MILITAIRE ACTIVITEIT IN ZUID-ABESSINIE DINSDAG 8 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Een veldslag wordt voorbereid Ook Aksoem is gevallen De Geneefsche besprekingen duren voort Aan het Zuidelijk front wordt tftwns door de Iialiaanschc troepen een groote activiteit ontwikkeld. De lijn Dolo-Jet is bezet door Italieansclie afdeelingen, die door vliegtuigen worden ge steund. De rechtervleugel der Abessijnsche strijd krachten ligt aan de rivier Ganale, de linker vleugel strekt zich uit over de Oostelijke bergkammen. Men verwacht, dat binnen veertien dagen een groote veldslag zai worden geleverd langs een bergrug ten Zuiden van Jijiga, dat Oostelijk van Harrar ligt. Er zijn aan wijzingen, dat meer dan 250.000 man dezen strijd zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling der Abessijnsche aanvoerders, tegen Womsdiag een legermacht van meer dan 150.000 man aan dit front bijeen te brengen, terwijl de Italiaansche troepen in dezen sector op honderdduizend man worden geschat. De laatste drie dagen zijn de Abessijnen wat teruggetrokken en hebben zij de plaatsen bij de grens van ItaliaanscJi Somaliland ontruimd. Gevaar van luchtaanvallen De Abessijnsche autoriteiten hebben Zon dag te Addis Abeba het vraagstuk der be scherming tegen luchtaanvallen onder de oogen gezien. De bevolking in de hoofdstad is niet op de hoogte van die successen der Italianen. De Britsche gezant te Addis Abeba heeft tot zijn regeering het verzoek gericht de Ita liaansche regeering te verzoeken tlo verze kering te willen geven de steden Addis Abeba en Dire Daoea (aan den spoorweg DsjiboetiAddis Abeba) niet te laten bom- barcteeren. Het verluidt, dat dit verzoek berust op oen door de buitenlandsche missies te Addis Abeba genomen besluit, met het oog op de belangrijke kolonies van buitenlanders te Addis Abeba en Dim Daoea. De verliezen van Adoea De correspondent van de „Exchange Tele graph" bij hat Italiaansche leger aan het Noord-Oostelijk front meldt, dat naar schat ting bij de gevechten om Adoea twee duizend Abessijnen zijn gedood. Men gelooft, dat de Italiaansche verliezen veel geringer zijn. Geen sluiting van Suezkanaal Een groep Fransohe juristen heeft een rap port uitgebra-cht aan de Suez-kanaal-Mij, waarin zij tot de conclusie komen, dat de Vólkembond geen sluiting van het kanaal Voor Italiaansche troepen kan bevelen. De Italiaansche vloot in de Roode Zee De „Times" meldt uit Port-Saiidi, dat thans ?5 Italiaanschla oorlogsschepen in de Roode Zee liggen. Daaronder b'.-vinden aiöh de krui ser „Tananto" en vier duikbooten. De andere schepen zijn torpedojagers en kleinere hulp schepen. RAPPORT DOOR DE COMMISSIE VAN DERTIEN GOEDGEKEURD Opnieuw Fransch voorbehoud De commissie van dertien heeft na een sitting van twee uur, gedurende welken tijd hoofdzakelijk werd gedebatteerd tusschen Laval en Eden, het rapport over de schuld vraag in het Oost-Afrikaansche conflict goed gekeurd. De Fransohe vertegenwoordiger heeft zich eohter voorbehouden, het rapport zeifst-andiig te interpreteeren, zocdat de vraag volledig openblijft, welke con^ek wen ties de verschil lende regeeringen en de Volkenbond zullen trekken uit de aanwijzing van den aanvaller. Ook Aksoem, de z.g.n. heilige stad, is thans gevallen. De drie gebieden van Adoea, Adigrat en Aksoem, bevinden zich nu in han- den der Italianen. Mussolini zelf naar Adoea? De bijzondere correspondent van de „Daily Mirror" in Eritrea weet te melden, dat Mus solini binnenkort met een zeer snel vlieg tuig hier wordt venvacht om naar Adoea te gaan om daar het monument te onthullen voor de Italianen, die in 1896 hier zijn ge vallen. Dit monument wordt door de ovenvinnen- de troepen Adoea binnengevoerd Rome en de sanctie-kwestie Te Rome herinnert men er in bevoegde kringen aan, dat eventueele economische 9anctiemaatregelen v« Igens Mussolini met moed en discipline moeten worden gedragen. Indüen deze economische sanctiemaatrege len evenwel eventueei den vorm van een blokkade van Italië zouden aannemen en daarmede dus een militaii karakter krijgen, dan zal de houding van Italië gewijzigd moeten worden. Italië zou cjan niet d<' verantwoordelijkheid kunnen dragen voor een eventueele uitbrei ding van het huidig? zuiver koloniale con flict tusschen Italië en Abessinié op Europa Frankrijks antwoord aan Engeland Inzake wederzijdsche steun Het Fransohe antwoord op de Engelsche vraag, die op 24 Septcmlr/r mondeling door Sir Samuel Hoare g'*teld Is aan den Fran- 6chcn ambassadeur, betreffende wederzijd- sohen steun in bepaalde omstandigheden, is thans gelijktijdig in Londen en Parijs ge publiceerd. In dit antwoord wt rdt o.m. gezegd: De voorbereidende bijstand, die de Britsche Regeering voorstelt, meet verzekerd zijn, on verschillig of de aan\v.-lende staat lid is van den Volkenbond of met. De Fransohe regeering is bereid tegenover de Britsche regeering ae volgende verplich tingen op zich te nemen- 1. Ingeval een der lx ii'e mogendheden het noodzakelijk acht te lend, ter zee of in de lucht maatregelen te nemen, dde haar in staat moeten stellen zoo nood'ig bijstands verplichtingen uit te \oeren welke voort vloeien uit het Volkenbondshandvest of het verdrag van Locarno, zal zij over d):<ze kwes tie niet de andere mogendheid in overleg treden. Dezelfde maatregelen moeten genomen worden, wanneer een der beide mogendheden Jiet noodzakelijk aoht te land, ter zee of in de lucht maatregelen to nemen, om zich zelf in staat te stellen zoo noodig aan een toe stand het hoofd te bieden, waarin zij in over eenstemming met het Volikenlbondshandv -st gerechtigd zou zijn den bijstand van de an dere mogendheid te verkrijgen. 2. Het feit, dat de ccne dan wel de andere der beide mogendheden na deze beraadsla ging en de hieruit voortvloeiende overeen stemming de boven genoemde maatregelen neemt, zal in geen geval beschouwd worden als een provocatie die een derden staat reoht zou geven zijn internationale verplichtingen niet na te komen. 3. Ingeval een der bvde mogendheden aan gevallen wordt wegens de maatregelen, die zij na consultatie en overeenstemming geno men heeft, zal de gnuere staat haar bijstand vjyrleeiien. De Poolsche minderheid in Tsjecho Slowakije In een aantal Poclsche steden hébben massa-demonstraties plaats gehad tegen de chicanes, waarvan de Poolsche minderheden in Tsjeoho-Slowakije hebben te lijden. Bij de demonstraties is een scherpe pro test-motie aangenomen tegen de houding van Tsjeoho-Slowakije. In een vergadering te Chorzof is een motie aangenomen, waarin de boycot van alle Tsje chische waren en de uitsluiting van alle Tsjechische arbeidskrachten in Polen worden gecischt. Von Papens politieke activiteit No ar de „Times" verneemt, is Von Papen, Ó'ie verleden week naar Duitschland is ver trokken om de bijzetting van het stoffelijk overschot van maarschalk Van Hindenburg bij te wonen, tweemaal op bezoek geweest bij Hitier om daar de Oostenrijksch-Duitsche kwestie te bespreken. Men vermoedt dat in de komende dagen opnieuw met het Oostenrijksche gouverne ment zei worden onderhandeld over de voor stellen welke Von Ra^en heeft ontworpen. De „Times" merkt echter op, dat deze voor stellen van Von Papen persoonlijk zijn en niet door Hitier zijn gosanctionneerd. In Oostenrijksche rege3nngskringen is men niet geneigd op dergelijke voorsteilen in te gaan. wanneer niet ondubbelzinnig de Oos tenrijksche souvereinietoi:- wordt gegaran deerd. Het Duitsche Winterhulp-werk Morgen zal het Duitsche WintertiuIp-werk geopend worden met een redevoering van Hitler, die over alle Duitsche zenders worden uitgezonden. De rede zal om 12 beginnen en ongeveer om 1 uur 's middags eindiigen. Nieuw licht in Stavisky-zaak? De Parijsohe politie heeft in een safe-box die op naam stond vnn een zekeren Claude Philippe, mear in werkelijkheid toebehoorde aan Charles Pelissier, een zwendelaar, die in verbinding heeft gfstaan met Stavisky documenten gevonden, ('ie nieuw licht zullen werpen op de zwendeizaak Stavisky. De box werd gevonden m een bank op de Boulevard des Italiens. na de geheimzinnige ontsnapping van Pelissier uit het huis van bewaring te Parijs. Claude Philippe was de naam die Peli sier gebruikte voor een van zijn valsobe pas poorten. In de box lagen Fransohe en Belgische effecten en eonige stukken welke betrekking hadden op de Stavisky-zaak. In Madrid hebben de autoriteiten een an dere safe geopend, waarin de vrouw van Pelissier verleden jaar December juweelen ter waarde van 450.000 francs had gedeuo- neerd, maar er werden geen aanwijziinger» gevonden die naar Stavisky duidden. Kort Nieuws Te Athene hebben communisten dyna- mietpatronen geworpen tegen het Museum George I. Men brengt deze daad in vofrband met het komende plebisciet inzake den regeerings- vorm. In de eerste 9 maanden van dit jaa: zouden volgens do „Daily Express" 11 negers uit gevangenissen in dt Veiecnigde Staten zijn gehaald en door het publek vermoord. Gedurende het geheele vorige jaar hebben 15 lynchpartijen plaats gehad. Sedert 1882 zijn in totaal 4950 lynchmoor- den voorgekomen, welke slechts zelden doo" den strafrechter werden bestraft. BINNENLAND OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Benoemd tot Ridder In de Orde van Oranje- Nassau. C Kroon Jbzn. te Zuid-Scharwoude. Toeg-ekend ie dc aan de Orde van Oranje-Na?- sa.ii verbonden eeremedallle: in zilver aan: J H v Aken. te Gorinchem: in brons aan mej. M J Fruyt van Hertog, te HillesrersberijJ F :el der landmacht, tot res.-le-luit. I. bij en der artillerie, bU_lm 5de reg. veldartll- es.-majoor L 5 J M Tabbers der 2e kl. E A AANBESTEDING TWENTE KANAAL Ten bureele van den Rijkswaterstaat dis trict Twente-kö.nalen ie Zutphen is aan besteed het bouwen nabij Hengelo (Overusel) van een dienstgebouw, omvattende drie wo ningen, het verrichten van dt daar/o.r be- noodigdc grondwerken, het maken van rio leringen voor het dienstgebouw en ut uit voeren van bijkomende werken, behoorende tot den aanleg der Twente-Rijnkanalen. Ra ming 10.700. Aantal inschrijvingen 41. waarvan vijf ongeldig. Hoogste inschrijving N.V. Gewapend Betonbouw- en Asfaltbedrijf vh. P. Ebbinge te Enschedé voor 12.700. Laagste inschrijving W. H. Vissoher te 01 den zaal voor 9625. De -heilige stad'Aksoerrtj dicht "bij de grens van Erytreadie thans eveneens in 't bezit der Italianen moet zijn. VERGEMAKKELIJKING INNING ONBETWISTE GELDVORDERINGEN Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend Ingediend is een wetsontwerp, houdende maatregelen tot vergemakkelijking van ning van onbetwiste geldvorderingen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Wie togen een nalatigen schuldenaar een executorialen titel wil verkrijgen, moet afgezien van uitzonderingsgevallen hem dagvaarden. Dat dc schuldenaar er niet aan denkt de vordering te betwisten, dat hij enkel niet betaalt, omdat hij niet wil of niet kan, ontheft den schuldcischer niet van tie verplichting een contentieus geding te voeren. In de gerechtelijke statistiek weerspiegelt zich dit standpunt van ons tegenwoordig recht. Het aantal verstek zaken is zeer groot. In 1933 hebben de kan tongerechten en de rechtbanken onder scheidenlijk meer dan 54 pet. cn 53 pet. hunner vonnissen tegen défaiilanten ge- De practijk der verstekken heeft groot nadeelen. Zij voert tot verspilling van geld en arbeidskracht. De tallooze verstekzaken die de rollen overbelasten, dwingen rech ters en griffiers, als gold het werkelijke rechtsgedingen, gedurende gcruimen tijd ter terechtzitting aanwezig te zijn om aantal handelingen te verrichten, dio de houding van den gedaagde volkomen over bodig maakt. Doch onder de verstekprac- tijk, tot welke ons tegenwoordig recht dwingt, lijden wel het meest de schuld- eischers. Om tot hun recht te komen, zien zij zich genoopt een vrij omslachtige en kostbare procedure te beginnen. De uitgaven, die zij hebben te doen zijii vrij belangrijk en drukken naar verhou ding he.t zwaarst op de vorderingen van luttel bedrag. Het behoeft dan ook niet te verwonde ren, dat men in de kringen van handel en nijverheid op de bezwaren heeft gewezen, waarop vooral do gerechtelijke inning van kleine bedragen stuit. Maar aangezien de verstekpractijk, ook waar het om dc invordering van grootere bedragen gaat, in het algemeen tot minder gewenschte gevolgen voert, dient een wijziging, die het kwaad der verstekkeu tracht te keeren, alle aanspraken, ongo acht haar bedrag, te bestrijken. De voor gestelde wetsbepalingen zijn dan ook van toepassing op alle opeisclibare geldvorde ringen. Met den regel, dat een executoriale titel slechts als besluit van een gewoon geding in den vorm van een vonnis is te verkrij gen, wordt gebroken. Voortaan zal een nieuwe executoriale titel het dwang bevel op eenvoudig verzoek van den schuldeischer worden uitgereikt. De schul denaar mag echter niet aan het gevaar eener executie worden blootgesteld, zonder dat hij de gelegenheid heeft gehad, de b< weringen van den schuldeischer tegen te spreken. Daarom wordt hij met het inge diend verzoekschrift in kennis gesteld en wordt hem kennis gegeven van den termijn waarbinnen hii volgens de wet kan ant woorden bij procureur, indien het een reoht I HET BEZUINIGINNGS- EN VERSOBERINGS- WERK Belastingverhooging zonder krachtige aanpassing onaanvaardbaar Het streven van de Regeering is gedwarsboomd Het Verbond van Nederl. Werkgeve: heeft zich in een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het spreekt van een onaangename ontgoocheling, die het overkwam nu er vertraging in het be zuiniging; en versoberingswerk intrad. Het Verbond bekruipt de twijfel of de Regee ring de voorwaarden zal weien te scheppen om 't bedrijfsleven, dat reeds zes jaren cri sis kent, weder aan de slag te brengen. Men had een sneller tempo gewenscht. Met het economisch beleid der Regeering was men het in principe eens. De export, die ook volgens de minister-president noo dig is, kwijnt nog steeds, vooral door liet enorm hooge kostcnpeil. De kosten van levensonderhoud, van producten, onderhoud, reparaties cn overheidslasten moeten om laag. De nood is hoog gestegen, de belastingen worden verzwaard en vermeerderd. Reeds meermalen is \an Overheidswege gezegd, dat verhooging van belasting niet moge lijk was cn toch is nu in de Millioenennota een nieuwe verhooging van 1(3 milliöen aari gekondigd. Er is een begrootingstekort var 119 milliöen gulden, dat gedekt moet wor- De feiten van 1935 zijn in droeve tegen stelling met de perspectief, welke er zat in de millioenennota van 1934. De Regee ring heeft, volgens dit adres, zich er onvol doende rekenschap van gegeven, welke enorme gaten in ons economisch weer standsvermogen geslagen zijn. Zoolang niet in voldoende mate gestreefd wordt naar vermindering van gemeente lijke lasten of een drastische verlaging van loonen in beschutte bedrijven, de perspec tief ontbreekt voor lagere kosten en lasten een besoheiden voorstel om het uitkee- ringjpercentage van de sociale wetten van 80 op 70 pet te brengen op vrijwel eenstem mige aandrang van het parlement terug genomen moest worden, zoolang kan het bestuur van dit Verbond niet langer een tegemoetkomende houding tegenover ver dere belastingen aannemen. Steeds heeft het Verbond met bij an dere organisaties ongekende loyaliteit, de Regeering gesteund, doch het ver oordeelt thans de politiek, die belas tingverhoging zonder krachtige aan passing beoogt. Deze brengt ons steeds dieper in het moeras. Het streven van Dr Colijn en zijn afnht- genooten: verlaging van kosten en lasten stimuleering van elke normale tendenz tot vermeerdering van de bedrijvigheid, ook de wensoh van liet Verbond, is gedwars boomd en tegengewerkt. Gehoopt wordt, dat het niet verlamd is. Het Verbond spicekt de wcnsch uit, dat door cle Tweede Kamer, nu het Bezuini- gingsontwerp is aangenomen, ook verdere bankzaak, persoonlijk, indien het een kan tongerechtzaak betreft. Drieëlei is daar na mogelijk. Üf hij erkent gul en gaaf de aanspraak die de schuldcischer stelt tegen hem te hebben of althans een gedeelte daarvan: of hij erkent zc niet of niet vol ledig; of hij zwijgt. In het eerste geval staat aan de verstrek king van een dwangbevel voor het geheel of het erkende gedeelte der vordering nie's in den weg. De schuldenaar geeft immer* toe, dat hij den crediteur het gevraagde bedrag of althans een gedeelte daarvan t« betalen heeft. Daarom kan aan een na zulk een erkenning uit te reiken dwangbevel ook kracht van gewijsde zaak worden toege kend, behoudens de mogelijkheid daartegen beroep te stellen, gegrond op dc verwering, dat het antwoord van den schuldenaar ten onrechte als een volledige erkenning aangemerkt. Omtrent de oplossing, die in het tweede geval dient te worden aan von ril, kan men evenmin aarzelen. Daar de schuldenaar het bestaan van het door den .schuldenaar ingeroepen recht betwist, rest er niets anders dan de par tijen met haar geschil naar de terechtzit ting te venvijzen, opdat de zaak daar op de gewone wijze contradictoir worde afge- En als de schuldenaar verkozen heeft niet te antwoorden, staat hij gelijk met een gedaagde, die verstek laat gaan. Het is dus verantwoord den schuldeischer een dwang bevel uit te reiken, dat de kracht van een verstekvonnis bezit. De schuldenaar heeft het toch aan zichzelf te wijten, dat hij als een défaillant behandeld wordt. Zijn be voegdheid tegenspraak te voeren wordt bo vendien in den ruimden omvang geëerbie digd. Omdat het onder deze omstandig heden uitgereikte dwangbevel met een stekvonnis wordt gelijkgesteld, kan de schuldenaar daartegen op dezelfde wijze als tegen een verstekvonnis in verzet ko men. Hpt verzet brengt de zaak op de te rechtzitting. Daar wordt de strijd verder op de gewone, wijze uitgestreden. Slechts zal de schuldenaar, die <»n het introductiel rekest niet antwoordt gelijk de gewone dé faillant, de door zijn aanvankelijke onthou ding veroorzaakte kosten hebben te dra gen en dit, zoowel als hij het verzetproccs wint, als wanneer hij het verliest. In deze alleszins redelijke sanctie ligt een waar borg, dat een schuldenaar, die zijn belang begrijpt, de uitnoodiging om zich over het verzoekschrift van den schuldeischer uit te laten, niet onbeantwoord ter zijde zal leg gen. Aanspraken, die niet op geld luiden, zul len doorgaans min of meer ingewikkelde kwesties van feitelijken en juridieken aard doen rijzen. De uitvaardiging van dwang bevelen is daarom tot het gebied der geld vorderingen beperkt. Ter zake van laatst genoemde vorderingen kunnen deze bevelen echter steeds worden gevraagd, ongeacht het bedrag der schuld. Tweeërlei winst brengt het stelsel der dwangbevelen. Vooreerst zal het gros der verstek zaken vermoedelijk van de rollen verdwijnen, tengevolge waarvan de terecht zittingen belangrijk minder tijd in beslag sullen nemgn. aanpassingsmaatregelen aanvaard mogen worden. Aan elke twijfel dient een eind gemaakt Een doortastend bestuur mag thans niet noodeloos belemmerd worden; men moet het de kans geven zijn doelbewust streven in zoo kort mogelijke tijd te vol voeren. Want het gaat om onze volks welvaart, ons Volksbestaan. Verzwaring der lasten geeft geen baat; alles wat de bedrijvigheid belet zich te ontwikkelen, moet weggenómen worden, Uitvoertoeslag voor vleeschwaren Commissie van advies benoemd De Staatscourant bevat een ministerieele beschikking, waarbij ingesteld worden Com missies van Advies voor den toeslag bij d»n uitvoer van vleeschwaren, voor aangelegen heden betreffende de gemeentelijke keu ringsdienstcn, voor aangelegenheden betref fende verbetering van de varkenshouderij en betreffende saneering en verbetering van den rundveestapel, voor de vaststelling van de prijzen der varkens, bestemd voor de vleeschwarenfabrieken en slagers, voor de vaststelling van de prijzen der afvallen en voor pekelbereiding ongeschikte varkens, en voor aangelegenheden betreffende den uitvoer van spek. Tot voorzitter van deze commissiën heeft de Minister aangewezen den voorzitter van het bestuur der Stichting N'ederlandsche Veehouderij-Centrale. Grossierswinst op Margarine De marge is onvoldoeide Te Amsterdam heeft dezer dagen een bui tengewone verg ide»mg plaats gevonden /an den Nederlandschen Bond van Gros ;ie*s .'n Margarine (N-gini) ter Ltspreking var, den toestand, door de c.risiswetgeving ten aan- van h"* artikel margarine voor den bin- ncnlandschen grj.thsndel ontitaan. Tengevolge vin den contingerteering van dit artikel is nl. de winstmarge rn den gros- s.»: ver gedaald oentden het peil, waarop dc- distributie van margarine voor den groot handel nog loonei ri kan gesc.iiden. In de vergadering we-d om betoogd, dat een twee la> bekende margarine merken door de gros siers ad f0 96 cc- kp. worden 'ngekocht, ter wijl de voorgesehrp-cn verkoopprijzen resp. £0 98 en f 1.per kg bedragen. De bruto winstmarges, waaruit de groothandelaar zijn '"•'ten moet Ie<rkon voor opslag, transport cred'etverleeiiing, '-edragen dus resp. ca. en 4,2 pCt. Deze marge moet onvoldoen de geacht worden, mede gezien de laatste door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde bedrijfscijfers betreffende gros si .derijen in koloniale waren en aanver wante artikelen, die een exploitatiekosten percentage van 8,7 pCt. vermelden. Bovendien bestaan ernstige bezwaren te gen iet feit, dat winkeliers, die van fabri kanten rechtstreeks koopen, onbeperkte hoe veelheden kunnen betrekken, terwijl de grossiers streng gecontingenteerd zijn. De vergadering toonde zich zeer teleurge steld door een recente mededeeling van den Minister van Landbouw en Visscherij, dat deze geen aanleiding kon vinden, bij de mar garinefabrikanten aan te dringen op verhoo ging van de grossierswinstmarge en besloot, namens de vereeniging een audiëntie bij den minister aan te vragen. zegt' In Streefkerk is een landarbeider erf genaam geworden van zijn werkgever, die hem anderhalve ton (anderen zeg gen een half milliöen) vermaakte. Men zou dus zeggen, dat rijlt worden geen kunst is. Maar dan is het geluk. Doch volgens sommigen is kunst ook geluk. Want kunstenaar zijn is geen kunste makerij, doch een beoefenen van een zich in goede richting ontwikkelende kunst. En nu is het maar de vraag, welke de goede richting is. Goed wil in dit verband zeggen geschikt om geld en (of) eer te verkrijgen. Daar om zou ik durven beweren, dat kunst geluk is terwijl het omgekeerde niet het geval is. Want het is de vraag maar in welke richting de a.s. kunste naar zich moet ontwikkelen. Wat de een heden"een uitdrukking van de hoogste kunst noemt, werd voor eeni- gen tijd als prullaria minachtend be jegend omdat de kunst„kenners" het zoo bejegenden en dus de kunstkoo- pers hun uitgaven voor de producten daarnaar regelden. Want de groote schare is in den regel niet anders dan een ja- of neenknikkende massa, die heden fluit en sist voor wat ze mor gen beapplaudisseert. Wat dus zooveel beteekent als kunst is ook geluk. Maar die arbeider in Streefkerk is geen kunstenaar. Dat is hem aan te zien, als men zijn conterfeitsel ziet. Zijn blauwe kiel heeft echter wel weer iets van kunstenaarskleedij. Of moet het juist andersom zijn en klee- den kunstenaars zich opzettelijk met deze onopvallende landdracht, om er toch vooral erg opvallend uit te zien en aan uiterlijk vol te maken, wat aan innerlijke kunst ontbreekt. Zoo zou de kunstenaartoch een kunste maker zijn. Maar de eehte blauwe kiel bracht Noorland geluk. Als landarbeider ijve rend voor zijn taak. Dat is tegen woordig een exceptioneel iets, dus.., kunst, waarbij hij geïnspireerd (voor kunst, is immers inspiratie noodig) werd door plichtsbetrachting en liefde voor werken. Maar de gelukkige is er nog niet ge lukkig mee want hij leert al dadelijk de zorgen ran het rijk zijn (ook een kunst, die hij misschien niet bezit), daar de (ongelukkige) familie poogt hem zijn geluk te ontnemen. Het is geen kunst om rijk te worden en geen geluk rijk te zijn. Maar toch wel leuk, zeggen sommigen- Nederlandsche vinding bi) Engelsche posterijen Te Brighton heeft de officieele overname plaats door de Engelsche post administratie van twee Transorma briefsorteermachines, welke een jaar geleden ten behoeve van het postkantoor te Brighton besteld waren. Zij zijn te Amsterdam door de N.V. Werk spoor vervaardigd volgens patenten van .de N.V. Technische maatschappij Marchand- Andriessen. Wanneer het personeel, dat de machines moot behandelen, geheel ingewerkt is, kan het apparaat 30.000 brieven per uur sortee- ren, bediend door tien man personeel. Gezien de groote belangstelling van En gelsche zijde en het groot aantal artikelen in de Engelsche pers, is deze dag van groote beteekenis voor Nederland en de N'ederland sche industrie, waarom de uitvinders dan ook tal van gelukwenschen van dc Engel sche aanwezigen in ontvangst moesten nemen. Vertrek van de Karteeringsvliegtuigen 6 BANDOENG. 7 Oct. (Aneta). Heden ver trekken de De Havilland-toestellen naar Nieuw-Guinea. Zij zullen de route kiezen via Laboeanhadji naar Timor-Koepang, dat 9 October wordt bereikt. Vervolgens wordt den volgenden dag naar Boela gevlogen, terwijl den llden of 12den October Babo wordt bereikt. De mogelijkheid is opengesteld om voor vorengenoemde plaatsen luchtpost met de toestellen mede te geven, tegen normaal ta rief en op risico van den afzender. Minder veekoeken Gedurende drie maanden vrijwillige beperking Naar het Handelsblad verneem» hebben de groote Nederlandsche oliefabrieken besloten, om tot een vrijwillige beperking der vee- koekenproductie over te gaan voorloopig voor den tijd van drie maanden te rekenen van 1 October jl. af. Slecht6 enkele kleine fa brieken staan nog buiten deze onderlinge overeenkomst. Tevens meent het blad te weten, dat de olie-industrie tot deze vrijwillige productie- contingenteering is overgegaan teneinde in grijpen van overheidswesc te voorkomen. De regeering die al haar pogingen om de melkproducutie te beperken tot 'dusver heeft zien mislukken wil thans trachten dit doel fc bereiken door de veekoeken duur der te maken, getuige ook reeds de jongste riefTingsverhooging voor ingevoerde en het belasten (met 50 cents per 100 kg.) van de ïnlandsche koeken. Stijgt nu de inlandsche koekenprijs dan zal ook de invoerheffing ver hoogd kunnen worden. Daar komt dan nog bil. dat hierdoor de geldmiddelen van het Landbouwcrisisfonds worden versterkt het geen gezien de millioenentekorten zoo' drin gend noodzakelijk i6. BURGEMEESTER

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2