Abessinië strijdt op drie fronten Ras Seyoems troepen wijken De gevechten in Ogaden nog onbeslist ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 HET SPEL DER KANSEN De berichten, die van het Abessijnsche strijdtooneel in de wereld doordringen worden als vanouds wanneer het om militaire bewe gingen, en in het bijzonder om de vraag der verantwoordelijkheid daarvoor gaat, even snel uitgezonden als weersproken, resp. door feiten achterhaald. Men heeft hier voeder te doen met de oude taktiek van oorlogvoeren de machten, om den tegenstander niet alleen op het slagveld, doch evenzeer in zijn pres tige in de volkerensamenleving te treffen. Zoo heeft Addis Abeba achteraf toegegeven, dat het aantal slachtoffers van de Italiaan- sche raid over Adoea, dat aanvankelijk als 1700 was opgegeven, op een lager getal moet worden teruggebracht, ofschoon men tege lijkertijd staande houdt, dat bij dit bombar dement roode-kruis-inrichtingen het hebben moeten ontgelden, en dat vooral weerlooze vrouwen en kinderen de dupe van het mo derne oorlogsgeweld zijn geworden. Hoe Italië dit optreden, hetwelk in heel de beschaafde wereld gerechte verontwaardi ging heeft gewekt, later heeft trachten te re toucheeren, heeft men reeds kunnen lezen. Het zou door een aanval van de Abessijnen zijn uitgelokt, en zich bovendien in zooverre anders hebben toegedragen, dat slechts een fort als doelwit heeft gegolden. De ware toe dracht der dingen dreigt door dezen oorlog van ja en neen in het duister te blijven. Intusschen duurt de strijd voort, en trach ten de Italianen gelijktijdig op hun drie fronten zich een toegang te forceeren. Ook over de resultaten van hun actie blijven de meeningen verdeeld. Neemt men echter in aanmerking dat wat tot nog toe heeft plaats gehad nog slechts als het treffen van voor posten moet worden beschouwd, en dat geen der beide combattanten nog de gelegenheid heeft gehad, zijn krachten te ontplooien, dan volgt daaruit dat wat zich ginds afspeelt, hoe verschrikkelijk het op zichzelf ook moge wezen, voor het eigenlijk verloop van den oorlog van nog slechts geringe beteekenis moet worden geacht. De eerstvolgende dagen zullen moeten aantoonen, in hoeverre de aanvoerders van de Abessijnsche troepen er in zullen slagen, hun verdedigingsactie sy stematisch te ontplooien. Zijn de veronder stellingen juist, dat hun plan de compagne op het verspreiden van hun contingenten over het uitgestrekte berggebied, en op het voeren van een hardnekkige guerilla berust, dan zal het in het begin der volgende week erop lijken, alsof Generaal De Bono succes op succes boekt. Zyn dan vermoedelijk snelle vorderingen zullen echter in dit geval eerst later dag in dag uit door overvallen en korte vinnige aanvallen op hun juiste waarde wor den getoetst. Langzaam aan zal tenslotte blijken, wie in deze strijd aan het langste einde trekken. Inmiddels komt heden te Genève de Vol kenbondsraad bijeen, om opnieuw den toe stand onder de oogen te zien. Vast staat thans reeds, dat Frankrijk ieder denkbeeld van militaire sancties van de hand zal wijzen, en welken terugslag dit op Groot- Brittannië zal hebben, is ook reeds duidelijk. Iets meer dan sancties moet men ten bate van Abessinië vooreerst niet verwachten; ver moedelijk zal men zelfs in het geheel niet verder wehschen te gaan. De verwachting is uitgesproken, dat Italië via Duitschland van benoodigdheden zal wor den voorzien. In hoeverre deze verwachting juist is, is thans nog moeilijk vast te stellen. Een en ander schijnt intusschen wel te liggen in de lijn waarlangs zich de politiek in cen traal Europa dreigt te zullen ontwikkelen. Is dus het gevaar van een zich uitbreidend conflict voor Europa voorlooplg bezworen, hetgeen tot verheugenis stemt, voldoening geeft deze gang van zaken in zooverre ook weer niet, daar een en ander ten koste lijkt te gaan, zoowel van een zwak, door over macht aangevallen Oost-Afrikaansche rijk, als van het prestige van een instituut, waar op de beschaafde wereld sinds vijftien jaren haar hoop voor een pacificatie der wereld had gevestigd. Het Duitsche levensmiddelenprobleem Een rede van Goebbels Rijksminister Goebbels heeft te Halle voor 150.000 toehoorders gesproken over het Duitsohc levensmiddelenprobleem. Niemand moet gelooven, aldus de spreker, dut de regeering de moeilijkheden van het voedsel vraagstuk onderschat. Zij-weet hoe moeilijk het is een tijdlang genoegen te ne men met schaarschtQ van het een of ander. In een zoo moeilijken tijd moet het Duit sche volk echter de discipline bewaren. Het mag niet gebeuren, dat door angst voorra den opgeslagen worden, waardoor schaarsch- te ontstaat. Het verzorgen van brood, aard appelen, rund-, kalfs- en sohapenvleesch, \isch, melk, eieren, suiker en vele andere levensmiddelen is in Duitschland absoluut veilig gesteld. Wel bestaat er een tijdelijke schaarschte aan varkensvleesch, doordat ten gevolge van de slechte oogst van het vorig jaar te weinig voedermiddelen beschikbaar waren. De boterverzorging zal binnen zeer korten tijd al beter zijn. Ondanks dit alles is het. Duitsche volk er ne- niet eens het slechtste aan toe. Het nationaal-socialisme draagt er geen schuld aan, dat Duitschland te weinig grondstoffen heeft. Wanneer Duitschland in plaats van grondstoffen alleen levensmid delen zou invoeren, zou dat niet bijdragen tot de werkverschaffing, maar wel geld kosten. Toen het nationaal-socialisme aan de macht kwam. bedroeg de invoer van levens middelen in Duitschland 2Va milliard Rijks mark. Deze som is inmiddels teruggebracht tot één milliard. Het bezuinigde bedrag is vrijgemaakt voor werkverschaffing. De verkiezingen in het Memelgebied Het Litausch Telegraaf-agentschap meldt, (lat men Vrijdagavond gereed is gekomen met de telling der enveloppen met de stem briefjes der verkiezing in het Memelgebied. Heden wordt begonnen met het tellen der stemmen van elk der candidaten en de uit slag wordt tegen Maandagavond venvacht. EET MIJNONGELUK BIJ BOCHUM De gevechten tusschen de Italiaansche voorhoede en Abessijnen in de landetreek Agame, zijn nog aan den gang. Naar ver luidt zouden de Italianen oorlogsmateriaal en ook gevangenen verloren hebben. Bij zonderheden ontbreken nog, daar de berich tendienst zeer langzaam en slecht is. De Abessijnsche regewring ontkent na drukkelijk dat de stad Adoea reeds door de Italianen zou zijn ingenomen, zooals van verschillende zijden beweerd wordt. De strijd om de stad duurt, voort en is nog on- Volgens andere berichten zouden Italiaan sche troepen met tanks, vliegtuigen en in fanterie tusschen Adoea en Aksoem opge rukt zijn en de plaatsen Saibaria en Berg- rammet ten Zuiden van de zona van 30 K.M -hebben ingenomen. Officieel ontkent de Abessijnsche regee ring, dat Ras Seyoem zware verliezen zou hebben geleden. Hieaaan wordt toegevoegd, dat de kerntroepen nog steeds intact zijn. De Italiaansche opmarsch, aldus wordt verder verklaard, is volkomen in overeen stemming met de sinds lang bekende aan valsplannen. De Abessijnen zijn nooit ven plan geweest ernstig de streek ten Noorden van Adoea en Aksoem te verdedigen. Eerst ten Zuiden van deze linie zullen de Ita lianen zeer krachtigen tegenstand ontmoeten De Abessijnsche regeering ontkent even eens de berichten over gevechten aan het front van Ogaden, evenals de berichten over schermutselingen tusschen de Italianen en de Dankali. Spottend wordt van officieele zijde over de vele onjuiste berichten, die thans ver spreid worden, verklaard, dat ieder kind in New»Vork dergelijke dwaasheid reeds maen den geleden zou hebben kunnen schrijven. Abessijnsche inval in Eritrea? Terwijl de Abessijnsche troepen onder Ras Seyoem bij Adoea nog tegenstand schij nen te bieden, rukt ten Westen van Adoea een strijdmacht van 12.000 man onder bevel van Ras Ayenoe op in de richting van Agordat. De voorhoede van dit leger zou de grens van Eritrea hebben overschreden eu eerugfc Italiaansche voorposten on schadelijk hebben gemaakt. Naar Reuter voorts meldt, zouden So.rali'a cn andere Italiaansche in- heemsche troepen zijn Met betrekking tot de berichten over een nederlaag -der Abessijnen in de Noordelijke provincie Agami, meldt de Star, dat de Abessijnsche strijdkrachten zich in Zuid- Oostelijke richting terugtrekken op Makale. Zijworden achtervolgd door Italiaansche troepen. Volgens een Reuter-bericht uit Addis Abeba zijn Vrijdagochtend rijf Abessijnsche vliegtuigen naar verschillende deelen van het front vertrokken. Zij hebben wapenen bij zich, zoomede bevelen aan de Abessijn sche legeraanvoerders. Is Adigrat bezet? Officieele kringen te Rome hebben be richt ontvangen, dat de Italiaansche troe pen Adigrat (Tigre) hebben bezet. Bij Adoea boden do Abessijnsche troepen krachtigen tegenstand. De omgeving van Adoea is van militair standpunt bezien te beschouwen als een volkomen georganiseerd oentrum ven den tegenstand. Officieele verliescijfers zijn nog niet be kend. Tegenover de in het buitenland circulee- rende cijfers maken de Italiaansche krin gen een voorbehoud. De gezondheidstoe stand en de stemming bij de troepen wor den voortreffelijk genoemd. Met betrekking tot de berichten over een van Somaliland uit begonnen Italiaanschen opmarsch kon Vrijdagavond nog geen offi cieele bevestiging worden gegeven. Deze be- riohten zijn evenmin tegengesproken. De actie der vliegers Van officieele zijde wordt uit Addis Abe ba bevestigd, dat Italiaansche vliegers aan vallen hebben gedaan op Walkait. Twee andere vliegers hebben bommen geworpen op Jamadia, dat in de buurt van de Jedjo- rivier is gelegen. Er zijn drie dooden en zes gewonden. De aanvallen golden, nqar men zegt, uitsluitend militaire en telegraaf stations. Ook aan het front in Ogaden heb ben vliegers bommen geworpen. In Korahi en Gerlogoebi is het aantal slachtoffers onbekend. Hier en daar hebben de Italiaansche vlie gers ook vlugschriften in de Amharische taal verspreid. Tweeduizend dooden en gewonden? Een telegram uit Harrar maakt melding van hevige gevechten, die geleverd zijn in de provincie Ogaden, waarbij de Abessijnen twee duizend dooden cn gewonden zouden hebben gekregen. Uit Diredaoea wordt gemeld, dat de Ita lianen de weg van Moessali naar Dessid bombardeeren. Volgens door de Abessijnsche regeering ontvangen berichten zouden bij de gevech ten in Ogaden slechts 180 Ethiopiërs gedood of gewond zijn. Het eerste groote treffen? Gisteren zou het eerste groote treffen hebben plaats gehad, toen de Italiaansche voorhoede, onder steun van tanks, vlieg tuigen en artillerie op den tegenstand stuit te van de troepen van Ras Sayoem. Dit tref fen zou hebben plaats gehad. De Abessijnen zijn, wat hun mate riaal betreft, niet bestand tegen de goed uitgeruste Italiaansche troepen. Hun buitengewone moed, welke zij tegenover de aanvallen stellen, wordt dooi' de luchtbommen ernstig gefnuikt. Het verkeer Rome Addis Abeba Het telegraafverkeer tusschen Addis Abe ba en Italië is sedert Donderdagavond negen uur verstoord. De diplomatieke betrekkingen tusschen Abessvnië en Italië zijn nog niet verbroken. De zaakgelastigde van Abessynië te Rome vertoeft wel is waar thans niet te Rome. doch de zaken van de legatie zijn niet stop gezet De Italiaansche gezant te Addis Abeba zal zijn post niet verlaten, aleer de weinige nog in Abessynië vertoevende en onder zijn bescherming staandn Italianen in veiligheid Ingeval in de eerste 24 uur sedert de on derbreking van het telegraafverkeer geen wijziging in de toestand is gekomen, moet, naar men in bevoegdo kringen te Rome veronderstelt, de Italiaansche gezant, graaf Vinei, nog te Addis Abeba zijn. Eerste Italiaansche oorlogscommuniqué Door het Italiaansche ministerie van pro paganda is gistermiddag het volgende, eer ste. officieele oorlogscommuniqué gepubli ceerd: Op 3 October om 5 uur hebben leger, zwarthemden- en inboorlingen-divisies ten einde de onmiddellijk op handen zijnd» Abessijnsche bedreiging af te slaan, de grens tusschen Barrachit en Meghec over schreden Tusschen eenige elementen van de vijandelijke dekking, die geenszins zoo. als in Genève aangekondigd was. van de grens was teiuggetrokken, zijn de Italiaan sche marschcolonnes op moeilijk en onbe gaanbaar gebied vooruitgeschoven op een linie, die gemiddeld 20 K.M. van de grens verwijderd is. De tegenstand der Abessijn sche strijdkrachten is niet belangrijk ge weest. De bevolking heeft de Italiaansche troe pen op den drempel harer woningen opge wacht en met witte vlaggen gezwaaid. De intendance der Italiaansche troepen is onmiddellijk overgegaan tot het verdeel ei van levensmiddelen onder deze bevolking die zich in een toestand van uiterste ellen de bevond. De luchtstrijdkrachten hebben drie tacti sche verkenningsvluchten ondernomen en zijn tot voorhij Macalle en de rivier Ta- cazze doorgedrongen. Andere eskaders heb ben manifesten voor de bevolking naar be neden geworpen. Twee eskaders bommenwerpers, die bloot gesteld waren aan een hevig infanterie- en artillerievuur hebben gewapende Abessijn sche strijdkrachten rondom Adoea on Adi grat gebombardeerd Gedurende den nacht, hebben de troepen halt gehouden in de toen bereikte stellingen. Bij het aanbreken van de morgen is vandaag de opmarsch over de gehecle linie hervat. Generaal De Bono heeft getelegrafeerd „De geest der troepen is uitstekend". Dagorder van generaal De Bono In de dagorder, welke Generaal De Bono aan de gereed staande troepen richtte, heeft hij hun strenge discipline en voorbeeldig geduld geprezen. Men meldt urt Asmara aan de bladen, dat de hooge commissaris en op perbevelhebber De Bono een dagorder heeft gericht tot de gewapende troepen en zwart hemden in de Oost-Afrikaansche koloniën, waarin hij er op wijst, dat iedereen tot van daag met strenge discipline en voorbeeldig geduld heeft afgewacht. Doch nu is de dag gekomen. Z.M. de Koning, aldus de dagorder,, wil en Mus solini beveelt, dat de troepen de grens overtrekken. Het is voor mij een reden van trots en eer U te leiden en lk weet te kunnen rekenen op de discipline en de waarde der soldaten. Gij zult ver moeienissen en opofferingen moeten doorstaan en front moeten maken tegen een sterken en tot den oorlog voorbe reiden vijand. Daarom zal de grootste lof de overwinning zijn en deze zal een nieuwe overwinning zijn van het fascis tische Italië. Bewapende mailschepen De Italiaansche mailbooten, die te Istan boel aankomen, zijn uitgerust met geschut- affuiten, die voor op het schip gemonteerd zijn. De kanonnen zelf zijn nog niet aange bracht. Maatregelen in Fransch- Somaliland Fransch Somaliland wordt in staat van verdediging gebracht. Militaire bezetting van het heele gebied wordt voorbereid om de neutraliteit en onschendbaarheid der grenzen te verzekeren. Overal langs de grens zijn posten opge steld. Zondag zal een afdeeling troepen, sterk 800 man, te Dsjiboeti aankomen. Deze manschappen zullen direct over verschil lende in het binnenland worden verdeeld. Japan en Abessinië Japanscbe militaire deskundigen betwij felen of de Italiaansche pogingen om Abes synië van Abessijnsche troepen te zuiveren leans van slagen hebben. Zij gelooven, dat de Italianen hun militaire operaties zullen staken, zoodra zij Adoea zullen hebben in genomen, hoewel het mogelijk is, dat Ita liaansche vliegtuigen Addis Abeba zullen bombardeeren. Zij nemen aan, dat Groot-Brittannië geen militaire operaties zal voeren in het Ita- liaansch-Abessijnsch conflict, In zijn commentaar op de vijandelijkheden tusschen Italië en Abessynië, verklaart Nitsji Nitsji, dat de Volkenbond een beroep doet op art. 16 van het Volkenbondspact. Het blad vericlaart voorts, dat het groote vraagstuk ia of de sancties van den Volken bond tegenover Italië succes zullen hebben, te meer daar verscheidene groote mogend heden geen lid zijn van den Volkenbond. De zitting van den V olkenbondsraad De zitting van den Volkenbondsiaad, die hedenmorgen zou plaats vinden, is tot den imiidag uitgesteld. De redactiecommissie van de commissie van dertien heeft het ontwerp opgesteld van deel II van het rapport, dat de politieke en juridische stand van zaken zal behandelen. De Commissie van Dertien is gisteravond om tien uur bijeengekomen om het geheele rapport te bestudeeren in verband met le gebeurtenissen, welke zich inmiddels hel' ben voorgedaan. De Fransche Ministerraad bijeen Geen militaire sancties l Gistermiddag heeft de Fransche Minister raad drie uur lang vergaderd om te be slissen over het antwoord der Fransche re geering op de Engelsche vragen en over de houding van Frankrijk bij de besprekingen te Genève. De Fransche regeering zou haar instem ming betoonen met de gedachte van 'n nau we Fransch-Engelsche samenwerking in de Middellandsche Zee onder bepaalde omstan digheden. Zij zou voornemens zijn trouw te blijven aan haar verplichtingen, welke de eerbiediging van alle artikelen van het Vol kenbondsstatuut tot gevolg hebben, met in begrip van het derde lid van artikel 16. De Fransche regeering zal evenwel de wensch tot uitdrukking brengen, dat een dergelijke samenwerking niet beperkt mag blijven tot de Middellandsche Zee en ver klaren, dat overeenkomsten of onderhande lingen moeten worden gevoerd om aan alle gevaren, welke zich in eenig punt van Europa zouden kunnen voordoen, het hoofd te bieden. De Ministerraad was het met Laval eens. dat elke gedachte aan militaire sancties tegen den aanvaller moet wor den afgewezen. Men meent te Parijs, dat dit standpunt door alle te Genève vertegenwoordigde mogendheden ge deeld wordt, in het bijzonder ook door Engeland. Proclamatie van Laval aan 't Fransche Volk Dringend beroep op eenheid! De minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, heeft Vrij dagavond de volgende proclamatie gericht tot het Fransche Volk: „Nu ik den ministerraad verlaat en voor mftn vertrek naar Genève sta, is het vertrouwen, dat mtfn collega's unaniem in mij hebben uitgesproken, voor mii een opwek king. De werkzaamheid, welke ik in de afgeloopen weken voor den Volkenbond met de nuttige en har telijke instemming en samenwer king van de geheele delegatie van Frankrijk te Genève heb verricht, is volkomen goedgekeurd. Ik neem de verantwoordelijkheid op mij, die op mij rust, en over welker ernst ik mij rekenschap geef, in de duidelijke erkenning van de belan gen van mijn land, welke in over eenstemming zijn met de zaak van den vrede. Ik heb onder de huidige omstan digheden het recht een beroep te doen op alle Franschen. De bin- nenlandsche meeningsverschillen moeten wijken, de geschillen onder burgers van hetzelfde land, moe ten ophouden. Het voorbeeld der regeering vol gend, moet het geheele land het bewijs leveren van eenheid, kalmte en koelbloedigheid. Wanneer het onze binnenlandsche politiek be treft, zijn alle verschillen gerecht vaardigd, doch zij moeten ophou den, wanneer de hoogere belangen des lands zulks vereischen. Ik zal morgen te Genève niet een poli tieke partij, doqh geheel Frankrijk vertegenwoordigen. Hoe sterker de eenheid des lands is, hoe grooter mijn gezag zal zijn". Deze proclamatie en haar inhoud hebben in de politieke en diplomatieke kringen Parijs een diepen Indruk gemaakt. Zwitserland en de sancties Te Bern zijn besprekingen gevoerd ter bepaling van de Zwitsersche houding ten opzichte van het thans acute Italiaansch- Abessijnsche conflict. Het verluidt, dat wanneer de Vol kenbond mocht besluiten tot militaire sancties Zwitserland op grond van zijn traditioneele neutraliteitspolitiek daar niet aan zal deelnemen. Wanneer de sancties van economischen aard zijn, zal Zwitserland samenwerken, zoo lang zij het tegenhouden van den oorlog ten doel hebben, maar het zal zich onthouden •anneer het doel is een van de tegenstan ders te verzwakken. In dat geval zou Zwitserland zijn optreden baseeren op een besluit van den Volkenbond van 1921, waarin erkend wordt, dat zekere landen op grond van hun bijzonderen po- litiekm status en hun geografische ligging rijgeateld zouden kunnen worden van het toepassen van economische sancties. Een vredes-oproep van Mac-Donald Ramsay Mac Donald heeft aan de vrien den an den vrede in de geheele wereld een oproep gericht, om zich aaneen te sluiten. Wanneer een volk hardnekkig aanvaller wil zijn, weigert te onderhandelen en zijn wil met militaire macht doorzet, aldus Mac Donald- wat moeten wij dan doen? Kunnen wij, pacifisten, ter zijde treden en zeggen: „Omdat ik niet aan geweld geloof, zal ik diegenen met rust laten, die hun ver nielenden wil uitoefenen tegenover de na ties?" Of zullen wij, door harde feiten daartoe gedwongen, het standpunt innemen, dat wan neer een aanvaller opstaat om den wereld vrede in stukken te slaan, het apparaat van de internationale openbare meening zich moet sluiten om de wereld tegen hem te beschermen? MacDc ïald verklaarde tenslotte: Wanneer wü den vrede niet in stand kunnen houden zullen wij ook de beschaving niet in stand kunnen houden. Labour wenscht bijeenroeping van parlement De leiders der Labour-partij eischen met het oog op den ernst van den toestand directe bijeenroeping van het Britsche par lement, „opdat (ie regeering het Lagerhuis kan op de hoogte stellen van de stappen, welke zij door bemiddeling van den Volken bond heeft genomen en nog wil nemen een einde te maken aan de vijandelijkhe- Baldwin spreekt voor de conservatieven Gisteravond heeft de Engelsche minister president Baldwin het woord gevoerd op het congres der conservatieven Bournemouth. Elke actie der Volkenbondsleden, zoo zei de hij, moet geschieden met de toestem ming en de medewerking van allen. Men moet alles in het werk stellen om het con flict zoo kort mogelijk te laten duren, Misschien zal eens de dag komen, waar op de mogendheden, die hun Volkenbonds verplichtingen waren nagekomen, de hand having der statuten met wapengeweld moesten bevechten. Met de volle verant woordelijkheid, die als eerste adviseur van de Britsche Kroon op hem rustte, had hij zich moeten afvragen of Engeland deze verplichtingen in vollen omvang op zich kon nemen zonder de gebreken in de Brit sche defensie te verwijderen en te herstel Engeland zou zijn plicht doen als natie en als Volkenbondslid. Met leedwezen verontwaardiging verwierp het Engelsche volk eiken twijfel, die men uitte omtrent zijn oprechtheid in de verdediging van deze beginselen. Tsjecho Slowakije buiten het conflict Dr. Benesj heeft in den ministerraad me degedeeld, dat Tsjecho-Slowakije niet zal ingrijpen in het conflict tusschen Italië en Abessynië. Tsjecho-Slowakije volgt evenwel consequent, evenals tot nu toe, do politiek van den Volkenbond. Ernstige onlusten te Antwerpen Naar aanleiding van de oorlogsgebeurte nissen in Oost-Afrika had het Vlaamsch Na tionalistisch Verbond gisteravond in het Ru benspaleis te Antwerpen een groote betoo ging georganiseerd, waar Ward Herman, Mau rits Lambrecht en Thomas de Backer zou den spreken over het onderwerp „Oorlog of vrede?". Teneinde wanordelijkheden te voor komen waren voor deze meeting toe gangskaarten uitgegeven, in het bij zonder aan leden en sympathiseeren den, wat echter niet kon verhinderen, dat reeds vóór 8 uur de groote zaal bijna geheel gevuld was met politieke tegenstanders, voornamelijk met so cialisten, die volgens sommige mede- deelingen in het-bezit zouden zijn van valsche kaarten, die door de Federatie van Vakvereenigingen zouden zijn uit gegeven. Voor het gebouw verzamelde zich eveneens een dichte menigte, zoodat de politie tegen kwart over 8, nadat tot verspreiding was aangemaand, tot een charge met het blanke wapen over ging. Dit ging echter niet zonder ver zet der betoogers en aan beide kanten waren gewonden. De menigte keerde echter terug en tegen half 9 werd een tweede charge uitgevoerd. De hoofdcommissaris van politie begaf zich In het gebouw en verklaarde van het podium af de meeting ontbonden, terwijl hij tevens de bezoekers tot kalmte aanmaande. DANKBETUIGING Dames Overtollig Haar Mevr. L. C. GIMBER, 156 Laan v. Meerder* voort, Den Haag, Tel. 331841, heeft mij geheel van mijn OVERTOLLIG HAAR afgeholpen, waarvoor ik haar mijn hartelijken dank be tuig. Ik kan dit adres met het volste vertrou wen aanbevelen. Nieuwste, vlugge methode en voor iedere beurs. Mej. Joh. Breedevelt, Levendaal 74, Leiden. Cat. B gr. en fr. In de zaal zette men de „Internationale" en onder protest trok men naar buiten, waarbij, zooals later bleek, een der groote beelden was meegenomen en op straat stuk geworpen. De betoogers verspreidden zich in groepen ln alle richtingen en één groep begaf zich het Italiaansch consulaat aan de Char- lottelei, dat echter onder stevige politiebe waking stond. Later op den avond werden de ruiten van het katholieke vereenigingsgebouw „Patria" van het redactiegebouw van het Vlaamsch nationalistische dagblad „De Schelde" inge worpen. De geheele politie is gealarmeerd. REACTIONAIREN, JODEN, BUREAUCRATEN IN DE RECHTSPLEGING (Van onzen Duitschen correspondent) Aan een redevoering, welke dr Frank, de rij'ksleider voor juridische aangelegenheden te Neurenberg heeft gehouden, ontleenen wij het volgende: „De eenheidsgedachte inzake het Duitsche recht kan uit meerdere overwegingen als vruchtdragend worden beschouwd. Uit deze eenheid ontstaat allereerst een organisato rische, maar dan ook een ideëele macht voor de rechtspraak in den nationaal-socia- listischen staat. „Pas wanneer er absolute eenheid bestaat in het juridische denken en handelen, pas wanneer deze eenheid zich uitbreidt over het gansche rijk, pas dan zal het mogelijk zijn, alle joodsclie elementen uit de Duit sche rechtswereld te verwijderen. „De gedachte dat een jood direct of indi rect iets te maken heeft met 't juridische leven, is voor ons nat.-socialisten ondraag lijk. Derhalve moet het met alle duidelijk heid worden gezegd, dat wij den dag, waar op do laatste jood uit onze rechtspraak voor goed is verdwenen, met ongeduld tegemoet zien. Maar ook in dit geval willen wij met discipline en rekening houdend met den histnrischen gang der ontwikkeling van onze rechtspraak de wetten en besluiten van onzen „Fuhxer" met het vereischte ge duld tegemoet zien. „Ideëel is de macht inzake juridische een heid van zooveel belang, daar ook op het gebied der rechtspolitiek in het nationaal- socialistische rijk een „belijdenisfront" is ontstaan, een soort van nationale „Dunkel- manner", die zich niet kunnen doorzetten, daar wij met de sterke macht onzer juri dische eenheid deze reactionairen en libe ralen en hoe ze verder zich noemen direct zullen vernietigen. „Niet in de bureaucratie ligt de kracht eener beweging. Bureaucratie is een nood zakelijk kwaad, dat van den eenen staat wordt meegesleept in den anderen. Ander zijds zijn deze bureaucraten een belangrijke garantie voor het staatsmechanisme en der halve een noodzakelijke aanvulling van 't „Fiihrer" principe. „Maar den oorlog verklaren wij aan be paalde ook nationaal-socialisten, aan op geblazen reactionaren en aan de duisterlin- gen van vroeger, die allen hun baantje niet willen kwijt raken en derhalve vriende lijk doen tegenover de N.S.D.A.P.!" De hooggeroemde eenheid in het Derde Rijk schijnt dus niet slechts op kerkelijk, maar ook op juridisch gebied te wenschen over te laten. Ons frappeert het, dat ook hier eenigs- zins sarcastisch ov?r een „belijdenisfront" wordt gesproken. Dat schijnt zoetjesaan mode geworden te zijn in bepaalde natio- naal-socialistische kringen; zoo wordt het komende „Erntedankfest" aangekondigd als „een belijdenis van den boer ten opzichte van het nationaal-socialisme", terwijl de volksstemming in het Memelgebied wordt geschilderd als een „belijdenisdag". De poli tieke zienswijze wordt dus in het Derde Rijk op één lijn gesteld met de geloofsover tuiging. EEN ZWEEDSCHE „LUCHT-FORD" Een Zweedsch ingenieur heeft een klem model vliegtuig geconstrueerd, dat door hem „lucht-Ford" is genoemd. Het vliegtuig is een eendekker, met acco- modatie voor twee personen. De romp is van staal, de vleugels zijn van hout. De wielen zijn van bijzondere schokbrekende veeren voorzien. De kosten van onderhoud moeten vrij ge ring zijn. Eén gallon benzine (4% L.) is noodig voor 25 mijlen bij een uursnelheid van 100 mijlen Het eigen gewicht van het toestel bedraagt ongeveer een ton. De ver- voercapaciteit is ongeveer een halve tou. Men vermoedt, dat het vliegtuig tegen 380 (12750) aan de markt zal kunnen worden gebracht 38urif"

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2