*liruiur jtriïtsdjt(tfoarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De oorloa in Afrika Van Boelen en Geschriften abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5595 TATERDAG 5 OCTOBER 1935 15e Jaargana 9bbertetttitprij?tn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 '-landelsadvertentiên per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wij vragen aandacht voor de pagina in dit nummer, waarop de Tien groote premies voor den vreedzamer» wedloop worden uitgebeeld en omschreven. Langzamerhand krijgt onze Vijfdilizend-actie nu den vorm, waarin zij gevoerd zal worden. De premies zijn fraai en kostbaar. Maar dit was mogelijk, omdat trouwe adverteerders hun hulp wilden verleenen, om tot een schitterend geheel te komen. Wij zijn hun hier dankbaar voor. Nu is het woord aan onze lezers. Overal kan men werken voor de Vereenigde Christelijke Pers RotterdammerDordtsch Dagblad, Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrecht- sche Courant In elk nummer komt het inteekenbiljet voor, hetwelk men kan gebruiken voor het opgeven van abonné's. Het ideaal is: in elk Christelijk gezin een Christelijk Dagblad Bevorder aldus de eenheid van het Christelijk volksdeel in Nederland. AF DEELING PROPAGANDA SAMENBINDING De wijze, waarop in de Roómsch-Katho- liekc pers over de'oplossing der Kabinets crisis geschreven wordt, loopt wel zeer uit een. Wat enkele van deze bladen schrijven spelt waarlijk niet veel goeds. We zullen geen letterlijke aanhalingen geven, doch op -enkele uitlatingen wijzen. De een schrijft, dat hét kabinet-Colijn nog eenige tjjd mag blijven'zitten, in af wachting van wat het tot stand weet te brengen. Een ander dreigt met de bereid willigheid der sociaal-democraten om een rood-roomsch, kabinet te vormen. Een der de spreekt van de laatste kans, die aan Dr. Colijn geboden wordt, om liet de Roomsch-Katholieke fractie naar de zin te •maken. Een vierde herhaalt, dat elke goed'e daad aan het onwillige kabinet met geweld ont wrongen moet worden. En een vijfde smaalt, dat de anti-revolutionaire bladen liun kracht zoeken in allervriendelijkste artikelen, doch over de punten van geschil, de diepe klove, welke er gaapt tusschen de wenschen der Roomsch-Katholieke frac tie en den Minister-prosdent, hij voorkeur zwijgen. Zelfs verneemt men stemmen, welke het Onverantwoordelijk advies geven: indien Ihet weer tot een conflict mocht komen, dan moet onze roomsoh-katholieke fractie imaar een einde aan het ministerieelc leven yan dit Kabinet maken, ongeacht de gevolgen, welkc dit zou hbbe'n. Ware het ons om scherpe polemiek te doen, dan zouden wc kunnen antwoorden, dat er voor ons geen reden bestaat om re trospectieve beschouwingen te houden, om dat het goed is gevoelige voeten een beetje te ontzien. Liever echter sluiten we ons aan bij een artikel van Mr van Wijnbergen in de Maasbode, die evenals wij steeds het geestelijk element voorop schuift. Wie zijn oogen en ooren niet opzettelijk Sluit voor hetgeen onder het volk en ook in Roomsch-Katholieke kringen leeft, moet met baron van Wijnbergen erkennen, „dat de overgroots meerderheid van ons volk met gerustheid de behartiging van 's lands zaken aan dit Kabinet ziet toevertrouwd." Daar is reden voor, zegt hij; want „moet reeds zeer de aandacht trekken, dat dit jaar de Koningin in de Troonrede niet slechts Gods onmisbare zegen inriep, maar boven dien God bad om de kracht en de wijsheid die Hij alleen het werd ootmoedig bele den geven kan, bij het eerste optre den in het Parlement bad ook de Minister- President openlijk om Gods hulp, en wij weten, dat dat niet is ij dele frase, maar uiting van ernstige, dagelijksche levens praktijk. Het feit is niet licht te overschat ten. Een aansporing zij er voor ons allen in gelegen het Kabinet te steunen met ons dagelijksch gebed, hetgeen vóór alles noo dig is." Er is echter meer. Dit Kabinet, weet wat het wil; het be looft niet meer, dan het geven kan en kan juist daardoor een zenuwachtige spanning voorkomen. Maar dan mag niet herhaald worden, wat wij in 1 verleden moesten con- stateeren, en waarvan Mr. van Wijnbergen zegt: „Wanneer wij ons slechts bepalen tot het laatste jaar, dan ontwaren we in een deel der katholieke pers een hetze tegen het Kabinet en tegen den heer Cohjn in het bij zonder, die werkelijk de indruk kon wek ken gelijk in de Kamer werd gezegd als bestaat het Kabinet uit een stel sukkels, dat niets van de toestand begreep." Reeds op 12 Februari waarschuwde de schrijver tegen deze onbeheerschte critiek, maar „de campagne werd sindsdien onver zwakt voortgezet, en hij die de crisis wil verklaren en billijk wil beooraeelen, zal daaraan in de eerste .plaats aandacht heb ben te schenken." Laat ons hopen, zeggen wij met hem, dat, nu men de droevige gevolgen gezien heeft, men tot beter inzicht is gekomen. Mooht dit echter onverhoopt niet het ge val zijn, zoo besluit Mr van Wijnbergen zijn uitnemend artikel, „dan maakt het thans voorgevallene het beslist noodzakelijk, dal elke gelegenheid worde aangegrepen het geschiedde reeds enkele weken terug van zeer bevoegde zijde op zoo voortreffelijke wijze om openlijk afkeuring daarover uit te spreken, opdat ontwijfelbaar vaststa, dat èn de katholieke leden onzer vertegenwoor digende lichamen èn het overgroot deel van ons katholieke volk voor dergelijke uitingen niet de minste verantwoordelijkheid wen schen te dragen, er beslist afwijzend tegen over staan." OPROEP TOT HET NEDERLANDSCHE VOLK VAN HET NEDERL. ROODE KRUIS Het Nederlandsche Roode Kruis, zijner roeping getrouw, doet een beroep op het Nederlandsche volk om hulp te verleenen in Abessinië, liefst door het zenden van een eigen ambulance. Be kosten daar van voor drie maanden worden geschat op minstens f 150.000. Het Nederlandsche Roode Kruis rekent dan ook op de naastenliefde en offervaardigheid van een ieder. Het Hoofdbestuur houdt zich over tuigd, dat ondanks de druk der tijden, velen, zeer velen een bij drage willen schenken om de nood en het lijden der gewonde en zieke strijders in N'oord-Afrika althans eenigermate te lenigen. Een ieder geve iaat zijn hand vindt om te geven. Bijdragen kunnen gestort worden op de postrekening No. 22120 van liet Nederlandsche Roode Kruis of op zijn rekening bij: de Bank-Associatie te 's-Graven- liage; de Nederlandsche Handelmaat schappij te 's-Gravenhage; de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, Kantoor Bezuidenhout te 's-Gravenhage; de Tn,wnsche Bank te 's-Graven hage; onder, kcrr.ztto Abessinië DE KLOK EEN UUR ACHTERUIT In den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. eindigt de zomertijd. De klok moet dan één uur worden terug gezet. Men doet dus het ver standigst om Zaterdag avond vóór het naar bed gaan de klok EEN UUR STIL TE ZETTEN C. N. V. VAGATURE-KRUITI TOF Zal voorloopig niet worden vervuld Naar wjj vernemen heeft het algemeen bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond op voorstel van het dag. bestuur besloten, na een breedvoerige discussie, voorloopig niet te voorzien in de vacature van gesalarieerd lid van het dag. bestuur, welke ontstaat door het met pensioen gaan van den heer K. Kruithof, voorzitter van het C. N. V. Voorts besloot het bestuur de periode van l19 Nov. weer te bestemmen voor een speciale propaganda-actie, waarbij alom in den lande door de Chr. Besturenbonden openhare vergaderingen zullen worden ge houden. Tevens besloot het bestuur met algemee- no stemmen geen wijziging te brengen in de uitnoodiging van politieke partijen op de daarvoor in aanmerking komende ver gaderingen van het Verbónd. Dc witte spatborden Niel voor legerfietsen De Minister van Waterstaat, gelet op de Motor- en Rijwiehvet en op artikel 76 van het Motor- en Rijwielreglement, heeft bo ten behoeve van de legerrp wielen, voorzien ran een rood-wit-blauw balhoofd, tot weder opzegging ontheffing te verleenen van het bepaalde bij den laatstëri zin van het eerste lid van artikel 59 van het Motor- en Rijwiel reglement. GEMENGD NIEUWS INBREKER DOODGESCHOTEN Nachtelijke worsteling tusschen politie-agent en misdadiger Men meldt ons uitAmsterdam: Te ongeveer kwart over drie hedennacht hoorde een agent in burger, die in de Marnixstraat surveilleerde, gerinkel van glas en voetstappen aan de achterkant van het gebouw van de Amsterdamsche Christelijke Besturenbond. De agent begreep met een inbreker te doen te hebben. Hij vatte post beneden de plaats waar hij het geluid had gehoord. De inbreker zag in het donker den wach tenden agent aan voor zijn handlanger, die blijkbaar op uitkijk had moeten staan, want na eenigen tijd klonk 'het: „Ben jij het, Jaap?" Na het geruststellende „ja" van den agent kwam de inbreker te voorschijn. Hij werd ontvangen met „Handen om hoog" en keek daarbij in den loop van de dienstrevolver, die op hem werd gericht. De inbreker gehoorzaamde en deed de handen in de hoogte. Plotsèling echter meende hij een kans te hebben en deed een sprong naar den agent De worsteling was slechts kort van duur. Bij het handgemeen ging de revolver af en trof den inbreker in het hart De man was op slag dood. Door den portier van de Amsterdamsche Christelijke Besturenbond is opgave gedaan van inbraak. Er waren verscheidene ruiten gebroken. Op den inbreker werden verschillende moderne inbrekerswerktuigen gevonden. Botsing tusschen auto en tram Drie gewonde.. Te Doetinchem is op het wegenkruis punt in den Kruisweg een auto van Mr. A. J Ellens, president van de rechtbank te Almelo, in botsing gekomen met de tram naar Zutphen. De drie inzittenden, Mr El lens, diens zuster en een chauffeur kregen verschillende verwondingen, voornamelijk snijwonden in het gelaat. Alle drie zijn ter plaatse in hotel Lubbers opgenomen. Het ongeval moet worden toegeschreven aan onbekendheid van den chauffeur met den toestand ter plaatse. De machinist van de tram heeft alle voor schriften in acht genomen. In den strijd om Adoea zijn aan beide zijden zware verliezen geleden. De berg Ramat, de sleutel tot het oude fort, is in handen der Italianen, het lot der stad is vermoedelijk reeds bezegeld, hoewel zij vanmorgen nog stand hield. Prins Kassa is met 350.000 man daarheen onderweg. Bij Agame en Adigrat zijn de troepen van Ras Seyoem op den terugtocht. Ras Ayenoe moet met 12000 man een omtrekkende be weging hebben uitgevoerd, en aan de grens van Eritrea ver scheiden Italiaansche posten hebben bezet. Betrekkelijk weinig nieuws hoort men over den opmarsch der Italianen in de provincie Aoessa. Er schijnen hier betrekkelijk snelle vorderingen gemaakt te worden, terwijl scherpe tegenstand, als in het noorden, nog niet is geboden. Het onzekerst is de berichtgeving over wat in het Zuiden, dus in Ogaden geschiedt. Dat het daar tot een treffen is gekomen, is wel zeker, doch de berichten aangaande het aantal dooden en gewonden loopen zeer uiteen. De vrees schijnt te bestaan, dat de Abessijnsche troepen de neiging hebben, te lang voor den Italiaanschen aanval stand te houden, waardoor het gevaar dreigt, dat ze onder den voet zullen worden geloopen. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de gevechten, die thans op de fronten plaats hebben, nog maar het begin- stadium van den oorlog beteekenen. Afgewacht moet nog worden, hoe de gebeurtenissen zich in de eerstvolgende dagen zullen ontwikkelen. ADOEA HOUDT NOG STAND Prins Kassa rukt met versterkingen op! Zeer vroeg- iiv de»-morgen werd te Addis Abeba bericht dat Adoea nog stand houdt tegen den Italiaanschen aanval. Zijn val is echter elk oogenblik te ver wachten. Heden zullen de Italiaansche legioenen een nieuwe aanval op de stad onder nemen. Een der bekwaamste Abessijnsche bevelhebbers, Prins Kassa, is met 350.000 man in opmarsch naar het Noorden, om de 200.000 man sterke bezetting van Adoea te hulp te komen. De Italiaansche troepen bevinden zich ten Noordoosten van de stad en men schat hun aantal op niet minder dan 75000 man. Militaire koeriers brachten gister avond het bericht, dat Italiaansche vlieg tuigen wederom Adoea hebben gebom bardeerd. ZES ITALIAANSCHE DIVISIES RUKKEN OP Verdediging der lijn Aksoem-Adoea Italiaansch vliegtuig neergeschoten? Gemeld wordt dat zes Italiaansche di visies met in totaal 100.000 man over een front van 65 K.M. breedte uit Eritrea oprukken, met steun van vlieg tuigen, snelle tanks en berggeschut. Momenteel zou ongeveer 300 vier kante K.M. Abessijnsch gebied zijn bezet. In Rome gaat het gerucht, dat Vrijdag tijdens den opmarsch 400 Italianen zijn gesneuveld. De vertegenwoordiger der Abessijn sche regeering heeft verklaard, dat de verdediging der lijn AksoemAdoea op beslissende wijze zal worden ter hand genomen. De opmarsch der Italianen in Ogaden is gestremd, daar het verdere terrein nog te zeer is doorweekt. Vliegtuigen hebben Gorahi, niet van Walwal, aangevallen, doch weinig schade aangericht. De guerilla begonnen? Airaba, 42 mijl ten W. van Adoea, is met infanterie en vliegtuigen bestookt. De grensstammen heb ben tegen deze troepen geopereerd en in het zeer geaccidenteerde ter rein den guerilla geopend. Naar verluidt zonden de Italianen hier groote verliezen lijden, zoowel aan menschenlevens, voorraden en ammunitie. De negervlieger John Robinson zou er gisteren in geslaagd zijn na een gevecht met twee Italiaansche vliegers een der toestellen neer te schieten. Het is zeer moeilijk deze en andere geruchten te controleeren. (Zie verder Buitenland blz. Z) JAPANSCHE BELANG STELLING VOOR NED.-INDIE Opzienbarend artikel van de „Nitsji-Nitsji" Binnenkort een publicatie van de Japansche Admiraliteit Het groote Japansche dagblad „Nitsji- Nitsji" publiceert een opzienbarend artikel, waarin het de aandacht vestigt op de nood zakelijkheid van activeering der Japansche belangen in de Zuidzee-eilanden. Het blad schrijft, dat de Japansche Admiraliteit reeds sedert langen tijd de economische ontsluiting van Nederlandseh-Indië zoowel als van de overige Zuidzee-eilanden niet alleen als een belangrijk middel tot bevordering van het Japansche economische leven, doch vooral als een belangrijke ver sterking van het nationale verdedigings stelsel beschouwt en daar dan ook op con- sekwente wijze naar streeft. Volgens de „Nitsji-Nitsji" staan de be voegde marine-instanties op het standpunt, dat het in het belang der Japansche veilig heid noodzakelijk is, naar het Zuiden op te dringen en de Amerikaansche bewape ningsmaatregelen, die ten doel hebben de hegemonie in den Stillen Oceaan te ver overen, op dezelfde wijze te beantwoorden Voor Japan zullen het echter niet uitslui tend militair-strategische kwesties, doch ook tal van andere overwegingen zijn, die den doorslag zullen geven. Voor de Japansche industrie is het onontbeérlijk, over eigen grondstof- fenbronnen te beschikken. In Neder- landsch-Indië vindt Japan rijst, olie, katoen, ijzererts, wol, rubber en an dere grondstoffen in groote hoeveel heid. De bewoners van Britsch-Indië, Chjna en Nederlandsch-Indië zijn de natuurlijke afnemers van Japan. De Japansche scheepvaart heeft zich bui tengewoon ontwikkeld en niets staat een verdere industrieele uitbreiding in den weg. Japan bezit als zeevarende natie een vol doende reserve ervaren marine-vaklieden. Het vraagstuk van de bescherming der Ja pansche scheepvaart, die in het Zuiden van den Stillen Oceaan wordt onderhouden door 370.000 visschersschepen, dient einde lijk opgelost te worden. Deze visschersvloot vormt in geval van oorlog het front der Japansche nationale verdediging in den Stillen Oceaan. Aangezien de geweldige natuurschatten van Borneo en Nederlandsch Nieuw- Guinea door de Nederlan ders zelf nauwelijks geëx ploiteerd worden, moet men zoo snel mogelijk Japansche emigranten naar deze gebie den zenden en daartoe di plomatieke besprekingen met de Nederlandsche re geering openen. Al deze maatregelen hebben echter tot voorwaarde, dat er een machtige Japansche oorlogsvloot aanwezig is. De Admiraliteit zal binnenkort een brochure uitgeven, die getiteld zal zijn: „Let op Nederlandsch- Indië in het belang der nationale verdedi ging". Het Japansche volk moet zoo spoe dig mogelijk worden ingelicht omtrent de groote beteekenis van deze kwestie. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Oproep van het Nederlandsche Boode Kruis tot het zenden van een ambulance naar Abessynië. Adoea houdt nog steeds stand Prins Kassa is thans met 350.000 man Abessijnsche troe pen onderweg. Be dagorder van generaal De Bono en het eerste Italiaansche oorlogscommuniqué zijn verschenen. Troepen van Bas Ayenoe hebben een inval gedaan in Eritrea en Italiaansche voorposten onschadelijk gemaakt. Laval doet in een proclamatie een bproep op de eenheid van het Fransche volk, eer hij naar Genève gaat. Het tweede nummer van ons Zondagsblad Ons Zondagsblad, vergroot en verfraaid, is buitengeiooon in den smaak gevallen. Tivaalf pagina's wil heel wat zeggen. De een verhaalt van zijn vreug de over d i t, en de ander is goed gestemd, omdat eindelijk kwam, waarnaar hij lang zocht. Zoo was een lezer dankbaar voor 't B uit enland s ch Over zicht. Eiken dag volgt hij wél de rubriek Buitenland, doch zoo'n wekelijksche blik op voor name wereldgebeurtenissen zin- de hem juist. Een ander week blad, speciaal hierom genomen, kon nu de deur uit. Een ander vond de Binnenland- sche kroniek zoo op tijd geko men. En véle ouders brachten voor zich en voor hun kinderen den dank over voor de vergroote Kinderafdeeling. En zoo zouden wij door kunnen gaan. Ook wij gelooven met ons Zon dagsblad de groote meerderheid der lezers een dienst te hebben bewezen. Wij gaan door volle aandacht te wijden aan dit deel van ons blad, hetwelk ons zélf zeer ter harte gaat. Vooral in dezen tijd van rekenen en nog eens rekenen, kan het Zon dagsblad, mits goed gevuld, lezers te hulp komen, die voor zoo goed als alle lectuur op hun dagblad zijn aangewezen. De misdaden te Oss De berechting op 21 October Op Maandag 21 October a.s. zullen'voor de rechtbank te Den Bosch de volgende za ken worden behpndel'd. Tegen den 22-jarigen arbeider H. J. R. en den 25-jarigen metselaar J. J. v. B., bei den te Oss, wegens een inbraak bij J. Janssen te Oss, in den nacht van 4 op 5 Februari 1935, waarbij een partij spek werd gestolen; tegen den 29-jarigen schilder A. W. B., den 32-jarigen landbouwer F. de R. en den 25-jarigen arbeider J. M. den B., verdacht van de roofoverval te Zevenber gen, gemeente Oss, in den nacht van 2 No vember 1930, waarbij een bedrag van f 1000 werd gestolen; tegen den 29-jarigen arbeider M. A. v. d. E., verdacht van medeplichtig heid aan den roofoverval te Deurae in den nacht van 3 op 4 Juli 1934, en ten slotte tegen den 34-jarigen J. J. B. en den 35-jari- gen M. J. de B.. beiden arbeider te Oss. ver dacht van inbraak te Oss, in den nacht van 20 op 21 Januari 1934 bij P. J. Janssen. Van de vorige week aangekon digde pagina „Van Boeken en Geschriften" verschijnt van daag de eerste, Onze lezers kunnen zich thans een denkbeeld vormen van wat wij met deze pagina's willen geven. Wij willen voorlichting en be oordeeling geven, en dat in zoodanige vorm, dat de belang stellende lezer daar winst mee kan doen. Zooals gezegd, verschijnt deze- pagina op ongeregelde, dagen. We 1vertrouwendat de kennis making zal meevallen. En dat de verschijning van deze pagina in steeds breeders kring de belangstelling van onze lezers zal trekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1