NAAR AMERIKA icniyyi IS MUNTVERZWAKKING EEN RAMP? ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 10 INFLATIE EN DEVALUATIE LIGGEN IN ELKAARS VERLENGDE Hoe men tien jaar geleden t moeilijkheden oploste Heillooze gevolgen der devaluatie Trouw aan het goud, dat blijve de leuze Deflatie is de weg van pijnlijke ver sobering. Aan Nederland en Engeland is het in de eerste na-oorlogsjaren ge lukt dien weg met succes te volgen. Frankrijk, België. Duitschland en de Ocst-Europeeeche landen gaven er de voorkeur aan den weg van de ge ringste weerstond te volgen om uit de inflatie-impasse te geraken. Zij wilden het bedrijfsleven den weg der deflatie besparen. Daarom gingen zij over tot d e v a 1 u a t i e. Ontwaarding zouden de Vlamingen zeggen. D.w.z. men ver mindert opzett-.lijk de waarde van de geldeenheid door monetaire maat regelen. Men kan daarbij weer verschillende metho des volgen. Doorgaans onderscheidt men de v r ij w i 11 i g e en de gedwongen devalutie. Tien jaar geleden devalueerde men. omdat de nood er toe drong. Men zette op een gegeven moment de inflatie stop, aanvaardde de ontstane toestand als onver mijdelijk, vergeleek b.v. de koers van den franc met dien van den dollar, bemerkte, dat de franc 4/5 van zijn vooroorlogsche waarde had ingeboet en voerde een nieuwe geld eenheid in met een goudgewicht van 1/5 van den vroegeren franc, met welke nieuwe goud franc de bestaande schulden konden worden voldaan. Zoodoende gelukte het Poincaré in 1928 tot den gouden standaard terug te kee- ren. Evenzoo ging het in België. In Duitsch- land was de saneering al eerder doorgevoerd. In de wereldcrisis. De vreugde was echter van heel korten duur. In 1931 barstte de bom. Engeland werd door den drang der omstandigheden van het goud afgeslagen en het pond ster ling werd een speelbal van vraag en aanbod op cl? wilde valutazee, die in heftige beroe ring kwam. Binnen enkele dagen volgden vele andere landen het voorbeeld van Groot- Brittannië: Britsch Indië, Australië en Co lumbia nog denzelfden dag; Denemarken den dag daarna. Spoedig volgden Portugal, Bolivia, Zweden, Finland, Rhodesia en in December Japen. De wereld werd verdeeld in twee groepen: goudlanden en niet-goudlanden. Meer crisisleed zou volgen. Omdat meer dere landen, die niet tot devaluatie ge dwongen werden, da.artoe v r ij vv i 11 i g over gingen, terwijl daartoe niet de minste nood zaak bestond. Weinig verheffende exempels op dit gebied leverden: de V. S., Zuid-Afrike, Tsje- cho-Slowakije en België. De meeste van deze landen devalueerden in tegenstelling met Engeland met behoud van den gouden standaard, d.w.z. zij herwaar deerden de munteenheid tegenover het goud, en stelden een nieuwe waardeverhouding vast, die zij voornemens zijn te handhaven. De dollar werd gebracht van 2.48 tot 1.48, de Belgische franc van ƒ0.07 tot ƒ0.05, etc. Het verschil tusschen inflatie en devaluatie. Ongetwijfeld zullen er lezers zijn, die nu de vraag stellen: wet is dan het verschil tusschen inflatie en devaluatie. Beiden ko men immers neer op waardevermindering van de geldeernheid? Het antwoord is niet ver te zoeken: het onderschJaid zit in het Leheerschte karakter der devaluatie en het onbeheerschte der inflatie. Er is dus slechts gradueel versohil. Het beheersch- tc gaat o zoo gemakkelijk over in het onbe- liC"r.'C.i»e en d?n zijn de gevolgen nie overzien, gelijk Duitsohland in 1923 heeft ge leerd. Toen is men ook heel langzaam aan begonnen met de bankbiljettenpers in wer king tc stellen. En ieder weet, wat de ge- voigen er van waren Zorgt men er echter voor det er geen i e veel aan geldmiddelen in de circulatie komt en voert de Centrale Bank een overigens gezande credietpolitiek, dan is inflatie wiel te vermijden. Niettemin lijdt het geen twijfel of ook de gevolgen van een devaluatie zijn zeer scha- Thans zijn wij vanzelf genaderd tot een bespreking van do vermeende voordeelen eener devaluatie. Door de devaluisten wor den deze gewoonlijk saamgevat in de gende drie punten: a. grootere exportmogelijkheden; b. verlaging van vaste lasten; c. verbeterde reentabiliteat der onder nemingen. Grootere exportmogelijkheden? In geval van een devaluatie van den gul den, zoo redeneert men, wordt de prijs van de Nederlandsche goederen goedkooper. Het buitenland zal dus meer van ons afnemen, en de exportbedrijven zullen hun omzet ver- grooten. Deze redeneering is oogenschijnlijk heel mooi, doch in werkelijkheid gaat ze niet op. Immers zal het buitenland niet nalaten afweermaatnagelen te nemen door con tingen- leeringen etc., zoodat er geen aanleiding is om een grootere export te verwachten. Wel zullen de exportbedrijven méér guldens voor hun product ontvangen en dus rendabeler worden, maarde importeurs betalen het gelag. Zij zijn hwt, die de duurdere wis sels van de exporteurs moeten koopen, om dat zij goederen uit het buitenland geïmpor teerd hebben of rente en aflossing moeten betalen voor schulden in het buitenland aan gegaan. Het pond zal immers b.v. bij een waarde daling van den gulden met 40 stijgen tot ƒ12, de dollar tot ƒ1.90 etc. Wat da een wint, verliest de ander. En waar onze invoer nog altijd de uitvoer met 40 overtroft, kan men wel nagaan, dat devaluatie funest op ons economisch leven zal inwerken. Prijstijging zal het gevolg zijn. De duurdere import moet immers ook be taald worden. Degenen, die op vaste inkomens zijn aangewezen, betalen het gelag. Denk b.v. aan onze werkloo- zen, ambtenaren, wachtgelders .etc. etc, Prof. Polak heeft indertijd berekend, dat de prijsstijging slechts 8 a 9 zal bedragen als wij ons niet vergissen bij een devaluatie van 33 doch men mag aannemen dat de stijging wel hooger zal zijn, vooral nu de prijzen van vele wereldproducten alom de hoogte ingaan. We mogen dan ook ons Kabinet-Colijn wel dankbaar zijn, dat het zoo grimmig en on vermoeid vasthou it aan hert ideaal de gul den veilig te stellen. Het probleem der vaste lasten Verder beweren de devaluisten dat het probleem der vaste lasten door devaluatie kan worden opgelost. Zij redeneeren als volgt: Door de geweldige prijsdaling is de toestand der debiteuren onhoudbaar gewor den. Verhoudingsgewijs moeten zij voor rente en aflossing veei meer prestoeren dan vroeger. Devalueer: de goederen zullen in prijs stijgen en de schuldenaars zijn ge holpen. Deze redeneering is niet juist Men hoopt langs een omweg de prijsverbetering het probleem op te lossen, doch het is zeer de vraag of dit lukken zal. Ook in enkele Oost-Europeesche landen is deze berekening falikant uitgekomen en het vaste lasten- vraagstuk niet tot oplossing gebracht Bovendien vergete men niet, dat de prijs stijging willekeurig in haar werk zal gaan. Als het algemeen prijsniveau stijgt, be- teekent dit nog niet, dat alle prijzen stij gen. Hier schuilt nu juist het onrechtvaar dige. Devaluatie bevoordeelt den een, bena deelt den ander. Inderdaad: het is een sprong in 't duister! De rentabiliteit der ondernemingen. Ten slotte iets over de rentabiliteit der ondernemingen. Deze zal, gelijk we reeds zagen, vnL optreden in de exportbedrijven. Voor de rest hoopt men op een opleving. En dat in een land, dat zoo sterk op het buiten land is aangewezen ais het onze! Alweer zullen dus de voordeelen slechts enkele groepen ten deel vallen. Bovendien zal de prijsstijging dl? neiging hebben het effect van de devaluatie .veer te doen verdwijnen. Eindelijk: de grootere rentabiliteit zal de ondernemers verleiden tot een verhoogde activiteit. De productie zal toenemen, de export stijgen, de prijzen door de concur rentie dalen. Gevolg: afweermaatregelen. Zoodat uiteindelijk de strijd nog zal moeten worden uitgerechten binnen de eigen lands grenzen. Heillooze gevolgen der devaluatie. Uit alles blijkt wel, dat devaluatie heil looze gevolgen kan frdbben. 't Ergst is echter wel, dat men de deur openzet voor verdere devaluatie, en zoo medewerkt tot een hoogst ernstige ondermijning van het vertrouwen. Let b.v. op België. Twee maal is de franc al gedevalueerd en reeds hoor* men spreken over een nieuwe devaluatie, omdat de vorige geen baat bracht. Waar moet het heen? Reeds nu is de Belgisohe franc slechts 5 cents waard. Feitelijk kan er niet veel meer af. Daarom: een gewaarschuwd man geldt voor twee. Devaluatie: ze is met recht een sprong in het duister. Inflatie: het is de sprong in den afgrond. Trouw aan het goud: dat bl ij ve de leus! In 't belang va-n vaderland en volk. DR HENRY BEETS VEERTIG JAREN PREDIKANT In den stroom van kerkelijke jubilea, die doorgaans de binnenlandschc bedding niet te buiten gaat, nadert thans een buiten landsche vierdag. En dezen zouden we niet gaarne onopgemerkt laten voorbijgaan. Hij betreft toch een persoonlijl^heid, die, door zijn geboorteland al zes keer bezocht te hebben, sedert hij in de nieuwe wereld zich vestigde, reeds daarom onzer één mag ge noemd worden. Zoo voelt dr Beets het zelf ook; nog onlangs zei hij tot een goeden vriend uit Holland, in verband met zijn warme sympathie voor zijn geboorteland Henry Beets is (5 Jan. 1869) te Koedijk bij Alkmaar geboren: „Broeder, bezorg me maar een beroep in Nederland op mijn ouden dag. Mijn hart hangt nog aan Hol land". Het was op 20 October 1895, dat dr Beets te Sioux Center geordend werd tot Dienaar des Woords. In deze gemeente bleet hij 3V2 jaar. om vervolgens naar Grand Rapids te gaan, dat eerst, tot 1920. zijn standplaats als predikant was en daarna zijn zetel als Zendingsdirecor is geworden tot op dezen dag. Van zijn nu 66 levensjaren 4 heeft Dr Beets er bijna vijftig in Amerika doorge bracht. En toch is nimmer de band tus schen vaderland en tweede vaderland ver slapt, ja hij is steeds sterker geworden. Daarom was de Kon. onderscheiding, die hem in 1934 gewerd, niet anders dan een bezegeling van dien band. Zelf had Dr Beets een jaar tevoren, toen hij in ons land ver toefde, gezegd: „Dat de Chr. school en pers, Kerk en Zending, door uw Regeering er kend worden, zag ik met verheuging aan den lintjesregen". Hij heeft ervaren, dat in die erkenning zelfs de verre landszonen niet vergeten worden. Het levenswerk van den fnbilarls Kan men al het levenswerk van Dr Beets splitsen in predikambt en Zendingswerk, eigenlijk is het een eenheid; verkondiging van het Evangelie, in welken vorm dan ook. was en is de kern van zijn levensdoel en levenskracht Al zijn talenten en God gaf hem rijke talenten van kennis en leiding - heeft hij daarvoor ten dienste gesteld. In boek en periodiek heeft hij gebouwd aan de fundeering en versterking "van het gees telijk en kerkelijk leven in den wijden kring van het' Amerikaansche Christendom naar Gereformeerden snit. En daarin vond hij verhooring van de bede, die hij eens in een lied uitte: „Eén bijzondere gunst. God onzer vaderen, „Smeeken wij van Uw rechterhand: „Doe ons meer en meer een zegen zijn „Voor ons geliefde land". Inzonderheid met de pen heeft Dr Beets gearbeid en nog onvermoeid gaat hij daar mee voort Wij denken aan zijn hoofdredac teurschap van „The Banner", een kwart eeuw door hem vervuld; van een klein maandschrift zag hij dit orgaan van de Chr. Geref. Kerk groeien tot een weekblad met 12.000 abonné's. Wij denken ook aan zijn blad „De Heidenwereld", dat als een Hollandsche dochter de Engelsche moeder „The Missionairy's Monthly" vergezelt. Ook in boekvorm versterkte Dr Beets met op bouwende en van dege historische kennis doorweven lectuur, de groeiende Ameri kaansche Kerk. Wij noemen slechts zijn Zendingsboek „De triumf van het Kruis"; zijn bundel preeken, in ons land gehouden, geteiteld: „Van het groote goed", en uitgegeven door J H. Donner, te Rot terdam; zijn schetsen over Lincoln en Dr Henry Beets Mc Kinley; zijn geschiedenis van de Chr. Geref. Kerk (ook in onze taal); zijn cate chisatieboekjes en kort begrip van de Ned. Geloofsbelijdenis; zijn Engelsche bewerking van Dr Kuyper's Stone-lezingen. Kerk en crisis Ook over den gedenkdag van Dr Beefs valt de schaduw van dezen donkeren tijd. In Noord-Amerika, waar do crisis een gan- sche omwenteling teweeg bracht in de be grippen rijkdom en welstand, reageert de crisis ook sterk op kerkelijk gehied. Toen Dr Beets in 1933 ons land bezocht, en wij hem vroegen naar de financieele depressie en de Kerken, was zijn antwoord: „Er wordt veel ontbering geleden. Onze gesala- rieerden en emeriti ontvangen tot 40 pet van hun inkomen. Onze Zendelingen moe ten meermalen uitstel van hun kleine salaris ondergaan. En de onderwijzers onzer Chr. scholen gaan niet zelden een contract aan op den grondslag: wij beloven u zoo veel als wij geven kunnen". Maar Dr Beets is de man niet, is vooral de Christen niet, om zich door den tegen spoed te laten neerdrukken. Bevoorrecht met een nog uitnemende gezondheid, bouwt hij met vaste hand voort op het fundament dat van geen wankelen weet. en waarop 't geloof der vaderen èn der kinderen, tot strijden en dulden en voortvaren gehard Het jubileum van 20 October was reeds ingeluid met een ander: dat van 11 Sep tember j.l. toen Dr en Mevrouw Beets hun 40-jarig huwelijk mochten herdenken. Helaas is de gezondheidstoestand van mevrouw Beets wankel; hoe gaarne zou zij, die zoo vaak zich moe voelt, meer zijn cn doen in het werk van haar man. Dan, beiden mogen nu den komenden vierdag beleven, en in de dankbaarheid daarvoor mengen zich duizenden in Nederland, die door preek of geschrift, door bezoek of ont moeting, hebben ervaren, welk een warm vriend van Nederland, welk een eenvoudig maar sterk man des geloofs, welk een zake lijk en degelijk leider in het verre Amerika nu reeds 40 jaren belijdt en beleeft de on wankelbare belijdenis van het vrijmachtig welbehagen Gods tot redding van zondaren. Onze welgemeende gelukwenschcn gaan uit naar den Zendingsdirector dei; Chr. Geref. Kerk in N.-Amerika, den getrouwen prediker van het Evangelie, den onver moeiden strijder voor de Calvinistische be ginselen, den bouwer aan het Geref. kerke lijk leven in zijn nieuwe vaderland als een levende weerspiegeling van het oude. Reisbrieven van Dr. J. F. REITSMA DE SPOORREIS DOOR CANADA Om half zes Donderdag 15 Aug. naderde de Empress de kade te Quebec en begonnen we afscheid te nemen van de gemeenschap, waarvan we vijf dagen deel uitmaakten, 't Was wel een zeer heterogeen gezelschap van internationaal karakter. Voor het mee- rendeel waren het Amerikanen, zoowel uit Canada als uit de Vereenigde Staten. De meesten waren jonge menschen, die voor hun genoegen een reis naar Europa gemaakt haaden en enkele ouderen, die hun familie „the old country" bezooht hadden. En- gelsoh in allerlei tongvallen was de eenige taal, die je hoorde. Wij zalen aan tafel met een gepensioiv neerd telegraaf-directeur uit St. John, die een wereldreis van twee jaar achter den rug had, en een Fransch zeekapitein, die in China woonde en na een bezoek aan Europa onderweg was om zijn gezin in Vancouver op te halen en naar China terug te keeren. We maakten kennis met een Deen en zijn Amerikaansche vrouw, die in Afrika woon den, met een onderwijzeres uit Oregon, die half Europa bereisd had, met een Londe- naar, die een trip naar Amerika maakte oor familiebezoek. In den trein vervolgden we onze reis nog met een boer uit Winni peg, die zijn familie in België opgezocht had en een farmer uit Alberta, die zijn geboor teplaats in Ierland bezocht had. Een Cana dees nit Van Couver had zijn negen jarige dochter naar een kostschool in Enge land gebracht. Een Fransche monnik hield zich, naar het mij toescheen, onledig met het uit het hoofd leeren van een woordenboek. Kortom 't was een bont gezelschap, dat ech ter vrienschappelijk met elkaar omging. Maar deze schoone dagen waren voorbij. De Empress werd zoetjes aan vastgemeerd en na een poos geduldig wachten mochten we aan wal gaan, terwijl de bergen koffers gelost werden. De douane voorzag onze koffers, zonder opening te vragen, van het etiket „passed" en 3 konden in een der drie exprestreinen stappen, die de reizigers voor Montreal en verder moesten vervoeren. Meer dan honderd particuliere auto's en taxi's zorgden voor de rest Tijdens de vaart op de St Laurens had den we al gemerkt, dat het geleidelijk war mer werd, maar in den trein kregen we het gevoel, alsof we in een oven gezet werden. De Amerikanen richtten zich daarop in en De eerste brief stond' in ons blad van 30 September, ontdeden zich van overtollige kledingstuk ken, meer dan bij ons gebruikelijk is in oe 3de klas. In den trein is gelegenheid te over om door ijs gekoeld water te drinken; pa pieren bekers kan men naar hartelust krij gen. Verder werden geregeld vruchten, ver koelende dranken en ice cream ten verkoop 't Was een verademing toen de trein begon te rijden en er eenige afkoeling kwam. On derweg naar Montreal kwam de conducteur ons mededeelen dat de exprestrein in West Montreal stopte om de reizigers daar gelegenheid te geven over te stappen in den sneltrein naar Ottawa, Winnipeg en verder. Reeds op de boot hadden we plaatsen be sproken in den slaapwagen van dezen trein en toen we om half 12 overstapten, vonden we ons bedje gespreid. Onze eerste indruk was niet hartverheffend. Stel u voor: een lange wagon, in het midden een looppad met aan weerskanten gordijnen; daarachter links en rechts een achttal bedden met daar boven een even groot aantal. Als je van de eerste verwondering bekomen bent, heeft de neger, oie de slaapwagen verzorgt, de kof fers al geborgen onder je bed en de overjas Een waschgelegenheid, voor dames en heeren apart, bevindt zich aan de uiteinden van den wagen. Een probleem leek het, hoe je de bovenkleeren voor het nachtgewaad moest verwisselen. Dit heeft op eenigszins clandestiene wijze plaats achter de gordij nen. De Amerikaansche sohoonen kennen dat en de Europeesche volgen ras haar voorbeeld in bed. Voor de heeren levert het minder moeilijkheden op, maar een paar beenen of broekspijpen, die uit een bed steken, leggen getuigenis af van de boch ten, waarin de eigenaar zich moet wringen, voor hij in zijn pyama zit. Voor we ons ter ruste legden, kwam de conducteur de kaartjes controlee ren. Eigenlijk kan ik moeilijk van kaartjes spreken, want ons spoorbiljet, dat we in Rotterdam betaalden en dat op de boot voor ons in orde gebracht was, is meer dan een meter lang. 't Is een z.g. summerticket, waarop we van Quebec naar Van Couver en Van Couver naar New York kunnen reizen. Na het afleggen van een bepaald traject wordt een deel van het biljet afgescheurd. Nu werd het heele biljet door den conduc teur achtergehouden, toi we den trein ver lieten. Een klein reijutje werd ons gegeven om hierop ons biljet terug te krijgen. Op de boot waren we al gewend om in een wiegelend bed te slapen onder voortdurend lawaai, zonder scha vóór onze nachtrust. Geen wonder, dat ook de hotsende en kra kende trein geen beletsel was om lekker te slapen. We hebben niet voor niets in Rot terdam aan den Bergweg het lawaai van trammen en auto's in den nacht getrotseerd Regelmatig gezaag om ons heen bewees, dat er meer goede slagers waren. De passagiers waren 's morgens niet allen even matineus, zoodat in de waschgelegen heid ruimschoots tijd was om toilet te ma ken. Alles doet je denken aan een jeugdher berg met beperkte accomodatie. Ondanks de meest verrassende bewegingen, die de trein je laat maken, is het mogelijk „clean shaven" in de roupé terug te keeren, waar de neger fluks de bedden heeft opgeruimd. Het bo venbed verdwijnt met den inventaris van het onderste bed en de gordijnen als een opklap bed tegen het plafond van den wagen, ter wijl het onderbed zelf omgebouwd wordt tot een paar rewone banken om te zitten. Hoe wel alle banken bekleed zijn in alle wagons laat .de neger je een kussen houden om go makkelijker te zitten en zoo ook overdag nog een uiltje te knappen. Bij ie nadering van het eerstvolgende station kondigde de conducteur aan, dat de trein hier 10 minuten stil hield. Nauwelijks stopte de trein, of alle passagiers stapten uit: ncge- was zoo gedienstig om het uitstap pen uit den slaapwagen te vergemakkelij ken door het neerzetten van een daarvoor bestemd voetbankje. En nu begon een run naar een aan het station verbonden kamer, waar een bordje „lunch" te kennen gaf, dat daar allerlei eet- en drinkwaren te koop waren. In een een minimum van tijd den een 40tal menschen van koffie, thee, melk, toast, sandvvichs of cake yoorzien, die deels achter de toonbank verorberd, deels ook in den trein werden meegenomen. Een bel ging, de conducteur zwaaide met z'n armen, de neger schreeuwde „alla bóóard!" en als schapen tippel den de passagiers den trein weer in. Voor weinig geld had men een goed ontbijt gekregen. Ook zonder dezen uittocht hoefde men niet bang te zijn om te verhongeren, want in de res tauratiewagen kon men een zeer sma kelijk ontbijt gebruiken voor 75 ct (Am.) Het nuttigen van zoo'n maal tijd is bovendien een aangename af leiding in den langen rit. Ik ben nooi' een liefhebber van 't reizen per spoor geweest hij een rit van Rotter dam laar Groningen heb ik al meer dan mijn bekoms* elke afwisseling was me dan ook welkom. Dit was ook een van de reaenen, waarom we besloten hadd m de reis van 4 dagen naar Alberta niet in eens te maken, maar die op Zaterdagavond af te breken om den Zondag in Winnipeg door te brengen. Twee dagen en twee nachten achter elkaar in het spoor is toch al wel- SALARISVERLAGING BESPREKING MET DEN MINISTER Men schrijft ons: Gister had ten Departemente van Binnen- landsche Zaken een onderhoud plaats van den Minister met vertegenwoordigers van de zes samenwerkende Roomsch-Katholieke Christelijke en moderne organisaties van ambtenaren en werklieden in O verheids- Het Comité van Zes, uit de besturen van deze bonden gevormd, was vertegenwoordigd door de heeren W. v. d. Have, L. F. Guit en W. Luberti. De bespreking werd bijgewoond door den heer G. P. Hoekman, referendaris, chef van de afdeeling Ambtenarenzaken aan het De partement. Aanleiding tot deze conferentie was de jongste circulaire van den Minister aan een groot aantal gemeentebesturen, met betrek king tot verdere eventueele verlaging van de loonen en salarissen van het personeel dier gemeente, in verband met de komende 5 pet. korting op de salarissen van het Rijksperso- De delegatie van de bonden besprak tijd stip van verzending, inhoud en strekking der circulaires, haar bezwaren tegen een en an der en tevens in het algemeen tegen het op treden van het Departement tegenover de lagere organen. Verder zetten zij uiteen, dat naar het inzicht der bonden, ook uit staat- rechtelijk oogpunt tegen de steeds verder gaande bemoeiingen van de Regeering ten opzichte der loonregelin gen der lagere organen bezwaar moet worden gemaakt. Immers, zoo werd betoogd, strookt deze gedragslijn van de zijde van het Departement in het geheel niet met hetgeen bij de desbe treffende wijziging der Ambtenaren wet (art. 126) door de Kamer zoowel als door den Minister namens de Re geering, als de bedoeling van deze wij ziging was aangegeven. Toen toch werd verklaard, dat slechts excessen op het gebied der sa- larieering zouden worden weggenomen en dat een algemeen optreden tegen over de lagere organen niet zou plaats vinden. De Minister stelde hier tegenover, dat de steeds moeilijker wordende omstandigheden het ingrijpen der Regeering rechtvaardigde. Het gaat hier niet om een blijvende be moeiing van 'hooger gezag: zoodra betere tij den aanbreken, kan aan de lagere organen weer meer vrijheid worden gegeven. Tegenover de critiek der delegatie op de verschillende methoden, welke den laatsten tijd worden toegepast bij de bepaling van een plaatselijk particulier loonpeil als basis voor de vaststelling van de loonen van het lagere gemeentepersoneel, stelde de Minister, dat nimmer aan een gemeentebestuur het volgen eener bepaalde methode wordt voor geschreven. De vertegenwoordigers van het Comité stelder, ten slotte nog in het licht, dat de ver schillende maatregelen, door den Minister ten opzichte van de salarieering van het per soneel der lagere organen genomen, steeds zonder eenig overleg met de organisaties van het P'isoneel geschiedden. Dit personeel staat telkens weder voor voldongen feiten, ook nu de departementale aanschrijving meer malen een algemeen karakter draagt, terwijl bovendien aan het plaatselijk Georganiseerd Overleg zoo goed ls alle beteekenis wordt ontnomen. De Minister was van oordeel, dat een al gemeen centraal overleg, als door de bonden bedoeld in de huidige omstandigheden, welke vaak snel optreden eischen, niet mogelijk is, terwijl naar zijn meening het plaatselijk over lep toch altijd nog een, zij het dan beperkte, taak behoudt. Evenwel verklaarde de Minister zich h reid, de door de delegatie aangevoerde be zwaren, nog eens nauwgezet te overwegen. De opening van het werkkamp „Eerde" De opening van het werkkamp „Eerde" werd bijgewoond door verschillende genoo- digden. Nadat Minister Slingenberg zijn reeds gemelde rede had gehouden bracht de heer C. E. W. Nering Bögel, burge meester van Ommen, namens zijn gemeente dank aan allen, die hebben bijgedragen tot het welslagen van dit werk. Ir. J. Th. Westhoff, lid van de Cen trale, sprak daarna als degene, van wien het plan tot oprichting der werkkampen is uitgegaan. Hij stelde op den voorgrond, dat het de bedoeling is. de jongens van 17 tot 24 jaar. die door werkloosheid worden ge troffen. aan practischen arbeid te helpen Er wordt 40 uur per week gewerkt gedu rende 45 effectieve werkweken. Zoo kunnen 3500 deelnemers aan arbeid worden gehol pen. De jongens ontvangen een vergoeding van f2 per week en een fietsvergoeding van 50 cents Binnenkort zullen ook te Rhoden in Groningen en in Gaasterland werkkampen worden geopend, terwijl men nog doende is om een kamp in Westelijk Brabant te stichten. Het werkkamp „Eerde" biedt aan 100 jongens gedurende vjjf jaren werk gelegenheid, De bedoeling is, dat de jongens de bosschen op het landgoed zullen gaan „verplegen". De kosten bedragen voor het Rijk f6 per deelnemer per week en voor Je Centrale voor Werkloozenzorg f2.—, het geen voor de laatste neerkomt op f 100.000 per jaar Tenslotte beval spr. aan, in de grootere centra nog centrale werkplaatsen in te richten, waar de materialen en de klee ding hersteld kunnen worden, zoodat het. werk van het kamp kan worden aangevuld Ds. G. Bos, Ned. Herv predikant te De- demsvaart, ging voor in dankgebed, waar- i Psalm 96 werd gezongen. Het gezelschap begaf zich daarna naar het middenveld, waar minister Slingenberg de kapipvlag heesch, terwijl het Wilhelmus werd gezongen. Burgemeesters-installatie te Brakel HULDE AAN DEN BURGEMEESTER Opder zeer groote belangstelling is de heer W. J, Pos geïnstalleerd als burgemee^er van Brakel. Een feestelijke «toet begaf zich naar den ?.n. Keienpaal, om de komst van den nieu- en burgemeester af te wachten. Aldaar had den zich reeds vele belangstellenden verza meld. Aan het begin van het dorp was een doek over den weg gespannen met het op schrift „hulde aan den burgemeester". Omstreeks -kwart over elf arriveerde de bur gemeester. Hy werd eenst verwelkomd door den heer Den Hartog, hoofd der O.L.-Rchool. namens het feestcomité. De loco-burgemees ter L. van Dalen sprak hierna een kort ver- rubriek^ ZONDAG 6 OCTOBER BLOEMENDAAL 245.9 M. Uitzending uit de Geref. Kerk. Voorganger: Ds. Joh. Brussaard. 10.00 v.m. Tekst: Hosea 6 1—3. 5.00 n.m. Zondag 15 Heidelb. Ca techismus. MAANDAG 7 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst, Ds. H. J. Langman. 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.15 Orgelspel R. Parker. 1.00 Gramofoonpl. 1.25 Piano recital door C. Luitjes. 2.00 Voor de scho len. 2.35 Gramofoonpl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Knipcursus. Bijbellezing Ds. J. Jeronimus, m Zang en orgel. 5.00 Het Stichtsche Salon orkest. 6.30 Vrègenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragen uur. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonpl. 8.45 Het Haagsch Vocaal ensemble J. Vranken. 9.15 G. v. Ravenzwaay: Hein- rich Schuetz. 9.45 Vervolg concert (om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoon- muziek. HILVERSUM n 301 M. Algemeen program ma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramo foonpl. 9.00 Het AVRO-Aeolian-orkest (gr. pl.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Jetty Cantor en haar ensemble en gr. pl. 12.00 Het Omroep orkest en gram.pl. 2.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.v. C. v. Staa-Beversluis (sopraan). 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.304.00 Fred. Hartley's Novelty- kwintet (gr. pl.). 4.15 Gr.pl. 4.30 Disco causerie Max Tak. 5.30 Het Lyra-trio. 6.15 Ferdi Kaufmann en zijn orkest. 7.00 Pianovoordracht Andor Földes. 7.30 G. de Josselin de Jong: De honingbij, haar staatsgedachte, haar liefdeleven. 8.00 Be richten. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Uit de Oude Kerk te Amsterdam: Haarl. Motet- en Madrigaal- vereen. o.l.v. Sem Dresden, m.m.v. v. d. Horst (orgel). 9.00 Hawaiianmuziek (gr.pl.). 9.15 Ferdi Kaufmann en orkest. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Het Om roeporkest olv. N. Treep, mmv. J. v. d. Woude (viool).i 11.00 Berichten. 11.10— 12.00 Gramofoonpl. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gramofoon- platen. 11.50 Duitsche les. 12.05 Het Schot- sche Studio-orkest. 1.05 GramofoonpL 1.50 Orgelconcert. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Gramofoonpl. 3.35 Voor de scholen, 4.20 A. Lucchesi (viool) en M. Cunning ham (piano). 4.50 Orkestconcert. 5.35 Mandolineorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Zang door H. Heyner (bariton). 7.10; en 7.50 Lezingen. 8.20 „The Personality Machine", gevar. programma. 9.20 Cau serie. 9.35 Pianorecital. 9.50 Berichten. 10.20 Kamermuziek en declamatie. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramo foonpl. 12.35 Orkestconcert. 8.20 Vroolijk' programma. 9.05 Concert m.m.v. Vocaal kwartet, strijkkwartet en solisten. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.504.50 Omroepor kest. 7.20 Voordracht en zang. 8.05 Gr.pL 8.40 Saxofoonsoli. 8.55 Reportage. 9.40 Concert door strijkkwartet. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 uit Hamburg: Nedersaks. symphonie- orkest. 1.35 Pianoduetten. 4.20 Uit Stutt gart: Landesorchester Gau Württernberg- Hohenzollern. 8.30 Omroeporkest en s listen. 10.2011.20 Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 1.302.20 Gramofoonpl. 5.20 Salonorkest 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepor kest. 10.3011.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. 12.50 Salonorkest. 1.50—2.20; 5.20; 7.05 en 7.35 GramofoonpL 8.20 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Hoor spel. 8.20 Moderne Oostenrijksche muziek. 9.50 Zang en piano. 10.2011.20 Concert

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12