Luisterrijke herdenking van Leiden's ontzet VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 HOE DE ZON HET WON VAN HET WENKBRAUW FRONSEN DER WOLKEN TRADITIONEELE EN NIEUWE FEESTELIJKHEDEN Haroen al Razjid houdt gijn intocht 'Alladin verovert gijn bruid met de wonderlamp Een optocht van Oostersche gratie en kleurige Oostersche pracht Avondfeest met paling en haring In een liutspotdoorgeurde stad her- da c!it Leiden gisteren weer het feit van zijn wonderlijk ontzet uit de Spaan- sche macht. Leiden was vandaag wéér stad, d.w.z. afgesloten, geïsoleerd, om muurd, alleen door poorten toeganke lijk, Weliswaar bestonden die poorten slechts uit geïmproviseerde afsluitboo- men, maar de afsluiting was er niet minder streng om. Geen enkele auto of wagen, die niet voorzien was van een speciale vergunning van den Leidschen opperschout kon de stad binnen komen. Het doorgaand verkeer werd ver om de stad heen geleid. De auto's, autobussen en andere vehikels die feestelingen aanvoerden werden buiten de atsluit- boomen geparkeerd. Alleen fietsers en wandelaars hadden vrij toegang door de poorten en op deze wijze kreeg de stad haar eigenaardig 3 October-aan- zicn, veel wandelaars, weinig fietsers, bijna geen auto's, zoodat men soms kon meenen, dat de klok van het verkeer enkele tientallen jaren is teruggezet. Voordat we enu den eigenlijken 3 October- dag doorwandelen en opteekenen wat wij links en rechts aanschouwen moeten we eerst nog even terug naar den vooravond van hei feest, waarop de groote taptoe de lieelc stad in eendrachtigheid op de been Kinderen bij de ,J)olende Ridders Des middags van den tweeden October en in den vooravond van dezen dag-hielden de honderden kinderen van de leden der 3. Oc- lober-vereeniging een voorfeest in de Stads gehoorzaal, waar door het poppentheater driemaal een voorstelling gegeven werd van „Dolende Ridders" onder leiding van Mevr. Hester G. J. Janssen-Klinke te Bilthoven. Door de 3 October-vereeniging waren voor deze voorstellingen uitgenoodigd de kinde ren van verschillende instellingen voor lief dadigheid in onze stad en in de omgeving van Leiden. De kinderen hebben prachtig genoten van dit hoogstaande en voortref felijke poppentooneel, waardoor een nieuwe wereld voor hen openging, waarin zij met al ;het enthousiasme en de spanning van hun jonge zieltjes meeleefden. De kinderen en ouderen die de avond voorstelling te omstreeks half negen ver lieten kwamen in een drukke stad, die wachtte op de taptoe-stoet, die elk oogen- blik langs kon komen. Van de groote taptoe en een gouden koets In de feestwijzer voor de 3 October-viering slaat vermeld, dat de groote taptoe is be doeld als instuif van den 3 October-dag. Daarmede heeft dat woord instuif een nieu we heteekenis gekregen, waarbij we echte aannemen, dat bedoeld zal zijn een instuif óp den 3 Ocioberdag, m.a.w.: met deze tap toe stuift men er op in. Anders laat zich dit woord in dit verband moeilijk verklaren. Hoe dit echter ook zij: de taptoe, draagt door de groote eensgezindheid, waarmede het publiek er aan deelneemt, altijd een in drukwekkend karakter. Vooral de plechtig heid in het v. d. Werf park behoort al mede tol de hoogtepunten van de geheele 3 Octo ber feestviering. Het weer heeft zich na^tr omstandigheden zeer goed gehouden en de pessimistische verwachtingen die in dit op zicht met reden bestonden zijn geluk kig beschaamd geworden. In den namiddag hielden de plasregens op en toen de avond viel spreidde zich een koude, maar heldere sterrenhemel boven de aarde uit. Een groot aantal vereenigingen heeft ook ditmaal -weer aan de taptoe deelgenomen, zoodat om half negen ecu lange indruk wekkende stoet van het kaasmarktterrein vertrok om met vlaggen en banieren, met lampions en fa'kkels door de stad naar het v. d. Werfpark te marcheeren. In het co meentehuis op het Rapenburg werd het be stuur der 3 October-vereeniging ontvangen door het gemeentebestuur. Bij deze ontvangst had een bijzonde re plechtigheid plaats. Met enkele har telijke woorden van waardeering voor het werk der 3 October-vereen. droeg de burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen de gouden statie-koets der ge meente, die tot nog toe in de Laken hal stond opgesteld aan de 3 October- vereeniging over. De voorzitter der 3 Oc- lobervereeniging, de heer W. v. d. Laan, aanvaardde dit bijzondere geschenk, met oprechte woorden van dank. Toen kwam er nog een verrassing. De gouden koets reed verder, gestoffeerd met eeni- ge in aardige kleercn gestoken kinde ren, in de taptoe-sfoet mee. Hef ligt in de bedoeling de koets bij den stalhouder Dieben onder te brengen, haar wat op te knappen en er de hoogtijdagen dei Verecniging gebruik van te maken om de feesten op te luisteren. Na deze plechtigheden voegden de burge meester en wethouder Tepe .zich bij de tap toe-stoet. Wethouder Splinter was verhin derd. De beide roode wethouders namen niet aan dit Leidsche feest deel. Aan het hoofd van de stoet gingen ook het collegi um van !het, L.S.C. en de bestuurders der sub-vereenigingen 'met hun véle merkwaar dige vaandels alsmede het bestuur \an de Vcreeniging voor vrouwelijke student-cn. Een ipsomming te geven van al de ver eenigingen die aan de optocht deelnamen zou ons te ver voeren. Ei' waren niet min der dan zeven muziek vereenigingen bij, die zich afwisselend lieten hooren, t erwijl voorts ook de talrijke gymnastiekvereni gingen niet te vergeten de vele groepen pad vinders zeer de aandacht trokken. In het v. d. Werfpark stelden allen zich op rond het standbeeld van Pieter Adriaansz. v. d. Werf, dat door schijnwerpers was ver licht, terwijl onmiddellijk toen de stoet arri veerde een Bengaalsche verlichting werd ontstoken. De Harmonie-kapel „Werkman'; Wilskracht" verzorgde de taptoe-muzie'k, waarbij o.a. ook werd gespeeld het Dankt, dankt nu allen God, 'en tenslotte het Wil helmus, onder de wegstervende tonen waar van de voorzitter der 3 October-vereen. de heer W. v. d. Laan een krans aan de voeten van het standbeeld legde. De hoofden wer den ontbloot. De melodie van het Wilhel mus werd door vele honderden kelen over genomen. Fantastisch belicht door de veelkleu rige fakkels en lampions en door het Bengaalsche vuur stond men daar onder den zwarten hoogen hemel in dit plech tig en ontroerend oogenblik, waarin de historie weer levendig werd in de har ten en de gevoelens van trouw aan Va derland en Vorstenhuis werden verin nigd en verstevigd. Het fantastische licht en de fantastische schaduwen speelden op honderden ernstige en be wogen gezichten van jonge en oude menschen, die eensgezind de ontroering van dat plechtig herdenkingsoogenblik ondergingen. Toen klonken enkele korte bevelen en in volmaakte orde ging de stoet weer verder langs de Hoogewoerd en Hooigracht naar de kaasmarkt vanwaar een ieder deelnemer zijn eigen weg kon kiezen. En met g hoop voor den komenden grooten dag gin gen de Leidenaars vroegtijdig naar bed om Praalwagen vmarov onder 'den troonhemel gezeten is Shahryar, honing van Perzië met aan zijn voeten Sheherazade, de vertelster der jOOi-nachl-verhalen, en haar zuster Binarzade.- De groote dag vangt aan Dat gezicht stond in een nogal vroolij- ke en vriendelijke plooi. Het had de glim lach van de zon om de mond, en wan neer men niet lette op het wenkbrauw fronsen van de donkere wolken aan den einder, kon men do hoop koesteren, dat deze dag met de slecht-weer tradi tie van den jaarlijkschcn feestdag zou breken. Tijdens de koraalmuziek gin- den de wenkbrouwen zich een oogen blik dieper en dreigender fronsen, maar daarna kwam de glimlach van de zon weer tc voorschijn en deze wendde den goheelcn moren goed geslaagd» pogingen aan om de dreiging te ovcr- Leiden, ontwaak Te prompt zeven uur werd vanaf het bal- con van de Stadsgehoorzaal de reveille over de stad geblazen. De reveille wordt nu sinds jaar en dag verzorgd door het kranige mu ziekcorps van de Leidsche politic, dat ook thans met plechtige tonen de stad tot do feestviering opriep. Meer kan dit gezel schap niet voor de feesten zelf doen, omdat de leden individueel veel te hard noodig zijn om de groote drukte die straks zal be ginnen in goede banen tc leiden. Maar deze ééne bijdrage is er dan ook een van hoog gehalte die niemand graag op het program- zou willen missen zeker niet de mati- e stndsgenooten, die bij tientallen ge- ri zijn deze inzet bij te wonen en die ook ditmaal weer trouw op hun post waren. ten zich dat met ingenomenheid welgeval- Uit den aard der zaak was dit een nieuw nummer van het programma en als nieuwig heden voegden zich daarbij ook twee mu zikale ommegangen door de stad, die vol bracht werden door de Leidsche Chistelijkc Harmonievereeniging en door de kranige niond-accordeon-club „Kunst en Genot". Zij brachten de stad vol muziek, wat zeer op prijs gesteld werd. De kerkdeuren open Tegen 10 uur werden inmiddels de kerkdeuren open gezet van verschil lende kerken in onze stad om Leidens ontzet in den kring der gemeente ook kerkelijk te vieren. In de oude Pie terskerk, waai' eenmaal het volk ook samenstroomde om God voor de uit redding te danken, ging in den dienst voor Dr W. Th. Boissevain. Verschil lende autoriteiten woonden den dienst bij. In de Geref. Kerk aan de Hooigracht werd de dienst geleid door Ds W. Bouwman, die sprak over het tekst woord Psalm 92: „Ik zal den Heere loven met mijn gansohe hart, ik zal alle uwe wonderen vertellen." In de Chr. Geref. Kerk trad als voorganger op Ds Joh. Jansen met de tekst Ps. 75 2: „Wij loven U, o God! wij loven, dat Uw naam nabij is; men vertelt Uwe wonderen." In de Geref. Gein. aan don Nieuwen Rijn was voorganger Ds W. C. Lamain van Rotterdam die ook des avonds in deze Gemeente een predikatie lvield. Inmiddels nam de drukte op straat hand over hand toe en vermaakten zich vele men schen met de talrijke straatartisten, die de stad bezochten en die op de meest eigen- -aardige manieren aan een daggeldje pro- De bruid van Alladin, prinses Badroulboud'ófiir, mei haar gevolg. Lof zij den Helden! Een uur later hief in het v. d. Werfpark de lieer Leo Mens de dirigeerstok op boven de hoofden der honderden zangers en zan geressen, die den dag wijding geven door den plcchtigen zang van oud-Hollandsche liederen. Begeleid door de muziek van „Or pheus" onder de bekoring van den prillen ochtend werden de liederen van strijd en zegepraal aan de vc\at van het standbeeld van v. d. Werf omhoog gezonden. Voordat tenslotte het Wilhelmus werd aangeheven, hood, der traditie getrouw, de lieer Smit, namens de zangeressen en zan gers. oen fraaie krans aan den burgemees ter aan, met het verzoek deze aan het stand beeld te hechten, waaraan Mr. v. d. Sande Bakhuyzen, na in een hartelijke toespraak gewezen te hebben op het exempel, dat onze voorouders lan het beleg, ons ook in deze moeilijke tijden geven, gevolg gaf. Haring, wit-brood, thee, tabak en eau de cologne Op den 3 Octoberdag ziet men veel hooge hoeden, maar nergens zooveel als in de ochtenduren in de Waag, tijdens de uitdee- ling van haring en wittebrood aan de bur gerij, die ditmaal door ruim 3200 burgers en burgeressen vertegenwoordigd was. Ze ontvingen behalve de traditioneele feestga ve van de firma v. Nelle weer pakjes thee en tabak. De lieer Breebaart, de oude getrou wc bij het uitreiken van de feestgave sprak apn het eind weer een enkel woord van dank en hulde en de praeses van het Leidsch Studentencorps bood aan de mede werkende dames een flcschje eau de colog ne aan om de prikkelende liaringgeur tc ncutraliscercn. Asphalt-renners Het onberispelijke vlakke asphalt van de Heerensingel was uitgekozen om te die nert voor de wedstrijden in het rol-sc,haats rijden, die ditmaal als het ochtendfeest voor de jongens en meisjes waren georganiseerd. Do 3 October-vereeniging moet in dit opzicht altijd iets nieuws en origineels bedenken. Onder de opperleiding van den heer Cohen, in 't bijzonder bijgestaan door den heer Stokhuyzen en zijn padvinders en onder de groote belangstelling van een zeer talrijk publiek hadden de wedstrijden in de beste orde plaats. Het hardrijden, zoowel als het sehoonrijden was dan ook zeer interessant. Wij hadden niet verondersteld, dat onze stad zooveel jongens en meisjes rijk was, die de edele kunst van het rolschaatsrijden, zoo goed meester waren. De uitslagen luiden als volgt: Sehoonrijden. 1. Jac. IIoos, 2. H. Wasser, 3. Anneke Witmans. 4. Marietje Vos. Hardrijden afd. I (jongens) 1. Nico van Groeningen, 2. H. L. Boter. Afd. II (jongens) 1. H. Wasser. 2. Nic. Blonk, 3. H. v. Ringen, 4. H. den Ouden. Afd. III (jongens) 1. T. Schottelen Drcier, 2. Tan Bon, Afd. IV. (meisjes) 1. Anneke Witmans, 2. Adri van Dorsten, 3. Agnes Avenarius. Een stad vol muziek De wedstijden werden opgeluisterd met muziek door het Urker-muziekcorps, dat in zijn merkwaardige kleedij vervolgens vanaf het station zijn intocht in de stad hield om voor het Gemeentehuis door den eersten ■burger van Leiden hartelijk te worden be groet en vervolgens te worden ontvangen door <le Commissie van Orde en Vertegen woordiging van de Sociëteit „Minerva". De Urkers ontvingen een goed onthaal en lie- beerden te komen, maar tegen twaalf uur kwam er ineens een inzinking in de drukte De hutspot stond op den disch, goudgeel te 'geuren en met het verorberen van een flin ke portie van dat krachtige voedsel bereid de men zich voor op de vermoeienissen van het middagfeest, dat te 1 uur zijn luis terrijken aanvang nam. Het middagfeest vangt aan De glimlach van de zon had het nu vol komen van het wenkbrauwfronsen van oe wolken gewonnen. Het werd een prachtige stralende middag. .En dat was vooral voor dit middagfeest t&n groote beteekenis. De Oostersche optocht in een dreinerige regen ware een paskwil geworden. Al was het niet bepaald een Oostersche hemel w onder de stoet doortrok, het weer werkte toch in alle opzichten mee en dat is wel een bijzondere meevaller geweest. De optocht viel dit jaar misschien een weinig buiten het kader van het feest, maar daar stond dit voordeel tegenover dat zij de aantrekkelijkheid van het ongewone had, zoodat het pu bliek haar als een groote verrassing heeft ondergaan. Het idee voor dezen optocht is van het eerelid der 3 Octo ber-vereeniging, den heer W. van Ros- sum du Chattel, terwijl de artistieke verzorging weer, als zoovele malen, berustte in handen van den heer Jan tie Quaack te den Haag. Samen heb ben zij met de uitvoerders van het werk een bijzonder fraai en aantrek kelijk geheel weten te verkrijgen, waarbij het Oostersch karakter van de stoet geheel tot zijn recht is geko men. De langwijlige naam van de optocht: Haroen al Razjid, kalief van Bagdad en Alladin en de Wonderlamp, behoeven we thans niet opnieuw in den breede te ver klaren, noch de geschiedenis die aan dit onderwerp ten grondslag ligt, uitvoerig toe to lichten. Wij hebben daarover reeds eer der het een en ander gepubliceerd. De opbouw van de optocht Het. verhaal van Alladin en de Wonder lamp was het eigenlijke onderwerp voor de optocht. Voor de logische opbouw van de stoet was het echter noodig om daaraan te doen voorafgaan twee goepen van figuren die de aanleiding zijn geweest tot. het complex verhalen, zooals wij dat in de 1001-nacht tellingen bezitten. In de eerste groep was centrale figuur Haroen al Razjid, de legendarisohe kalief van Bagdad, vergezeld van zijn beroemde Vi zier, die in de vertellingen zulk een aparte plaats inneemt. Men zag hem te paard te midden van de grootheden \an het toen malige Bagdad, vergezeld van slavinnen en slaven, een groep dus van uitgesproken Arabisch karakter in de schilderachtige kleeding, waardoor dit land zich onder scheidt. De tweede inleidende groep was die van Koning Shakryar van Perzië in gezelschap van Sheherazade, de dochter \an den Groot- Vizier, die door haar boeiende vertellingen aan den Koning haar leven en dat van vele anuere vrouwen redde. Ook deze groep Perzen en Tartaren was fantastisch genoeg. Het middelpunt werd gevormd door praalwagen, getrokken door vier schimmels Een vreemde verschijning in de straten van Leiden, en op de wagen in fraaie Oostersche stijl met een troonhemel en palmen en planten, Sheherazade en Dinaiv.ade haai' zuster, met den Koning op zijn troon, eën zeer stijlvol en luisterrijk geheel, waarin Jan de Quaak zijn romantische imborst gehéel heeft kun nen uiten. De derde groep bracht ons dadelijk tot het verhaal van Alladin. We zagen zijn oudei's, Mustafa, de kleermaker, zijn vrouw, familieleden en inwoners van Bagdad, die doen zien de omgeving van den fortuinlij ken jongen vóór de lamp in zijn bezit was. Dan volgt (vierde groep) een wagen, waar op de zeven geesten („dschins") zijn geze- ■ondom een grooten aarden pot, waar uit de wonderrook opstijgt en zeven goede geesten, beladen met allerlei kostbaarheden en boven deze allen troonde Alladin met de eigenaardig gevormde lamp en de toover- ring aan zijn vinger. Alladin heeft dus de toegang gekregen tot alle schatten die zijn hart begeerde. De grootste schat die hij ver langde was de prinses Badroulboudour. Wij zagen haar (5e groep) in een fraaie, rijk versierde, halve maan-vormige draagstoel, gedragen door harem-wachters en gevolgd door een wagen met slavinnen. Het verhaal gaat voort. We zagen (6c groep) de moeder van Alladin op weg naar het hof van den Sultan, vader van de prinses, gevolgd door twaalf negerslaven en twaalf blanke slaven, dragende gouden schalen met ontelbare kost baai-heden, die den Sultan zullen worden aangeboden We zagen dan ook de Sultan El-Ara El Khadra zelf met zijn gevolg en zijn solda ten (7e groep! en toen zoo de ouders liet eens geworden waren, maakte (8e groep* Alladin zijn intocht als bruidegom, gezeten op een sohimmol, vergezeld au zijn lijf wacht en gevolgd ooor 12 negerslaven en 12 blanke slavinnen, beladen met geschenken oor de Bruid. Zij was het middelpunt van de negende groep, waar zij zit op een praal wagen onder een baldakijn, omringd door sohoone slavinnen met muziekinstrumenten, temidden van bloemen en groen en palmen, een zwierig, lustig en vroolijk geheel van Oostersche gratie. De stoet werd gesloten door de gewapende paleiswacht en oe Moorsche Ruiterij, waar achter dan heel nuchter volgdede mm ziek van het 6c Regiment Veldartillerie. Dit waren de hoogtepunten van de op tocht, de steunpunten voor den opbouw. Daarf.usschen bewogen zjcii de tientallen bijfiguren. Behalve het 6e Reg. Veld nanlcn nog vier andere muziekcorpsen aan de op tocht deel, voorts 500 pprsoncn, 150 paarden Het spreekt vanzelf dat vooral ook de ka- meelen en ezels sterk de aandacht trokken. De optocht was tot in onderdeelen keurig verzorgd, ook wat betreft grime, kapwerk en costuums. Zij leverde een schouwspel op van bijzondere gratie en zwier en het buiten gewoon groote publiek, dat overal langs de optochtweg, vele rijen dik, de optocht gade sloeg, was zeer tevreden. De uitroepen van bewondering, die overal werden gehoord, lieten aan duidelijkheid niets te wenschen over. De 3-Octoher-vereeniging en meer in 't bijzonder de heer Bern. de Koning, voor zitter voor de optochtcommissie, die ook thans weer de organisatie op zoo uitnemen de wijze leidde en niet minder de ontwerper en de artistieke verzorger hebben met dit origineele middagfeest groote eer ingelegd, Na de optocht trok weer het llrker mu ziekcorps door de stad en werd de gezellige drukte op straat met haar talrijke artisten voortgezet, tot opnieuw de hutspotmaaltijd de menschen naar huis lokte en gelegenheid gaf al de opgedane indrukken even rustig te verwerken. REGENKLEEDING WATERDICHTE BEENPIJPEN vanaf 1.50 BEENKAPPEN, leder, vanaf 1.50 RUBBERLAARZEN, vanaf 2.90 Alle soorten OLIEGOEDEREN LEDEREN JEKKERS 17.50, ook naar maat, zonder prijsverhooging. LEDERHANDEL A. VERHOOG Haarlemmerstraat 57 t.o. Roxy-Theater. Het avondfeest Het avondfeest vertoonde weer hetzelfde beeld van elk jaar. De drukte concentreerde zich op de Stationsweg en in het Lunapark waar de „vermaarde" Leidsche hosvlonder uitnoodigde tot het „vermaarde hossen en deinen" en waar de vele vermakelijkheden goede zaken maakten. Op de Steenstraat en op de Binnenvestgracht stonden de tallooze zuur-, wafel- en palingkrarnen opgesteld en mengden hun geuren dooreen. Er zijn weer honderden ponden gerookte palingen verslonden. Ook op straat werd „gehost en gedeind", terwijl een keur van oude en nieuwe straatliederen den geheelen avond de lucht deed weergalmen. Leidsche Christelijke Oranje- V erecniging In Gebouw Prediker hield de Leidsche Christelijke Oranjevereeniging een feest avond. die uitnemend is geslaagd. Er heerschte een enthousiaste stemming, •aartoe het muziek-ensemble „Symphonia" onder leiding van den lieer Plu, dat van tijd tot tijd vaderlandsche liederen en an dere opgewekte stukjes deed hooren, niet weinig heeft medegewerkt. De voorzitter ds. II. Thomas sprak aan het begin clcr samenkomst een kort ope ningswoord. Ds. Joh. W. Groot En ze rink, die in deze samenkomst de feestrede hield, sprak over „Oranje in donkere tijden". Spr. begon met een woord van hulde voor de Drie-Octobervcrecniging, die het initiatief neemt om jaarlijks het ontzet van Leiden te doen gedenken, 't Verleden toch nooit vergeten. Voor spr. is de samen komst in de Pieterskerk daarom van zoo groote heteekenis, omdat daar op die histo rische plaats, vanzelf het verleden oprijst. Ons oog richt zich dan in de allereerste plaats naar boven, naar den God onzer vaderen hetgeen ons in onze donkere dagen tot grooten troost kan zijn. God werkt vyonderen, maar doet dit door menschen. God heeft ons volk door Oranje •erlost. Da Costa zong: „Zijn stedehouder vas Oranje". Voortgaande schetste spr. de grooto hetee^ -kenis van Leidens optzet voor heel ons land. In den strijd tegen'Spanje ging het om de vrijheden des lands, niaar bovenal om de vrijheid der religie. Daarom is Prins Willem de leider gewor den van ons volk omdat de Oranjes altijd stonden aan dé zijde der verdrukten. Zoo heeft het Huis van Oranje tot op heden de liefde van ons volk. De groote drijfkracht bij de pogingen voor Leidens ontzet was Oranje. God sterkte de zwaar beproefde burgers van Leiden maar deed dit ook weer door Oranje. In donkere dagen, aldus spr. bleek altoos weer de onverbrcekbare band, die bijeen houdt: God, Oranje en Nederland. Oranje in donkere dagen! Wij denkon aan het rampjaar 1672. Wat zag het er toen hopeloos uit. Ambachten stonden stil, win kels toegedaan, rechtbanken gesloten, aca demiën en scholen vacantie, Regeering rade loos, volk redeloos en 't land reddeloos. Maar ziet! Willem III werd stadhouder. Oranje liet zich weer hooren, die o.m. tot de gezanten van Engeland zei, dat er maar een middel was om den ondergang der re publiek niet te aanschouwen: het sterven bij de verdediging der laatste schans Daar hebt gij aldus spr. Oranje in donkere dagen. God gaf uitkomst, zooals het ook ging in het begin der vorige eeuw toen Oranje onder het gejubel van duizenden te Scheveilingen weer in ons land kwam. Ook nn hebben wij weer donkere dagen, maar wij hebben. God zij dank, ook nog Oranje. Koningin Wilhelmina is een persoonlijk heid, die niet, aldus ds. Groot Enzerink, met zich doen laat als de Koning van Italië. Zij onderschrijft nog het woord van den Zwij ger: ik heb een vast verbond gemaakt met den Potentaat aller notentaten Heel ons land lijkt een belegerde vesting, zooals Leiden in 1574, omringd door zorgen. Niets ter wereld zal in staat zijn te breken het drievoudig snoer: God, Oranje en Ne derland. Want wij gelooven^ dat Gods ge nade ook ons door Oranje zal sterken en doorhelpen door onze donkere dagen Ds. Thomas dankte ds. Groot Enzerink voor zijn met zoo veel vuur uitgesproken Het waren hierna 'de heer Spaanderman» 'Aan de voel van Burgemeester 'Adriaansz v. 'de Werf werd de Koraalmuziek gezongen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6