TUINBOUW, fvtaatuwctye. VLAMPIJPEN Uw Maatschappij - De „Assumij" Bankiers- en Effectenkantoor n.v. Voor Volledige Bemesting van de Plat^glascultuur A. S. P. Korrels 12 x 10 x 18 OCTOBER 1935 No. 307 Bloembollen in de kamer Met een weinig zorg heel wat genoegen in den wintertijd Hyacinthen op verschillende wijze te behandelen 't Is weer, zoo ver. De herfstvlagen komen, de jeugd is ru moerig, de ruiten beslaan, de andere, en betere helft der menschheid krijgt een on rustig gevoel en gaat niet schoonmaken, neen, doch „uithalen", de kachel, of nood- kachel brandt reeds hier en daar, de kas tanjes vallen, de tuin wordt een rimboe: de aardigheid raakt er glad af. Maar nu hebben de bloemenliefhebbers en 'de bloemenliefhebsters deze zijn er veel meer natuurlijk hun hart gezet op ka merplanten en in de eerste plaats denken ze dan aan de bloembollen. Men denkt dan weer aan de lentetijd, en wil trachten die lente, die zoo ver nog schijnt hoewel de tijd vliegt wat te be spoedigen en reeds in den winter in huis te brengen. Dat kan. Menschelijk vernuft leert de na tuur aan te drijven. De mensch is ook in dit opzicht heer der schepping. God geeft hem daartoe steeds meer en meer het ver mogen, door hem allerlei ontdekkingen te laten doen. En zoo kan wat vroeger onmogelijk scheen, reeds in de winter de kamer ge sierd worden met bloeiende bolgewassen. Hoe dat te verkrijgen hebben we enkele jaren geleden wel eens medegedeeld en ter- wille van meerderen die het ons verzochten, zullen we het nog eens doen. Maar dadelijk moeten we de lezeressen en lezers de illusie, dat wat de vakmaai- bollentrekker vermag, ook door .de leek in de kamer kan verkregen worden, ontnemen. Een enkele uitzondering daar gelaten, maar dat gaat niet. De meeste en mooiste soorten moet men niet trekken, laten zich ook niet trekken. Want vervroegen is nog wat anders dan trekken, waaronder men verstaat het met' behulp van warmte dwingen van de bloe men om te voorschijn te komen. Daar willen wij het nu niet over hebben. Dan moeten we er op wijzen dat het zeer aan te bevelen is, om vroeg de bollen' te betrekken, die het nog niet deden en toch bloembollen in de kamer willen, dienen onverwijld te bestellen. En als ze ontvangt moeten ze nooit ingepakt laten zitten, doch dadelijk de pakken en zakken, waarin ze zich bevinden openen en zoo ten staan tot ze gebruikt worden. Niet op een warme plaats zetten, hoor! En dan nog iets over de leverancier. Neem een alleszins betrouwbaar handelaar of winkelier. Koop nooit de bollen van een wildvreemde aan de deur, dlie met allerlei heel mooie praatjes en veel schijn van groote deskundigheid u de v die vaak inferieur is, al lijkt ze mooi, op dringt. Ge zult u te laat bekladen. Want ook lang niet alle variëteiten laten zich voor kamercultuur behandelen. Daarop dient ge bij het bestellen ook op te letten. Gij zult bijv. heed mooie soorten genoteerd hebben te Heemstede, dit voorjaar. Dat is heel goed voor de tuin, maar deze zullen hoogstwaarschijnlijk heel niet voor de kaaner geschikt zijn. En eindelijk is er nog depot waar mede gerekend moet worden. Neem geen nieuwe aarden pot. Zelfs niet al laat ge deze één of twee uur of langer in het water staan, wat met nieuwe potten en met uitgedroogde oude pot ten altijd moet gebeuren vóór het ge bruik niet alleen voor bloembollen, doch voor alle planten. Maar bloembollen verdra gen het slecht om in een nieuwe pot tot ontwikke ling te komen. Uit dit nieu we steenwerk moet een of andere stof een nadeelige invloed uitoefenen op bol len. Neem dus oude potten maak deze goed schoon, niet alleen van buiten, doch ook van binnen. Al doet ge er ook da delijk weer aarde in, boen ze even goed af van binnen en van buiten. Een uurtje in het water laten staan, totdat alle lucht uit de poreuse pot verdwe nen is. Voor aarde neme men vooral geen stij ve, stugge grond en deze behoeft niet be mest te worden, noch zelfs vruchtbaar te zijn. De bollen hebben zelf voedsel in voor raad, dus de aarde ook tijdens en voor de bloei niet bemesten. ij tulpen moet men vooral zorgen, dat men geen aarde neemt van perken, waarin dit oorjaar tulpen gestaan heb ben. Dit alles tot mijn lezeressen en lezers goed doorgedrongen zijnde, kunnen we overgaan tot nadere bijzonderheden, over verschillen de soorten bloembollen, die voor kamercul tuur in aanmerking komen. HYACINTHEN Deze worden niet alleen voor potcultuur gebruikt, doch ook om ze op glazen, de be kende hyacinthenglazen te zetten. Hyacinthen op glazen Hiervoor worden, zooals we opmerkten, bekende hyacinthenglazen gebruikt, doch ook andere kunnen benut worden, zooals jampotjes, karaffen, vaasjes en dergelijke. Men lette hierbij er wel op, dat een paar oogenschijnlijke kleinigheden, van groote in vloed zijn op het al of niet gelukken van deze cultuur. De eerste is wel, dat de bol niet met het water in aanraking moet komen, waardoor de bol zal beginnen te rotten en in de tw de plaats, dat de afstand van de bol tot het water weer niet te groot is, waardoor de bol geen wortel maakt of gaat schimmelen. De beste afstand is 2*A a 3 m.M., dat is zooveel als een rijksdaalder dik is. Maar deze af stand moet zoo blijven, dus als door water opname en verdampen het water mindert, dan moet dit maar voorzichtig bijgevuld worden, waartoe men de bol voorzichtig eventjes oplicht. Mocht de bol daarbij nat worden, droo g deze dan voorzichtig af. Voorts moet de bol vast staan, zoodat kan telen uitgesloten. De bol moet vóór deze op het glas gezet wordt, goed schoongemaakt worden van aarde, schilfers enz. Ook het glas moet goed worden gereinigd. Het water moet goed zuiver zijn en om het helder te houden kan men wat houtskool toevoegen. Glas met bol zet men op een donkere plaats, een kast b.v. waar het koel, doch vorstvrij is en tevens luchtig. Men kan b.v. 's nachts de deur open zetten. Zoo nu en dancontroleeren of er ook ondanks alle voorzorgen rotting of schimmel optreedt of het water te veel gezakt is. Verder rustig laten staan tot de tijd daar is om ze aan het licht te brengen. Dit laat zich niet regelen naar den tijd doch alléén naar de ontwikkeling van de knop. Deze moet minstens 8 a 10 cM. lang zijn en dan moet men door zacht knijpen onderzoeken of de bloem de bol reeds verlaten heeft, m.aw. tegen de bol moet men onder de bloemknop een ruimte voelen. Eerst dan, doch ook niet eerder zet men de glazen in het licht. Hyacinthen in potten Wat de potten en de aarde aangaat heb ben we reeds wenken gegeven. In de aarde, die circa Vz cM. beneden de rand moet blij ven, zet men de bol, zoo diep dat deze hoog stens 1 cM. onder de grond komt. Men ziet ze ook wel eens er juist boven uitkomen, wat oók wel kan. 't Steekt ons niet heel nauw. De aarde drukt men rondom de bol goed aan, en daarna begiet men de aarde, zoodat deze goed vochtig is. Nu graaft men, als men een tuin heeft, een knil ca. 20 c.M. diep. doch op zoo'n plek waar geen grondwater in deze kuil komt. Hierin zet men de potten naast elkaar. Tus- schen de potten doet men aarde, en vult de kuil zoover, dat de potten met ongeveer 10 c.M. aarde bedekt zijn. Heeft men zand, dan neme men dit liever. Mocht het begipnen te vriezen, dan bédekke men deze plaats met een flinke laag rief, bladeren of turfmolm. Na een week of acht haalt men de potten uit de grond en als de knop nog niet zoo ver ontwikkeld is als boven bij de cultuur op glazen vermeld, dan zet men ze neg eeni- gen tijd in een donkere kast. Heeft men geen tuin, dan plaatst men de potten op een donkere, koele, vorstvrije plaats, een kast bijv. of een donkere plaats in de kelder onder een kist bijv. Men gaat nu geregeld controleeren of de aarde niet te veel uitdroogt. Ze moet vochtig blijven. Maar geen water in de schoteltjes onder de Ook nu weer: niet te vroeg in het licht. De neus moet minstens 8 cM. lang zijn en de bloemknop moet geheel vrij van de bol te voelen zijn. De knop mag dan ge rust reeds opengaan. Zooveel te beter. Doch al te lang wachten, nadat de bloemknop uit de bol is, is ook niet goed. Daardoor wordt de bloemsteel te veel verzwakt. Men neemt één bol per pot van ca. 13 cM. middellijn. Hyacinthen in mand Men kan ook hyacinthen in manden, bijv. oude manden van bloemstukken, zetten. Men doet uit zindelijkheidsoogpunt, om doorloopend gietwater tegen te houden, langs de binnenkant papier en vult de mand met aarde, die vooraf goed vochtig is gemaakt. Goed is om de aarde voor de helft met turf molm te vermengen, dat houdt beter water en is niet zoo zwaar. Bovendien wortelt het daarin uitermate goed. In deze grond plant men de bollen en zet 't heele geval op een donkere plek. Doch men moet geregeld voor vochtigheid zorgen en wel zóó, dat alles even vochtig is, om een gelijkmatige ont wikkeling te krijgen. Dit is een heele kunst en vereischt veel overleg bij het gieten. Om het omhoog groeien van de bol te voorkomen, legt men op deze een plankje of karton, wat belast wordt met zware voorwerpen, net zoo lang, dat de bollen ge worteld zijn. Eerst daarna begint de spruit te werken en neemt men de belasting weg. Op de bekende tijd in het licht zetten. Hyacinthen op grint Men kan ook hyacinthen kweeken op schalen met grint en water. Dat lukt eJs men de kleinste bollen neemt en nog beter als men z.g.n. miniatuurhyacinthen hier voor gebruikt. Deze zette men op een laagje grint vlak tegen elkaar: voegt hier wat grint tusschen en overheen en vult met water zoo ver. dat de bollen van onder juist het water raken, niet meer. Dit water komt nu gere geld op deze zelfde hoogte. Alles weer in het donker, tot de bekende grootte van de neusontwikkeling het oogen- blik aanwijst, dat de plant licht behoeft. Over de tulpen enz., een volgende maal. Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Hindal-Miitscliappij Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Te). Dordrecht 6475. Na 6 u.3193 Oord Veertig jaar ervaring Algemeene Paarden- en Veeverzekering. Brandverzekering Landbouwbedrijven A- J. v. Wijk, Directeur s-Gravenhage D. F. Linthout, Ged. Comm. Pieter Bothstraat 34-38 HULST AXEL Effecten - Coupons Assurantiën Kluls-inrlchtlngen Markto verzicht Medegedeeld door het Centraal Bureau VOERARTIKELEN Na de vrij langdurige periode van stij gende prijzen voor de voedergranen is in de afgeloopen week weer een inzinking ge komen in de noteeringen. Vooral het arti kel mais moest ongeveer de helft van zijn stijging tegenover het laagste niveau van eenige maanden geleden weer prijsgeven, terwijl de andere voedergranen volgden. De aanvoer van binnenlandsche rogge en ook gerst is vrij regelmatig, in elk geval in zooverre bevredigend, dat de markt niet overvoerd wordt met overvloedig aanbod. De koekenmarkt is over het algemeen vast gestemd. Eind vorige week hebben de olieslagers de verschillende koeksoorten, schilfers en schroot weder met 15 ct ver hoogd. Ook de buitenlandsche koeken volg den deze verhooging geheel of gedeeltelijk. Overigens is de vraag in de afgeloopen week zeer klein geweest. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Van de stik- stofmarkt is niets anders te vermelden dan een bijna volmaakte rust. Natuurlijk zijn thans de September-noteeringen vervallen en krijgen we in verband daarmede een iets hoogere noteering yoor direct leverbare waar. Thomasmeel. Er was eenige meerdere belangstelling voor thomasmeel. 't Schijnt, dat er voor de rogge zeer veel gevraagd wordt, want er kwamen nu nog orders bin nen voor directe levering. Ook op de latere maanden is iets gekocht. De werken in Luxemburg en Noord-Frank rijk hebben de prijzen blijkbaar niet ver der willen of kunnen verlagen. De Belgische werken hebben echter nog iets van den prijs afgedaan, zoodat de import naar Neder land met een.marge voor den importeur weer mogelijk is geworden. In het Noorden des lands is een zeeboc met thomasmeel aangekomen op het ooger blik, dat het herfstseizoen bijna overal vooi bij is. Men heeft daarom de laatste dage direct leverbaar thomasmeel in die streke: beneden de markt kunnen koopen. Superfosfaat. Er is ln het Noordei nog steeds eenige vraag, dodh in de res van Nederland wordt op het oogenblik nie aan super gedacht. K a 1 i zo u t e n. De kalimaatschappij ver hoogde opnieuw haar prijzen. ONTVANGEN GESCHRIFTEN Kali op klei en zavel, door Ir. A. Kerk hof, 1. i. Uitgave van N.V. Vereen. Kali maatij, Heerengracht 342, Amsterdam. Over de kalibehoefte van onze klei- en zavelgronden wordt nog vaak verkeerd ge dacht en gesproken en wat erger is in verband hiermede, verkeerd gehandeld Daarom is het goed, dat de boeren cenj wat meer daarvan vernemen. Want, waf velen niet zouden denken, omdat men meem dat vele klei- en zavelgronden genoeg kal: bezitten voor vele jaren oogst, het is een feit dat op vele van deze gronden kali« armoede heerscht, dat de gewassen dooij verbouwd kali-gebrek lijden. Dit boekjq maakt duidelijk hoe kaligebrek geconsta] teerd èn verholpen kan worden. Het is graf tis aan genoemd adres te verkrijgen. Kali-bemesting op Maasklei, door Ir. 1 J. M. Steenbergen 1. i. Uitgave van N.\ Vereen. Kalimaatij, Hecrengracht 342, Am] sterdam. Ook dit boekje is goed door kleigrond gebruikers gelezen en ter harte genomen t«| worden. Kali is genoeg aanwezig in kleij doch vaak in zoo'n vorm, dat de plant ei al heel weinig aan heeft en dus de honger dood sterft of bepaalde voedingsgebrekei gaat vertoonen die de oogst tot een niei rendabele terugvoeren. Ir. Steenberger maakt dat in dit vlot geschreven en zeei begrijpelijk gesteld boekje van 24 pagina' duidelijk. De opgenomen afbeeldingen zijl o. i. over 't algemeen genomen te weini|_ sprekend. Maar de tekst is duidelijk ge noeg. Wij nemen in dit of een volgend] nummer een gedeelte van deze brochure! over. Ook dit boekje is gratis te verkrijgen bij genoemd adres. TUINDERS Vraagt Uw handelaar of organisatie (z,g. rijen) Geconcentreerde Volledige meststof in Korrelvorm. Gegarandeerde Analyse 12 o/0 Stikstof, IO o/. Fosforzuur, 18 0/. Kali. Vraagt nu Uw leverancier deze alom gunstig bekende IMederlandsche Korrelmest in verzegelde baaltjes van 50 K.G. in Nationale Verpakking met bet wettig gedeponeerde merk A.S.F*. Speciaal ook voor Uw kassen. Raadpleegt onze Brochure Economische Bemesting in de Glasculturen, gratis verkrijgbaar bjj Uw leverancier en bij de fabrikante: N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Maliebaan 81 Utrecht Telefoon 13957 297 Ziezoo, daar zit ik weer op mijn praatstoel Mijn kopje thee, extra zoet, dat weet ge wel, staat gereed. Maar nu moet ge niet m^enén, dat die af beelding hierboven een getrouwe afbeelding van mij is. 't Lijkt er niet op zegt mijn vrouw, die het weten kan. Toch wel een beetje zegt mijn dochter, die de vader graag in de krant ziet, zoo zit vader wel eens aan tafel. Maar die bril en die kuif, dat lijkt nergens naar. Afgesproken dus: 't Lij'ks nergens naar! t Was ook niet de bedoeling dat er ergens naar zou lijken, 't Moet alleen IEMAND VOORSTELLEN, DIE EEN PRAATJE, EEN GEKOEGELIJK PRAATJE HOUDT, zooals ik die wel eens houd. Mijn praatj'es zijn evenwel niet altijd genoeglijk. Ze zijn ook wel eens vrijmoedig, zooals enkele da gen geleden beweerd werd. Accoord! Zoo babbelend zegt men wel eens dingen, die bepaalde personen, bepaalde groepen minder prettig in de ooren klinken, omdat het nu eenmaal waar is, dat de waar heid wel eens hard klinkt voor sommigen. Zoolang in een strafpredikatie door de hoor ders aan anderen gedacht kan worden is de dominé een beste, doch als hij je zelf op een gevoelige plek raakt is hij een prul, die per- soonlijkhelen op de kansel debiteert, wat niet te pas komt, zooals men dan gaat zeg gen. En nu ben ik geen dominé, doch een boer. Uit de klei getrokken en 3us wel eens wat houten, wat ruw. Dit brengt het leven zoo mee. Als je ergens midden in de polder zit Nvordt je even kluiterig als de dammen in de Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis weilanden. Tenzij de regen die murw gekre gen heeft en dan worden ze glibberig Ook niet prettig! En 't heeft geregend! Mijn vriend, de polder baas, ziet al met zorg het water wassen in de slooten. En mijn andere vriend, de chauf feur, ziet met groote zorg naar de gevol gen van de bietencampagne voor de wegen. Dat wordt natuurlijk één gladde massa. Maar wat die suikerbieten aangaat, daar krijgen we alweer concurrentie, want OOK NOORWEGEN WIL ZICH OP DE SUIKERBIETEN TEELT WERPEN. Ookdaar verandert men heelemaal van be- drijfsrichting. Moet wel, omdat de nood dwingt. Daar moet verandering komen. En nu zag Noorwegen van zijn tweelingbroer Zweden, dat 't daar door zelfzorg, veel beter is dan in Noorwegen het geval is. Daarom oppert en overweegt men plannen, om een eigen suikerindustrie en vervolgens een eigen suikerbiet en cultuur in het leven te roepen. Een staatscommissie heeft reeds een studiereis naar Zweden ondernomen en is thans bezig met de uitwerking van een be treffend rapport. Het ligt in het voornemen te beginnen met de oprichting van suikerraffinaderijen, om de ingevoerde ruwe suiker zelf te kunnen verwerken. Na de verwerkelijking van dit plan wil men er echter toe overgaan, ook den aanbouw van suikerbieten te wagen. Wel is waar zijn de tot nu toe ondernomen pogingen in die richting grootendeels mis lukt, doch men troost zich met de verkla ring, dat tot dusver steeds Midden-Europee- eche soorten bieten werden gebruikt, welke natuurlijk tegen het ruwe klim&at niet be stand zijn. Men is er van overtuigd, dat het mogelijk is, een soort bieten te kweeken, dat het Noor sche klimaat kan verdragen en gelooft, dat dan een succes verzekerd is. In ieder geval schijnt men in regeeringskrin- gen de plannen thans met alle energie ten uitvoer te willen brengen en zoodra de eer ste proeven als geslaagd mogen worden be schouwd, zal de aanbouw van suikerbieten op groote schaal worden voorbereid. Maar dat duurt dan nog wel even. Eerst een bietenras dat voor dat land geschikt is. Dan moet het er nog in ook. In ons land is Kuhn meer dan 40 jaar bezig en heeft een soort gekweekt geheel passend voor ons land, en met schitterende eigenschappen en toch zijn er die nog zaad hemen uit een ander land, dat niet zo° gewend is aan de bodem, het klimaat als dat van Kuhn en een grooter op brengst geeft; meestal integendeel. Zoo gaat het: de menschen begrijpen niet steeds hun eigen best. Dat zal die Duitsche apotheker uit Duisburg ook wel ervaren. Die heeft *ets gevonden waardoor MELK EN ZUIVELPRODUCTEN WEKENLANG VERSCH blijven. Is me, dat wat. 'n Strop voor mij want ik lust wat graag de gestremde zure melk en vind het wat fijn als zoo nu en dan eens een kannetje zuur wordt. Maar dat is eigenbelang en die deugt nooit ('t is toch maar lekker!!). En ding troost mé. 't is een apotheker, die het uitvond, dus zal het wel weer duur zijn en niet ieder zal zoo'n toestel aanschaffen. Want het is een toestel, dat apotheker Hofius uitvond en naar hem zelf heeft hij het Hofiustank ge noemd. Hij heeft er a] patent op genomen. Door toevoer van zuurstof onder een bepaal den druk kunnen alle soorten zuivelproduc ten. inclusief boter en melk, weken lang versch bewaard worden en wel minstens 2 maanden. Bovendien wordt de smaak verbe terd. De uitvinding heeft verder nog het voordeel, dat de voorziening der gebieden, die gebrek aan melkproducten hebben, voortaan geen moeilijkheden meer veroor zaakt, terwijl eveneens het overschot aan zuivelproducten in de gebieden welke een surplus opleveren, rendabel gemaakt kan worden. In eens is het groote economisch vraagstuk geenvraagstuk meer. Het melk- en zuivelpro bleem oplost In Duitschland schijnen ze HET MARGARINE-BOTER- PROBLEEM AARDIG OPGELOST te hebben. Daar is door contingenteering van de mar garine het verbruik, dat tot 7.S2 K.G. per hoofd in 1932 geklommen was (in 1913 was het maar 2.99 K.G.) teruggeloopen tot 5.5 K.G. in 1934. En daartegenover staat, dat het boterverbruik is gestegen van 6.80 K.G. in 1913 tot 7.40 K.G. in 1934. Nu wordt daar ook veel reuzel gebruikt als smeervet en men vleit zich met de hoop, dat nog meer marga rine verdrongen zal worden door boter en reuzel. Maar dit zou weer prijsverhooging dezer vetsoorten beteekenen door de grooter vraag en daarmede zal de heele verminde ring van de margarine weer ophouden. Een belangrijke grondstof voor margarine was naast varkensvet raapolie, 't Eerste als nevenproduct van de slachterijen is het goed koopst, doch heeft ook weer praktische en economische bezwaren. Raapolie is heel goed nog meer te produceeren en ook andere olie houdende gewassen. Thans wordtmeestal wal vischtraan voor margarinebereiding geno- men.dat goedkoop is. Doch men wil de Duit sche margarine-industrie zooveel mogelijk in de richting van binnenlandsche oliegewas sen dringen. Dat is niet kwaad. Maar toch er gaat NIETS BOVEN HET ECHT HOLLANDSCH PRODUCT DE MELK Vroeger gold het als een aanbeveling een zeilschip dat naar Indië of een ander ver land een reis ondernam, dat een melkge vende koe aan boord was. Zelfs werd dit er in advertenties in vroeger dagen bij ver meld, als een schip voor een vere reis ver trok en nog passagiers konden meenemen. Zoo b.v. ongeveer 100 jaar geleden nog: „Ge reed om uit te zeilen naar Batavia een ste vig fregat, voerende een gediplomeerde scheepsarts en een melkgevende koe". Wel eigenaardig die combinatie, een gediplo meerd arts en een melkgevende koe. Allebei met het oog op de gezondheid. Want de reis duurde lang, enkele maanden, en was vol ontberingen. Alles ingemaakt voedsel: pe- kelvleesch, inmaakgroenten en scheepsbe schuit. Men kende toen de vitaminen nog niet, doch wist. wel, dat een kwaal, die ge- olg was van bet gewone scheepgeten, voor- komen en genezen werd door versche melk. (Misschien had toen 'n Hofiustank meer zin gehad dan nu en is de uitvinder-apotheker te laat geboren). Scheurbuik, de gevreesde kwaal bij zeereizen, bleef uit als een melk gevende koe meeging (mits men de melk dan ook gebruikte natuurlijk). Er zitten in melk zeer belangrijke vitaminen en wie weet wat nog ontdekt wordt. Maar waarom drinkt men ln Holland dan zoo weinig melk, vraagt men zich af. Dat is misschi enhetzélfde verschijnsel als bij de bakkers. Door niemand wordt minder koek en gebak gegeten dan door de bak kers zelf. Te veel van het goede en dus een tegenzin. Zoo kan men ook te veel van het goede aan het land geven, en verkrijgt men ONVRUCHTBAARHEID DOOR TE SLECHTE BEMESTING Dat weet ge wel als ge ergens eens te veel kunstmeststof laat vallen, of als ergens b.v. chilizakken blijven liggen, die uitregenen. Het gras daar gaat dood. Ook als de bloe menliefhebber gaat redeneeren: wat helpt zoo'n snufje bloemenmest en een eetlepel vol geeft, wat wel eens gebeurt, hoor! de plant gaat dood. 't Zelfde heeft eenigen tijd geleden Prof. Elema medegedeeld over de uitwerking van de asch van een groot aantal roggemijten, elke bleef liggen op een kleine oppervlak te. Die verbrande 67 roggemijten waren de oogst yan 45 H.A. en de asch daarvan bleef op ongeveer driekwart H.A. Op die plek wil de tijdelijk geen plant meer groeien. De asch had over meerdere hectaren verdeeld moe ten zijn. Bedoelde drie kwart H.A. kon met Dr. Posthuma zeggen: wij hebben het te goed gehad. Daar heeft hij gelijk aan. De men schen, en met name de boeren, hebben tij van groote weelde gekend. Maar al heeft men dat en die toen verdiende gelden in grond of in huizen of door middel van hy potheken belegd: eet daar nu maar eens van. Daar gaan de vette koeien van Farao's droom. Totaal verslonden door de huidige magere jaren. Zoo goed en grondig version den, dat de magere tijden van nu even ma ger blijven ondanks de daaraan voorafgaan de vette jaren. We hebben het te goed ge had, en terug naar soberder tijden valt nipt Dat hebben de meesten reeds onder vonden en ondervinden dagelijks nog velen. Zooals zoo velen ondervinden de fnuikende, concurrentie van buitenlandsche producten, die niet absoluut noodig zijn. Zoo merkten we laatst op dc Jaarbeurs een GROOTE RECLAME VOOR ITALIAAN SCHE PRODUCTEN. in ons land. Zooals wij reclame maken voor onze pro- dusten op de Leipziger messe, zooals we reeds vele jaren doen, zoo gaat het buitenland bij ons nu reclame maken. Op de Jaarbeurs zag ik eerst Oostenrijk met een uitgebreide stand en even daarna ('k was er maar een oogenblikje, een half uur ongeveer) pas seerde ik de reclamestand van Italië. Na tuurlijk werd mijn aandacht dadelijk getrok ken door een fraai uitgevoerde folder (vouwblad), waarin de deugden en heerlijk heden van Italiaansche zuidvruchten bekend werden gemaakt. Niet schreeuwerig, doch pakkend. aDadelijk viel mijn oog op de mededeeling, die als heel gewoon werd vermeld: De Ita liaansche regeering oefent door middel van het Instituto Nazionale fascista per gli seambi con l'estero (zeg me dat eens vlug 10 maal na), dat beteekent: Nationaal cistisch instituut voor Jen handel met het buitenland, een strenge controle uit op den geheelen uitvoer van zuidvruchten, ten ein den koopers een zoo groot mogelijke ga rantie te verschaffen wat betreft de kwali teit der vruchten. Bij verzending in kisten wordt ten strengste acht gegeven op sortee ring naar grootte en kwaliteit der vruchten. Alleen de producten, die voldoen aan de bij zondere vereischten van kwaliteit en sor teering krijgen een eenvoudig, doch spx*e kend rijksmerk. Zie, dat is de manier om er in het buiten land in te komen. Al jaren en jaren hebben we er voor ge streden dat onze producten wat kwaliteit en wat sorteering en wat verpakking aan gaat in het buitenland een naam zouden maken. Pas heel langzaam is het tot de le- eranciers doorgedrongen dat dit noodig was, doch nu geeft het direct niet zooveel, d.w.z. niet uit reclame-oogpunt. En toch moeten we doorgaan. Als straks een opleving voor korter of voor langer tijd mocht ko men moeten we gereed zijn. moeten we naam hebben, of behouden hebben of ge maakt hebben. Eerst dan kunnen we met goed gevolg op de wereldmarkt concurreeren Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14