DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Vereenigde Staten kondigen wapen-embargo af MAANDAG 7 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Genève stelt Rome voor den aanval aansprakelijk Adoea is na verwoede strijd eindelijk gevallen Nadat Adoea sedert den Zaterdag morgen door zwaar artillerievuur was bestookt, is het Zaterdagavond door de Italiaansche troepen omsingeld. Wel werden de Italiaansche bombar dementsvliegtuigen door de bezetting van Adoea onder zwaar afweervuur genomen, doch door het werpen van bommen werden aan de verdedi gers zware verliezen toegebracht. Het paleis van Ras Seyoem heelt groote schade geleden. Volgens berichten uit Asmara is Adoea Zondagmorgen gevallen. De verliezen zijn aan beide zijden Zaterdag gingen er reeds geruchten, dat 'Adoea door de Italianen zou zijn bezet, en daarop door de Abessiniërs terug veroverd Deze geruchten, welke in Rome officieel werden tegengesproken, blijken dus thans onjuist te zijn geweest. Eveneens worden te Rome alle mededeelingen aangaanae de sertie aan Italiaansche zijde met beslistheid ontkend. De stemming onder de Italiaan sche troepen, en vooral onder de inheem- sche troepen wordt voortreffelijk genoemd. Voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat de Italiaansche troepen bij hun opmarsch niet alleen er op bedacht zijn de inheemsche bevolking zooveel mogelijk te sparen, doch ook. dat zij de veroverde stellingen direct versterken en de mogelijkheden voor eer Verder oprukken uitbreiden en verbeteren. De Italiaansche verliezen, zouden vol gens deze medcdeeling tot nu toe zeer ge ring zijn geweest, al konden nog geen ver liescijfers worden medegedeeld. De Negus naar het front De Negus van Abessinië bereidt zijn ver trek naar het Noordelijke front voor, waar nog voortdurend zeer hevig wordt gevochten. Overal worden hevige gevechten geleverd, terwijl volgens ontvangen berichten de Italiaansche luchtstrijdkrachten groote acti viteit zouden, ontwikkelen in het Zuid Westen. Tweede Italiaansche porlogsbericht Te Rome is Zaterdag het tweede offideele communiqué gepubliceerd, dat de vijanae- lijkheden eveneens zijn geopend aan het front in Somaliland. Het rapport luidt als volgt; Gisteren, 4 October, hebben de troe- j pen met groote geestdrift den op marsch voortgezet. Het eerste natio nale legercorps en het inheemsche le gercorps, hebben met hun voorhoeden Adigrat en Entiscio bereikt, waar de bevolking met witte vlaggen zwaaide en zich onoer de bescherming der Italianen heeft gesteld. Op den rechtervleugel heeft het tweede nationale legercorps met de hulp van de vliegers den tegenstand van vijandelijke troepen, welke zich bij Daro Tacle hadden verschanst, overwonnen. Dit corps is verder in Zuidelijke richting opgerukt, waarbij het tegen den avond tot de laatste stellingen doordrong. In de Oostelijke laagvlakte hebben de vliegers een sterk troepencontin gent van den vijand, onder sultan Teroe, in de buurt van Aoessa ver spreid. Amba Bicoertam, dat door sterk gewapende troepen van Ras Boeroe was bezet, is door .vliegers gebombardeerd. Generaal de Bono deelt mede, dat de troepen alle vermoeienissen hebben overwonnen, welke zij ten gevolge van de moeilijkheden, de lange marschen en de groote hitte hadden te doorstaan. Vanochtend om vijf uur is de op marsch hervat Aan het front in Soma liland hebben de Italiaansche troepen in het Westen Lolo en andere grens gebieden bezet. Vijf vliegtuigen hebben Gorrahei gebombardeerd. Er breken besmettelijke ziekten uit! Naar de „Sunday Chronicle" meldt, heeft We Internationale Sanitaire Commissie te Genève aan de havenautoriteiten in alle doe len der wereld vei'trouwelijke instructies doen toekomen, waarin verzooht wordt, bij de inklaring van Italiaansche schepen de strengst mogelijke sanitaire maatregelen te nemen, daar in Eritrea en in Somaliland be- smttelijke ziekten zijn uitgebroken, die ge makkelijk naar andere landen zouden kun nen worden overgebracht. Daar de Italiaansche regeering een scher pe censuur heeft ingesteld, is de omvang der epidemies niet bekend, doch men beweert, dat talrijke personen, die aan de besmette lijke ziekten lijden, naar een eiland in de nabijheid van de Grieksohe kust zijn ge bracht. Vrijwilligers uit Zuid-Amerika Met b t s.s. „Augustus" is het eerste con tingent Italiaansche vrijwilligers uit Zuid- Amerika naar Abessinië vertrokken. Het Itr&^^Jü consulaat Sao Paui? is onder politiebewaking gesteld, daar in de laatste dagen verscheidene ruiten waren in geworpen en het gebouw met pek was be smeurd. Gaan de Zweedsche officieren huistoe? De Zweedsche minister van oorlog heeft aan de vijf Zweedsche officieren, die sedert langen tijd als militaire instructeurs in Abes sinië verblijven, de vergunning voor verder verblijf in dat land ontnomen. Indien de of ficieren in Abessinië willen blijven, moeten zij ontslag nemen uit den Zweedschen mili tairen dienst. Amerikaansch wapen-embargo President Roosevelt heeft door den minis ter van buitenlandsche zaken, Huil, een pro clamatie doen publiceeren, waarin wordt er kend, dat tusschen Italië en Abessinië de staat van oorlog bestaat, en dientengevolge krachtens de ncutraliteitswet de uitvoer van oorlogsmateriaal verboden is. Iedere Amerikaansche staatsburger, die vrijwillig transacties met een der partijen afsluit, doet zulks op eigen risico. Men maakt hieruit op, dat de Ver. Staten geen schepen of ladingen, die voor een der beide oorlogvoerende partijen bestemd zijn, zullen beschermen. Zij zullen zich dus niet verzetten tegen een blokkade of ander gemeenschappelijk optre den en zullen waarschijnlijk niet blijven staan op neutrale handelsrechten. Nobelprijs voor Hailé Selassie? In de Zweedsche pers wordt voorge steld, Keizer Hailé Selassié in aanmer king'te doen komen voor den Nobel prijs wegens zijn bemoeiingen ten be hoeve van den vrede. De bladen mei> ken op, dat het moreele effect van een dergelijke toekenning niet te overschat ten kan zijn. Graaf Liano gewond? Een niet4 bevestigd bericht meldt, dat graaf Liano, de schoonzoon Aan Mussolini, door verscheidene kogels zou zijn gewond. Het hoofdkwartier Aan den Abassijnschen kroonprins te Dessie zou uit dte lucht met bommen zijn bestookt. De stemming te Addis Abeba De stemming \"an die bevolking te Addis Abeba wordt zeer verbitterd, Avaartoe spe ciaal bijdragen de regeeringsmededeelingen over gruwelijkheden, welke door de Italiaan sche troepen zouden zijn gepleegd. Zoo werd o.a. gemeld, dat Italiaansche jachtvliegtuigen, die boven Tigre kruisten, op de vluchtende bevolking, welke, aange zien alle mannen gemobiliseerd zijn, uit vrouwen en kinderen bestaat, hebben ge schoten., In dit A-erband nemen de geruchten vas ten vorm aan, dat de Italianen, die zich nog te Addis Abeba bevinden, als'gijzelaars zul len worden vastgehouden. De Italiaansche gezant te Addis Abeba heeft Vrijdagavond langs een omweg via Dsjiboeti aan zijn regeering kunnen mede- deelen, dat hij zich nog te Addis Abeba be vindt en dat hij er in overleg met de Ita liaansche regeering pas aan denkt te ver trekken als de laatste Italiaan uit de hoofd stad zal zijn vertrokken. De diplomatieke betrekkingen tussohen Italië en Abessinië, aldus wordt aan dit be richt toegevoegd, zijn geenszins als afgebro ken te beschouAven. Het oprukken der Ita liaansche troepen wordt slechts een eenvou dige militaire operatie genoemd. Abessïnië's voornaamste weerstandslij n In politieke kringen te Addis Abeba Avordt A^erklaard, dat in het buitenland vele foutie ve berichten A-an het oorlogstooneel worden gepubliceerd. Deze onjuiste voorstellingen van zaken hebben in Ad-dis Abeba echter geen indruk gemaakt. Men legt er den na druk op, dat het Abessijnsohe hoofdkwartier met het bieden van tegenstand een vast plan volgt. Men verwacht in Addis Abeba, dat de Italiaansche aanval nog verdere vorderingen zal maken en men is zich volkomen bewust, van de kracht der met groote oorlogsmiddelen uitgeruste Italiaansche troepen. Men is hier echter van overtuigd, dat de voornaamste weerstandslijn van Abessinië, die loopt van Makale naar het Westen over Ataba naar Masfini, den Italiaansohen opmarsch stuiten zal. Het Italiaansche gezantschapspersoneel De Abessijnsche regeering heeft het Ita liaansche gezantschap te Addis Abeba ver boden gebruik te maken van het zendstation van dit gezantschap voor het verzenden van telegrammen naar Rome en slechts de ont- \rengst van telegrammen toegestaan. De vrijheid van beweging van de loden an het gezantschapspprsonee) is nu wat rooter. Zij mogen de terreinen van het ge- ZZZÏZ&Zp jreriaio^ dodi slecL'ü» in «eüJ-, schap A-an twee man der keizerlijke garde A'oor ieder lid van het personeel. Deze maat regel wekt den indruk van een soort gev! genschap. In verband met de geruchten over een te verwachten vliegeraanval op Addis Abeba hebben cle boeren uit den omtrek der hoofd stad de laatste paar dagen slechts Aveinig levensmiddelen aangevoerd. Tal van v wen en kinderen verlaten Addis Abeba. De bescherming der vreemdelingen \Aordt buitengewoon effectief gevonden. Grediet en goederen voor Italië? Een correspondent ven de Daily Telegraph meent te weten, dat eenige Fransche banken een crediet van 500 millioen Lire zouden hebben verstrekt aan een Italiaansche bank- groep, welk crediet gedekt zou zijn door obligaties van de electrische staatsspoor wegen. Er wordt uit Berlijn geameüd, dat er Avaar- schijnlijkheid bestaat, dat Duitschland Italië in geval van nood zal bijstaan door het leveren van levensmiddelen en grondstoffen. Engelsch machtsvertoon voor Haifa De belangrijke strategische haven Haifa staat onder goede bewaking. Nu de tien Britsche torpedobooten, welke eerst in de haven waren gemoeid, weer zee hebben ge kozen, is een nog veel sterker vlootmacfit verschenen, terwijl ook in Jaffa en Acre oor logsbodems ligplaats hebben gevonden. In totaal worden de Palestijnsche havens door niet minder dan vier slagschepen, zeven kruisers en 13 torpedobooten bezocht, welke voorloopig zullen blijven tot 11 October. Te Akka zullen liggen van 1 tot 11 Oct. de beide kruisers „De\ronshire" en „Shrop shire"; te Haifa was tot 30 Sept. gemeerd Hr Ms „Resolution", dat de vlag voert v admiraal H. W. Fisher; de flottilleleider „Keitlï" met 4 torpedobooten, de kruiser „London" met in top de vlag van sohout bij nacht Horton, die het commando heeft over het eerste kruiser-eskader en de kruiser .„Australia". Gedurende October zullen te Haifa liggen: de „Shropshire", „Despatch", 8 torpedobooten van het derde flottille en Hr Ms „Devon shire", Hr Ms „Revenge" onder de vlag van vice-admiraal Sir Charles M. Forbes, com mandant van het eerste slagschip-eskader, en Hr Ms „Valiant". Beide slagschepen zullen van 1 tot 11 Octo ber te Haifa zijn. Voorstel instelling commissie van zes Te dien einde stelde hij voor een uit zes leden bestaande commissie te benoemen, wel ke vóór Maandag den Raad rapport zal moe ten uitbrengen. Tot deze commissie behoo- ren de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Denemarken. Roemenië, Portugal en-1 Chili. De Raad keurde dit voorstel zonder beraad slaging goed, evenals het voorstel van Eden, dat deze commissie nog denzelfden avond haar werkzaamheden moet beginnen. Ten slotte verklaarde de Raadspresident, dat het beroep aan het slot van de redevoe ring van den Abessijnschen vertegenwoordi ger reeds betrekking heeft op het den Raad voorgelegde ontwerp-rapport, waarover pas Maandag zal worden gestemd. De zitting van den Volkcnbondsraad wi hiermede ten einde. RAPPORT DER COMMISSIE VAN ZES Italië verantwoordelijk gesteld De commissie van zes, die Zaterdag door den Volkenbondsraad is ingesteld tot bestudeering van de vraag, of in Abessinië een aanvalshandeling is ver richt en o! het pact Is geschonden, heeft in een zitting van drie uur, die werd geleid door den Portugeeschen minister van bnitenlandsche zaken, haar taak volbracht. De commissie heeft de documenten, die door Abessinië en Italië zijn over handigd, onderzocht en een rapport uit gewerkt over de gebeurtenissen van de laatste dagen. Naar verluidt bevat dit rapport slechts een uiteenzetting der feiten, waaruit de raad de politieke en juridi sche consekwenties heeft te trekken. In deze opsomming der leiten zou duidelijk tot uiting komen, dat Italië verantwoordelijk moet worden gesteld voor het uitbreken der vijandelijkhe den. DE RAADSZITTING TE GENEVE Nieuwe commissie van rapporteurs Vandaag zal stemming plaats hebben De openbare zitting van den Volken bondsraad is Zaterdagavond om zes uur te Genève begonnen. Aan de Raadstafel hadden plaats ge nomen de vertegenwoordiger van Ita lië, baron Aloïsi, en op verzoek van den Raadspresident eveneens de ver- tegenwoordiger van Abessinië, T e c 1 e Hawariate. De president van den Raad legde het rapport voor van de commissie van dertien, met de opmerking, dat de stemming daarover niet voor Maandag zou geschieden. „Na de uiteenzetting van de omstan- dighoden van het geschil moet de Raad overeenkomstig artikel 15 van het Pact mededeelen, Avelke oplossing hij het meest billijk en geschikt acht De hem sedert de laatste zitting door heide partijen ter kennis gebrachte fei ten maken het den Raad vooreerst tot dringende plicht de eerbiediging van de uit het Volkenbondspact voort- A'loeiende verplichtingen te eisohen. De Raad beperkt zich er \roor het oogen. blik toe aan te bevelen, dat onver- Avijld iedere schending van hiet pact Avordt vastgesteld. Hij behoudt zich voor later andere hem nuttig voorko mende aanbevelingen te doen". De vertegemvoordigers der beide partijen hebben vervolgens verklaard nog geen tijd te hebben gehad het rapport te bestudeeren. Aloïsi voegde hieraan toe, dat hij ten aan zien van den inhoud van toet rapport alle reserves maakt Hij hoopt Maandag zijn standpunt te kunnen mededeelen. In de hierna volgende bespreking over de mededeelingen ven Italië en Abessinië over de recente gebeurtenissen, verkreeg eerst Aloïsi het woord. Hij las een lange ver klaring voor, waarin hij de bemoeiingen van den Raad in den strijd te bemiddelen wel is waar erkende, doch er tegen protesteerde, dat de Volkenbond heeft goweigerd ovi gaan tot een werkelijke bestudeering van de toestanden in Abessinië, zooals door Italië Italië is volgens Aloïsi het slachtoffer ge worden van een Abessijnschen aanval. Ten slotte kwam Aloïsi terug op het be gin September door Italië ingediende voor stel Abessinië uit den Volkenbond te zetten, omdat het voor dit lidmaatschap onwaardig zou zijn. Na Aloïsi sprak de vertegenwoordiger van Abessinië. Tecle Hawaijiate, wiens verklaringen in vorm en inhoud zeer matig waren gehouden en overeenkwamen met het reeds gepubliceerde schrijven van de Abes sijnsche regeering aan den Volkenbond. De verklaring van Hawariate culmineerde in het voorstel tot constateeren, dat Italië het Pact heeft geschonden door tot den log over te gaan en dat derhalve art. 16 moet worden toegepast. Bovendien stelde de Abessijnsche vertegen woordiger voor, dat de Raad Italië zou op wekken de militaire operaties te staken en een einde te maken aan den moord op burgerbe volki ng. Hierop verklaarde de president A'an den Raad, dat de Raad onverwijld moet overgaan tot de bestudeering der bij hem ontvangen ernstige mededeelingen. De Assemblee komt Woensdag bijeen! In verband met het Italiaansch-Abessijn- sche geschil is de Assemblée tegen Woens dagmiddag vier uur bijeengeroepen. Het verluidt, dat haar zal worden voor gesteld een z.g coördinatiecommissie voor sanctiemaatregelen te benoemen. Deze commissie zal een program moeten opstellen voor progrvsssieve sanctiemaat len en op de ten uitvoer legging daarvan toezien. Roode Kruis biedt hulp aan Het Internationale Roode Kruis Comité te Genève heeft bij het Italiaansche Abessijnsche Roode Kruis telegrafisch na vraag gedaan of deze hulp behoeven van de zuster-organisaties. DE WAPENHANDEL BLOEIT! In een Zaterdag gepubliceerd rapport van het Duitsche Rijks-instituut voor han delsstatistieken Avordt gezegd, dat de we- relduitvoer van wapenen, gestimuleerd door het Italiaansch-Abessijnsch conflict, in waarde tot meer dan 120 millioen dol lar of 20 gestegen is boven 1934. AT LA M T S C OCEAH VROUWEN EN DE OORLOG Een deel der vrouwen rukt ten strijde, een ander deel doet Roode Kruiswerk Het groote etivel is het gebrek aan ammunitie „Indien, ondanks onze gebeden, de oorlog uitbreekt, zullen wij, vrouwen, Aveten op welke wijze wij onze pijnlijke en edele taak hebben te vervullen van het verzorgen der gewonden en het zooveel mogelijk verzach ten van de vreeselijke gevolgen van de oor log". Deze woorden, gesproken door de Kei zerin van Abessynië in haar per radio uit gezonden oproep aan alle vrouwen ter Ave- reld, hebben alle moeders en vrouwen en zusters van dit land geïnspireerd. De legers van Mussolini zullen bemerken dat zij niet alleen stuiten op tegenstand der mannen, doch op die van alle vrou\A>en Ethiopië. De vrouwen van Abessynië slaan koel bloedig tegenover de vreeselijke gevaren, die haar bedreigen. Zij schikken zich kalm in wat over haar dreigt te komen. Zij schij nen zich er geheel bij neer te leggen, dat de mannen hun leven 'opofferen ter verde diging van het vaderland. Meer nog: zij dringen er bij haar echtgenooten, haar broeders en haar zonen op aan zich naar de vuurlinie te haasten. Vele vrouwen geven zich zelfs vrijwillig op om persoon lijk deel te nemen aan do strijd tegen de invallers. De nicht van den machtigen bevelhebber Ras Tessama heeft zich zelf aan het hoofd geplaatst van een regiment amazones, die thans gereed staan elk oogenblik naar het terrein van de strijd te vertrekken. Zij dra gen een bijzonder uniform eAzijn gewapend met revolvers. Dan is er prinses Stefede. de tweede vrouAV van het opperhoofd Ras Seyoem. Hij heeft het opperbevel over 150.000 tot 200.000 strij ders in het gebied van Tigre. Do prinses helpt haar echtgenoot zooveel mogelijk bij het gereed maken van 't leger voor de strijd en zij heeft te kennen gege ven, dat zij mee ten strijde zal trekken Wanneer haar echtgenoot er niet is, neemt zij het commando over de troepen, die haar zeer vereeren. op zich. De prinses is een mooie vrouAV en haar lichte gelaatskleur doet bijna aan een Euro- peesche schoone denken. Vele vrouwen en zusters in het geheele land zijn voornemens met de verschillende „particuliere" legers mede te trekken. Te DiredaAva hebben vijftienhonderd vrou Het Roode Kruiswerk. Wellicht meer in de geest van de oproep der Keizerin is de groote krachtsinspanning van de vrouwen, die het Roode Kruiswerk voorbereiden. Verpleegsters worden met zorg opgeleid. Hospitalen Avorden ingericht. De directeur van de Binncnlandsche Missie in Soedan (Ethiopische afdeeling), dr. T. A. Lambie, is op een persoonlijke uitnoodiging van den Keizer uit New-York vertrokken en op weg naar Addis Abeba. Bij zijn aankomst zal hij de leiding op zich nemen van alle hos pitaaldiensten. Hier in Addis Abeba zorgt de Ethiopi sche Vrouwen Vereeniging, Avaarvan tal van prinsessen lid zijn, voor verband- en geneesmiddelen. Een andere patriottische organisatie, be staande uit vijftienhonderd Abessijnsche vrouwen, onder leiding van prinses Weizero Choahreghed, heeft de Keizerin aangeboden voor rekening van de leden te zorgen voor de voeding van 7500 soldaten. Deze vrouwen hebben groote hoeveel heden brood in poedervorm, gerookt vleesch en geconserveerde groenten bijeengebracht, een voorraad, die voldoende zou zijn voor de voeding dezer soldaten gedurende eeni ge maanden. Een primitief leger. Dergelijke „rantsoenen" zullen ongetwij feld zijn in het primitieve Abessijnsche leger. De toestanden toch bij de groote troep zijn zeker moeilijk. Er is een absoluut gebrek aan orga- nisatie. In één opzicht biedt deze toe stand een voordeel. Het beteekent, dat de soldaten over het geheele rijk met groote spoed gemobiliseerd kunnen wor den. Er worden geen kleeren of unifor men verstrekt, waardoor het vertrek der troepen zou worden opgehouden. Er is geen gehechtheid aan de regelen der bureaucratie zooals in de meeste Euro- peesche legers. Maar het groote euvel is het gebrek aan ammunitie. Er kunnen gemakkelijk meer dan een millioen man worden ge mobiliseerd maar voorloopig zullen niet meer dan 750.000 soldaten het veld in worden gestuurd. En de voornaamste reden hiervan is, dat het onmogelijk is Avapens te vinden voor een millioen manschappen. Het Duitsche Oogstfeest gevierd Ruim een millioen menschen bijeen! Op den Bückeberg heeft Zondag ruim een millioen Duitschers het dankfeest voor den oogst gevierd, nadat eerst in kerken in de open lucht godsdienstoefeningen wa ren gehouden. Om twaalf uur arriveerde Hitier, verwel komd door den minister A'an Oorlog, von Blomberg, de legerbevelhebber von Fritsch. de vlootcommandant admiraal Rader en generaal Göring, als commandant der lucht vloot. Minister Göbbels hield daarop een Avel- komstrede, Avaarin hij o.a. zeide, dat de boeren een moeilijk jaar achter zich hebben. De slechte oogst in het afgeloopen jaar heeft moeilijkheden veroorzaakt op het gebied der voedselvoorziening. Niettemin zijn de boe ren er in geslaagd den invoer van levens middelen naar Duitschland van 2Vfc milliard tot 1 milliard te verminderen. De militaire oefeningen, die volgden, had den ten doel den toeschouwers zooveel mo gelijk de verschillende Avapencategorieën e hun verrichtingen te laten zien. Na deze demonstratie heeft Hitier een rede gehouden, waarin hij betoog de, dat Duitschlands moeilijkheden grooter zijn, dan die van andere lan den, zooals Rusland, Amerika, Enge land en Frankrijk, omdat de Öuit- schers niet het levensgebied hebben, dat deze volken bezitten, niet dezelfde levensmiddelcnbasis heeft, noch de grondstoffen, noch de koloniën, noc'n al de mogelijkheden en internationale verbindingen, waarover deze landen beschikken. Toch heeft Duitschland zijn moeilijkheden onder de knie gekregen. Als men in het buitenland zegt: Dicta turen leiden maar al te licht tot oorlogen in verband met binncnlandsche moeilijkhe den, dan zeggen wij, aldus Hitier, de meeste oorlogen vloeien voort uit het AA'ezen der democratie. Wij behoeven niet naar buiten oorlog te voeren om eendrachtig te zijn. Geen Volkenbond Avaakt thans over Duitschland, het is vrij en Avaakt over zich zelf. Britsche vlootvoogd aan den dood ontsnapt! Vliegtuig in zee gevallen Sir Roger Blackhouse, opperbevelhebber der Britsche thuisvloot, is Vrijdagavond aan een groot levensgevaar ontsnapt. TerAvijl een watervliegtuig hem naar Port land terugbracht, sloeg het toestel eensklaps om en stortte in zee op 90 M. afstand van het slagschip „Nelson". De drie inzittenden zagen kans door het veiligheidsluik op don staart van het. vliegtuig te kruipen. Spoedig daarop Averden zij door een sloep van dt ..Nelson" gered. SOVJETSCHEEPVAART OP PALESTINA Van Riga komt het bericht, dat de Sov- jet-regeering besloten heeft tot instelling van een scheepvaartlijn tusschen de Zwarte Zee-havens en Palestina voor transport A'an immigranten uit Duitschland, Polen en de Baltische Staten. O.a. zouden de betrokkenen het voordeel genieten van speciaal verlaagde spoorweg tarieven door Rusland. Later zullen op de Nieuwe botsingen te Antwerpen Tien gewonden Te Antwerpen is het Zondag opnieuw tot een ernstige botsing tusschen Vlaamscho nationalisten en anti-fascisten gekomen. Verdinaso's waren per rijwiel van een pro- pagandatocht in de omgeving van Antwer pen teruggekeerd, toen zij in de Boogstraat een groep anti-fascisten ontmoetten, die eveneens op de fiets \A-aren en den Verdi naso's in de flank aanreden, Avaardoor deze kwamen te vallen. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij ook van revolvers werd gebruik gemaakt. Achtervolgd door hun tegenstander* vluchtten de Verdinaso's naar hun club lokaal in de Osystraat, Avaar de verhuur der van het lokaal eenige revolverschoten loste om de vervolgers af te schrikken. Hij werd door een slag van een ploertendoo- der aan den arm geAvond. Toen de politio verscheen, kAvam er een einde aan het rel letje. Tal van ploertendooders werden in be slag genomen. Het bleek dat aan Aveerskan ten tien personen waren gewond. Weer een vliegramp in België Twee slachtoffer* Zaterdagmiddag is bij AntAverpen tijden* een proefvlucht van een nieuw bombarde mentsvliegtuig, bestemd voor het Belgische leger, van een hoogte van 800 M. neerge stort De beide inzittenden, Leon Stampe, zoon van den bekenden Antwerpschen con structeur, en de Russische ingenieur Iwa- nof, die de constructeur van dit type Avas, werden gedood. Het vliegtuig kwam terecht in een tuin, na het dak van een huis te hebben ver nield. MELKOORLOG IN AMERIKA In Illinois en Wisconsin hebben staken de melkboeren de landwegen versperd, ten einde den aanvoer van melk, welke voor de groote steden bestemd was, tegen to gaan. Op verschillende farms hebben de stakers petroleum in de melkkannen ge gooid, om deze onbruikbaar te maken. Bij botsingen te Kenosha (Wisconsin) Averd een boer gedood. Het doel der boerenactie is een verhooging van den melkprijs te be werken. KORT NIEUWS De Koptische patriarch te Caïro en Prins Omar Toessoen hebben een gemeenschap- pelijken oproep tot het publiek gedaan, oru «eldelijken steun aan Abessinië te verlee- nen. De patriarch heeft als eerste inge schreven voor een bedrag van ongeveer 3000.—. Zaterdagochtend tegen zeven uur heeft in de mijn Mont Cenis bij Herne (D.) op- nieuAv een ontploffing plaats gehad, waar bij tAvec personen om het leven zijn geko men. Tengevolge van een arbeidsgeschil werden Zaterdag de werkzaamheden in de havens A'an San Francisco ernstig gestag neerd. Men acht het onvermijdelijk dat Maandag geheel de zeehandel vin de groo verdos? den Pacific aal «»U.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2