■ïd©i) GOUD EN VUUR MAANDAG 7 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 N.C.S.V.-CONFERENTIE Stand van het Christendom in Indië, Bali Gedurende het afgeloopen weekend had op Woudschoten een conferentie plaats, belegd door de N.C.S.V. met dr. H. Krae- mer, den bekenden taalgeleerde van het Ned. Bijbelgenootschap en zendingsex pert. met verlof hier te lande. De confe rentie werd in zijn geheel o.a. bijgewoond door den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, door de Zendings- directoren Brouwer en Crommelin en voorts door vele oud-Indisch-gasten Zaterdagavond hield dr. Kraemer zijn eerste referaat over Stand van het Christendom in Indië, Ball Dr. Kraemer begon met er op te wijzen, dat slechts enkele schetslijnen betreffende dit zeer omvangrijke onderwerp kunnen wor den gegeven, waarbij natuurlijk diverse par tijen licht en donker weggelaten worden. Onder het gezichtspunt der uitbreiding kan men thans in Indië op vele punten van krach tigen vooruitgang spreken. Om enkele voor beelden te noemen: in de Bataklanden schrijdt dè christianiseering onder de heidenen krach tig voort. Nieuw Guinea is een algemeen be kend voorbeeld van snelle uitbreiding. Bor neo, evenals Nieuw Guinea decenniën lang een veld van moeite en tranen, beleeft een opmerkelijk voorwaartsche beweging; Bali verraste de wereld door zijn onverwachte be langstelling voor het Evangelie. De menschelijk-bekenbare oorzaken voor deze gebeurtenissen liggen in een combinatie van een gestadige loswoeling van den bodem door de crisis, die het Oosten doormaakt en een lange, geduldige ploegarbeid der Zen ding. Onder het gezichtspunt der heroriëntatie kan men alles samenvatten, wat er op het gebied der Indische Kerk en dat der Zen ding in de laatste jaren aan vorming van zelfstandige kerken is geschied. Dit heeft een zeer belangrijke verandering gebracht in het aspect van het werk niet alleen, maar evenzeer in de vragen, waarvoor men gesteld wordt en dientengevolge in de wijze, waarop er gezocht en gewerkt wordt. De allerbelangrijkste verandering, waarvan de gevolgen voor Kerk en Zending beide alleen nog maar te vermoeden zijn, is de groote wijziging, die plaats gegrepen heeft in de ver houding van het Gouvenement tot de Indische Kerkén die welke zich sinds eenige jaren in den geest der Indische Kerk vertoont. Als derde gezichtspunt noemt spr. de vraag, welke eischen en taken de nieu we situatie in zich bergt. Voor Kerk en Zending beide is thans zeer urgent de aandacht te richten op doordachten op bouw van het kerkelijk leven, opdat dat het eigendom en de eigen daad der Indo nesische Christengroepen kan worden, en een opnieuw doordachte, intensievere Evangelieverkondiging aan Christen en niet-Christen. In dit tijdsgewricht zullen richtlijnen, (verkeerd of juist) moeten getrokken worden, die de naaste toe komst bepalen. Kerk en Zending staan daarom in Indië voor een zware, maar zeer belangrijke taak. De Néderlandsche Christenheid is verplicht de roepstem van Indië aandachtig te hooren en te volgen. Walt1 zit aan Ball vast? Zondagmiddag sprak dr. Kraemer over het probleem van Bali, zooals men weet een zeer acute kwestie inzake de verhouding van christendom en cultuur. Bali aldus spr. is een eiland, dat na tuurlijk in wezen niet van de andere eilanden en hun bevolkingen verschilt, wat betreft de waarde en dc beteekenis van zijn geestelijke en maatschappelijke structuur. Daar het ech ter wegens zijn geestelijke en natuurlijke schoonheid en de stijlvormende kracht zijner bewoners voor de moderne wereld een der touristische pelgrimsoorden is geworden, heeft de kwestie van Zending op Bali een bijzon dere beteekenis gekregen. Daarom kon er naar aanleiding van Bali een krachtig debat ontstaan, dat in zeer acu- ten vorm de verhouding van christendom en cultuur aan de orde stelde en de vraag naar het recht ïot Zending midden op de markt des levens witrp. Het aantrekkelijke in de korte Zen dingsgeschiedenis van Bali ts, dat het Evangelie er ongemerkt en ongezocht is doorgedrongen, terwijl de Regeering Bali als een der voor Zending ges-otcn gewes ten had verklaard. Terwijl de Volksraad heftig streed en debatteerde over de toe lating van Zending en Missie op Bali, breidde het Evangelie er zich uit, zui ver op verzoek van Bali- Daardoor is Bali niet alleen 'n punt ge worden, waaromheen zich de strijd over het recht tot Zending concentreerde, maar even eens een punt, waar de Zending zich scher per dan gewoonlijk bewust werd, dat de Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Industrieschool aan de Schietbaan straat te Rotterdam werd Zaterdag een tentoonstelling geopend, waarbij o.m. Minister Slotemaker de Bruine tegenwoordig was. plicht tot Zending onvoorwaardelijk sprak, waar menschen om het Evangelie vroegen. Tenslotte wees spr. er nog op, dat men zich bij het werk op Bali van den aanvang af op het standpunt heeft gesteld, dat een eigen zelfstandig leven der Balineesche Christengroepen het leidend beginsel bij al len arbeid moet zijn. Zendagavond heeft Dr. Kraemer gespro ken over het werk der Wereldfederatie van Chr. Studentenvereenigingen in Indië, waar mede de N. C. S. V. in 1922 begonnen a met de uitzending van dr. en mevr. van Doorn, die in '36 van dit werk zullen terugtreden en het overgeven aan Indonesische krachten. Door hun arbeid ook is er nu een Indonesi sche Christen-Studentenvereeniging met af- deelingen te Batavia, Bandoeng en Soera- baja, aangesloten bij de Wereldfederatie. Maatschappij der Nederl. Letterkunde Lezing over Swilt Op de maandelijksche vergadering, gehou den van de Maatschappij der Nederlandschp Letterkunde, werd tot voorzitter gekozen Prof. Dr. N. J. Krom, die de benoeming heeft aanvaard. De verkiezing van andere bestuursleden meldden we reeds. Dr. P. F ij n v an D r aat uit Utrecht hield een referaat over: „S w i f t e n z ij n tijd", waaraanwij het volgende ontleenen: De tijd van Swift is een der gewichtigste perioden in de geschiedenis van Engeland en onder het buitengewoon groote aantal mannen van beteekenis van die dagen neemt Swift een eerste plaats in; een plaats van belang niet enkel voor zijn eigen land, maar ook voor onze Republiek. Men her denkt Swift in onze dagen bijna uitsluitend nog als de schrijver van Gulliver's Travels en dat wel van de twee eerste der vier boeken, waarin het werk is verdeeld. Hij wits echter vóór alles politicus en vrijwel al zijn geschriften zijn heftige en bittere po lerniek, verdedigend de Tory-beginselen van zijn tijd, uiting gevend aan den haat, waar mede hij- eixJiijn partij vervuld waren tegen den Nederlandschen bondgenoot. De tot standkoming van den vrede van Utrecht waarover uit Fransche archieven pas nieuw licht is opgegaan is voor een groot deel zijn werk. De historicus die de laatste jaren der Stuarts op den Engelschen troon bestu deert, vinden in Swifts werken een beeld van de toenmalige maatschappij vaak overdreven in zijn bitterheid met al de intrige en de corruptie welke den tijd kenmerkt. Bijeenvoeging van Zeeuwsche gemeenten Zaterdag kwamen bijeen de burgemees ters en wethouders der gemeenten Colijns- plaat, Kortgene en Kats om te spreken over het plan v.\n Gedep. Staten van Zeeland om deze drie gemeenten bijeen te voegen. De wethouders van Kats waren tegen het plan. Aan de zijde van Colijnsplaat werd betoogd, dat Colijnsplaat als zijnde de grootste gemeente, hoofdgemeente moet worden. Hiermede ging Kortgene niet accoord. Opgemerkt werd, dat als het sa menvoegen zoo groote bezuiniging zou ge ven men Wissekerke er ook bij moest be trekken, dan was geheel Noord-Beveland één gemeente. NEDERL. VER. VOOR INTERN. RECHT In de Zaterdag te den Haag gehouden vergadering van de Nederlandsche Vereen i- ging voor Internationaal Recht werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen Prof. Mr. J. A. van Hamel, zulks in de plaats Mr. B. C. J. L o d e r, die bedankte er eerelid werd benoemd. CRISISHEFFING OP VARKENSVLEESCH Met 50 pet. verhoogd Varkenshandel en slagers protesteeren In verband met de dalende tendenz. wel ke ten aanzien van de varkensprijzen viel waar te nemen, is de heffing welke bij slachting voor varkens betaald moet wor den reeds geruimen tijd geleden van 9 tot 6 cent per Kg. geslacht gewicht verlaagd. Doel van deze maatregel was. om door het vergrooten van binnen landsche con sumptie een verdere prijsinzinking te voor komen. Thans kan met voldoening geconstateerd worden, dat het aanbod van varkens de vraag niet meer overtreft. Dientengevolge heeft in de laatste paar maanden een niet ongelangrijke stijging der varkensprijzen plaats gehad Het gevaar bestaat bij deze stijgende ten denz dat de varkenshouders, hopende op een doorgaan van deze stijging het aan bod zullen verminderen, waardoor na tuurlijk deze sterke stijging door een evenredige daling moet worden gevolgd. Een der middelen om deze groote prijs- schommeling te voorkomen ligt in de hef fing Evenals indertijd de heffing werd ver laagd moet nu dit middel omgekeerd wor den aangewend. Een regelmatige afzet en productie met vermijding van sterke prijsfluctuaties is in het belang van allen, die bij de afzet van varkensvleesch betrokken zijn, terwijl het consumentenbelang ook allerminst is gediend met sterke prijsschommelingen. Met het ook hierop zal met ingang van heden 7 October, de heffing op varkensvleesch wederom van 6 op 9 cent per Kg. geslacht gewicht gebracht worden. Mocht blijken da' dit middel onvoldoen de uitwerking heeft dan zullen and°-e mid delen om dit doel te bereiken worden óver wogen. In verband hiermede h»eft de voorzitter van de Nederl. Bond van Varkenshandela ren den minister telegrafisch gewezen op de zeer nadeelige gevolgen voor den varkens handel en de zware financieele verliezen. Een dergelijke maatregel be teekent verdere ontwrichting van het grossiers- en slagers- bedrijf. houdt in een extra-belasting voor den consument, heeft ten gevolge prijsda ling van de varkens tot schade van de var kenshouders. De Bond verzoekt opschorting van het besluit. De samenwerkende yereenigingen in den vleeschhandel te Rotterdam hebben beslo ten, heden geen varkens te slachten als pro testmaatregel tegen bovengenoemd besluit der Veehouderij-Centrale. TIEN JAREN Nationaal Jongeren Verbond Herdenkingsavond te Arnhem Zaterdagavond is in aansluiting op de 10e algemeene vergadering van het Nationaal Jongeren Verbond, te Arnhem een eenvou dige herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het feit, dat voor tien jaren te Arnhem de grondslag werd gelegd voor het Nationaal Jongeren Verhond. Op deze bijeenkomst heeft prof. jhr. mr. B. C. d 0 Savornin Lohman een rede gehou den, getiteld: Paraat blijven! Spr. bracht in herinnering dat voor tien jaren een kleine groep Arnhemsche jonge ren den moed had, zich te weer te stellen tegen het slappe defaitisme, dat toen hoog tij vierde. Uit dit kleine begin is een krach tige beweging gegroeid, die door de sym pathie van tienduizenden wordt gedragen. De tijden zijn veranderd, de Oranjeliefde 's verinnigd, de weerbaarheidsgedachte erwakkerd, de idee der Rijkseenbeid ver sterkt: het N.J.V., dat het initiatief nam, lang vóórdat de meesten dergenen, die thans het grootste woord voeren, iets van zich hadden laten hooren, mag zich beroe men aan die opleving een groot aandeel te hebben gehad. Echter hoede men zich voor den waan, dat wij er nu ongeveer zijn! Verre van Allereerst is de nationale bewustwording nog veel te zwak. De tegenpartij is geïnti mideerd en in verwarring gebracht, maar nog geenszins bekeerd. In de tweede plaats dreigt een déraille ment van het nationaal réveil. Spr. denkt daarbij geen moment aan het door som mige goedwillende Nederlanders gevreesde gevaar voor excessen van nationalisme, imperialisme en militarisme". Waarschu wingen daartegen in een land als Neder land zijn lichtelijk ridicuul. Maar spr. heelt het oog op dezulken, die met het Wilhel mus op de lippen de dienaren der Kroon en andere gezagdragers neerhalen en onze vrije staatsinstelling verguizen. In de derde plaats moet worden erkend, dat de nationale opleving nog te gering positief resultaat boekte. Spr. trekt pro memorie uit, dat nog steeds satellieten van Moskou in onze ver tegenwoordigende lichamen zitting hebben en bepaalt zich tot de verkommering van onze weermacht. Gelukkig wordt nu eindelijk in de Troon rede verbetering aangekondigd, maar wij weten nog niet, hoever die zal gaan zonder een volksovertuiging die achter haar staat, is hier de beste regeering mach teloos. Aldus, zoo concludeerde spr., behooren alle nationaal-voelenden thans meer dan ooit paraat te zijn. Daarbij vormen de Na tionaal-Jonge ren de stormtroepen van het nationaal revirement, wier roeping het is, de nationale gedachte te activeeren, direct onder de jeugd ook door bezinning op en bestudcèring van het nationale beginsel en indirect mede onder de ouderen, door steun en medewerking aan andere natio nale bewegingen. Het vaderland rekent op U, Nationaal- Jongeren, besloot spr. Ook Uw- Koningin, die bij herhaling, laatstelijk in Amsterdam, Uw aanhankelijkheid met Haar hooge goedkeuring beantwoordde. Men spreekt in Duitschland van de „mythe" van bloed en bodem en van leiderschap. Ook in Neder land kan men van een „mythe" gewagen, maar die dan niet is een phantastisch bij geloof in een ongrijpbare illusie, maar eer nuchter, op ervaring gegrond geloof in een zeer reëele historische werkelijkheid: „Oranje en Nederland één"! Scharen wij ons onder do banier van den Vader des Vaderlands, waarop geschreven stond: „pro Lege, Pege, Grege", dat wil zeggen, toege past op de omstandigheden van onzen tijd: „Vóór onze vrije instellingen, vóór onze beminde Koningin, vóór ons dierbaar Va derland"! GEMENGD NIEUWS Vrachtauto te water Bestuurder met moeite gered Zaterdagmiddag omstreeks vier uur reden op den Rijksstraatweg te Maar sen langs de VpcIu twee auto's; waarvan de achter ste, een personenauto, de voor hem rijden de,- met' meubelen beladen vrachtauto wil de passeeren .tuist op nat oogon uoosl de vrachtwagen eenigszing uitwijken vooi een wielrijder, met het gevolg, dat zijn tin- -kervoorwiel werd aangereden door de per sonenauto. De chauffeur van den vracht wagen verloor de macht over zijn stuur en reed tewater. IJlings toegeschoten wielrij ders wisten met groote moeite den man uit de cabine, die grootendeels onder water stond, te redden. Hij had verschillende snijwonden opgeloopen. Ook de personen auto is ernstig beschadigd. Vreeselijk onheil afgewend Men meldt ons uit B a a r n: Zaterdagavond te 10.25 uur reed een per sonenauto. bestuurd door den heer Van Dijk uit Maartensdijk en waarin nog twee da mes en een heer gezeten waren, in volle vaart door den afgesloten spoorwegov gang aan de Generaal van Heutszlaan. juist toen een trein van het op ca. 75 M afstand gelegen station vertrok in de richting den spoorwegovergang, terwijl voorts nog een trein van de andere zijde in aantoch1 was. De overwegwachter, de heer J. v. d. Brake], wist den van 't station Baarn trpkkenden trein vlak voor den overweg tot. stilstand te brengen en zou ook den trein uit Amersfoort nog hij de post Pekinglaan ophouden, daar heide sporen versperd wa den De bestuurder, die twee wagens, dii voor den gesloten overgang stonden, heeft moeten passeeren. beweerde niet bemerkt te hebben, dat de overweg gesloten was. soonlijke ongelukken deden zich niet De. auto, hoewel beschadigd, kon op eigen kracht verder reizen. PAARD EN WAGEN IN BOTSING MET AUTO Een zwaar, twee licht gewonden In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur, is op den Bredaschenweg on der Molenschot (N.-Br)ter hoog te van café „Planken Wambuis" een personen-auto van de firma Kimeney, uit Dongen, met een hevige vaart op een met paard bespannen kar gereden. Na de aanrijding sloeg de auto 20 M. verder over den kop. De voerman van de kar, zekere Vermonde uit Ginne- ken, viel van den wagen en werd zeer ernstig gewond. De chauffeur van de auto, F. Kar- ber, bekwam een hoofdwonde, terwijl de naast hem gezeten J. Schellekens, uit Dongen/een arm brak. De auto werd, evenals de kar, geheel vernield. Het paard bekwam geen De drie gewonden zijn in het zie kenhuis opgenomen. DROEVIG ONGELUK TE OMMEN Twee menschen in het kanaal verdronken Men meldt ons uit Ommen: Zaterdag middag heeft in deze gemeente een droevig ongeluk plaats gehad. Het zoontje van den heer K, uit Lemeler- veld, fietste langs het kanaal Zwolle—Alme lo en raakte op een gegeven oogenblik de macht over zijn stuur kwijt, waardoor hij te water reed De timmermansknecht'Blek- kenhorst. die het ventje zag drijven haastte zich met een derde in een bootje naar de plaats van het ongeluk, doch toen hij den drenkeling wilde grijpen sloeg het bootji om, zoodat de beide inzittenden eveneens te water raakten. Er waren op dat oogenblik geen andere menschen in de nabijheid, zoodat ceen hulp van de kant kon worden geboden. De twee de inzittende van het bootje wist zich nog te redden, hoewel hij niet kon zwemmen doch Blekkenhorst en de kleine wielrijdei verdronken. Te Stree fkerk nam drie jvnr gelede een gefortuneerde landbouwer een knecl in dienst- Deze was geruimen tijd zonder werk geweest en de grootste zorg was, nu hij werk kreeg, voor zich en zijn gezin ver dwenen. De boer was uiterst tevreden over zijn knecht en deze was op zijn beurt te spreken over den werkgever. Zoo arbeidde de knecht drie jaar in dienst van den boei toen plotseling de harde slag kwam. De boer stierf namelijk en aangezien deze on gehuwd was en geen kinderen bezat, zou den zijn bezittingen zeer waarschijnlijk on der den hamer komen. De knecht zag de zorg weer dagen. Wellicht zou dit overlij den van den landbouwer voor hem werk loosheid beteekenen. Maar welk een verrassing was het voor hem, aldus meldt de „Voorwaarts" .toen 't Testament werd geopend en hij als eenig erfgenaam werdaangewezen. Daardoor kwam de knecht in het bezit van twee boerderijen, enkele woningen. 55 II.A. land, effecten en hypotheken, tot een totale waar de van anderhalve ton. DINSDAG 8 OCTOBER 1935 HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uizendingr. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11-3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Mo decursus. 4.15 Schlagermuziek. 5.00 Gram.pl. en orkestconcert 7.15 Causerie. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 3.05 Orkest concert en lezing. 9.45 Gram pl. 10.00 Populair concert. 10.30 Berichten. Gram. pl. 11.00 Populair concert. 11.3012.00 Gram.pl. HLIVERSUM n 301 M. AVRO-Uitzendingr. 8.00 Gram.pl. 9.00 Eigen opnamen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 En semble Rentmeester. 11.00 Causerie Mevr. R. LotgeringHillebrand. 11.30 Vervolg ensemblecnncert. 12.15 Gram.pl. 12.30 Het Renovakwintet. 1.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Vioolrecital R. Berg- mann. A. d. vleugel E. Veen. 2.15 Ver volg orkestconcert. 2.45 Vervolg viool- resital. 3.004.00 Kniucursüs. 4.15 Gram. pl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Om roeporkest o.l.v. N. Treep. 7.00 Kinder koorconcert o.l.v. W. Hespe. 7.30 Engel- sche les Fred. Fry. 8.00 Berichten. 8.10 Gram.pl. 8.15 Uit „Casino", den Helder: •Kovacs Lajos en zijn orkest, en de Deci bels. 8.45 Eerste deel van „De strafzaak Mary Dugan". van V. Veiller. Leiding: Kommer Kleijn. 9 35 Ferdi Kaufmann en zijn orkest. 10.20 Gram.pl. 11.00 Berichten DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgelspel S. Torch. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Gram.pl. 12.20 Kerkdienst; 1.20 Orkest.. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Gram.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 Causerie. 4.40 Het „British" strijkkwartet. 5.35 BBC-Dans- orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Zang. 7 10 Fransche les. 7.50 Causerie. 8.20 „Week end return", comedie met muziek. 9.20 „Meet Miskey Mouse" 2 yev. pro gramma. 9.50 Berichten. 10.20 Causerie. 10.40 Br. Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gran* pl. 12.35 Orkestconcert 0 l.v. Krettly. 9.05 „La gazette de Moniniartre", vr«»» lijk programma. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijd orkest. 2.204.20 Omroeporkes'. 6.35 Hein drich Schütz-hedenking. 7.20 „Lido® Kirsten". opera van Hartmaan. 8 50 Pin* norecital. 9.30 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 5.50 Weragkamerorkest en militair orkest. 1120 Omroeporkest, kwartet en duo. 1.85 Gram.pl. 3.30 Om roeporkest, -koor en solisten. 4.20 Om- roepurkest. 6.20 Omroepkleinorkest. 8.33 ROME 421 M. 8.00 Gevar. concert. 9.20 G. Traverso (viool) en Elena Cheli (so praan). BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20, 1.30 —2.20 en 5.20 Gram.pl. 8 35 Mandoline concert. 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphoniecoa cert. 10 30—11 20 Gram.pl. 484. 12.20. Gram.p'. 12.50 Salonorkest. 1.502 20 Gram pl. 5 20 Orgelconcert. 6.20 Hoor spel. 6 50 Gram pl. 8.20 Salonorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Hein rich Schütz-herdenking m.m.v. solisten en ko-en o.l.v. H. Starige. 8.30 Zie Keu len. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en piano recital. 10 J5 Weerbeci :ht. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN 9. Pang! Brammetje sloeg de noot zoo hard hij kon op de marmeren tafel... maar o wee, in plaats van de noot ging het tafel blad stuk. en de noot schoot er dwars door heen. Op het lawaai kwam een der dienaren aanloopen. Wat een schrik! Wat zou Sheik Ben Aboe wel zeggen! Hij zou hen zeker straffen, want hij was een buitengewoon machtig man! 10. Ben Aboe nam het echter gelukkig kalm op. Hij zei niets, maar toen hij Bram metje den volgenden ochtend het geld over reikte—een zak vol goudstukken! zei hijs Ik heb de kosten van een nieuw tafelblad er meteen, maar afgehouden. En nu: goede reis k hoop, dat jullie geen roovers tegen komen! (Wordt Woensdag vervólgd) Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens (8 HOOFDSTUK VII j Betty 1g zich rusteloos heen en weer, opende dan haar I oogen wijd en staarde naar het plafond. Een oogenblik bracht i haar nieuwe omgeving haar in de war, maar toen ze weer die wandtekst zag, werd ze weer kalm en stond op van het bel. De Hand die de sleutel hield had haar op haar plaats gebracht. Langzaam keerde ze zich naar de spiegel en keek naar het meisje voor haar. „Betty Dreanard", zei ze, „je bent alleen op 1de wereld. Je hebt geen tehuis en je kunt niet naar je vrienden gaan. Voor 't oogenblik heeft God je in deze haven gebracht. Als je hier vandaan moet, zal Hij je naar een andere plaats brengen." Ze zag op haar horloge dat 't oven over eenen was. Haar ooren vingen 't geluid van voetstappen op de trap op. Wat moest ze I tegen haar gastvrouw zeggen? Met het besluit dadelijk de waarheid te zeggen over zichzelf, draaide ze zich om en keek dapper naar de deur. I „De lunch is klaar", zei Mevrouw Raynor. „Meneer Raynor ls er tenslotte ook nog bij. Als u klaar bent, kunnen we dus dadelijk naar beneden gaan." Hoewel Betty van plan was direct haar gastvrouw in te te lichten, ging het net zoo als de eerste keer, men beschouw de haar geheel als de verwachte. Toen ze Meneer Raynor een hand gaf en dat flinke maar toch buitengewoon innemende gezicht zag, dacht ze aan de woorden van haar chauffeur van dien morgen: „de aardigste menschen van de wereld." Toen ze aan tafel wilde probeeren over zichzelf te spreken leek het we! of haar lippen die woorden niet uit konden bren gen. Met een mengeling van blijdschap en verwondering nam ze deel aan het prettige gesprek, en begreep daaruit, wat een volmaakte harmonie er tusschen haar nieuwe vrienden bestond. „Juffrouw Dreanard," hoe vond u uw chauffeur vandaag?" vroeg Meneer Raynor. Betty was verbaasd. Hoe wisten ze haar naam? „O", zei ze toen, blij met een gelegenheid hem te kunnen prijzen. „Het was een uitstekende chauffeur, zoo zorgzaam en beleefd.1' Ze zweeg, geschrokken toen ze zich zijn gehaast ver trek herinnerde, doordat ze er ineens aan dacht dat ze vergeten was hem te betalen /oor haar rit. Wie kon hij zijn? Deze menschen schenen hem te kennen en beschouwden hem klaar blijkelijk als een vriend. Zou ze hem weerzien? Wat moest hij er van danken, dat zij hem niet betaald had? Weliswaar had hij gezegd, dat hij 't voor Tim deed, maar konden taxi-chauffeurs het lijden, hun passagiers gratis te laten rijden? Waren zij niet verantwoordelijk tegenover hun werkgevers? Het was e<en hecle opluchting voor haar toen Mevrouw Raynor op haar vriendelijke maar besliste manier zei: „En nu, Juffrouw Dreanard, als u klaar bent, moeten we eens tot de zaken overgaan. Meneer Raynor wil dat wij in den. dienst vanavond een duet zongen." Uit de eetkamer gihgén zo naar de studeerkamer waar heel veel boeken in lange rijen §tonden. Gemakkelijke stoelen ston den hier en daar in de kamer. In een hoek was een groote piano. Daarheen gingen ze. „We hebben een nieuw liederboek, net van de pers. U zult het wel prettig vinden met de uitgeefster kennis te maken, wier naam op het titelblad staat", zei Meneer Ravnnr. Op het titel blad stond: „Bijeengebracht door Mevrouw Walker T. Raynor." Betty nam het boek bevend in haar hand. Het bracht haar gelukkige en heilige herinneringen. Mevrouw Raynor speelde nu. Haar vinders vonden in een liefkoozende aanraking de toetsen. „Ik hou erg van dit lied van Likemore", zei ze, zonder met spelen op te houden. U vindt het op blz. 63. Misschien hebt u 't al meer gehoord, het wordt dikwijls over 't radio-station W.M.B.l. gezongen." Betty las eerbiedig de woorden en toen Mevrouw Raynor begon te zingen, zong ze bijna onbewust mee. Meneer Raynor ging in een stoel zitten en leunde tevreden achterover, terwijl hij luisterde naar de prachtige harmonie tusschen die twee stemmen, waarvan de schoonheid nog ver hoogd werd door de gevoelige begeleiding: Dierbare schuilplaats, dierbare schuilplaats, In de schaduw van Zijn liefde: 'k Ben van vrees cn twijfel vrij, want mijn Heere is nabij. En ik ben beschut in Zijn liefde. Betty volgde de noten met gemak. Een gevoel van dankbaar heid kwam over haar, toen ze daar samen zongen. Het leek zoo goed dit soort liederen te zingen, na al de muziek die zij gewend was te hooren. Zelfs de religieuze liederen uit haar zangles waren zonder beteekenis geweest, toen ze die zong een soort van muzikale trapeze waarop ze haar bekwaamheid als vocaal acrobaat kon toonen. Maar dit lied was andere. Terwijl ze du zong voelde za dat Christus meer was dan een edel menscii. meer dan een voorbeeld. Hij was God! Haar stem trilde, en weer kwamen er tranen naar haar oogen, ditmaal tranen van geloof. Bijna onwillekeurig legde Mevrouw Raynor haar arm om haar middel en trok haar naar zich toe, met de andere hand verder spelend. „Is het niet heerlijk?" fluisterde ze zacht.. Betty probeerde^te spreken,.maar kon niet. Stil stonii Meneer Raynor van z'n stoel op ei) ging wég. Zij gingen van dit meisje houden. Zijn vrouw was veel aller geweest, maar hij voelde dat ze met dit meisje graag alleeft aju zijn. Hij kon wachten met haar te hooren spelen tot de meeting van dien avond. De tijd vloog voorhij de rest van dié middag. Ongeveer ©ui half uur later kwam Meneer Ravnoj terug naar de studeer kamer en zei, dat hij de rest van den dag weg moest. Men hai hem uit het Zuiden van de stad opgebeld, en het was absoluut noodzakelijk, dat hij dadelijk wegging. „Misschien ben ik met thuis met 't eten. In dit geval zie ik u niet eerder dan vanavond op de evangelisatie." Evangelisatie! Evangelisatie! Dat woord had een onaanga- name klank in Betty's ooren. Dus dat waren deze menschen! Evangelisten! Luidruchtige menschen, die meetings hielden op de hoeken van straten en over zonde en hel preekten. Een paar van haar vrienden hadden haar eens over hen verteld, toen ze van een partijtje teruggekomen waren en hen op straat meegemaakt hadden. Deze menschen konden toch niet zoo zijn! De chauffeur had gezegd, dat ze de aardigs*® menschen van de wereld waren. Zo waren zoo vrierdelijk voor haar. Maar misschien was hun nouding alleen een list om haar op hun meetings te krijgen. Ja, dat zou 't zijn. Zij wilden een straat-evangeliste van haar maken. Ze zag zichzelf al bij eej klein orgel zitten met een massa menschen om haar hcenstaand of spottend voorbijgaand. Ineens viel haar droomkasteel ineen, en Betty was hulpeloos, verpletterd onder de ineenstortende muren. Ze zouden haar toch niet naar zoc 'n plaats brengen! Ze moest dadelijk weg gaan. Hadden zij niet Iedere poging om uit te leggen, wie zij wa<, verhinderd? O, 't was zoo goed geweest te voelen, dat zij onder vrienden was en veilig voor Jaird en dat de verschrikkelijke angst, die haar zoo hevig gekweld had na de dood van haur moeder, weg was. Ze had gehoopt, dat dit. misschien haar nieuwe tehuis zou zijn, en dat het. meisje, dat morgenavond zou komen, niet komen kon en zij haar plaats kon innemen. Maar nu (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9