Jliru int gt'x Jtsdjr (gjmrant DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Aan hen, die nog een „neutrale" krant lezen! abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 5596 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 7 OCTOBER 1935 15e Jaargang gllfotrtentieprtjjen: Van I tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22'h Ingezonden Mededeellngen rjjQ*;» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerf 045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend f 0.10 Onbekend maakt onbemind. Daar dachten we aan, toen we besloten, U eens een tijdlang onze krant op proef te zenden. We zijn van oor deel, dat er zooveel instaat, dat U wel eenigen tijd noodig hebt om daarvan op de hoogte te komen. Dat er veel verscheidenheid in is zult U toestemmen. En dat met de wenschen van alle leden van het gezin wordt gerekend, eveneens. Wetenschappelijke artikelen, litteraire be schouwingen, gezonde eenvoudige verhalen, eiken dag een feuilleton, een Zondagsblad van niet minder dan 12 pagina's, en met een kinder en kleuterrubriek, uitnemend verzorgde dagelijksche rubrieken, over alles wat van belang is in binnen- en buiten land. ziedaar slechts een kleine greep uit het vele, dat wij zoeken op prettige en aange name wijze U voor te zetten. En wat 't belangrijkste is: dat alles door trokken van een geest en sfeer, die geheel aansluit bij het karakter van Uw christelijk gezin. Een krant toch is wel bij uitstek iets, waar de groote levensrichting ten goede of ten kwade, doorheen loopt. Op allerlei terrein deedt gij de goede keuze. Dan toch zeker ook wat betreft de krant, die dagelijks bij U door de bus glijdt? Of haalt gij door een „neutrale" krant de wereld van bios coop, tooneel, dancing, Zondagssport in Uw eigen huis? Als dagelijksche lectuur legt ge in Uw gezin ter lezing een blad, dat geen band heeft met Uw diepste levensovertuiging En dat terwijl er een Christelijke krant bestaat Maak daar een eind aan door het invulbiljet elders in dit blad met Uw naam en adres op te zenden naar onze administratie. AFDEELING PROPAGAN DA Willen de zeer velen, wien deze courant tijdelijk werd toege zonden, dit stukje eens met aandacht lezen en overdenken? En willen onze trouwe lezers voortbouwen aan het doel: in elk Christelijk gezin het Christelijk dagblad? *3jc* LAFFE MOORDAANSLAG Een andere naam Is er niet voor de ver raderlijke aanval van een pas uit Parijs weergekeerd anarchist op een rustig colpor- 'teerènd N.S.B.'er. We zijn dat met een strooibiljet van deze partij en met het hoofdartikel in het laat ste nummer van Vova volmaakt eens. Er zullen weinigen, zeer weinigen in ons land gevonden worden, die het daarmee niet eens zijn. Men wist echter vooruit, dat deze laffe moordaanslag door de N.S.B. aangegrepen zou worden om het spel der demagogie, waarin zij van week tot week meer vorderingen maakt, met verhoogde hartstocht te spelen. Zij deed dat ook en zij overtrof daarbij zichzelf in verfoeilijke brutaliteit. Op listige wijze wordt langs een kettingregel van exclamaties, welke niet zelden leugenach tig van overdrijving zijn, de schuld op de overheid geworpen, die „een N.S.B.'er als een vogelvrij verklaarde" laat beschouwen. Deze beschuldiging strookt wel niet met 'de verwachting, dat deze man „voor lange jaren de deur der gevangenis achter zich zal hooren dichtvallen"; maar de erken ning, dat het recht in Nederland ge handhaafd wordt ook tegenover de N.S.B wordt gauw verzwakt door de toevoeging: •„ongestraft blijven zij, die in dezen ver dwaasde de moordlust deden ontbranden". Het pamflet gaat daarin verder dan de krant, want in Vova wordt gezegd, dat deze anarchist öf door de Parijsche terroristen centrale omgekocht en naar Amsterdam ge zonden .is, öf dat hij in de vier dagen, dat hij te Amsterdam was „door de communis tische en sociaal-democratische leugenpers cn haar raddraaiers tot zijn daad is opge hitst". Voor het eerste, aldus Vova, bestaan zeer sterke aanwijzingen. Wie dit betoogt, laat voor het tweede niet veel plaats. Maar dan is het ook de magogische laster, wanneer het pamflet schrijft: ,Een onevenwichtige, uit het lood geslagen marxist heeft de woorden van Henri Polak in daden omgezet. Het vuur wapen heeft gesproken". Wij nemen slechts een schakel uit de kettingreeks, waarin gesproken wordt over de terreur, die door de overheid toegelaten, of bedreven wordt, en die stelselmatig wordt aangehitst, „zonder dat de Justitie de aanhitsers in het nekvel grijpt". De N.S.B.'ers zouden goed doen eens de laatste nummers vanVova na te gaan, waarin venijnge platen Dr. Colijn voor stellen, die de honger als zijn bondge noot aanvaardt; waarin elke regel druipt van minachting en vijandschap tegenover hen, „die God over ons gesteld heeft". Wat te Amsterdam geschiedde wat ook wel eens elders voorviel al kennen wij de statistiek niet, waaruit zou blijken, dat ,in twee en een half jaar reeds honderden kameraden ten offer zijn gevallen aan d< met ploertendooders, boksbeugels en loo den pijpen uitgeoefende straatterreur h onvoorwaardelijk afkeurenswaardig; maar de N.S.B. is dagelijks met prent en praat cn propaganda bezig om de discipline onder de natie dermate te ondermijnen, dat burgeroorlog het gevolg moet zijn. Met een zalvend gebaar over gpv-nrle en doode kameraden komt daarin geen verandering. Bijzondere Ministerraad In verband Oost-Afrikaansch conflict In verband met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond bestaat de mogelijkheid dat ons land geroepen zal worden mede te werken bij de toepassing van economische en financieele sancties, welke een gevolg zijn van het conflict in Oost-Afrika. De Nederlandsche regeering heeft hierin aanleiding gevonden dit vraag stuk nader onder de oogen te zien en is daartoe Zaterdagmiddag in een bij zondere Ministerraad bijeengekomen. Credietregeling Haringvisscherij Gaat 10 Oct. a.s. in Naar ons officieel wordt medegedeeld treedt Donderdag 10 Oct a.s. de crediet-' regeling in werking voor het uit de mark', nemen van pekel- en steurharing door tie Visscherij-Centrale. Ladingen van schepen welke na Donder dag a.s. zijn binnengekomen zullen dus voor opslag door de Visscherij Centrale aanmerking komen. Het terugloopen der haringprijzen in de vorige week, waardoor de vastgestelde grensprijzen niet meer bereikt werden, is oorzaak dat deze regeling thans weer gaat. Verleden jaar is deze reeds op 15 tember in werking getreden. De Haagsche Crisis-Collecte De crisis-collecte in den Haag welke Za terdag gehouden is heeft opgebracht 22.000.—. Het lot der blinden Vooral in kleine gemeenten droevig. De drie landelijke blindenorganisaties (Ned. Blindenbond, Ned. Chr. Blindenbond en Ned. R.K. Blindenbond) hebben er den Minister Sos. Zaken op gewezen, dat hoewel van particu liere zijde veel gedaan wordt, de hulpverlee ning voor blinden over het algemeen nog on voldoende is. Een gunstige uitzondering maken wij hier op de blinden uit die gemeenten, welke werk zaam zijn op gemeentelijke of door de meente voldoende gesubsideerde particuliere werkinrichtingen. Uit een nog voor kort door de drie landelijke organisaties gehouden derzoek, is wederom duidelijk gebleken, dat de blinden, woonachtig in kleine gemeenten met zeer veel moeilijkheden te kampen heb ben en een kommervol bestaan lijden, zoodat ze voor het meerendeel afhankelijk van fami lie of particuliere liefdadigheid zijn. Gevraagd wordt van den minister medewer king: a. voor de blinden meerdere werkgelegen heden te openen. b. het daarheen te leiden, dat alle voor de overheids-, gemeente- en provinciale diens ten, als borstels, bezems, matten, manden rietmeubelen enz. benoodigd, door blinden vervaardigd worden. c. het tot stand dóen komen van een traal in- en verkoopbureau, waar de blinden zoo voordeelig mogelijk hun materialen inkoo- pen en hun producten kunnen afleveren. d. een spoedige contingenteering van de tikelen onder b. genoemd. e. het steunen der werkinrichtingen welke in financieele moeilijkheden verkeeren voorkoming van eventueel e geheele sluiting. „GEVAAR, DAT NIET BESTOND!" Terwijl de aandacht van heel Europa en van een goed deel der overige wereld ge richt was op den strijd rond Adoea, en de aag spande, hoelang het primitieve Abes sijnsche leger deze kleine vesting tegen hel Italiaansche technische overwicht zou kun nen handhaven, is de Italiaansche gezant te Londen, Grandi, bij den Britschen Minister an Buitenlandsche Zaken Hoare op bezoek geweest, ter overhandiging van een bood schap van Mussolini. Naar verluidt zou deze er op gewezen hebben, dat de zaak van den vrede gediend zou zijn indien in de Middellandsche Zee de internationale verhoudingen tot ontspan ning kwamen, hetgeen het best zou kunnen geschieden indien de Britsche vloot tegelijk met de Italiaansche over zou gaan tot trekking van de wederzijdsch getroffen voorzorgsmaatregelen, genomen voor een gevaar, aldus de Duce, dat niet bestond. Soms krijgen zulke uitingen van staats lieden "en merkwaardig effect door het licht dat de onderlinge relaties der betrokkenen en de jongste politieke verwikkelingen erop rpen. Het is zeer voorzichtig uitgedrukt op zijn minst een heel merkwaardige coinci- dentie, dat deze voorstellen van Mussolini, om de Britsche en Italiaansche vloten in zekeren zin te demobiliseeren, te voorschijn komen zoo kort na het oogenblik, waarop de Fransche ministerraad zich met beslist heid tegen het deelnemen aan militaire sancties heeft geuit. Toen ook heeft men in Groot Brittanniè stemmen van vooraanstaande staatslieden als Baldwin gehoord, die met grooter dui- oelijkheid dan men den laatsten tijd wend was verklaarden, dat Engeland niet bereid was ten bate van den Volkenbond w wapend op te treden, tenzij zulk een mili taire actie collectief zou zijn. Hierin ligt een duidelijk terugtrekkende beweging, die slechts te verklaren valt uit het feit, dat Frankrijk eindelijk zijn toekom stige houaing duidelijker heeft gemarkeerd. De> wazigheid van Lavals verklaringen, te Genève en elders, noemde hij zelf zijn befaamde rede in de Volkmbondsstad niet een soort van ei er dans is thans als een rookscherm opgetrokken, en Engeland staat alleen. Dat het voor de Britsche vloot, ge steld dat er bij de Engelsche admiraliteit neiging bestond voor een dergelijk onder nemen, een hachelijke kans zou zijn, zich met de Italiaansche Middellandsche krachten te meten, zonder steun der Fran sche marine, is naar het inzioht der experts duidelijk. In dit verband krijgen Mussolini's woor den omtrent „het gevaar dat niet bestond" bedoeld of onbedoeld een sarcastisch tintje. De Italiaansche diplomatie heeft tot nu toe door haar vermetel optreden gezegev Mussolini heeft zich thans opnieuw bij monde van Grandi bereid veklaard tot on derhandelen. Het militaire optreden in Afri ka behoeft naar zijn inzicht de deur voor vriendschappelijke besprekingen met Frank rijk en Engeland omtrent een Abessijnsch accoord niet te sluiten. IToe Groot-Brittannië op dezen stap zal reageeren, ligt nog in het duister; dat het dit land moeilijk zal vallen, nu zijn mobiel making van Genève goeddeels is mislukt, op nieuw tot rechtstreeksche besprekingen met Ronie te komen, ligt voor de hand. Musso lini heeft zich bovendien reeds zoo lang on buigzaam getoond, dat het vermoeden zich opdringt, dat hij ook thans nog geheel de oude zal blijken. Want wat er intusschen op het. tooneel der internationale diplomatie heeft plaats gegrepen stekt er eerder toe, zijn zelfverzekerdheid te versterken, dan in te toornen. Vermoedelijk zouden nieuwe bei. kingen, gesteld dat deze inderdaad geopend werden, slechts kunnen uitwerken, dat he\ treffen van sancties nog wat werd opge schort, hetgeen voor Rome een nieuwe con solidatie van zijn positie zou beteekenen. Abessynië houdt zioh intusschen dappei verweert zioh met meer taaiheid en suc ces, dan algemeen voor mogelijk werd ge houden. Het is ook goeddeels op zichzelf aan gewezen. Genève haast zich langzaam. Blijft het in dit trage, doch verklaarbare tempo volharden, dan is het niet onmogelijk, dat alle steun, die den Negus uit Europa toe komt bepaald zal blijven tot wat Zweedsche bladen goedbedoeld opperden: I-Iailé Selassié de Nobelprijs toe te kennen voor den vrede! Een geschenk, dat ten slotte bijna als een hoon zou aandoen! Onzekerheid omtrent Adoea In officieele Abessijnsche kringen blijft men er hardnekkig bij, dat Adoea weer in het bezit der Abessijnsche troepen is j men. Zij hebben het, aldus wordt verklaard, twee uur na de bezetting der Italianen her overd en nadat de stad meermalen van be zitter was verwisseld definitief behouden. De herovering zou mogelijk geweest zijn door een aanval in de flank en de zijde der Italiaansche afdeelingen, nadat de Abessijnen de uit tanks be staande Italiaansche voorhoede hadden laten passeeren. Verder wordt verklaard dat zes Itali-* aansche officieren zijn gedood, terwijl veel oorlogsmateriaal op het slagveld werd achtergelaten. EEN BOODSCHAP VAN MUSSOLINI Nieuw aanbod aan Frankrijk en Engeland tot onderhandelen Volgens de „Times" zou Mussolini langs diplomatieken weg aan Londen en Parijs een Hieuw aanbod tot onderhandelen gericht hebben. De Italiaansche gezant te Londen, Gran- i, heeft aan Minister Hoare een bood schap van MussolLii overhandigd, welke eveneens aan Laval zou zijn ter hand ge- Volgens de meening van Mussolini zou de zaak des vrectas gediend en de duur der vijandelijkheden verkort wor den, wanneer in plaats van de tegen woordige spanning in de Middelland sche Zee een eerlijke samenwerking zou komen in het belang van een defi nitieve regeling. Alle betrokken par tijen zouden kunnen bijdragen tot dit begeerenswaardige doel door een ge lijktijdige opheffing van de voorzichtig- heidsmaatregelen, die genomen zijn om het hoofd te biedien aan een gevaar, dat in werk dijkheid niet aanwezig is. Terwijl Mussolini zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de verdediging der voornaamste Italiaansche belangen heeft hij evenzeer het verlangen, de samenwerking tusschen de naties in stand te houden, welke voorwaarde vormt voor hechte en vreedzame toestanden in Europa. Om deze reden wil hij zich niet terug trekken van de internationale bespre kingen in Genève, ofschoon hij niet van meening kan zijn, dat Italië tot dusvcirre in Genève rechtvaardig be handeld is. Italië zou in een geest van samenwerking bijdragen tot deze besprekingen, zonder eenige voorop gezette bedoeling zich uit Genève terug te trekken, wanneer het niet door het standpunt van andere Volkenbonds leden gedwongen zou worden tot een zoodanige stap. De thans in Afrika geopende militaire maatregelen sluiten naar de mecning van Mussolini, niet de deur voor een vreedzame bespreking met de Engelsche en Fransche regeering. Deze bespreking zou ten doel hebben een overeenstemming tot stand te brengen, welke zoowel de gerechtvaardigde eischen van Italië zou bevredigen, alsook eei vreedzame regeling van het tegenwoordige geschil tot stand te brengen, waarbij met de belangen van alle betrokken partijen op sende wijze rekening gehouden zal worden. Mussolini waardeert de door de Fransche regeering ten behoeve van een vreedzame regeling bewezen diensten, evenals ook de pogingen in dit opzicht van de Britsche regeering. Onderhandelingen, die het h( van normale beYrekkingen ten doel zouden hebben, zou men in Homo verwelkomen. Te Parijs acht men het mogelijk, dat de bemiddelingspogingen succes zullen hebben. De tusschen Londen en Rome gewisselde ncta's vormen ten inleiding tot pndarh; delingen over een vreedzame oplossing. De .stap van Musolini heeft niet nagelaten te Genève een atmosfeer te scheppen van goed begrip en gematigdheid, welke de situatie vereasoht. Groote activiteit aan het Zuidelijk front Een veldslag bij Jijiga verwacht Volgens berichten van het Zuidelijk front ontwikkelen de Italiaansche troe pen daar een groote activiteit. De lijn Dolo-Jat is bezet door Ita liaansche afdeelingen, die door vlieg tuigen worden gesteund. De rechtervleugel der Abessijnsche strijdkrachten ligt aan de rivier Gana- le; de linkervleugel strekt zich uit o\\ 2 Oostelijke bergkammen. Men verwacht, dat binnen veertien dagen een groote veldslag zal worden geleverd langs een bergrug ten Zuiden van Jijiga, dat Oostelijk van Harrar ligt. Er zijn aanwijzingen, dat meer dan 250.000 man aan dezen strijd zul len deelnemen. Het ligt in de bedoeling van de Abessijn sche aanvoerders tegen Woensdag een leger macht van meer dan 150.000 man aan dit front bijeen te brengen, terwijl de Italiaan sche troepen in deze sector op 100.000 man worden geschat De laatste drie dagen zijn de Abessiniërs wat terug getrokken en hebben zij de plaatsen bij de grens van Italiaansch Soma- liland ontruimd. Ras Seyoem trekt over de Mareb voor inval in Eritrea De bijzondere correspondent van de News Chronicle te Addis Abeba meldt, dat een deel van het leger van Ras Seyoem tusschen Italiaansche strijdkrachten ten N.W. van Adoea is doorgeglipt en de Mareb-rivier overgetrokken om een inval te doen Eritrea. 150.000 man zijn thans onderweg naar Adoea. De val van Adoea In Rome wordt ontkend dat Adoea weder in Abessijnsche handen zou zijn overgegaan. Wel hebben, na de bezetting, Abessijnsche troepen nog Naar Genève Tot het bijwonen van de vergadering van de Volkenbond welke Woensdag a.s. op nieuw bijeenkomt zullen de Ministers van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Graeff en prof. Francois zich morgen naar Genève begeven. De permanente vertegenwoordiger bij de Volkenbond, Hr. M.'s gezant te Bern. rid der Van Bappard, is reeds te Genève wezig. Het s.s. „Rotterdam" vlot Kapitein Van Duiken van het s.s. Rotter dam heeft in een telegram aan de directie van de Holland-Amerikalijn medegedeeld, dat het schip is vlotgekomen. Er zal onmiddellijk een duikeronderzoek plaats hebben om de bodemschade vast te stellen. Men weet echter nog niet of dit on derzoek ter plaatse zal geschieden, dan wel of het schip eerst naar Kingston (Ja) zal gaan om daar te worden onderzocht. De veldslaa bij Adoea op 1 Maart 1S96. waarde Italianen door 'de 'Abessiniërs werden verslagen. Deze oude prent laat wel eenigszins zien hoe vreeselijk ook toen gevochten is. Maar nu is dan Adoea gewroken,mtt VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladert De Gencefsche Commissie van Zes Heeft Italië aansprakelijk gesteld voor den aanval in Oos'Afrika. I Herdenkingsavond te Arnhem In verbanU met het tienjarig bestaan van het Nationaal Jongeren Verbond. Dr J. B. Callenbach, Ned. Herv. predikant te Botterdam, is voornemens emeritaat aan te vragen. MOORD TE DEN HAAG SLAGERSKNECHT STEEKT ZIJN VROEGER MEISJE j OP STRAAT DOOD Hedenmorgen om half negen, toen 'd4 Residentie nauwelijks ontwaakt was, heeft} zich aan het Bezuidenhout op den hoek van de Juliana van Stolberglaan en de Araa« liastraat een afschuwelijk drama afgöj- speeld. De 22-jarige dagdienstbode H. A v. K., uit de Joubertstraat, die op weg waal naar haar betrekking, werd onverhoeds aangevallen door den eveneens 22-jarigen slagersknecht P. W. de R., uit de Jac. Cats- straat. Met een groot slagersmes bracht hij het meisje meerdere steken in de hartstreek toe. Zij zakte in elkaar en bleef in hope* loozen toestand liggen. De dader vluchtte een huis op de Juliana! van Stolberglaan binnen. De 21-jarige A. Clement een bediende van de firma Wilh. Richters, die den aanslag had zien gebeuren, was den dader nageloo- pen en zag hem binnengaan. Hij achter» volgde hem in de woning en sloot d$ straatdeur af. Inmiddels was de politie telefonisch' ge waarschuwd, zoodat spoedig motor-agenteit arriveerden die de R. arresteerden. Hij is( op het hoofdbureau ingesloten en heeft eetf bekentenis afgelegd. Het meisje werd door de Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht alwaar zij kort daarop overleedi De aanleiding tot dit droevig drama i1 gelegen in een teleurgestelde liefde. Het meisje had twee jaar omgang met den dader gehad doch had de laatste tijd ken nis aan een ander. Auto-ongeluk bij een spoorwegovergang Een ernstig gewonde; vier licht gewonden Bij den spoorwegovergang van den weg van Groenlo naar Winterswijk heeft Zondagavond omstreeks acht uur een .vrij ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een gezelschap jongelui uit Winterswijk reed per auto in de richting Groenlo. De snelheid waarmee gereden werd was vrij; groot. Vermoedelijk kon tengevolge hier van een bocht nabij den spoorwegovergang niet genomen worden waardoor de auto te gen een boom botste, daarna tegen de af rastering van den overweg, om vervolgens op de spoorbaan terecht te komen. Een der inzittenden van de auto kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd. Hij is naar het ziekenhuis te Winterswijk over gebracht Zijn toestand is niet zonder gevaar- De vier anderen bekwamen lichte hoofd wonden. De auto is vrijwel geheel vernield. „VIJFTIEN GULDEN, GAUW, T OF IK SCHIET" „Vijftien gulden, gauw of ik schiet!" OrtJ der deze uitroep drong met opgeheven re volver een individu don winkel binnen van do gezusters van Roy. aan de Straatschen- dijk te Eindhoven. De aangesproken jufrouw weigerde aan dit verzoek te voldoen. Gelukkig kwam juist liaar zuster binnen nn wie de man het wa pen nu richtte, onder herhaling van zijn b>i dreiging. De juffrouw zeide het geld te zullen gaarf halen. Ze waarschuwde intusschen de buren, die de politie opbelden. Deze was spoedig aanwezig, doch de man had er inmiddels de lucht van gekregen en was op zpn fiets verdwenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1