VAN HAVER TOT MOUT DINSDAG 8 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 DE AANTREKKELIJK HEID VAN DE K.V. Leidersvergadering van de Ned. Herv. Knapenbond op Geref. Grondslag Drukbezochte vergadering te Gouda DE KATHOLIEKEN EN DE REGEERING POLITIEKE REDE VAN PROF. AALBERSE Een economisch meeningsverschil Het politieke conflict De Leidersvergadering van de Neder!. Knapenbond op Geref. grondslag werd Za terdag te Gouda gehouden. De voorz., de heer M Noteboom uit Hilversum sreekt na opening een kort ope ningswoord. Hij wijst op den groei van ons werk en op den ernst der tijden De geschie denis van Elia toont ons ook donkere tij den. Elia is soms zwak van moed en klein van krachten. Maar God leert hem, dat Gods Koninkrijk niet ligt in kracht en geweld maar in het suizen van een zachte stilte. Hij moet zijn dienstwerk weer hervatten. Ook wij hebben dikwijls een ontmoedigend Werk onder de knapen. Maar moedig heb ben we voort te gaan. Al zien we niet da delijk vrucht op ons werk, God staat voor Zijn werk in. Voortgaan in Gods kracht. De secretaris, de heer C. Blokland, uit Zegveld, leest de notulen en houdt zijn jaarverslag Uit dat verslag blijkt, dat het aantal vereenigingen momenteel 81 bedraagt met een aantal leden van ruim 1800. Van het Leidersblad verschenen vijf nummers. Het blijkt dat dit blad in een groote be hoef te voorziet, wat ook uit de verg naar voren wordt gebracht. Het jaarboekje met de verschillende gegevens van de Herv. Geref Bonden verscheen ook weer. De penningmeester, dp heer F. W. Kore- vaar, uit Schoonrewoerd. brengt zijn jaar verslag uit als penningmeester-administra teur. Uit het verslag bleek dat de Bondskas een batig saldo had van f 542,83, terwijl dat van Ons Knapenblad bedroeg f 496,42. Door den heer Z. H d e G r o o t, te Rotter dam, werd mededeeling gedaan over den stand van den Bondsboekhandel. Ook hier mede loopt het naar wensch. Het voordee- lig saldo kon vastgesteld worden op f 90,80. waartoe het werk der vertegenwoordigers in de ringen veel heeft bijgr ogen De voorz. dankt allon die 1 verslag uit- brachten en geeft nu het woord aan Ds. B. v. G i n k e 1. te Gouda, tot het houden van zijn referaat: D« aantrekkelijkheid onzer Vereenigingen Door het houden van een referaat als dit, aldus spr., komen we met beide beenen op de practijk van het leven en dan in een kring van deskundigen, maar het is uiterste noodzaak, dus kan het. ook vruchtdragend zijn. De aantrekkelijkheid moet bjj onze Ver. op de tweede plaats komen. De eerste taak is het vormen der jongens Ze zelf standig maken in het onderzoeken der H. Schrift en bestudeeren van andere onder werpen. Dit is het principieel verschil van ons werk met dat van het N. J. V. Daar is het eerste taak door aantrekkeijkheid de jongens te grijpen en vast te houden. Men is daarin goed geslaagd. Maar bij ons is dat niet hoofdzaak. Wij hebben jongens van Christelijken en inzonderheid van Geref. huize. Zij komen naar de K. V. voor hun opvoeding. Beantwoordt de practijk hier wel altijd aan? We mogen hier niet onverschil lig tegenover staan. De zaaier uit de gelij kenis strooit zaad uit. Zoo ook wij als lei- de& In de behandeling der stof en de sfeer op de Ver. moeten de jongens zich thuis voelen. De knapen moeten voelen dat het hun eigen Ver. is, waarvoor en waarin zij werken, waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Aan een goede sfeer kan veel ontbreken. Is er b.v. geen orde op de K. V., dan is de sfeer reeds bedorven Onze jongens komen in aanraking met Gods Woord. Hoewel bij het eene vak meer toegelaten kan worden dan bij het andere, mag toch nooit wanorde heerschen. Die orde moet echter niet bereikt op schoolmeesterachtige wijze. Dat maakt niet aantrekkelijk. Dan moeten de knapen naar de K. V. van thuis, maar de knaap gaat zoo het werk op de Ver. beschouwen als een noodzakelijk kwaad. We moeten ds jongens duidelijk maken dat het Chr. ge loof ook voor hen is. De leider moet steeds toonen de meerdere te zijn van den knaap, maar ook zijn vriend. Er moeit samenwer king zijn tusschen beide, samenwerken voor hun vereeniging. Er moet tucht zijn. Hoe dat te bereiken? Dat hangt veel af van de persoonlijkheid- van den onderwijzer. Hij moet de jongens ziel naderen. Niet iedereen kan dat Aanleg alleen is echter niet voldoende We moeten woekerpn met de ons gegeven talenten: be langstelling hebben in het jongensleven; correct zijn in optreden en manieren en in berispingen. Een leider moet iemand zijn, die weet wat hij wil. Een leider zonder órde is ook niet naar den zin van de jongens. Het voornaamste voor een leider is zeker wel, dat hij een man is van eerbied in zijn bidden en lezen van Gods Woord. Hij moet kort zijn in zijn bidden, maar ook in zijn inleiding. Een Bijbelbespreking van een uur is te lang. Ook in de pauze wake men voor losban digheid. De leiding mopt. ook dan in de handen van den leider blijven. Een heel geschikt' moment is die pauze om met de jongens te spreken over dingen uit hun leven, over een boek dat ze gelezen hebben. Hoe te handelen met lastige jongens? Zij kannen zooveel bederven. We moeten ook deze jongens onder onzen invloed zien te krijgen. De leider zelf kan oorzaak zijn. Daarom neme men deze jongens eens apart. Als uiterste redmiddel spreekt men met, de ouders. Helpt, ook dat niet dan verwjjdere men de van de Kn. Ver. Bij onze werkwijze bedenke men, dat onze K. V. geen school en geen catechisatie is. De onderwijzer onderwijst naar vaste methoden.- Catechisatie leidt op voor belij denis des geloofs of mondig deelnemen aan bediening des Woords en Sacramenten On ze Bijhelbespr. is geen school en geen cate chisatie, maar een verlengstuk van de huis kamer. Daar wordt het Woord gelezen, op de K. V. ook, maar daar tevens verklaard. De leider moet den Bijbel dicht bij den knaap brengen. Daartoe moet thuis de stof goed bestudeerd, met eerbied en onder ge bed. Is de inleiding goed dan volgt de be spreking vanzelf. We hebben ons te wach ten voor een preek. De inleiding moet er steeds op ingericht zijn om bespreking ait te lokken. De knaap moet er zelf bij be trokken zijn. Na de pauze komt soms Vad Gesch. of Kerk-Gesch. Dat ontaardt echter dikwijls in het paraphraseeren van een gedeelte uit .een boekje. Wel moeten we de knapen aan het opstellen maken zetten. Toch zou spr. het beter achten als we h.v. met de knapen Ons Knapenblad lazen en bespraken op de K. V. Daartoe moot het abonnementsgeld van het Knapenblad in de contributie inbe grepen zijn. dan las iedere knaap het Kna penblad. Het Leider zijn geeft vele moeilijkheden, die ook in dit referaat niet zijn opgelost Het werk is oneindig veel moeilijker dan onder Jongelingen Spr. gaf zijn persoonliike meening met voorbeelden uit eigen practijk. In de groote zaal van Krasnwpolsky had de R.K. Kiesvereeniging te Amsterdam gis teravond oen openbare samenkomst belegd, de voorzitter van de R.K. Kamerclub, Prof. Mr P. Aalberse, een politieke rede (gesproken heeft rn verband met het con flict tusschen die R.K. Staatspartij en de regeering in Juli van dit jaar. Prof. Aalberse verdeelde zijn rede in twee hoofdstukken, het eerste handelend over het economisch meeningsverschil tusschen de Kath. Kamerfractie en het kabinet, net twee de betreffend»? het poliUek conflict, dat op 23 Juli is uitgebroken. Economisch meeningsverschil Zijn beschouwing over het economisch meeningsverschil tusschen kaïbinet en Ka tholieke Kamerfractie openend, zeide spr., dat dit geschil minder breed dan diep is er. ven nog meer prinoipieele dan practisohe beteekenis is. Dit Economisch meeningsver schil betreft allereerst de opvatting omtrent oorsprong, wezen en verloop der wereld- De huidige crisis vertoont een gehee1 an der beeld, anders in oorsprong, daarom ook andbtrs in verloop dan vroegere crises. Dr. Colijn heeft dit zelf erkend, toen hij de hui- crisis karakteriseerde als een structu- reele crisis. Maar het ware dwaasheid, allen economisohen nood aan die regeering te wijten. Het oenige verwijt, dat de regeering gemaakt kan worden 'is, dat zij te lang heeft gewacht, de uit deze structureele crisis noodzakelijkerwijs voortvloeiende consequenties te trek- Spr. merkte o.a. op, dat <ïe R.K. Staats partij omtrent de crisis en haar bestrijding andere inzichten heeft dan in regeerlngs- kringen tot uiting is gekomen. Te weinig ordt rekening gehouden met e veranderde toestanden op internationaal gebied. Prof. Aalberse was van meening, dat, indien goen consequente deflatie- politiek wordt toegepast devaluatie onvermijdelijk zal zijn, al is hij zeker niet de overtuiging toegedaan, dat de valuates blijvende verbetering zal scheppen. Spr. gaat uitvoerig na de voorgeschiedenis van het conflict op 23 Juli 1.1. en het stand punt, dat hij vooraf had ingenomen tegen over de economische moeilijkheden. Het politiek conflict In het tweede deol van zijn rede beant woordde Prof. Aalberse de vraag, hoe het mogelijk-isgeweest, dat uit het economisch meeningsversohil tusschen kabinet en Ka tholieke Kamerfractie, een politiek conflict kunnen ontstaan. Hieromtrent zijn In de afgeloopen maan den tal van legenden gevormd. Een van die legenden is, dat de Katholieke Kamerfractie doelbewust dit conflict zou hebben uitgelokt Db waarheid is echter, dat de fractie hei conflict noch uitgelokt, noch zelfs veroor zaakt heeft Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat zij het niet heeft tegengehouden De eigenlijke oorzaak van het poli tiek conflict lag in het meeningsver sohil over de economische politiek. De aanleiding was het stellen van de vertrouwenskwestiieu Dat do vertrouwenskwestie wel de gelijk was gesteld, werd aanvankelijk door een ieder zoo begrepen. Eerst toen het mis was geloopen, werd dit anders, Spr. wees er op, dat de pogingen om eer nieuw kabinet te vormen schipbreuk hebb-i geleden, omdat alï:ien de S.D.A.P. bereict was met do Katholieken samen te werken, en daartegen bestonden overwegende b" zware n. Inzake de houding vern de Katho lieke Kamerfractie ten aanzien van het huidige kabinet verwijzende naar zijn desbetreffende verklaring in de Kamer afgelegd, zei Prof. Aalberse, dat de fractie de ervaring rijker is geworden, dat de tijd voor de vorming van een nieuw kabinet, meer in den geest der Katholieke inzichten, nog niet is ge komen. Voorts zijn er in het regee- ringsprogram aanvullingen verwezen lijkt, welke het meeningsverschil tus schen de R.K. fractie en het kabinet verkleind hebben. Waar de alge- raeene inzichten en opvat tingen echternietveranderd zijn, is er van de oude span ning nog wel iets overgeble- Niet elke spanning behoeft eohter tot een conflict te leiden, en zeker niet tot een on tijdig conflict. Die positie van de R.K. Kamer fractie is naar het oordeel van Prof. Aal berse door het gobeurde zeker niet ge schokt; men weet thans, dat er een grens is, die zij niet wil overschrijden. SAINT SAENS' 100ste GEBOORTEDAG „Le Mendelssohn f rang ais" Een geniaal schepper en groot toonkunstenaar De Fransche muziek-werold maakt zich gereed om 9 October den lOOen geboortedag •an Charles Camillo Saint-Saëns te herdon ken en wel met zulk een grooten luister, dat hier haast wel van een nationaal feest kunnen spreken. Want. Saint-Saëns néémt de Fransche muziekgeschiedenis zulk een plaats in, als weinig componisten vóór zijn tijd ooit hebben gehad. Op 20-jarigen Leeftijd het Conservatorium te Parijs verlatende, met 2e Pnx de Rome, n hij reeds drie jaar later in aanmer king om de bekende organisten-plaats in de schoone Madeleine te bezetten en mede door zijn concert-reizen werd hij alom be kender en beroemder als organist en pianist Zelfs als componist trad hij spoedig op den •oorgrond. Zijn bekende Symphonie in Es majeur voltooide hij reeds in 1855. Allengs trad hij in belangrijke functies in 't openbaar muziekleven. Als dirigent liet hij 't publiek veel kennis maken met zijn eigen wecken, die hij op allerlei gebied, in strumentaal zoowel als vocaal gecomponeerd had. Zijn vitale geest begaf zioh op elk terrein 1 bezien we de zeer lange reeks van zijn werken, dan zullen we bemerken dat hij, die het voorrecht had zulk een hoogen leef tijd te mogen bereiken, ook werkelijk een all-round musicus was. Bewoog hij zich eerst op 't terrein van in strumentale muziek, zoo zien wij hem einde lijk in 1872 als opera-componist optreden, met zijn „La Princesse jaune", welke ge volgd werd door „Le Timbre d'Angent" (1872), Etienne Marcel (1879), Henri VIII Proserpine (1887), Ascanio (1~ Phryné (1893) etcZijn meest bekende en ook in andere landen opgevoerde opera „Samson et Dalila" (1877) behoort werkelijk tot de meesterwerken op 't gebied van het „drame-lyrique". Ook het gebied van kerk-muziek bedecht hij met enkele Missen op. 4 en een Kerst oratorium op. 12. Verdere vocale werken zoo als z'n Requiem, Tantum, Ergo, Motetten enz. zijn niet zoo bekend als zijn opus 45 „Le Déluge". Wie onzer heeft nog nooit het bekende prélude hieruit gehoord! Van zijn 3 symphonieën is wel opus 78 de zg. symphonie met orgel, het bekendst geworden. Ook zijn „Poèmes" en „Scènes lyriques", zooals „le Rouèl d' Omphale", „la jeunesse d'Hercule", „Phaëton", en de ka rakteristieke „Danse Macabre" prijken nog steeds op de internationale concert-program ma's, evenals zijn piano-concerten, het gees tige „Carnaval des Animaux", de „Suite Al- gérienne" en diverse werken voor viool en orkest., waaronder de „Havanaise". Beschouwen we op t oogenblik het oeuv. van Saint-Saëns da« kunnen we zeggen, dat zijn dood een tijdperk afsluit van de Fran sche klassfléke school. Zijn werken zijn echter, hoewel typisch Fransch van ver zorgdheid, diep doordrongen van klassieke maar hij hoopt, dat God kracht mag geven aan Leiders tot dit moeilijke werk. Een aangename bespreking volgde op dit onderwerp. In de pauze had de bestuursverkiezing plaats. Als voorz. werd herkozen de heer Noteboom. De heer De Groot werd eveneens herkozen, .terwijl in de vacature- Willemse gekozen werd B. G. D e e t m a n uit. Elburg. Na bespreking van enkele huishoudelijke zaken sloot de heer Neerings uit Dor drecht de vergadering met dankgebed. Een dertigtal aangesloten vereenigingen waren vertegenwoordigd. Het was een aangename en leerzame ver gadering. KUNST EN LETTEREN Saint Saens Duitsche toonkunst (Bach, Beet/hoven); dik wijls merken wij echter een groot tekort aan warmte op, vandaar ook dat de zoo vaak gebruikte bijnaam van „Le Mendels sohn francais", zeer juist den geest van Saint-Saëns' muziek typeert. De vereering, welke Saunt-Saëns geniet in Frankrijk, lijkt voor ons Hollanders te buitengewoon, doch verplaatsen wij ons i: den Franschen geest, dan kunnen wij zeg gen- hij is en blijft het voorbeeld van de typisch Fransche school; hij vertegenwoor digt. met zijn muziek den Franschen geest zooals wij dien al kennen uit de literatuur, zcoals we drie ook al kennen uit de sohilder- kunst, zooals we die ook al kennen indien men jaren in Frankrijk gewoond heeft en weet, dat do Franschman een Zuiderling is en van melodie houdt en een groote ver eering heeft voor één van zijn zonen, die Frankrijk met eere over de grenzen kan vertegenwoordigen. Zoo correct en zwierig els een Fransche kpllner u een schotel kan presenteeren, zoo correct en zwierig presenteert u Saint-Saëns één zijner walsen of baracarolles. 't. Is alles net, keurig in orde, een tikje zwaarmoedig heid hier en daar, maar vooral niet te diep gaand. Zoo gesoigneerd cils de gentleman Saint- Saëns, zoo zijn ook zijn schoppingen. Ondanks deze legenstellingen met onze Noordelijke opvattingen, kunnen en moeten we terecht zeggen: hij was een geniale schepper, hij was een groot toonkunstenaar, hij is de vertegenwoordiger van de Fransche school van 18501900. Persoonlijke vergelijkingen met andere groote toonkunstenaars kunnen we niet ken. De persoon van Saint-Saëns, is daar voor te Fram.oh, zijn scheppingen daaren tegen zijn een goed voorbeeld, van wat een degelijk en grondig onderlegd vakman ver mag, indien hij een groot talent bezit. Zoo sloot dam 16 December 1921, 's avonds te 11 uur één van do meest vereerde Fransohe toonkunstenaars de oogen. In zijn hotel te Algiers, waar hij geregeld zijn rustperiodes nam, is hij na zijn gebruikelijke spel domi no, 's avonds toen hij zich te bed begaf, door een beroerte getroffen en overleden. De Fransche toonkunst verloor met hem, één van zijn achfbaarste leden en één van de. grootste toonkunstenaars van dien tijd. En nu maakt geheel Frankrijk zioh op deze man te eereri. 9 October wordt de „Samson ct Dalila". in de Parijsche opéra WOENSDAG D OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRY-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst ol.v. Ds. P. N. Kruyswijk. 11.00 Zang door T. Schook (sopraan). A .d. vleugel: C. Wal- ler-André de la Porie. 12.15 Gram pl. 12.30 Kwintetconcert olv. P. v. d. Hurk. 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor jeugdige postze gelverzamelaars. 3.003.45 Orgelspel L. Blaauw. 4.00 Trio Beute-Zepparoni-Eerg- hout. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalf- uur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Reportage. 7.30 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV-Orkest olv. P. v. d. Hurk. 9.00 Voor jonge menschen. 9.30 Ver volg concert mmv. Elsa Nolthenius (piano). (Om 10:00 Berichten). 10.30 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.30 Gram.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: H. Wiggelaar (viool), D. Wins (piano), Prof. R. Casimir (lezing), S. Sipos (cym- ball) en C. Steyn (orgel) en VARA- Maandrevue. 12.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 12.30 Gram.pl. 12.45 De Flierefluiters olv. E. Walis, mmv. B. v. Dongen (zang). 1.301.45 Gram.pl. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 E. Walis en zijn orkest. 6.30 RVU. Dr. J. Presser: Rondom Abessinië. 7.00 Gevar. concert. 7.30 Interview van Capablanca. 7.50 Gram.pl. 7.57 Herh. SOS-Ber. 8.00 Nieuwsber. A.N.P. 8.05 Residentie-orkest olv. L. Ruygrok, mmv. Julie de Stuers (zang). 9.00 VARA-Varia. 9.05 „De anal- phabeet", spel van F. v. Vliet. M.m.v. het VARA-Tooneel. 9.30 VARA-Orkest olv. H. d. Groot, mmv. Maartje Offers (alt), R. Bourlier (bariton) en Th. v .d. Pas pianobegel.). 10.30 Fragm. „De kunst op zijn kon", revue uit Krasnapolsky te Am sterdam. 11.10 ..De stem", spel van Revek. Mmv. het VARA-Tooneel. 11.30 Gram.pl. en orgelspel J. Jong. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel. 12.50 Orkest. 1.50 Gram.pl. 2.25 Voor de scho len. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. Orkest Eastbourne. 5.05 Western Studio Orkest. 5 35 De Alphas. 6 20 Berichten. 6.50 Zang. 7.10 en 7.25 Lezing. 7.50 Het New Geor gian Trio. 8.20 „The circle", van Somer set-Maugham. 9.50 Berichten. 10.20 „Ita lian Wine Harvest", gevar, concert. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pL 12.35 Orkestconcert olv. Touche. 5.20 Gram.pl. 8.20 Zang. 9.05 „Le faiseur", spel van Balzac. 11.1012.35 Dansmuziek. KALÜNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijk orkest. 2.20 L. Preil's orkest. 4.204.50 Gram.pl. 7.20 Saëns-concert. 8.55 Repor tage. 9.4010.20 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 8.55 Zang en cello. 12.35 Weragkamerorkest. 3.35 Pianorecital. 4.20 Omroeporkest, kapel en solisten. 6.20 Mozartconcert. 7.35 Zie Deutschlandsender. 8.05 Programma voor soldaten. 9.5011.20 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Gason. 1.502.20 en 5.20 Gram.pl. 5.50 Pianorecital. 6.20 Gram.pl. 6.35 Vioolrecital. 6.50 en 7.35 Omroeporkest olv. Gason. 8.20 Cabaret. 9.20 Mandolineconcert en zang. 484 M.: 12.20 en 1.302.20 Gram.pl. 5.20 Omroep orkest olv. Gason. 5.50 Gram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.05 Vioolrecital. 8.20 Sym- phonieconcert. 10.3011.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Rijks zending: Das Jahr im Lied. 8.05 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.35 Olympia- Dienst. 9.50 Zang en piano. 10.05 Weer bericht. 10.2011.20 „Perseus und An dromeda", oratorium van Handel. opgevoerd in een ongelooflijk rijke bezet ting, met de beste zangers van Frankrijk (Georges Thill zingt de Samson partij) en bijgewoond door Lebrun en zijn ministers, en zoo voort. Door geheel de provincie worden diverse andere werken van hem opgevoerd. Expo sities van zijn manuscripten en herinnerin gen en diverse Saint-Saëns-festivals w±róei reeds aangekondigd en als kroon op al deze feestelijkheden zal er naar alle waarschijn lijkheid een concert gegeven worden van de voornaamste orkestwerken met Toscanini als dirigent en de nestor der pianisten, Pa- derewski, als solist. Een groote, nationale huldiging van één van Frankrijks muzikaalste zonen. J. J. BIESELAAR Journalistieke „ups and downs" Een lange weg van silo tot pak Wist U, dat Neen, U weet vermoedelijk tóch niet, hoe havermout wordt gemaakt en u weet vrij zeker niet, dat de bekende Quakers haver- hout van korrel tot mout tegenwoordig ook te Rotterdam gefabriceerd wordt. Wij hebben dezer dagen op verzoek van de Quaker Oats Graanproducten N.V., een journalistiek bezoek gebracht aan de fa briek, die aan de Brielsohelaan en, wat de waterzijde betreft, aan de Maashaven, vlak naast het bekende groote Graansilogebouw, sinds enkele maanden in werking is en thans geheel gereed gekomen is. De fabriek is de vroegere rijstpellevij van de firma Van Sillevoldt en dit gebouw bleek zich uitstekend te leenen voor de in richting van zulk een modern bedrijf voor havermoutfabricage. In groote lijnen is bij de inrichting het systeem gevolgd, dat ook in de verschillen de Quakermoutfabrieken in de Ver. Staten wordt toegepast. Maar het spreekt wel van zelf, dat er heelwat kwam kijken vóór de geheele ingewikkelde machinerie, zooals die in het reusachtig gebouw, met zijn zes ver diepingen, op zoo voordeelig mogelijke wijze moest worden opgesteld, volkomen in elkaar greep en in elkaar paste. Thans loopt echter alles zonder onderbre king en wie het gansch aparte genoegen heeft gesmaakt om het heele op een kleine uitzondering na automatisch verloopende proces te volgen, van het punt af, waar de ruwe haver uit de silo op een loopenden band in een ononderbroken stroom komt binnenglijden, tot waar het produet auto matisch gewogen en door jonge meisjes :n de bekende kartons met het Kwakerfiguur tje wordt verpakt, voelt zich verrijkt met een zeer bijzondere ervaring. Wij werden door eenige heeren van de Quaker Oats, waarbij de heeren C. J. N o 11, directeur en A. van Noort w ij k. gedelegeerd commissaris, de leiding hadden al bij het Spido-bootje aan het Willems plein ontvangen en vandaar naar de Maas haven vervoerd, om vlak voor de fabriek, die over een eigen aanlegsteiger beschikt, te embarkeeren. Een korte wandeling bracht ons via de Brielsche laan op het fabrieks terrein, waar wij in het ververschingsge- boinv werden uitgenoodigd Ons in een helder witte fabrieksjas en pet te kleeden, omdat de tocht hier en door nogal stoffig beloofde te zijn. De weg van silo tot pak Na het genot van een kopje koffie, met een paar werkelijk smakelijke havermout- koekjes, kon de reis een aanvang nemen. Zooals wij al opmerkten, was die tocht heel interessant. In groote lijnen geschetst berust de werk wijze op een in elk stadium van de haver moutfabricage, door middel van stoom- en eleetricifeitskraoht, omhoog voeren van 't in bewerking zijnde product, om het dan, gebruik makend van het gratis vervoer, flat de wet der zwaartekracht beschikbaar stelt, van het eene werktuig naar het opvolgende te laten verhuizen. Deze weg van silo tot pak is niet korter dan 490 meter! Onze weg door het fabrieksgebouw was. in overeenstemming daarmede, een van „ups and downs", van stijgen en dalen en als men nu weet, dat de bezichtiging van het geheel enkele uren in beslag nam, be hoeven we niet te zeggen, hoe welkom het oas was, dat de opgaande beweging telkens per lift kon geschieden. Reinigingsprocessen Als de ruwe haver uit de silo in de „mo len" komt ja, in Amerika, de bakermat van de havermout, noemt men een derge lijke fabriek een molen, hoewel het toch eigenlijk in de voornaamste plaats geen maalproces betreft als de ruwe haver uit de silo de fabriek wordt binnengevoerd, Ls ze nog allerminst geschikt om dadelijk de eigenlijke bewerking' tot mout te onder gaan. Ze moet, na gewogen te zijn, eerst een uitgebreid stelsel van zuiveringsinstal laties passeeren, die op de verschillende verdiepingen zijn opgesteld. Eerst wordt zo over sterke magneten ge leid, want metanldeeltjes zouden fataal voor de machinerie der werktuigen zijn. Na de magneten volgt een stel separators voor de eerste verwijdering van stof, stroo, zand en steenen. Een stroolczer komt vervolgens aan de beurt in het zuiveringsproces en dan pas seert de haver een tweeden separator, die wegneemt, wat de eerste nog mocht hebben overgelaten. Men heeft dan de enkele haverkorrels, rnaarde mogelijkheid bestaat, dat daar nog onkruidzaden tusschen zitten. Om die onkruidzaden te verwijderen heeft men sor- teermachines bedacht, die hun werk uit stekend verrichton. De eigenlijke bewerking Hierna staan wij aan het begin van de eigenlijke bewerking van de haver. Deze met nu n.l. in oververhitte lucht geroosterd worden. We hebben dat proces even van nabij gadegeslagen, maar dan ook slechts even. want de tropische hitte, die in deze over drie verdiepingen verdeelde inrichting heerscht, is moeilijk te verdragen. Dc bedoeling van dit roosteren is de kor rel te doen krimpen, zoodat hij los in het kaf komt te liggen. Een koelproces volgt nog en vervolgens een eindreiniging door lucht en een ingenieuse sorteering naar de grootte van de korrels, alsmede nóg eens een magnetische behandeling, omdat er metaalslijtsel van de reeds gepasseerde ma chines, losgeraakte boutjes e.d. in de ge zuiverde haver zou kunnen zijn gekomen En dan komen dc korrels in de pclma- chines. Het gepelde maar nog met kaf ver ontreinigd product passeert vervolgens weer aspirateurs en polijstmachines en komt dan in een reeks vacn 24 sorteermachines, die gepelde en ongepelde korrels van el kander scheiden. De haverkorrels, welke voor vlugkokende havermout bestemd zijn, ondergaan nu de bewerking, die hen beter toegankelijk maakt voor dc inwerking der stoom in het nu volgende bewerkingsstadium. Zij wor den n.l. in een ingenieus, bedachte snij machine midden door gesneden. Het stoomen van de haverkorrels is on middellijk verbonden met het pletten ervan tot de ieder uit ervaring bekende mout door middel van walsen, waartusschenuit men de vlokken klaar voor de keuken ziet vallen. De havermout, die daarna nog een zeef passeert, voor de sorteering van te groote of te kleine vlokken, is dan nog gloeiend heet door de stoombewerking. Daarom pas- VALSCHE MUNTERS AAN DE GRENS De Belgische politie is er in geslaagd in een grensdorp bij Liraburg een persoon te arresteeren, die in zijn woning talrijke val- sche Nederl. rijksdaalders blijkt te hebben gemaakt. Een andere inwoner, die de val- sche rijksdaalders in Limburg uitgaf, is in zijn woning niet teruggekeerd en wordt nu aoor de Belgische en Nederlandsche poli tie opgespoord. Uitsluitend verkrljgb Misschien nog we! koorls ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver-; koudheid. Na Uw verkoudheid j zult U met zo velen zeggen: Zo n Aspirientje helpt toch maar.' verkrijgbaar In de oranja-bandbulsjes van I De storm van 23 September Schip vermist. Op 6 September is het vrachtschip „Noordster", schipper J. Huikema, uit Gent vertrokken met bestemming Stads kanaal. Het sohip was geladen met 1462 baal slakkemeel. 't Laatst werd het tijdens den hevigen storm van 23 September benoorden Medemblik gezien. Sedert dien beeft men niets meer van het schip ver- seert ze nog een koelinstallatie alvorens ze alweer automatisch, wordt vervoerd naar de vul- en pakmachines. Alleen bij deze vul- en pakmachines is de handenarbeid weer ingeschakeld; dit is het eenige verschil met het productieproces in dc groote fabrieken der Ver. Staten. Hier worden dc kartonplaten door meisjes op dc loopende band gelegd, waarop één sluiting dan automatisch wordt dichtgeplakt Auto matisch geschiedt ook rle vulling, maar écn meisje heeft tot taak geregeld steekproeven te nemen of dc machine geen volume- en dusgewichtsfouten maakt. Nadat de bovenkant der kartons eveneens automa tisch is dichtgeplakt worden de sierlijke pa pieren omslagen, die automatisch gesmeerd zijn, er met de -hand omgelegd. Dat dat laatste met de hand gebeurt, is, naar ons verzekerd werd, een voordeel voor de houd baarheid van het product, omdat de graan- mot zeer slim is in het vinden \an ook maar de kleinste opening om er haar eieren in te leggen, die dan weldra de larfjes leve ren, die in korten tijd groote verwoestingen in alle graanproducten kunnen aanrichten. Nog andere kanten van 't bedrijf Wij zouden nog veel bijzonderheden over proces „van haver tot mout" kunnen ver tellen, maar de lezer zal wel de overtui ging gekregen hebben, dat hier een belang rijk en interessant bedrijf in gang is geko men, waarin uiterst vernuftige vindingen worden toegepast om uit het ruwe mate riaal het smettelooze en hij uitstek smake lijke product te verkrijgen, dat niet alleen als ontbijtvoedsel maar ook in velerlei anderen vorm geschikt is om een rol te spelen in het dagelijksch menu. Van tijd tot tijd wordt de geheele fabriek door. he.etelucht-machines op zeer hooge temperatuur gebracht, om insecten en para sieten, die altoos onze graanvoorraden be dreigen, te vernietigen. Ook in de hygiënische zorgen voor de hon derd man Nedorlandsch përsohecl is keu rig voorzien. Wij zagen o.a. een reeks in-, stallaties voor het automatisch wegkloppcn en wegzuigen van de stofdeeltjes, die de lucht bezwangeren en bij het einde van onze tocht door de fabriek is ons in het rustige moderne schaftlokaal gelegenheid geboden om een lunch" te gebruiken, waarin de Quakerproducten de voornaamste rol speel den. Lunch met Quaker Ful-O-Pep kip Wij gebruikten daar n.l. niet alleen wat Quaker-porridge, Quaker-flensjes, Quaker beignets en Quaker-pudding maar ook Qua ker melk-macaroni en Quaker-Puffed Rice (gepofte rijst) twee producten die niet hier, maar in het buitenland worden gemaakt en zelfs Quaker Ful-O-Pep- kip plus. dito eieren, d.w.z. vleesch en eieren van kippen, die met '11 nevenproduct van de havennout-fabricage zijn gevoederd klaarblijkelijk met voortreffelijke resultaten. Wat het nevenproduct betreft, is het nog wel interessant mede l\? deel en, dat al wat van de haverkorrel niet gebruikt kan worden voor de mout-fabricage, in fijnge malen toestand als veevoeder wordt ver kocht, ter vermenging met ander voeder, waarvan 't dan nog een in meer dan één opzicht waardevol bestanddeel uitmaakt. Dat wij zelf Ful-O-Pep vrij vertaald: „lekker als kip" dc fabriek verlieten zuBk een lunch, kan men zich wellicht niet zoo gemakkelijk voorstellen. Men be- hoeft echter niet van ons aan te nemen, dat ook hier een ruime verscheidenheid uit één J grondstof in combinatie met andere te j verkrijgen is, want in een aardig verzorgd boekje getiteld Quaker Wenken voor de Ge- I zondheid, dut ons tevens werd aangeboden, treft men o.m. een keur van recepten aan, voor ontbijtgcrechten, soepen voorgerechten, nagerechten en gebak. Ons Quaker lunch-menu was slechts een groep uit de vele mogelijkheden die zich op dit terrein aanbieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9