Buiveiilcmctecli OverzlcliH Do Het pleit <ler kanonnen houdt aan, ginds in Abes- sinië; er wordt aan weerskanten gevochten met verbittering en hardnekkigheid. Doch wij zijn langzamerhand weer tot het hesef gekomen, dat dit land, het befaamde Aethiopic der Oudheid, toch feitelijk een heel stuk uit de huurt ligt. Toen de perste verwarde geruchten over het luchtbom- Adoea ons bereikten, vorige week, Lnders. Toen lag de afgrijselijkheid >ns als lipt ware vlak voor oogon. ns hart. Nu zijn we er. is het reeds aan gewend geraakt. Zeven bardement var was dat nog s van dit alles Het krenkte niet zoo? dagen van oorlog stompen af: het leed van anderen is tenslotte vrij gemakkelijk te dragen. We krijgen er, helaas, iets als een soort van spor tieve belangstelling voor. Onze jongens spelen den oorlog reeds na: wij, die beter moesten weten, die Augustus 101 i gekend hebben, gaan ons al weer bezig houden met kaarten en bet prikken van vlaggetjes, en worden ongeduldig, als die al Ie vaak heen en weer moeten, omdat de berich ten onbetrouwbaar blijken, achteraf. We hebben allen onze favoriet. de nieosten natuurlijk Abessinië, en dien staan we voor door dik en dun. omdat elk mensch tenslotte een partijganger is; de tragiek van dit alles, van deze verfoeilijke ultima ratio" der diplomaten, gaat achter onze jiptoogen pro en contra schuil. Wij hebben allen gehoopt, dat de wereld veran derd was, sinds 1918: zijn we in den grond van de zaak. in den grond vnn ons hartniet geb'e- ven d'e we waren, helaas? Waarom kunnen wij niet anders worden? liet antwoord weet elk voor zich we' In de zalen van liet froneefsche Volkcmbonds- jmlris zijn de pleidooien voortgezet, dezel de 7>leidooien, die elk mensch voor zich voert zoo hij voor zijn medemensrh, voor zijn geweten, zelfs voor den hoogsten Rechter zijn houding recht vaardigen wil. Want volken zijn als mensch cm, «lit blijkt telkens weer! De commissie van dertien, bestaande uit de leden van den Volkenbondsraad, behalve de vertegen woordigers der betrokken partijen, heeft over het geschil tnsschen Italië en Abessinië haar rapport uitgebracht. Wat voor de ouenbaie meening reeds meer dan duidelijk was, heeft dit rapport nog eens bevestigd, bet land van Mussolini gaat niet vrij tuit. Zoo het zijn grieven bad legen Abessinië, klachten over onveiligheid aan de grenzen, enz., had het deze behooren te brengen waar men ze verwachtte, voor liet officieele internationa'e forum, in vol vertrouwen, dat rpcht zou zijn geschied. Dat dit land een andere handelwijze heeft gevolgd en ondanks p'echtig aanvaarde internationale verplichtingen heeft gemeend, in z>jn geschil zelf als rechter te kunnen en te mo gen optreden, werd gelaakt. Tenslotte werd de daad van agressie, het schen den der Abessijnschc landsgrenzen, a'gewe/.en a's slap van zelfverdediging, genoemd met don naam, die haar toekwam: openen van vijandig heden en ernstige verdrncsbicuk. Do commissie van zes heeft zulks p'echtig vast gesteld, en in een zitting van den Volkenbonds raad, die van wijdst rokkende betreken is moet worden genoemd, is Imar rapport door alle leden plechtig bekrachtigd. Er lipprsrlite, toen lid voor lid togen Italië hef schuldig uitsprak, in de zaal een indrukwekkende stille, en terecht. Want na «leze woorden drukte reeds de ernst van dp dar «Ion, die zouden moeten volgen: de uitsluiting van een volkrijk land, rijk ook aan een oude cultuur, uit de gemeenschap der volkeren; het toepassen, on een gcjieol vplk. van dwangmaat regelen, we'ke .het lot terugkeer naar recht en verdragen moet nopen. Ifet feijn zware tijden, die «Ie'wereld moét mee-' maken. Nu de Volkenbondsraad heeft gesproken is ook de Volkenbotulsvergadering, het grootere lichaam, dat alle ,VofkenJ>ond.sAtBten der wereld omvat, in Genèvc bijeengekomen. Thans zal moe ien beraadslaag!!, luschen de leden onderling, hoe zij de plichten, dfe het Volkenbondspacl Finn omlegt, willen-duiden, en hoe zij, wat zij als recht en billijk inzien, zullen nakomen. Alle stalen in den Bond vereenigd, hebben dezelf de rechten; «lat hun plichten niteenloopen, daar ligt <«e moeilijkheid. Zoo reeds dadelijk door den Volkenbondsraad de heide eerste leden van arti- kol lt» van het Pact. die over militaire sancties spreken, in het geding waren gebracht, zou dit 'Verschil duidelijker aan den dag zijn getreden. Moei de Pactschender, dus Italië, met de kracht der wapens worden aangepakt, dan zou door de practljk een tweetal landen daarvoor zijn aange wezen, de heide mogendheden namelijk, die daar toe ook de macht hebben: Groot-Brittannië en Frankrijk. Slechts de vorppiiigdo vloten van deze beiden zouden de taak aanknnnen, Rome tot rede te brengen; wat andere landen daartoe zouden kunnen opbrengen, zou weinig gewicht in de schaal leggen. Gelukkig is, voorloopig, van het aanwenden van wapengeweld afgezien. Het verschil in krachten en plichten ten opzichte van het Pact voor de an dere landen blijft echter. Hongarije en Oostenrijk, Itulië's buurlanden, die economisch en ook in an tler opzicht zoozeer aan dit land zijn verbonden, hebben er gister reeds op gewezen. Hun positie maakt het hun onmogelijk, aan liet nemen van economische sancties mede te werken. Een open vraag blijft het derhalve, wat de „vreedzame dwang" van den Bond voorloopig zal kunnen bereiken. De militaire dwang zal, naar het zich laat aanzien, vermoedelijk geheel en al uitblijven, tenzij liet onverhoeds tot een conflict mocht komen. Dan zou de loop der dingen zich zoo catastrofaal kunnen ontwikkelen, dat de wereld met verbijste ring zou kunnen worden geslagen. De verkiezingen in het Menielgebied zijn er óók nog. Men zou die bijna zijn vergeten, zoolang is oe dag waarop de stemmen werden uitgebracht, reeds achter den rug. Het kiesstelsel was, wij vertelden dat hier reeds vroeger, in Mpmel en omgeving misschien nog gecompliceerder, dan de verhoutlin- gen in dit miniatuurlandje zelf zijn. Met het kie zen en met het tollen van de stommen is dan ook aardig wat tijd heen gegaan. Nog is de uitslag niet ten volle bekend, doch de zekerheid bestaat reeds, hoe deze wezen zal. In de heide vorige Landdagen zaten vijf Litausche leden en vierentwintig Duit- sclic. Welnu, in de nieuwe Landdag, waarvan gehoopt wordt, dat hij een langer leven dan (ie voorgaande za! hebben, en inderdaad aan zijn doel mag beantwoorden, zonder dat de Litausche rc- grering opnieuw roet in 't eten gooit, in die nieuwe Landdag zijn 24 Duitsche afgevaardigden en vijf Litausche. Dat is dus, als men het goed bekijkt, één pot nat. De Fransehen zouden zeggen „tant de bruit pour line omelette", tenminste zoo zij ook in d i t geval de neiging hebben, de dingen eerlijk hij hun naam te noemen. Daar ontbreekt het in diplomatieke klingen nog al i Griekenland ligt voor ons vrij ver uit de buurt, daarom geven wij er in den regel slechts een schetsmatige aandacht aan. Het merkwaardigo van dit Balkanrijk is, dut het steeds bezig is, het zij nipt een koning weg te jagen, laten we de dingen maar heel gewoon bij hun naam noemen, ofeen koning terug te halen. Op 't oogen- blik zijn ze in Athene weer eens met het laa'ste 'bezig. De politiek is daar natuurlijk niet vreemd aan, en een belangrijke figuur in dit opzicht is Venizelos, of hij, nu momenteel binnen of buiten zijn vaderland verblijf houdt. Venizelos is steeds de groote tegenstander van het Gricksehe koningshuis geweest, rees zijn schaal, dan daalde de schaal van don monarch, een voort durende wisselwerking. Welnu, deze staatsman zit op liet oogenblik in rie diepte, de befaamde op stand, die hij verwekt heeft, men herinnert zich «lat nog wel, al is het al weer vrij lang geleden. is in bloed onderdrukt. Kondylis was de man, die dit karweitje opknapte, al was hij een erkend republikein. Thans is hij plotseling heel erg ko ningsgezind geworden, vermoedelijk om zich hij voorbaat tegen den weer groeicriden Venizelisti- sehen aanhang veilig tc stellen. Deze nieuwe mo narchist is thans van brandenden ijver voor ex- koning George bezield; hij wil hem liever vandaag dan morgen terug hebhen. Het ongelukkige is, dat republikeinen en monarchisten in aantal niet zoo héél ver uit elkaar loopen, en dat hun onderling© gebctcnheid vrij groot is. Duitschland heeft in de afgeloopen week zijn Oogsldankfeest gevierd, waarbij de „Nahrstand", dat zijn zij, die arbeiden voor liet voedsel van het Duitsche volk, ruimschoots is geëerd. Ook do „Wehrstand", dijs „das Militür" heeft echter te gelijkertijd de noodigc eerbewijzen gekregen. Min der vreemd, dan het wel lijkt. Want deze beido groepen zorgen, elk op hun manier, voor de kracht van het Derde Rijk, al i6 de eene wat meer positief daarin dan de ander. In het buitenland muakt dil legervertoon, parades en zoo,, nooit een prettigen indruk, men vindt het „echt Duitsc.h", en maakt zich over dat echt Duitsche nogal ongerust. Hot. kan op den duur tot nieuwe verwikkelingen in de wereld leiden, her ziening van tractaten en van grenzen bijvoorbeeld. Frankrijk houdt er steeds angstvallig het oog op, wat er over zijn oostgrens gebeurt. Men zegt zelfs, dat Laval, terwijl hij in Genève spreekt, voortdu rend dien kant uit kijkt. Dit geeft steeds opnieuw merkwaardige wendingen aan de diplomatieke conversatie, het i&, of hij er af en toe niet „bij" is, Misschien dat de Volkonbondsprocedure daar in «Ie naaste toekomst nog zeer duidelijke sporen van zal vertoonen. Nog even afwachten Met den ex-koning was al geruimen tijd over de op handen zijnde restauratie onderhandeld', zoowel te Londen als Parijs. George II heeft zich op het standpunt gesteld, dat hij gereed is voor zijn taak, zoo het vaderland hem roept. Deze Wenscb moet echter, naar 's konings wil, uit een plebisciet, een volksstemming blijken. De aan hangers van generaal Kondylis hebben intusschon, ook weer echt Grieksch, tien toestand geforceerd e,p. den huidigen premier tot aftreden gedwongen, «loor in de Nationale Vergadering bij voorbaat reeds de monarchie te laten uilroepen. Tsaldaris, die hetzelfde standpunt als George II innaru, is derhalve heengegaan, evenals de staatspresident Zaimis. die de regeering in handen van den voorbarigen Kondylis heeft gelegd. Thans treedt «leze, tijdens het interregnum, op als regent. Het land mag op later datum, bij plebisciet, zijn mee ning over deze verandering uitspreken, wat wel zal gaan gelijken op een noodgedwongen beves* tigen van den nieuwen status quo. Hoe de monarch in ballingschap liet een en ander zal opnemen, is nog onzeker. Het koningschap wordt voor George II, komt hij inderdaad in Athene terug, weer lang geen sinecure! Ken primitief Abessijnsch schilderij, dat in den vorm van een oorlog tufschen halten en muizeji hel huidige, conflict weergeeft. De Negus is afgebeeld onder een zonnescherm. 30C VOOR KNUTSELAARS NATEKENEN EN AFMAKEN Wie probeert er mee een spaarpot te maken Is de poppenwieg gelukt7 'k Zou best 't land eens willen doortrekken om ie zien wat jullie er van gemaakt hebt. 't Was wel een beetje te gemakkelijk, meenden sommigen, die zoo'n karweitje al meer gedaan Deze week hebben we iets, dat heel wat moei lijker is. Maar met 'n beetje goede wil kun je het er best goed afbrengen. Hier is de tekening: Gelijk hier boven staat moet dit een spaarpot worden. Een zeer nuttig voorwerp dus. Het ergste is. we moeien er nogal gereedschap bij gebruiken: een zaag, een schaaf, een boor enz. Wie echter in 't gelukkige bezit hiervan is, pro- boert zijn krachten eens uan dit praktische werk stukje. Voor deze week beginnen we met alles bij elkaar te zoeken wat we noodig hebben, en gaan al vast het kistje maken van fig. I on verder twee blokjes zooals fig. II ons laat zien. Voor het kistje hebben we 6 plankjes noodig, die je met schaaf en schuurpapier keurig afwerkt. De tekening wijst ons den weg hoe ze er uit moeten zien. Timmer, of nog beier .^schroef" de plankjes aan elkaar. Maak nu twee blokjes zooals fig. II en lijm ze in de hoeken A c» B van fig. I, Voorlopig heb je wérk genoeg. Volgende week hopen we te vërtellcn hoe hot laatje van deze spaarpot moet worden .gemaakt. MICKEY MOUSE 7 JAAR Als dit plaatje acht jaar geleden in de krant ge komen was, zou. ieder gevraagd hebben: wat is dat nou? Maar nu zegt iedereen laohend: Daar heb jo Mickey Mouse! Ik behoef dan ook helemaal niet te zeggen wie er met die vreemde naam bedoeld wordt. Want ■wie kent Mickey Mouse niet? Toch is hij nog niet zo oud: hij is pas zeven jaar geworden. Mickey Mouse is een „uitvinding" van den Amc- rilkaansen tekenaar Walt Disney. In een paar maanden was Mickey door heel Amerika bekend, maar spoedig deed hij ook in andere werelddelen z.ijn intrede. En thans kan men gerust zeggen, dat er weinig landen zullen zijn, waar Mickey Mouse niet bekend is. Hij begon zijn „loopbaan" op de film, maar spoe dig verscheen hij ook in boeken en kranten 'en uls speelgoed Mickey Mouse is inderdaad ge worden een internationale vermaardheid. In Zweden noemen ze hem Musse Pigg; in Gric- Onze tekenaar zou voor de Kinderkrant een plaat maken. Een mooie plaat om na te tekenen. Hij was er heel de avond mee bezig, maar kon zc tocli niet klaar krijgen. En de volgende morgen had hij geen tijd om de plaat af te maken. Toch zetten wij zc zó maar in de krant. Nu moet je niet alleen proberen de plaat na lo tekenen, maar ook om ze verder af te ma ken. Dat laatste vooral is licel moeilijk. Doe er dus maar erg je best opl kenland Mikei Mus en in Japan Miki Kuchi. Vooral in Brazilië draagt hij een hele mooio naam: Comondongo Mickey. En ook in Spanje: Miguel Ratoncito. Mickey Mouse heeft met zijn dwaze kluchten al heel wat kinderen doen lachen. En zijn vader, meneer Walt Disney, schijnt nog heel wat met hem van plan tc zijn. 'k Heb wel eens horen beweren, dat Disney <loor Mickey rijk geworden is. Maar of dat waar is, weet ik niet. JONGENSVERDRIET „Ja Kees." „Toe, luister nou eens heel even." „Ja", klinkt het van achter de courant. „Ik „Nee, leg nu even die courant neer. U weet wel, dat er hier naast nieuwe ménsen zijn komen wonen?" „Ja", knikt mijnheer. „Ja", hervat Kees, „en ze hebben daar een jon gen, 11 jaar is hij, even oud als ik, en „Hm, dat 's leuk natuurlijk", zegt de heer Ver- .voort piet een half oog op een advertentie. „Hij gaat bij mij op school en zit in dezelfde klas. Vandaag is hij voor 't eerst geweest." „Prettig hoor", vindt mijnheer en pakt z'n cou rant steviger. Kees ziet het gesprek afgebroken en buigt zich Weer over z'n sommen. Zo vlotten niet zoo vlug als anders. Telkens ziet hij vóór zich het gezicht van Dick, den nieuwen buurjongen. „Bril", had Ko Duyf hem genoemd. 't Was zo, die bril van lictn stond vreselijk lelijk. „Daar kan hij toch niets aan doen", had Kees vergoelijkt. Dick had het gehoord. Schuw hüd hij rondgeke ken in de klasse. Tot zijn grote spijt was hij naast Ko gezet. Deze had hem dien morgen zoveel mogelijk be spot, als Dick niet gauw genoeg wist te antwoor den, op wat de onderwijzer hem vroeg. Op 't laatst had hij twee vuurrode plekken op zijn gezicht; hij werd hoe langer hoe zenuw- Otn twaalf uur trok Ko aan Kees' arm en fluis terde hem iets in. „Nee", schudde Kees het hoofd. „Dan niet", zei Ko gebelgd en holde de school uit. 1-Iij wilde weten waar „de bril" woonde cn liep hem dus na. Kees vond Ko allemenselijk flauw. Kalm stapte liij naar huis. 's Middags, toen liij weer naar school ging, zag hij net Dick hot huis naast het hunne uitkomen. Opeens wist liij niet, wat hij doen zou, groeten, naast hem gaan lopen, of nét doen of hij hein „Misschien wil hij wel niet eens", dacht hij cn zo was hij doorgelopen, zonder om tc kijken. Bij de school gekomen, werd hij aangeklampt door Wil, de vriend van Ko: „Zeg, die brillepict woont naast. jou. Ko is hem nagegaan om 12 uur „Doet me genoegen",'had Kees geantwoord. Wil had blijkbaar meer enthousiasme verwacht. Hij staarde Kees even niet grotq ogen aan* en draaide zich toen naar dè andere jongens. Dien middag hadden Dick's ogen achter de grote brilleglazen hulpeloos rondgekeken. Om elke klei nigheid, die hij fout gedaan of gezegd had, htul Ko het uitgegierd. De onderwijzer had hem verboden, om Dick nog langer uit ta lachen. Kees ergerde zich. Ilij had erg medelijden niet Dick. Deze, met z'n sluike, zwarte haren op liet voorhoofd geplakt, maakte een zieligen indruk. Om vier uur zei hij tegen Dick: „Ik ga met je mee naar huis. Goed?" Dick was even geschrokken en had niets geant woord. Blijkbaar dacht hij, dat ook deze hem voor den gek hield. „Hm, kijk Kees zich uitsloven", smaalde Ko. „Waar bemoei je je toch meel" zei Kees kregelig, óók al omdat Dick al was verdwenen, cn hij dus zijn bedoeling miskend zag. Op straat had hij overal rondgekeken, maar geen Dick was er meer tc zien geweest. „Wat zit je Kees, gaan de sommen niet?" rukt vader hem uit zijn gemijmer. Kees neemt de pen kouder, waarop hij heeft zit ten knabbelen uit den mond en zegt: „Ja vader." Even zwijgt hij. Dan: „Dick is door haast ieder een uitgelachen op school. En voor niets. Ge meen hè?" „Wie is Dick", informeert vader, die het verhual van den nieuwen buurjongen is vergeten. Ivecs vertelt hem alles en voegt tot slot er aan toe: „Maar morgen, vader, zal ik hem wel op wachten. Als hij dan maai' weer niet wegloopt." Vader, die nü goed geluisterd heeft, knikt hem bemoedigend toe. Kees, opgelucht, muakt z'n sommen af. <3" Dick had dien avond aan tafel gesmeekt, hem toch van die nare school af te nemen en naar een andere te sturen. Z'n moeder had gelachen en gezegd: „Malligheid". Toen mijnheer hot hoorde, had hij wenkbrauw- fronsend naar .mi gekeken en afwerend ten be scheid gegeven: „Moet jc" mij daarmee lastig Boven, in de grote kille slaapkamer, is Dick eindelijk in slaap gevallen. Het van tranen natTe kussen ligt op den grond. OPLOSSING van het Invulraadsel uit het vorige nummer. De 13 woorden, waormec liet trapezium moet worden ingevuld, zijn: 3 achter 5 kadaster 7 normaliter 8 heelmeester 9 uitblinkster 10 intervieweter 11 scherpschutter 12 jeugtïschrijfsler 13 ekstergescliotler De eerste letters van do 13 woorden vormen het woord slakkenhuisje- 1 Heb je de oplossing ook zó gevonden? 315

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12