(Wüjat ck Madms ot/eXc/Mefiimwi fwMxwi -en (mtzfiamw ZATERDAG 5 CCICDtK .b3ö EERSTE BLAD PAG. 3 KORTZICHTIGE PACIFISTEN In ,JDe Sociaal-Democraat" van vorige week schrijft hoofd-redacteur E. Boekman over „het dreigend oorlogsgevaar". Hij is van meening: „De economische sancties, in hun volle omvang toegepast, kunnen, misschien op andere schaal, dezelfde gevolgen hebben als de economische maatregelen doorge voerd in de oorlog. Waarom verzetten onze „pacifisten" zich dan alleen tegen oe militaire sancties? Wie niet alleen de landsverdediging verwerpt, doch ook de strijd tegen den aanvaller door de Volkenbond, die kan niet blijven staan bij de militaire sancties, die moet ook weigeren te volaoen aan de economische. Hier minder dan ergens is plaats voor halfheid." En de schrijver concludeert: „Uit volle overtuiging echter dienen wij als S.D.A.P. in dit opzicht te staan achter de regeering. Nederland heeft in dertijd de verplichtingen voortvloeiende uit het lidmaatschap van de Volkenbond aanvaard; het heeft thans niet de minste reden te trachten die verplichtingen te negeeren." Zonderling toch, dat de S.D.A.P. steeds uit volle overtuiging" tegen elke defensie- fcegrooting hebben gestemd. Heeft men voor militaire sancties geen... wapens noodige? ILS COLIJN MAAR VALT Wat de katholieken betreft, aldus de roode pers, kunnen wij erkennen, dat prof. Aalberse door de verrassende hou ding van mr. Joekes in een moeilijik par ket werd gebracht. Dit had hem er noch tans niet van mogen weerhouden, te be proeven, een kabinet samen te stellen op grondslag eener samenwerking tusschen katholieken en sociaal-democraten. En wanneer in Juli het getij hem daarvoor niet genoegzaam gunstig scheen, dan had hij in elik geval bij de hervatting van het parlementair debat voet bij stuk kunnen houden. Dat zou herrie op de beurs hebben gegeven. Ongetwijfeld. Maar iedere kabinetswisseling zal in de toekomst aan beursheeren stof leveren tot agitatie. Gaat men hiervoor uit de weg, dan stelt men Nederland onder de dictatuur van het Damrak. Met deze groote, holle woorden houdt men e onrust gaande, in de hoop, dat do loomsch-Katholieken aan een Roomschrood [abinet niet meer ontkomen kunnen. Een lag te voren kon men reeds lezen: De katholieken aanvaarden de terug- keer van het kabinet-Colijn kennelijk als een noodoplossing, die door een andere kan worden vervangen, zoodra de om standigheden dit, naar hun oordeel, eischen en mogelijk maken. i> men tevre- DE N.S.B. Wij lezen in de Vrijheid: lo. De Amsterdamsche middenstander Alta is ontgoocheld uit de N. S. B. ge treden. 2o. Blijkens een bericht in Het Volk hebben eenige met naam en stambboek- nummer vermelde Rotterdamsche nat.- socialisten, o.a. de Zondagsschoolonder wijzer Verschoor, zich ten ernstigste be klaagd over misstanden in het werk kamp aan den Leyweg te 's-Gravenhage. De klagers zijn. na hun klacht, aan ir. Mussert, voor den heer Geelkerken ont boden en geroyeerd. 3o. Te IJmuiden is het optreden van den nationaal-socialistischen propagan dist, Dr. E. Verviers, per strooibiljet ge ïntroduceerd met de volgende uitspraak van Verviers zelf: „het is een nationale siehande, geregeerd te worden door stel onbekwame en onwelwillende onbe voegden". (Ook door ons gepubliceerd. Red.). Wie weet, hoezeer Dr. Verviers vroeger zelf in het doodgewone zaken leven gefaald heeft, haalt zijn schouders op over deze beleediging. 4o. In een dwaas strooibiljet fantaseert de N. S. B., dat onze regeering een deel onzer overzeesche gebiedsdeel en zou wil len afstaan. Dwaze nonsens. Volk en Vaderland maakt hyper-demagogisch minister De Graeff tot een vriend van de Russische regeering en beticht Neder land volkomen ten onrechte van oorlogs zuchtige bedoelingen tegenover het fas cistische Italië. Zijn „Kameraad" Van Duyl echter roept verontwaardigd uit, dat de Nederlandsche Staat niet eens de moed heeft, een oorlogsschip aan den verongelijkten Negus van Ahessinië te zenden. Deze opsomming is geenszins volledig, voegt de Vrijhe'd er aan toe. Doch zij volsta ter kenschetsing vaft de N.S.B.! Nog steeds maken ook vele idealisten daarvan deel uit, wanneer zullen hun de schel len van de oogen vallen! Neen, volledig is deze opsomming geens zins. Zoo lazen we in Maarten L u- ther, het orgaan van de Ned. Luth. Bond voor sociale actie, dat Ds-. C. F. Wester- mann dn het Kerkbeurtenblad een aanbe veling schreef voor een vergadering, waar in gesproken zou worden over het onder werp „Luthcriaan of Nationaal-socialist" en toen van een lid zijner gemeente een on behoorlijke brief kreeg, waarin o.m. gezegd werd: Het wordt blijkbaar hoog tijd, dat U zich uit het openbare leven gaat terug trekken en dat U niet meer door het neerschrijven van dergelijke enormitei ten, Uw intellectueel prestige tegenover Uw Ambtgenooten en de gemeente gaat te grabbel gooien. De autoriteit in de Gemeente is moge lijk stevig gevestigd, maar het gezond verstand van verreweg de groote meer derheid Uwer Gemeenteleden blijkt U toch ver te onderschatten. Hierdoor is Uw aanbeveling eer in het voordeel van het Nationaal-Socdalisme dan in het nadeel. Weest verstandig dominee, neemt vol komen rust en laat U niet meer op sleep touw nemen door of voor het wagentje spannen van partijen of personen, die niet de belangen van het Volk, van de Kerk het zwaarst laten wegen, maar die zich uitsluitend laten leiden door eigen belang, dat staat en valt met bestendi ging of verdwijning van het huidige god- delooze stelsel. AAN EEN TACHTIGER In de trant van de tachtigers dichtte Mr. G. T. J. de Jongh, de bekende Amster damsche kinderrechter aan het adres van „den hooggeschatten E. René van Ouwen- aller" in het Maandblad voor berechting en reclasseering het volgende vers: Gij zijt geboren Uit zonnegloren En ©en zucht van het wereldsche wee. Gij bezocht den gevangen. Den levenslangen En leefde zijn droefenis mee. Gij sprak hem van oorden In troostrijke woorden, Waar zijn geest zich vrijmoedig bewoog, Ontvlucht aan de wanden, Die zijn vrijheid omranden, Zich richtend naar 't goddelijk oog, Die hem bewaakte ALs in angst bij geraakte, Indien hij zijn misdaad beleed.1; Zoodat zijn geest zich weer wendde Naar Hem, dien hij kende, Als EEN die vergeeft en vergeet Thans zijt gij tachtig Gezond en veerkrachtig De drager van andermans leed: Van allen de ouwe Vertrouwde, de trouwe Die nimmer vermoeienis meed. lilitair tehuis Harskamp egerplaats Harskamp Een dankbaar Tehuisbezoeker schrijft ons: Tijdens de herhalingsoefeningen mocht bet ehuis voor Militairen alhier in een ware ïhoefte voorzien. De legerplaats was bezet het 15e Reg. Infanterie uit Nijmegen, et 15de R. I. bestaat geheel uit jonge annen uit Rotterdam, voor wie het een roote overgang was uit de groote stad naar stille heidedorpje. Gelukkig vonden we hier ons Tehuis, en dank zij de harte- jke ontvangst door de Tehuis-ouders, Va ir en Moeder Brouwer, gevoelden we ons irect thuis. Voor velerlei ontspanning was gezorgd, "i memoreeren het navolgende: Allereerst begroetingsavond op 12 September, waar ae huisvader en Ds. Kalkman, res. veld- rediker, een welkomstwoord spraken. Op Zaterdagmiddagen waren schietwedstrij- georganiseerd, welke zich in groote be- ngstelüng konden verheugen. De plaatselijke Chr. Zangvereeniging honk óns een mooie avond door haar ing, terwijl ter afwisseling de heer Slot uit ae eenige voordrachten deed. Ds. Kremer, eneens uit Ede, hield een bezielende toe- 'raak over: „Het imperialisme des ge- i", terwijl -de sergeants Amesz en Van 5ch met orgel en viool enkele muziekstuk ten gehoore brachten. Een pracht-avond. Dank. zij het Tehuis hebben we een goede id op de heide mogen hebben, en het sord van dank gesproken door den serg. an Blitterswijk op onze afscheidsavond tot Huis-ouders was uit aller hart geg re in. Er waren in deze weken banden gelegd. deze afscheidsavond genoten we nog in een humoristische wedstrijd, voorstellen een „Herhalingsoefening". Enkele onder ficieren gaven voor deze ure hun mede- erking door voordrachten en muziek. Onze ader en Ds. Kalkman spraken ieder n woord van afscheid, waarna Ds. Kalk- an na het zingen van Gezang 180 1 voor ng in gebed. Er volgde nog een persoonlijk afscheid voor de laatste maal werden de tenten gezocht. IUZIKALE PRIJSVRAAG DOR ZOMERPOSTZEGELS! Dinsdag 8 October a.s. zal de Stads- iaardier de heer Toon van Balkom op n St. Jansbeiaard, begeleid door het Hertogenbosch Muziekcorps (Dir. Mar. ier) een vijftal liederen spelen, uit den ndel „Kun je nog zingen, zing dan ie!" Aan dit carillonspel, dat door den R. O. zal worden uitgezonden, heeft het satselijk Comité voor de Zomerpostzegels a prijsvraag verbonden, waaraan elk Ne- rlander kan meedoen. De liederen, wel- ïekl zullen worden, moeten worden raden en dc titels daarvan moeten in Igorde, waarin de liederen gespeeld zijn, irden ingezonden aan het Comité voor de •merpostzegcls, Maastrichtsche weg 18 J. 'sHertogenbosch, op briefkaart of in cou rt, beplakt met minstens drie zomerpost- 'els boven het gewone porto. Welke merpostzegels is niet bepaald, om ieder de gelegenheid te stellen aan de prijs- aag mede te doen. Onder de goede op gingen zullen een aantal fraaie prij- i worden verloot, waarvan nog nader me- deeling zal geschieden. 'aterleiding Mij. Overijssel N COMPROMIS Kaar wij vernemen heeft de Minister van 'dale Zaken in beginsel goedkeuring ver end aan het tot stand gekomen compromis ssehen de gemeente Rijssen en de N.V. Wa rding Maatschappü Overijssel in zake de Psensche waterleiding-kwestie. HORECAF Bondsdag te Utrecht Zooals we gister reeds meldden heeft de 9e Bondsdag van „Horecaf" (Hotel-, Res taurant- en Caféhouders )te Utrecht plaats gehad. Na de openingsrede van den voorzitter werd gesproken over de „Reisregeling met Duitschland". Hieruit bleek, dat deze reisregeling voor ons land zegenrijk heeft gewerkt; men mag dan ook hopen, dat de regeering het volgend Jaar weder de middelen zal vinden om een reisregeling met Duitschland tot stand brengen en dat dan naar men algemeen verwacht eenige veelvouden van één mil- lioen beschikbaar kunnen zijn. Het Duitsche toerisme naar ons land is, wat niet alleen in de Nederlandsche hótel- lerie, maar ook in de kringen der interna- tianole hötellerie wordt begeerd, een uitwis seling van toerisme tegen toerisme. Moge dit binnenkort weder mogelijk zijn zonder maat regelen der regeering, wier steun op heft oogenblik nog niet kon worden ontbeerd. Hierna sprak oud-minister Dr. F. E. Pos- thuma. De nood in het hotelbedrijf is niet kleiner geworden, zei spr. De lasten zijn veel te hoog. Alleen een rijkswet kan hier helpen. Ook het vergunningsrecht en de accijnzen noemde spr. als lasten, die het bedrijf druk ken. Aanbestedingen Door de bouwvereerüging „Eenvoud" te Kampen is de bouw aanbesteed van 105 ar beiderswoningen en 3 winkelhuizen in Plan Zuid. De aanbesteding geschiedde in twee perceelen en in massa; er waren 73 inschrij vingen. Voor perceel I was laagste inschrijver H. J. Koedijk te Zwolle, met f 98.809, hoogste inschrijver D. Oerst te Vrieeepalen met f 112.000.—. Voor perceel II was laagste inschrijver Van Wijnen te Dordrecht met f 85.140. hoogste inschrijver B. C. L. Lamberts te Kampen met f 107.035. Voor de massa was laagste inschrijver H. Hannink te Enschede met f 163.786.hoog ste inschrijver J. M. Journee te Raalte met f 243.500.—, Nederlandsch oorlogsschip naar Australië? De regeering van Australië heeft aan de Indische regeering medegedeeld, dat den 30en December op het Rottnest-eiland, aan de monding der Swan-rivier, in West- Australië, een gedenkteeken zal worden op gericht ter eere van Willem de Vlamingh, die deze kust in 1696 ontdekt heeft en op Rottnest-eiland geland is. De Australische regeering deelt mede, het zeer op prijs te zullen stellen, indien een Nederlandsch oorlogsschip bij die plechtig heid tegenwoordig zou kunnen zijn. Hoewel in beginsel wel voor deze zending wordt gevoeld, aldus weet de Java-Bode, waaraan dit bericht is ontleend, mee tc deelen, vreest men dat de bijzondere tijds omstandigheden wellicht het plan onuitvoer baar zullen maken. OFFICIEELE BERICHTEN DEFENSIE Eervol ontslag Is verleend aan luit. ter ze 2e kl. M S Wytem.i; h»j Ia benoemd tot luil ter zee der 2e kl. bU de Kon. Marlnereservc Eervol ontslag is verleend aan de off. vai den Marinestoomv.dlenst der le kl. L W ZaalJe kl. A A Llnd't. Centrale voor werkloozenzorg De Centrale voor Werkloozenzorg (ger sticht op initiatief van den Raad van Ne derlandsche Kerken voor practisch Chris tendom) heeft besloten een tweedaagse!)e conferentie te houden teneinde verschillen de vraagstukken, de moreele werkloozen zorg betreffende, te bespreken. Deze conferentie zal plaats vinden op 30 en 31 October a.s. in het conferentieoord van de N.C.S.V. „Woudschoten" bij Zeist. Een viertal onderwerpen zullen worden besproken n.l. over de taak van de leiders der werkkampen; de moreele zorg voor de oudere werkloozen; hoe steunen wij dc vrouwen der werkloozen?; de algemeene en vakkundige ontwikkeling en plaatselijke werkgelegenheid voor jeugdige werkloozen. Binnenkort wordt het officieele program ma gepubliceerd. NATIONAAL JONGEREN VERBOND Tiende algemeene vergadering In restaurant Royal te Arnhem is heden de 10e algemeene vergadering van het Na tionaal Jongeren Verbond gehouden. Aan den aanvang van deze bijeenkomst heeft de algemeene voorzitter van hot Nat. Jongeren Verbond, mr W. de Vri es, een jaarrede uitgesproken, waarin hij zeide, dat de jarenlange strijd, de beginselvaste houding,, oprechtheid, kracht en agressivi teit het verbond aanmerkelijk dichter bij het doel hebben gebracht: de jongeren van Nederland op te stuwen tot nationaal be wustzijn, nationale belangstelling en natio nale geestdrift. Wij wenschen niet een gelijk geschakeld, geüniformeerd volk, waarbij de godsdiensti ge overtuiging, de persoonlijke meening, '1 gezin, de eigen rechten der persoonlijkheid onderdrukt worden door een op politiek- agiteerde massa's steunend, naar staats- absolutisme en dictatuur strevend gezag. Wij, Nationaal Jongeren, aanvaarden be wust de natuurlijke gedifferentieerdheid, individueel, cultureel, godsdienstig, corpo ratief, binnen de eenheid. Wie deze eenheid aantast, .hij sluit zichzelf uit; hij vindt in ons Verbond een niets-ontzienden tegenstander. Want, aldus spr., wij zijn ons bewust, dat ook zij leden zijn van ons volk, dat dit volk een roeping heeft en dat daar om ons volk zichzelf moet willen zijn en blijven. Spr. wierp daarna een terugblik op de afgeloopen periode van tien jaren, daarbij wijzende op den groei van het terrein van actie van het Verbond. Tegenover de eenzijdig, sterk-politiek ge kleurde, anti-thetisch nationale strooming van dezen tijd, stelde spr. het ideaal van het Verbond van een volkomen onpolitiek, sterk synthetisch ingesteld nationaal stre ven. Spr. bepleitte de DÜcht om bij het werk hot eigen initiatief tc prikkelen, dc zelf-werkzaamheid der leden te vergrooten, hen te activeeren door hun mede-verant- 'oordelijk'heid voor het Verbondswerk te geven. Sprekende over het Ïtaliaansch-Abessy- nisch conflict, betuigde spr. zijn instem ming met de houding van de Nederland sche regeering te Genève aaugenomen. Spr. spoorde tenslotte aan getrouw te blijven aan de tradities en voor te gaan op den eigen weg. opdat de gezaghebbende positie van boven de partijen staande alge meene organisatie kan worden behouden niet alleen, maar verder nog uitgebreid tot heil van de geheele natie. In het jaarverslag, dat daarna aan de orde was. wordt geconstateerd, dat dit jaar voor alles een jaar van consolidatie is geweest. Zoodra een aantal reorganisatie maatregelen zal doorwerken hoopt men een verandering ten goede te kunnen aanbren gen in de minder gunstige finaacieele posi tie van het Verbond. Tot slot heeft mr B. F. Everts Jr, Ver- bondsvoorzitter van 1925 tot 1927, een korte herdenkingsrede gehouden. Hedenavond zal een eenvoudige herden kingsbijeenkomst plaats vinden, waar door eenige vooraanstaande personen het woord zal worden gevoerd. Tentoonstelling „De Mensch" Te Amsterdam geopend In tegenwoordigheid van talrijke genoo- digden, waaronder velen uit de medische wereld, is gistermiddag in de Apollohal te Amsterdam de tentoonstelling „De Mensch" geopend. Deze expositie is hoofdzakelijk van Duit- schen oorsprong. De heeren Scheltens en Giltay hebben het initiatief genomen deze tentoonstelling, die in vele buitenlandsche steden sterk de aandacht heeft getrokken, ook te Amsterdam tijdelijk onder te bren gen. Prof. Dr. A. H. M. J. v a n R o o y, die de tentoonstelling met een korte rede opende, heeft genoemde heeren hiervoor dank ge bracht, en verder gewezen op de hooge waarde van het geëxposeerde, hetwelk, evenals indertijd de tentoonstelling „Moe der en Kind", meerdere kennis zal versprei den over het menschelijk organisme. Op deze expositie komen wij nader terug. Zij is geopend tot 3 November. Vereen, van A.R. Gemeente bestuurders in Zuid Holland De vereeniging van Anti Revolutionaire Ge meente Bestuurders in Zuid-Holland howipJ." Zaterdag 12 October a.s. in „De Een dracht", Goudscheweg 130 te Rotterdam haar najaarsvergadering te houden. Op de agenda staats o.m. een rede van den heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, over „Verantwoordelijke Gemeentepolitiek". De minister van Binnenl. Zaken, Mr. J. A. de Wilde heeft het voornemen te ken nen gegeven deze vergadering bij te wonen. Alle leden, en tevens anti-revolutionaire ge meentebestuurders, die nog geen lid zijn, wor den dringend uitgenoodigd deze zeer belang rijke bijeenkomt: te bezoeken. Hoewel de vereeniging bevredigend in le dental toeneemt, zijn er toch nog verschillende arJii-revolittionadre gemeeote-bestuurdera die geen lid zijn. Het bestuur doet een dringend beroep op allen om zich aan te sluiten, fien krachtige organisatie is nu meer dan oc«t noodig. A.R.J.A. Het bestuur der A.R.J.A. is thans ate volgt samengesteld: Namens het Centraal Comité hebben zitting de heeren Prof. Dr. J. Severyn te Utrecht, voorzitter van de Arja-gouw Alblasserwaard en Dr. W. J. Kolkert Jr. te Hilversum. Verder Dr. L. W. G. Scholten, J. W. Frisostraat 30, Utrecht, voorzitter; J, J. G. Boot, burgemeester van Winsum (Gr.), 2e voorzitter; A. L. de Bruyne, Tesselschade- etraat 31, Zwolle, secretaris; Dr. C. Beeken kamp, Hogerbeetsstraat 5, Leiden, penning meester; Ds. J. Fokkema, Ned. Herv. pred. te Amstelveen, alg. plaatsvervanger; E. van Ruller, Landstraat 23, Aalten, adm. van het orgaan; T. Spaan te 's-Gravenhage, vertegen woordiger der studentenclubs; Dr. Joh. H. Scheurer te Amersfoort, hoofdredacteur van het orgaan, adviseerend lid. In het college van raadslieden heeft als raadsvrouwe zitting genomen mej. T. Kok te Utrecht, administratrice van het bondsbureau van den Bond van Geref. Meisjesvereenigin- gen en redactrice van het orgaan van dien bond, zulks in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer P. Pluyter. Sinds de vorige opgave is bij het se< tariaat te Zwolle bericht ingekomen van oprichting van de volgende nieuwe clubs: Wezep (Gld.): Voorz. R. L. Kuiper; Seer. J. E. J. Bongers, aldaar. Ter A pel: Voorz. J .Brandsma; Seen mèj. A. de Jong, aldaar. Dieren: Voorz. Ds. J. Plantagie; Beer. mej. El. Brinkhout, Hoogestraat 13; Scherpenzeel (Gld.): Secr.'J. Weenink, Stationsstraat. Inlichtingen verstrekt gaarne het Secre tariaat, Propagandalectuur en proefnummers van het orgaan zijn gratis verkrijgbaar bij de administratie van het orgaan te Aalten, Landstraat 23. LUCHTVAART Ir A. Boelen is benoemd tot assistent in ïsten dienst bfl den Rijksstudiedienst vo Luchtvaart te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS SMOKKELAARSDRAMA IN DE MAAS Twee smokkelaars verdronken In den nacht van Donderdag op Vrij dag zijn van een vijftal smokkelaars uit G e u 11 e afkomstig, die te voet op een vrij ondiepe plaats de Maas tracht ten over te steken, twee personen door den stroom meegesleurd en verdron ken. De mannen hielden zich wel vaker met smokkelen bezig. Zij waren ter plaatse goed bekend en trokken met het gesmokkelde op een ondiepe plek de grensrivier de Maas, welke men elders per bootje oversteekt, te voet over. Ook in den afgeloopen nacht te omstreeks drie uur stak een groepje van vijf smokkelaars, t. w. zekere P., de twee broers J., J. K. en J E. L., te voet de Maas onder Geulle over. Het ongeluk wilde evenwel, dat thans de sluis te Borgharen geopend was, waardoor in de Maas een sterke strooming stond. Den smokkelaars was dit niet bekend. Juist toen het vijftal zich op de meest gevaarlij ke plek. in het midden van de rivier be vond, raakte de 15-jarige J. E. L. het even wicht kwijt. Dc jongen viel en werd door den stroom medegesleurd. Op zijn hulpge roep schoot de 20-jarige J. K. toe HU trachtte den jongen te grijpen, waarooook hij het evenwicht verloor en weldra in le vensgevaar verkeerde. Op dat oogenblik ga ven ook de andere smokkelaars hun smok keiwaar prijs, tenuude het leven van bei den te redden Zij zijn hierin evenwel niet geslaagd. Beide personen zijn verdronken. De drie andere smokkelaars zijn erin ge slaagd veilig aan den kant te komen VERDRONKEN ToOldehove (Gr.) is het 3-jarig zoontje van Y. de Haan in een nabij de ouderlijke woning gelegen kolk geraakt en verdronken. BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDERNEMING W. J. INNEMEE ZONEN De schipbreuk op de Eierlandsche Gronden Het wrak verzinkt ln het zand De sleepboot „Oceaan", van de reederij Doeksen is van Terschelling uitgeva ren om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het schip, dat tijdens de jong ste stormen op de Eierlandsche Gronden, dwars van Vlieland, is vergaan. Nadat de sleepboot in de middaguren is teruggekeerd, hebben de twee duikers, die gedurende verscheidene uren het wrak heb ben onderzocht, gerapporteerd, dat het wrak afkomstig is van een tweemast-schoe ner, die op zijde ligt en reeds bijna geheel in het zand is weggezonken. De romp is zwart geschilderd en heeft een witten bovenrand. Waaruit de lading bestond, hebben de duikers niet kunnen constateeren, daar zij niet bij de luiken konden komen. Hoewel men geen naam bordje heeft kunnen vinden, kan bijna met zekerheid worden gezegd, dat het het wrak van den Duitschen schoener Else Kühlke is. gebouwd in 1894, die thuisbehoorde te Ham burg en geladen was met oud ijzer De bemanning bestond uit vijf koppen. De ka pitein was tevens eigenaar. De lijken van drie mannen zijn reeds te Texel en Vlie land aangespoeld. Het schip was een oude zeilschoener, waarin later een hulpmotor is geplaatst. Een complot van valsche munters Een der led*n gesnapt In verband met diverse valsche viji-mark- stukken, welke te V e n 1 o tijdens de ker misdagen in omloop ziju gebracht, is de politie kunnen overgaan tot arrestatie van den Venlonaar P. B. Gebleken is, dat hier een uitgebreid complot van valsche mun ters aan het werk is geweest, welk complot ergeng in Duitschland zijn zetel heeft. In samenwerking met e Duitsche politie kon in Duitschland nog een Duitscher worden gearresteerd. Jeugdige bandietenbende ontmaskerd misdadigers van 11 tot 14 Jaar De politie te Gel een heeft de hand we ten te leggen op een bende jeugdige misda digers. allen nog schoolgaande jongens van 11 tot 14 jaar. Het is gebleken, dat. deze jongens tal van inbraken gepleegd hebben in kerken, scho len, winkels en sportterreinen. Tot nog toe zijn reeds een achttal jongens gehoord, woonachtig te Lindenheuvel, Kerensheide en Steyn. Aanvoerder was de 13-jarige W. M., wien al het gestolene moest worden af gedragen. De bende had een bergplaats on der het dak van de R.-K. Kerk te Lutterade en een hol, waar tevens vergaderd werd, aan den Rijksweg. De politie heeft een groot aantal wapens in beslag genomen, w.o. drie dolkea drie revolvers en een sabel, alsmede tal van sleutels, loopers, missiebusjes, enz. Een tweetal jongens, de 12-jargie H. E. en de 13-jarige K. J., is spoorloos verdwenen. Men vermoedt dat zij over de grens naar België zijn gevlucht. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Ver moedelijk zullen nog meer ongerechtighe den aan het licht komen. Men meldt ons uit Moerdijk: Een dezer avonden werd alhier nabij de veerboot een luxe auto aangehouden, be stuurd door een zekeren G. uit Rotterdam. De auto bleek tusschen de bekleeding 5000 boekjes Belgisch sigarettenpapier te bevat ten. Auto en sigarettenpapier werden in be slaggenomen en tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt, RELLETJES TE AMSTERDAM Op het Blauwe Zand, aan de overzijde van het IJ te Amsterdam is het Vrij dagmorgen weer rumoerig toegegaan. Leden van de N.S.B. verspreidden daar pamfletten, 'hetgeen een oploop veroorzaak te. De politie, die spoedig aanwezig was, heeft «je menigte uiteengedraven. Twee per sonen, eetf 57-jarige vrouw en een 15-jarige jongen, zijn meegenomen naar het bureau, waar tegen hen proces-verbaal werd opge maakt wegens beleediging, zulks op een klacht van eenige N.S.B.-léden, WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Seydisfjord 761.3. Laagste stand te Holyhead 743.0. Stand vanmorgen halftwaalf 747.6. WEERVERWACHTÏNG Meest matige Z. tot Z.W. wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressiekern in het W. trekt langzaam over Engeland en de Noordzee naar het N. Secundairen trekken van Z. Frankrijk met een boog om de Alpien en verder dwars over Centraal-Europa en geven aanleiding tot zware regens lang hun baan. Na de enorme regens, die gisteren uit Lyon werden gemeld, (meer dan 90 mM.) dringen de zware regens thans in Oostenrijk door, waar het nog zeer warm is. Op IJsland nam de stijging van de lucht druk een einde en kondigt een nieuwe de pressie in het W. zich aan. Op dit oogenblik stijgen de barometers regelmatig in Frankrijk. De luchtstroom uit het N. over Schotland en Ierland is niet polair koud. De algemeene stijging van de luchtdruk in het Z. zal zich ook over ons land uitbrei den en aanleiding geven tot afnemende re genkans en opklarend weer. STOR5JW AARSCHUWINGSDIENST 6 OCTOBER Zonsopgang 6.10 uur, zonsondergang 5.27 uuf Maan op nam. 2.51 uur, onder nam. 11.21 uur 7 OCTOBER Zonsopgang 6.11 uur, zonsondergang 5.24 uur Maan op nam. 3.16 uur, onder nam. uur TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.0 C, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 OCTOBER Van 's avonds 5.57 uur tot 's morgens 5.41 uur Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is aan de Reguliere- gracht een 57-jarige man door een auto ovefl reden. Met een gebroken been is Lij overge bracht naar het Tessclschade Ziekenhuis. Op het Rokin, op den hoek van het Spui is een man van 35 jaar aangereden door een auto* Het slachtoffer is met een groote hoofdwon de en een hersenschudding opgenomen in het Binnen Gasthuis. Te Rijswijk (Z.-H.) is Vrijdagavond om streeks negen uur de 58-jarige J. E bij het oversteken van den Haagweg ter hoogte van! Laan van Hofrust door een personenauto, komende uit de richting Hoornbrug, en be stuurd door W. H. uit Den Haag, overreden! en gedood. De heer R. uit D u i z e 1, die onlangs al daar door een auto werd overreden, is thans in het R. K. Binnen Gasthuis te Eindhoven aan de gevolgen overleden. RECHTZAKEN DE CHINEEZENMOORD. In den avond van den 27en Juli schoot de Chineesche zeeman Wong Lam op het Ouda kerksplein te Amsterdam zijn landgenoot Lee Yin met een revolver neer. Lee werd door verschillende kogels getroffen en hi] stierf vrijwel onmiddellijk. Wong stond thans voor de Amsterdam sche rechtbank terecht. Ei9ch P/2 jaar gev, straf. Uitspraak 18 Oct. a.s. DE BRAND IN DE „BAARN". De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzake den brand in de lading tm- erts van het stoomschip „Baarn" gedurende Uit een en ander moet, naar 's Raads oor deel, de conclusie worden getrokken, dat tin- erts door de verontreinigingen geenszins kan geacht worden een ongevaarlijke lading to zijn. Wat de door den kapitein aangetrof fen maatregelen betreft, de Raad acht deze hiaat regelen alleszins oordeelkundig. EEN GEVAARLIJKE STOOT De Raad voor de Schreepvaart deed uit spraak inzake het stooten tegen den Zuid- dam van den Nieuwen Rotterdamschen Wa terweg door den motorschokker „Jacoba'* SCH. 291. Uit deze ramp valt deze leering te trék ken, dat dergelijke scheepjes, al hebbben zij een motor, het zeiltuig niet mogen venvaar- loozen, 1.11 1 KORFBAL NIEUWS VAN DEN C.K.B. In het Bondsbestuur van den l.k.u. ueeft een afscheid plaats gehad. Nu is het hier niet de plaats om uit te wijden over men- schen, die na een kortere of langere periode van bestuurslidmaatschap afscheid nemen, en we zijn ook niet voornemens, dit regel matig te doen. Toch willen we ditmaal van dezen regel afwijken, waar het afscheid den heer J. B. Baten betreft De heer Baten heeft een aantal jaren met on vera el lelijke energie tal van functies in den C.K.B. bekleed. Be gonnen als scheidsrechter werd hij spoeddg competitie-taider, bondsbestuurslid, tech nisch commissaris Vele jaren beheerde hij de administratie van „Lichaamsoefening", een ondankbaar ork, dat echter zeer noodzakelijk Na zijn verhuizing naar „Noord hij afdelingsvoorzitter, was ook voorzitter van de scheidsrechtersvereeniging, bleef actief fluiten, bezocht en passant de moei- lUke vergaderingen van de commissie van behper van L.O. en de ook niet altijd even gemakkelijke bondsbestuursvergaderingen, nam de propaganda ter hand, was nog steeds de eerste kracht in de technische commissie en ten slotte secretaris-penning meester van de liquidatie-commissie van het oude „Lichaamsoefening" 1 Steeds vervulde hij de meest ondankbare baantjes en nimmer oogstte hij de waar deering of erkenning, die hem toekwam. Alleen op de steeds uitnemend geslaagde Bondsdagen in Den Haag smaakte hij de voldoening, direct het resultaat van zijn werken te zien. Dan was hij, de onvermoei de, bekwame organisator, in zijn element. De heer Baten gaat nu afschoid nemen van den C.K.B. Het zal niet gemakkelijk zijn een geschikte plaatsvervanger voor hem te vinden. Maar al neemt de heer Baten niet langer actief deel aan het C.K.B.-leven, zijn figuur zal ongetwijfeld nog lang in de herinnering van de C.K.B.ers voortlevenl VOETBAL NIEUWS VAN DEN C.N.V3. De competitie is in de meeste districten u begonnen en het weer heeft wel buiten gewoon meegewerkt, zoodat nog bijna geen enkxsle van de vastgestelde wedstrijden af gelast ia Voorwaar een goed begin! We hopen van harte dat ook het verdere deel van de oompetitie zoo vlot mag verloopen. Aan beschouwingen willen we ons nu nog niet wagen, daar we aan de enkele wed strijden die gespeeld zijn, niet voldoende houvast hebben. In het district Rotterdam is als lid toe getreden de vereeniging A.B.S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3