. Dat buitenlandsche werd ook hoorbaar In de volgende redeneering van Graaf D e Marchant et d' Ansembourg, die over „de N.S.B. en de Kerk" 'sprak. Dat kwam uit. toen hij het had over den strijd om de hegenomie schen Kerk en Staat, terwijl het verkeerde N.S.B.-principe zich manifesteerde in de harmonische nevenschikking" van Kerk en Staat in het staatsbelang, al werd van menschheid gesproken. Hoe sterk de consekwentie van het natio- naal-socialisme wordt gevreesd, werd duide lijk in een vertoog, dat het nieuwe heiden dom geen uitvloeisel zou zijn van het Nat socialisme. De denkende, wijsgeerige. weten schappelijke grondvesters van het oer-nati- onaal-socialisme, toonen dat anders aan. Zij zijn logisch consekwent Het Nederland- sche nationaal socialisme -heeft wel het Duitsche program aanvaard maar staat nog wat onwennig tegenover de concrete uitwer king ervan Daarom verloopt het ia opper vlakkig opportunisme, waarmee de bewust en critisch oenkende mensch van beginsel geen vrede kan hebben indien hij de wereld beziet in het heldere licht van de Godde lijke openbaring in Schriftuur, natuur en historie. installalie van 6000 nieuwe leden Allen werden naar voren geroepen en toen nam ir. Mussert hun de met opgeheven arm afgelegoe belofte af, waarin „geloof" werd beleden in het leiders-beginsel der N.S.B. trouw en gehoorzaamheid aan den leidei werd beloofd Belooft ge dat? KERKNIEUWS Ir Mussert Daarna verzocht Musert de nieuwe leden toe te zingen: Eén is het volk van Ne derland. Na deze installatie volgde een pauze, waarin telegrammen werden verzonden aan H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana De tweede helft van den avond werd be gonnen met een défilé van de W.A. en de menschen van het werkkamp. Mussert spreekt - Vervolgens hield de heer Mussert zijn landdagrede, een staaltie var» wat afbreken de critiek v -mag, doch waarin heel weinig perspectief vooi Nederlands toe komst was w vinden. Het op treden van Italië in Abessyniê werd door hem verdedigd, omdat het nu eenmaal een uitweg moet vinden voor zijiw bevolkingsover schot, waarvoor alle landen hun grenzen hebben gesloten... Of het mogelijk ware ge weest een vreed zaam accooro te bereiken, daar over sprak de leider niet. In hot raam van deze redeneering is na tuurlijk voor den Volkenbond geen plaats: Genève is de oorzaak der ellende. De Vol kenbond bestaat slechts, volgens den heer Mussert. om het schreeuwend onrecht, dat aan de Duitsche, Oostenrijksche. Hongaar- sche en Bulgaarsche volkeren is aangeoaan, te handhaven door gemeenschappelijk ge weld. Wij loopen aan den leiband van Enge land en hebben ons land voorbe stemd net slagveld der natiën te worden! Het ideaal van den heer Mussert is grootsch en verheven: wij willen Neerland sterk en weerbaar maken, onafhanke lijk van iedere buitenlanascne macht (wie al dat betalen???), een bol werk voor den vrede en bereid om zich te verdedigen tegen i e d e r e n aanvaller. In Indië vond de heer Mussert een nieuw vaderland Hier is hij drie jaar met modoer gesmeten, maar de Indische reis werd voor hem een openbaringl Het land is vrij van politieks terroristen. Volgens den leider heeft de Gouverneur-Generaal niet meegedaan aan politieke terreur. Door hem te ontvangen heeft de G.-G. het ambt hoog gehouden. Na tuurlijk behoort het geheele Nederlandsche volk hem daarvoor aankbaar te zijn- Want men lette o" deze merkwaardige woorden van den leider in zijn handen is het gezar in Ned.-Indië veilig. Het ~3Stuur in Indië, zoo verklaarde Mus sert, is in hoofdzaak fascistisch. Drie kwart van de Nederlandsche bevolking, ii vóór ons. Ik heb hen heloofo, dat zij op ons kunnen rekenen. Het verdere gedeelte va"n de rede ging over de kolonisatie van Nieuw-Guinea en de Japansche bedreiging in onze koloniën. En natuurlijk was het besluit, dat alleen een spoedige overwinning van de N.S.B. o volk de laatste kans geeft opredding. Op de vraag „Waarom?' bleef de lei&er echter het antwoord schuldig. Naai huls De bijeenkomst was ongeveer half twaalf afgeloopen. Tusschen één uur en half vier 'vertrokken tal van extra-treinen. Vele land dagbezoekers zullen dus eerst in den loop van Zondag weer thuis geweest zijn. De Zondagsrust van hen zelf en van an deren o.a. het spoorwegpersoneel i9 daardoor leelijk in het gedrang gekomen Velen zullen van meening zijn, oat hierdoor een zeer eigenaardig licht wordt geworpen op het respect, dat 'e N.S.B. zegt te bezitten voor de christelijke levensopvatting en voor de ordeningen Gods. Woord en daad liggen in dit opzicht echter nog al ver uit elkaar. Er is ook een deel van de bezoekers ge weest, aat in de Residentie heeft overnacht. Er woidt vrijwel niets meer gevangen De visscherij te Bunschoten, die den gan- schen zomer al weinig opleverde, is thans zoo achteruitgegaan, dat verschillende schers besloten hebben niet meer uit te ren. Het zal waarschijnlijk niet lang meer druren of de geheele vloot van Bunschoten iigt werkeloos in de haven. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Culemborg, Dr. A. Selms te Hansweert. GEREF. GEMEENTEN n k t: Voor Werkendam, M. Heikoop te Utrecht. EV. LXJTH. KERK tal: Te Edam, J. Heidinga te Was senaar, K. Keuning te Schiedam en S. v. d. Woude te Harlingen. HULPPREDIKER Te H a 11 e bij Zelhem is tot hulpprediker bij de Geref. kerk benoemd cand. E. Z ij 1- s t r a te Amsterdam-N., die deze benoeming aanvaardde. Hij blijft in de gelegenheid va cante kerken te dienen en blijft ook aan- stonds beroepbaar. Na 1 November is zijn adres: Westendorp (Varsseveld), telef. 14. De kerk van Halle kon met steun van het comité Grosheide-Schouten tot be noeming van een hulpprediker overgaan in verwachting dat zij binnen afzienbaren tijd zelfstandig beroepen kan. BEVESTIGING Ds. W. M. A. KALKMAN De Ned. Herv. Gemeente te Amster- a m heeft gisteravond haar nieuwen 1 eeraar Ds. W. M. A. Kalkman van Katwijk aan Zee ontvangen, die bevestigd werd in de Nieuwe Kerk door Dr. J. Schokking, Staatsraad vroeger predikant te Katwijk aan Zee. Deze had tot tekst Jes. 40 9: „O Zion, Gij verkondigster van goede boodschap, klim op een hoogen berg: o Jeruzalem, gij verkon digster van goede boodschap! hef uw stem op met macht, hef ze op, vrees niet, zeg der steden van Juda: Ziet hier is uw God!" Na de bevestiging heeft Dr. Schokking een persoonlijk woord gericht tot Ds. Kalkman, wiens werk hij van zoo nabij heeft gadege slagen. De gemeente zong den nieuwen predikant toe de zegenbede uit Psalm 121. Bij de plechtigheid was het gemeentebe stuur vertegenwoordigd door wethouder Jac. Rustige. Ds. JOH. DE BRES De 6e Nov. a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat Ds. Joh. de-Bres, Ned. Herv. predi kant te St. Maartensdijk (Zeel.) de Evangeliebediening aanvaardde. Zijn eerste gemeente was Bleskensgraaf. Daarna dien de hij achtereenvolgens de kerken van St Annaland, Bruchem en Kerkwijk en van 1929 af zijn tegenwoordige gemeente. Ds. B. GIJZEL Ds. B. Gijzel, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, wiens zilveren jubileum wij aankondigden, is geboortig uit Hilversum en heeft achtereenvolgens de gemeenten van Meern, Rhenen, IJlst sedert 1926 Amsterdam gediend. Hij ls 49 jaar oud en bekleedt in Amsterdam func ties in diverse plaatselijke organisaties zooals Zondagsschool, Stadszending, Pro Rege, Herv. Geref. Staatspartij, enz. Ook met de pen heeft Ds. Gijzel zich niet onbetuigd gelaten. Hij maakt deel uit van de redactie van het weekblad van de H.G.S. „Staat en Kerk", het Amsterdamsche Predikbeurtenblad, het week blad „De Geref. Kerk" van de Confessioneele Ver. en publiceerde meerdere predicating in de serie „Van goedertierenheid en recht". Een commissie uit de gemeente heeft gel den bijeengebracht voor het werk van Ds. Gijzel in zijn wijk en in de „Waterwijk", dat zeer gebukt gaat onder financieele zorgen. Zondag 20 Oct. zal Ds. Gijzel met een enkel woord in de Godsdienstoefening bij zijn ju bileum stilstaan. Dr. SNETHLAGE EN Dr. KROP Dr J. L. Snethlage te Oyen (N. Br.) heeft aan het classicaal bestuur te Rotterdam brief gericht naar aanleiding van de klacht van dr. F. J. Krop tegen hem (men zie ons blad van 4 Oct. j.L). In dezen brief doet hij een beroep op het classicaal bestuur om hem voortaan zoo mogelijk te willen vrijwaren tegen ongemo tiveerde aanklachten, welke dr. F. J. Krop bij de Algemeene Synode tegen hem indient. Dr. Snethlage deelt voort mede. dat hij aan het bewuste anonieme biljet part noch deel heeft en dat hij van den inhoud eerst door het adres van dr. Krop kennis heeft genomen. Ds. J. TIMMERMAN f Te Utrecht is in het Diaconessenhuis in den ouderdom van 72 jaar overleden Ds. J. Timmerman, em. predikant van de Vrij- Evang. Gemeenten en oudste predikant den Bond van Vrij-Evang. Gemeenten. De overledene werd 22 Sept 1863 te De- demsvaart geboren en genoot zijn opleiding aan de Theol. School der Altreformierten Kirche in Duitschland, welke hij voltooide aan de Opleidingsschool „Ons Verlangen" te Dordrecht. Hij diende de gemeenten van Ierseke, Winschoten, Leeuwarden en Enschedé. Augustus 1933 werd hem eervol emeri taat verleend, waarop Ds. Timmerman zich Utrecht vestigde. In zijn laatste gemeente te Enschedé heeft de overledene"zich op on derscheiden gebied bewogen. Hij was er be stuurslid van de Anti-Rev. Kiesver.. Idem de afd. van Patrimonium en van de Chr. Oranjevereeniging. Ds. Timmerman maakte enkele jaren deel t van het uitvoerend comité van den Bond in Vrij-Evang. Gemeenten en gaf mede den stoot tot de oprichting van de Theol. School der Vrij-Evangelischen, die te Apeldoorn is gevestigd. Hij organiseerde mede de zending der Vrij-Evangelischen. die op Samosir ar beiden en gaf richting aan het Evangelisatie werk van zijn groep. Van het blad der Vrij- Evangelischen „Ons Orgaan" was Ds. Tim merman administrateur. Zijn stoffelijk overschot zal morgen (Dins dag) te Utrecht worden teraardebesteld dat om 1 uur in het Diaconessenhuis eerst een rouwdienst zal zijn gehouden. BOETE- EN BEDEDAG Het Ministerie van Predikanten der Ned. Herv. Kerk van Amsterdam heeft beslo ten, de prediking van Zondag 20 Oct. a.s. te richten op de voorbereiding van een boete bededag, die bepaald werd op Donderdag 24 Oct Samenkomsten zullen dan te 8 gehouden worden in de Nieuwe Kerk, de Koepelkerk en de Muiderkerk. NED. HERV. PREDIKANTEN IN HET H. V. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk Middelburg heeft een uitspraak gepubli ceerd over het toenemend optreden Herv. predikanten in de Geref. Kerken H.V., hetgeen hij ten sterkste afkeurt als strijdig met de belangen der Ned. Herv. Kerk en met een gezond kerkelijk besef. De uitspraak wordt gemotiveerd met de opmer king, dat de Geref. Kerken in H.V. zich naast tegenover de Ned. Herv. handhaaft, op denzelfden tijd het Evangelie van Jezus Christus verkondigd wordt in de officieele dien ten en het verschil in Godsdienstige richting in deze geen rol speelt. LUTHERSCH WERELDCONGRES Het derde Luthersche Wereldcongres dat op uitnoodiging van de Luthersche kerk Frankrijk van 13 tot 20 October te Parijs vergadert, is gisteren geopend. In totaal zijn 24 landen vertegenwoordigd. Landsbisschop Meiser uit Mürister hield de openingsvoor dracht over het onderwerp „Ons geloof is de zege, die de wereld heeft overwonnen". ZEER GROOTE KEUZE bij: W. A. HOÜTM PIANO- en 0 AM 0, pn '<J SINGEL 114—116 - SCHIEDAM AN UU. b Telefoon 68871 RGELHANDEL PRIJZEN LAGER DAN OOIT' de drie in de conferentie vertegen woordigde groepen geheel uit elkan der gingen. De meeste bisschoppen hebben hun lidmaatschap van de ge- loofsbeweging der -Duitsche Christenen neergelegd en keeren zich tegen deze beweging (de bisschoppen vormen met den rijksbisschop nu een.separate be weging, die zich de rijkskerkelijke be weging noemt). Ook de Thüringers, die voor de nationale kerk aller Duitschers opkomen, kunnen met een der beide groepen niet samengaan. En de geloofsbeweging der Duitsche Christenen verklaarde, dat zij thans geheel en al afstand deed van elk meedoen aan de kerkpolitiek en zich louter aan' haar religieuse taak voor taan wilde houden. Uitdrukkelijk verklaar den Rehm en de zijnen, dat hun beweging in geen enkel opzicht meer verantwoordelijk wilde gesteld worden voor de kerkpolitiek m den rijksbisschop en de zijnen. Men moet thans onderscheiden in de Duit sche Evangelische kerk tusschen: belijdenis beweging voor zoover ze zich schaart rond de Voorloopice Kerkleiding (dr. Mahra- rens c.s.), de militante belijdenisgroep-As- mussen-Niemöller met de nieuwe kerkelijke hoogescholen te Berlijn en Elberfeld, de rijks kerkelijke beweging (Ludwig Müller en de meerderheid der lëndsbisschoppen), de Duit sche Christenen onder leiding van Rehm, de Thüringer Duitsche Christenen onder leiding van Leffler en voorts tal van kleinere groe pen (Hauer, Krause, Tannenbergbond enz.) pen. De heidensche groepen (Hauer. Krause, Tannenbergbond enz.) staan grootendeels buiten de kerk. Ned. Bijbelgenootschap Afdeeling Zuid-Holland Te Rotterdam is Zaterdag een druk bezochte provinciale vergadering gehouden de afgevaardigden der Zuid-Hollandsche afdeelingen. De vergadering, geleid door Ds. S. Kamper van Meerkerk, werd ook bijge woond door de secretarissen van het N.B.G. Ds. D. E. Boek- en Dr. H. C. Rutgers Da laatste gaf een overzicht in het bijzonder van het werk van het Genootschap in Ned.- Indië. Ook zette hij uiteen dat de groote te korten, welke de laatste jaren zijn geleden, die verband houden met de groote kosten aan het werk in Ned.-Indië verbonden, volgende jaren niet meer kunnen worden ge leden. Ook voor het loopende jaar moet op een tekort van f 20.000 worden gerekend. Kunnen de jaarlijksche inkomsten niet met deze som worden verhoogd dan zou het hoofdbestuur moeten over wegen in hoever het werk zou moeten worden beperkt. Men denke hierbij aen de Bijbelvertalin gen in de verschillende inheemsche talen ei aan het werk der taalgeleerden, die op reke ning van het Genootschap zijn uitgezonden, welk werk juist in deze jaren bijzonderen zegen afwerpt. Bij de bespreking der huishoudelijke zaken bleek, dat 5 nieuwe afdeelingen zijn. opge richt. De Centrale Commissie voor het bin nenland vergadert 21 Nov. a.s. te Amster dam. Tot lid der prov. commissie is benoemd Dr. Th. R uy s Jr. te Lisse, leider van het Zendingsbureau der Geref. Kerken. OUDERLINGENCONFERENTIE De jaarlijksche conferentie van ouderlin gen van de Geref. Kerken in Friesland zal Donderdag 24 Oct. a.s. te Leeuward in de Noorderkerk worden gehouden. In de morgenvergadering zal als referent optreden Prof. Dr. G. M. den Hart hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, met het onderwerp: „De heilige dienst der ouderlingen met betrekking tot de incom plete leden der kerk" en in de middagverga dering Prof. Dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, onderwerp: beteekenis van de crisis voor de practijk het kerkelijk leven". Kerk en Staat in Duitschland Kerkelijke verdeeldheid Wij ontvangen thans verslag van een con ferentie welke op initiatief van den Duit- schen Evangelischen rijksbisschop Ludwig Müller op 19 September j.l. plaats gevonden heeft tusschen den rijksbisschop, de met hem verbonden bisschoppen, de rijksleiding der „Duitsche Christenen" (Rehm met de gouw leiders) en de separate Thüringer beweging der Duitsche Christenen (Oberregierrungs- rat Leffler). RUBRIEK SCHOOLNIEUWS Resultaat der conferentie dat TECHNISCHE HOOGESCHOOL Bij Kon. besluit js benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de afdeeling der weg en waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geren in het landmeten, het waterpassen en de geodesie, de heer J. M. Ti ens tra, lector aan de landmetercursus, verbonden aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. DE BIBLIOTHEEK VAN Dr. J. H. GUNNING JHz. Het bericht inzake de schenking van Dr. Gunning's Bibliotheek aan de Utrechtsche Universiteit is op het laatste oogenblik der mate afgeknapt, dat de zinsnede in ons blad van Zaterdag j.l. weinig zin had. Er had moeten volgen, dat, naar we in de Wart burg lazen, een belangrijk onderdeel ervan de boekerij van Dr. Gunning's vader, Prof. Dr. J. H. Gunning Jr. is. Alles wat er van hem en over hem verscheen, is hier bijeen gebracht, aangevuld met wat hij zelf in handboeken bezat. Met hetgeen wat Ds. Chr. Hunningher inderdaad bijeen bracht door diens zoon aan de Utrecht sche Bibliotheek geschonken is dit alles een onuitputtelijke bron voor de kennis van Gunning en zijn tijd en voor de geschiede nis van Protestantsch Nederland. De verzamelingen omvatten echter ook groepen van geschriften over kerk- en zen dingsgeschiedenis, kerkelijke barmhartig heid, richtingen en secten. Hebraïca, litur- gica, practische en dogmatische theologie. In 't bijzonder is de pasverworven collectie van en over Newman van beteekenis. Niet alecn is de theologie in hoofdzaken en onderdeelen goed vertegenwoordigd, is ook veel belangrijks op het gebied der letteren. Veel FrieschNoorsch, Zweedsch, IJs- landsch is er, veel tijdschriften die men el ders niet vindt. Alles bijeen genomen een koninklijke schenking, ten algemeenen nutte. CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS Het diamanten jubileum De Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs die 30 Oct. te Utrecht bijeenkomt, heeft ook te verkiezen drie commissieleden wegens periodieke aftreding. Voor deze vacatures zijn candidaat gesteld de heeren Ds. J. Jon- geleen, Chr. Geref. predikant te Apeldoorn (aftr.); Ds. S. v. d. Molen, idem te Rotter dam en Ds. P .de Smid, idem te Utrecht; Ds. J. Douma, Geref. predikant te Arnhem (aftr.); Ds. F. C. Meijster, idem te Rotter dam en Ds. P. Ch. v. d. Vliet, idem te Utrecht; Ds. A. Klinkenberg J.Azn., Herst. Evang. Luth. predikant te Amsterdam (aftr.) Ds. C. F. Westerman, idem en Ds. P. Nei- deck, idem, beiden te Amsterdam. In verband met het jubileum zal een ge denkboek verschijnen waarvan de leiding bij de samenstelling is opgedragen aan prof. dr. A. G o s 1 i n g a, hoogleer&ar in de geschie denis aan de Vrije Universiteit. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris, den heer R. Venema van Amsterdam, tra den scholen te Jutphaas, Wijckel (Fr.) Duisburg (Duitschland) tot de vereeniging toe, maar onttrokken zich die te Ureterp, Bayum, Wommols, Scheveningen, Utrecht en Tiel. Aangesloten zijn nu 598 scholen kweekscholen. De vereeniging heeft een lege van inspecteurs van 12 leden. ONDER WIJ SBEN OEMIN GEN Aar de School met den Bijbel te N. Pekela is benoemd tot hoofd de heer M. Dodde- m a, le onderwijzer aan de Groen van Prin- stererschool te N. Pekela. Benoemd tot hoofd der Chr. School te DINSDAG 15 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Ultzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en orkestconcert. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Knipcursus. 4.00 HIRO. 5.10 Orkestconcert, lezingen en gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Zang en piano. 8.15 Orkestconcert mmv. cellist. (Om 9.00 Gram.pl.). 9.50 Zang en piano. 10.00 Voor dracht. 10.10 Populair concert. 10.30 Be richten. Voordracht. 10.35 Populair con cert. 11.15—12.00 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. AVRO-Uitzendin*. 8.00 Gram.pl. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.30 Orgel concert Fr. Hasselaar. 12.30 Cantabilé orkest. 2.00 De Hollandia-Three (accor deon), Mr. Ph. C. la Chapelle (voor dracht), en B. Drukker (piano). 3-00 4.00 Knipcursus. 4.15 Gram.pl. 4.30 Radio- kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.00 Kin derhalfuur. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 Kamermuziek. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Rud. Nelson's Revue ensemble. 8.40 Disco-nieuws. 9.20 Tweede deel van „De Strafzaak Mary Dugan". van Bayard Veiller. 10.00 Om roeporkest olv. N. Treep, mmv. M. Loe- vensohn (cello). 11.00 Berichten. 11.10 Gramofoonpl. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 OrgelspeL 11.50 Voor de scholen. 12.10 GramofoonpL 12.35 Kwintet. 1.20 Studio-orkest. 2.20 Be richten. 2.25 Voor de scholen. 3.15 Gr.pL 3.55 Fransche les. 4.20 Lezing. 4.40 M. Field-Hyde (sopraan) en het Kamermu- ziekensemble. 5.35 Het BBC-Dansorkest 6.20 Berichten. 6.50 Orgelconcert. 7.10 Fransche lés. 7.50 Causerie. 8.20 „The Band Box". 9.20 Pianorecital C. Fernan dez. 9.50 Berichten. 10.20 Causerie. 10.40 Het BBC-orkest. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert 2.20—4.20 Orkest. 5.05—5.35 Gram.pl. .7.20 Lezing. 8.10 Hoorspel. 8.25 Omroeporkest KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert 11.20 Orkest en koor. 1.35 Gram.pl .3.30 Zang en piano. 4.20 Orkest. 7.30 Omroepklein- orkest, koor en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.502.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroep orkest. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20, 1.30—2.20 en 5.20 Gram.pl. 5.35 Sa lonorkest. 6.20 Zang. 7.05 Vocaal concert 8.20 Gram.pl. 8.35 Symphonieconcert en Radiotooneel. 10.3011.20 Populair con- DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Blaasconcert (gr.pl.). 9.20 Berichten. 9.50 Koorconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20 11.20 Trioconcert. Nieuwe Wetering de heer P. Hogeweg te Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Kockengen de heer J A, v. Wil ligen te Gouda. LEERAREN LEVENDE TALEN De jaarlijksche vergadering van de Ver. van Leeraren in Levende talen wordt gehou den op Zaterdag 4 Januari 1936 te A m- J. A. HUISKEN t Te Apeldoorn is in den ouderdom van 60 jaar overleden de heer J. A. Huisken, sedert 1919 leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. aldaar. Het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam is voornemens te Terneuzen een binnenvaartschool te stichten. De lessen worden gedurende de winter maanden gegeven. Examens Lansohe Taal: de heer F. L. S. bai ii ej. C. H. M. Kostui voorb. ex.. P. A. van Stempfoort. XI) me pen. R.K. Universiteit. Ges!.: Rech ten: ta,nd.ex.. mej. A. W. M. Oomen, Nijmegen. Delft. Gesl.: Werktui-gk. ing.: propaed. eXi. de heer J. J. de Kler. Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens (M Hij liep de Chicago Avenue af, met de kranten onder z'n arm. Toen hij bij z'n standplaats van die morgen kwam en nog eens dat laantje in ging deed hij 't voorzichtiger dan vroeger, en zijn oogen keken in iedere richting. Al dichter kwam hij bij het huis en de achterdeur, waar hij het schot gehoord had. Alles was rustig. He stilte deed hem huiveren, hoewel hij er naar verlangd had. Stel eens, dat er iemand ernstig gewond was door dat schot. Stel eens stel eens, dat iemand gedood is! of vermoord! Een schok van pijn doortrilde z'n hart Maar oogenblikkelijk daarop volgde een zucht van verlichting, toen hij er aan dacht, dat zij, het meisje met de bruine koffer, ver weg, en dus veilig was. Hij moest haar de brief en de zakdoek nog die avond brengen, als hij niet naar de Missie ging. Natuur lijk kon zij daar ook wel heengaan met de Raynors, maar mis schien geloofde ze niet in zulke dingen. Ja, het was 't beste naar het huis vr.n de Raynors te gaan, nog deze avond, als zij weg waren, om de zakdoek terug te brengen, en uit te vinden of de brief van haar was. Wat eigenaardig, dat hij nog zoo over haar bleef denken. Misschien was zij net zoo als een zuster voor hem geweest zou zijn als hij er een gehad had. Misschien kon God dat ook wel voor hem in orde maken, als hij' in de hemel kwam als hij daar ooit kwam. Wat iemand al niet doen moest om absoluut zeker te weten, dat hij daar komen zou! 't Moest toch wel een heerlijke plaats zijn hoewel, misschien toch niet zóó volmaakt als Gerald er niet was. „Hallo joggie! Waar moet jij naar toe met zoo 'n rechtvaardig gezicht?" hoorde hij ©en stem naast zich. Tim schrok, keek dan op, trok z'n handen uit z'n zakken en staarde onschuldig in het opgezette gezicht en de loerende oogen van den man dien hij een half uur geleden in het restaurant gezien had. Z'n tegenwoordigheid van geest liet hem ook nu niet in de „Ik ken u niet, Meneer", zei hij nonchalant, en zijn handen weer in z'n zakken borend, begon hij weer te fluiten en verder te loopen. „O nee, dat doe je nu nog nietf', dreigde de ander. „Maar wel als je je zakken binnenste buiten gekeerd hebt. Ik zoek naar een brief uit New-York, m'n zoon, en ik geloof, dat ik nu weet, waar die is." „Zoo! Waar ziet u mij voor aan? Voor een postkantoor?" Tim zag nog geen reden om zich bang te maken. Als 't er op aan kwam kon hij altijd nog maken, dat hij weg kwam, zonder dal die opschepper hem in zou kunnen halen. „Stop", klonk het. „Ik ben niet eens begonnen te loopen", grinnikte Tim, die erg ingenomen was was met z'n eigen kalmte en tegenwoordigheid van geest „Gaat u me nu neerslaan en vastbinden om mijn zakken te kunnen doorzoeken voor de paar centen, die ik van daag met krantenverkoopen verdiend heb?" „Hoor 's jongen", bromde de „opschepper". „Kom op met die brief, dan zal ik je laten gaan. Ik weet heel goed, dat je 'm hebt; ik zag, dat de postbode hem vanmorgen aan jou gaf. Na dien tijd heb ik je geschaduwd, en nou heb ik je! Dus kom nou op met die brief voordat die blauwe oogen van jou er een paar andere kleurtjes bij krijgen!" Hij richtte zich in z'n volle lengte op en keek dreigend naar Tim. „O, 't is best", verzekerde Tim schijnheilig. „Ik zie al, dat ik u niet aan zal kunnen. Ik heb 'm op een veilige plaats ver stopt". Hij bukte zich om z'n rechterschoen los te maken en had die in een oogenblik uit. Hij stak er z'n hand in, alsof hij de brief zocht en trok een gek gezicht, toen die hand er zonder brief weer uit kwam. „Verkeerde schoen", legde hij uit. „Hoe kan ik dat nóu vergeten?'* Weer in een oogenblik was de andere schoen uit. „Asjeblieft", eindigde hij triomphantelijk. „Zie nou maar dat je 'm krijgt" Razend-ylug- was hij achteruit en mikte de schoenen direct achter elkaar met al de kracht van zijn sterke, jonge arm recht naar het hoofd van z'n aanvaller. De eerste trof hem tegen z'n kin en de andere smakte tegen z'n borst „Doen wie 't hardste loopen kan?" vroeg hij nog over z'n schouder, toen hij het laantje afrende. Met een vloek ging z'n vijand hem achterna. Maar dat moest hij al gauw opgeven, omdat Tim hem ver achter zich liet. Zeggen dat Tim heelemaal niet geschrokken was, zou zijn karakter een beetje te buitengewoon maken om werkolijk te zijn. Het geschreeuw en gevloek en de diepe ademhaling van zijn achtervolger klonk al zwakker en al gauw hoorde hij 't heelemaal niet meer. Toen hij eventjes achterom keek ontdekte hij, dat de „opschepper" was blijven 6taan met z'n hand op z'n zij, alsof die overmatige krachtsinspanning hem teveel geweest was. Toen Tim de hoek omging, en uit 't gezicht verdween, werden hem nog alle mogelijke leelijke woorden nageroepen, maar daar trok hij zich niets van aan. Hij ging al weer plannen maken om z'n schoenen terug te krijgen. Hij wou liever niet op kousevoeten op straat gezien worden. Maar als hij op bloote voeten liep, zou dat niemand opvallen, want het was een heete dag, en krantenjongens liepen dikwijls zonder schoenen en kousen. Weer langs het laantje terug te gaan zou niet veilig zijn. Daarom deed hij z'n kousen uit en liep over de straat het blok om. Na tien minuten kwam hij weer aan de achterkant van het huis van Barloman. Haastig trok hij daar z'n schoenen aan, en ging daarop weer terug naar Michigan Avenue, waar hij spoedig druk bezig was met „extra's" aan te bieden. Van een ding had hij echter nog last In het laantje had hij op een stuk gebroken glas getrapt, en daarmee een groote snee in z'n rechtervoet opgeloopen die hevig bloedde, voordat hij het bloed stelpen kon met een verband uit een drogisterij uit de buurt Maar hij probeerde met een vroolijk gezicht de steken van pijn, die hij telkens voelde, te verduren. „Nieuwsblad! Extra! Over de groote brand" riep hij. Als Tim er niet zoo al z'n aandacht op gericht had uit 't gezicht van z'n vijand te blijven, toen hij terug ging voor z'n schoenen, zou hij gezien kunnen hebben, dat 't glas van een gebroken ruit in Barlomans huis kwam, van een ruit, die nog heel was, toen hij die tien minuten tevoren daar geweest was. Terwijl de middag voorbij ging, overdacht hij nauwkeurig z'n plannen om naar het huis van de Raynors te ga»an en „haar" nog die avond de zakdoek en de brief te geven. Om vier uur zou hij Gerald nog een paar minuten zien. Dan kon hij hem van zijn plannen vertellen, als Gerald tenminste de politie niet bij wilde halen. Wat ken oen detectiva doen, als er een stelletje agenten alsmaar probeerden hem duidelijk '3 trakenv hoe de zaken hoorden te gaan?! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10